zaterdag 16 december 2006 Wil 7. lekte kip met gepsakie A&titpp et Wees met dit gerecht de prakkers voor. Zelfs het kuiltje jus mag. Koop een gezonde kip en niet zo'n soppige inteeltparkiet. -Jehérkênt goe de kip aan de dikke huid. Deze kippen duiken tegenwoordig ook rond de kerst in de super markten op. Komen ze uit Frankrijk, dan zit er een sticker met 'Label Rouge' op. Snijd zelf of laat de poelier filets met de huid eraan van de kippen afsnijden. Bewaar de po ten en het karkas in de koelkast. Van het kar kas kun je later een puike bouillon trekken. INGREDIËNTEN VOOR 4 PERSONEN: 4 kipfilets met huid 8-12 aardappels van gelijke grootte, licht krui- mig (Santé, Agria) bosje peterselie bij voorkeur platte olijfolie, eerste persing roomboter 1 knoflookteen zout gebrande zwarte peper VOORBEREIDING: Snijd de knoflookteen doormidden en haal de kern eruit. De peterselie en de knoflookteen fijn snijden. Schil de aardappels, kook ze gaar en schenk ze af. Maak naar eigen smaak een ste vig smakend juutje. AAN DE SLAG: Verwarm de oven voor op 160 graden. De kip Breng de kipfilets op kamertemperatuur. Kruid de velkant met het mengsel van gemalen zee zout en gebrande zwarte peper. Het mengsel onttrekt wat vocht aan de huid, zodat je een knapperig eindresultaat krijgt. Doe een klont roomboter in een koekenpan en bak de filets. Druk tijdens het bakken op de fi lets om de gaarheid te controleren. Ze moeten iets meegeven. Is het zo ver, dan de andere kant in 30 seconden dichtschroeien. Zet de kip apart. Laat de filets een paar minuten rusten. Zet de filets twee minuten in de oven. Haal ze uit de oven en zet apart. De aardappels Zijn de aardappels koud, warm ze dan eerst op in de magnetron. Doe een klontje boter in een pan, verwarm de boter zachtjes en rol de aard appels er doorheen. Ze mogen niet bakken. Haal de warme aardappels uit de pan, prak ze met een vork op een groot bord met een flinke scheut olijfolie tot een grove massa. Vooral recht toe recht aan prakken, anders krijg je een 'plakkerige massa. De peterselie en knoflook met een paar draaien zout-pepermengsel uit de molen voorzichtig door de aardappelprak men gen. Warm het sjuutje op. Schep een bergje aardap pelprak op een bord en duw er een kuiltje in. Schenk de jus in het .kuiltje. Leg de kipfilet op het bord. WIJNADVIES: Eenlichte, jonge rode wijn, zoals een Fleurie (uit de Beaujolais), een jonge cötes du rhöne of een tinto uit Noord-Spanje, zoals een Somonta- no, Penedes of Navarra. 4. tjemasineesie sinaasappel met sabayon, kletskop en geslagen soom Dit gerecht vind ik het lekkerst met pomelo's. Ze zijn familie van de grapefruit en hebben een zoete, lichtbittere smaak. Zie je ze, aarzel niet en vervang de sinaasappels door de pomelo's. Voor de thuiskok is het dessert de meest verra derlijke gang van het kerstdiner. De wijn bleek te lekker of het is te gezellig. Zorg dat je bij de bereiding van het dessert nog helemaal bij de pinken bent. Koop voor de zekerheid een pak ijs (kun je bij herrie in de tent ook makkelijker mee gooien). INGREDIËNTEN VOOR 4 PERSONEN: 2 flinke handsinaasappels 9 eieren, middelgroot Southern Comfort sap van 1 citroen 50 cl droge witte wijn 1 vanillestokje 17.5 gram fijne kristalsuiker 0,25 dl slagroom kletskopjes van de banketbakker VOORBEREIDING: Schil de sinaasappel met een scherp mes, snijd ook het witte deel eraf. Snijd de partjes eruit. Als je hele partjes met het schilletje gebruikt, kun je ze niet goed marineren. Marineer de partjessinaasappel twee uur in een bakje met Southern Comfort. Southern Com fort is eeri likeur op basis van Amerikaanse whiskey, waar onder meer sinaasappel en ka neel in is verwerkt. Dek het bakje af en zet in de koelkast. Splits de eieren. Bewaar de dooiers in een afgedekt bakje in de koelkast. Pers de citroen uit en bewaar het sap in de koelkast. AAN DE SLAG: Verwarm in een diepe koekenpan voldoende water, houd het water tegen de kook aan. De slagroom Schenk de slagroom in een kom. Snijd het vanillestokje (kies een zachte uit) doormidden, schrap met een mesje het merg eruit. Roer het merg door de slagroom. Voeg 25 gram of naar smaak fijne kristalsuiker toe. Sla de slagroom lobbig. De sabayon Sla met een garde in een metalen, bolle kom de eieren met 150 gram kristalsuiker tot een iets schuimige, bleke massa. Vermeng de massa met het citroensap, 50 cl witte wijn en 50 cl Southern Comfort. Zet de metalen kom met de eimassa in het hete water en klop met de garde de massa tot een luchtige sabayon. Deze techniek heet 'au bain marie'. Reken op minimaal vijf minuten klopwerk. De temperatuur mag nooit hoger zijn dan 37 graden, zoals je lichaamstemperatuur. Laat de massa niet te warm worden, anders gaat het stollen en heb je roerei. De sabayon direct gebruiken. Leg de partjes sinaasappel in een diep bord óf een glas. Schep eerst de sabayon over de par tjes, daarna de lobbige slagroom en gameer het dessert met een kletskopje. WIJN AD VIES: Een zoete muscat uit Zuid-Frankijk, zoals uit de Rivesaltes of Frontignan of een frisse mous serende Moscato d'Asti uit Noord-Italië. Herman den Blijker Herrie in de keuken, Herman den Blijker Jaap van Rijn, Fontaine Uitgevers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41