PZC Borsele past onkruidbeleid aan Horeca doorstaat veiligheidstest Wegdromen in de polder PZC Bietencampagne bijna ten einde ,11 Nieuwjaarsfeest Zierikzee op één locatie Gemeente gaat na klachten over groene straten wellicht weer vaker spuiten maandag 18 december 2006 parcel Modde pUKZEE - Bewoners van het jlnun in Zierikzee kunnen najaarsnacht rustig slapen, aminste, als het aan de uitba- s van De Biet, De Banjaard Later ligt. Uiterlijk tien uur ze de boel op slot, om ver- volgens gezamenlijk in Brogum tot diep in de ochtend een knalfuif te geven. Het is voor het eerst dat Zierik zee centraal nieuwjaar viert. „Weer eens iets anders", zegt Robbert Roggeband van café De Biet. „Het is in hier al jarenlang hetzelfde. De cafés zijn open, je kunt de kroeg in voor een avond je gezelligheid, maar eigenlijk kan dat altijd. Wij willen iets toevoegen, waarmee je ook écht plek concentreert. „Normaal lo- het gevoel krijgt dat het een bij zonder moment is." Een prettige bijkomstigheid is, aldus Roggeband, dat de drukte zich in belangrijke mate op één pen vier- tot vijfhonderd men sen op straat te zwalken. Lang niet iedereen gaat naar Renesse. In Brogum kunnen we er 350 in één keer hebben." Behalve de drie deelnemende etablissemen ten blijven andere cafés in de binnenstad wel gewoon open. Roggeband: „Het mooiste zou zijn geweest als we dit feest in de Nieuwe Kerk zouden kunnen organiseren. Zo'n locatie heeft gewoon een hele aparte uitstra ling. Maar dat zat er niet in", Wiersma voert GroenLinks aan wrHarmen van der Werf 0NKENSZAND - De gemeen- Borsele gaat desnoods één >er extra spuiten tegen on- mid, Het college van B en W left dit onlangs besloten na lachten van bewoners. it was een moeilijke keuze. De strijding van onkruid met che- asehe middelen is niet best lor het milieu. Borsele voldoet niet aan de eisen die daaraan srden gesteld, aan afspraken fetkast maken CES - Om de mezen dit voor- ar een goede plek te bieden phun jongen groot te brengen, loeten er al in de winter nest- Ëtjes hangen. Kinderen tussen beven en twaalf jaar oud mo- jn er woensdag een maken bij fjlieu Educatiecentrum De Be- Banden, aan de Kattendijkse jjkinGoes. Neem zelf je hamer fe. Aanvangstijden: 13.30 en puur. iendingsconcert nTholen BOLEN - Zingen voor het goe- jdoel kan zaterdag tijdens het [rstconcert van de Stichting fereld Wijde Zendings Concer- |WWZ) in Tholen. p opbrengst van de samenzang- ond gaat naar de stichting hip Christenen Roemenië. Aan i avond werken onder meer hjongerenkoor en verschillen- imannenkoren mee. it WWZ-concert begint om 130 uur in de hei-vormde kerk Tnplen. [erstmarkt in Ie Tweern 3ES - Kinderen van SBO de reern in Goes verkopen don- rdag zelfgemaakte producten hun schoolgebouw aan de srtsenstraat. De opbrengst is stemd voor de kinderen van a weeshuis in Tanzania. De rstraarkt begint om 18.00 en lurt tot 20.00 uur. I.K.K. maakt erstrondgang EMELDINGE - Muziekvereni- ig O.K.K. maakt woensdag a muzikale kerstrondgang orWemeldinge. maf 18.45 uur trekken de We- ddingse muzikanten door het tp. Zij blazen kerstliederen, gestaan door lampendragers arde verlichting. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag oedurende de openingstij- denzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden7tholen Slationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Slationspark 28 Postbus 31 «60 AA goes Tel: (0113)315500 N (0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl 'nternet «ww.pzc.nl F-mail: web@pzc.nl om het gebruik en de uitstoot van chemische bestrijdingsmid delen te beperken. Doel Borsele heeft zich wel een doel gesteld: vijftig procent minder gebruiken dan in 1999. Maar wat gebeurde er? Twee jaar gele den bleek er juist 28 procent meer gebruikt te zijn ten opzich te van dat jaar. Een vergaande maatregel volgde. Het was in Borsele gebruikelijk drie keer per jaar te spuiten. Dat ging in 2005 terug naar twee. Dit werkte goed. Het gebruik daalde fors en inwoners klaag den niet over 'meer groen op straten en tegelpaden'. Tot dit jaar. Veel meer klachten dan ge middeld kwamen binnen. „Je moet niet denken aan grote aan tallen", aldus de woordvoerder van Borsele, „maar het waren er opmerkelijk meer." De gemeente is achter de oorza ken aangegaan en heeft die ge vonden. Begin mei is gespoten, in een tijd dat het koud en nat was. De tweede spuitbeurt is in au gustus uitgevoerd. Opnieuw was het nat, erg nat zelfs. De on- kruidbestrijding had daardoor weinig effect. Het gevolg was, volgens een ambtelijke notitie, 'plaatselijk veel onkruidgroei'. En waarover een aantal inwo ners heeft geklaagd: 'de netheid liet te wensen over'. Het dagelijks bestuur van Borse le heeft zich de kritiek aange trokken. In de wetenschap dat de milieubelasting kan toene men, heeft het college van B en W onlangs besloten zonodig weer drie keer per jaar te laten spuiten. De extra kosten, ge schat op 24,000 euroj moeten nog worden gedekt. Leefbaarheid „Wij moeten zuinig zijn en ook blijven op ons milieu", licht wet houder J. Zandee (SGP/Chris- tenUnie) het besluit toe, „maar soms moet je maatregelen ne men die daar tegenin gaan. Dat heeft wat ons betreft te maken met de leefbaarheid van de Bor- selse dorpskernen." Dat Borsele daadwerkelijk va ker gaat spuiten, staat overigens niet vast. „Als het niet echt no dig is, doen we het niet", rea geert Zandee richting inwoners die klaagden, maar we hech ten er ook aan dat de straten in Borsele er netjes uitzien." door Harmen van der Werf BAARLAND - Alweer bijna vierentwin tig jaar wonen ze er, tussen Kwaden- damme en Baarland. „Wanneer vertrek ken jullie weer naar het westen?", kre gen ze de eerste tijd vaak te horen. Cees Dubbeldam moet er hartelijk om la chen. Hij en zijn vrouw Tineke van de Water zijn gekomen én gebleven. Ze hebben in de polder, aan de Oude Pol- derseclijk 2, hun eigen wereld gescha pen: galerie G achttien 88. Van 1 juni tot eind september houden Cees en Tineke exposities in de schuur van de boerderij die - de naam van de galerie zegt het al - uit 1888 stamt. Kun stenaars mogen er gratis hun werken tentoonstellen. Als ze iets verkopen, ont vangen de twee beheerders een kleine bijdrage. Voor gemaakte kosten. Cees: „We spelen net quitte. We hoeven er ook niets aan te verdienen." De galerie hebben ze niet altijd gehad. Cees werkte nog bij het Prinsenhof in Delft als conservator; het museum Prin senhof waar Willem van Oranje is ver moord. Tineke was tot voor twee jaar in het onderwijs actief. „De galerie was ons ideaal", vertelt Cees. „Ik heb een op leiding in de muziek en beeldende kunst." Tineke fotografeert en maakt keramiek. G achttien 88 bestaat ruim negen jaar en is gegroeid, groeit eigenlijk nog steeds. Cees: „We hebben voor het eerst dit jaar de tuin ook opengesteld voor kunstwerken. Negen kunstenaars heb ben daaraan deelgenomen. Voor vol gend seizoen hebben we al zesentwintig aanmeldingen." Nieuw Nieuw is ook dat Cees en Tineke na eind september zijn doorgegaan, niet al leen met workshops keramiek, maar ook met een apart nazomerprogramma. De reden is simpel. „Wij hebben toch die ruimte", zegt Cees, „en waarom zou je er dan niet eens iets anders dan an ders in doen?" Tets anders dan anders' was een lezing over de berg Athos in Griekenland, waar zich de enige orthodoxe mannelij ke monnikenstaat ter wereld bevindt. Pelgrims trekken erheen. Eén van hen, André Vanrijsselberghe, was eind no vember aan de Oude Poldersedijk om te verhalen van zijn pelgrimstocht naar Athos. Het Padovana-ensemble trad begin de ze maand op en vorige week zondag speelden Ilse Voorhoeve, Geert Fortrie en Moniek de Leeuw. Ze brachten een muziekprogramma, met onder meer Franse chansons, licht klassieke zang en Klezmer muziek. Cees Dubbelman was gisteren zelf aan zet om het nazomerprogramma af te sluiten. Verhalen vertellen is zijn specia liteit. Verhalen maken gaat daaraan vooraf. Hoe dat in zijn werk gaat, ver klapte Cees aan het begin. „Dromen zijn de bron van mijn vertellingen. Al mijn verhalen zijn begonnen met een be paalde droom." Iedereen droomt, maar niet iedereen weet zijn dromen 's morgens nog te her inneren. Cees meldde een erg speciale foto Willem Mieras eigenschap te hebben: hij is in staat om verder te dromen, het verhaal tot in de tail uit te werken. Waarna hij aan zijn eerste vertelling begon, getiteld Re quiem voor een rijzweep. Over een tv- producent - wat Cees zelf ook is ge weest - die het verborgen leven van een Koreaanse vrouw en een voormalig paardensporter in beeld bracht. Met ernstige gevolgen voor beide geliefden. Moniek de Leeuw uit Goes - opnieuw aanwezig met de Wolphaartsdijkse Ilse Voorhoeve - speelde daarna op piano een eigen, gevoelige compositie voor een overleden vriend. Slechts zes mensen hadden zondag de moeite genomen naar G achttien 88 te komen. Cees Dubbeldam was niet te leurgesteld. De andere naseizoenbijeen- komsten waren goed bezocht. „Deze zondag, vlak voor kerst, is er ook zoveel te doen." Wat Cees en Tineke zo in de polder doen, blijft bijzonder. De vraag 'wan neer gaan jullie terug naar het westen?' wordt niet meer gesteld. Cees heeft daar ook nooit aan gedacht. „Mijn opa had een boerderij bij 's-Gravendeel. Ik was daar als kind elk weekend. Die roots raak je nooit kwijt." Geen verbalen bij onverwachte controles brandweer in Hulst en Terneuzen door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Horecaexploi- tanten in Hulst houden zich be ter aan de voorschriften over brandveiligheid dan hun colle ga's in Terneuzen. Dat is het af gelopen weekeinde gebleken tij dens onaangekondigde contro les door het team handhaving van de gemeente Hulst en de brandweer van de gemeente Ter neuzen. Tijdens deze verrassingscontro les werd de naleving van de brandvoorschriften in 56 cafés en restaurants beoordeeld. Afge lopen vrijdag kreeg de horeca in Terneuzen bezoek, 's zaterdags werd in Hulst gecontroleerd. Tij dens de controles werd onder meer gelet op de beschikbaar heid van nooduitgangen, aandui ding van vluchtroutes, aanwe zigheid van brandblussers en -slangen en eventuele brandge vaarlijke kerstversiering. Het grootste deel van de horeca beschikt inmiddels over een ge bruiksvergunning en bouwkun dige zaken zijn in principe in or de. De gemeenten wilden nu ech ter testen hoe het staat met de naleving van de brandveilig heidsvoorschriften. Zo is bij voorbeeld een kerstboom voor een nooduitgang al een brandon- veilige situatie. Bij twee van de veertien horecagelegenheden in Hulst was niet alles in de haak, in Terneuzen werden 24 - van de in totaal 42 bezochte cafés en restaurants onvolkomenheden geconstateerd. De overtredin gen hadden vooral betrekking op de vluchtroutes en afgesloten nooduitgangen. Een aantal van deze overtredingen werd dooi de ondernemers direct opgelost. Waar dit niet mogelijk was. is een termijn afgesproken. Na het verstrijken van deze termijn zul len deze bedrijven opnieuw on verwacht worden gecontroleerd. Ondernemers ontvingen een brief met de geconstateerde overtredingen. De gemeente en de brandweer spreken volgens woordvoerder Dirk Timmers van een geslaagde actie. Ook de horecaondernemers reageerden zeer positief op de actie. Er wa ren geen situaties zo onveilig dat proces-verbaal moest wor den opgemaakt. Kerstmiddag in Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van Ellesdiek houdt op Tweede Kerstdag een muzikale kerst middag in Ellewoutsdijk. Het ensemble Padovana speelt klassieke muziek en het koor So nore zingt kerstliedjes. Er wordt een verloting gehouden waar van de opbrengst voor Terre des Hommes is. De kerstmiddag duurt van 14.30 uur tot 17.00 uur. GOES - GroenLinks Zeeland gaat onder aanvoering van de huidige Statenleden Marten Wiersma en Leen Harpe de Statenverkiezingen van maart 2007 in. Derde op de lijst is Gabrielle van Dinteren. De leden van de afdeling Zeeland van de partij hebben deze verwachte slagorde za terdag bevestigd. Ook het programma, met ingrijpende veranderingen in de natuurhuishouding in Zeeland als speerpunt, kreeg het fiat van de leden. WCT-debat verwart ChristenUnie GOES - De fractie van de ChristenUnie in Provinciale Staten is het spoor van gedeputeerde Van Waveren bijs ter. De Statenleden Dick Visser en Jaap van Ginkel kun nen Van Waverens twijfel over de kansen van de WCT, die hij zaterdag in de PZC uitte, niet rijmen met de me ning van Gedeputeerde Staten over de beëindiging van de samenwerking tussen Zeeland Seaports en Rotterdam. De WCT zou daarop een uitzondering vormen. De Christen- Unie vraagt GS om opheldering. Brievenbus opgeblazen in Tholen THOLEN - Aan de Oudelandsepoort in Tholen is zater dagavond rond elf uur een een TNT-brievenbus opgebla zen. De post die eruit is gevallen, is aan TNT-post gege ven. Het postbedrijf doet aangifte van de vernielde brie venbus. De schade die is ontstaan, is nog niet bekend. Hennepkwekerij in Goes ontdekt GOES - Aan de Korenbloemstraat in Goes is zaterdagmid dag door de politie een hennepkwekerij ontmanteld. Een anonieme tip was bij de politie binnengekomen. Twee per sonen die in het pand aanwezig waren, een 37-jarige man en een 33-jarige vrouw uit Goes, zijn aangehouden. Zij zijn na het afleggen van een verklaring vrijgelaten. Alle spullen die met de kwekerij te maken hebben, zoals lam pen en hennepplanten, zijn in beslag genomen. Nutsbe drijf Delta heeft aangifte gedaan van vernieling van de elektriciteitsmeter. Inbraak in winkel binnenstad Goes GOES - In een winkel aan de Lange Vorststraat in de Goe- se binnenstad is tussen zaterdag kwart over zes en gister middag kwart voor twee ingebroken. De toegang was ge forceerd. Uit de winkel zijn enkele honderden euro's ge stolen. Auto rijdt van dijk in Dreischor DREISCHOR - Een 19-jarige inwoonster van Dreischor is zaterdag gewond geraakt bij een ongeluk op de Roterij- dijk nabij haar woonplaats. De vrouw hield strak rechts om ruim baan te geven aan het tegemoetkomende verkeer en raakte daardoor in de berm. Haar auto begon te slip pen, botste tegen twee bomen en kwam onder aan de dijk tot stilstand. De Reisterse moest door de plaatselijke brandweer uit het wrak worden gehaald. De traumaheli kopter werd ingeschakeld voor medische hulp. Het slacht offer is daarna met nog onbekende verwondingen in een ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. door Harold de Puysseleijr HULST - De bietencampagne nadert zijn einde. De suikerbie ten zijn bijna overal gerooid. De aanvoer bij de suikerfabrieken loopt door tot net na Kerstmis. De campagne verloopt naar wens en de kwaliteit van de Zeeuws-Vlaamse suikerbieten is stabiel. Het suikergehalte van de bieten uit dit gebied beweegt zich zo als altijd rond het landelijk ge middelde. Dat ligt dit jaar op 16,3 procent. In West-Zeeuws- Vlaanderen is de kwaliteit van de bieten licht beter (16,6), in het oostelijk deel van de streek zit het suikergehalte met gemid deld 16,1 procent net onder dat landelijke cijfer. „In West-Zeeuws-Vlaanderen schijnt de zon iets meer en dat vertaalt zich in de kwaliteit", al dus directeur Agrarische Zaken Gert Sikken van Suikerunie in Dinteloord. „Suiker in de biet wordt nu eenmaal geproduceerd door het zonlicht. ken. Vanuit Zuid-Limburg en Texel worden de bieten per schip aangevoerd. Het waterschap Zeeuws-Vlaan deren voerde dit jaar voor het eerst een voorlichtingscampag ne onder boeren over de (tijdelij ke) opslag van bieten langs cïe polderwegen. Dat gebeurt meest al op het land zelf, maar vaak ook op dammen van landbouw- percelen of op braakliggende stroken langs polderwegen. Die bietenhopen kunnen gevaar lijke situaties voor het verkeer veroorzaken, vooral bij slecht weer, 's avonds en 's nachts. Het waterschap stuurde volgens Woordvoerder Arjen Goossen aan 29 landbouwers die niet aan de regels voldeden een brief. Vo- rig jaar werden tien boeren aan geschreven. De reacties van de boeren waren over het algemeen begripvol. Overleg Zo'n drieënhalf miljoen ton sui kerbieten wordt vanaf half sep tember verwerkt in de suikerfa brieken in Dinteloord en Gronin gen. De verwerking van de laat ste bieten vindt eind deze maand plaats. Uit de bieten wordt ongeveer 550.000 ton sui ker geproduceerd. In overleg met de agrarische dienst worden telers ingepland in een afnameschema. De suiker bieten gaan grotendeels met vrachtwagens naar de fabrie- Kerstconcert in De Hoogte Goes GOES - Het seniorenorkest en het Zuid-Bevelands dameskoor geven woensdagmiddag een kerstconcert in De Hoogte in Goes-Zuid. Het seniorenorkest met 52 leden speelt instrumentale kerstmu- ziek. Het Zuid-Bevelands da meskoor (35 leden) en zingt drie stemmige a-capellemuziek. Be zoekers mogen meezingen op het concert dat om 14.30 uur be- gint. De Hoogte is een kerkge bouw aan de Beukenstraat hoek Populierenstraat. De gezamenlijke actie van beide gemeenten vloeit voort uit de vorming van de Veiligheidsregio Zeeland. In dat overleg spraken gemeenten af de uitvoering van diverse werkzaamheden onder ling af te stemmen. Deze controleactie is hiervan volgens Timmers een voorbeeld. agenda I STREEKACTIVITEITEN ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00- 17.00 uur: Open voor bezichtiging; GOES - Wooncentrum Joanna, 19.30 uur: Kerstviering mmv Gemengde zang vereniging Crescendo uit Kruiningen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; Mariaoord, 19.30 uur. Kerstconcert; HEINKENSZAND De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek.- Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Be wegen voorcarapatiënten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00- 17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; OUD-VOSSEMEER - Hervormde kerk, 20.00 uur: Volkskerstzangdienst mmv de hervormde kerk, de gereformeerde J kerk, de Ft K Kerk, de muziekvereniging van Oud Vossemeer en het interkerke lijk jeugdkoor Polyhymnia; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; SINT-ANNALAND - Chaletparc Krab- benkreek, 17.00 uur: kerstviering Platte landsvrouwen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00-10.45 uur; Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur; Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal, Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27