zc Stijlvol sporten binnenshuis 1 5? Doorleefde tuin in een handomdraai Stress W 3 m l ^-7 "j iR':> .èr ONDER DE PANNEN Draaibare haard Boek over samenwonen Digitaal verhuizen zaterdag 16 december 2006 Het Kinesis toestel is bedoeld voor huiskameratleten met veel ruimte. gebrek aan tijd of simpel- bms ogen ze als martel werktuigen, de fitness apparaten die in sport school en woning staan op gesteld. Omslachtige 'ge- zondmakersdie ruimte vre ten. Samen met producent Technogym ontwikkelde de Italiaanse ontwerper Anto nio Citterio daarom een compact designexemplaar dat niet misstaat in woon- of slaapkamer. weg geen zin om tussen pompende sportfahaten zelf aan de slag te gaan. „Mensen willen wel met hun gezondheid bezig zijn, maar niet iedereen wil daarvoor de deur uit," aldus Yael de Haan. „De vraag is dan hoe je het inpast in je leven." Het is deze waag die de Italiaan se producent Technogym al eni ge tijd bezighoudt. Het voor de hand liggende antwoord is ho mefitness: apparaten waarmee in de beslotenheid van de wo ning kan worden gewerkt aan lijf en leden. Want daaraan is be hoefte, zegt De Haan namens Technogym. Wonderlijke werking Dus komt fitnessapparatuur via verschillende kanalen de wo ning in. Via televisie bijvoor- Bij de Kinesis Personal bepaalt de gebruiker zelf de beweging. beeld, waar goedgetrainde man nen en wouwen de wonderlijke werking demonstreren van appa raten die er soms uitzien als mar telwerktuigen. Apparaten die in een mimi van tijd resultaat ga randeren, maar die bij gebrek daaraan vaak al na enkele we ken op zolder belanden. Dat kan anders, is de filosofie van Technogym, een Italiaans bedrijf dat in 1983 is opgericht door Nerio Alessandri. Sinds dien heeft het de markt vero verd met kwalitatieve fitnessap paratuur, in eerste instantie voor in de sportschool, later ook voor in huis. De gedachte achter die laatste categorie is dat de apparaten compact moeten zijn en elegant moeten ogen. De eerste stap zet te Technogym met een inklapba re loopband. Recent ontwikkel de Technogym het zogenaamde Kinesis (Grieks voor beweging) systeem. Volgens trainers een revolutio nair systeem waarbij niet het ap paraat maar de gebruiker de 'be- weging bepaalt. Panelen Het systeem voor de sportschool bestaat uit vier panelen. Elk pa neel bevat een netwerk van dun ne kabels met verstelbare hand grepen. Daarmee kunnen veel meer spieren worden geoefend dan met de huidige fitnesstoe stellen het geval is. Maar voor vier panelen is de gemiddelde Nederlandse woning te klein. Sa men met de Italiaanse ontwer per Antonio Citterio voegde Technogym onder de naam Kine sis Personal de verschillende functies daarom samen. Met als resultaat een compact design exemplaar, waarvoor slechts en kele vierkante meter ruimte no dig is. Het is daardoor gemakke lijk in woon- of slaapkamer in te passen. Volgens De Haan is bewust ge kozen voor de samenwerking met Citterio, de designer die met name door zijn ontwerpen voor B&B Italia geldt als één van de peetvaders van het Itali aans design. „Door de vormge ving wil Technogym fitnessappa ratuur toegankelijk maken voor een grotere doelgroep." Citterio ontwierp twee varian ten. Vision (8980 euro) is voor zien van een spiegelfront, waar achter de gewichten zijn wegge werkt. Heritage (7980 euro) is afgewerkt .met lederlook en uit gerust met een stretchbar. De Haan merkt nuchter op dat Kinesis Personal niet voor ieder een is weggelegd. En niet alleen vanwege de prijs. „Mensen moe ten wennen aan het idee van fit nessapparatuur in bijvoorbeeld de woonkamer." Om die reden is het systeem vooralsnog uitsluitend verkrijg baar bij een beperkt aantal ge specialiseerde woonwinkels, waaronder Bij Den Dom in Utrecht en vanaf januari bij Ba den Baden in Amsterdam. Paul Geerts Informatie: www.tech.no- gym.nl/consumer Je hoeft echt geen Einstein te zijn om te kunnen begrij pen dat tijd relatief is. Als je kind bent en je wordt wakker op een zonnige ochtend in de zo mervakantie, dan strekt de dag zich als een eeuwigheid voor je uit. Ben je, zoals ik, de zestig ge passeerd, dan vliegen de jaren voorbij en begin je af en toe eens te tellen: hoeveel jaren nog? Het leven lijkt benauwend eindig. Besef van tijd verandert met de jaren. Niet alle boeken- en artikelenschrijvers zijn zich daarvan bewust. Zelf schreef ik ooit gedachteloos: laat eens een klimroos groeien in een oude fruitboom, niet beseffend dat de lezer dat wel een prachtig idee vindt, maar zich wanhopig afvraagt waar je zo'n oude fruitboom vandaan haalt. Nu is er één troost: bomen zijn - net als mensen - oud voor je het weet. Vanuit het raam van mijn werkkamer kijk ik uit op een rij oude knotwilgen waar van sommige al hol beginnen te worden en andere in hun kruin een groeiplaats bieden aan eik varens, bitterzoet en vliei\ Niet te geloven dat die nog geen vijf tien jaar geleden als stek ge plant zijn. Ook de mispel die ik nog geen vijf jaar terug plantte, blijkt vroeg oud te worden; het boom pje is nu al krom en gebocheld. Elders in mijn tuin is een 'eeu wenoud' keermuurtje, begroeid met mos, varens, huislook en steenbreek, en ook dat muurtje staat er pas vijftien jaar. Voor de ouder wordende tuinier is dat een grote ontdekking en een niet geringe troost: eeuwenoude muren blijken in een oogwenk te maken, de tijd is met gemak te manipuleren. Dat biedt perspectieven, niet al leen voor de bejaarde, maar ook voor de jonge tweeverdiener die net zijn eerste huis met tuin be trekt. Ook nieuwe tuinen kun je doorleefd laten lijken door ze van een pseudo-eeuwenoud muurtje te voorzien. Dat gaat als volgt: u diept een gedeelte van de tuin uit, waarna u de rest van de tuin, of een gedeelte daar van, met de uitgegraven grond ophoogt. Die grond houdt u op zijn plaats door een keermuur tje te bouwen. Dat kan met allerlei verschillen de materialen, maar ik vind bak steen het mooist. Bovendien zijn de meeste huizen van baksteen gebouwd en ik heb altijd ge leerd dat je moet streven naar eenheid tussen huis en tuin. Na tuursteen uit de Alpen doet meestal vreemd aan in een Hol landse polder. Op het ogenblik is het in de mo de om muurtjes te stapelen van gebroken stoeptegels, waar schijnlijk in navolging van de experimenten met recycling van Wiert Nieuman in de Botani sche Tuin van Utrecht, maar hoe boeiend die ook zijn - een stoeptegel houdt minder water vast dan een baksteen en zal daardoor ook minder snel be most en begroeid raken. Straatklinker Maar ook bakstenen zijn er in verschillende soorten - de hard gebakken straatklinker is duur zamer dan de zachte metsel steen. Juist die laatste hebben we nodig als snelle veroudering ons doel is. Een keermuur van metselsteen zal al na een jaar begroeid ra ken met mossen en varens en - met een beetje hulp van ons - met muurleeuwebek, gele helm- bloem, huislook,en alle andere andere.planten die zich in de voegen van een muur thuisvoe- len. Vooral huislook is een niet kapot te krijgen beginnersplant. De Latijnse naam, Sempervi- vum, betekent niet voor niets 'eeuwiglevend'. Keermuren kunnen gestapeld worden, of gemetseld. Wie sta pelt, is snel klaar, maar moet er op verdacht zijn dat ook andere dan gewenste planten zich in zijn muurtje zullen zaaien. Brandnetels, klimop, en zelfs bomen als esdoorns en wilgen, zaaien zich met graagte in een stapelmum-. Als u die te groot laat worden en dan pas gaat trekken, valt de zaak om. Metse len - liefst met slordige voegen - geeft meer stevigheid. Romke van de Kaa Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Vier dagen voor de opleve ring is het een bende. Zon der laarzen is niet bij de voor deur te komen. En zelfs mét is het een hele toer om niemand in de weg te lopen. Stress alom. In de laatste weken moet er nog ongelofelijk veel gebeuren en dus zijn er minstens zeven on deraannemers tegelijk bezig. De glas- en tegelzetters, spuiters, elektriciens, loodgieters en tim merlui. Voor de deur is het sloot je springen, want kabelgravers leggen coaxkabel en een lege buis voor de telefoondraad. Dat we al een paar weken bezig zijn om iemand dat draadje er door te laten trekken, is nauwe lijks het vermelden waard. Het instituut KPN is nog steeds de ambtelijke vesting van weleer. Niet om door te komen. Kunst matig klinkende flames van call- centra die van niets weten, niet bij de juiste gegevens mogen, niet kunnen doorverbinden en niet nadenkend alles van een scherm opdreunen. We blijven proberen. De uitvoerder blijft lachen, ook als we hem vragen of hij de ople vering haalt. 'Ja hoor, komt goed'. Maar dit is wel het moment om erbij te blijven De druk om alles op tijd af te krijgen is bij ieder een hoog. Fouten zijn nu zo ge maakt. Voor je het weet liggen de verkeerde tegels op de vloer, is de glazen plint in het toilet ge bruikt als bovenrand, ontbre ken stopcontacten, of zitten ze er wel, maar op een verkeerde Handen en ogen komen we te kort. Alles staat op papier, uiter aard. Maar leef je eens in. Je bent tegelzetter, komt op maan dagochtend voor het eerst bij het project en treft in de woon kamer een pallet met tegels aan, In je zak steekt een papiertje van een verkoper die nauwelijks weet hoe het voelt om met de werkschoenen op een cement- dekvloer te staan. Zoek het maar uit. Dan is het niet alleen handig, maar zelfs verstandig om er als nieuwe bewoner in de buurt te zijn. Om hem te vertellen dat - anders dan 'het kantoor' zonet via de mobiel het weten - die 1 glasstrip wel degelijk een plint 1 is. Dat de glanzende tegels in het toilet en de matte in de bad kamer moeten komen. En die te gels op de vloer in het toilet? Die mogen er weer uit, want daar komen hele andere. Hoeveel afspraken je ook maakt, of het nu met de aanne mer is of met uitvoerder, loop alles zelf na. Wij hebben geen zin om met de oplevering komende week tegen een correctielijst van 50 punten aan te lopen. Dus hebben we de afgelopen week met een in de ar men genomen onafhankelijk bouwkundige een vooropleve ring gedaan. Buitengewoon nut tig. Al zijn er vooralsnog geen schokkende dingen aan de hand. Een stopcontact dat op de verkeerde plek zit en een doos die er zou moeten zitten, maar die er niet is. Het wordt alle maal keurig opgelost, verzekert de uitvoerder. We zullen het de komende week zien. De spanning stijgt, ook voor ons. Maar de bouwkundige blijft er juist koel onder. 'Kan het niet in één keer, dan in twee keer'. Zo is het maar net. Ontwerper Jos Muller be dacht vijftien jaar geleden Fuga M, een draaibare haard die is uitgegroeid tot een van de succesproducten van kachelpro ducent Harrie Leenders. Na een bescheiden restyling verschijnt nu de eigentijdse ver sie van het ontwerp. De haard - waarvan ook de gasuitvoering kan draaien - is verkrijgbaar in zes verschillende kleuren. Fuga M is te koop vanaf 5.240 euro. Informatie: www.leenders.nl Auteur Kluun is hip. Even als samenwonen. Wat die twee met elkaar te maken heb ben? De in Tilburg geboren schrijver heeft het voorwoord geschreven voor het boekje Samenwonen Doe Je Zo dat is geschreven door Robert Doggers. In zijn boek beschrijft Doggers, onder andere hoofdredacteur van het Amsterdamse uitgaans- magazine NL20, alle voor- en nadelen die kleven aan samen wonen. Naast tips bevat het boekje (12,50 euro) ook een samen- woontest. ISBN 90 27 438 951. Informatie: www.spectrum.nl De dozen komen ze niet in pakken. En Wehkamp ver sjouwt ze ook niet van de ene naar de andere woning. Nee, de nieuwe verhuisservice van het postorderbedrijf is puur digitaal. Een steuntje in de rug, zoals Wehkamp het zelf noemt. Wie gebruik maakt van de ver- huisplanner (Verhuisje Boompje Beestje genaamd), ontvangt in de weken voor en na de verhui zing een aantal e-mails met tips, trucs en woonideeën. Het enige voordeel daarnaast is dat de consument korting krijgt op artikelen uit de zogenaamde Verhuisshop. Informatie: www.weh kamp.nl! verhuisplannen Huislook op nieuwe 'oude' muur. foto Romke van de Kaa/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33