Kaarsen in alle soorten en maten Kerstspul moet handig opgeborgen worden Tips voor een veilige vlam Vakantie Grote boom Liefdesshirt Stunthorloge zaterdag 16 december 2006 W 5 In' de dagen voor Kerstmis gaat het interieur op de schop. Dan is even alles an ders. Zo ook de kaarsen. Die zijn tegenwoordig hele maal afgestemd op de feest dagen. Pilaarkaarsen heten ze, de ro buuste, kleurige exempla ren die al enige tijd het interieur domineren. Meestal verschijnen ze groepsgewijs op een sierlijk plateau om vervolgens urenlang een romantische gloed te ver spreiden. Nederland is een kaarsenland. De cijfers spreken wat dat be treft voor zich. Volgens gege vens van kaarsenproducent Bol- sius gaat in ons land jaarlijks zo'n 3,5 kilo kaars per persoon in rook op. Daarmee steekt Ne derland met kop en schouders uit boven landen als Noorwegen (3,0 kilo), Duitsland (1,6 kilo) en België (0,7 kilo). Bij Bolsius koppelen ze die voor liefde voor kaarsen aan de pas sie van de Nederlander voor het interieur. „Kaarslicht heeft iets bijzonders, iets geheimzinnigs. Daarmee heeft de kaars dus echt een functie; het scheppen van een positieve ambiance. Kaarslicht geeft een saamhorig- - Plaats een kaars altijd op een vuurvaste ondergrond. - Zorg ervoor dat de kaars stevig en recht staat. Gebruik eventueel ldeefwas om de kaars vast te zetten. - Zorg ervoor dat de omgevingstemperatuur niet te laag is. Ontstaat een opstaande rand, dan staat de kaars te koud. De warmte van de vlam is niet in staat de rand te bereiken. Snijd de rand na het uitdoven eventueel weg. - Brand kaarsen niet in de buurt van wapperende gordijnen of vitrages. Houd rekening met tocht en andere luchtstromen die een brandende kaars ongelijkmatig doen opbranden. Duw indien nodig, de randen naar binnen. - Laat een brandende kaars nooit alleen. Controleer regelmatig of de kaars goed brandt en grijp indien nodig in. - Let op kinderen. Sommigen spelen graag met vuur. - Zorg voor minimaal tien centimeter afstand tussen brandende kaarsen. - Houd de lont kort (ongeveer een centimeter) en schoon. Is de vlam te groot, knip dan de lont bij. - Brand de kaars niet verder op dan twee centimeter van de kaarsenhouder of onderzetter. Bron: Honest Products, Zutphen Volgens Patricia van Baal van Odysseus, specialist in hele luxe reizen, moeten kerstvakanties een jaar van te voren geregeld worden. Barcelona per Jaguar verkennen of de Seychellen van' uit een helikopter bekijken? Niets is te gek voor deze tourope rator en haar klanten. Ter inspi ratie voor volgend jaar laat Van Baal weten dat ze onlangs voor een familie van zes personen een geweldige kerstreis naar Mauritius geregeld heeft. Der tien dagen luieren in de eigen villa bij het superdeluxe hotel Le Touessrok, pal op het strand Een reisje van 160.000 euro. Info: www.odysseus.com. Je kunt natuurlijk weer dat kunstboompje van zolder halen of voor vijf euro ergens achtera) een echte scoren, maar indruk maken doe je er niet mee. Size matters, zeker met kerstbomen. En wie bereid is om de credit card te trekken, hoeft daarvoor niet eens een mooi Zweeds bos te vernielen. Er zijn namelijk kunstkerstbomen zo groot dat de centrale boom van het plaat selijke kerstcomité erbij ver bleekt. De absolute topper is een boom van 12,10 meter hoog en 4,90 meter breed. Prijs: 14.500 euro en vijf uur opbou wen. Info: www.kunstkerstbomen.nl Druipen Maar hoe leuk ze er ook uitzien, branden doen ze volgens Bolsius lang niét altijd even goed. „Fan tasiekaarsen zijn vooral ontwor pen ter decoratie. Reken daar om niet op een optimale brand- kwaliteit en plaats ze in grote houders, ze kunnen behoorlijk druipen", waarschuwt de kaar senproducent. En wie opbranden jammer vindt, volgt gewoon het voor beeld van de Duitsers. „Die ge bruiken kaarsen vaak puur voor de sier", aldus Jolanda Verbrug- gen van de kaarsproducent. „Met kerst mogen ze op de schoorsteenmantel, daarna wor den ze weer mooi ingepakt tot volgend jaar." Paul Geerts heidsgevoel, het verbroedert." Ook al branden kaarsen het hele jaar door, in de dagen rondom Kerstmis vervullen ze een hoofd rol. En dan mag het allemaal net even anders. Pilaarkaars, stompkaars en waxinelichtje - nog altijd het meest verkocht - verdwijnen naar de achtergrond en maken plaats voor exempla ren die zijn afgestemd op de feestdagen. Dus heeft de sierkaars in de vorm van de kerstman gezel schap gekregen van gestileerde engeltjes, rendieren, dennenbo men en sterren. Vaak strak vormgegeven zodat ze niet mis staan in het moderne interieur. Handig én decoratief zijn de kleine exemplaren die evenals een waxinelichtje in een meta len kuipje zijn geplaatst. Kaarsen worden ook helemaal afgestemd op Kerstmis. Een liefdesbrief of een afgeknip te haarlok waren eeuwenlang d enige troost voor gescheiden ge liefden. Wanneer minnaars het tegenwoordig een tijdje zonder elkaar moeten stellen, kunnen ze elkaar toch liefdevol omhel- sen. Met een speciaal T-shirt kunnen ze op afstand knuffelen De één omhelst zichzelf, waar bij het shirt de druk, hartslag ei temperatuur meet. Die gegeven: worden naar het andere T-shirt gestuurd. De drager daarvan voelt zijn shirt opwarmen, tinte len en trillen. Het liefdesshirt is pas volgend jaar verkrijgbaar. Tot die tijd moeten de eenzame geliefden het met een koude Met kerst mag iedereen zien wat we aan decoraties in huis heb ben. Maar direct na de jaarwisseling is dat rap afgelopen. Dan stoppen we bal len en verlichting zo snel mogelijk weer weg. Plet liefst in speciaal daar voor bedoelde dozen. Met een overdaad aan glinsterende bal len, miniatuurdorpjes, kaarsen en luid lachende rendieren ogen warenhuis en tuincentrum in de dagen voor Kerst mis als een wereld op zich. De verlich ting is er uitbundig intiem en warme geuren vullen de neusgaten. Steeds vroeger in het jaar duikt de consument op deze overdaad aan prullaria, waar voor jaarlijks meer ruimte wordt vrij gemaakt. Het is bijna griezelig om te bedenken dat al die decoraties en accessoires in de dagen voor Kerstmis hun weg naai de Nederlandse woning vinden. De laatste weken van het jaar hebben ze daar een prominente plek, maar wan neer de jaarwisseling gepasseerd is, stoppen we de overdosis kerstversie ring het liefst zo snel mogelijk weer weg. In de schuur of op zolder. Kerstboxen Daarvoor volstaat bijvoorbeeld de kar tonnen doos waarin het kerstpakket van de baas is afgeleverd. Vaak gaan die jarenlang mee. Na verloop van tijd ruiken ze zelfs een beetje muf, naar het kerstfeest van jaren geleden. En op een goede dag - als ze voor de zoveelste keer tevoorschijn komen - vallen ze plotsklaps van ellende uit elkaar. Zo weet ook Olga Donders van Sunwa- re, dat gespecialiseerd is in de produc tie van kunststof opbergproducten. Sunware kwam daarom een paar jaar geleden met speciale 'opbergdozen', waarin ballen en decoraties jarenlang overzichtelijk kunnen worden opgebor Wat is dat toch met veel Zwitser se horloges? Ze lijken alleen maar te tikken als de drager zich overgeeft aan parachute springen, diepzeeduiken of de 100 meter sprint. De nieuwe Cer tina Cascadeur ook weer. Het imposant ogende uurwerk, met veel staal, strepen en cijfers, werd in hometown Biel geïntro duceerd door een Hollywood- stuntman, die 30 meter boven de grond aan een kabel hing. Dat het horloge een chronograa heeft, kraswerend kristalglas, vier juwelen telt en waterbesten dig is tot 100 meter geloof je dan eigenlijk wel. De Cascadeu is er vanaf 440 euro. sel). „Wellicht niet zo mooi, maar wel handig om in een oogopslag te kunnen zien wat erin zit", zegt Petra Beets van Ikea. Moet de inhoud van de doos zichtbaar blijven, dan is Lyckeby (14,95 euro) een fraaiere optie. Handig is het vier kante exemplaar met kijkvenster. Evenals de boxen van Sunware en Cur- ver is de grote uitvoering van Glis (3,95 euro) onderverdeeld in een aantal vakjes, zodat iedere bal zijn eigen plek kan krijgen. Maar mag alles op een hoop, dan volstaat de Dimpa bood schappentas (1,50 euro). Let wel op; de volgende kerst moet er wel even flink gestoft worden om alle decoraties weer stofvrij te krijgen. Rigoreus Gaan kerstballen en decoraties in een doos, lastiger is het om de kerstverlich ting op te bergen. Zoals dat wel vaker gebeurt; na het openmaken blijkt de oorspronkelijke verpakking ineens veel te klein. En wie ze zomaar in een doos werpt, is een jaar later al snel een uurtje zoet met het uit de knoop halen van de klu wen lampjes. De kersthaspel (4 euro) van Sunware biedt uitkomst. Na ge bruik worden verlichting, maar ook kerstslingers gewoon opgerold. En wil het met deze speciale producten niet lukken, dan biedt het Actieplan Opruimen van woontijdschrift 101 Woonideeën wellicht een oplossing. De belangrijkste aandachtpunten: berg soortgelijke spullen altijd bij elkaar op, gebruik open bergruimte voor spul len die gezien mogen worden, plak overal etiketten op, laat zo min moge lijk spullen rondslingeren en gooi over bodige spullen meteen weg. Wees ri goreus. Paul Geerts De kerstballenbox van Curver biedt plaats aan 45 ballen. gen. Dat daaraan behoefte is, blijkt uit de verkoop. Bij onder andere Blokker, bouwmarkten en tuincentra gaan de zogenaamde kei-stboxen (van 4,99 tot 16,99 euro) in deze tijd van het jaar grif van de hand. Het succes hangt volgens Donders sa men met onze neiging om dingen steeds beter op te bergen. „We leven veel georganiseerder dan een paar jaar geleden", zegt ze. „Dat moet wel, om dat onze huizen veel te klein zijn voor alle spullen die we hebben." Daarom heeft ook Curver al enige tijd een kerstballenbox in het assortiment. Een handige doos (3,99 euro) met 45 vakken voor even zoveel ballen. En natuurlijk blijft Ikea niet achter, want de Zweedse meubelgigant heeft het opbergen van overbodige huisraad tenslotte tot kunst verheven. De opbergsystemen van Ikea lopen uit een van functioneel tot aantrekkelijk. Wie de kerstsfeer bijvoorbeeld een heel jaar lang wil vasthouden, stopt de ballen in de vaas Parodi (12,95 euro). Niet stofvrij, maar wel decoratief. Praktisch zijn de stapelbare dozen in de serie Samla, die in prijs variëren van 1,60 tot 16,95 euro (inclusief dek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39