usstop Vrijburgbad verdwijnt aln\Muziek Kramp in je knieën na tien minuten PZC Middelburgse schrijfster Sarina (17) debuteert Zeven agenten voor zes wietplantjes Minibike-rage onnexxion rijdt ook minder diensten in Vlissings Middengebied ,15 KOOPZONDAG WANNEER? IN GOES KERSTHAPPENING 13 DECEMBER VERKRIJGBAAR Steeds meer jongeren uit Meliskerke scheuren op minibikes. door Anita Janse MELISKERKE - Ze gaan oerendhard en ze maken een leven als een oordeel De pitbikes en minibikes beslaan in Me liskerke inmiddels een heel peloton. De motoren op zakformaat veroveren het ene na het andere jongenshart. „Het begon met een gemotoriseerde step", vertelt de achttienjarige Joram. Daar nemen hij en zijn vrienden inrpid- dels geen genoegen meer mee. „Vergis je niet, die step haalde zestig kilometer per uur, maar het frame trok helemaal krom. Onze minibikes halen met gemak 75 kilometer per uur." De minibike komt qua uiterlijk overeen met een race motor, ware het niet dat hij slechts vijf tig centimeter boven het wegdek uit steekt. „Tien minuten, en dan heb je kramp in je knieën", zegt Joram die toch al niet kort lijkt voor zijn leeftijd. Levensge vaarlijk? „Eh, ja, in feite wel." Want de bestuurders hangen laag bij de grond en worden gemakkelijk over het hoofd gezien. Niet voor niets worden de motor tjes direct in beslag genomen door de politie, wanneer die de kans krijgt. „Je bent supersnel door de brandgangetjes met die dingen." Juist het illegale heeft een onweerstaan bare aantrekkingskracht op de jongens. „Alles wat niet mag is leuk, toch?", zeg gen ze met een grijns op hun gezichten. Ze maken de buurt onveilig en dat wordt door de meeste dorpsbewoners niet gewaardeerd. „Toch zijn we meer uren in de garage te vinden, dan op straat", wil Peter (17) be nadrukken. Oude onderdelen van de Puch Maxi, het damesbrommertje bij uitstek, bleken een prima basis voor het bouwen van een eigen minibike. Het frame lasten ze zelf, scooterkappen werden gehalveerd, en brommerdelen werden in aangepaste versie overgeplaatst in de minimotor. Dan nog een beetje opvoeren en gaan. „Je bent er zo een jaar mee bezig", ver telt Peter. „Het gaat ook om het experi menteren. Het is een hele uitdaging om alles op z'n plaats te krijgen. De één worstelt met zijn blokophanging, de an der heeft problemen met het tandwiel. We lopen geregeld bij elkaar binnen en dan proberen we het net iets beter te doen dan de ander." Waterbanden Zijn eerste wedstrijd - in Kwadendam- me - liep uit op een fiasco omdat de ban den compleet wegsmolten. Daar werd voor de volgende wedstrijd iets op be dacht: „Water in de banden, dat houdt ze koel." Inmiddels is het knutselwerk niet langer welkom tijdens de races die zo nu en dan worden georganiseerd voor deze categorie. „We kunnen niet op tegen de fabrieksmodellen, vooral niet op het gebied van veiligheid." Een andere rage was snel geboren. Tij dens de dijkcross in Westkapelle reden enkele demo's van de pitbike over het parcours. In Meliskerke zijn ze nu niet meer op één hand te tellen. „Hier reed de eerste een half jaar geleden al rond, maar nu zie je ze ineens overal." De pit bikes zijn geen zelfbouw, bovendien foto Lex de Meester zijn ze een slag groter dan de minibike en dus ook iets veiliger. Toch kunnen ze evengoed niet door de beugel. „Ze wor den verkocht voor wedstrijden, op straat zijn ze verboden", weten de jon gens maar al te goed. Volgens woordvoerder van de politie Al- win Don is het bekend bij de korpsen dat er minimotoren in omloop zijn. „Het is geen speerpunt van ons beleid, maar als we ze tegenkomen, nemen we ze in beslag en er hangt een boete van enkele honderden euro's aan vast." Die boete heeft alles te maken met het feit dat de mini- en pitbikes geen kente ken dragen en dus ook niet verzekerd zijn. Op het moment wordt er minder gere den, zegt Don. Omdat het buiten kou der is. „Nou, ik rij er anders niet min der om", zegt Hanno (17). „En dat je een boete kan krijgen, tsja, dat risico loop je nou eenmaal." Ze zouden graag de ruimte krijgen. In plaats van de berm omploegen op plaatsen waar dat niet mag, gewoon het gas opentrekken op hun eigen crossterrein. „We zouden eigenlijk ergens terecht moeten kunnen. Iets met een hek eromheen. Dan is het voor iedereen veilig." Irte Piccolezza [ERE - In museum De Schot- Huizen in Veere wordt van- ag en morgen de verkoopten- Mistelling Arte Piccolezza ge- kidi'ii. t gaat om kleine werken van Veerse kunstenaars. De expo- lie is vandaag geopend van 1.00 tot 17.00 uur en morgen an 13.00 tot 17.00 uur. Het is het tweede jaar dat Arte ccolezza wordt georganiseerd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; .zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) I Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek I Selma Osman I Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA goes Tel: (0113)315500 [Fax: (0113)315669 k'E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl houder M. Walraven van Vlissin- gen. Het schrappen van de bus stop noemt zij 'een hele slechte zaak'. „We hebben op Vrijburg niet voor niets een busbaan aan gelegd. Ik heb liever niet dat pas sagiers zo'n akelige weg moeten oversteken. Ook al staan er ver keerslichten; stoppen bij het bus hokje is het meest ideaal." Nog een maatregel waar Walraven over valt: het schrappen van bus lijnen in het Middengebied. „In die buurt woont een kwetsbare groep mensen, die juist gebruik maken van de bus." Hoe vervelend ook, Walraven kan er nu niks meer aan doen. „De maatregelen zijn buiten de gemeente om ingevoerd. Ik kon achteraf alleen ja zeggen. Geen nee, want de provincie had alles al vastgelegd met Connexxion. Daar heb ik wat van gezegd en daar heeft de provincie op haar beurt excuses voor gemaakt. Pas volgend jaar, als er een nieu we dienstregeling komt, kan ik invloed uitoefenen. Dat ben ik dan ook van plan. Je kent je ei gen stad toch het beste." De Middelburgse wethouder A. de Vries noemt het 'wonderlijk' dat het besluit zonder overleg is genomen. „Het heeft veel geld gekost om die halte en die baan daar te krijgen. Die zijn goed voor mindervaliden en kinde ren. We bekijken wie hier schuld aan heeft, de provincie of Connexxion. Dan gaan we de verantwoordelijke aanspreken." Connexxion wacht reacties van de wethouders af. „Wij zijn al tijd bereid nog eens te praten." Advertentie wr'Wendy van den Hurk USSINGEN - De busstop bij [I Vrijburgbad verdwijnt, in [I Middengebied rijden voor- jan minder bussen. Maatrege- m waar verkeerswethouder M. ralraven niet gelukkig mee is. [et de nieuwe diensti-egeling is sg eens kritisch naar het open- jar vervoer gekeken: waar kan alijn weg, waar moet iets bij. Ie 'slinger' vanaf de Nieuwe fesingseweg naar Vrijburg jn wel weg, vonden de chauf- uravan Connexxion. Volgens hen stapt daar nauwe- jSis iemand uit", zegt vervoer- tüdige R.J. Oosting van Con- Ecaon. „Dat zijn we gaan tel- neninderdaad: maar een paar rasen maken gebruik van het ushokje bij het zwembad. Het mijden is maar lastig voor an- ere passagiers: dat kost tijd. jrwijl aan de overkant van de ieuwe Vlissingseweg ook een oshokje staat. Vandaar dat we Heen die handhaven." ot ergernis van verkeerswet- i?f jik neem nu een half- aarabonnement a 119,60* en ontvang gratis de DVD Cars. tem Fostcode: iank'/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: PZC, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. Somatische betaling door Anita Janse MIDDELBURG - Toen ze een maal begon te schrijven, was het einde zoek. De zeventien jarige Sarina Tahitu uit Middel burg heeft inmiddels 314 bladzij den op haar naam staan. „Het was nooit mijn bedoeling een boek uit te geven", zegt ze. Toch wordt haar debuutbundel deze week gedrukt. „Voor het eerst een vreemde die je boek leest, dat is heel eng", zegt Sarina, die niet zo nodig op de voorgrond hoeft. Toen ze een jaar geleden haar manuscript naar de uitgever stuurde, begon het balletje van zelf te rollen. Dubbel feest Uitgerekend op haar zeventien de verjaardag kwam het bericht dat haar boek gepubliceerd zou worden. „Dat was dubbel feest", lacht Sarina. Maar er moest nog een heleboel werk verzet worden. „Ik was op mijn veertiende begonnen met schrijven, elke keer kwam er een stukje bij. De uitgever gaf me een half jaar om het verhaal af te maken." Haar boek beschrijft de avontu ren van Shanneah, een fictief meisje met magische krachten. In het uur dat de zevende maan voor de zon schoof en de warme Sarina Tahitu (r) en zus Ruena, die de omslag van Sarina's boek illustreerde. foto Lex de Meester namiddag hulde in een donkere mantel, werd er op het eiland Dennak een meisje geboren. Ze had rode haartjes..., schrijft Sa rina in haar inleiding. Ze is met haar hoofdpersoon vergroeid ge raakt. „Ik schrijf vanuit de ik-persoon, maar zij durft veel meer dan ik. Zelf ben ik niet zo'n held."Haar Molukse achtergrond is een be langrijke inspiratiebron ge weest voor het schrijven van Shanneah. „Mijn vader is Moluks, vorig jaar zijn we met z'n allen in In donesië geweest. In de Molukse cultuur bestaat nog veel bijge loof", vertelt Sarina. Haar boek staat bol van de mysteries. Het verhaal speelt zich af in een denkbeeldige wereld, op een ei landengroep die de Westelijke Archipel heet. „Shanneah strijdt daar tegen kwade machten die haar eiland hebben overvallen", vertelt de jonge schrijfster. Volgens zus Ruena (16) is het een spannend boek. „Meestal zat ik echt te wachten op het vervolg." Illustraties Het verhaal hield haar zo bezig dat ze erover begon te tekenen. „Dat doe ik wel meer, dan heb ik een bepaald beeld bij een hoofdpersoon en die zet ik dan op papier." Sarina was meteen enthousiast. „Het klopte ge woon." Een plan was snel geboren; Rue na zou de illustraties maken. Zo is het gebeurd. Op de omslag van het boek prijken haar teke ningen. Voorlopig blijft het bij dit ene boek, denken de zusjes. Sarina zit in het laatste jaar van het vwo, en als het goed is begint ze volgend jaar aan een studie cul turele antropologie. „Kan ik me toch in magische volkeren blij ven verdiepen." Het boek kost 17,50 euro en is te verkrijgen via www.leesmijn- boek.nl. [Advertentie/ i i Den Dekker KAPELLE 0-M3-330330 www.dendekkermuziek.com zaterdag 16 december 2006 Middelburger aangehouden MIDDELBURG - Een 32-jarige man uit Middelburg is gis termiddag rond tien over twaalf in zijn woonplaats in de Tamariskenlaan aangehouden. De man stond in die straat bij onbekenden in de tuin en wilde deze, op vordering van de politie, niet verlaten. Hierop werd hij aangehouden. Tegen de man is pro ces-verbaal opgemaakt. Vernielingen aan auto VLISSINGEN - Aan een auto die geparkeerd stond in de Beaufortstraat in Vlissingen zijn donderdagavond tussen 23.00 en 24.00 uur vernielingen gepleegd. Er is een ruit van het voorportier vernield. De schade be draagt tientallen euro's. Bromfiets gestolen in Vlissingen VLISSINGEN - In de Hellingbaan in Vlissingen is gister middag tussen 15.00 en 15.30 uur een bromfiets gestolen. De bromfiets, een gele Peugeot met het kenteken 35-DJX-9, heeft een waarde van honderden euro's. Winkeldiefstal in Lange Zelke VLISSINGEN - Twee meisje (14 en 15 jaar) uit Vlissin gen, zijn gistermiddag rond half zes aan de Lange Zelke in hun woonplaats aangehouden wegens winkeldiefstal. De meisjes hadden drie paar schoenen bij De Schoenen reus aan de Lange Zelke weggenomen. Na onderzoek bleek dat in de tassen van de meisjes goede ren zaten die tevens van diefstal afkomstig waren. Zo had het tweetal dezelfde middag goederen weggenomen bij on der andere de Hema, Kruidvat, Intertoys en H&M. De to tale waarde van de spullen is onbekend. Tegen het twee tal is proces-verbaal opgemaakt. Boete voor schoppen tienjarige MIDDELBURG - Een veertigjarige inwoner van Sluiskil gaf gisteren in Middelburg toe een tienjarige jongen een schop te hebben verkocht. Politierechter B. Duinhof ver oordeelde hem voor mishandeling tot 150 euro boete. De verdachte had zich 23 juli niet kunnen bedwingen toen de jongen een stenen varkensbeeldje in zijn tuin onderspuw- de. De man trok het kind aan zijn haren en gaf hem een schop onder zijn achterste. Het incident kreeg de aan dacht van de media (SBS-televisie), waar de Sluiskillen- aar niet gelukkig mee was. „We worden nog steeds be dreigd en getreiterd." Jeugdhonk Colijnsplaat komt terug COLIJNSPLAAT - Het door brandstichting beschadigde jeugdhonk in Colijnsplaat komt waarschijnlijk volgende week alweer terug op de plek aan de Oude Haven. „Wij gaan als gemeente de container schoonmaken en de vloer herstellen, waarna die wordt teruggezet", meldde wethou der C. van der Weele (CDA, jeugdzaken) gisteren. Met de gebruikers is ook afgesproken dat ze het jeugdhonk gaan schilderen. De gemeente Noord-Beveland stelt daarvoor de verf beschikbaar. Het jeugdhonk was afgelopen zater dag in brand gestoken door onbekenden. door Aector Dooms MIDDELBURG - De politie was 20 april na een melding over een (mogelijke) wietplantage een wo ning in Hengstdijk binnengeval len. Dat was volgens de 33-jari- ge bewoonster, die niet thuis was, met groot machtsvertoon gegaan, zo vertelde ze gisteren in Middelburg. De buitendeur werd ingetrapt, (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 10 katern 1 het alfabet van Zeeland waarna zeven agenten dachten een hennepkwekerij te ontman telen. Ze troffen echter slechts zes wietplantjes aan. Dat was één plantje te veel, want men mag wettelijk niet meer dan vijf hennepplanten in bezit hebben. Voor dat ene plantje moest de vrouw gisteren op de zitting van de politierechter verschijnen. Raadsman A. Cambier bepleitte vrijspraak, omdat de politie on rechtmatig de woning was bin nengetreden. Politierechter R. Lameijer ging met het betoog van de strafpleiter mee. „De agenten hadden geen direc te noodzaak om zó op te treden. De politie had eerst even con tact met u moeten zoeken." De politierechter sprak de ver dachte vrij. De vrouw vertelde de zes planten te hebben ge kweekt voor eigen gebruik, om dat de wiet in een koffieshop te duur is. Officier van justitie J. Zonder van was onverbiddelijk en eiste 100 euro boete. (Advertentie) k, MORGEN! VAN 13.00- 17.00 (Advertentie) Tuincentrum bloembinderij Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl (Advertentie) In 2007 uw medewerkers opleiden? De financiële voordelen voor werkgevers vindt u op www.opleidingenberoep.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15