Wie op uitzetting wacht, bestaat niet De zwarte maffia van de marine blijft hard nodig Onderzeebootdienst bestaat honderd jaar zaterdag 16 december 2006 Bespot en vernederd. Alleen in een isoleercel hebben ze privacy. Zo behandelt Nederland vreemdelingen die moeten worden uitgezet. Hun noodkreten worden nauwelijks gehoord. Het zijn schaduwmensen, onbekend én onbemind. Ook na een politiek turbulente week blijft de on zekerheid. Voor een grote groep asielzoekers wordt de uitzetting opgeschort. Maar daarmee komt er nog geen eind aan de voor velen belab berde, zelfs mensonterende leefomstandigheden. Zeker de mensen die niet onder de toekomstige pardonregeling vallen blijven hulpeloos en rech teloos. Bijtend op zijn lip duwt Achmed, een jonge dertiger uit Noord-Sy- rië, zijn tranen weg. Hij wil zijn ver haal zo helder mogelijk vertellen, ook al breekt het angstzweet hem uit. Het vreemdelingenbeleid is streng maar rechtvaardig, verklaren Haagse politi ci. „Maar jullie uitvoerders zijn racis ten", merkt Achmed cynisch op. Hij put uit eigen ervaring: „Bewaarders gooien je om niets dagenlang in de iso leercel." De activist van de verboden Syrische politieke partij Yakity ontvluchtte zijn land om in Nederland een veilige toekomst te vinden. Dat leek te gaan lukken. Achmed timmerde als student van de Rietveldacademie flink aan de weg, tot zijn advocate een belangrijke termijn in de asielprocedure liet verlo pen. „Van de ene op de andere dag was ik uitgeprocedeerd en illegaal." De volgende maanden bracht hij niet langer door bij een goede vriendin maar werd hij vastgezet op de drijven de vreemdelingengevangenis, de de tentieboot Reno in Rotterdam. „Vijf maanden lang", zegt Achmed gepij nigd. Toen bekeek de immigratie dienst 1ND zijn asielaanvraag op nieuw en kreeg hij alsnog een tijdelij ke verblijfsvergunning. Achmed wil weg en wel zo snel moge lijk. Hij heeft genoeg gezien. Zijn her inneringen aan de doelloze uren op een angstig krappe boot vol getrauma tiseerde medegevangenen kan hij ech ter nergens ontlopen. „We zaten met zijn vieren op 20 vierkante meter en hadden continu ruzie over de televisie en het licht. Nergens was je alleen." Sommige gedetineerden gingen zich uit pure ellende als criminelen gedra gen, vertelt hij. „Ze gooiden gloeiend heet water over elkaar heen, zodat ze zouden worden overgeplaatst naar een echte gevangenis. Daar waren de omstandigheden beter." Asieladvocaten zien al jaren met lede ogen aan hoe vreemdelingen aan een veel strenger, soberder regime worden onderworpen dan echte criminelen. Geregeld gaat het om mensen, waar onder gezinnen met kinderen, die jaren in Nederland hebben gewoond en niets op hun kerfstok hebben. Pure discriminatie, vinden de raadslie den. Privacy Voor de mensen die door de overheid tot illegale vreemdeling zijn bestem peld, is er anders dan in gewone ge vangenissen geen dagprogramma, geen arbeid én ook geen fitnessruimte beschikbaar. Ze hebben geen enkele privacy - behalve in de isoleercel. Luchten kan in een kooi op de kade waar ze als tijgers in rondjes lopen, schetst Loes Vellenga, voorzitter van de Vereniging Asieladvocaten en -Ju risten Nederland. Haar vereniging daagde de Staat voor de rechter. Die stelde prompt vanwe ge het sobere regime een maximum verblijfsduur op de boten vast van zes maanden. Anders dan in een gewone gevangenis met criminelen weten Opening van de detentieboot in Rotterdam. Veel asielzoekers moeten, in afwachting van hun uitzetting, leven onder mensonterende omstandigheden. foto Arie Kiviet/GPD vluchtelingen die wachten op uitzet ting nooit hoe lang hun totale verblijf in de vertrekcentra zal duren. Het is een open ticket, afhankelijk van de snelheid waarmee de papier winkel geregeld is die terugkeer moge lijk maakt. Dat maakt de detentie psy chisch extra zwaar, benadrukken men senrechtenorganisaties. De rechter besluit doorgaans alleen de gevangenschap te beëindigen als de kans op uitzetting op termijn door de IND klein wordt geacht. De gemid delde verblijfsduur in de vreemdelin genbewaring is twee a drfe maanden, laat het ministerie van justitie weten. In de uitzetcentra ligt het rond de tien tot vijftien dagen. Er zijn echter ook flinke uitschieters naar boven. Het Rijk verklaart steeds dat het ver blijf, ook op de twee detentieschepen, aan alle wettelijke eisen voldoet. Toch lijken de klachten van illegale vreem delingen en hun advocaten niet zo maar uit de lucht gegrepen. Ook van het justitiepersoneel houdt lang niet iedereen het werk in de vertrek- en uitzetcentra vol Zo kwam de katholieke justitiepastor Gerard Loman, die twee jaar lang geestelijke bijstand bood in detentie centrum Zeist, vorig jaar in ernstige gewetensnood. Hij kon zich niet lan ger verenigen met de manier waarop wij als land met vreemdelingen, al dan niet legaal in ons land, omgaan, schreef hij in zijn afscheidsbrief aan collega's. Nederland sluit mensen op „alsof zij zeer gevaarlijk zijn, houdt hen maan denlang in onzekerheid om tenslotte van het ene op het andere uur velen op straat te zetten met een briefje om binnen 24 uur het land te verlaten." Mensen verspillen kostbare jaren van hun leven achter prikkeldraad, ver wijt hij de politiek. Spionage Shahabedin Zekavati uit Iran is moe gestreden. „Ik zie mezelf als een dode engel", verklaart hij met holle ogen. De man zat in 2004 gevangen in de uit zetcentra Zestienhoven en Schip- hol-Oost. Daarna sliep Zekavati lange tijd op straat. Hij kon ondanks ver woede pogingen niet worden uitgezet. Iran wilde de man, die ze van spiona ge beschuldigde, met meer als onder daan erkennen. Dat bleek tijdens een vlucht onder begeleiding met de Ko ninklijke Marechaussee. Het 'nee' bleef onverbiddelijk, en dus moest Ze kavati onder dwang van Iran terug. In Nederland werd hij weer vastgezet om uiteindelijk op straat te worden ge dumpt. Illegaal en statenloos, met in zijn hand slechts een enkeltje richting de grens. „Ze zijn volkomen ziek in hun hoofd", roept hij aangeslagen als het over de behandeling van de bewaar ders in de centra gaat. De macht steeg hen naar het hoofd: „Wij kunnen alles doen", zeiden ze tegen me, „want jij gaat weg en ko'mt toch niet meer te rug. Het ging er respectloos aan toe, vertelt de Iraniër. De celmuren waren dun. Noodgedwongen ving hij daarom gesprekken in de cel naast hem op. „Daar zat een mooi Bulgaars meisje van rond de 20. 's Avonds vroeg een bewaker haar of ze een telefoonkaart wilde verdienen. Daarvoor moest ze wat schoonmaakwerk doen." Ze kon ook geld verdienen, legde de bewaker uit. „Zo'n twintig euro voor seks." Als het personeel iemand niet mocht, kreeg die het zwaar te verduren: „Ze kwamen op me af met de vraag waar om ik koffie op de grond had gegooid. Ik had niets gedaan", geeft Zekavati als voorbeeld. De bewaker weigerde dat te geloven en dus had Zekavati geen poot meer om op te staan. De be waker brulde: „Vandaag geen luch ten. Jouw deur gaat dicht!" Daar hielden de treiterijen niet bij op. „Ik heb veertien dagen achtereen in een isoleercel doorgebracht. Elke mor gen haalden ze me eruit omdat ik moest douchen." De man slikt zijn schaamte weg en wendt zijn hoofd lichtjes af: „Ze keken gewoon naar me terwijl ik naakt was. Wat een lekker kontje, een lekker, klein kontje heb jij!" doet hij de bewaker na. Vlak voor zijn uitzetting moest de man zich op het vliegveld, in hart je de cember, weer uitkleden. Hij werd li chamelijk en in alle lichaamsholtes on derzocht. „Het was koud en ik kreeg helemaal niets om aan te trekken." Justitie heeft een negatieve uitwer king gehad op de vreemdelingenbewa ring, stelt Ferdinand van Melle vast, een gepensioneerde protestantse pas tor uit het grenshospitium in Amster dam-Zuid-Oost. „Binnen de muren van de centra is alles gericht op veilig heid. Onder het mom daarvan worden mensen kortgehouden.Het ging er volgens hem niet om de beste, meest humane opvang te regelen. Als voor beeld noemt hij de extreem korte ter mijn waarop vluchtelingen worden in gelicht over hun uitzetting. „Ze krij gen vaak pas een uurtje of zelfs een half uur van te voren te horen dat ze moeten vertrekken." Tijd om hun spul len te pakken én afscheid te nemen, is er daardoor nauwelijks. „Nu kunnen ze immers geen trammelant maken." Regelmatig werden vluchtelingen over hun aanstaande uitzetting ver teld als de anderen aan het lunchen waren, legt Van Melle uit. Wie toeval lig naar buiten keek, kon dan nog een glimp van familie X opvangen. Na de lunch was de familie plotseling ver dwenen. Baby Het gaat er niet altijd zachtzinnig aan toe, weet pastor Loman. De menselijk maat is zoek: „Een paar jaar terug werden een Chinese vrouw en haar ba by uitgezet. Ze moesten van elkaar ge scheiden worden want, zo zeiden de marechaussees die het transport ver zorgden, de vrouw kon anders dreigen haar kind iets aan te doen om uitzet ting te voorkomen." Een vrouwelijke bewaakster wilde het kind niet uit de handen van de moeder rukken. Ze kon dat niet over haar hart verkrijgen. De marechaussee deed het uiteindelijk wel, vertelt Van Melle. „Het was een afschuwelijk moment. De bezoekersgroepen, vrijwilligers van de kerk, stonden op dat moment buiten en zagen het tafereel. Die gin gen volledig door het lint en wilden voor de transportwagen gaan liggen." De directeur van het grenshospitium aan de Tafelbergweg werd in Den Haag op het matje geroepen. Niet om hoe de mensen waren behandeld maar omdat het voorval in de publiciteit was gekomen. „De bezoekers hadden dat nooit mogen zien, kreeg hij te ho ren." Van Melle, die op de hoogte was van de uitzetting en zelf de bezoekers- groepen had gewaarschuwd, vindt dat hypocriet. Nederlanders mogen daar best van af weten. De pastor kreeg te verstaan dat als hij nog een keer zo'n stunt zou uithalen hem de toegang tot de inrichting werd ontzegd. Geregeld beklaagden de vluchtelin gen zich bij Van Melle over de botte manier waarop ze waren behandeld. „Ik wil de bal niet alleen bij de be waarders en het management neerleg gen." Het beleid wordt in Den Haag gemaakt, zegt hij Van Melle weet na tien jaar één ding heel zeker: de behuizing van vreem delingen in Nederland is totaal niet zorgvuldig of rechtvaardig te noemen: „Het is bij de beesten af. Vooral op de boten." De Tafelbergweg was nog een gunstige uitzondering, maar in Zes tienhoven of op Schiphol-Oost staan ze in luchtkooien. Is het dan nog gek dat mensen op termijn als dieren wor den behandeld? Hij blijft even stil. „Het is om ons rot te schamen." Floor Ligtvoet Ze worden de zwarte maffia van de Nederlandse marinevloot ge noemd: onderzeeboten. Ze zijn er en toch ook weer niet. Hun werk was ja renlang met geheimzinnigheid omge ven. Bij hun honderdjarig bestaan komen de sluipmoordenaars en luis tervinken uit de kast. Een beetje. Ze dragen hun insigne met trots, de mannen op Harer Majesteits onder zeeboten Walrus, Zeeleeuw, Dolfijn en Bruinvis. Net als hun voorgangers dat deden. De twee gekruiste dolfijn tjes, flippers genaamd, krijg je im mers niet zomaar op het uniform ge speld. Wie met een zwarte boot onderduikt, moet meer nog dan de collega's op de grijze bovenwatervloot stressbesten dig, kameraadschappelijk en be trouwbaar zijn. Eén fout en ruim zes tig mensen vinden ergens in de kou de diepten hun zeemansgraf. De ramp met de Russische kernonder zeeër Koersk benadrukte die risico's nog eens. Sluipmoordenaar In de Tweede Wereldoorlog waren Duitse duikboten lange tijd heer en meester op de Atlantische Oceaan. In groepen opererend, joegen zij de ene koopvaarder na de andere tan ker naar de kelder. Ook vandaag de dag boezemt alleen al het gerucht dat zo'n sluipmoordenaar ergens in de buurt is, menige zeeman angst in. In 1999 hield de aanwezigheid van de onderzeeboot Dolfijn nabij Ser vië-Montenegro de Joegoslavische marine meestentijds in de haven. De Dolfijn patrouilleerde voor de kust en luisterde met een tolk aan boord de Servische radiofrequenties af. Daarnaast werd gezocht naar bestu ringssignalen en infraroodbanden van vijandelijke raketten. Voor het eerst sinds de Tweede We reldoorlog voer een Nederlandse on derzeeboot rond met de wapens op scherp en een duidelijke instructie: elke Joegoslavische onderzeeboot moest zonder waarschuwingsschot getorpedeerd worden. „Een span een zoogdier te zijn. „Had deze bruin vis toch bijna een torpedo in zijn'reet gekregen Als zeevarende natie heeft Neder land iets met onderzeeboten. De Alk maarder Cornelis Drebbel wordt ge zien als de grondlegger. In de zeven tiende eeuw bouwde hij voor de En gelse marine een onderwatervaar tuig, waarmee zestien man drie uur lang door de Theems voer. Vandaag de dag staat Nederland dankzij de met hightech-apparatuur volgestouwde onderzeeboten van de Walrusklasse (totale investering: nend vooruitzicht", meldt de com mandant van de Dolfijn in het net verschenen jubileumboek Klaar voor onder water. „Een gevecht tussen twee onderzeebo ten, ook wel 'dogfight' genoemd, wordt soms in enkele seconden be slist." Even leek de Dolfijn ook daad werkelijk in actie te moeten komen, nadat de sonar een verdacht object signaleerde. De adrenaline gierde door het lijf van de commandant. „Is er aanvullende informatie? Nee. Kan ik nu vuren? Ja. Vuur ik nu al, of wacht ik op een betere positione ring?" Het sonarcontact bleek echter ruim een miljard euro) nog altijd aan de maritieme wereldtop. Alhoewel de meeste aandacht zich nu richt op Af ghanistan en Irak. is de rol van de On derzeedienst niet uitgespeeld. De zwarte maffia blijft hard nodig. Niet zozeer in de rol van sluipmoorde naar, maar meer als onzichtbare luis tervink, vindt defensiespecialist Rob de Wijk van het Nederlands instituut voor internationale betrekkingen Clingendael. „Vier onderzeeboten is eigenlijk te weinig. Het zouden er minstens zes moeten zijn, maar dat ligt politiek heel gevoelig." Juist hun onzichtbaarheid maakt het foto Peter van Aalst/GPl nooit op pagina één van de krant komt. Anders heb je een probleem. Ronald den Bon belang van de Onderzeedienst vaak onbegrepen en onderschat, vindt De Wijk. Regelmatig, vooral als er bezui nigingen op de agenda staan, worden vraagtekens gezet bij nut en nood zaak van dit marineonderdeel. „Na dat Tweede Kamerleden destijds ver trouwelijk waren ingelicht over de geheime operaties bij Joegoslavië klapte de PvdA'er Maarten van Traa uit de school. Hij noemde onderzeebo ten belangrijk vanwege zulke acties. De militairen waren er niet blij mee. Voor de promotie van de Onderzee dienst was het heel goed." Media-offensief De marine grijpt het honderdjarig be staan dan ook aan voor een mediaof fensief. De lobby richting Kamerle den blijft ook geruisloos zijn werk doen. Door de talrijke miütaire opera ties te land en de oorlog tegen terro risme, lijkt het belang van het onder zeebootwapen naar de achtergrond verschoven. Ten onrechte, oordeelt de Amerikaanse journalist en es sayist Robert Kaplan. China en ande re Aziatische landen tonen een sterke maritieme expansie. De instabiele si tuatie in het Midden-Oosten zorgt voor een grote Westerse behoefte aan inlichtingen. „De vijand doden is ge makkelijk, de vijand vinden heel moeilijk." Een spion die wekenlang onder water ligt en in de gaten houdt wat er op zee én land gebeurt, is daar om van onschatbare waarde. Tegelijkertijd biedt de lobby een di lemma. „Hoe win je het hart en hoofd van politici? Via de media. In de Vere nigde Staten zie je programma's met bemanningen van B2-bommenwer pers. Leuke reportages in glossy ma gazines geven militairen een gezicht. Onderzeeboten kun je beter buiten beeld houden. Dat is immers hun sterke kracht. Zorg dat wat je doet 'Tand om tand' is de wapenspreuk van de Nederlandse onderzeeboot Walrus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 28