Jongeren wensen grotere stem PZC Het stadhuis is van ons EC Schooluitval Oosterschelderegio verdubbeld -11 WA Middelburg wil jeugd actief betrekken bij politiek agenda lezers schrijven maandag 18 december 2006 Ufendv van den Hurk DDELBURG - Ze vinden dat tooit mogen meepraten over istad en dat dat tegelijk ook jag zin heeft, omdat er toch ze wordt geluisterd. ^eren vormen de moeilijkste om bij de politiek te vindt M. Baltus van Middelburgse PvdA. Naar stadhuis komen ze niet en de fractie er onlangs thouwse fractie gen verkoop jrpshuizen ERKZEE - Leefbaar Schou- j.Duiveland (LSD) is een Isle wanhoopsoffensief be- inen tegen de voorgenomen koop van de dorpshuizen. In i pamflet aan alle gebruikers de centra, de dorpsraden en belanghebbenden, waar- de oppositiepartij voor toekomstige teloorgang van voorzieningen op Schou- gemeenteraad neemt donder- besluit over de verkoop de dorpshuizen en multi- centra aan vvoning- Zeeuwland. Dat le- de gemeente in één keer 4,5 Ijoen euro op en betekent bo- jdien een jaarlijks kostenbe- jringvan bijna drie ton. Maar jat geld is LSD de 'leefbaar- d in de dorpen niet waard, [woordvoerster J. van Burg. verkoop druist volgens haar ttie direct in tegen het beleid jde provincie. ddelburg' ziet bruisende pshuizen als spin in het web het behoud van uiteenlo- activiteiten in het dorp. gemeente heeft hier helaas top ingezet", chargeert Van het pamflet. In het pam- roept de oppositie alle ge- en dorpsraden op vóór definitieve besluitvorming hun stem te la boren. lappers op de list in Hulster irecazaak LST-Een 24-jarige inwoner i Hulst is in de nacht van vrij- op zaterdag mishandeld in horecagelegenheid aan het de Vosplein in zijn Het incident spcel- zich af tussen 1.40 en 1.50 Hulstenaar werd door - ver- èdelijk - twee mannen gesla- kreeg hij een knietje in gezicht en enkele kopstoten zijn wang. De oorzaak ligt in een ruzie die verleden heeft plaatsge lden. Het slachtoffer hield ipijnlijk gezicht over aan het ident. De laatste weken is :\veer vaker onrustig in het (ster uitgaansleven. maandag t/m vrijdag ge de openingstijden; tot 12.00 uur 1EDACT1E 18 8070 EB middelburg 0118-493000 fax:0118-493009 Mnail: redwalch@pzc.nl Haurits Sep (chef) fadia Berkelder ;dith Ramakers ili'riam van den Broek Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 *460 AA goes (0113)315500 tox: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zelf op uit naar het Nehalennia. Dat was nog voor de verkiezin gen van eind november. Baltus belandde in een les maatschap pijleer aan een vmbo-klas 4. „Die jongeren zeiden dat ze von den dat ze nooit mogen meepra ten over zaken die hun aangaan, als hangplekken, uitgaan, sport en spel en stageplekken. En an ders zou meepraten toch geen zin hebben, voorspellen ze: 'er wordt toch niet naar ons geluis terd'. En als ze iets willen in brengen, kennen ze de weg naai de politiek weer niet." Dat bleef spoken bij de sociaal democraten. Baltus ging pasgele den terug naar 'haar' klas. Ideeën „Ik heb cle groep onderverdeeld en ik ben met subgroepen gaan praten over wat ze zouden' wil len. Daar zijn heel wat ideeën uitgekomen. Zo kun je jongeren makkelijk peilen en laten inspre ken via vergaderingen op msn, enquêtes per e-mail of door een flitsende website te maken." Maar het hoeft niet altijd digi taal. „Een plek op school inrich ten met posters kan ook, of bij eenkomsten houden op school of op het stadhuis. Maar dan moet het wél gaan over een thema dat jongeren bezighoudt. Een disco theek voor twaalf- tot achttien jarigen bijvoorbeeld, of een goe de busverbinding naar disco Jo jo. Als het over andere onder werpen gaat, dan komen ze niet." Daarom is een jeugdraad ook te hoog gegrepen, heeft Baltus gemerkt. „Dat vinden ze te zwaar. Een klankbordgroep zoals bij de Spot (het nieuwe jon gerencentrum in Middelburg dat begin volgend jaar open gaat, red.) is weer iets te be perkt. Dat gaat alleen maar over de Spot. Als ze langzamer hand geïnteresseerd raken voor andere onderwerpen, dan is dat mooi meegenomen. Maar dat is niet onze inzet. Wat wij willen, is toekomstige inwoners van Middelburg laten meepraten over hun stad. Zodat ze hier wil len blijven." Motie De PvdA vul niet steeds hetzelf de groepje jongeren aanspreken, maar steeds anderen: van een an dere leeftijd, een ander niveau. De partij dient tijdens de raads vergadering van vanavond een motie in, om jongeren actief te betrekken bij hun onderwerpen. oude stadhuis in Middelburg beheert. foto Lex de Meester door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Plij hoopte dat het zou lukken, maai- burgemeester Schou- wenaar weet ook wel dat hij de mensen moeilijk kan overtuigen. De Middelbur gers willen niet dat cle sleutel van hun stadhuis in handen valt van studenten. Hoe lekker de kerstkransjes ook sma ken, hoe handig de sleutelhangers ook zijn. Zelfs Peter Sijnke ten spijt. Charmeoffensief. Wethouder Huub van Klinken hoort het liever niet, van burge meester Koos Schouwenaar mag het best en de studenten zeggen het zelf. Want hoe wil je 'de dag van het stad huis' anders noemen? Twee maanden voordat de gemeenteraad besluit of de Roosevelt Academy het beheer over het stadhuis krijgt, mogen Middelburgers zaterdagmiddag in stijl schuilen tegen de regen. In gotische vertrekken, met koffie en kerstkransjes en een burgemeester ach ter het spreekgestoelte. Waarom de gemeente het stadhuis op de Markt twee jaar terug verliet, waar om de Roosevelt Academy er gebruik van mag maken, wat er verandert en wat niet: Koos Schouwenaar somt alles op. Vergeet vooral niet te zeggen dat hij staat in de mooiste zaal van Nederland. Zegt dat die anders veel te vaak leeg staat, maakt een grapje, zegt dat Mid delburgers er alleen maar beter van wor den en inspecteert het publiek dan weer op achterdocht. Na het praatje van decaan Hans Adriaansens („John F. Kennedy noem de zich ein Berliner, Ronald Reagan noemde zich ein Hamburger, maar als ik zeg dat ik Middelburger ben is dat he lemaal waar") voegt Schouwenaar zich aan de staantafel bij de stichting Vrien den van Middelburg. „Of ik de mensen een beetje heb kunnen overtuigen? Wat je zegt: een beetje. Ik hoop een beetje meer. Maar ik denk het niet. Vraag het deze heren." Waarop P.J. Smallegange en Theo de Meester hem argwanend aan kijken. „Als een gedachte eenmaal heeft postgevat", vervolgt Schouwe naar, „krijg je die niet rrieer weg. Het is nog onze eigen schuld oók. We zijn te gemakkelijk aan gevoelens voorbij ge gaan. Als we eerder hadden gecommuni ceerd, hoe vreselijk dat ook klinkt, had den we misverstanden kunnen voorko men. Gelukkig heb ik ééri gedachte kun nen wegnemen: dat de studenten het stadhuis tot kroeg ombouwen. Er komt geen tap in." En Peter Sijnke komt vier dagdelen per week een oogje in het zeil; houden, be looft de burgemeester. Dat maakt veel goed, aan de nu wat zure gezichten van zijn gesprekspartners te zien. „Dat is een geruststelling", zucht De Meester. „Een troost, want Sijnke is een man met gevoel voor deze zaken. Maar toch: het had meer stadhuis moeten blijven. Hier hoort de burgemeester met zijn wethouders te zetelen. Een onderwijsin stelling gaat weer verder. Al die nieu wigheden. Zo raakt het karakter van dit historische bouwwerk verloren. Nee, wij leggen ons er nog niet bij neer. Eerst willen we lot in detail weten wat er met ons stadhuis gaat gebeuren." Bagijnhof Studenten van de Roosevelt Academy geven rondleidingen. Keurig in pak, de haren strak gekamd. Daan Schilperoort doet mee: „In het begin herinneren men sen ons aan de puinhoop aan fietsen die hier eerst was en later, als ze zien hoe het academische gedeelte erop vooruit gegaan is, zeggen ze: het valt toch mee. Zo gaat dat in de stad ook. Het is zo'n verschil met twee jaar geleden. Toen reageerden Middelburgers vijandig op ons. Als ik in een winkel zei dat ik van de Roosevelt was, viel het gelijk stil. '4,95' en ik kon vertrekken. De politie kwam tien keer kijken in het Bagijnhof. Inmiddels zijn we geaccepteerd. Net vroegen mensen zelfs of ze shirtjes van de Roosevelt Academy konden kopen. Ja, we hebben ons moeten bewijzen. Maar dal mag toch best?" De echtparen Van Weele en Bongers, een dagje uit in eigen stad, moeten het nog zien. Waarom Johannes van Weele tegen is? „Het hoort gewoon niet. Als ik in Eindhoven zeg dat we zo'n mooi stad huis hebben, dan bedoel ik dit gebouw. Niet dat aan het kanaal. Je hebt met Zeeuwen te doen, waar schuwt hij nog. „Die veranderen niet van mening. En die pakken meteen ook twee kerstkransjes. Zoals ik." En nog is hij tegen. Meneer Bongers ook. „Eerst nemen ze alle bejaardenhuizen af, straks nemen ze het stadhuis over. Het zal wel hogere politiek wezen, maar het is niet wat ik wil." Eerlijk Dat stel uit de Magistraatwijk is even gereserveerd. „Ik zal het maar eerlijk zeggen", zegt mevrouw haast veront schuldigend, „een stadhuis hoort cen traal in de stad te staan. Niet daarbui ten. Een school is weer een ander Ver haal. Als het toegankelijk blijft, prima, en als de studenten het goed gebruiken, ook prima. Maar dan moet het wel écht goed gebruikt worden." Haar echtge noot glimlacht. „De burgemeester heeft ons nog niet kunnen overtuigen. Maar hij doet zijn best. En dat waarderen we door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het aantal vroeg tijdig schoolverlaters in de Oos terschelderegio is het afgelopen schooljaar verdubbeld. Gaven in 2004/2005 nog 255 leerlingen er de brui aan, het seizoen daar op steeg dat aantal tot 513. Dat blijkt uit het jaarverslag van de gemeente Schouwen-Duive- land. De grootste stijging laat zich zien in de gemeenten Goes (van 77 naar 167 leerlingen) en Schouwen-Duiveland (van 50 STREEKACTIVITEITEN VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui, 19.00 - 22.00 uur: Workshop kerststuk ken maken. naar 92). Het aantal schoolverla ters is het laagst in Kapelle (23) hoewel ook dat bijna een ver dubbeling is ten opzichte van het voorgaande jaar. Vooral onder zestien- en zeven tienjarigen is het aantal afha kers flink toegenomen. Als hoofdredenen geven ze op geen zin meer in school te hebben of dat ze een baan hebben gevon den. Wat opvalt, is dat van alle vroegtijdig schoolverlaters 34 procent (18 leerlingen) opnieuw aan een opleiding begint. Dertig procent belandt daadwerkelijk in het bedrijfsleven. De overi gen komen in de jeugdhulpverle ning of psychiatrische zorg te recht. Leerplichtambtenaar A. Rent meester ervaart dat met name de psychische problematiek van leerlingen van twaalf tot en met zeventien jaar 'complexer en in tensiever' is geworden. Leerlingen van het voorberei dend middelbaar beroepsonder wijs (vmbo) blijken de meest kwetsbare groep, aldus Rent- riieester. „Dit betekent niet dat andere opleidingsvormen geen problemen kennen op het ter rein van voortijdig schoolverla ten. Maar wel minder." De ex plosieve toename valt volgens haar deels ook toe te schrijven aan de hei'nieuwde afspraken met de regionale opleidingcen tra's (ROC), het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) en het voortgezet onderwijs, over het melden van schoolverzuim. In overleg met instanties als het Openbaar Ministerie en de Raad voor de Kinderbescherming wordt volgens Rentmeester steeds vaker proces-verbaal op gemaakt 'als instrument om een traject voor een leerling goed op de rails te krijgen'. Doorgaans twee maanden na het indienen van dat proces-verbaal, wordt de zaak voor de rechter ge bracht. In het schooljaar 2005/2006 is die procedure op Schouwen-Duiveland zes keer gevolgd. Rentmeester signaleert bovendien dat steeds jongere kinderen (14,15,16 jaar) worden doorverwezen naar het Bureau Jeugdzorg en hulpinstanties als Emergis en Ithaka. Leerplichtwet Volgens de leerplichtwet moe ten kinderen van vijf tot en met zestien jaar naar school. Vanaf zeventien jaar moet een jongere minimaal nog één dag in de week naar school, gekoppeld aan vier dagen werk. De wet staat toe dat een leerling in bij zondere omstandigheden vrij kan krijgen. Is er geen formele toestemming van de schooldix-ec- teur of leerplichtambtenaar en blijft een kind drie achtereenvol gende dagen weg, dan wordt daar melding van gemaakt. Dat geldt ook voor het zogeheten luxeverzuim, waarbij oudex's eer der afreizen naar of later terug komen van een vakantiebestem ming. Rentmeester pleit nog eens voor een 'consequente af handeling' van dit ongeooxloof- de verlof. Ze erkent evenwel dat omschrijving van bijzondere om standigheden een 'grijs gebied' vormt en voor velerlei uitleg vat baar is. „De verschillen in de manier waarop de directeui'en met de aanvragen extra verlof omgaan, veroorzaken discussies." In het nog lopende schooljaar wordt de voorlichting op dit punt ver- beterd. Geld gestolen uit Goese winkel GOES - In een winkel aan de Lange Vorststraat in de Goes is tussen zaterdag 18.15 uur en gis termiddag 13.45 uur ingebro ken. De toegang was geforceerd. Uit de winkel zijn enkele hon derden euro's gestolen. Wiersma voert GroenLinks aan GOES - Gi-oerxLinks Zeeland gaat onder aanvoering van de huidige Statenleden Marten Wiersma en Leen Harpe de Statenverkiezingen van maart 2007 in. Dex-de op de lijst is Gabriëlle van Dinteren. De leden van de afdeling Zeeland van de pax-tij hebben deze vex-wachte slagorde za terdag bevestigd. Ook het programma, met ingrijpende veranderingen in de natuurhuishouding in Zeeland als speer-punt, kreeg het fiat van de leden. WCT-debat verwart ChristenUnie GOES - De fractie van de Chx-istenUnie in Provinciale Staten is het spoor van gedeputeerde Van Waveren bijs ter. De Statenleden Dick Visser en Jaap van Ginkel kun nen Van Waverens twijfel over de kansen van de WCT, die hij zaterdag in de PZC uitte, niet rijmen met de me ning van Gedeputeerde Staten over de beëindiging van de samenwerking tussen Zeeland Seaports en Rottei'dam. De WCT zou daarop een uitzondering voimen. De Chx-isten- Unie vx-aagt GS om opheldering. Man mishandeld in Middelburg MIDDELBURG - Een 28-jaxige fietser uit Den Haag is za terdagavond rond negen uur op de Oude Vlissingseweg door vier onbekende mannen mishandeld. De Hagenaar fietste langs een lantaarnpaal waar hij de vier mannen zag staan. Toen cle fietser langsx-eed spron gen ze ineens bovenop hem en begonnen hem te schoppen en te slaan. De kleding van de man is gescheurd en hij heeft een grote bult op zijn hoofd en letsel aan zijn schou der. Verder heeft hij pijnlijke plekken over zijn gehele lichaam. De gsm van de man is in het gevecht gesneuveld. De vier mannen waarvan de leeftijd geschat wordt op 20 tot 22 jaar oud en de lengte op ongeveer 1.80 meter heb ben kennelijk voor 'de lol' iemand in elkaar geslagen. De vier waren gekleed in jacks met een capuchon waai'onder zij petjes droegen. Ook hadden sommigen van hen een doek voor hun gezicht. De politie stelt een onderzoek in. Meisje (12) redder bij brand Goes GOES - Een twaalfjarig meisje uit Goes is zatex-dagavond als x-edclende engel opgetx-eden bij een brand in haar huis aan de Glenn Millerlaan. Haar zesjai'ige broex-tje kwam te gen half acht vertellen dat er brand was in zijn slaapka mer. Het meisje sloot direct alle andere slaapkamerdeu ren en gooide een emmer water tegen de inmiddels bran dende deur van haar bx-oertjes slaapkamer. Ze waar schuwde ook haar moeder, maar die viel van de tx-ap bij het naar boven rennen en bezeerde haar pols en stuitje. Zelf belde het meisje vex-volgens alarmnummer 112. Bij aankomst van de brandweer was het vuur al gedoofd. In de slaapkamer lag een aansteker. De moeder is voor on derzoek naar het ziekenhuis gebracht. Op de bovenverdie ping van de woning is veel rookschade. Brievenbus opgeblazen in Tholen THOLEN - Aan de Oudelandsepoox-t in Tholen is zater dagavond x-ond elf uur een een TNT-brievenbus opgebla zen. De post die ex-uit is gevallen, is aan TNT-post gege ven. Het postbedrijf doet aangifte van de vernielde brie venbus. De schade die is ontstaan, is niet bekend. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Verslaafden Er wordt door de bewoners van de Coosje Buskenstx-aat steeds geklaagd over ovexiast die zoge naamde drugsverslaafden ver oorzaken (PZC 12-12). Ik denk dat het wel meevalt, vooral om dat het zich overdag afspeelt. Maar als je steeds die mensen in de gaten houdt, is er altijd wel wat op aan te merken. Ook om dat de bewoners de laatste tijd niet hebben geklaagd over over last. Vreemd, overlast is toch overlast. Maar als de gemeente andere gebruiksruimte belooft, moet dat ook worden nageko men en niet op de lange baan ge schoven. B en W schuiven de problemen voor zich uit, zonder oplossingen, terwijl de oplossin gen voor een gebruiksruimte voor de hand liggen. Door de drugsgebruikers onder te bren gen in een gebruiksruimte van het stadhuis. Ze hebben daar ook nog keldexTuimte, dus keus genoeg. De verslaafden kunnen dan gebruikmaken van de kanti ne voor hun natje en droogje, de kantinebaas ook in zijn nopjes, heeft hij tenminste een dagtaak. De verslaafden kunnen dan in de wandelgangen een praatje maken met B en W en ambtena- ï'en. Hox'en die ook eens was an- ders dan ambtenarengeleuter. Zijn er problemen, B en W heb ben ze onder handbereik en al les blijft binnenskamers. Wordt er getrouwd dan kunnen de ver slaafden een ereboog vormen, zo dat er over belangstelling niet geklaagd hoeft te worden. Het is te hopen dat B en W dit ter har te nemen, dan zijn ze van een probleempje af en kunnen ze overgaan tot de orde van de dag. F.K. Schipper Schaepmanslraat 87 Vlissingen Onkunde Het Vlissings gemeentebestuur gaat blijkbaar voor de hoofd prijs in volstrekte onbetrouw baarheid. Het dierenasiel moet verdwijnen van de huidige loca tie, dit is immers afgesproken met de projectontwikkelaar en de toekomstige bewoners. Dat er over een nieuw tebouwen asiel al jaren door de vrijwilli gere, die dit asiel beheren, pogin gen worden ondernomen is niet vermeld. Zeker niet dat de ge meente Vlissingen de voortgang bewust saboteert en er dus nog steeds geen resultaat is. Dieren lijken onbelangrijk en vrijwilli gers legen minder gewicht in de schaal dan projectontwikke laars. Britannia blijft mogelijk nog voor jaren een schandvlek voor de Boulevai'd, de wethou ders halen de schouders op en gaan over tot de orde van de dag. Zoek het zelf maar uit, wij hebben als gemeente hier niets mee te maken. Een bewijs van onkunde en gebrek aan interes se. De drugspanden blijven op de Opiït. Dat er beloften zijn ge daan, burgers worden beduveld is onbelangrijk, de verkiezingen zijn immers voorbij en we zitten toch goed in ons voor kapitalen vernieuwd stadhuis. Een huidig raadslid roept 'Mijn naam is Haas' en weet blijkbaar niets meer van beloften door vorige colleges. Wel zijn er al kapitalen' vex-gooid aan optie en plankos- ten. Het hoeft niet te verbazen dat de stad een gx'ote bende is, dat de wegen in deplorabele staat zijn, dat winkels sluiten en ook de politie schittert door af wezigheid. De kiezers gaan straks voor de Staten toch ook weer stemmen op onze briljante vexiegenwoordigers? Politiek, ik moet even kotsen. P.L. Brounts Kenau Hasselaarstraat 153 Vlissingen Automobiliste rijdt van dijk in Dreischor DREISCHOR - Een negentienja rige automobiliste uit Dreischor is zaterdag gewond geraakt bij een ongeluk op de Roterijdijk nabij haar woonplaats. De vrouw hield strak rechts oixx ruim baan te geven aan het tege moetkomende verkeer en raakte daardoor in de berm. Haar auto begon te slippen, botste tegen twee bomen en kwam onder aan de dijk tot stil stand. De Dreistei'se moest door de plaatselijke 'brandweer uit het wx-ak worden gehaald. De trau- mahelikopter werd ingescha keld voor medische hulp. Het slachtoffer is daarna met nog onbekende verwondingen in een ambulance naar het zie kenhuis in Goes gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11