Temmerman mag wel blijven PZC Zwart en wit strijden op twee fronten De Die pakt eerste individuele titel sJ@ v<anert«[i Alles voor het goede doel Appelflappen Zwemster sluit eerste jaar bij MNC Dordrecht af met drie medailles op NK 24 maandag 18 december 2006 door Roeland van Vliet DRACHTEN - Zwemster San dra Temmerman, afkomstig uit Slijkplaat, heeft haar eerste jaar bij MNC Dordrecht succesvol af gesloten. Op het NK korte baan in Drachten pakte ze drie me dailles: goud op de 200 meter vlinderslag, en brons op zowel de 50 als de 100 meter vlinder slag. „Ik denk wel dat ik mag blijven", zei ze gisteren lachend. De 26-jarige Temmerman ver ruilde in januari het Bredase SBC2000 voor MNC Dordrecht. Bij die club kan ze doen wat ze wil: zwemmen. „Ik heb daar mijn rust", vertelde ze. „Als ik naar het zwembad ga, kan ik echt gaan trainen. Dat was in Breda wel anders. Daar was nog al wat onrust. Als het in het be stuur rommelde, merkten we daar als zwemmers alles van. Dan was je meer met het gedoe in de club bezig, dan met jezelf te verbeteren." Alles geven In Dordrecht, waar ze ook woont, kon ze de draad weer op pakken. Ze trainde hard, met na me op de vlinderslag, en draaide een goed jaar. In Drachten, tij dens het eindejaars-NK, gaf ze nog één keer alles. Het resultaat mocht er zijn. Temmerman: „Ik ben op vier nummers gestart en heb vier pr's gezwommen. Op de 100 meter vlinderslag ben ik voor het eerst onder 1.02 uit ge komen en op 50 meter vlinder- Zilver voor Stap DRACHTEN - Judith Stap van De Stormvogel heeft in Drach ten zilver gepakt op de 800 me ter vrije slag voor junioren 2. Stap tikte zaterdagochtend, op de tweede dag van het NK korte baan aan in 9.29,64. Haar per soonlijk record ging er met zo'n zeven seconden aan. Clubgenoot Sonny Corré greep gisteren net naast een medaille op de 1500 vrije slag voor junio ren 2. Hij werd vierde in 18.02,33. slag heb ik zelfs het podium ge haald. En dat terwijl ik abso luut geen sprinter ben." Vrijdag won de Zeeuws-Vlaam- se de 200 meter vlinderslag, net als in 2004 en 2005. Hoewel de echte top van Nederland (Inge Dekker) ontbrak, was ze er zeer in d'r nopjes mee. „Juist door dat zij er niet was, heb ik er hard voor moeten werken. Ik had totaal geen concurrentie. Op de helft lag ik al een paar se conden voor. En toch ben ik hard doorgegaan. Mijn pr stond al scherp, maar ik heb, zonder te verslappen, weer wat van mijn snelste tijd afgehaald." Een dag later was ze op de halve afstand ook als eerste geplaatst, maar moest ze Jolijn van Valken goed (1.01,12) en Lenneke van Schaik (1.01,64) voor laten gaan. Temmerman pakte brons met 1.01,82. Op het derde vlin dernummer, de 50 meter, werd ze gisteren eveneens derde (28,34) en op de 50 meter vrije slag was de vierde plaats (57,06) haar deel. „Die laatste twee nummers waren een toetje voor me. Ik ben niet iemand voor de korte afstanden en gokte op de slotdag dus op twee paarden. Dat ik op één van twee onderde len nog derde werd, is mooi mee genomen." Zwemmend redden Temmerman gaf gisteravond aan moe te zijn, na een tamelijk zwaar NK. Als A-sportster - in het zwemmend redden hoort ze bij de top van de wereld - mag ze woensdag naar het Sportgala van NOCNSF en daarna gaat ze met de feestdagen even terug naar Zeeland. „Het is even tijd om te relaxen." Maar vervol gens gaat ze weer vol aan de slag. In april wil ze met de Ne- derlandse ploeg nog één keer vlammen op het EK zwemmend redden op Tenerife. „Omdat we allemaal achter in de twintig zijn, valt het team bijna uit el- kaar. De rek is eruit. Ons enige doel is nog het EK." Daarna richt Temmerman zich puur op het langebaanzwem- men. „Ik kijk naar het Europees kampioenschap in Eindhoven, in 2008. Ik voel dat ik elk jaar nog beter word en hoop me dan een keer voor een eindtoernooi te kwalificeren. Dat moet ook kunnen, denk ik. En als het niet lukt, moet ik daar, omdat ik dan al 28 ben, misschien mijn conclu sies trekken." Sandra Temmerman in actie op de honderd meter vlinderslag tijdens het NK korte baan. De zwemster uit Slijkplaat won brons op die afstand. Op de tweehonderd meter vlinderslag was ze het snelst. foto Harry Blokzijl door Roeland van Vliet DRACHTEN - Tijdens de kwali ficatiewedstrijden voor het WK van twee weken geleden stelde Stefan de Die teleur. Zaterdag nam de twintigjarige Terneuze- naar tijdens het NK korte baan in Drachten revanche op zich zelf. Hij zwom 1.49,62, haalde een hap van zijn persoonlijk re cord af en werd Nederlands kampioen. Voor De Die was het zijn eerste individuele titel. Op vorige NK's werd hij al vier keer eerste met ploegen van het Amsterdam se De Dolfijn en zaterdag deed hij dat op de 4x100 meter vrije slag nog een keer. „Natuurlijk zijn die titels ook mooi, maar dit individuele kampioenschap heb ik toch net iets liever. Dat pak ken ze me niet meer af. Ik moet namelijk wel zo reëel zijn, dat ik niet had gewonnen als alle top pers hier wel hadden gezwom men." De twee titels in Drachten maak ten van De Die een tevreden man. „Ik had zaterdag al heel hard willen gaan op de 50 meter vrije slag. Ik was er enorm op ge brand om een goed toernooi te zwemmen, na de teleurstellende WK-kwalificatiewedstrijden in Eindhoven. Maar ik was zo gre tig dat ik een valse start had. Dan moest het maar op zater dag gebeuren. En gelukkig lukte het toen allemaal wel. Het har de trainen - ik ben 26 uur in de week met zwemmen bezig - werd eindelijk beloond." Gisteren lag de Zeeuws-Vla ming nog twee keer in het 25-meterbad van sportcentrum De Welle. Op de 100 meter vrije slag werd hij vierde in 50,75, bijna tweeënhalve seconde ach ter de op vele nummers onge naakbare Robin van Aggele. Als slotzwemmer van De Dolfijn tik te hij op de 4x100 meter wissel slag als vijfde aan in 3.50,87. Bij de limieten voor het EK kor- tebaan van 2007 kwam De Die niet in de buurt. Dat geeft niet, vond hijzelf. In 2005 had hij, in al zijn enthousiasme, geroepen zich te willen plaatsen voor het EK kortebaan in het Italiaanse Triest. Dat bleek toen voor hec veel te hoog gegrepen geweest „Ik heb ervan geleerd", zei Dj Die. „Ik heb ambities, maar ben bescheiden in het stellen van doelen. Laat mij maar lekker hard zwemmen. Ik wil lekke kunnen racen. Dan komen de snelle tijden vanzelf. Mijn tijd komt nog wel. Ik ben pas twin tig." Nationaal record voor Van Aggele DRACHTEN - Zwemmer Robin van Aggele heeft op de slotdag dag van de nationale kampioen schappen korte baan in Drach ten het Nederlands record 50 meter schoolslag gebracht op 27,23 seconden. Daarmee onttroonde hij in de se ries Ron Dekker, die op 22 maart 1994 in Sheffield op 27,40 seconden uitkwam. Van Aggele voldeed met zijn tijd te vens aan de limiet voor de EK korte baan volgend jaar in het Hongaarse Debrecen. In de finale kon Van Aggele zich niet opnieuw verbeteren. Wel bleef hij opnieuw onder de oude toptijd van Dekker en zijn 27,35 was verreweg de beste tijd. Met winst op de 100 vrij in een knap pe 48,23 bracht de 22-jarige Hil versummer zijn totaal aan gou den NK-medailles in Drachte: op zes. Ook met deze tijd, die hij zelfs met ovemamevoordeel ie een estafette nog nooit zwom voldeed hij aan de EK-limiet. Bij de vrouwen zegevierde Sas- kia de Jonge op de 100 vrij. Me; 55,30 was de favoriete, bij afwe zigheid van toppers als Marleen Veldhuis en Inge Dekker, de ver rassende nummer twee Jolijn van Valkengoed (55,90) net te snel af. Opmerkelijk was ook de verrich ting van John Keetman op de 200 rug. Hij dook voor het eerst onder de twee minuten (1.58,21) en moet nog twee seconden har der om naar de Europese titel strijd in het 25-meterbad te mo gen. ANP Zaterdag had in Arnhem de 25ste daminter- land Suriname-Nederland plaats. Een re portage van zwart tegen wit. door Roy Hammink ARNHEM - Stevie Wonder zong er ooit een liedje over: Ebonv and Ivorv. De blinde ster gebruikte de harmonie tussen de zwar te en witte toetsen van zijn piano als meta foor voor de in zijn ogen perfecte wereld, waarin huidskleur geen rol zou mogen spe len. Hier, op deze zaterdag, in Arnhem lijkt de tafelschikking ook op de lay out van een keyboard. Uiteraard staan op elk dambord twintig zwarte en twintig witte schijven, maar alle 25 partijen worden ook nog eens gespeeld tussen een donkere en een blanke speler. Welkom bij de daminterland Suriname-Ne- clerland, al is interland een te formeel woord voor de jaarlijkse ontmoeting. De 25 beste in Nederland dammende Surinamers nemen het op tegen de beste aspiranten en junioren van Nederland. „Als we tegen de beste Nederlanders moe ten, verliezen we natuurlijk dik", zegt Eduard Autar, de kopman van Suriname die in de jaren tachtig vijfmaal aan het WK deelnam en nu remiseert tegen Pim Meurs, de jeugdwereldkampioen uit Culemborg. „Maar voor mij is het wel een belangrijke gebeurtenis. En een leuke ook, het blijft een soort reünie." Ongedwongenheid staat voorop. Een Suri naamse speler drinkt tijdens zijn partij zelfs een flesje bier, een ongeschreven ver bod in de sport. De Surinaamse ploeg is een mengelmoesje van culturen. Het team bestaat uit jongens met een Hindoestaanse, Creoolse of Chinese roots, maar er doet ook een speler van Turkse komaf en eentje met een Molukse achtergrond mee. Het kan de pret niet drukken. Reiskosten Slechts één keer had de ontmoeting een of ficiëler karakter, in 1986. Toen bestond het team uit de topvier van het Surinaamse kampioenschap, die toch al in Nederland waren omdat ze iets later in Valkenburg op de damolympiade speelden. Scheelde be hoorlijk in de reiskosten natuurlijk. Het tiental werd gecomplementeerd door vijf in Nederland wonende Surinaamse subtop pers en een Surinamer die toevallig toch in Nederland op vakantie was. De Surinaam se bond kampt nog steeds met een structu reel gebrek aan geld; om die reden doet het land momenteel ook niet mee aan het WK in Senegal. De vraag is ook wat het land te zoeken zou zou hebben op het mondiale evenement. Autar (46): „Ik verhuisde in 1990 voor mijn maatschappelijke loopbaan naar Neder land, toen was ik de beste van Suriname. De jongens die ik toen versloeg, strijden nu om de titel. Er zijn geen nieuwe gezichten bijgekomen." Leo Aliar is al sinds 1979 betrokken bij de semi-vriendschappelijke match. De 48-jari- ge Arnhemmer werd toen door de Neder landse dambond gevraagd een representa tief team van Surinaamse dammers op te trommelen als sparringpartner voor de aan- RUGNUMMER BOSTON - Een paar honderd lopers hebben dit weekeinde meegedaan aan de vijfde edi tie van de Santa Speedo Run in het centrum van Boston, waar de temperatuur rond de tien graden schommelde. De deelnemers - die allemaal alleen een zwembroek, sportschoe nen en een kerstmuts droegen - zamelden met de loop geld in voor een goed doel. Brian Snyder/RTR De Amerikaanse bastketbal- ploeg Phoenix Suns is in de NBA op iveg naar een clubrecord. De formatie won zaterdag voor de veertiende keer op rij een competi tieduel. Phoenix versloeg Sacra mento Kings met 105-98. Het club record van de Suns dateert van de cember 1992 toen de club ook veer tien achtereenvolgende zeges be haalde. Morgen kan het record wor den bijgesteld als in Phoenix Toron to Raptors op bezoek komt. Het duel tussen Denver Nuggets en New York Knicks krijgt nog een staartje bij de tuchtcommissie van de NBA. In New York brak aan het einde van het door Denver met 123-100 gewonnen duel een massa le vechtpartij uil. Daarbij waren al le tien veldspelers betrokken. Aan leiding tot het incident was een gro ve overtreding van Knicks-speler Mardy Collins op J.R. Smith van de Nuggets. Er vielen klappen. NBA-topscorer Carmelo Anthony van Denver sloeg Collins in het ge zicht. stormende Nederlandse jeugd en dat groei de uit tot een traditie. De wedstrijd van vandaag is de 25ste uitgave (het duel ging een paar keer niet door) en vanwege het ju bileum zit er een feestelijk tintje aan. Aliar heeft voor iedereen een gebakje waarop staat SUR-NED 25 jaar. „Ik had mazzel dat bakker Ten Hoopen wat euro's van de prijs af deed", zegt Aliar. Hij heeft als orga nisator weinig geld te besteden. De zaal van buurtcentrum De Madser is gratis be schikbaar gesteld nadat Aliar de (Suri naamse) beheerder had bewerkt en de dam- gekke Aliar heeft familie en bekenden opge trommeld voor het afsluitende diner. Roti „Vorig jaar kregen we driehonderd euro van de dambond, daar konden we alleen de Surinaamse spelers na afloop roti van ge ven, je weet. wel, zo'n grote pannenkoek", zegt Aliar. „Nee, dat is geen discriminatie, want de Ne derlandse jongens krijgen van de bond alle maal een i'eiskostenvergoeding voor deze wedstrijd. Maar nu is het budget vanwege het jubileum iets hoger en hebben we voor alle deelnemers eten. Surinaams eten, bami en nasi. Maar ik hoor net dat er enkele Ne derlandse jongens zijn die dat niet lusten, voor hen ga ik friet met een kroket rege len." Suriname moet zaterdag een nederlaag slik ken: de Nederlandse jeugd wint 31-19. Mis schien was de uitslag voor Suriname beter uitgevallen als Bim Ramdien had meege daan, mijmert Aliar. „Maar die belde af om- dat-ie moest werken", zegt de Arnhemmer. En met de nodige zelfspot en voorzien van een gulle lach: „Wie gelooft dat nou, een Surinamer die moet werken, nota bene op zaterdag!" GPD Drie keer rood Voetballer Andy McLaren heeft zater dag in één wedstrijd drie rode kaarten gekregen. De Schotse spits van het in de tweede divisie uitkomende FC Dundee ging in de competitiewedstrijd tegen Clyde volledig door het lint. McLaren ontving zijn eerste rode kaart drie minuten voor tijd wegens het slaan naar tegenstander Eddie Malone. Scheids rechter Dougie McDonald gaf direct daar na opnieuw rood, omdat McLaren bij het verlaten van het veld een tik uitdeelde aan Clyde-speler Michael McGowan. Na afloop van de wedstrijd riep de leids man McLaren bij zich om de tweede rode kaart officieel te noteren. McLaren reageer de daar zo kwaad op dat hij een gat in de deur van de scheidsrechterskleedkamer trapte. Daarop kreeg hij zijn derde rode prent. GOES - Opmerkelijke uitspraken van landelijk bekende voetballers of trainers halen de kranten. Bijvoorbeeld die van Wesley Sneijder, voetballer te Amster dam. Nadat hij scheidsrechter Ruud Bos sen voor 'blinde tyfushond' had uitge maakt, moest de Ajacied enkele weken verplicht toekijken. Uitspraken van voet ballers en trainers in de lagere regionen krijgen veel minder aandacht in de me dia. Maar soms, heel soms... Henk Ottens (rechts), oefenmeester van zondag-vierde klasser IJzendijke, liet vorige week tij dens het duel tegen Koewacht de term 'appelflap' optekenen om scheidsrechter Saritas uit Terneuzen duidelijk te maken dat hij het niet eens was met diens beslis singen. De PZC meldde het voorval en de krant bereikte blijkbaar de burelen van Vitus, de Bond tegen het Vloeken. Die wist het optreden van Ottens wel te waar deren. Daarom werd op vrijdag bij IJzen- dijke-voorzitter Herregodts (links) een doos appelflappen bezorgd door de plaat selijke bakker. Met het verzoek deze aan Ottens te overhandigen. Daaraan gaf Herregodts na afloop van de training graag gehoor, foto Camile Schelstraete Blindentribune AZ introduceerde gisteren in de thuis wedstrijd tegen FC Groningen de zoge naamde blindentribune. De Alkmaarders hebben op de lange zijde een aantal plaatsen in het DSB-stadion ingeruimd voor blinde AZ-supporters. Ze luisteren tijdens de wedstrijd mee met het commentaar van de televisieverslaggever, om zo het duel zo goed mogelijk te kunnen volgen. In Engeland hebben diverse clubs j uit de Premier League reeds de beschik- j king over een aantal plekken voor slecht- j zienden en blinden, in Nederland heeft AZ de primeur. Na de winterstop wordt het aantal plaatsen op de blindentribune in het DSB-stadion verder uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24