Haase maakt snel progressie Bos nu echt de snélste ter wereld PZC Heideman sprint naar zesde spruitjeskrans Handbalsters treffen Kroatië in play-off van wereldtitelstrijd Baanwielrenners ijzer sterk in Moskou Wéér een dubbel Hagenaar verslaat Raemon Sluiter in finale Masters voor Sven Nys OVERUSE - Sven Nys, met af stand de beste veldrijder van dit moment, behaalde weer een dub bel. Na zijn zege zaterdag in de GP Rouwmoer in Essen zegevierde de Belg van de Rabobank giste ren in de Druivencross van Over- ijse, een zogenaamde A-veldrit. Ook de beide andere podium plaatsen van de wedstrijd in de buurt van Brussel waren voor jen: Sven Vanthourenhout en Niels Albert. Eerder op de dag had Europees kampioene Daphny van den Brand bi] de vrouwen voor een Nederlands succes gezorgd. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - In Rotterdam zijn de tennistitels in de Natio nale Masters veroverd door Mi- chaëlla Krajicek en Robin Haase. Krajicek pakte haar derde titel op rij door winst op Elise Ta- maëla (6-4 6-4). Haase triomfeer de voor de eerste maal. De 19-ja- rige Hagenaar versloeg de negen jaar oudere titelhouder Raemon Sluiter in drie sets: 3-6 6-3 6-4. doorErwin Blatter ALKMAAR - Nadat alle stofwol ken opgetrokken waren, stond hij er toch weer: Jan Maarten Heideman won zaterdag in Alk maar het eindklassement van The Greenery Six. Door op de slotdag Andrès Landman en Douwe de Vries in de eindsprint af te troeven :g de marathonschaatser uit de Proteq-ploeg de spruitjes- krans omgehangen. De Greenery Six kende dit jaar een tumultueuze ontknoping. Heideman kreeg in de zesdaagse lot twee keer toe klop van zijn Franse rivaal Cédric Michaud, maar die zag door een val zijn klassement naar de vaantjes gaan. Andrès Landman was daardoor de even verrassende als voornaamste kanshebber op de eindoverwinning. „Voor mij was deze de span nendste", zei Heideman na af loop. „Ik vond het een heel mooie Greenery. Hij werd ge wonnen in de laatste centime ter, dat is nog niet eerder ge beurd." Dat hij de finale won, zorgde on willekeurig voor mooie symbo liek. Heideman won in 1998 de eerste wedstrijd van The Gree nery Six. Door zaterdagavond als eerste over de meet te ko men, won hij ook de laatste. Want The Greenery houdt er na negen edities mee op. Cédric Michaud verliet zaterdag avond gedesillusioneerd De Meent in Alkmaar. Hij reed tij dens de finale uit protest achter in het peloton en trakteerde de jury meerdere malen op een ver manende blik. De teleurstelling van vrijdag, toen Michaud in de eindsprint na een aanvaring met Douwe de Vries ten val kwam, had de Fransman duidelijk nog niet weggespoeld. „Het seizoen is wat mij betreft voorbij. Ik heb geen doel meer. Wat kan ik nog winnen? Ik weet dat Douwe het niet expres deed, maar het is voor mij wel heel erg frustre rend. Ik train het hele jaar kei hard om dit niveau te bereiken en dan overkomt me dit." Heidemans overwinning bete kende zijn vierde eindzege in de zesdaagse. Eerder won de man uit Oldebroek al de edities van 1998,1999 en 2000. Bij cie vrouwen legde Daniëlle Bekkering voor de derde keer be slag op de spruitjeskrans. De Groningse pakte haar vierde dagzege door in Alkmaar ook de finale van de vijfdaagse te win nen. In de eindsprint was ze te sterk voor Mischa Top en Helen van Goozen. GPD Haase was tweede geplaatst, achter de favoriete Rotterdam mer. Na verlies in.de eerste set wierp de beste van de nieuwe lichting tennissers alle schroom af en daverde hij naar de over winning. Sluiter legde zich neer bij de nederlaag. „Als je zulke grote sprongen maakt als Robin, moet je wel goed zijn", zei hij. Haase maakte dit jaar indruk met een zege in de challenger van Nashville en nog drie halve finales in internationale challen gers. Ook debuteerde hij in het Nederlandse Daviscupteam en won hij van enkele spelers uit de tophonderd. „Fantastisch om deze Masters te winnen", glunderde Haase, „Het is een heerlijk gevoel om het jaar met een overwinning af te sluiten. Maajr eigenlijk is dit voor mij het begin van mijn nieu we campagne."! Haase gaat proberen zich te kwalificeren voor de Australian Open in Melbourne. Optimistisch Michaëlla Krajicek is voor het eerste grandslam van 2007 recht streeks tot hef hoofdtoernooi toegelaten. Zij is optimistisch, zeker na haar derde triomf op rij op het Rotterdamse hard court. „Het totale plaatje was goed, maar het kon beter", meld de de 17-jarige Krajicek. De winnares was in de finale minder dominant dan in haar voorgaande partijen. Dat lag vooral aan een soms haperende eerste opslag en de ergernis die dat bij de titelverdedigster op riep. „De service liet me nogal eens in de steek. Vooral de eer ste opslag. Daar werd ik boos van. Ik speelde echter wel agres sief", zei ze over haar winst. Krajicek, dit seizoen op de WTA-Tour goed voor twee toer nooizeges, maakte in de tweede set meer fouten dan in de eerste. Ze brak in beide sets een keer de opslag van de als tweede ge plaatste Tamaëla. De Culem- borgse, vooral actief in de klei nere internationale toernooien, bood tegenstand maar miste de vasthoudendheid in de slagen wisselingen om het Krajicek echt moeilijk te maken. Ze kreeg m de tweede set nog wel breekkansen, maar stond uiteindelijk opnieuw met lege handen. Ook vorig jaar verlooi de 22-jarige tennisster van Krajicek, die sinds haar elfde jaar geen partij meer van een Ne derlandse tegenstandster heeft verloren. ANP Talent Robin Haase (foto) versloeg routinier Raemon Sluiter in de finale van de Masters. Het was de ouverture van een nieuwe periode, verwacht Haase. „Dit is voor mij het begin van mijn nieuwe campagne." foto Robin Utrecht/ANP m- maandag 18 december 2006 Russinnen curlingkampioen BASEL - De Russische curlingvrouwen hebben in Basel de Europese titel gewonnen. Ze bleven in de eindstrijd Ita lië de baas: 9-4. Rusland had eerder in het toernooi nog van Italië verloren. De Nederlandse vrouwen degradeer den op het EK uit de hoogste klasse. ANP Atsma, Zevenbergen erelid KNWU UTRECHT - De oud-voorzitters van de Koninklijke Ne- derlandsche Wielren Unie Joop Atsma en Pieter Zevenber gen ontvingen zaterdag op de KNWU-verenigingsdag in Utrecht het erelidmaatschap. Ze traden dit voorjaar te rug om plaats te maken voor een nieuw bestuur, dat gerin ger in omvang is. Zevenbergen was voorzitter van 1989 tot 1994. Hij werd opgevolgd door Atsma, die twaalf jaar lang de wielrenunie leidde. Zevenbergen was in die perio de vice-voorzitter. ANP Bekerzeges voor FVT en NAK VENRAY - De tafeltennissers van FVT hebben in Venray de nationale beker veroverd. De Rotterdammers bleken in de finale met 3-2 te sterk voor Westa uit Wessem. Bij de vrouwen ging de bekerzege naar NAK Den Helder. De Noord-Hollanders wonnen de eindstrijd met 3-2 van MD Caps. NAK versloeg in de halve finale FVT, waarin Kimberley 't ITooft uit Kloosterzande in actie kwam. Haar plaatsgenote Simone de Klerk bleef aan de kant. Wammes 7e op vloer in Sao Paulo SAO PAULO - Jeffrey Wammes is bij de finale van de we reldbeker turnen in Sao Paulo op de zevende plaats geëin digd op het onderdeel vloer. Wammes nam minder ï'isico in verband met de zachte vloer en zijn zwakke enkels, die hij niet zo lang geleden brak. In plaats van een drievoudi ge schroef voerde Wammes een tweevoudige uit. ANP Sven Kramer weer snel op 500m HEERENVEEN - Sven Kramer heeft tijdens trainings wedstrijden in Heerenveen opnieuw zijn persoonlijk re cord op de 500 meter aangescherpt. De TVM-schaatser uit Oudeschoot noteerde zaterdag 36,58 seconden. Begin deze maand scherpte Kramer zijn persoonlijke toptijd al aan tot 36,74. Ireen Wüst liet in Heerenveen zien dat ze een week voor het NK allround goed in vorm is. De olym pisch kampioene klokte op de 500 meter 39,15 seconden en op 1500 meter finishte ze in 1.55,45. ANP Dammers doen stapje terug DAKAR - De Nederlandse dammers hebben bij de wereld titelstrijd voor landenteams in Dakar een stapje terug moeten doen. Na de twee ronden van het weekeinde moet Oranje aan de kop van de ranglijst Letland naast zich dul den. Beide hebben nu twaalf punten na zeven ronden. Nederland verspeelde wat terrein door gelijk te spelen te gen Senegal 1: 3-3. Emo Prosman remiseerde, Gerard Jan sen verloor, Kees Thijssen won. Daarvoor had de equipe van bondscoach Rob Clerc Senegal 4 wel verslagen: 5-1. Ron Heusdens en Jansen wonnen. Prosman speelde gelijk. ANP Nyman op oude skies naar zege VAL GARDENA/ALTA BADIA -Skiër Steve Nyman heeft zijn eerste wereldbekerzege binnen. De 24-jarige Amerikaan verras te in het Italiaanse Val Gardeua iedereen op de afdaling. Een dag later bewees Kalle Pal ander terug te zijn op zijn ni veau. De vorig seizoen gebles seerd geraakte Fin zegevierde op de flanken van Alta Badia in een reuzenslalom. Nyman bleef zaterdag de Zwitser Didier Cuche nipt voor: 1.56,54. Oosten rijker Fritz Strobl eindigde als derde. Nyman, een mormoon uit Utah, gebruikte een paar oude skilatten van de inmiddels ge stopte Kristian Ghedina. -Dit is het mooiste kerstcadeau dat ik mezelf ooit heb gegeven", zei de Amerikaan, die tot zater dag een derde plaats als beste re sultaat had staan. Renate Götschl won in het Oos tenrijkse Reiteralm ook de twee de super-G voor vrouwen. De routinier was in haar geboorte land met een tijd van 1.17,91 be duidend sneller dan landgenote Nicole Hosp (1.18,62). Martina Schild uit Zwitserland finishte als derde: 1.18,71. ANP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert |f (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-majl: redactie@pzc.nl INTERNET I www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl van onze sportredactie STOCKHOLM - Het Neder lands vrouwenhandbalteam treft in Kroatië een zware oppo nent voor de play-offs van het wereldkampioenschap volgend jaar in Frankrijk. De ploeg van bondscoach Sjors Röttger moet in juni 2007 twee keer tegen de Kroaten spelen en de winnaar van die dubbele ont moeting plaatst zich voor het WK. De loting werd zondag ver richt in Stockholm. Kroatië is bij het EK dat giste ren in Zweden eindigde op de ze vende plaats in de eindstand te rechtgekomen. Dat is heel wat beter dan Nederland, dat na drie nederlagen in de groepsfase voortijdig en als vijftiende de af tocht blies. De laatste keer dat de Nederlandse vrouwen tegen Kroatië handbalden was vorig jaar op het WK in Rusland, waar Oranje verrassend vijfde werd. Het openingsduel op dat toer nooi eindigde toen in een 29-27-winst voor Nederland. Het WK van 2007 heeft plaats van 2 tot en met 16 december. Vijf landen zijn al zeker van deelname: Gastland Frankrijk, wereldkampioen Rusland, Noor wegen, Duitsland en Hongarije. De zeven andere Europese deel nemers komen uit de WK-play-offs: Nederland Kroatië, Spanje - Turkije, Zwe den - Roemenië, Polen - Servië, Slovenië - Oostenrijk, Macedo nië - Wit-Rusland en Denemar ken - Oekraïne. ANP van onze sportredactie MOSKOU - Theo Bos behaalde bij wereldbekerwedstrijden baanwielrennen in Moskou za terdag dubbel succes. Naast de verbetering van het wereldre cord op de 200 meter met vlie gende start won hij ook nog eens de sprint, het onderdeel waarop hij de wereldkampioen is. Bos had na zijn geslaagde re cordpoging nog voldoende kracht om in de halve eindstrijd de Brit Craig McLean en in de eindstrijd de Duitser Stefan Nimke te verslaan. Beide wed strijden won Bos met over macht. Yvonne Hijgenaar en Willy Ka nis zorgden later op de dag voor het tweede goud voor Neder land. Het duo won het onder deel teamsprint, voor Duitsland en Frankrijk. Gisteren voegden Danny Stam en Jens Mouris nog een derde gouden medaille aan de medail- leoogst bij de tweede wereldbe kerwedstrijd van het seizoen toe. Het Nederlandse tweetal won de koppelkoers. Stam, door gaans in de winter te vinden in het zesdaagsecircuit, kon de op pepper wel gebruiken. De afgelo pen maanden waren zwaar. Eerst raakte hij zijn vaste part ner Robert Slippens na een zwa re val voor maanden kwijt, daar na werd hij geconfronteerd met een dodelijk ongeval tijdens de zesdaagse van Gent. Een spaan- se renner kwam in aanraking met de ballustrade en overleed op weg naar het ziekehuis. Met Mouris moest Stam afreke nen met het Russische koppel Ponomarev/Sjmidt, dat evenals de Nederlanders een ronde voor sprong op de concuiTentie nam. De Russen vrij eenvoudig, Mou ris en Stam moesten daar later hard voor werken. Beide twee tallen vergaarden geen punten, maar de Nederlanders klasseer den zich na de laatste ronde be ter dan de Russen. Voor Theo Bos had er in Moskou nog een tweede gouden plak in gezeten, maar de Hierdenaar kon met Teun Mulder en Tim Veldt in de finale van de teams print de Britse ploeg niet ver slaan. Het verschil was na drie ronden miniem. Teun Mulder had vrij dag al zilver gewonnen op het onderdeel keirin. ANP door Theo Brinkman DEN HAAG/MOSKOU - Hij was al 's werelds beste sprinter, en nu is Theo Bos ook nog de al lersnelste van iedereen. Een sub tiel verschil, maar voor Bos wel heel belangrijk. „Dit is het ultie me record." Bos reed zaterdagmiddag op de wielerbaan van Moskou een we reldrecord op de 200 meter. Zijn tijd van 9,772 seconden was bijna eentiende sneller dan het record van de Canadees Curt Harnett (9,865), dat al elf jaar stond. Harnett reed die tijd op hoogte, namelijk in Bogota. Aanvankelijk miste Bos het we reldrecord nog. 's Ochtends, in de kwalificatie, reed hij een tijd van 9,892, slechts 27 duizend sten verwijderd van de toptijd. „Terwijl het geen superrit was. Ik raakte in de bocht een blokje op de baan. Daarom wist ik dat een record er toch in moest zit ten." Extra rit Bos besloot een extra rit aan te wagen, puiu- en alleen om het re cord aan te vallen. Ook besloot hij met een iets zwaarder verzet te rijden: een tandje extra op het voorblad. „Ik reed met 50x13, zwaarder dan ik ooit heb gereden. Ongelooflijk dat het lukte. Niemand had echt ge dacht dat het kon op een laag- landbaan." Meteen na zijn succes belde hij zijn broer Jan, voormalig we reldrecordhouder op de 1000 me ter schaatsen. „Die wist ook niet wat hij hoorde. Schitterend." De 200 meter is een apart feno meen. Op de afstand zijn geen wereld- of olympische titels te verdienen. De afstand dient slechts om het rittenschema van het sprintkampioenschap te be palen. Toch moet de waarde er van niet worden onderschat. „Ik wil mijn prestatie niet omhoog praten, maar de 200 meter wordt al honderd jaar geklokt", zegt Bos. „Iedereen kent de waarde ervan. Het is een referen tie voor hoe goed iemand is." Hij is dan ook verguld met het record. „Dit is voor ons wat de honderd meter is in de atletiek." Bos had er geen half werk van gemaakt. Alles had hij eraan ge daan om in Moskou de snelste van de wereld te worden. De trainingen waren erop afge stemd, maar ook de laatste da gen in Moskou stonden geheel in het teken van de recordpo- Theo Bos rijdt op een zwaarder verzet dan hij gewend is richting wereldrecord op de 200 meter. ging. „Ik ben iedere dag om vijf uur 's ochtends opgestaan, om de situatie van zaterdag na te bootsen. De kwalificatie was na melijk om half elf. Ik wilde er helemaal klaar voor zijn." Geschuurd De eigenaar van de Russische baan werkte ook mee. „Ze wis ten dat ik het record wilde aan vallen en dat ook andere ren ners een poging wilden doen. Daarom hebben ze de baan kort geleden helemaal opnieuw ge schuurd. Hij was heel snel, heel glad. Daarnaast hadden ze de hal flink opgestookt. Normaal gesproken is het 's ochtends tij dens zo'n kwalificatie een graad of vijftien. Nu was het tegen de dertig graden. Dat is voor ons ideaal. Is het tien graden kou der, dan rijd je volgens mij zo een tiende van een seconde lang zamer." De concurrentie was vol respect en ongeloof, zegt Bos. De rege rend wereldkampioen was al de slimste en meest tactische sprin ter, maar is nu ook nog de aller snelste ter wereld. „Dat geeft de concurrentie toch wel een tik. In foto Tatyana Makeyeva/ANP de finale deed Stefan Nimke meteen al een wanhoopspoging, omdat hij wist dat hij in een ge wone race toch zou worden ge klopt." Bos gaat zijn eigen record niet aanvallen. Alles is nu gericht op de Olympische Spelen van Peking. „Het is nu aan anderen om mijn tijd aan te vallen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17