PZC wio zaterdag 16 december 2006 enaüttetut Wat zetten we deze kerst voor lekkers op tafel? Elk jaar is dat voor veel mensen weer een groot probleem. Maar dit jaar niet want op verzoek van deze krant heeft topkok Herman den Blijker een smakelijk kerstmenu samengesteld. Een ideaal menuutje voor een herrieloze kerst. Kerst is een echt gezelschapsfeest. Daarom verbaast het me altijd weer als mensen de hele dag in de keuken gaan staan. Geen won der dat dertig procent van de echtscheidingen rond de kerst wordt beklonken. Als ongeveer het toetje op tafel wordt gezet, breekt de pleu ris goed los, zo schat ik in. Want het kerstdiner geeft veel stress. Ga maar na. Een dag lang overvolle winkels afrennen met ellenlange boodschappenlijstjes. Zijn er dingen op, moet je weer wat anders verzinnen. En dan moet je nog je huis schoonmak en, leuk versieren en al les gaan koken. Pffff. Wat is eigenlijk het doel van het kerstdiner? Vraag je af wat je wilt bereiken. Je huwelijk redden? Bak een omeletje. Wil je vooral tijd om te feesten, zet dan de gasten je beste gehaktbal voor. Wil je laten zien dat je thuis eigenlijk een driesterrenkeuken runt? Veel plezier met je kookboeken. Wie de gulden middenweg zoekt, bied ik een kerstdiner met gerechten vol dikke smaken. Ziehier mijn kerstmenu: 1. Een spiesje met coquille, langoustine, gamba met gepofte paprika 2. Dorade aan de graat met schorseneren en wil de spinazie 3. Echte kip met geprakte aardappel 4. Gemarineerde sinaasappel met sabayon, kletskop en geslagen room De gerechten vergen weinig voorbereiding, de gebruikte producten zijn betaalbaar, de kooktij den kort en de kooktechnieken simpel. Bestel alle spullen op tijd en zorg dat je ze voor zater dag in huis hebt. Kortom, een ideaal menuutje voor een herrieloze kerst. Trek een fles cham pagne open en ga lekker aan de slag, Veel kook- en. eetplezier. En Herrie Christmas. HET KEESTMENU Lees eerst het recept goed door voor je aan de slag gaat. Alle werkzaamheden die bij 'voorbe reiding' staan kun je uitvoeren als de visite nog niet is gearriveerd. 1. te* spiesfe met coquille, tMqouctike, tj&mU Vraag de visboer om schoongemaakte coquilles uit de schelp. Vaak worden coquilles uit een potje aangeboden. Ze zitten vol conserverings middelen die de smaak negatief beïnvloeden. Verse coquille smaakt zoetig en zuiver. INGREDIËNTEN VOOR 4 PERSONEN: 4 coquilles uit de schelp 4 schoongemaakte langoustines 4 schoongemaakte, rauwe diepvries zoutwater gamba's (die hebben meer smaak en 'beet') grote rode paprika aceto balsamico bruine suiker 1 teentje knoflook satéstokjes zeezout gebrande zwarte peper VOORBEREIDING: Gepofte paprika Zet de ovengrill aan. Snijd de paprika over langs in vier gelijke delen en verwijder de zaad lijsten. Leg de paprikadelen met de schil naar boven op een ovenrek onder de grill. Haal de pa prika uit de oven als de schil begint te verkleu ren en te blazen. Laat ze afkoelen en wrijf na vijf minuten de schil eraf. Stroop van aceto balsamico Deze stroop kun je als 'glacé' (spreek uit als 'klazzz') kant-en-klaar kopen of zelf maken. Kook drie borrelglaasjes aceto met een schepje bruine suiker en een teentje fijngehakte knof look in tot een schenkbaar stroopje. De stroop zeven en in een spuitknijpflesje gieten. De spiesjes De spiesjes kun je een paar uur van tevoren voorbereiden. Smeer een grillpan in met wat olie. Grill eerst de gamba's en leg ha 30 secon den ook de langoustines en coquilles in de grill pan. Geef ze een ruitmotiefje mee. Na 30 secon den de vleesjes omdraaien en ook de andere kant in ongeveer 30 seconden het ruitje meege ven. Het vlees mag van binnen niet gaar zijn. Laat ze op een rek afkoelen. Gebrande zwarte peper Verhit zwarte peperkorrels kort in een droge koekenpan en doe ze in de pepermolen met een zelfde hoeveelheid grof zeezout. Gebrande pe per heeft meer smaak. AAN DE SLAG: Verwarm de oven voor op 160 graden. Rijg het vlees en de gepofte paprika op satéstokjes. Leg de spiesjes op het ovenrek in de warme oven en laat ze in ongeveer 2 tot 3 minuten gaar wor den. Maak strepen stroop op vier vierkante bor den, leg de spiesjes er naast. Breng op smaak met het zeezout en de zwarte peper uit de peper- molen. WIJN ADVIES: Een chardonnay met een beetje hout. Ik heb zelf het liefst een wit sapbeest uit de Bourgog- 1. ïbombe <um be tjtcuU met cckoneuveu eu uilbe tpiuaeie Ik zet graag een groot braadstuk of een hele vis op tafel. Vlees of vis aan tafel aansnijden en ver delen geeft een huiselijk gevoel en voorpret. Vis aan de graat bereiden geeft ook een beter eind resultaat. Maak je liever mooie borden op, be stel dan doradefilets waar de huid nog op zit. Helemaal in zijn de vergeten groenten, zoals mex-gelkool en wortelpeterselie. Nadeel is dat niet iedere groenteboer en supermarkt ze le vert. Daarom kies ik voor schorseneren, ook lek ker ouderwets maar beter verkrijgbaar. INGREDIËNTEN VOOR 4 PERSONEN: 2 flinke roze dorades 4 schorseneren 2 ons wilde (of Turkse) spinazie (ongeveer vier handjes) 2 courgettes 12 cerisetomaatjes 1 knoflookteentje roomboter 1 potje gevogeltebouillon (of demiglace) ijswater zout gebrande zwarte peper VOORBEREIDING: Laat de dorade ontschubben en schoonmaken. Schil de schorseneren met een dunschiller en snijd ze schuin in stukken van 2 cm. Blancheer de stukjes tot ze beetgaar zijn. Koel ze in ijswa ter af. Haal ze uit het water en zet apart. Konfijt hele cerisetomaatjes met wat gesneden knoflook op laag vuur in olijfolie. Zorg dat de tomaatjes hun vorm hehouden. Kook de gevogeltebouillon tot de helft in. Zet apart. Je kunt ook zelf een bouillon trekken van de kipkarkassen die bij het volgende ge recht overblijven. Snijd de courgettes overlangs in plakken van 5 mm. Doe in een koekenpan olijfolie met stukjes knoflook. Konfijt hierin de courgettes op een laag vuur, in 30 minuten. De olietemperatuur moet ongeveer 55 graden bedragen. Deze tech niek zorgt dat de courgette haar smaak be houdt. AAN DE SLAG: Verwarm de oven voor op 165 graden. De dorade Zet een pan met dikke bodem met een klontje boter apart. Deze pan is voor het opwarmen van de schorseneren en het bakken van de spi nazie als de vis de oven ingaat. Pak twee koekenpannen en doe er een flinke scheut olijfolie en een klont boter in. Hoe meer boter je toevoegt, hoe bruiner het korstje wordt. Voorkom verbranden van de boter. Bak de vis aan beide zijden goudbruin, reken op 5 minuten per kant. Haal ze uit de pan, leg ze in een schaal en geef de vissen een 'tikkie' van 5 minuten in de oven. Gebruik je filets, bak deze dan op de huidkant krokant. De juiste gaarheid controleer je door in het visvlees te kijken: dat moet goed warm, glazig en nog vochtig zijn. Warm gelijktijdig een grote schaal in de oven op. De courgettes en tomaatjes Warm de courgettes en tomaatjes zachtjes op. De schorseneren en wilde spinazie Terwijl de vis nagaart in de oven, garen de schorseneren op een stevig vuur in de pan met een scheut gevogeltebouillon. De schorseneren uit de pan halen, een klontje boter toevoegen en de wilde spinazie kort bak ken. Afblussen met wat bouillon. De blaadjes moeten knapperig blijven. Leg de blaadjes spi nazie op de warme schaal, zet de vis op de spi nazie en verdeel de schorseneren en tomaatjes om de vis. Gasten zelf het gerecht op de borden op smaak laten brengen met het mengsel van zeezout en zwarte peper. WIJNADVIES: Kies voor een frisse witte wijn uit Noord-Italië, zoals een Soave of een pinot grigio uit Friuli of Al to Adige.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40