Leerlingen haken tussentijds af Oude kerken dreigen te verslonzen :L Snelle formatie beste voor PvdA in provincies Verdubbeling aantal vroegtijdige schoolverlaters in Oosterschelderegio Stoomtrein loopt kans op één miljoen euro mis Dakar factie: 0113-315649 «w.pzc.ni stbus 314460 AA Goes ivertentie-exploitatie: ord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0113-315570; itionaal: 020-4562500. jersservice: 0800-0231231 laandag 18 december 2006 Kunst door een kijker nr Marcel Modde ERIKZEE - Het aantal vroeg- Jige schoolverlaters in de Oos- [schelderegio is het afgelopen booljaar verdubbeld. Gaven 2004/2 0 0 5 nog 255 leerlingen de brui aan, het seizoen daar- steeg dat aantal tot 513. Dat ijkt uit het jaarverslag van de irplichtambtenaar van de ge vate Schouwen-Duiveland. grootste stijging laat zich m in de gemeenten Goes (van naar 167 leerlingen) en houwen-Duiveland (van 50 ar 92). Het aantal school veria- sis het laagst in Kapelle (23) ewel ook dat bijna een ver- bbeling is ten opzichte van tvoorgaande jaar. oral onder zestien- en zeven jarigen is het aantal afha- rs flink toegenomen. Als ofdredenen geven ze op geen meer in school te hebben of t ze een baan hebben gevon- n. Wat opvalt, is dat van alle jegtijdig schoolverlaters 34 Dcent (18 leerlingen) opnieuw neen opleiding begint. Dertig acent belandt daadwerkelijk het bedrijfsleven. De overi- n komen in de jeugdhulpverle- ig of psychiatrische zorg te il erplichtambtenaar A. Rent- lester ervaart dat met name psychische problematiek van dingen van twaalf tot en met' ventien jaar 'complexer en in- ïsiever' is geworden, erlingen van het voorberei- nd middelbaar beroepsonder- js (vmbo) blijken de meest •etsbare groep, aldus Rent- lester. „Dit betekent niet dat dere opleidingsvormen geen ablemen kennen op het ter- Meisje (12) is reddende engel bij brand Goes GOES - Een twaalfjarig meisje uit Goes is zaterdag avond als reddende engel opgetreden bij een brand in haar huis aan de Glenn Miller laan. Haar zesjarige broertje kwam tegen half acht ver tellen dat er brand was in zijn slaapkamer. Het meis je sloot direct alle andere slaapkamerdeuren en gooi de een emmer water tegen de inmiddels brandende deur van haar broertjes' slaapkamer. Ze waarschuw de ook haar moeder, maar die viel van de trap bij het naar boven rennen en be zeerde haar pols en stuitje. Zelf belde het meisje ver volgens alarmnummer 112. Bij aankomst van de brand weer was het vuur al ge doofd. In de slaapkamer lag een aansteker. De moe der is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht. Op de bovenverdieping van de woning is veel rookscha- fiet veel publiek enefietconcert ■ri Lanka ERIKZEE - Stichting Schou- en-Duiveland helpt Azië heeft 'lerdagavond zijn laatste bij- age (1700 euro) geschonken in het goede doel: de stichting Jarity van Kumari Bevelan- :r. jdens het benefietconcert in öorthal Onderdak in Zierikzee öd op nog meer geld gere- ïnd, maar een grote gift zit er aarschijnlijk niet in. Ondanks n vol programma voor jong en id heeft het concert onder de lam 'Schouwen steunt Sri Lan- i' niet veel bezoekers getrok- De organisatie, stichting "n Hands, verwacht dat er na d verrekenen van de kosten agwel iets overblijft voor het iade doel. Dat 'slechts' hon- frd betalende bezoekers naar d benefietconcert kwamen, i]dt bestuurslid Abco in 't An- iT aan de overvloed van kerst- mcerten in de regio. „We gaan e kosten verrekenen en de gif- :nP°t die er gestaan heeft ook °g teUen, maar ik verwacht ^nhoge opbrengst." rein van voortijdige schoolverla ten. Maar wel minder." De ex plosieve toename valt volgens haar deels ook toe te schrijven aan de hernieuwde afspraken met de regionale opleidingcen tra's (ROC), het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI)en het voortgezet onderwijs, over het melden van schoolverzuim. In overleg met instanties als het Openbaar Ministerie en de Raad voor de Kinderbescherming wordt volgens Rentmeester steeds vaker proces verbaal op gemaakt 'als instrument om een traject voor een leerling goed op de rails te krijgen'. Doorgaans twee maanden na het indienen van dat proces verbaal, wordt de zaak voor de rechter ge bracht. In het schooljaar 2005/2006 is die procedure op Schouwen-Duiveland zes keer gevolgd. Rentmeester signaleert bovendien dat steeds jongere kinderen (14,15,16 jaar) worden doorverwezen naar het Bureau Jeugdzorg en hulpinstanties als Emergis en Ithaka. Leerplichtwet Volgens de leerplichtwet moe ten kinderen van vijf tot en met zestien jaar naar school. Vanaf zeventien jaar moet een jongere minimaal nog één dag in de week naar school, gekoppeld aan vier dagen werk. De wet staat toe dat een leerling in bij zondere omstandigheden vrij kan krijgen. Is er geen formele toestemming van de schooldirec teur of leerplichtambtenaar en blijft een kind drie achtereenvol gende dagen weg, dan wordt daar melding van gemaakt. Dat geldt ook voor het zogeheten luxeverzuim, waarbij ouders eer der afreizen naar of later terug komen van een vakantiebestem ming. Rentmeester pleit nog eens voor een 'consequente af handeling' van dit ongeoorloof de verlof. Ze erkent evenwel dat omschrijving van bijzondere om standigheden een 'grijs gebied' vormt en voor velerlei uitleg vat baar is. „De verschillen in de manier waarop de directeuren met de aanvragen extra verlof omgaan, veroorzaken discus sies." In het nog lopende school jaar wordt de voorlichting op dit punt verbeterd. RILLAND - Jozef en Maria zitten aan de glühwein. „Mag wel een keertje", vindt Ria van der Reest (ver kleed als Maria). „Het is best koud buiten." 'Buiten' is bij de protestantse kerk in Rilland, De Le vensbron, waar het zaterdagmiddag binnen te doen is: The X-Mas Experience. Ze gaan met hun tijd mee, bij de protestantse gemeente. En dat werkt. Het is een ko men en gaan aan de Valckenisseweg, in de aanbouw van de oorspronkelijk gereformeerde kerk. „Vier, vijf jaar geleden is de grotere hervormde dorpskerk verkocht", weet Rinus Hoogesteger (Jozef), „en toen hebben we de ze ruimte bij de gereformeerde kerk gebouwd." Het oogt zaterdagmiddag als een buurthuis. Volop ge roezemoes. Koffie drinken aan het buffet. Een stuk kerstkrans eten aan een tafeltje. Er wordt gezongen in een grotere zaal, waar ook kerststukken worden ge maakt en iedereen die dat wil, kan meewerken aan een langgerekt kerstschilderij. Die komt aan de wand in de kerk. Ria van der Reest: „Wel zo mooi, zo'n versiering met kerstmis." Jonge Kapelse componist wint UTRECHT - Hans Blok uit Kapelle heeft als jonge compo nist een mijlpaal bereikt. Een compositie van zijn hand wordt tijdens het Nieuwjaarsconcert in het Concertge bouw in Amsterdam uitgevoerd. Hans Blok (16) was met Annemiek de Bruin (13), ook lid van de Kapelse muziek vereniging Ons Genoegen, doorgedrongen tot de landelij ke finale voor jonge componisten. Die finale met vijftien deelnemers was gisteren in muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Het Nederlands Blazers Ensemble voerde de stukken uit. Vier jonge componisten konden winnen. Hans Blok hoorde daar dus bij. „Hij is afgedraaid en in de wolken", vertelde zijn vader na afloop. Annemiek was volgens hem niet teleurgesteld. „Haar stuk is schitterend uitgevoerd. Dat is al mooi." Het Nieuwsjaarconcert is 1 ja nuari 2007 's middags vanaf drie uur en wordt voor het eerst 's avonds uitgezonden, om 20.20 uur op Nederland 2 en ook via radio 4. Belastingen Goes in stijgende lijn GOES - Goesenaren moeten in 2007 meer belastingen aan de gemeente gaan betalen, nadat zij dit jaar een aardig voordeeltje kregen door de landelijke afschaffing van het gebruikersdeel van de onroerendzaakbelasting (ozb). Al leen woningeigenaren moeten nog ozb betalen. Het Goese college van B en W wil voor hen het tarief verlagen van 3,41 naar 3,13 euro per 2500 euro woningwaarde, maar dat heeft alles te maken met de waardestijging van wonin gen in Goes (plus 11,1 procent). In 2007 zijn woningeige naren per saldo twee procent meer ozb kwijt. Tegelijker tijd wordt de gemeenteraad voorgesteld het rioolrecht in te voeren en wel een rioolrecht van 0,22 euro per 2.500 eu ro woningwaarde. Nieuw ozb-tarief plus rioolrecht maakt samen 3,35 euro. De ozb levert Goes in 2007 naar schatting ruim 7,6 miljoen euro op, het riooli'echt ruim 371.000 euro. CDA voor verbindingsweg Mannee GOES - De omstreden vex-bindingsweg langs de toekom stige Goese uitbreidingswijk Mannee moet in één keer worden aangelegd, vindt het CDA in de Goese gemeente- x-aad. De weg moet Mannee ontsluiten en gaat een directe verbinding vormen tussen de Goese ringbaan en de Man- neeweg. Bewoners uit het Goese Meer, van de Kloetingse buurtschap Tervaten en de wijk Noordhoek zijn tegen aanleg in één keer. Zij vrezen verkeersoverlast. Volgens de CDA-fractie kan dit worden voorkomen door in bouw contracten vast te leggen dat vrachtverkeer niet over de Manneeweg mag rijden en door op de Manneeweg alvast verkeersremmende maatregelen te nemen. Het in twee fa sen aanleggen van de weg is voor het CDA geen optie, om dat dit duurder is en gevolgen heeft voor procedure die de gemeente voeii om gronden voor de weg te onteigenen. Huib van den Durpel, actief in de organisatie van The X-Mas Experience, is zaterdagmiddag dik tevreden. „We doen vaker zulke activiteiten. Een buitendag op de camping bij Rilland. Een boottocht over de Schelde. We proberen zo ook mensen te bereiken die minder of niet kerkelijk zijn. En dat lukt. Zestig, zeventig mensen be zoeken gewoonlijk onze kerkdiensten. Ik schat dat er vandaag zeker 250 bezoekers zijn. Als kerk werk je zo mee aan de leefbaarheid van het dorp." foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Het dreigt de verkeerde kant op te gaan met historische kerken. De nieuwe rijkssubsidie regeling voor onderhoud en res tauratie pakt met name voor die monumenten slecht uit, waar schuwt architect E. Brans van Rothuizen Van Doorn 't Hooft in Goes. Brans heeft veel monumenten onder zijn hoede, waaronder oude kerken in Kloetinge, Nisse, Groede en Zierikzee. Hij maakt zich gi-ote zorgen. „Ik ben al an derhalf jaar over de gevolgen van die nieuwe regeling aan het zeuren, maar het lijkt helemaal niet te helpen." De nieuwe rijks bij drageregeling - afgekort Brim - is geen vetpot voor welk monument dan ook, maar oude kerken zijn extra gedupeerd, vol gens Brans. „Bij de Brim is er van uitgegaan dat gebouwen in goede staat zouden verkeren. Dat is zeker niet altijd het ge val, maar de rijksoverheid heeft dit zo gedaan om kosten te be perken. Gevolg is dat tweederde van de kerken waarvoor wij het onderhoud begeleiden, erop uit gegaan in vergelijking met de be staande, al niet overdreven rege ling." Kerken komen van 2010 tot en met 2012 in de nieuwe regeling. Tot die tijd moeten zij het over het algemeen doen met relatief lage, eenjarige onderhoudssubsi- dies, aldus Brans, waaraan ook nog een grens zit. De overheid probeert ondertus sen wel grote achterstanden weg te werken. Voor dit jaar is er extra geld voor kerken. Vol gend jaar zijn waarschijnlijk mo lens, orgels en boerderijen aan de beurt. In Zeeland dingen twee kerken naar de geldpot voor grote res tauraties, die van Kloetinge en die in Nisse. „Het probleem bij de speciale subsidie is dat er zul ke strenge eisen aan vastzitten", geeft de architect van Rothuizen Van Doom 't Hooft aan. „De her vormde kerk van Groede en de Nieuwe Kerk in Zieiïkzee zijn er het slechtst aan toe in Zee land. Ze voldoen echter niet aan de gestelde criteria." De kap van de kerk in Groede is zo rot dat die over het gebouw dreigt te zakken, als niet snel wordt ingegrepen. De Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt ge plaagd door zwammen. Stuc- en metselwerk laten op vele plek ken los. De kerk van Groede staat echter niet in een beschermd dorps- of stadsgezicht, één van de eisen van de extra subsidieronde. Een andere voorwaarde is dat de restauratiekosten de één miljoen euro moeten overtref fen. Bij de Nieuwe Kerk in Zie- door Harmen van der Werf GOES - Snel een nieuw kabinet vormen. Dat is het beste wat de PvdA in de aan loop naar de Provinciale Statenverkiezin- gen kan overkomen, aldus W. van Zand- brink (tweede op de provinciale Pv- dA-lijst) en Zeeuws Tweede Kamerlid L. Blom. Van Zandbrink en Blom zeiden dit zater dag in de wandelgangen van de vergade ring van het PvdA-gewest Zeeland in Goes. PvdA-leider Bos wist afgelopen week dan wel zijn eerste verkiezingsbe lofte (het stoppen van de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers) binnen te halen. In de opiniepeilingen heeft dat de sociaal-democraten niets opgeleverd. Grote concuiTent SP lijkt te blijven groeien. „Het laatste wat wij nu kunnen hebben, is een eindeloze kabinetsformatie", stel den Blom en Van Zandbrink. „Het beste is zo snel mogelijk een regering vox-men en laten zien dat het wel degelijk uit maakt dat de PvdA in het kabinet zit of in de oppositie." Blom voegde toe: „Het is hartstikke leuk om oppositie te voeren, maar je bereikt er ixiks mee. Ik ben daar om ook teleurgesteld dat de SP is afge haakt. De vraag is of de SP wel wilde." Een combinatie van CDA, PvdA en Chris tenunie is volgens Blom nu het meest voor de hand liggend. „De CU is een christelijke partij, zoals ook het CDA, maar een progressieve christelijke pax-tij. Het kon slechter." M. Ie Roy, de kopvrouw van de PvdA bij de provinciale verkiezingen in Zeeland, volgde Blom en Van Zandbrink niet. „We zullen vooral moeten uitgaan van onze eigen kracht en de kiezers laten zien waar de PvdA in Zeeland voor staat." Enkele punten uit het zaterdag door Harmen van der Werf GOES - De Stoomtrein Goes Borsele (SGB) is met de monu mentale werkplaats en stalling in Goes de finale van het Avro- programma Bankgiroloterij Res tauratie misgelopen en daarmee ook de kans één miljoen euro te De SGB deed voi'ige week mee in de voorronde van het tv-pro- gramrtia. Drie monumenten din gen in elke aflevering mee naar een plaatsje in de finale die za- tei'dagavond 23 december is. De SGB moest het opnemen tegen de Kilsdonkse molens (herstel twee watermolens) in het Bra bantse Heeswijk Dinther en de Mariakapel in Sittard (een oud pelgrimsgebouw dat aan het ver zakken is). Kijkers mogen door te stemmen laten weten welk monument door mag naar de fi nale. Dat werd de Mariakerk in Sittard. R. Zondervan van de SGB was teleurgesteld. „We hebben flink campagne gevoerd. Niet alleen in ons wei'kgebied, maar ook on der treinliefhebbers." Zonder van wist nog rxiet hoeveel stem men de SGB heeft vergaard. „Ik weet alleen dat wij niet door zijn. We moeten op zoek naar an dere geldbrormen." Een subsi dieaanvraag is ovex-igens al de deur uit. Helemaal verbaasd over de uit slag was Zondervan niet. „Het bleek al bij de eerste drie afleve ringen dat mensen vrij traditio- neel stemmen. Kerken krijgen de voorkeur." Finalisten Bij de vier finalisten die tot nu toe bekend zijn, zitten drie ker ken (een kerk in Vierhuizen, de Sint Jan-kathedraal in Den Bosch en de Mariakapel) én de oude scheepswerf Wolthuis aan het Winschoterdiep in Hooge- zand-Sappemeer. Zondervan verwachtte dat van de deelne mers afgelopen zaterdag het fort Pampus bij Amsterdam wel zal winnen. „Dat is zo bekend." x-ikzee is dat weer niet het geval. De kerken van Nisse en Kloetin ge voldoen wel aan de twee ei sen van de extra subsidieronde: ze staan in een beschermd dorps gezicht en de restauraties kos ten meer dan één miljoen euro. „Al is het zo", tekent Brans aan, „dat we in Nisse dit bedrag al leen hebben gehaald door kerk en toren samen toe te voegen. Ik weet niet of de rijksdienst dat zal accepteren." Brans verwacht voor kerstmis duidelijkheid voor Kloetinge en Nisse. Hij zou het toejuichen als beide kerken de speciale subsi die krijgen. „Maar een goede structurele subsidieregeling is veel beter." (Advertentie) Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231, l;. zeeuwse almanak goedgekeurde vei'kiezingsprogramma makerx dit duidelijk, zoals een Zeeuws jongerenpaspoort om deelname aan cul tuur, kunst en sport te bevorderen, de in stelling van een fonds voor projecten te gen armoede en de invoering van specia le kortingsregelingen voor het openbaar vervoer. De PvdA Zeeland lijkt in de ei gen gelederen vooral op zoek naar nxst. Tekenend daarvoor was dat de ont- werp-kandidatenlijst voor de provinciale verkiezingen zonder slag of stoot werd goedgekeurd. Niet één tegenkandidaat werd gesteld. 'Uniek', volgens enkele Pv- dA'ers. Na een dikke kus aan hun ach terblijvende vrouwen kon het avontuur voor de twee Bressi- aanders beginnen. Op naar Amsterdam, op naar de start plaats van de ivoestijnrally Amsterdam-Dakar. Oftewel, eerst nog een paar uur warm- draaien op de Nederlandse snelwegen, waarna het zand happen kon beginnen. Het tweetal, toepasselijk om gedoopt in The Sandbusters, had zich werkelijk op alles voorbereid. Behalve op de trip naar de hoofdstad. Anderhalf uur na het laatste kusje nam één van de thuisblijvers de telefoon op. „Wat? Waar? Bij Rotterdam? Geen benzine meer?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25