Goese polders staan even op slot PZC PZC Voeren en lokken mag Verloskundigen met de rug tegen de muur ,15 Gemeente wil in afwachting van ontwikkelingsplan geen onomkeerbare situaties m i Metal Matinee in Brogum KOOPZONDAG WANNEER? IN rOFS MORGEN! Szw zaterdag 16 december 2006 Hnnr Frank Balkenende GOES - Goes werkt aan een ont wikkelingsplan voor het buiten lied. Zolang de nieuwe totaal visie voor het Goese buitenge bied er niet ligt, maakt de ge nante een pas op de plaats. De polders staan dus een tijdje op slot voor nieuwe landschaps plannetjes of bedrijvigheid. Dat was één van de redenen waarom het college van burge meester en wethouders onlangs een plan van zeeaaskwekerij Topsy Baits uit Wilhelminadorp afwees. Het bedrijf wilde in de tehele Oostbevelandpolder (ze- ientig hectare) ten noorden van kei Goese Sas een wormenkwe- kerij vestigen. Volgens het college is die polder landschappelijk te waardevol om te bestemmen voor aquacul- tuur. In afwachting van een to taalvisie voor het buitengebied, tost de gemeente geen onom keerbare situaties. Daarom jlaat het landschapsplan van Kerstzangdienst in Kattendijke KATTENDIJKE - In de dorps kerk van Kattendijke wordt maandagavond een kerstzang- dienst gehouden. De Key Singers uit Heinkens- tand onder leiding van Suus Pe- lèrs treden op. De samenzang wordt begeleid door Leen Ma tijs De kerstzangdienst begint *n 19.30 uur. Advertentie neem nu een half jaarabonnement a 119,60* en ontvang gratis de DVD Cars. Haam: Plaats: (Iel,nr.: Bank'/gironr: Handtekening: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar PZC, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 'automatische betaling het alfabet van Zeeland Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelandenztholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl maatschap De Wilhelminapol- der ook al een poos in de wacht- stand. Waar een nieuwe, groeiende be drijfstak als aquacultuur in Goes dan wel terecht kan - en dat moet altijd dicht bij kwali teit goed zeewater zijn - staat nergens omschreven. Iedere plaats die een ondernemer aan draagt, vergt steeds weer een nieuwe adhoc-beslissing van het gemeentebestuur. Dat is niet erg duidelijk en bovendien frus trerend voor ondernemers. Het ontwikkelingsplan moet or de en helderheid scheppen in het buitengebied. Functies van gronden worden daarin duide lijk omschreven. Daarnaast vormen provincale plannen aanknopingspunten voor projecten in de polder, zo als het nieuwe Omgevingsplan, Vitaal Platteland, landschappe lijke netwerken en het tienpun tenplan voor de Zeeuwse cul tuur-historie. Wethouder J. Adriaanse (SGP, natuurbeleid) ziet immers kan sen om de natuur te versterken en recreatieve mogelijkheden uit te buiten. „Kijk nou naar het voormalige eiland Wolphaartsdijk. Dat heeft voor fietsers en wande laars dezelfde potenties als de Zak van Zuid-Beveland, maar trekt veel minder recreanten. Met het Kiekendiefpad is een eerste begin gemaakt van een wandelnetwerk. Er is echter veel meer mogelijk en er zijn ook veel meer subsidies binnen te halen." Adriaanse wil aan de slag in de polders. Het ontwikkelingsplan moet een antwoord geven op nieuwe ideeën zoals een recrea tieboulevard bij de jachthaven in Wolphaartsdijk, een zeeaqua rium aan de Oosterschelde of een opknapbeurt danwel uitbrei ding van het Poelbos. Dat geldt evenzeer voor nieuwe economische dragers op het plat teland, of dat nu een boerenho- tel of de ombouw van een land- bouwschuur tot bedrijfsverza melgebouw betreft. Een ander thema is windenergie. Wil Goes windmolens en waar dan wel? De gemeente maakt het ontwik kelingsplan niet alleen. Boeren, grondeigenaren, natuurbeheer ders en andere belanghebben den mogen erover meepraten in een klankbordgroep. Zo creeërt de gemeente draagvlak. Het plan moet er eind 2007 liggen. Adriaanse wil dat het geen pa pieren praatstuk blijft. „Er moe ten concrete projecten uit voort vloeien, compleet met fasering en financiering." Vogelliefhebber Peter Boelee uitkijkend over zijn tuin aan de Sebastiaanstraat in Kwadendamme. door Astrid van den Hoek KWADENDAMME - Nederlandse vo gelliefhebbers zitten dit weekend met pen, papier en vogelgids klaar om de vo gels in hun tuin te tellen. Ze doen mee aan de Nationale Tuinvogeltelling. Zo ook Peter Boelee uit Kwadendamme, maar hij is somber over zijn bijdrage dit jaar. „Ik doe wel mee, maar stuur waarschijnlijk toch maar één waarne ming in." Vogelbescherming Nederland houdt voor de vierde keer de Nationale Tuin vogeltelling. Deelnemers noteren een uur lang welke vogels en hoeveel er in hun tuin, op hun balkon of in het park te zien zijn. Tussen 9.00 uur en 10.00 uur 's ochtends zijn vaak de meeste vo gels te zien. In de tuin van Boelee zal het tijdstip waarop hij telt echter niet uitmaken. „Er zitten weinig vogels in mijn tuin. Dat komt omdat er veel tegels en wei nig planten waren toen ik hier drie jaar geleden kwam wonen. Ik heb nu wel boompjes neergezet, maar die zijn nog heel klein." Hij vindt het geen ramp dat er voor hem weinig te zien zal zijn. „Als er alleen twee tortelduifjes bij mij in de tuin zit ten, dan zegt dat wel wat over het vogel bestand hier in de omgeving." Boelee, die lid is van de Vogelwerk groep De Bevelanden, ziet tot zijn erger nis steeds meer betegelde tuinen. „Te genwoordig hebben veel mensen lege tuinen met tegels. Dat is misschien wel mooi om te zien, maar niet zo vogel- vriendelijk." Gelukkig zijn er manieren om vogels naar een tuin te lokken die niet vogel- vriendelijk is. Boelee: „Als je een goed gevulde voederplank neerzet, lukt het bijna altijd om vogels in je tuin te krij gen." Mus Bij tellingen in voorgaande jaren bleek de populatie van de huismus steeds ver der af te nemen. Ook Boelee maakt zich hier zorgen over. „De mus is nog niet zozeer aan het uit sterven, maar vindt wel steeds minder voedsel en nestgelegenheid. Maar dat geldt ook voor vogels als de zwaluw en de leeuwerik." De vogelliefhebber verwacht wel dat de mus, net als vorig jaar, op nummer één in de Nationale Tuinvogel Top Tien zal staan. foto Peter Boelee „Het aantal mussen wordt wel minder, maar er zijn nog steeds heel veel mus sen. De koolmees en de pimpelmees zul len ook wel vaak geteld worden, denk ik." De groene specht is de favoriet van Boe lee. „Die is echt heel bijzonder, net een papegaai met al die kleuren. De roep van de groene specht is ook heel apart, het klinkt net alsof er iemand lacht.' Hoewel de vogel de laatste jaren wel va ker voorkomt in Zeeland, zal hij de top niet halen. Vorig jaar vormden de huismus, de kool mees en de merel de top drie. Ongeveer 14.000 vogelliefhebbers deden toen lan delijk mee aan de telling. Voor kinderen die mee willen tellen is er de site www.wildzoekers.nl met tips en een recept om vetbollen te maken. Vogelliefhebbers kunnen tot maandag 16.00 uur alle vogels en vogelsoorten die ze in een uurtje hebben geteld door geven op www.tuinvogeltelling.nl. Concert O.K.K. in Wemeldinge WEMELDINGE - In dorpshuis De Wemel in Wemeldinge geeft muziekvereniging O.K.K. mor genmiddag een optreden. Fanfa re, slagwerkgroep en leerlingen doen aan het optreden mee. Sa- rie Lindenbergh, Koos Heijstek en pianiste Wilma Steketee wer ken als solisten aan het concert mee dat om 15.30 uur begint. Advertentie i i Den 1 Den Dekker Muziek Advertentie door Claudia Sondervan MIDDEL*BURG - De kinderart sen, vrouwenartsen en directies van de Walcherse en Schouws-Bevelandse ziekenhui zen zien geen mogelijkheden om diensten te draaien in Zieken huis Walcheren. Dat hoorden de Walcherse verloskundigen dins dag in een eerste overleg met de ziekenhuizen over concentratie van de bevallingszorg in Goes. Twee vertegenwoordigers van de Verloskundigen Kring Zee land vertelden dat gisteren in de provinciale statencommissie voor bestuurlijke en sociale za ken. „Daarmee wordt de eerstelijns verloskunde ten gronde ge richt", stelde vroedvrouw M. de Jonge. „Wie is er aansprakelijk als een vrouw straks langs de A58 bevalt?" „Naar ons idee wordt dit niet he lemaal eerlijk gespeeld", zei ver loskundige M. Snoep bij de com missie. „Daarbij wordt gezegd dat men graag naar buiten de boodschap houdt dat er nog mo gelijkheden open zijn." Donderdag verzekerde de voor zitter van de raad van toezicht van Ziekenhuis Walcheren nog dat er geen sprake is van een vastomlijnd plan tot concentra tie. Die lijn hield ook gedeputeerde voor medische zorg M. Ie Roy aan de commissie voor. Ze maan de de commissieleden dat het provinciebestuur geen zeggen schap heeft in ziekenhuiszaken. „Wij moeten het hebben van overleg en invloed uitoefenen." Ze zei blij te zijn dat de verlos kundigen de al lang staande uit nodiging hebben aangenomen om deel te nemen in de klank bordgroep. Daarin praten pro vincie, ziekenhuizen, huisartsen en patiëntvertegenwoordiger Het Klaverblad over de toe komst van de Zeeuwse zieken huiszorg. De commissieleden toonden zich gisteren vooral bezorgd over de reistijd van Walcheren naar medische noodhulp in Goes. Daar heeft de provincie wel een taak in: het is verant woordelijk voor de verdeling van de amulancezorg in Zee land. Medische nood Een werkgroep van verloskundi ge huisartsen, verloskundigen en de ziekenhuizen onderzoekt momenteel om hoeveel bevallin gen met medische nood het per jaar gaat op noordelijk Walche ren. Voor thuisbevallingen in Middel burg en Vlissingen is voor acute zorg in Goes voldoende dichtbij, stelt directeur H. Simons van de Oosterscheldeziekenhuizen. Hij schat in dat het om vijftig tot ten hoogste 75 klinische beval lingen per jaar gaat. Hij ver wacht eind maart of begin april zekerheid te bieden over het lot van de moeder- en kindzorg op Walcheren. Tehuizen onder paraplu Zorgsaam TERNEUZEN - De fusie tussen de Protestantse Stichting voor Ouderenzorg Temeuzen (PSOT) en de Stichting Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen is gisteren officieel be krachtigd. De verzorgingshuizen Bachten Dieke in Ter- neuzen, dat ook de zorg in dienstencentrum De Veste ver leent, en Vremclieke in Hoek komen daarmee onder dezelf de paraplu als de van oorsprong katholieke zorgcentra Coensdike in Aardenburg en Emmaus in IJzendijke. De samenwerking begint op 1 januari volgend jaar. Voorlichting over hondendrollen BRESKENS - De mentaliteit van een aantal hondenbezit ters in Breskens laat veel te wensen over. De gemeente Sluis hoopt de komende maanden met voorlichting over hondenpoepoverlast het gedrag van de baasjes te beïn vloeden. Dat antwoordt het Sluise college van burgemees ter en wethouders aan Bressiaander R. Leentfaar. Hij klom vorige maand in de pen namens 23 bewoners van de Rozenstraat, Papaverstraat en Azaleastraat in het vissers dorp. Zij klagen dat hun straten met regelmaat bezaaid liggen met hondendrollen. Het dagelijks bestuur stelt dat het ondoenlijk is om alle overtreders in de kraag te vat ten. „Onze toezichthouders kunnen niet overal tegelijk zijn. Het is dus lastig om de hondenbezitters op heterdaad te betrappen." Eén wietplantje te veel MIDDELBURG - De politie was 20 april na een melding over een (mogelijke) wietplantage een woning in Hengst dijk binnengevallen. Dat was volgens de 33-jarige be woonster, die niet thuis was, met groot machtsvertoon ge gaan, zo vertelde ze gisteren in Middelburg. De buiten deur werd ingetrapt, waarna zeven agenten dachten een hennepkwekerij te ontmantelen. Ze troffen echter slechts zes wietplantjes aan. Dat was één plantje te veel, want men mag wettelijk niet meer dan vijf hennepplanten in be zit hebben. Voor dat ene plantje moest de vrouw gisteren op de zitting van de politierechter verschijnen. Raadsman A. Cambier bepleitte vrijspraak, omdat de politie onrecht matig de woning was binnengetreden. Politierechter R. Lameijer ging met het betoog van de strafpleiter mee. „De agenten hadden geen directe noodzaak om zó op te treden. De politie had eerst even contact met u moeten zoeken." De politierechter sprak de verdachte vrij De vrouw ver telde de zes planten te hebben gekweekt voor eigen ge bruik, omdat de wiet in een koffieshop te duur is. Officier van justitie J. Zondervan was onverbiddelijk en eiste 100 euro boete. Boogaard derde bij vakkanjer DEN BOSCH - Pieter Boogaard uit Serooskerke (W) is derde geworden bij de Vakkanjerwedstrijden landbouw mechanisatie. De wedstrijd is van woensdag tot en met vrijdag gehou den in Den Bosch. Landbouwmechanisatie draait om de technische aspecten van landbouwmachines: elektro, mo tor en hydraulische systemen. Vakkanjers zijn jonge men sen die uitblinken in een technisch beroep. Boogaard werkt bij Lorier in Middelburg. De wedstrijd is gewon nen door Richard Blok uit Hoogeveen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Poppodium Brogum in Zierikzee houdt mor gen (zondag) een Metal Matinee. Medewerking daaraan wordt verleend door de formaties Mas- kim Xul, Bitter Haervest, Skull- hog en Pantheist Inhume. Het Schouwse Maskum Xul heeft al meerdere malen, maar in verschillende bezettingen op het podium van Brogum ge staan. De band speelt een frisse mix van thrash, melodieuze death metal en heavy metal. Bitter Haervest heeft zijn oor sprong op Goeree-Overflakkee, maar is tegenwoordig verspreid over het hele land. De eerste cd+ die dit jaar is uitgekomen be wijst dat deze formatie de rom melige indruk uit de beginperio de achter zich heeft gelaten en zich nu kan meten met de giste ren uit het doom genre. Skullhog gooit het daarna over een geheel andere boeg. Voor heen ging dit illustere trio door het leven als Bile en heeft daar mee in de underground grind scene hoge ogen gegooid. Nu heeft dit cultige gezelschap een debuut album opgenomen met Jason Voorhees en zijn Friday The 13th. Het optreden in Brogum van Skullhog belooft een bijzondere belevenis te wor den. De formatie Pantheist onder scheidt zich door het geluid van zware kerkorgels te mengen met loodzware gitaar riffs en brengt daarmee de zogeheten Engelse funeral doom. De program meurs van Brogum verwachten dat de zware en trage geor- chestreerde muziek voor de nodi ge afwisseling zal zorgen tussen al het geweld tijdens deze Metal Matinee. Heftigste bands De middag wordt afgesloten met een van de heftigste bands op dit moment in het Nederland se muziekwereldje: Inhume. Deze band timmert al heel wat jaren aan de weg. Met dave rende grindcore en death metal zal deze formatie Brogum op zijn grondvesten laten trillen. De Metal Matinee in het Zierik- zeese poppodium Brogum be gint om 15.00 uur. Hansweert komt in kerstsferen HANSWEERT - Muziekvereni ging Scheldegalm in Hansweert geeft maandagavond een kerst concert. Het concert wordt gegeven in Maria Oord in Hansweert. Scheldegalm maakt er al jaren een traditie van om de laatste maandag voor kerst muziek te maken met het oog op de feest dag. Het optreden in Maria Oord, be stemd voor iedereen, is vanaf 19.30 uur. Boeken en platen in De Pit Goes GOES - Verzamelaars kunnen vandaag terecht in buurthuis De Pit in Goes-Zuid op een pla ten-, cd- en boekenbeurs. De deur is open vanaf half tien 's morgens, om één uur gaat die weer dicht. Zondag biedt buurthuis De Pit belangstellenden een kerstcon cert. Vanaf het middaguur treedt bar- bershopkoor The Goose City Sin gers op met een kerstprogram- Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl (Advertentie) MM 17VJCO VAN 13.00- 17.00 (Advertentie) In 2007 uw medewerkers opleiden? De financiële voordelen voor werkgevers vindt u op www.opleidingenberoep.nl. Ontwikkelen werkt m 20 I De fina www.oj ONDER v n 3 s r. n -Cj L T U U R N 3 1 3 n s chap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61