Dolomieten Langlaufsafari door Glijdend de kerstdagen door zaterdag 16 december 2006 W16 Tocht naar Antarctica Wie wil er niet op een avontuurlijke tocht niet het zeilschip Anne-Margaretha naar Antarcti ca? Dit zeilschip maakt in december 2007, ja nuari en februari 2008 drie expedities. Het schip heeft plaats voor 12 gasten, die in com fortabele, verwarmde 2-persoons hutten ver blijven. Door de maximale groepsgrootte aan boord van 16 personen (incl. bemanning) is er de mogelijkheid om op individuele wensen in te spelen. Veel gebieden, die voor de grotere schepen ontoegankelijk zijn, kan de Anne-Mar garetha wel verkennen. Op elke reis gaat een gids mee die veel extra informatie kan geven over het dierenleven en de kwetsbaarheid van dit continent. www.alacartecruises.nl Spectaculaire Sneeuwweek Hotelplan houdt samen met ANWB en het Ton rismusverband een Hollandse Sneeuwweek in Saalbach-Hinterglemm. Van 24 t/m 31 maart is er in dit skigebied een entertainment program ma met onder meer optredens van diverse Ne derlandse artiesten, gezellige après-ski op di verse locaties en ski-, snowboard- en rodelwed- strijden op de omringende pistes. Het weekpro- gramma is uitsluitend toegankelijk voor alle klanten van Hotelplan en ANWB. Inclusief een 6-daagse skipas en appartement vanaf 299 eu ro. Ski's huren via internet Wie geen zin heeft om ski's en dergelijke mee te nemen op wintersport, kan sinds kort te recht op de site van Sport 2000. Via de boe- ldngspagina kan men de gewenste modellen Alpine ski's, snowboards, kinder- of jeugdski's kiezen. Al het wintersportmateriaal kan vanaf twee dagen of meer gehuurd worden. De kos ten worden direct zichtbaar bij boekingen, be talen kan met een creditkaart. De gereserveer de ski's of snowboards liggen dan bij aan komst klaar. www.sport2000rent.com het Bijbels Openluchtmuseum (16 december t/m 7 januari), kerstmis op paleis Het Loo (19 december t/m 7 januari), winterse rondvaarten in de haven Rotterdam (december en januari) en speciale kerstrondleidin- gen op slot Loevestein (24 t/m 29 de cember). Maar ook voor degenen die juist even helemaal niks met kerst te maken willen hebben is er keus te over: van dino's in de Rotter damse Kunsthal, tv-nostalgie in het nagelnieuwe Beeld&Geluid in Hil versum tót Chinese lijken in de Am sterdamse Beurs van Berlage. www.weekendieweq.nl Schilderijenreis langs de Loire Museum het Rembrandthuis houdt van 20 de cember 2006 tot 11 februari 2007 een tentoon stelling over de sfeervolle tekeningen die Lam bert Doomer - een leerling van Rembrandt en zoon van diens lijstenmaker Herman Doomer - maakte gedurende een reis langs de Loire in 1646. De tentoonstelling omvat circa 60 land schapstekeningen van Doomer en Willem Schellinks, een bevriende kunstenaar die de reis gedetailleerd in een dagboek heeft vastge legd. Op de tentoonstelling wordt de bezoeker in staat gesteld de Franse reis van 1646 te vol gen aan de hand van de bewaard gebleven te keningen. Daartoe behoren in de eerste plaats de schetsen van de reis zelf, maar ook de teke ningen die, soms tientallen jaren later, op ba sis daarvan ontstonden. Bij de kassa van het Rembrandthuis is de brochure Loire op de fiets gratis verkrijgbaar. www.francequide.com/nl www.loire-a-velo.fr Moors als vertelster en Trevor (de schaatspartner van Annemarie Tho mas) als Kapitein Haak. En alsof dat allemaal nog niet ge noeg is, komt ook het Disney on Ice-spektakel weer naar Nederland. In Leiden (20 t/m 27 december) zijn er 14 shows te zien rondom dé Dis- ney-prinsessen, in Den Bosch (29 de cember t/m 1 januari) staan 10 shows gepland. Volgens de organisatie zijn er nog genoeg kaarten te koop. www.holidavonice.com en www.disnevonice.com Disneyland Parijs Een stuk verder weg, maar altijd ook helemaal in kerstsfeer is Dis neyland Parijs. Ook hier dwarrelt de sneeuw volop en schaatsen Minnie en Mickey met de sterren er flink op los. Meerdere keren per dag zijn er grote parades -met de kerstman natuurlijk.Topper is het moment dat Tinker Bell met haar stafje heel Main Street en het kasteel sfeervol verlicht. Op 31 december is het Dis neyland Park tot 1 uur 's nachts ge opend, met om middernacht na tuurlijk een knetterend vuurwerk. Het kerstfeest in Disneyland Parijs duurt tot 7 januari. www.disnevlandparis.com Winter Efteling Schaatsen is ook onderdeel van de Winter Efteling die in het weekein de van 9 en 10 december voor het eerst de deuren opent. Eén verschil: hier moeten de bezoekers op de baan van 1200 vierkante meter zelf voor de fraaie lifts en figuren zor gen. Verder zijn er onder andere een langlaufbaan, een winterse speelhoek voor de kinderen (mét sneeuw/glijbaan) en een klein Oos tenrijks wintersportdorpje. Het park, de attracties en de sprookjesfi guren zijn sfeervol aangekleed. Vrouw Holle zorgt bijvoorbeeld voor echte sneeuw bij het uitschud den van het beddengoed. De Winter Efteling is alles bij elkaar 25 dagen geopend, op drie zaterdagen in ja nuari (13, 20 en 27 januari) zelfs tot 22.00 uur. Meer info en de exacte openingstijden zijn te vinden op www.eftelinq.com Kerstmarkten Een van de beste manieren om hele maal in de juiste sfeer te komen is het bezoeken van een kerstmarkt. Ook in Nederland is er inmiddels keus te over maar volgens de ken ners blijven de Duitse markten nog altijd het leukst. In Duitsland zijn er de komende weken meer dan 2500 te bezoeken. Een overzicht is te vin den op de site van het Duits ver keersbureau (www.duitsverkeersbu- reau.nl). Er is ook een gratis brochu re over kerstmarkten Wees wel kom in het Kerstland'. Die is op te vragen via dezelfde website of tele fonisch: 0900 - 109 10 29. Wie de sfeer (en bier in plaats van glüh wein) liever bij de zuiderburen op snuift kan voor een overzicht van al le kerstmarkten daar, terecht op de website www.toerismevlaanderen.nl Ijsbanen en sculpturen Ongetwijfeld nog verder aangewak kerd door het ijsdansvirus, is in heel Nederland het aantal ijsbanen -al dan niet overdekt- tijdelijk ook extra groot. Elke zichzelf respecte rende stad pronkt deze weken met zo'n sfeervol baantje of baan (ieder een wil de grootste). Van Amster dam tot Maastricht, van Delft tot Uden, overal kunnen schaatsliefheb bers terecht. Het zijn er inmiddels zoveel dat het Nederlands Bureau voor Toerisme zelfs geen zicht meer heeft op het aantal tijdelijke ijsba nen. Een handig aanknopingspunt (ook voor de echte banen waar rond jes gedraaid worden) is te vinden op http://iisbaan.startkabel.nl Ijs van een heel andere orde is ko mende weken te zien in Eindhoven tijdens het Nederlands IJssculptu- renfestival. Met honderdduizenden kilo's ijs en sneeuw verandert Eind hoven Winterstad in een sprookjes wereld (van 9 december t/m 4 fe bruari). Oh ja, en er ligt ook een ijs baan. Info: www.eindhovenwinterstad.nl En bovenop dit alles zijn er nog wel 1001 andere kerstachtige activitei ten en evenementen. Bijvoorbeeld de expositie van kerstgroepen in De Fantasy-show van Holiday on ice trekt overal volle zalen. Foto Deen van Meer Verbeterde catering KLM Luchtvaartmaatschappij KLM gaat een groot aantal vernieuwingen in haar cateringproduct aan bóord invoeren. Het betreft zowel KLM's World Business Class en intercontinentale Eco nomy Class, als KLM Europe Select en KLM ci tyhopper. 'De verbeteringen komen voort uit onderzoek onder passagiers naar hun behoef ten en waardering over de producten aan boord en zijn in nauwe samenwerking met een aantal gerenommeerde gastronomische ex perts tot stand gekomen. Het betreft zowel een kwaliteitsverbetering van de maaltijden, als ook een modernisering van het design van de serviceplateaus en het servies', zegt Erik Var- wijk van KLM's Inflight Services. Op alle inter- continentale vluchten krijgt de passagiers in KLM Economy Class vanaf deze maand wereld- i wijd een geheel nieuw maaltijdconcept geser- I veerd. Mickey en Minnie binden de schaatsen onder in Disneyland Parijs. Foto GPD Wie 's winters wat anders wil, moet eens een langlaufsafari overwegen. Best te doen, ook voor de niet-supersportievelingen. Wij proefden aan een meerdaagse langlooptocht in Zuid-Tirol. rinnr CïFRARO CHFII Als je een hellinkje afgaat, kun je het beste uit de loipes stap pen. Geen overbodig advies van Freddy, onze langlaufin- structeur. Zodra je enige snelheid krijgt en af wilt remmen, kun je op het naastgelegen brede bergpad, waar de beentjes wijd kunnen, veel beter ma noeuvreren dan in de snalle sporen. Daar word je als een soort monorail dwingend de weg gewezen: je leunt geen kant op en tien tegen een dat je onderuit gaat wanneer je al glijdend een been optilt in een alles-of-niets po ging aan de snelheid te ontsnappen. Het is zoeken naar de juiste balans op onze high tech langlaufski's die eerste dag. Zo dun en licht waren ze nog nooit en de speciale schoen klikt zich aan de binding vast voordat je er erg in hebt. Ribbels aan de onderzijde voorkomen dat je al te snel weer achteruit rutscht. Een ldnd kan de was doen. Vergeet het maar, want de lange Engel se Peter in ons gezelschap ('Ilc ben maar een simpele boer van het platte- Cross Country safari in de Sexter Dolomieten. De 8-daagse Dolomieten Langlaufsafari be- gint in Sexten. (Dag 1 en 8 zijn reisdagen). De eerste skidag wordt er naar keuze 10 of 15 km gelanglauft rond Sexten. Dag drie gaat van Sexten naarToblach (12 of 18 km), dag vier is een rondje Toblach (5/30 km), dag vijf gaat van Tob- lach naar Platzwiese (10/20 km), dag zes van Platzwie- se naar Welsberg (10/25 km) en dag zeven rond je het Gsiesertal (10/42 km). Waar de route niet aansluit wordt een transfer geregeld. Vertrek is steeds rond 09.30, aankomst tegen 15.00 uur. Minimaal 2, maxi maal 14 personen. Geen permanente begeleiding. Skilessen en -uitrusting extra. Prijsvoorbeeld: 480 eu ro p.p. in Gasthof of pension, 590 euro p.p. in drie- of viersterrenhotel. Matenaalhuur 55 euro Info: +39 0474 740105, www.italybike.info De beschreven safari speelt zich af in het Hochpuster- tal (1030 km vanaf Utrecht). Per auto te bereiken via de Brennerautobaan, per trein naar Bolzano ((Berg land Expres) of Innsbruck en dan per bus verder. Vlie gen kan naar Innsbruck, Bolzano, Venetië of Treviso en dan eveneens verder met de shuttle. Info: +39 0474 913156. www.hochpustertal.info (Italiaans of Engels) Zeker weten, het wordt een ij zige kerst dit jaar. Aan (kunst)ijs en schaatsen valt de komende vakantieperiode niet te ontkomen. Een over zicht van winters en ander ver tier voor de komende feestda gen. door HANS VAN ALEBEEK I Eigenlijk is deze kerstvakantie één grote Holiday on Ice. Maar liefst drie shows zijn er alleen al te zien van dit gelijknamige internationale schaatsbedrijf. Met dank natuurlijk aan RTL4 en SBS6 die het ijsdans- vuurtje lekker aangewakkerd heb ben met hun tv-shows. Het zorgt in bijna alle speelsteden die de tour aandoet voor een volle bak. De tel ler voor de Fantasy-show staat nu al op 300.000 verkochte kaartjes. De komende weken is Fantasy nog te zien in Amsterdam (7 t/m 17 decem ber; nog kaarten te koop), Utrecht (20 t/m 31 december; beperkt kaar ten te koop) en Maastricht (3 t/m 7 januari; beperkt kaarten te koop). Maar dat is niet alles. Zo wordt in Utrecht (26 t/m 30 december) de Fan- tasyshow samen met tv-zender Jetix omgebouwd tot de 'Kids party on Ice'. Oftewel: een extra middag show met bekende sterren (o.a. Jody Bernal en Katka), Jetix-figuren en presentatie door Sita en Jamai. Tot slot is er dan in Zwolle nog een Holi day-show te zien 'Peter Pan on Ice' (22 t/m 26 december) met Irene Mahlerstandbeeld in Toblach. Foto's GPD kan. Maar als zo'n beetje enige Hollan der die niet kan schaatsen, krijg ik met die loshangende lange latten die schaatsslag al helemaal niet te pakken, balanceer als een wankele Pinokkio bo ven de loipes en priem mijn ski's uitein delijk dus maar in de bekende V-vorm in de sneeuw om boven te komen. Gaat best, al kost het iets meer tijd en ener gie. Langlaufen - cross country zegt de een, Nordic Ski de ander, Ski de Fond een derde - is vermoeiender dan alpineski ën, maar het went snel. Prettige bij komstigheid is datje veel meer van het landschap geniet. Iets dat hier wel van pas komt, want we blijven aangenaam verrast door steeds weer een ander wit decor. Over en door fraaie vlaktes, dich te bossen, pietepeuterige gehuchtjes met kapelletjes en boerderijen en vol doende eettentjes. En altijd de grim mig gevormde maar vriendelijk ogen de Dolomieten als wakers om ons heen. Met de 'Drei Zinnen' als meest in het oog springend, de Dreischusterspit- ze als hoogste (3145 m). Overnachten doet onze groep op eigen verzoek in hetzelfde hotel, strikt vol gens het programma van de safari zou dat elke dag ergens anders moeten. Wel zo leuk natuurlijk - en zit niet in over de bagage, want Freddy zorgt er voor dat die tijdig op de volgende plek van bestemming is. Zoals hij ook onder weg een oogje in het zeil houdt. Soms skiet hij een stukje mee - zeker op de eerste dag en al helemaal als het begin nelingen zijn - en soms toert hij met z'n busje rond. En je krijgt een uitvoeri ge briefing. Witte wereld Langlaufen in of buiten de loipes. En zo stappen we door de uitgestrekte witte wereld van Platzwiese, met 1997 meter het hoogste punt van de safari, lopen we nabij Gratschwirt langs het sobere tuinhuisje waar Gustav Mahler z'n negende en tiende componeerde en ronden de fraai beboste Toblacher See. Voor een deel over de oude spoor lijn uit Wenen die behalve Mahler ook koninklijke gasten bracht die logeer den in het statige Grand Hotel, nu mul tifunctioneel centrum en bekend van de Mahlerwoche. We betreden het ijs van de Pragser Wildsee en dalen zo'n 12 km af via Schmieden naar Niederdorf, een geva rieerde en weinig inspannende tocht door afwisselende landschappen.Fred- dy neemt ons ook nog mee naar de flan ken van de Nemesalm, westelijk van Sexten. Helemaal vanzelf gaat de klim niet, soms klikken we de latten uit. Op 1950 meter hoogte ligt de gelijknamige berg hut, doel van de tocht. Uitbater Otti heeft erbarmen en vergast ons op een deuntje uit zijn trekharmonica en een glaasje Zirbenschnaps, dat lekker pret tig door het lichaam naar beneden druppelt. Gaat de afdaling ook veel be ter, al wordt het parcours steeds ijziger en zigzagt het soms vervaarlijk tussen de bomen. Dus toch maar weer wijd die beentjes. land') tobt met evenwicht en zwaarte kracht en tuimelt, zodra hij een mols hoop afgaat, om de vijf meter met zijn 'bottom' in de sneeuw. Maar hij blijft een gentlemen en weigert bij Freddy in de bezemwagen te stappen. Hij loopt gewoon een stukje. We doen mee met een langlaufsafari in het Italiaanse Zuid-Tirol. In de Dolomie ten om exacter te zijn; het Hochpuster- tal als we nog verder inzoomen. In de omgeving van karakteristieke dorpjes als Welsberg, Niederdorf, Toblach, Inni- chen, Sexten, Prags. Oostenrijks tot na de Eerste Wereldoor log. De papieren grens is opgeschoven, de Tiroler familiaire gezelligheid in dit tweetalige gebied is gebleven: samen met de culinaire lekkernijen uit de Itali aanse keuken is een smaakvolle combi natie ontstaan. Aangevuld met moder ne spa wellness prima ingrediënten voor een weekje wintersport. Hier bestaat de wintersport hoofdzake lijk uit langlaufen. Loipes zover het oog reikt, met een totale lengte van zo'n 200 km. Skimogelijkheden zijn er ook, maar bescheiden, zoals bij Kronplatz, Kreuzberg, Haunold, Helm en Rot- wand. En natuurlijk bij het op het grondgebied van Veneto gelegen mon daine Cortina d'Ampezzo. Voormalige mountainbike prof Freddy Mair regelt rond Toblach 's zomers fietssafari's. Afgelopen winter startte hij voor het eerst met meerdaagse lang lauftochten. Zes dagen lang sporen trekken in de sneeuw. Gegarandeerde sneeuw, want als het niet uit zichzelf valt, wordt het vanuit een depot in Cor tina aangevoerd. Vlaktes en bergen De routes zijn voor praktisch iedereen te doen en zowel voor de langzame klassieke langlaufer geschikt als voor degene die ldest voor de snelle schaats- variant. Het voordeel van dit laatste is, althans wanneer je het beheerst, datje ook vrij snel een hellinkje omhoog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46