PZC Nieuw voelt wel vertrouwd Lichtschakelaar in de spotlights W3 Souburg-Noord in aanbouw Redactie bijlagen: 0113-315680 tfww.pzc.nl :.mail:redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0113-315570; ponaal: 020-4562500. aterdag 16 december 2006 Trendy mensen trainen thuis Het plan voor de nieuwbouwwijk Souburg-Noord: smalle straatjes en pleinen in lijn met het dorpse karakter van Oost-Souburg. foto's Lex de Meester Het prijswinnende ontwerp van Lithos is gemakkelijk weg te wer ken in het interieur. foto's GPD De rubriek De Voordeur verschijnt deze week niet. Oost-Souburg krijgt er een broertje bij. Vorige week is het startsein gege ven voor de bouw van Sou burg-Noord, een wijk waar in totaal 330 woningen moe ten verrijzen. Een ding staat al vast; deze buurt krijgt dezelfde karaktertrek ken als het oude Souburg. Ze zijn op zoek naar een huis met ruimte voor hun gezin met vier kinderen. Een grote tuin en mogelijkheden voor een werkplek aan huis, dat zijn de belangrijkste vereisten. „We hebben er lang op zitten wachten", zeggen Adri en Hen- ny Buijs. „Zes, of is het zelfs al zeven jaar?" In de bestaande bouw van Oost-Souburg konden ze niet slagen. „Het zijn hier vooral oude, kleine huisjes." Toen de plannen voor Souburg-Noord niet van de grond leken te ko men, zijn ze in de Mortiere gaan kijken. „Een mooie wijk, maar we wilden toch het liefst in Sou burg blijven." Vorig jaar november leek aan het wachten een eind te komen. Projectontwikkelaars en make laars kwamen met hun plannen naar buiten in een officiële pre sentatie. Het liep storm, maar belangstellenden kregen het dek sel op de neus toen bleek dat de plannen uitgesteld moesten wor den. Gemeente en projectontwikke laars waren in conflict geraakt over de grondprijs. Marsaki en Bouwfonds MAB (voorheen Proverko) vonden de vierkante- meter-prijzen veel te hoog. Ze waren bang dat de wijk zichzelf uit de markt zou prijzen. Beide partijen konden uiteindelijk tot overeenstemming komen. „Het resultaat is een redelijke prijs. Niet laag, maar ook zeker niet te hoog als je kijkt naar het totaalplaatje", aldus Els ten Broeke van Marsaki. die zich verder op de vlakte houdt over dit onderwerp. Vorige week werd opnieuw een presentatiemiddag gehouden. Dit keer is het serieus, want in april wordt de grond bouwrijp gemaakt. Tijdens de eerste fase van het uitbreidingsplan wor den 76 projectmatige woningen gebouwd en dertien vrije bouw- kavels uitgegeven. Een nieuwe school en een sport hal vormen straks de entree van de wijk. Uitstraling Souburg-Noord komt ten noor den van Oost-Souburg te liggen; omsloten door de Middelburgse straat, de Reijersweg en de A58. De uitstraling van de bebou wing moet aansluiten bij het dorpse karakter van Souburg. De architecten, Levien de Put ter van Architecten Alliantie en Glenn de Groot van WTS Archi tecten, hebben de veelzijdigheid Een andere voorwaarde is dat het principe van duurzaam bou wen moet worden toegepast. Van kopers wordt een bewuste materiaalkeuze en energiebespa ring verwacht. Ook zijn toekom stige bewoners aangewezen op het gebruik van warmtepom pen, omdat in de wijk geen gasnet wordt aangelegd. „Dat zijn maatregelen die de koper op kosten jagen", vindt Adri Buijse. „Dat welstandsvrije is wat mij betreft een lokkertje." Hij vraagt zich af of het wel zo eenvoudig is om een aannemer te vinden die bereid is tot duur zaam bouwen. „Die zullen wel een meerprijs in rekening bren gen." Ze moeten er nog eens goed over nadenken, voordat ze een beslissing nemen. Visite Dat is anders met Wim en Edith Weststrate. Die zijn naar eigen zeggen zeer, zeer geïnteresseerd. Vier jaar geleden verhuisden ze naar Zeeland, op zoek naar rust en ruimte. Nu wonen ze in de Veerse Poort, maar hun huis vol doet niet meer aan de eisen. Wim kan niet meer goed uit de voeten en daarom zijn ze op zoek naar iets gelijkvloers. „Wij willen graag een bungalow la ten bouwen, maar dan wel één met voldoende ruimte voor logés", vertelt Edith. Wim vult aan: „Als je in Zeeland woont krijg je namelijk altijd visite. Ze vinden het fantastisch hier." Het bouwen buitenom de wel standscommissie vinden zij een enorm voordeel. „Wij hebben al een paar keer ons huis aan wil len passen, daarbij liepen we tel kens tegen grenzen. Dit mocht niet, en dat mocht niet." Wat hen betreft wordt het kavel- tje 18, die in het hoekje. Ze zijn zelfs zo enthousiast dat ze een bevriend echtpaar vanuit de Veerse Poort hebben overge haald om zich ook in Sou burg-Noord te verdiepen. „We hebben nu al een optie ge nomen", bevestigt Marcel Krik- ke. Hij en zijn vrouw zijn geval len voor een hoekwoning met een groen uitzicht. De kindvrien delijkheid van de wijk en de grootte van het huis spreken hen aan. „We hebben nu ook een mooi huis, maar het kan altijd beter. Zeg maar gerust dat het een luxeprobleem is." Voor Krikke is het bovendien een investering in de toekomst. „Als 20-jarige kocht ik mijn eer ste huis. Dat is het beste wat ik ooit gedaan heb. Tegen de waar destijging kun je niet opsparen. Vooral van een nieuw huis heb je na verloop van tijd flink ren dement." Dat ze opnieuw jaren in een bouwput wonen, maakt voor hen niets uit. „Ach, het is net als met een baby in de luiers. Dat is even vervelend, maar zodra ze groter worden ben je het snel vergeten." Anita Janse van de oude Souburgse straatjes als uitgangspunt genomen. „Je bouwt wel in deze tijd. Daar om hebben we op een eigentijd se manier een vertaling gegeven van het afwisselende beêld van Souburg", aldus de Putter. Door te spelen met wisselende raam- partijen, nokhoogtes, kappen en kleurstellingen, heeft elk huis zijn eigen uitstraling. Marsaki bouwt in de eerste fase 37 woningen, Bouwfonds reali seert er 28. De huizen zijn deels geschakeld, deels twee onder een kap. Ook zijn er enkele vrij staande woningen. De architec tuur en de indeling zijn zeer di vers. Dat geldt ook voor de prij zen die uiteenlopen van 220.000 tot 487.000 euro. De nieuwe wijk wordt ruim op gezet en krijgt een landelijk ka rakter. Dat komt tot uitdruk king in het gebruik van smalle straatjes en het wonen aan plei nen. Aan de noordzijde wordt een groen park aangelegd, met een waterpartij. Daar komt in de toekomst een eiland, bestemd voor woningen. Het is nog niet precies duidelijk hoe dat gestalte moet krijgen. Aan de rand van het plan geeft de gemeente Vlissingen dertien vrije kavels uit. Kopers mogen hun woning naar eigen inzicht ontwerpen. Ze hoeven daarvoor geen welstandscommissie te raadplegen. Wat overblijft is een lijst met bestemmingsplan bepalingen. Aan welgeteld twaalf regels moeten kopers voldoen. De rooi lijnen van de voor- en achterge vel staan al vast. Evenals de maximale goot- en bouwhoogte. De gezamenlijke oppervlakte van de bebouwing mag niet meer dan veertig procent van het bouwperceel beslaan. De wijk moet ruimte bieden voor grote gezinnen, die niet terecht kunnen in de oude, kleine huisjes. De uitbreidingsplannen worden voorgelegd aan belangstellenden. Ze worden vaak vergeten, maar ook alledaagse schakelaars kun nen blikvangers in huis zijn. „Een schakelaar die qua kleur en verhouding niet in het plaat je past, doet afbreuk aan het in terieur", vindt ontwerper Piet Boon. Piet Boon is een van de be kendste ontwerpers in Ne derland. Zijn interieurs hebben een duidelijk herkenbare stijl, met als belangrijkste kenmerk 'oog voor detail'. „Juist die de taillering maakt dat het hele maal klopt", stelt hij. Over alles denkt hij mee. Zelfs schakelaars en dimmers ontsnappen niet aan zijn aandacht. Hij werkt veel met merken als Jung en Lithos. „Omdat ze een goede vormgeving en de juiste maatvoering hebben. Maar ze trekken weer niet al te veel aan dacht. Dat zou storend zijn." Zijn voorkeur gaat uit naar Van tage, een Amerikaans product dat vooral technisch zeer vernuf tig is. „Je kunt er licht en geluid centraal mee regelen, dus je hebt minder schakelaars nodig in huis. En de schakelaars die je nog wel moet toepassen, mogen er zijn." Ook architectenbureau Puur Plus uit Amsterdam merkt dat de aandacht voor schakelaars en dimmers toeneemt. „Het zijn volwaardige interieurelemen ten. Dat beseffen gelukkig steeds meer particuliere op drachtgevers", zegt Anton Su- rink. Hij kiest voornamelijk voor serie LS van Jung, een lijn die inmiddels een klassieke sta tus heeft. „Deze serie is toepas baar in elk type inrichting. Per soonlijk vind ik vooral de alumi nium uitvoering erg goed, die geeft een meerwaarde aan het interieur." Surink heeft gemerkt dat het aanbod aan topmerken toe neemt, maar soms schrikt hij van het prijskaartje. „Mensen die het belang van designschake laars zien, reserveren er zeker budget voor, maar moet er bezui nigd worden, dan sneuvelt de schakelaar als eerste." Weglaten De kracht van de LS-serie schuilt in de strakke vorm en de toepassing van industriële mate rialen. Ze sluiten naadloos aan bij de moderne architectuur, waar de kunst van het weglaten het belangrijkst is. Niet alleen interieurarchitecten, maar ook particulieren hebben deze designschakelaars ontdekt. Volgens Mariëtte Vervoort van Hateha, agent van Jung in Ne derland, is de consument behoor lijk kritisch. Hij heeft oog voor de vormgeving, maar ook voor de functionaliteit. „Dit merken wij tijdens de woonbeurzen waar we direct contact hebben met de consument. Die is tegen woordig veel mondiger, béter bij de tijd en heeft meer over voor wooncomfort." Volgens Vervoort wil de particu lier zeker investeren in goed en mooi schakelmateriaal. „Een keuken of badkamer mag al ja ren een klein fortuin kosten. Nu volgt het schakelmateriaal. Dat is de finishing touch in het inte rieur, het maakt het geheel pas echt af. En als opvallendere uit voeringen worden gebruikt, dan zijn het zelfs highlights in huis." De ontwikkeling staat niet stil. Zo verschijnen steeds nieuwe uitvoeringen van de succesvolle LS-serie. Na aluminium en rvs zijn er nieuwe varianten als 'Glanzend Chroom' en 'Antra ciet'. Dat laatste type heeft een basis van aluminium met een fi nish in de kleur antraciet die zorgt voor een koele metallic uit straling. Inspiratie De toenemende belangstelling inspireert ook andere ontwer pers en producenten. Zo werd in 2002 het Belgische merk Lithos gelanceerd. In korte tijd werd het populair bij veel moderne (interieur)architecten. Boven dien werd Lithos tijdens de vak beurs Light Building in Frankfurt uitgeroepen tot win naar van de Design Plus 2006 Award. In de categorie Archi tecture And Interior Design wer den de ontwerpen bovendien be kroond met de prestigieuze Red Dot Award. Brein achter de collectie is in dustrieel vormgever Bart Spille- maeckers. Hij bedacht een een voudige vormgeving in metaal in plaats van ontsierende scha kelaars en plompe stopcontact dozen. „Ons doel is om een harmonieus geheel te creëren in plaats van een kakofonie van verschillende plaatjes en doosjes tegen de wand. Onze veeleisende klanten zijn op zoek naar puur en tijd loos design voor hun interieurin richting", aldus Steve Remue. „Geanodiseerd aluminium is mo menteel een zeer populaire af werking bij de gerenommeerde verlichtingsfabrikanten. Ook Belgisch is Niko, al sinds 1919 marktleider in dit seg ment. Dit merk pretendeert voor elke woonstijl een bijpas sende schakelaar te leveren. Vooral de vlak en sober vormge geven rvs designschakelaar Axend wordt inmiddels veel door architecten toegepast. Anja Sparidaans Informatie: www.jung.nl, www.hateha.nl, www.lithosin- ternational.com, www.niko.be De Niko Pure schakelaar op deze muur is afgewerkt met bamboe. fonds mab ruimte tU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31