Badplaats met goed zeewater FZC W20 Noorwegen in teken van componist Grieg Op bezoek bij oude au pairs Wereldpatent Sile Bezi zaterdag 16 december 2006 (OL, Tip <jQfnps In 2007 is het honderd jaar geleden dat de grote Noorse componist Edvard Grieg op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis in de havenstad Ber gen overleed. Noorwegen staat vanwege deze herdenking uitvoerig stil bij Grieg en zijn oeuvre en het jaar 2007 is officieel tot Grieg-jaar uitgeroepen, waarin zowel in Noor wegen als daarbuiten aandacht aan de grote mu sicus wordt besteed. Bij de herdenking zal zijn huis Troldhaugen bij Bergen (nu museum en concertzaal) centraal staan. Tijdens het hele Grieg-jaar zijn er speciale concerten, exposities, toneelvoorstellingen en andere optredens. www.qrieq07.no Winterwandeling langs pinguïns Op 27, 28 en 29 december organiseert Dieren park Amersfoort frisse winteravondwandelin gen. Het DierenPark is open tot 21.00 uur en is sfeervol verlicht met duizenden kleine lampjes en brandende vuurlcorven. Naast een parkbe- zoek op eigen gelegenheid lean onder begelei ding van een gids een wandeling langs de die ren worden gemaakt. Vanaf 16.00 uur geldt de speciale entreeprijs van €9,95. Ook verschillen de dierverblijven staan in de schijnwerpers, zo als de fraai verlichte verblijven van de pinguïns en kamelen, www.dierenparkamersfoort.nl Pinguïns in Amersfoort. Foto GPD Nieuwe route easyCruise Het goedkope cruiseschip van easyCruise vaart een nieuwe route in de Caribische Zee en wel vanaf St. Maarten. Het schip vaart via dat eiland naar St. Barts, Anguilla, St. Kitts-Nevïs en Anti gua. Eigenaar Stelios - bekend van onder meer easyjet, easylntemetcafe en easyCar - mikt ook met easyCruise op de geldbewuste, jonge reizi ger. Passagiers kunnen zeven nachten meeva ren vanaf €149per persoon op basis van twee personen die een hut met raam delen. http://info.easvcruise.com One2gether met singles One2gethertravel.nl, naar eigen zeggen de grootste reisorganisatie voor singles in Neder land, is een samenwerking aangegaan met sin- glefeesten.nl. Op de pagina over singlefeesten op de website One2gethertravel, vinden geïnte resseerden nu een directe link naar www.sinqle- feesten.nl 'De pagina met singlefeesten op de website van One2gethertravel.nl was zo popu lair en er gebeurde zoveel op dit vlak in Neder land, dat het te veel werd om het er maar even bij te blijven doen', aldus Rineke van Doorn di recteur van 0ne2gethertravel.nl. www.one2qethertravel.nl Nieuwe site Maison de la France De website van Maison de la France is ver nieuwd. Met een nieuwe vormgeving biedt de site overzichtelijke informatie over vakantiemo gelijkheden in Frankrijk. De bezoeker wordt mede door foto's alvast warm gemaakt voor een bezoek aan het land. De site is met meer dan 1 miljoen unieke bezoekers in 2006, de derde bes te bezochte Internet site van het Frans Verkeers bureau wereldwijd, en komt na de sites van Mai son de la France in de Verenigde Staten en in Frankrijk. Over de afgelopen 3 jaren kende de site een groei van het aantal bezoekers van 160 t.o.v. 2004 (en 87 t.o.v. 2006). www.francequide.com/nl. Stedencruises naar Glasgow Komend winterseizoen introduceert DFDS Seaways Glasgow als nieuwe Stedencruise be stemming. De ferrymaatschappij die vaart tus sen IJmuiden en Newcastle komt met een nieu we winterbrochure, waarin de grootste stad van Schotland als nieuwe reissuggestie is opgeno men. De gids bevat slechts enkele voorbeelden uit het gevarieerde aanbod in Noord-Engeland en Schotland. Glasgow telt talloze mooie win kels, drukbezochte bars en uitstekende restau rants. www.dfds.nl Meer vluchten Royal Air Maroc De Marokkaanse luchtvaartmaatschappij Royal Air Maroc (RAM) breidt momenteel het aantal bestemmingen in Afrika met drie uit: Accra, Brazzaville en Malabo. De vluchten vanuit Am sterdam met een overstap in Casablanca, wor den gemaakt met de nieuwe generatie vliegtui gen van de maatschappij. Het totale aantal be stemmingen van Royal Air Maroc in Afrika van uit Casablanca komt hiermee op 14. www.rovalairmaroc.com Meer vluchten naar Afrika. Foto PR Na vele jaren Zuid Afrikaanse au pairs beslui ten we een reis doordat wondermooie land te maken in de kerstvakantie. Dan is het er mooi weer. We huren een camper en plan nen een rondreis vanuit Kaapstad naarjohannesburg, in twee weken, met uitstapjes naar Durban en een wild park. Tussendoor bezoeken we alle meiden met wie we een warme band hebben opgebouwd. Zo komen we bin nen in veel Zuid Afrikaanse huishoudens, zonder uitzon dering uit de blanke hogere en middenklasse. Hoge hek ken met beveiliging door stroomdraad, ('zoals in Neder land de koeien binnen worden gehouden', zegt mijn zoon). In ieder gezin een keur aan zwarte huishoudsters, tuinmannen, beveiligers en schoonmakers. We staan ook vaak op een camping. De natuur is overweldigend en geeft rust in mijn hoofd. Dit is een land om steeds naar terug te verlangen: weids, vrucht baar, wild. Toch slaap ik 's nachts slecht. De enorme verschil len tussen blank, kleurling en zwart houden me bezig. De townships die veel meer mensen herbergen dan de witte woonsteden staan gewoonweg niet op de land kaart! In het zwarte ziekenhuis dat ik bezoek liggen geen lakens op de bedden, men bevalt hier met vijfvrouwen tegelijk in een krappe kamer, van pijnstilling hebben ze nog nooit gehoord/Er is zoveel geweld dat de chirurgen alleen bezig zijn met het oplappen van mensen na vecht partijen: aan gewone operaties komt men hier niet toe. Als we in de dagen voor kerst een zwarte man en meters slaan we af het binnenland in, en met een zucht van verlichting zetten we het stel weer af op de weg, waar ze wachten op de volgende lift. Ik geef hen voedsel mee voor onderweg. Ze bedanken nauwelijks. Als we in het binnenland op de camping staan, doe ik een lingeriewasje en eten we een 'braai' op onze privé barbecueplaats aan de rivier. Wat een luxe! Met Jo zef en Mana nog op ons netvlies beseffen we hoe onge looflijk goed we het hebben. We rollen, doezelig van de wijn ons bed in. De volgende ochtend is de barbecue- plek keurig schoongemaakt. Service van het zwarte cam- pingpersoneel. De nadere verassing is minder leuk: alle lingerie is van ons waslijntje verdwenen. Mijn enige BH loze kerst tot nu toe, UZAVAN SAMBEEK Van het vliegveld Sabiha Gokken even buiten Istanbul is het - als het niet al te druk is op de weg - een uur rijden door een steeds groener wordend heuvellandschap. Daar ligt het stadje Sile mooi te wezen aan de Zwarte Zee in het Aziatische deel van Turkije. Er wonen 13.000 mensen, maar in de zomer komen daar 300.000 toeristen uit - hoofdzakelijk - Istanbul bij om er vakantie te vieren. Voor buitenlandse toeristen is Sile daarom het beste net voor Foto's Ronald Vrugteman een vrouw met baby langs de weg zien staan liften, ne men we ze mee. 'Maria en Jozef met het kindje Jezus', zeggen we zachtjes tegen elkaar als we een plaatsje voor ze vrijmaken in onze luxueuze camper. Ze spreken een paarwoorden Afrikaans, hebben alleen een piepklein plastic tasje bij zich, en ze moeten vijfhonderd kilometer verder langs de kust zijn. Al na enkele minuten dringt tot me door datje ar moede niet alleen kunt zien, maar datje het ook ver domd goed kunt ruiken. De stank is onverdraaglijk en vult de gehele camper. Al snel hebben we allemaal een lap voor onze neus, en mijn dochter krijgt braakneigin gen. De man hoest onbedaarlijk. De baby is schattig. De man praat op snauwende toon tegen zijn vrouw. Wij zwijgen steeds nadrukkelijker. Na driehonderd lange kilo- of net na het hoogseizoen te bezoeken. Het rustige strand. allerhoogste kwaliteit is. Vandaag heb ben we het 'zandrijk' nagenoeg voor ons alleen, op een enkel stelletje na. Ecotoerisme Voor de burgemeester van Sile, Can Ta- bakoglu, (tevens een lokaal architect) is het voor- en naseizoen echter ietwat té rustig. Hij wil dan ook graag meer buitenlandse toeristen lokken. Sile wil zich daarbij toespitsen op ecotoerisme in combinatie met strandvertier. De Blauwe Vlag, waarvoor elk jaar op nieuw examen moet worden gedaan, dient dan ook aan het strand van Sile te blijven wapperen. Dus wordt niet al leen streng gecontroleerd op de kwali teit van het zwemwater, maar is er ook een schoonmaakploeg, die elke avond het zwerfvuil van het strand verwij dert. Voorts wordt er niet bespaard op strandwachten en liggen er reddings sloepen klaar die uitrukken wanneer zwemmers in nood zijn geraakt. Maar Sile heeft veel meer te bieden dan een uiterst aangenaam strandleven. De beboste heuvels zijn een uitstapje meer dan waard, maar er zijn nog talrij ke andere bezienswaardigheden. Daarom huren we een jeep met gids voor een dag en trekken erop uit. Eerst langs de kustweg richting Agva. We ko men door het dorpje Kabalcoz. Hier woont Nahide Türk, de enig vrouw in Sile die op haar weefgetouw nog hand matig het Sile Bezi, een luchtige katoe nen stof, weeft. De vriendelijke, oude vrouw toont graag en geduldig het handwerk dat vroeger door veel vrou wen in Sile werd bedreven. We rijden door naar Agva waar twee ri vieren in zee uitmonden. Aan de ran den van het stukje strand tussen beide riviermondingen bevinden zich ver schillende restaurantjes, waar je onder meer prima visgerechten kunt eten. He laas zijn we niet op vrijdag in Agva, want dan is er de markt waarop boeren uit de omgeving hun producten van het land aan de man brengen. Boomtakken We gaan niet via de kustweg terug naar Sile maar door het achterland. De weg voert langs authentieke dorpjes waar de tijd stil lijkt te hebben gestaan. We rijden door naar Hacili Köyii, waar merkwaardige bouwsels langs de kant van de weg staan. Volgens onze gids dienen deze koepelvormige bouwsels van boomtakken om houtskool te pro duceren. De boomtakken zijn heel erg dicht op elkaar gestapeld zodat er wei nig zuurstof tussen de takken kan ko men. Nadat het onderste deel van de houtstapel is aangestoken brandt het hout tien dagen achtereen en wat er overblijft is houtskool, dat wordt ge bruikt voor het grillen van vlees en vis. Wellicht wordt de houtskool gebruikt op de picknickplaatsen die je overal langs de route ziet. In Turkije is het goed gebruik om met de hele familie buiten te eten. Corendon Vliegvakanties biedt als eerste reisorganisatie arrangementen aan voor een vakantie in Sile. Zie daarvoor www.corendon.nl Maar uiteraard bestaat de mogelijkheid zelf een reis samen te stellen naar Si le. Verschillende maatschappijen vliegen op Istanbul en vandaar is het - af hankelijk van het vliegveld dat wordt aangevlogen - nog maar een uur tot enkele uren rijden naar Sile. Hotels, www.deqirmenotel.com, www.hotelqrandsi- le.com, www.sileklasotel.com,www.hotelkuzewildizi.com. www.sileresor- thotel.com, www.woodv-ville.net (blokhutten). VW van Sile: (90) 216 710 22 22. Door het prachtige achterland zouden we bijna vergeten dat het plaatsje Sile ook de moeite van een slenterdagje waard is. De kust, die met zijn rotsen Bretons aandoet, schreeuwt gewoon om een flinke wandeling waarbij de koele wind van zee het allemaal nog aangenamer maakt. Op een van die rotsen prijken de restan ten van een Genuaanse verdedigingsto ren en op de top van een van de kliffen staat de grootste vuurtoren van Tur kije. Het gevaarte, dat is uitgegroeid tot het symbool van Sile, is zwart-wit ge streept en werd gebouwd tussen 1858 en 1859, toen Sultan Abdulmecit het voor het zeggen had in Turkije. Het licht van de vuurtoren is, dankzij de acht krachtige lenzen, te zien op een af stand van twintig zeemijlen. De inwo ners van Sile zijn zonder uitzondering vriendelijk, behulpzaam en gastvrij. Een verademing is dat je - anders dan in andere delen van Turkije - nu eens niet telkens wordt aangeklampt door winkeliers en restauranthouders om bij hen te kopen respectievelijk te gaan eten. We kunnen op ons gemak door de stra ten slenteren, waar van alles te koop is, van namaak designkleding tot onbe kende, maar heerlijk geurende krui den voor in de keuken. De grote open- luchtmarkt is een aanrader als de avond is gevallen. Door de verlichting bij de kramen wordt het bezoek een heel bijzondere ervaring en vergeet je bijna af te dingen. Nahide Türk, de enig vrouw in Sile die op haar weefgetouw nog handmatig het Sile Be zi, een luchtige katoenen stof, weeft. Wie door de straten van Sile loopt kan er niet omheen; de jurken, blouses, overhemden, tafellakens etecetera ge maakt van Sile Bezi, hangen bij alle kle dingzaken aan de rekken. Van het los geweven katoen, dat onder meer bij de finishing wordt ondergedompeld in een bad van limoencrème en aanslui tend nagespoeld in het water van de Zwarte Zee, worden de meest uiteenlo pen textielproducten gemaakt. Sile Be zi heeft tegenwoordig een wereldpa tent en is dus alleen authentiek als het in Sile is vervaardigd. Toch apart in een land waar je op elke markt bijkans om komt in de nep-merkkleding. Maar goed een overhemd van Sile Bezi is ab soluut niet duur, voelt aangenaam op de huid en, het moet gezegd, de stof doet exact wat de winkelier heeft be loofd. Het katoen absorbeert transpira- tievocht, waardoor het lichaam koel blijft bij temperaturen tussen de 30 en 35 graden Celsius. door RONALD VRUGTEMAN I Het idyllische badplaatsje Si le, ongeveer 60 kilometer noordoostelijk van de brui sende metropool Istanbul, heeft veel te bieden voor de toerist die de relatieve rust zoekt in het late voor jaar of de vroege herfst. Dan zijn de temperaturen van lucht en zeewater nog alleszins aangenaam en presen teert zich het achterland - in de vorm van een groot en grotendeels ongerept natuurgebied - in al zijn pracht. Dat zie je al als je van het vliegveld naar Sile rijdt; het weelderige groen van uitgestrekte naald- en loofwouden doet je even twijfelen: Ben ik wel in Turkije? Het is namelijk zo verschil lend van het Turkije dat bij de meeste toeristen bekend is van badplaatsen als Alanya, Antalya en Bodrun en de mil joenenstad Istanbul. Sile is sinds jaar en dag dé badplaats voor de inwoners van Istanbul, die er even willen bijkomen van het stressvol le leven in Turkijes grootste stad. En die status heeft Sile niet zomaar ver worven. Het plaatsje en de directe om- Schattig door kijkje. geving koketteert met prachtige stran den van fijn, wit zand en een lengte en breedte die niet onderdoen voor onze Noordzeestranden. En via- die mooie stranden kun je een duik nemen in prachtig, helder zeewater. Bijkomend voordeel is dat het zeewa ter een laag zoutgehaltev heeft, waar door je geen last krijgt van geïrriteerde ogen. Een van de stranden bij Sile mag zelfs al enkele jaren achtereen de inter nationaal erkende Blauwe Vlag voeren als bewijs dat het zeewater daar van de PP Sile: Zwarte Zee V r Istanbul "Ankara

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49