PZC A.nimo voor sportboulevards groot Voedsel voor lichaam en geest Rommel in de verkoop voor nieuw biljart PvdA provincies gebaat bij snelle formatie Jonge katholieken denken niet aan bijdrage parochie Sportenquête in Hulst wijst op voorkeur burgers voor concentratie voorzieningen Campagne bieten bijna ten einde Dakar Redactie: 0113-315649 yrtvw.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 maandag 18 december 2006 Kunst door een kijker dnnr Harmen van der Werf GOES - Snel een nieuw kabinet. Dat is het beste wat de PvdA in de aanloop naar de Provinciale Slatenverkiezingen kan overko men, aldus W. van Zandbrink (tweede op de provinciale Pv- dA-üjst) en Zeeuws Tweede Ka merlid L. Blom. Van Zandbrink en Blom zeiden dit zaterdag in de wandelgan gen van de vergadering van het PvdA-gewest Zeeland in Goes. PvdA-leider Bos wist afgelopen week dan wel zijn eerste verkie zingsbelofte (het stoppen van de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers) binnen te halen, maar in de opiniepeilingen heeft dat de sociaal-democraten niets opgeleverd. Grote concurrent SP lijkt te blijven groeien. „Het laatste wat wij nu kunnen hebben, is een eindeloze kabi netsformatie", stelden Blom en Van Zandbrink. „Het beste is zo snel mogelijk een regering vor men en laten zien dat het wel de gelijk uitmaakt dat de PvdA in het kabinet zit of in de opposi tie." Blom voegde toe: „Het is hartstikke leuk om oppositie te voeren, maar je bereikt er niks mee. Ik ben daarom ook teleur gesteld dat de SP is afgehaakt. De vraag is of de SP wel wilde." Een combinatie van CDA, PvdA en ChristenUnie is aldus Blom nu de meest voor de hand liggen de. „De CU is een christelijke partij, zoals ook het CDA, maar een progressieve christelijke par tij. Het kon slechter." M. Ie Roy, de kopvrouw van de PvdA bij de provinciale verkie zingen in Zeeland, volgde Blom en Van Zandbrink niet. „We zul len vooral moeten uitgaan van onze eigen la-acht en de kiezers laten zien waar de PvdA in Zee land voor staat." Enkele punten uit het zaterdag goedgekeurde verkiezingsprogramma maken dit duidelijk, zoals een Zeeuws jongerenpaspoort om deelname aan cultuur, kunst en sport te be vorderen, de instelling van een fonds voor projecten tegen ar moede en de invoering van spe ciale kortingsregelingen voor het openbaar vervoer. De PvdA Zeeland lijkt in de ei gen gelederen vooral op zoek naar rust. Tekenend daarvoor was dat de ontwerp-kandidaten- lijst voor de provinciale verkie zingen zonder slag of stoot - maar wel met applaus - werd goedgekeurd. Niet één tegenkandidaat werd gesteld. 'Uniek', volgens enkele PvdA'ers. door Harold de Puysseleijr HULST - Het idee voor de vor ming van een of twee sportboule vards met alle sportvoorzienin- gen bij de hand, wordt door een groot deel van de Hulster bevol king omarmd. Dat valt althans af te leiden uit de sportenquête die de gemeente heeft gehouden. De stelling die aan de geënquê teerden werd voorgelegd, luidde als volgt: 'in de gemeente Hulst worden twee multifunctionele sportboulevards gebouwd, een tje in de buurt van Hulst, eentje in de buurt van Kloosterzande. Dit sportcomplex omvat buiten sportvelden, een zwembad en sportzalen, maar ook valt te den ken aan een fitnesscentrum, sportschool, sportwinkels, en een praktijk voor fysiotherapie. Gevolg van de sportboulevards is wel, dat er in de dorpen alleen nog een oefenveld en een gym zaal overblijft. Die zijn vooral bedoeld voor de scholen, maar kunnen eventueel ook gebruikt worden door anderen.' Vijftig procent van de onder vraagde volwassenen schaart zich achter de stelling; ze noe- HULST - De bietencampagne nadert zijn einde. De suikerbie ten zijn bijna overal gerooid. De aanvoer bij de suikerfabrieken loopt door tot net na Kerstmis. Volgens directeur' Agrarische Zaken Gert Sikken van Suiker- in Dinteloord verloopt de pagne naar wens en is de kwaliteit van de Zeeuws-Vlaam- se suikerbieten stabiel. Het suikergehalte van de bieten uit dit gebied beweegt zich zo als altijd rond het landelijk ge middelde. Dat ligt dit jaar op 16,3 procent. In West-Zeeuws- Vlaanderen is de kwaliteit van de bieten licht beter (16,6), in oostelijk deel van de streek zit het suikergehalte met gemid deld 16,1 procent net onder dat landelijke cijfer. West-Zeeuws-Vlaanderen nt de zon iets meer en dat vertaalt zich in de kwaliteit", al- Sikken. „Suiker in de biet wordt nu eenmaal geproduceerd door het zonlicht." Verwerking Zo'n drieënhalf miljoen ton sui kerbieten wordt vanaf half sep tember verwerkt in de suikerfa brieken in Dinteloord en Gronin gen. De verwerking van de laat ste bieten vindt eind deze maand plaats. Uit de bieten wordt ongeveer 550.000 ton sui ker geproduceerd. In overleg met de agrarische dienst worden telers ingepland ineen afnameschema. De suiker bieten gaan grotendeels met vrachtwagens naar de fabrie ken. Vanuit Zuid-Limburg en Texel worden de bieten per men het een redelijk goed tot goed idee. Bij jongeren scoort de sportboulevard nog hoger; 67 procent kan zich erin vinden. Zowel onder volwassenen (27 procent) als onder jongeren (13 procent) is een minderheid van mening, dat het een (redelijk) slechte gedachte is om alle sport- voorzieningen in de gemeente op twee plaatsen te clusteren. Het percentage ondervraagden dat neutraal tegenover de bunde ling van de sportaccommodaties staat, ligt bij volwassenen (17 procent) en jongeren (18 pro cent) ongeveer even hoog. De enquête is gehouden ter voor bereiding van de beleidsnota die het college van burgemeester en wethouders voor de sport wil la ten maken. Ter voorbereiding wilde de gemeente onder andere graag weten hoe de inwoners denken over de sportaccommo daties en het huidige sportaan- bod. Van de tweeduizend uitgezette vragenlijsten kwamen er 720 in gevuld terug, waarmee de onder zoeksresultaten representatief kunnen worden genoemd voor de Hulster bevolking. Tijdens het sportdebat dat afge lopen zaterdagmiddag werd ge houden in het stadhuis in Hulst, bleken de meningen van sportbe stuurders over de sportboule vard verdeeld. Jos de Block, voorzitter van de voetbalvereniging in Graauw, signaleerde namens het discus siegroepje waarin hij het onder werp met andere sportbestuur ders had besproken, een groot gevaar. „Zo'n centrale voorzie ning is slecht voor de leefbaar heid in de kleine kernen. De ver enigingen spelen daar toch een cruciale rol." TERNEUZEN - Ze lieten het eten zich goed smaken afgelopen zaterdag. Honderdvijf tig gasten kreeg De Zonnebloem Terneuzen aan tafel tijdens de jaarlijkse kerstvie ring in het Zeldenrust-Steelantcollege. Na de ontvangst met koffie en kerststol wer den de gasten door de vele vrijwilligers in de watten gelegd en begon een middag vol plezier, gezellig samenzijn en ontspanning. Voordat de kerstdis werd geserveerd, werd traditiegetrouwe de liturgie gevierd onder leiding van dominee C. Hoogendoorn, pastor A. Van Loveren en majoor H. Kooijman. Voor muziek zorgde het koor One People samen met vijf meisjes van de Willem van Oranjeschool onder leiding van H. van Geffen. Na enkele toespraakjes werden er door de gasten en vrijwilligers nog wenskaarten gemaakt, die na voltooiing in de kerstboom werden gehangen. Na het bekendmaken van de nieuwe activiteitenkalen der voor 2007 was het tijd voor het diner, waarna iedereen met goedgevulde maag maar ook geestelijk verzadigd weer tevreden huiswaarts kon keren. foto Camile Schelstraete Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren voerde dit jaar voor het eerst een voorlichtingscampag neonder boeren over de (tijdelij ke) opslag van bieten langs de polderwegen. Dat gebeurt meest al op het land zelf, maar vaak °°k op dammen van landbouw- percelen of op braakliggende stroken langs polderwegen. Die bietenhopen kunnen gevaar lijke situaties voor het verkeer veroorzaken, vooral bij slecht weer, 's avonds en 's nachts. Het waterschap stuurde volgens woordvoerder Arjen Goossen aan 29 landbouwers die niet aan oe regels voldeden een brief. Vo rig jaar werden tien boeren aan geschreven. De reacties van de boeren waren over het algemeen begripvol. door Wilma Valk BRESKENS - „Nu hebben we een mooi nieuw gebouw, maar geen fatsoenlijk biljart." mop- Meisje (12) reddende engel GOES - Een twaalfjarig meisje uit Goes is zaterdagavond als reddende engel opgetreden bij een brand in haar thuis aan de Glenn Millerlaan. Haar zesjarige broertje kwam te gen half acht vertellen dat er brand was in zijn slaapkamer. Het meisje sloot direct alle ande re slaapkamerdeuren en gooide een emmer water tegen de in middels brandende deur van haar broertjes slaapkamer. Ze waarschuwde ook haar moeder, maar die viel van de trap bij het naar boven rennen en bezeerde haar pols en stuitje. Zelf belde het meisje vervolgens alarmnum mer 112. Bij aankomst van de brandweer was het vuur al ge doofd. In de slaapkamer lag een aansteker. De moeder is voor on derzoek naar het ziekenhuis ge bracht. Op de bovenverdieping van de woning is veel rookscha de. perde Arjaan Jansen (87) zater dag op de laatste rommelmarkt in Ter Schelde. De opbrengst van deze markt was dan ook voor een nieuw biljart in Hooge Platen. Veel oude bewoners, maar voor al veel Bressiaanders kwamen zaterdag naar het oude Ter Schelde voor een koopje: „Prach tige stoelen voor maar één eu ro", riep Elvira de Ruijsscher. „Perfect om in de keuken op te zitten tijdens het kaarten. Het is toch maar voor tijdelijk, wij zijn ook al ingeschreven voor Hooge Platen. Dan kunnen ze weer in de verkoop!" Niet alleen tientallen stoelen uit de inventaris van Ter Schelde, maar ook bedden, tuinameuble- menten, kastjes en zelfs grote bergmeubels naast jaren-vijf tig- schemerlampen stonden op gesteld in de recreatiezaal van het oude bejaardenhuis. Nu een naargeestige zaal met dichtge spijkerde ramen en volgepropt met afdankertjes. Toch werd er veel gezocht en gekocht. Tiental len bloemenvazen, asbakken, schilderijen, hometrainers, naai machines en keukenapparatuur wachten naast tegeltjes van vroegere vakantiebestemmin gen op een nieuwe eigenaar. „Er zitten best mooie spullen tussen", wist activiteitenbege leidster Jenny. Arjaan Jansen kocht nog een lijstje: „Niet voor de inhoud, voor de lijst." Hij was vooral blij met de drukte: „Dan komt er zeker een nieuw biljart! De oude is niet meer wa terpas te krijgen. We worden nu gewoon moe tijdens het biljar ten, zoveel inspanning kost het spelen ons." Stappers op de vuist in Hulst HULST - Een 24-jarige Hulstenaar is in de nacht van vrij dag op zaterdag mishandeld in een horecagelegenheid aan het Cornelis de Vosplein in zijn woonplaats. Het inci dent speelde zich volgens de politie af tussen 1.40 uur en 1.50 uur. De Hulstenaar werd door - vermoedelijk - wee mannen ge slagen. Ook kreeg hij een knietje in zijn gezicht en enkele kopstoten tegen zijn wang. De oorzaak ligt waarschijnlijk in een ruzie die in het verleden heeft plaatsgevonden. Het slachtoffer hield een pijnlijk gezicht over aan het inci dent. De laatste weken is het weer vaker onrustig geweest in het Hulster uitgaansleven. Na twee vechtpartijen in no vember werden arrestaties verricht. De politie probeert de touwtjes in samenwerking met de horecaexploitanten, de gemeente en justitie het afgelopen jaar kort te houden. Daarvoor is het convenant Veilig Uit gaan afgesloten, met regels die notoire raddraaiers zelfs op een horecaverbod in de Reynaertstad kan komen te staan. Jonge Kapelse componist wint UTRECHT - Hans Blok uit Kapelle heeft als jonge compo nist een mijlpaal bereikt. Een compositie van zijn hand wordt tijdens het Nieuwjaarsconcert in het Concertge bouw in Amsterdam uitgevoerd. De zestienjarige Hans Blok was met de drie jaar jongere Annemiek de Bruin ook lid van de Kapelse muziekvereni ging Ons Genoegen, doorgedrongen tot de landelijke fina le voor jonge componisten. Die finale met vijftien deelne mers was gisteren in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Het Nederlands Blazers Ensemble voerde de stukken uit. Vier jonge componisten konden winnen. Hans Blok hoor de daar dus bij. „Hij is afgedraaid en in de wolken", ver telde zijn vader na afloop. Annemiek was volgens hem niet teleurgesteld. „Ze kan nog jaren meedoen en haar stuk is schitterend uitgevoerd. Dat is al mooi." Het Nieuwjaarconcert is 1 januari 2007 's middags vanaf drie uur en wordt voor het eerst 's avonds uitgezonden, om 20.20 uur op Nederland 2 en ook via radio 4 Wiersma voert GroenLinks aan GOES - GroenLinks Zeeland gaat onder aanvoering van de huidige Statenleden Marten Wiersma en Leen Harpe de Statenverkiezingen van maart 2007 in. Derde op de lijst is Gabrielle van Dinteren. De leden van de afdeling Zeeland van de partij hebben deze verwachte slagorde za terdag bevestigd. Ook het programma, met ingrijpende veranderingen in de natuurhuishouding in Zeeland als speerpunt, kreeg het fiat van de leden. door Harold de Puysseleijr HULST - Jongere katholieke kerkgangers in Oost-Zeeuws- Vlaanderen komen maar moei lijk met geld over de brug voor het parochiefonds. Dat stelt Jaap Klok namens het bestuur van de Inter Parochiële Vereni ging (IPV) in de streek vast in het recent verschenen parochie blad. Jonge gezinnen doen wel een be roep op de kerk bij huwelijk, doop, communie of vormsel, maar zij zijn volgens Klok veel al onbekend met de traditie om de lokale geloofsgemeenschap ook met een substantiële jaar lijkse financiële bijdrage te steu nen. Het meeste geld dat bij de dertien parochies in Oost-ZeeuwsVlaanderen binnen komt, is gestort door de oudere parochianen. Die kennen deze traditie wel en storten jaarlijks een bijdrage in het parochie fonds. Het bestuur van de IPV werkt daarom aan plannen om de jongere generaties nadrukke lijker te betrekken bij het leni gen van de financiële zorgen van de kerkgemeenschappen. „Het is de laatste twee jaren niet gelukt om jonge gezinnen te bewegen tot deelname aan het parochiefonds. Binnen de IPV zal daarom in de komende jaren gewerkt worden aan het bena drukken van de solidariteit van alle parochianen met de rooms-katholieke gemeenschap ter plaatse." Uitgangspunt blijft wel, dat niemand uitgesloten mag worden van het ontvangen van de sacramenten. De leiding van het bisdom heeft overigens al aangegeven, dat het redelijk is om een tarief te vragen wan neer mensen een beroep doen op de diensten van de kerk. Advertentie 3*J Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 el'alfabet van Zeelam zeeuwse almanak Oude meubeltjes en snuisterijen gingen voor een appel en een ei in andere handen over tijdens de rom melmarkt voor het goede doel in Ter Schelde. foto Camile Schelstraete De opbrengst van de rommel markt was uiteindelijk 753,15 euro. Ook de nu opgeheven stich ting Vrienden van Ter Schelde zal een steentje bijdrage. Het bil jart, dat komt er wel. Na een dikke kus aan hun ach terblijvende vrouwen kon het avontuur voor de twee Bressi aanders beginnen. Op naar Amsterdam, op naar de start plaats van de woestijnrally Amsterdam-Dakar. Oftewel, eerst nog een paar uur warm- draaien op de Nederlandse snelwegen, waarna het zand happen kon beginnen. Het tweetal, toepasselijk om gedoopt in The Sandbusters, had zich werkelijk op alles voorbereid. Behalve op de trip naar de hoofdstad. Ajiderhalf uur na het laatste kusje nam één van de thuisblijvers de telefoon op. „Wat? Waar? Bij Rotterdam? Geen benzine meer?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37