Einde van recordregen is nog lang niet in zicht D Spelen op de Wii doe je met de hele familie '1«V; Gedichten en liedjes verlichten de winter W13 zaterdag 16 december 2006 1.Marco Borsato - Symphonica In Rosso (--) 2.Trijntje Oosterhuis Mpo - The Look Of Love (b. Bacharach Song- book) (1) 3. II Divo-Siempre (3) 4 Jan Smit - Op Weg Naar Geluk (2) 5. The Beatles-Love (4) 6. U2-U218 Singles (5) 7 J.J. Cale Eric Clapton - The Road To Escondido (6) 8II Divo - The Christmas Collection (-) 9, John Legend - Once Again (7) 10, Ilse Delange - The Great Escape (8) I). Robbie Williams - Rudebox 12. Blof - Umoja (28) 13. Frans Bauer-Voor Altijd (11) 14 James Morrison - Undiscovered (19) 15. Kus - Kus Gaat Los (12) 16 Paul De Leeuw - Mooi! Weer Een Cd! (17) 17. George Michael - Twenty Five (10) 18. Lucie Silvas - The Same Side (15) 19.Laccorda - Laccorda (18) 20. Stevie Ann - Away From Here (16) 21. Justin Timberlake - Futuresex/lovesounds (20) 22. Frans Bauer - Bauer Top 100 (27) 23. Andrea Bocelli - Amore (35) 24.Nick Simon - Nick Simon (23) a Josh Groban - Awake (39) 26. De Club Van Sinterklaas - De Hits Van 2006 (13) 27 Christina Aguilera - Back To Ba sics (30) 28. Katie Melua - Piece By Piece (32) 29 Rammstein - Volkerball (21 30 Andre Hazes - Hazes 100 (26) 31.Maria Mena - Apparently Unaffec ted (33) 32, Janine Jansen - Concertos Ro mance (29) 33 Helmut Lotti - The Crooners (24) 34 Chipz - Past:present:future Part 2 (22) 35. Red Hot Chili Peppers - Stadium Arcadium (-) 36. Take That - Beaufiful World (-) 37. Frank Boeijen - As (37) 38. Damien Rice-9(-) 39 Henny Vrienten - Nacht: De Soundtrack (-) 40. Kinderen Voor Kinderen - De Coolste Dj (25) 1. Jan Smit - Cupido (1) 2 Christina Aguilera - Hurt (9) 3.Beyonce - Irreplaceable (4) 4.Coole Piet - Paniek In De Confetti- fabriek (2) 5 Marco Borsato Lucie Silvas - Everytime I Think Of You (3) 6. Blof - Een. Manier Om Thuis Te Komen/regen(5) 7. Scissor Sisters -1 Don't Feel Like Dancing (6) 8.Robbie Williams - Lovelight (8) 9 Red Hot Chili Peppers - Snow (hey Oh) (21) 10 The Pussycat Dolls -1 Don't Need AMan (10) 11 Gebroeders Ko - Sinterklaas Boot 17) 12. Shakira Ft Carlos Santana - Ille gal (11) 13. U2 And Greenday - The Saints Are Coming (12) 14 Madonna - Jump (13) 15.Xyp- Body.To Body (--) 16. Nelly Furtado - All Good Things (come To An End) (--) 17. Justin Timberlake FtT.i. - My Lo ve (14) 18. Razorlight- America (17) 19 James Morrison - You Give Me Something (18) 20. Erick E - The Beat Is Rockin' (15) 21 Jan Smit - Als De Morgen Is Geko men (16) 22. James Morrison - Wonderful World (34) 23.Tiesto Ft Maxi Jazz - Dance4life (22) 24. Take That - Patience (33) 25. Supermode - Tell Me Why (24) 26. John Legend - Save Room (26) 27. Keane - Nothing In My Way (29) 28. Cascada - Everytime We Touch (27) 29. Ilse Delange - The Lonely One (23) 30. Racoon - Brother(28) 31 Jeckyll Hyde - Frozen Flame (30) 32. Simon Webbe - Coming Around Again (--) 33 Supafly Inc. - Movin' Too Fast (20) 34. Kus -Dag En Nacht (19) 35. Booty Luv - Boogie 2 Tonite (--) 36 Akon Ft Eminem - Smack That (38) 37. Roy Gates - Midnight Sun (35) 36. Basshunter - Dota (25) 39 Dicecream M.m.v. Brainpower - Vlinders (-) 40. Armin Van Buuren Vs Herman Brood - Saturday Night (37) Onaangenaam opgefokt De gekte, speelsheid en attitude van Gwen Stefani maakte van jj0ve, Angel, Music, Baby een jekker dwars popalbum. The Sweet Escape probeert hetzelf de doen, maar faalt. Stefani is haar stoere nummers vaak on aangenaam opgefokt. Maaike Borst Stefani: The Sweet Esca- speelduur: 50.37 min. Krabbelend en lijnen krassend op de ijsbaan in Dordrecht. Vallen, op staan en weer doorgaan. Zo startte zeven jaar geleden Annemarie Pasveer (13) haar schaatscarrière. „ik had van die plastic dingen aan. Van die 'Tupperware' schaatsen. Leuk om op de been te blijven, maar als je echt tempo wil maken, dan moet je toch ander materi aal onder je voeten heb ben." Anno 2006 blijkt de Arne- muidse niet alleen over een paar uitstekende schaatsen, maar ook over een prima schaatstalent te beschikken. Annemarie: „De eerste jaren reed ik bij district Hoekse Waard, omdat ik toen nog in Goudswaard woonde. Ik werd eerste in de Oomscup, pakte tweede en derde plaatsen op de langebaan en werd tweede tij dens het Zuid-Hollands kam pioenschap marathon. Ik train de toen op de Uithof in Den Haag. Ook na m'n verhuizing naar Arnemuiden reed ik drie keer per week naar Den Haag. Dat werd te gek. Duizend kilo meter in de week is niet vol te houden." De overstap - begin dit jaar - naar de Zeeuwse ijsclub De Poel was niet meer dan logisch. Anne marie: „Breda is goed bereik baar en bovendien is de sfeer bij de club meer dan uitstekend.-"-"" Dat Annemarie een aanwinst is voor de club bewijzen haar pres taties. Met twee Zeeuwse titels bij de'junioren achter haar naam maakt ze intussen ook deel uit van de JTG,"de jeugd- trainingsgroep in Breda. „Deze schaatsgroep is een selectie uit Brabant, Limburg en Zeeland", legt Annemarie uit. „De trainin gen staan onder leiding van Peter Boonman. We trainen met Annemarie Pasveer draagt al lang geen 'Tupperware'-schaatsen meer. de groep niet alleen in Breda, maar we zijn onlangs ook op het ijs van het Thialfstadion in Hee renveen geweest. Een geweldige baan, waar ik al vaak heb gere den. Het kan zomaar gebeuren, dat je tijdens de trainingen met Wennemars en Tuitert op het ijs staat. Of dat je je schaatsen aan trekt zittend op een bankje naast Irene'Wüst. Een geweldi ge schaatssfeer dus." Annemarie verkeert op dit mo ment in een bloedvorm. „Ja, het gaat allemaal zo soepel. Afgelo pen zomer heb ik veel looptrai ning op het strand gedaan, met onder anderen Patrick Goverse en Martje Wisse. Daarnaast heb ik bij Theo Middelkamp op de fiets heel wat kilometertjes ge draaid. Volgens mijn teller zo'n 3500 kilometer. Ik kreeg zelfs het advies om ook als wielren- ster maar eens actief te gaan worden. Wie weet, misschien in de toekomst, maar alles staat voorlopig nu in dienst van het schaatsen." Met haar conditie zit het dus wel snor. Aan haar techniek valt nog wel wat te verbeteren, vind ze. „Ik zit tijdens een race niet diep genoeg. Ik rijd teveel met rechte benen, volgens m'n trainer. Dat klopt ook wel, maar ik vergeet dat tijdens een wed strijd toe te passen. Rondetij den, zeggen me ook niks. Ik kijk wel eens op het scorebord in de bocht, maar ik houd niet zo van schema's. Ik doe maar een eind en zie wel hoe het afloopt." De Zeeuwse records bewijzen, dat ze flinke progressie heeft ge boekt. Eind oktober verbeterde ze in Breda tijdens supersprint- wedstrijden twee oude records. foto Ruben Oreel Op de 300 meter onttroonde ze Anouk Fase met een nieuwe tijd van 28,95 en op de 1500 meter stond de chronometer stil op 2.24,73. Het eind van de record regen is wat Annemarie betreft nog lang niet in zicht. „In de kerstvakantie trainen we met de groep in het Duitse Erfurt. Niet alleen leerzaam, maar ook hart stikke gezellig." Wat trainen betreft geeft ze de voorkeur aan echt ijs onder de voeten. „De schaatsplank komt bij mij thuis zelden uit de kast. En de wollen sokken cüe mijn oma speciaal voor de planktrai ning heeft gebreid, verslijt ik wel op een andere manier. Wie weet, krijgen we wel een hele strenge winter. Komen ze toch mooi van pas." Hans Segboer Een jaar nadat Microsoft met zijn Xbox 360 een nieu we slag in de spelcomputeroor log inluidde, zet Nintendo de te genaanval in. Sinds een week is de W.ii te koop. Op het eerste oog lijkt het apparaat de strijd bij voorbaat te verliezen - te traag, minder mooie beelden. Maar wie eenmaal met de bij zondere besturing heeft ge speeld, raakt snel verslaafd. Polsbandje vast! De kreet is on losmakelijk verbonden met de nieuwe spelcomputer van Nin tendo, de Wii (spreek uit: wie). In tegenstelling tot de nu gang bare spelcomputers wordt de Wii op een volstrekt nieuwe wij ze bestuurd. En dat kan, zonder polsbandje, wel eens tot kapita le slachtoffers leiden. In plaats van een kloon van de Playstation, is de Wii een vol strekt nieuw soort spelcompu ter. In plaats van op knopjes te druk ken of met een pookje te sturen, moeten Wii-spellen bestuurd worden door de draadloze af standsbediening te bewegen. Links, rechts naar boven, naar beneden, maar ook kantelen en zwaaien. Zonder polsbandje vliegt dat ding door de kamer. Spelen op de Wii vergt inspan ning en is geen activiteit voor bankzitters. In het ene spel is de afstandsbe diening, die is voorzien van be wegingssensoren, een bowling bal, in het andere een zwaard, of een pistool, of een bokshand- schoen. Die gebruik je door de afstandsbediening te bewegen zoals je het voorwerp in de ech te wereld zou gebruiken. Voelen en horen De Wii stuurt ook zaken terug naar de afstandsbediening: tril lingen en geluid. De Wii-tennis- ser voelt en hoort dat zijn 'racket' de bal raakt. Bijgeleverd is ook een tweede controller die met een kabeltje aan het hoofdexemplaar verbon den wordt. Zo kan met twee han den worden gespeeld - zoals bij een bokspartij - of met de ene hand het figuurtje worden be stuurd en met de andere zijn ar men bewogen. Nintendo richt zich met de Wii niet op de doorgewinterde spe ler maar op familieplezier - en daar horen nadrukkelijk ook kinderen en vrouwen bij. De Wii is geen opdringerige schoenendoos, maar een slank spelertje dat je in zijn meegele verde schuine standaard nog wel naast de televisie durft te zetten, in plaats van hem er on der weg te moffelen. Het lijkt er op dat de Wii de ver gelijking met generatiegenoten Xbox 360 en Playstation 3 dan ook op voorhand verliest. Niets is minder waar.De Wii is met zijn lichte toon, spelplezier en bijzondere besturing juist de grote verrassing. Herman Stil De nieuwe spelcomputer van Nintendo bestuur je met een afstands- Nintendo Wii, 249,00. bediening. foto GPD www.nintendo.nl/wii.eom DE WEG KwijT De kerst, de kerst die wacht, Tot midden in de nacht. Op drie boeken als een droom, Cadeautjes voor onder de boom. Hou van die hond van Sharon Creech is een ontroerend boek met twee verhalen in één. Over juf Strechberry, die in haar klas alles uit de kast haalt om haar leerlingen voor poëzie te win nen. En over Jack - ongevoelig voor haar enthousiasme, want 'jongens schrijven geen gedich ten'. Bijna van dag tot dag houdt Jack ons op de hoogte van zijn scepsis over juf Strechberry's po gingen hem en zijn klasgenoten warm te maken voor gedichten waar hij niets van begrijpt. En die ene keer dat hij, door haar aangespoord, zelf iets produ ceert, voelt hij zich zo in verle genheid gebracht dat hij haar gegeneerd vraagt: „Belooft u het niet hardop voor te lezen? Be looft u het niet op het bord te prikken?" Totdat hij een gedicht te lezen krijgt dat hij niet helemaal be grijpt, maar dat wel goed klinkt. Dan gloeit de vonk, die door haar met zoveel geduld en inventiviteit smeulend gehou den werd, op tot een vuurtje dat zich niet meer laat doven. Als Jack dan even later een ge dicht over een appel leest in de vorm van een appel, vindt hij zijn onderwerp: zijn hond Sprint die met zijn staart 'zwaai-zwaai-zwaaiend' achter een bal aanrennend onder een auto liep. 'Sprint/ deed zijn ogen dicht/ en/' hij/ deed/ ze/ nooit meer/ open.' De illustraties in dit mooi uitge geven boek dat ook nog een in telligent commentaar is op de essentie van poëzie en boven dien een originele cursus in het lezen en zelf schrijven van ge dichten, zijn van Rotraut Susan- ne Berner. In haar geestige por tretjes van Sprint is de liefde van Jack voor zijn hond zicht baar. Als je goed om je heen kijkt zie je dat alles gekleurd is, met 365 gedichten gekozen door Tine van Buul en Bianca Stigter werd in 1991 bekroond met de Gouden Griffel en beleefde kort geleden zijn elfde druk. De bun del behoeft met 60.000 verkoch te exemplaren geen introductie. Tegelijkertijd weerspreekt dat getal cle bewering dat poëzie slechts mondjesmaat gekocht wordt. Over de opmerkelijke bekroning en de ruime selectie gedichten (de meeste van na 1945) is intus sen alles wel gezegd. De bundel - geruime tijd uitverkocht - is nu voor een nieuw publiek ge lukkig weer verkrijgbaar. In een nieuw jasje, maar wel nog altijd met dezelfde illustraties van de zelfde tekenaars. En ook nog altijd met in de inlei ding van Kees Fens diens ant woord op zijn eigen vragen: „Is dit een boek voor kinderen? Ja en nee. Is dit een boek voor vol wassenen? Nee en ja. Het is een boek dat een leven lang mee kan. Je kunt er als kind in lezen, maar ook alle jaren die daarna komen." Topscorer onder de 123 Neder landse en Vlaamse schrijvers in de bundel is Annie M.G. Schmidt met 37 gedichten. Een ervan over de kerstman, die zich vanwege alle overdreven wen sen heeft voorgenomen nu eens niet naar beneden af te reizen. Maar hij laat zich toch vermur wen door een klein meisje in haar pyjamaatje met wit en roze strepen: „Als u niet komt, als u niet komt, dan doet ons hart zo zeer,/ dan is 't geen Kerstmis meer, dan is 't geen Kertsmis meer./ We voelen ons zo vrese lijk verlaten/ en daarom kom ik met u praten.Tja, zei de kerstman, tja.../ Nou. ik denk er nog wel even over na./ Ik breng enkel nog wat treintjes/ en wat poppen voor de kleintjes,/ Nou, ik denk zo, dat ik nog wel even ga.../Ja, zei de kerstman, ja!" Jij bent de liefste van Hans en Monique Hagen en met tekenin gen van Marit Tömqvist zou al vijf keer met platina bekroond zijn als het niet een poëzie-pren- tenboek maar een cd geweest was: 160.000 verkochte exempla ren in krap vijf jaar. Bijna tege lijkertijd met de negentiende druk verscheen onlangs de gelijknamige cd met 23 liedjes uit het boek. Floor Minnaert, muzikaal leider van het Folkloristisch Dansthea ter (en ooit lid van de legendari sche popgroep The Walkers) zet te de gedichten op muziek en is daarnaast verantwoordelijk voor de arrangementen. De liedjes, gezongen door Beatri ce van der Poel en Gerard Alder- liefste zijn kleine chansons. Het zijn sfeervolle luisterliedjes, sommige cabaretesk van toon andere uitnodigingen tot een kwiek en vrolijk huppelt je. Een feestelijk cadeau. Jan Smeekens Sharon Creech: Hou van die hond. Hoogland Van Klave ren; 96 pag.; vanaf 10 jaar: €12,50. Tine van Buul Bianca Stigter: Als je goed om je heen kijkt. Querido; 236 pag.; vanal' 10 jaar; 14,95. Hans Monique Hagen: Jij bent de liefste. CD met 23 lied jes; speelduur 32:53. Querido; vanaf 3 jaar; 12,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43