Nederlandse vogels overwinteren in woestijnmoeras PZC koppig RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Droogte bedreigt mens en dier zaterdag 16 december 2006 2(j1 In het noorden van Burkina Faso ligt op de grens van woestijn en savanne het enorme moeras van Oursi. Honderdduizen den trekvogels uit Europa strijken hier - neer na een lange en uitputtende tocht over de Sahara. Lokale bevolking en natuurbe schermers slaan de handen ineen om de laatste watergebieden in dit deel van de Sa- - hel te redden. Het moeras lijkt een groen paradijsje in een steeds bruiner verkleurend landschap van verdorde grasvlaktes, droge rivierbeddin gen en verpieterende bomen. Terwijl enor me zandduinen langs de weg de nabijheid van de woestijn voelbaar maken, doemt plot seling een onafzienbare groene vlakte op met daartussen veelkleurige tapijten van waterlelies. Honderdduizenden watervogels in en boven het moeras bieden een aanblik die associa ties oproept met de Nederlandse Oostvaar- dersplassen of de Boschplaat op Terschel ling. In een oogopslag is duidelijk dat dit moeras behoort tot de belangrijkste door- trekgebieden voor Europese broedvogels die in Afrika overwinteren. Het Oursi-moe- ras behoort samen met enkele kleinere bin nenlandse rivierdelta's in de Sahel-strook van Burkina Faso tot de zogenoemde Ram- sar-gebieden, die internationaal beschermd worden. Het gebied vormt samen met de moerassen langs de Niger en kustdelta's in Senegal het eerste gebied waar vogels kunnen bijtanken na passage van de steeds uitdijende Sahara. „De Sahel-zone is voor 36 soorten op de ro de lijst van bedreigde broedvogels in Neder land van enorme betekenis. Bescherming van veel vogelsoorten is in Nederland van groot belang, maar het behoud van de over- winteringsgebieden in Afrika is van even groot belang om soorten als grutto's, bruine kiekendief of tureluur te beschermen", zegt hoofd bescherming Barend van Gemerden van Vogelbescherming Nederland. Zijn organisatie staat de armlastige Burki- nese natuurbeschermers van Naturama, be heerders van het aan het dorp grenzende moerasgebied, met raad en daad terzijde. Daarbij worden onder meer fondsen aange boord ter bestrijding van de gevolgen van het broeikaseffect. „Opwarming van de aar de zal in gebieden zoals Oursi enorme gevol gen hebben," aldus Van Gemerden. De moe rassen zouden nog sneller verdampen in de droogteperiode. Het probleem is namelijk dat de vogels het uitdrogen van het moeras bespoedigen. De dorpen in de buurt zijn voor hun eten en drinken afhankelijk van het water. Hun vee drinkt ook op de vlakte. Door de vogels blijft er niet genoeg over. een vis langer dan de eigen snavel naar bin nen te werken. In de verte naderen al de eer ste kuddes koeien met lange hoornen en no maden beladen hun pakezels met waterva ten. Een jongen uit het dorp komt aangereden op zijn door palmolie aangedreven brom mertje voorzien van enorme rookpluim. Hij gaat zijn voeten en haar wassen. Z'n zusje is tussen de waterlelies de was al aan het doen. Langs de boorden van het Oursi-moeras trekken bij het krieken van een december dag steltkluten sprintjes om libellen te ver orberen. Boven de duizenden waterlelies dwarrelen boerenzwaluwen op jacht naar muggen. Een troep grutto's gaat op de wie ken als een kiekendief op jacht gaat naar een smakelijk ontbijt. Een puperreiger moet flink schrokken om Onvermoeibaar wijst de Burkinese ornitho loog Georges Oueda alle soorten vogels aan die in en boven het moeras krioelen. Hoe veel vogelsoorten in Oursi een plekje vin den? Oudea heeft het nog niet precies nage rekend. „Ik denk toch wel zo'n 160 soor ten." Over de exacte trekroutes van veel in Neder land broedende soorten is nog relatief wei nig bekend. Veel soorten trekken langs de Europese en Afrikaanse kusten richting Se negal en verder zuidwaarts. Andere soorten kiezen een oostelijker gelegen route waarbij de Sahara geheel wordt overgestoken. In Afrika teruggevonden ringen van in Euro pa gemarkeerde vogels geven wel contouren van de routes aan, maar laten veel wagen open. Want het ringonderzoek zegt weinig over bijvoorbeeld routes, aantallen vogels van bepaalde soorten dat routes volgt en of iedere keer op heen- en terugreis dezelfde route wordt gevolgd. Door satelliet-technologie toe te passen in studie naar vogeltrek lijkt een doorbraak mogelijk. Door vogels uit te rusten met een satelliet-zendertje kunnen vogels exact van dag tot dag worden gevolgd. Op kleine schaal is dit inmiddels toegepast door orni thologen van de Stichting Grauwe Kieken dief uit Groningen. Zij volgen een aantal Ne derlandse grauwe kiekendieven vanachter een beeldscherm. Door deze techniek toe te passen op een groot aantal vogelsoorten kan op den duur ook de betekenis van gebieden als Oursi voor bepaalde soorten worden aangetoond „We staan aan het begin van een integrale vogelbescherming, waarbij we alle bedrei gingen zowel in Nederland als daarbuiten willen aanpakken," zegt Van Gemerden Ondanks een intensieve speurtocht wordt Oursi maar een klein groepje grutto's ge zien. Op alle fronten worden de oer-Hol- landse grutto's tijdens hun trek bedreigd- de Senegal-delta door de oprukkende rijst bouw en in de binnenlandse watergebied?, door droogte en uitbreiding van landbouw en veeteelt. Oueda beseft, als een van de weinige natuu beschermers in Burkina Faso, dat hij allee succes kan boeken als aan de meest elemei taire levensvoorwaarden, voedsel en wate is voldaan. „Mijn hoop is gevestigd opsch ling. We moeten jongeren leren dat de na tuur in stand moet worden gehouden. We zullen bomen moeten planten en af sprake: moeten maken over het gebruik van water Niet alleen om de vogels in Oursi te besche men, maar om de plaatselijke bevolkingt« laten overleven." Jan Bengevoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 26