Sas moet weer op de kaart Bruine vloot zoekt scheepsmaatjes PZC Zeer jonge ondernemers zetten hulpdienst op PZC Hulp in huis met druk op knop Boogaard derde bij vakkanjer Boete voor schoppen tienjarige Groene stroom in Terneuzen Metal Matinee in Brogum KOOPZONDAG WANNEER? .1. MORGEN! IN GOES Sz' Chartervaart lokt met lessen Masterplan ziet water als verbindend element met binnenstad fj ik neem nu een half jaarabonnement a 119,60* en ontvang gratis de DVD Cars. KERSTHAPPENING (Advertentie) Den Dekker Muziek HPËLLE 0113-330330 iivw.dendekkermuziek.com (Advertentie) m ie onze wekelijkse vacature-index 3 pagina 10 katern 1 het alfabet van Zeeland zaterdag 16 december 2006 s 15 GOES - Via een simpele druk op de knop thuis contact zoeken met een medewerker van zorgorganisatie Allévo of van de Rabobank Beveland. Twintig ouderen uit Borsele, Goes en Reimerswaal krij gen in de loop van volgend jaar de kans deze nieuwe servi ce te beproeven. De drie partners hebben eerst besloten tot een proef van een halfjaar. Die moet in de eerste helft van 2007 beginnen. Als het bevalt, kan het systeem worden uitgebreid. Ge dacht wordt aan een verbinding met familieleden en bu ren. Later kan daar bijvoorbeeld een supermarkt bijko men om thuis boodschappen te doen. Het systeem is zo eenvoudig mogelijk gehouden. De deel nemers krijgen een beeldscherm in huis met twee knop pen, één voor Allévo en één voor de Rabobank. Het beeld kan worden toegesneden op de deelnemer. Wie slecht ziet, kan bijvoorbeeld een groter lettertype krijgen. Allévo denkt diverse soorten service via hét systeem te kunnen bieden: inzage in het cliëntendossier, controle op medicijnen, alarmering en wondcontrole. DEN BOSCH - Pieter Boogaard uit Serooskerke (W) is derde geworden bij de Vakkanjerwedstrijden landbouw mechanisatie De wedstrijd is van woensdag tot en met vrijdag gehou den in Den Bosch. Landbouwmechanisatie draait om de technische aspecten van landbouwmachines: elektro, mo tor en hydraulische systemen. Vakkanjers zijn jonge men sen die uitblinken in een technisch beroep. Boogaard werkt bij Lorier in Middelburg. De wedstrijd is gewon nen door Richard Blok uit Hoogeveen. MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Sluiskil heeft gisteren in Middelburg toegegeven toe een tienjari ge jongen een schop te hebben verkocht. Politierechter B. Duinhof veroordeelde hem voor deze mishandeling tot 150 euro boete. De verdachte had zich 23 juli niet kunnen bedwingen toen de jongen een stenen varkensbeeldje in zijn tuin onderspuwde. De man trok het kind aan zijn haren en gaf hem een schop onder zijn achterste. Het incident kreeg de aandacht van de media (SBS-televi- sie), waar de Sluiskillenaar niet gelukkig mee was. „We worden nog steeds bedreigd en getreiterd." TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen schakelt volgend jaar voor honderd procent over op groene stroom. Dat gebeurt in het kader van de uitvoering van het ge meentelijk klimaatbeleidsplan 2005-2008. Dit jaar kocht de gemeente nog veertig procent groene stroom in. Door het percentage te verhogen naar honderd wordt de aan de gemeentelijke gebouwen en installaties toe te rekenen CO.-uitstoot met tientallen procenten ver minderd. Bij het verbruik van elektriciteit stoot een gebouw niet rechtstreeks CO, uit, maar bij het produceren van elektri citeit komt vaak wel CO, vrij. De gemeente is aan groene stroom per jaar 2500 euro meer kwijt dan aan grijze stroom. door Ali Pankow Z1ERIKZEE - Poppodium Brogum in Zierikzee houdt mor gen (zondag) een Metal Matinee. Medewerking daaraan wordt verleend door de formaties Mas- kim Xul, Bitter Haervest, Skull- hog en Pantheist Inhume. Het Schouwse Maskum Xul heeft al meerdere malen, maar in verschillende bezettingen op het podium van Brogum ge staan. De band speelt een frisse mix van thrash, melodieuze death metal en heavy metal. Bitter Haervest heeft zijn oor sprong op Goeree-Overflakkee, maar is tegenwoordig verspreid over het hele land. De eerste cd+ die dit jaar is uitgekomen be wijst dat deze formatie de rom melige indruk uit de beginperio de achter zich heeft gelaten en zich nu kan meten met de grote ren uit het doom genre. Skullhog gooit het daarna over een geheel andere boeg. Voor heen ging dit illustere trio door het leven als Bile en heeft daar mee in de underground grind scene hoge ogen gegooid. Nu heeft dit cultige gezelschap een debuut album opgenomen met Jason Voorhees en zijn Friday The 13th. Het optreden in Brogum van Skullhog belooft een bijzondere belevenis te wor den. De formatie Pantheist onder scheidt zich door het geluid van zware kerkorgels te mengen met loodzware gitaar riffs en brengt daarmee de zogeheten Engelse funeral doom. De program meurs van Brogum verwachten dat de zware en trage geor- chestreerde muziek voor de nodi ge afwisseling zal zorgen tussen al het geweld tijdens deze Metal Matinee. Heftigste bands De middag wordt afgesloten met een van de heftigste bands op dit moment in het Nederland se muziekwereldje: Inhume. Deze band timmert al heel wat jaren aan de weg. Met dave rende grindcore en death metal zal deze formatie Brogum op zijn grondvesten laten trillen. De Metal Matinee in het Zienk- zeese poppodium Brogum be gint om 15.00 uur. (Advertentie) VAN 13.00- 17.00 (Advertentie) In 2007 uw medewerkers opleiden? De financiële voordelen voor werkgevers vindt u op www.opleidingenberoep.nl. Ontwikkelen werkt 0 N 0 E R n 3 s 0 n LTUUR N 3 i 3 tl SCHAP (Advertentie) denkt de schipper, omdat bij de meeste mensen het idee bestaat dat het hard en zwaar werken is. Niets is minder waar, bezweert hij. „Daar hebben we gasten voor aan boord, die betalen ons om te werken. Het is namelijk hun feestje! En verstand van zeilen hoef je ook al niet meteen te hebben. „Dat kun je allemaal leren. We leggen vooral de nadruk op de dingen waar je ook echt iets aan hebt. Een paar basis- knopen, weten hoe je een touwtje aan land gooit en ook hoe je dat weer los maakt als we willen uitvaren, is natuur lijk wel makkelijk. Maar waar het in de chartervaart vooral om draait, is goed gastvrouw- of gastheerschap. Er zijn voor de mensen aan boord." Dat klinkt een stuk makkelijker dan de stoere ver halen over Paddeltje, de maat van Michiel de Ruyter, en de scheepsjon gens van Bontekoe ons vertellen. Op de Oosterschelde geen kolkende zeeën, geen maanden van huis in ruw gezel schap op zoek naar spannende avontu ren. Het enige wat ze nog gemeen heb ben met de scheepsmaat van nu is twee armen, benen en minstens één werken de hersencel, zegt Nieuwenhout schert send. „Een maat is volgens de zeevaarttradi tie de laagste in rang. Maar het is wel enorm dankbaar werk. Je leert de we reld op een hele andere manier kennen. Laat je horloge maar thuis, heb je niet nodig. Je leeft op het ritme van het ge tij Voor mensen die er even tussenuit willen, de drukte ontvluchten, is dit een ideale baan. Je gaat weer helemaal fris terug de maatschappij in. Of je wordt er helemaal door gegrepen en koopt een eigen schip. Want het is een vreselijk rijk bestaan. Moet je voorstellen: ik mag zo'n honderd dagen per jaar met andere mensen vakantie vieren op het water en de andere 260 dagen van dat jaar héb ik vakantie. Nou ja, zo'n beetje dan." (Advertentie) Adres: tosicode: tets: ënr.: Sank-/gironr.: tedtekening- few deze bon in een ongefrankeerde Evelop naar. PZC, •kitwoordnummer 112,4800 VB Breda. 'aitonatische betaling het alfabet van Zeeland Johan Nieuwenhout op de Marinus. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Gezocht: Paddeltje. Leef tijd: het liefst dertig-plus. Ervaring: on belangrijk. Geboden: een wereld van verschil. De koffie pruttelt aan boord van de Marinus. De meer dan honderd jaar oude zeilklipper van Zierikzees bruine vloot ligt er met het naderend winterseizoen een beetje verlaten bij. Op het dek van de langszij afgemeerde buurman kwispelt een hond, blij met de aanloop. Verder is het stil aan het Luit je Schipper-eigenaar Johan Nieuwen hout hijst zich door het trapgat in de stuurhut omhoog uit zijn woonverblijf. „Door m'n rug gegaan", verklaart hij, de adem doorsneden van de pijn, zijn gestrompel. Een scheepsmaatje zou op dit moment uitkomst bieden. Nieuwenhout en zijn collega Sylvia Gross van de ijsselaak Vrouwe Jannigje hebben een vierdaagse cursus opgezet om personeel te werven voor de charter- vaart. De lessen staan onder auspiciën van de Belangenvereniging Beroeps Zeilschippers (BBZ). Maatjes zijn tegen woordig moeilijk te vinden. Dat komt, foto Dirk Jan Gjeltema Veel verdienen, doet een scheepsmaat niet. „Het is en blijft ongeschoold werk." Voor wie meer wil, kan het een opstapje zijn naar de schipperstatus. Moet je wel eerst minimaal 360 dagen ervaring opdoen, voordat je tot die op leiding wordt toegelaten. Een beetje scheepsmaat kan terecht bij de vloot op het IJsselmeer, waar de char ters al snel 150 dagen per jaar in de weer zijn. Op de Oosterschelde is dat ge middeld een derde minder, moet Nieu wenhout tot zijn ergernis ervaren. Hij wijt die mindere belangstelling voor de Zeeuwse wateren aan de gebrekkige promotie die vanuit de provincie wordt beleden. „Terwijl de Oosterschelde toch écht veel mooier is dan de Waddenzee." De cursus kost 195 euro voor drie dagen theorie (inclusief verblijf aan boord) en één dag praktijk. Wie vervolgens ook wordt aangenomen op de Marinus of Vrouwe Jannige krijgt het leergeld te rugbetaald. Meer informatie is te krij gen op www.demarinus.nl of tijdens de open dagen die voorlopig iedere zater dag op de zeilklipper worden gehouden. www.demarinus.nl open dag Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 «WAB zierikzee Tel: 0111-454647 Pax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes kt (0113)315500 ^(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Tern et twww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl wirPiet Kleemans gERlKZEE - 't Sas weer stevig ?p de kaart zetten. Dat wil het gelijks gemeentebestuur van ^houwen-Duiveland en om dat jrtl te bereiken moet er een Üüterplan komen. Het college iü daarvoor 140.000 euro uit- rtkken. het zogeheten Bestuurlijk toekomstbeeld - waarin wordt schreven waar de bestuurders iêen willen met Schouwen-Dui- teland - is versterking van de sntrumfunctie van Zierikzee iteerpunt. De monumentenstad set een plek zijn en blijven rur het goed wonen, werken, .-•en en recreëren is. Om die ge laste status te bereiken, moet flink wat werk verzet worden. Eén van de stadsdelen die aan een opfrisbeurt toe is, is 't Sas. Het gebied is nu een mengel moes van woonhuizen en be drijfsgebouwen. De Stadscom- merciewerf is er gevestigd, ver derop staan de loodsen van de Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV) en de voor Zierikzee karakteris tieke maar door veel inwoners verfoeide graansilo. In die situa tie komt, als het aan projectont wikkelaar Delta Projektpart- ners ligt, snel verandering. Al meer dan een jaar onderhandelt Delta met de CZAV over ver koop van zijn bedrijfsgebouwen aan 't Sas. Delta wil de opstal len slopen en vervangen door woningen en appartementen Zeer waarschijnlijk wordt in die plannen ook de bouw van een woontoren opgenomen. De 50 jaar oude graansilo is bepalend voor het silhouet van Zierikzee. De haven 't Sas kan in de visie van het college een verbindend element worden tussen de bin nenstad en het net buiten de stad gelegen kadegebied. Haven 't Sas vormt feitelijk het verleng de van de Nieuwe Haven, maar zo druk het in de Nieuwe Haven is, zo rustig is het doorgaans in 't Sas. Het is de bedoeling dat in het Masterplan ideeën worden gelanceerd om 't Sas meer bij de stad te (be)trekken. De gemeen te wil ook het gebied begrensd door Julianastraat en Groene- weegje bij de Masterplanstudie betrekken. Dat gebied en 't Sas kun je, redeneert het college, niet los van elkaar zien. De plannen voor 't Sas zijn voor de ondernemers van de Zuid hoek - verenigd in Vereniging Bedrijvenpark Zuid - aanlei ding om te kijken of uitvoering van die plannen beperkingen dan wel mogelijkheden oplevert voor het bedrijventerrein. Wanneer het Masterplan er moet liggen, is op dit moment nog niet bekend. De gemeente raad moet zich nog uitspreken over het voorstel van het college 140.000 euro beschikbaar te ste len voor het (laten) opstellen van het plan. Dat voorstel komt donderdag 25 januari aan de or de tijdens de gemeenteraadsver- gaderering. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Wat kunnen we voor u doen?', vragen Warut Kouwer en Peter Bin uit Zierik zee op een keurig geprint briefje dat ze bij diverse huizen in hun eigen woonomgeving in de bus hebben gestopt. Op het eerste ge zicht lijkt het spontane buren hulp ingegeven door de kerstge dachte. Bij navraag blijkt het echter te gaan om een initiatief van twee wel zeer jonge onderne mers. Warut Kouwer is tien jaar, zijn vriendje Peter Bin die een paar huizen verderop woont in de Oesterstraat is negen jaar oud. Ze zitten in dezelfde klas, groep zes van cbs Jan Wouter van den Doel, dik bevriend en ze broe den samen allerlei grootste plan nen uit. Deze week besloten ze tot de opzet van hun 'Biz- zer-hulpdienst'. „De mensen moeten wel betalen voor de klusjes die wij komen doen", haast Warut zich te zeg gen. Waarom hebben ze dat er niet bijgezet dan op hun formu lier? Peter zucht even en zegt: „Ja, dat zijn we dus vergeten." Warut zit daar niet zo mee. Hij vindt het heel logisch dat er een prijskaartje aan de Bizzerhulp Links Peter Bin, rechts Warut Kouwer van Bizzerhulp. hangt. „We moeten toch geld verdienen voor het maken van onze Bizzerkrant", verklaart hij kort en kracht de motivatie voor de opzet van de hulpdienst. Dat is immers wat hij en Peter het liefste willen: een eigen krant maken met nieuwtjes, bij voorbeeld over dat Thomas op school is gevallen. Met ongeluk ken ook over de politie en de brandweer. Hoe ze daaraan ko men? „Gewoon als we de sirene horen er achteraan gaan", legt Peter uit. En er moeten dus ook foto's in hun krant komen. „Van het geld dat we verdienen met de klusjes kunnen we dan film rolletjes kopen. We kunnen wel de camera van mijn moeder ge- foto Dirk-Jan Gjeltema bruiken, denk ik....", calculeert Warut. De jongens raakten door een stripverhaal gemotiveerd een ei gen krant te beginnen. Warut heeft op de linkerpoot van zijn bril een opstaand papiertje bo ven zijn oor aangebracht. Het blijkt een zelfgemaakt soort visi tekaartje van deze verslaggever in spé, geïnspireerd op een avon tuur van De Smurfen. De beide moeders, Anja Kouwer en Carolien Bin, hebben wel ple zier in de ondernemingsdrang van hun telgen, maar manen hun toch ook tot voorzichtig heid. Soms immers gaan ze wel erg snel. Zo'n invulformulier voor hun hulpdienst was bijvoor beeld al verspreid voor Warut en Peter hun er iets over hadden verteld. „Voor jullie echt klusjes gaan doen, moeten jullie wel eerst met ons overleggen", houdt An ja hun voor. De jochies zelf voorzien geen problemen. Het gaat hun ge woon om klusjes als bladeren op ruimen in de tuin, de auto was sen, oude kranten of lege flessen wegbrengen. Afhankelijk van de hoeveelheid werk, zal hun ta rief variëren tussen de één en twee euro. Hoewel ze het daar onderling nog niet geheel over eens lijken. Nare dingen ver wachten ze in elk geval niet. „En als die toch gebeuren, gaan we naar de politie", doet Peter snel deze moeilijke discussie af. Ze hopen weldra een oproep bin nen te krijgen voor hun hulp dienst, want ze willen maandag de eerste editie van hun Bizzer krant uitbrengen. Tuincentrum bloembinderij Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69