Horeca doorstaat veiligheidstest PZC Telma's gezin is even uitgebreid Sportbestuurders Hulst zien niet veel in sportpas Dameskoor Sint Jansteen sluit jubileum af 11 Stoomtrein loopt kans op één miljoen euro mis Geen verbalen bij onverwachte controles brandweer in Hulst en Terneuzen EMM Koewacht huldigt leden na winterconcert maandag 18 december 2006 j^rHarmen van der Werf GOES - De Stoomtrein Goes jorsele (SGB) is met de monu- (eniale werkplaats en stalling (Goes de finale van het Avro- jfogramnia Bankgiroloterij Res- aoratie misgelopen en daarmee (okde kans één miljoen euro te winnen. De SGB deed vorige week mee in de voorronde van het tv-programma. Drie monu menten dingen in elke afleve ring mee naar een plaatsje in de finale die zaterdagavond 23 de cember is. De SGB moest het op nemen tegen de Kilsdonkse mo lens (herstel twee watermolens) in het Brabantse Heeswijk Dinther en de Mariakapel in Sit- tard (een oud pelgrimsgebouw dat aan het verzakken is). Kij kers mogen door te stemmen la ten weten welk monument door mag naar de finale. Dat werd de Mariakerk in Sittard. R. Zonder van van de SGB was teleurge steld. „We hebben flink campag ne gevoerd. Niet alleen in ons werkgebied, maar ook onder treinliefhebbers." Zondervan wist nog niet hoeveel stemmen de SGB kreeg. „Ik weet alleen dat wij niet door zijn. We moe ten op zoek naar andere geld bronnen." Een subsidieaan vraag is al de deur uit. Erg ver baasd over de uitslag was Zon dervan niet. „Al bij de eerste drie afleveringen bleek dat men sen vrij traditioneel stemmen. Kerken krijgen de voorkeur." «nr Harold de Puysseleijr ERNEUZEN - Horecaexploi- .snten in Hulst houden zich be ar aan de voorschriften over Inndveiligheid dan hun colle- p's in Terneuzen. Dat is het af- elopen weekeinde gebleken tij- ans onaangekondigde contro le door het team handhaving de gemeente Hulst en de landweer van de gemeente Ter- tnizen. jjdens deze verrassingscontro- s weid de naleving van de randvoorschriften in 56 cafés 3restaurants beoordeeld. Afge- ipen vrijdag kreeg de horeca in tflieuzen bezoek, 's zaterdags in Hulst gecontroleerd. Tij- lens de controles werd onder reer gelet op de beschikbaar- eid van nooduitgangen, aandui- ing van vluchtroutes, aanwe- igheid van brandblussers en langen en eventuele randgevaarlijke of bij brand eng rokende kerstversiering, let grootste deel van de horeca schikt inmiddels over een ge- ruiksvergunning en bouwkun de zaken zijn in principe in or- p De gemeenten wilden nu ech ttesten hoe het staat met de sieving van de brandveilig- •idsvoorschriften. Zo is bij- corbeeld een kerstboom voor a nooduitgang al een brandon- ;e situatie, lij twee van de veertien horeca- jlegenheden in Hulst was niet in de haak; in Terneuzen ierden 24 - van de in totaal 42 ezochte cafés en restaurants on- olkomenheden geconstateerd. Ie overtredingen hadden vooral 'trekking op de vluchtroutes afgesloten nooduitgangen, en aantal van deze overtredin- en werd door de ondernemers lialectavonden kerstsfeer ENGSTDIJK - In Sint-Jan- leen wordt woensdag een dia- (d-vertelavond in kerstsfeer ge- ouden. In De Bombardon ko- Rn vanaf 20 uur de vertellers onchita de Krijger, Rosemarie in Nienwenhoven, Cijril Peet- rsen Juliën Blommaert aan het oord. Leden van de fanfare int Jan uit Sint-Jansteen zor- ffl tussendoor voor muziek. lp donderdag 28 december van- '20 uur volgt een vertelavond Hengstdijk. Rosita de Bak er, Rosemarie van Nieuwenho- en, Diny de Putter en Juliën Sommaert vertellen verhalen ij het openhaardvuur in bistro Jagershuis in Hengstdijk. De roers Mon en Piet Mast zorgen rorpassende muziek. Rerveren en via 0114-310733. Bezorgklachten: 3-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel wan Stee Frits Bakker (sport) s-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes 'el: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl direct opgelost. Waar dit niet mogelijk was, is een termijn af gesproken. Na het verstrijken van deze termijn zullen deze be drijven opnieuw onverwacht worden gecontroleerd. Onderne mers ontvingen een brief met de geconstateerde overtredingen. De gemeente en de brandweer spreken volgens woordvoerder Dirk Timmers van een geslaag de actie. Ook de horecaonderne mers reageerden zeer positief op de actie. Er waren geen situaties zo onveilig dat proces-verbaal moest worden opgemaakt. De ge zamenlijke actie van beide ge meenten vloeit voort uit de vor ming van de Veiligheidsregio Zeeland. In dat overleg spraken gemeenten af de uitvoering van diverse werkzaamheden onder ling af te stemmen. Deze contro leactie is hiervan volgens Tim mers een voorbeeld. Telma Moeliker (midden) met haar Georgische gasten David (links) en Nika. door Patricia de Ryck TERNEUZEN - Het is een spannende tijd voor de 17-jarige Telma Moeliker uit Terneuzen en haar familie. De aan komende drie weken zijn ze bij haar thuis niet met z'n zessen, maar met z'n achten. Vanaf zaterdagmiddag logeren er twee Georgische jongens bij het ge zin. Deze kinderen zijn op uitnodiging van Pax Kinderhulp op bezoek in Zeeuws-Vlaanderen Voor de familie Moeliker is het niet de eerste keer als gastgezin. Telma: „Dit is de rijfde keer dat er buitenlandse kinde ren bij ons logeren. Hiervoor kwamen ze allemaal uit Bosnië. Nu komen ze uit Georgië. Ik heb er geen moeite mee dat ze drie weken bij ons zijn. Normaal zijn we met vier kinderen thuis, dus twee meer of minder maakt dan echt niet uit. Mijn ouders vragen voor ze zich opge ven wel of we het goed vinden. Het is fijn dat we allemaal mee mogen beslis sen. Gelukkig vinden we het allemaal heel leuk." „Ik heb nog steeds contact met kinde ren die de voorgaande jaren bij ons heb ben gelogeerd. Afgelopen zomer zijn we zelfs naar Bosnië geweest. Dan zie je echt onder welke omstandigheden de kinderen leven. De mensen daar zijn je ontzettend dankbaar en ze laten je alles zien. Je bent net een attractie", vertelt ze lachend. Telma, die de opleiding tot kapster in Goes volgt, werkt op zater dag in een kapsalon. Ze kon de gastkin- deren niet mee gaan ophalen. „Voordat ik naar huis ging, heb ik wel eventjes naar huis gebeld of het jongens of mei den waren. We hadden geen voorkeur opgegeven. Dus ik was heel be nieuwd." Activiteiten Wat ze niet doet, is haar programma aanpassen omdat het tweetal er is. „Ik doe niets speciaals met hen. Pax Kinder hulp organiseert al een heleboel activi teiten. Zo gaan ze naar de Winter Efte- ling. Het is leuk dat ze thuis gewoon met ons gezin meedoen. Zo doen we veel spelletjes en ze zijn nu al dol op de Playstation." Eigen plekje De kinderen logeren met z'n tweetjes op de kamer van Telma's broertje. Die slaapt de aankomende weken bij de an- dere kinderen van het gezin. Telma heeft daar geen probleem mee. „Op die manier hebben ze hier ook hun eigen plekje. Dat vind ik goed, want ze zijn al zover van huis. Nu moeten ze even wen nen, maar vanaf volgende week voelen ze zich hier echt thuis. De laatste dagen merk je wel dat ze naai- huis verlan gen." Even gezellig babbelen met cle elf jarige Nika en David gaat haast niet. De jongens spreken geen woord Neder lands en de Georgische taal is voor Tel ma ook een raadsel. „Ik kan die rare krabbeltjes echt niet ontcijferen. Geluk kig hebben we ook een woordenlijst van de organisatie gekregen, waarop de woorden fonetisch zijn uitgeschreven. foto Camile Schelstraete Er staan ook allerlei plaatjes in het boek die kunnen we dan aanwijzen. Het is ook heel grappig dat papa in het Geor- gisch mama betekent." Communiceren gaat het beste met geba ren. „Gisteren wilden we ze iets te drin ken aanbieden. Dat was best lastig. Je laat dan een pak melk en thee zien, maar toen bleek één van de jongens kof fie te willen. Dan ben je een kwartier be zig, voordat je weet wat ze nu eigenlijk willen. Dat is grappig, maar het kost ook een hoop energie." Kijken Leeftijdsgenootjes vinden het volgens Telma heel leuk dat er buitenlandse kin deren bij haar logeren. „Ze willen alles weten. Sommige komen zelfs langs om te kijken. Bij een vriendin van me heb ben ze thuis ook gastkinderen. Soms gaan we gezellig iets doen met z'n allen." Op dit moment woont Telma nog thuis. Als ze op zichzelf woont, wil ze ook gastkinderen nemen, maar al leen als ze een gezin heeft. „Als je al leen bent, kun je onmogelijk 24 uur per dag, zeven dagen per week klaar staan voor die kinderen." door Edy de Witte SINT JANSTEEN - Al veertig jaar lang zet het Dameskoor uit Sint Jansteen zich met veel ent housiasme in voor vieringen in de plaatselijke parochiekerk. De festiviteiten rondom het jubi leum hebben ze inmiddels ach ter de rug. Met de komende kerstviering sluiten de Steense nachtegalen het feestjaar in een sfeer van be zinning af. Wijlen pastoor Baars vond in 1966 de tijd rijp om wat belangstellende dames bij el kaar te zoeken voor het opluiste ren van de eucharistievieringen op zatei'dagavond en de rouw- en trouwdiensten. In het bede huis klonken wel al de muzikale noten van organist Jan de Pot ter. Hij werd door de pastoor dan ook benaderd om een koor te formeren. De Potter toog aan het werk met een tiental leden. „Ik heb het koor 25 jaar onder mijn hoede gehad. Het gezelschap groeide uit tot, dik dertig dames. Vooral de positieve reacties van kerk gangers vormden een grote sti mulans om de zaak serieus aan te pakken. Met behulp van oud-ondei'wij- zer Prudent Zwartelé kregen de vieringen met het dameskoor het niveau van een volkssamen- zang. Zwartelé stond als diri gent voor de kerkbezoekei's. Zij zongen dan uit volle borst mee. Een voorzwaaier hebben we nu niet meer, maar de kerkgangers zingen nog steeds goed mee." In veertig jaar tijd is er natuur lijk wel het nodige veranderd. Zo moest het koor, dat momen teel 24 leden telt, enkele keren naar een andere repetitieruimte vei'kassen. Na de voormalige VGLO school en het gemeenschapscentrum De Warande wordt nu wekelijks op woensdagavond geoefend in het dagcenti-um Eeckcnstein. De Potter gaf na 25 jaar het stok je over aan Irene Durinck. Voor zijn inzet en staat van dienst werd Jan de Potter benoemd tot erelid van het dameskoor. Durin ck bleef elf jaar de kar trekken. Inmiddels staat Ad van de Wege als dirigent en organist voor het gezelschap. Het dameskoor treedt in de Steense gemeen schap ook naar buiten bij ande re activiteiten. Zo leveren de vrouwen jaarlijks eem bijdrage aan Steen Muzikaal, waarbij in de kerk alle plaatselijke koren en de fanfare St. Jan zich presen teren. Optredens buiten het eigen bede huis staan ook al in de boeken bijgeschreven. De jaarlijkse agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, vrij biljarten; 14.00 uur: Bewe gen 55 De Halle, 13.30 uur: Prijskaarten, biljar- Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten e i biljar- CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT - 'I Heike. 13.15 uur: Koers bal, biljarten; 19.30 uur: Line dance; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, computeren; 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten, computeren; 13.30 uur: Jeu de boules, yoga; 15.00 uur; Senio renorkest Con Amore; 19.00 uur: Schrij ven; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Bloem schikken; 10.45 uur: Nordic walking; 14.00 uur: Kerstvoorstelling Viva la Mu sics; 19.00 uur: Filmclub; De Korenmarkt, 14.00 uur: Bingo; Bibliotheek, 19.00 - 21.00 uur: Schrijf- avond Amnesty International; Den Dullaert, 20.00 uur: Body pump; Hof van Vlaanderen, 18.00 uur: Kersta vond KVG Hulst; KLOOSTERZANDE Bibliotheek, 18.00 -19.30 uur: Schrijfavond Amnesty International, KOEWACHT - Kerklaan 87, 19.00 uur; Creatieve bijeenkomst; SAS VAN GENT - De Regenboog, Hengelkampioenen gehuldigd KLOOSTERZANDE - Tijdens een feestavond in Hotel van Leuven in Kloosterzande zijn afgelopen weekeinde de seizoenskampioenen van zeehengelvereniging De Vo gel gehuldigd. Kampioen bij de zeepieren werd Ko Diele- man (698 punten, 459 cm) met op de tweede en derde plaats Piet van Vooren (698 punten, 403 cm) en Jeremy de Kok (679 punten). Kampioen vi'ij aas werd Martin van Bellen (694 punten), gevolgd door Jo Boeding (692 pun ten) en Iwan Jonkheijm (688 punten). De feestavond werd opgeluisterd met een stukje dialect van de bekende sti'eek- genoot Geoi'ge Sponselee. Muziekkerstmarkt Sas bevalt SAS VAN GENT - Dat muziek en kerst een sterke combi natie vormen, bleek ook zaterdagavond weer in De Vlaan deren in Sas van Gent. Daar waren zo'n 350 muzieklief- hebbers afgekomen op de derde muzikale kex'stmarkt van de Sasse Harmonie De Vereenigde Vrienden. Met een tromboneoptreden, slagwerkstukken, een optreden van het opleidingsox'kest De Jonge Vrienden en een afsluitend kei'stconcert van de Harmonie zelf stond tijdens de avond- markt uiteraard de muziek centraal. Verder stonden er in de zaal kraampjes vol waar van de lokale winkeliers. Eer der op de dag hadden de kerstmarktliefhebbers in Sas van Gent verzoi'gingstehuis De Redoute aan de Rijsen- burg ook weten te vinden. In de i'ecreatiezaal waren kraampjes opgesteld waar onder andere kaartjes eri bloemstukjes aan de man werden gebi'acht. WCT-debat verwart ChristenUnie GOES - De fractie van de ChristenUnie in Provinciale Staten is het spoor van gedeputeerde Van Waveren bijs ter. De Statenleden Dick Visser en Jaap van Ginkel kun nen Van Waverens twijfel over de kansen van de WCT, die hij zaterdag in de PZC uitte, niet rijmen met de me ning van Gedeputeerde Staten over de beëindiging van de samenwei'king tussen Zeeland Seaports en Rotterdam. De WCT zou daarop een uitzondering vormen. De Christen- Unie vraagt GS om opheldei'ing. Brievenbus opgeblazen in Tholen THOLEN - Aan de Oudelandsepoort in Tholen is zater dagavond rond elf uur een een TNT-bi-ievenbus opgebla zen. De post die eruit is gevallen, is aan TNT-post gege ven. Het postbedrijf doet aangifte. Aanhouding na vechtpartij TERNELTZEN - Een 28-jarige Terneuzenaar is zondag morgen rond 5.15 uur aangehouden vanwege een vecht partij in de Nieuwstraat in zijn woonplaats. De man heeft een 36-jarige man uit de gemeente Terneuzen een klap ge geven. Op dat moment kwamen er juist een paar politie* agenten langs. Zij wilden de man aanhouden, maar de man verzette zich en heeft een van de agenten een paar maal geschopt. De 28-jarige is met behulp van pepper- spray in bedwang gebracht, aangehouden en overge bracht naar het politiebureau. Tijdens zijn aanhouding ging de 28-jarige dusdanig tekeer dat een politiehond ter plaatse werd geroepen. De hond heeft de Terneuzenaar nog in zijn been gebeten. door Harold de Puysseleijr HULST - De gemeenteraad moet er nog over beslissen, maar voor de sportbestuurders in de gemeente Hulst is het dui delijk: een sportpas voor de jeugd hoeft er wat hen betreft niet te komen. Dat bleek afgelo pen zaterdagmiddag tijdens het sportdebat in het Hulster stad huis. Een groep van zo'n twintig sportbestuurders kwam daar bij een om aan de hand van verschil lende stellingen de richting aan te geven voor het sportbeleid dat de gemeente het komende jaar wil vastleggen. Het besturen van een sportver eniging is een mannenaangele- genheid. Zoveel bleek uit de sa menstelling van het panel dat deelnam aan het sportdebat. On der de twintig bestuursleden van sportclubs bevond zich slechts één vrouw. De invoering van een sportpas waarmee jongeren gratis terecht kunnen bij verenigingen in de gemeente is een idee van de plaatselijke PvdA. De raadsfractie van de so ciaal-democraten slaagde erin de discussie over de sportpas hoog op de politieke agenda te krijgen, want het debat hierover wordt volgend jaar in de ge meentepolitiek gevoerd. Een overbodige discussie, oor deelde exploitant Frans Lievens van overdekt zwembad Reynae- rtland in de discussie die eerst in klein comité werd gevoerd. Verenigingen hebben immers de natuurlijke behoefte om te zor gen voor aanwas van jeugdle den. anders komt het voortbe staan van de vereniging in ge vaar, luidde de logische redene ring van Lievens. Volleybalbestuurder Jo Everae- rt sloot zich aan bij de conclusie dat er geen sportpas nodig is om de jeugd aan het sporten te krij gen. „Elke vereniging staat open voor nieuwe leden." De stelling dat de sportclubs in Hulst verplicht zouden moeten worden andere doelgroepen, zo als oudei'en of gehandicapten, binnen te.halen als actief spor ter binnen de club werd gedeel telijk ondei'schreven. Iedereen in het discussiepanel zag daar de meerwaarde van in, al von den sommigen het te ver voeren dat de overheid vei-enigingen tot zoiets zou verplichten. feestavond vullen ze zelf in met zang, dans en scetches. Naast alle vreugde over het jubi leum is er ook enige reden tot be zorgdheid. De leeftijd begint vel schillende leden parten te spe len. Om het voortbestaan te garande ren is jonge aanwas nodig. 14.00 uur: ANBO koersbal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, KVO volksdansen; 13.00 uur: Biljarten jubileum toernooi; 13.30 uur: Bingo; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming; 19.30 uur: Repetitie toneelvereni ging, bijeenkomst PvdA; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - Checkpoint café, 21.00 uur: Optreden Trio Gunzi, rockmuziek; De Veste, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Kaarten bieden en jokeren en biljarten; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koersbal en bowls; 't Schelpenhoekje. 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dance; ZAAMSLAG - Gereformeerde kerk, 19.30 uur: Kerstzangavond. KOEWACHT - Het traditionele winterconcert van Muziekvere niging Eendracht Maakt Macht (EMM) uit Koewacht trok ook dit keer weer een volle bak. Za terdag genoten in De Vla schaard zo'n tweehonderd toe hoorders van drie prachtige op tredens. Bovendien werden tijdens de muzikale avond nog twee jubila rissen verrast met een onder scheiding van de KNFM. Na mens het Zeeuwse afdelingsbe stuur van de bond overhandigde Els de Roos het bondskleinood aan Hans Borgt en George Wijn- acker voor een kwart eeuw ver diensten voor de lokale muziek vereniging. Naast deze officiële gebeurtenis was het vooral de muziek die centraal stond. De slagwerk groep EMM Koewacht/Heikant onder leiding van Richard de Beule, de Harmonie EMM onder leiding van Anne Marie Jan-r sen-Hoefeijzers en de Brass band Crescendo uit het Brabant se 's-Gi'avenmoer zorgden voor drie afwisselende optredens. Ci'escendo stond onder leiding van muzikaal multitalent Edwin de Neijs uit Sint Jan steen, die op muziekvlak zijn sporen al aardig heeft verdiend. Na drie optredens en achttien uiteenlopende muziekstukken werd het concert beëindigd. Cunzi TERNEUZEN - De Belgische formatie Cunzi speelt vandaag in Checkpoint. Het optreden be gint om 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39