Meer onderzoek getij dennatuur ft Aanleg containerterminal wankelt GEZOCHT! Terneuzenaar woest over parkeerboete Knotsgek kerstverhaal trekt veel kijkers Staten willen niet alleen Braakman-Zuid als oplossing voor ontpolderen zaterdag 16 december 2006 swb 17 Pluim voor digitaal stadskantoor GOES - De Zeeuwse digitale stadskantoren lopen samen met die van Overijssel voorop. Ze zijn niet alleen het mo dernst, maar bieden ook de meeste diensten aan. Dit blijkt uit een onderzoek van ICT adviesbureau Ernst Young. Veel Nederlandse gemeenten hebben een omslach tig gemeentehuis op internet. Een aanvraag voor een fol der bijvoorbeeld wordt apart doorgestuurd naar de juiste afdeling. Bij de Zeeuwse digitale kantoren is dat beter ge regeld. Daar komen aanvragen direct binnen op de juiste afdeling. De computers van het echte gemeentehuis zijn dus gekoppeld aan internet. Zeeuwse gemeenten bepalen niet alleen zelf wat het digi tale gemeentehuis aanbiedt. Inwoners mogen daarover meepratem dat is volgens Ernst Young elders niet van zelfsprekend. Ook de virtuele kassa hebben de-Zeeuwse gemeenten goed op orde; betalen met Ideal of credit card kan in de meeste gevallen. Toch is het niet allemaal koek en ei: hoeveel gebruik van de virtuele stadskantoren wordt gemaakt, houden gemeenten niet of nauwelijks bij. Het gebruik van DigiD (voor het verifiëren van de identi teit) blijft in verhouding tot andere gemeenten in Zeeland achter. Motie tegen kerncentrales DEN HAAG - De Tweede Kamerfractie van GroenLinks gaat woensdag bij het debat over de begroting van VROM een motie indienen tegen kernenergie. De partij hoopt dat de nieuwe Kamer zich nog voor het kerstreces uitspreekt tegen nieuwe kerncentrales in Nederland. Zoals bekend heeft het energiebedrijf Delta plannen om in 2016 een tweede kerncentrale te openen in Borssele. Betere nazorg voor hersenpatient VLISSINGEN - De zorg voor mensen met een hersenbloe ding of -infarct wordt in Ziekenhuis uitgebreid met een nazorgpoli. Met ingang van het nieuwe jaar komen patiën ten met een zogeheten CVA, een vaatongeluk in de herse nen, zes weken na hun ontslag terug in het ziekenhuis. Ze spreken er met hun partner of mantelzorger de neuro loog en de CV A-verpleegkundige. Tot nu toe was er enkel een telefoongesprek met de gespecialiseerd verpleegkun dige na zes tot acht weken. Persoonlijke gesprekken heb ben meer waarde, denken de neurologen, voor de manier waarop de patiënt zijn leven kan voortzetten. Eerdere pa tiënten die ook deze nazorg willen, kunnen er bij hun huis arts om vragen. Emergis geeft bijstand bij rampen MIDDELBURG - Emergis wordt de partner voor de Ge neeskundige Hulp bij Rampen en Ongevallen (GHOR) in Zeeland. Het centrum voor geestelijke gezondheidszorg wordt verantwoordelijk voor de geestelijke bijstand aan slachtoffers en getuigen van rampen. Emergis coördineert daarbij de inzet van Bureau Slachtofferhulp, Algemeen Maatschappelijk Werk Walcheren, Maatschappelijk Werk Welzijn Oosterscheideregio, Algemeen Maat schappelijk Werk Zeeuws-Vlaanderen, Leger des Heils en de GGD Zeeland. De psychosociale hulp bij grote ongeval len en rampen werkt niet op de plek des onheils zelf, maar wel in de opvangplaats en in de tijd erna met groeps gesprekken en hulp op bijvoorbeeld scholen. Tot nu toe had GGD Zeeland deze taak. jhnr Rinus Antonisse JIIDDELBURG - Naast de Braakman-Zuid als nieuwe mo gelijkheid voor aanleg van gel ij- dennatuur, moeten ook andere oplossingen nader onderzocht «orden. Het gaat dan met name om afplagging van Saeftinge, dempen van de vaargeul voor Hoofdplaat en de aanleg van ver- trede waterkeringen. Gedeputeerde W. van Zand- tnnk (PvdA, natuur en water) Vredesactivist Van Jelgerhuis overleden jARDENBURG - Aardenbur- j ger Schelle van Jelgerhuis, die j begin jaren negentig bekend I nerd als oudere vredesactivist, is afgelopen maandag op 89-jari- j gc leeftijd in zijn woonplaats I overleden. Van Jelgerhuis is eerder deze «eek in stilte gecremeerd, maak ten zijn nabestaanden gisteren lekend. De Aardenburger haalde het lan delijke nieuws toen hij bijna twintig jaar terug brieven schreef aan wereldleiders als de Russische president Gorbatsjov en diens Amerikaanse tegenhan ger Reagan. Van Jelgerhuis riep de twee machtigste mannen van de wereld op de strijdbijl te be graven. De presidenten van Egypte en Israël stuurde hij zak ken graszaad, om op de geza menlijke grens een weiland in te raaien waar kinderen in vrede konden spelen. Van Jelgerhuis vroeg ook de Bel gische koningin Fabiola om kaar invloed aan te wenden voor- een schonere Schelde. Col lega-koningin Beatrix ontving vele brieven van Van Jelgerhuis. De laatste keer dat hij er de krant mee haalde, was zesenhalf •argeleden. Als overtuigd roya list wilde hij haar een hart on der de riem steken toen republi keinse sentimenten oplaaiden. Man weigert tuin te verlaten MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Middelburg is gisteren aangehouden in de Tamarisken laan in zijn woonplaats. De man stond even na twaalf wbij mensen die hij niet ken de in de tuin. Hij wilde de tuin .liet verlaten, ook niet toen de politie hem dat opdroeg. Daar op werd hij aangehouden. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Discodansfeest in Arneville MIDDELBURG - Liefhebbers van muziek uil de jaren zeven tig en tachtig kunnen hun hart ophalen op The Christmas Dan te Party. Öe twaalfkoppige soul disco- Mnd Boaz Black en The Soul Patrol, DJ 'Santa C en het X-mas performance duo spelen zaterdag 23 december in Hotel Ameville in Middelburg. Het dansfeest neemt bezoekers mee lemg naar cle tijd van wijde pij pen, plateauzolen en Saturday light Fever. In de foyer van het hotel wordt vanaf 18.00 uur een kerstbuffet geserveerd; het dans feest begint om 21.00 uur. bij nader inzien ^itiei verhaal over de drie scheidende «Oen van de raad van toezicht van Zie- huis Walcheren (PZC, 15 december) helaas de verkeerde foto geplaatst. 05 foto toonde directeur J. van den B|nk van het ziekenhuis, die eveneens "scheid neemt. M, Dekker, E. de Hoog fiG. Adan, wel vernoemd in het onder- wift, ontbraken echter op de afbeel ding kreeg die opdracht gisteren mee van een meerderheid in de Sta tencommissies Ecologie Wa ter en Ruimte. Die bespraken het rapport van de commis- sie-Maljers, waarin mogelijke al ternatieven voor ontpoldering zijn bekeken. Van Zandbrink voelde er weinig voor. Hij gaf helder aan dat van alle ideeën die door de commissie zijn on derzocht, alleen Braak man-Zuid als kansrijk plan over eind blijft. Zijn argumenten wa ren aan dovemansoren gericht. De Statenleden hadden al hun hoop gericht op de commis- sie-Maljers. Nu die geen alterna tief voor ontpolderen uit de ho ge hoed toverde, was de teleur stelling groot. De verschillende woordvoerders wrongen zich in bochten om toch maar geen dui delijke uitspraak te hoeven doen. Het kwam er uiteindelijk op neer: doe het werk van de commissie-Maljers nog eens over. De gedeputeerde maakte duidelijk daarvan geen heil te verwachten. „Ook al stelt u een commissie-Maljers twee of drie in." Van Zandbrink legde nog eens uit waarom aanleg van 600 hec tare getijdennatuur langs de Westerschelde nodig is (en is de containersector en het Zeeuw se havengebied is ingehaald. „Dat vind ik nog te vroeg, maar er is wel een aantal ontwikkelin gen langszij gekomen." Van Waveren wijst erop dat het vernieuwde milieu-effectonder- zoek en de maatschappelijke kosten-batenanalyse op orde zijn. Hij verwacht nog voor kerst de zienswijze van het Centraal Planbureau over het maatschap pelijk en economisch voordeel dat de WCT voor Zeeland ople vert. Volgens hem levert de WCT min der op dan is voorgespiegeld in de maatschappelijke kosten-ba tenanalyse. De verschillen zit ten vooral in de omvang van de nieuwe werkgelegenheid en het rendement die van de WCT te verwachten zijn. Het zijn echter vooral bestuurlij ke zaken die voor een 'zeer ge- vastgelegd in een verdrag met Vlaanderen en een overeen komst tussen Rijk en provincie). Nederland heeft ook een Europe se verplichting om te zorgen voor een goede instandhouding van de rivier. Verrast „Plet natuursysteem van de ri vier is achteruit gegaan en kan zichzelf niet herstellen. Buiten dijks is het al gauw de ene na tuur door de andere vervangen en dat lost weinig op. De oplos sing ligt op landbouwgrond", al dus de gedeputeerde. Hij zei verrast te zijn door het compliceerde situatie' zorgen, zegt Van Waveren. Hij noemt het geschil over de wijze waar op met het Havenbedrijf Rotter dam samengewerkt moet wor den. Rotterdam wil'dat die geldt voor alle activiteiten in het Sloe- gebied, Zeeland Seaports wil die beperken tot de WCT. Belang De gedeputeerde deelt clie laat ste visie niet. „Het mag zo zijn dat we tot nu toe weinig profijt hebben getrokken van de samen werking. Maar voor mij is vol strekt duidelijk dat als Rotter- dan niet meedoet, we daar heel veel last van hebben bij de WCT. Het belang van Rotter dam voor de nationale economie is vele malen groter dan dat van de Zeeuwse havens. Dat werkt door in Den Haag.' Als dit niet wordt opgelost, is het een grote risicofactor voor de WCT. Dat idee om Braakman-Zuid onder getij-invloed te brengen. Het gaat om grond die al bos en na tuur is, of dat moet worden (als onderdeel van het provinciale netwerk van groen-blauwe na tuurgebieden). Per saldo grond waaraan al een niet-landbouw- bestemming is toegekend. Van Zandbrink gewaagde van 'enorme kansen', niet alleen voor de natuur, ook voor recrea tie en economie (mosselcultuur). De veiligheid blijft overeind; er wordt geen dijk doorgestoken. De gedeputeerde stelde dat er 'absoluut steekhoudende argu menten' zijn om de andere idee besef is onvoldoende aanwezig in Zeeland." Van Waveren stipt de toekomst verwachting aan die Rotterdam heeft neergelegd voor de contai nerontwikkeling in het Sloege- bied. Die komt, zónder WCT, neer op groei naar 10 miljoen containers per jaar. „Plet is hel der dat hiervoor geen milieu ruimte is." Hij geeft aan dat in de kos ten-batenanalyse uitgegaan wordt van 2,5 tot 4 miljoen con tainers, mét een WCT. Dat past in het milieu-effectonderzoek, stelt de gedeputeerde. „Als het meer wordt niet." De gedeputeerde signaleert dat tussen Zeeland Seaports en Ha venbedrijf Rotterdam ook ver schil van opvatting bestaat over de vraag of de WCT beslist no dig is om de containeroverslag in het Sloegebied flinke vaart te geven. Rotterdam ziet zonder ën af te voeren. Wel vond hij dat de mogelijkheid om verbrede waterkeringen te maken opge pakt moet worden, maar dat is meer voor de langere termijn een oplossing. Opties Alleen de PvdA volgde Van Zandbrink. Vanuit andere frac ties bleef de wens overeind om ook naar andere opties te kij ken, om ontpolderen te vermij den. Het dagelijks provinciebe stuur beraadt zich over de visie van de commissie en komt in ja nuari met een voorstel aan de Staten. WCT goede kansen, het ha venschap meent juist dat de be staande (en uit te breiden) con taineractiviteiten en de WCT el kaar aanvullen. Van Waveren vraagt zich af of dat wel zo is. Hij kan zich voorstellen dat bei de containerstromen elkaar be concurreren. Hamvraag De gedeputeerde stelt zichzelf de hamvraag: hoe krijg je de con- tainerisatie in Zeeland op gang. Is daarvoor de WCT noodzake lijk? Daarover moeten de Staten zich eens goed buigen. „Een project als de WCT is al leen haalbaar als het breed ge dragen wordt, niet alleen in de Zeeuwse samenleving, ook door Rotterdam. Omgekeerd heb je ook voor het afblazen van de WCT wel een gezamenlijk in zicht nodig dat we zonder kun nen." door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - „Ze zullen de ME moeten meenemen, want hier komt niemand binnen", zegt Terneuzenaar Wim Bare- man strijdlustig. „880 Fransen die hun bekeuring niet hoeven te betalen en ik wel, dat ga je niet meemaken. Laat ze maar komen." De bewoner van de Scheldekade kreeg gisteren een aankondi ging van de deurwaarder in de bus dat maandag 15 januari be slag wordt gelegd op zijn inboe del, omdat hij een parkeerbon weigert te betalen. Het verschul digde bedrag is inmiddels opge lopen tot 87,50 euro. Het verhaal gaat terug tot 25 fe bruari van dit jaar. Toen Bare- man 's avonds thuiskwam en zijn auto wilde parkeren, bleken de parkeerplaatsen voor vergun ninghouders nabij zijn woning te zijn ingepikt door Franse drugstoeristen. Hij heeft nog even rondgereden, maar toen hij zag dat alle vergunningplaatsen bezet waren, zette hij zijn voer tuig neer op het tegenover zijn woning gelegen parkeerterrein- tje. Daar geldt echter betaald parkeren en dus ontdekte de Scheldekadebewoner de volgen de dag een prent achter zijn rui tenwisser. „Niet terecht", vindt Bareman, „Want op de vergun ningplaatsen was geen ruimte meer. Ik moest wel." Verhaal ha len bij het gemeentelijk Parkeer beheer leverde niets op.Bare man weigerde te betalen en kreeg na wat aanmaningen giste ren dus een dwangbevel in de bus. Op hetzelfde moment dat hij in de krant las dat van de 900 Fransen die een parkeerbon hebben gekregen er 880 niet be taald hebben. „Dus dan ga ik die bekeuring zeker niet beta len." In de aankondiging van de be slaglegging wordt ook nog ge meld dat de deur wordt openge broken als Bareman 15 januari niet thuis is. Maar zover zal het niet komen. „Ik heb een vrije dag en ik zal op ze wachten. Dat gaat hier nog leven geven." Lopen Wethouder C. van Schaik (ver keer) vreest dat Bareman niet onder betalen uitkomt. „Als er geen vergunningplaats is, wil dat niet zeggen dat je dan overal maar mag staan. Je moet dan el ders in de vergunningzone een plekje zoeken. En ja, dan moet je wel eens een eindje lopen. Je kunt niet altijd voor je voordeur parkeren. En als je dan op een betaald parkeerplaats gaat staan dan krijg je een bekeu ring." Van Schaik zegt zich de irritatie wel te kunnen voorstellen dat Franse overtreders er zonder be talen mee wegkomen. „Het is inderdaad van de gekke dat die Fransen niet betalen, om dat we ze niet kunnen achterha len. Maar dat betekent met dal een ander ook niet moet beta len." In het kerstspel rond het bijzondere Jezus-kind speelt Maikel Harte zelf (met gitaar) een van de drie Wijsen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Jezus was een neger. Ge boren in een stal, onder de rook van Spui. Zoon van God Verdoeme ('of zo iets, want ik heb zijn kaartje niet meer', zei Maria) uit Zelzate of een ander oord in Vlaanderen. Het kerstverhaal volgens de profeet Heimwee Maik (tot voor kort voorman van De Lamaketta's) trok gisteravond vier keer een uitverkochte stal aan het Tuinpad in oud-Terneuzen. Er hadden nog wel enkele tientallen mensen meer kunnen staan, maar de brandweer stond niet meer dan veertig toeschouwers per voorstelling toe. De 160 uitverkorenen kregen een knots gekke eenakter te zien. Jozef Christus schrikt zich lam als hij ziet dat het kind in de kribbe van een ander is, omdat het meer op Nelson Mandela en Pele lijkt dan op hem. De hand van God bracht Ma- rad ona en Argentinië de wereldtitel. Maar het manneke dat in de kribbe ligt, is allesbehalve handgemaakt, dat ziet Jo zef zo wel. De reden dat hij vrede krijgt met 'zijn' zoon is Maria's belofte dat hij later tim merman wordt, net als zijn vader. Drie Wijsen uit het oosten - Jan, Leo en Henk de Wijs uit Twente - waren de lich tende ster boven de stal van Maria en Jo zef gevolgd. De stralenkrans om de ster verlicht Frans Bauer. De drie Wijsen zijn enigszins teleurgesteld, maar besluiten een pint te drinken op de geboorte. Zij foto Camile Schelstraete helpen Jozef en Maria tevens met de naamgeving van de boreling, omdat de echtelieden het negermanneke niet naar familieleden willen vernoemen. De Wij sen vellen het salomonsoordeel dat Jezus beter klinkt dan Jebroer. Bovendien rijmt Jezus ook nog op Christus, conclu deert één van de Wijsjes. Leo (Maikel Harte zelf) gordt vervolgens zijn gitaar om en barst uit in de gospel 'Kerstmis in Zeeland', waarin wordt bezongen dat Zeeland de provincie is waar het nog echt wede op aarde is in dit jaargetijde. Het massaal meegzongen refrein schopt het misschien nog wel tot evergreen: „Van de Cling tot in Zierikzee Kerstmis in Zeeland Van de Grevelingen tot aan d'Ee Kerstmis in Zeeland." Gedeputeerde Van Waveren verwacht besluit pas na Statenverkiezingen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De aanleg van de Westerschelde Container Ter minal hangt aan een zijden draad. Er liggen enkele bestuur lijke problemen, die zeer moei lijk op te lossen zijn. De samen werking tussen havenschap Zee land Seaports en het Havenbe drijf Rotterdam is de ingewik keldste knoop, die eerst ont ward moet worden, voordat Pro vinciale Staten kunnen beslui ten door te gaan met de WCT of het project af te blazen. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA. ruimtelijke ordening) acht het aannemelijk dat zo'n beslissing pas na de Statenvex- kiezingen van 7 maart volgend jaar genomen kan worden. Hij gaat nog niet zover te stellen dat het WCT-project in de loop der tijd door de ontwikkelingen in Advertentie COR DE JONGE www.pladdet.nl jgi (Advertentie) ADMINISTRATIEKANTOOR J. P. WISKERKE Adviseur voor het MKB Voor uw - financiële administratie 1 - jaarrekening en tussentijdse rapportages - fiscale aangiftes 1 - loonadministratie 0113-252758 of 06-24813905 www.wiskerke-administratie.nl toLijARM vüeve hei heerr a^luut^t ^71 v/^ leveee, tb&juzb stap 2 'meiéen xj 2[h /vmz azraa&jk tb <£vw.zeblwp urtpt v sa/mübmh 6lohu/eiri'hpty\&u& w/iieuwewimteeïfcrrpwv/p viak:p/jh/u/(! sneeuwtvwtónnem &v ski-pistcs/h j z\ 9e n/etmese w pepte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17