EU doet onveilige stoffen in de ban VS willen Soedan bombarderen PZC Britse politie verhevigt jacht op moordenaar van prostituees Litvinenko werd eerder vergiftigd Blix: garantie tegen aanval VS kan Iran van kernbom afhouden Astronauten Discovery strekken de benen Personeel VW valt voor ontslagpremie Chemicaliën verboden in zeep en verf VN geven gehandicapten meer rechten donderdag 14 december 2006 door Kees Bos STRAATSBURG - De Europese Unie gaat vele onveilige en onge zonde chemische stoffen verban nen uit dagelijkse producten, zo als zeep en verf. Het Europees Parlement heeft daartoe giste ren met grote meerderheid beslo ten. De industrie moet circa 30.000 stoffen aanmelden en hiervan ruim 10.000 grondig laten tes ten. Stoffen die schadelijk zijn, moe ten verdwijnen. De meeste van deze stoffen zijn nooit eerder grondig bekeken op hun gevol gen voor gezondheid of milieu. Brussel vermoedt dat hier de 1 oorzaak ligt van het groeiend aantal allergieën en afnemende vruchtbaarheid van mensen. De procedure van het testen en autoriseren van de stoffen gaat meer dan tien jaar duren. De EU heeft voor dit werk een nieuw agentschap opgericht in Hensinki. Volgens GroenLinks-Europarle- mentariër Kathalijne Buiten weg beschermt het bereikte be sluit amper de volksgezondheid en het milieu en levert het voor al vrijblijvende plannenmakerij op. De socialistische fractie meent daarentegen dat de Europese Unie door het besluit de meest ambitieuze regels heeft ten aan zien van chemische stoffen. De nieuwe wet op chemische stoffen is een van de omvangrijk ste ooit in de Europese Unie. Vrees De parlementsleden hadden on geveer vijfduizend wijzigingST voorstellen ingediend. Het be- drijfsleven lag aanvankelijk erg dwars, uit vrees voor miljarden euro's kostende testprocedures. Een compromisvoorstel twee we ken geleden beperkte de kosten, hoewel onderhandelaarster Ria NEW YORK - De internationale gemeenschap heeft gisteren de honderden miljoenen gehandi capten in de wereld in de armen gesloten. De lidstaten van de Verenigde Naties gingen in het VN-hoofdkwartier in New York unaniem akkoord met de histori sche Conventie voor de Rechten van Gehandicapten. De Algemene Vergadering van de VN beoogt met de conventie de positie van gehandicapten te verbeteren en regeringen aan te zetten tot uitbanning van discri minatie van gehandicapten en tot meer begeleiding en hulp. Ongeveer 10 procent van de we reldbevolking, naar schatting 650 miljoen mensen, is invalide. Het verdrag is volgens de hoog ste baas van de VN, Kofi Annan, historisch. Het is de eerste keer dat de we reld zich zo overtuigend en eens gezind schaart achter gehandi capten. De overeenkomst wordt van kracht als meer dan twintig lan den het document hebben gerati ficeerd. Landen die dit doen, moeten zorgdragen voor een goed gehan dicaptenbeleid. Het gaat onder meer om onbelemmerde toegang tot de arbeidsmarkt, het bestuur en elke vorm van onderwijs. ANP (Advertentie) Oomen (CDA) van de christende mocratische fractie graag meer bureaucratie uit de regels had willen schrappen. De milieubeweging reageerde gisteren matig enthousiast op het besluit. „Het voorstel is een eerste bescheiden stap naar een nieuwe aanpak van chemische stoffen", zo reageerden het WNF, Greenpeace en de Europe se Milieudefensie. „Maar er zit ten veel gaten in de wetgeving waardoor er nog steeds stoffen toegestaan worden die kanker en aangeboren afwijkingen kun nen veroorzaken. Constructief De branchevereniging van de Europese Chemische Industrie Cefic betreurde gisteren dat in het compromis nog enkele onno dige vereisten zijn toegevoegd aan de vergunningsprocedure. De organisatie belooft echter constructief mee te werken. ANP door Thomas Verfuss DEN HAAG - Veiligheidsgaran ties voor Iran zijn een mogelijke uitweg uit de crisis rond het atoomprogramma van dat land. Dit zei Hans Blix gisteren tij dens een persconferentie in Den Haag. De Zweed is sinds 2003 voorzit ter van de WMDC, een op insti gatie van de VN opgerichte com missie voor de beheersing van massavernietigingswapens. Blix vroeg zich hardop af waar om Teheran atoombommen zou willen, en noemde het 'risico' van een Amerikaanse aanval als mogelijke verklaring. Als het Westen Iran zijn atoomprogram ma uit het hoofd wil praten, dan zijn veiligheidsgaranties tegen aanvallen een mogelijke uitweg, aldus Blix. De voormalige Zweedse minister van Buiten landse Zaken is van 1981 tot 1997 directeur-generaal ge weest van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) in Wenen. Geen vaart In die tijd al begon Iran met een nucleair programma, iets waar dus geen vaart achter is gezet, al dus Blix. In die tijd was de Eer ste Golfoorlog tegen Irak (1980-'88) de 'reden' voor Tehe ran om zich bedreigd te voelen. Het Westen steunde de Iraakse dictator Saddam Hussein des tijds nog. Het Westen maakt zich zorgen over het programma waarbij Iran uranium verrijkt. Volgens Teheran gaat het om vreedzame doeleinden. Met name Israël maakt zich zorgen dat Iran een atoombom zou kunnen bouwen die de Joodse staat zou bedrei gen. De fraanse president Mahmoud Ahmadinejad gooide dinsdag weer eens olie op het vuur door te voorspellen dat Israël „gauw zal verdwijnen". Volgens Blix wordt Iran welis waar een aantrekkelijk aanbod gedaan met bijvoorbeeld het in het vooruitzicht gestelde lid maatschap van de Wereldhan delsorganisatie (WTO). Maar daar moeten westerse vei ligheidsgaranties bijkomen. ANP HOUSTON - De eerste ruimtewandeling van twee astronauten van het ruimteveer Discovery is succesvol verlopen. Dat maakte de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA gisteren bekend. De Amerikaan Robert Curbeam en de Zweed Christer Fuglesang werkten ruim 6,5 uur aan het internationale ruimtestation ISS. Zij maakten met succes een twee ton wegende metalen aanbouw aan ISS vast. Er volgen nog twee ruimtewandelingen tijdens deze missie die tot 21 december duurt. foto RTR G°es/Oostburg. Juwelier 't Goudoppertje 'Soes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg. Burg Burctitstraat 8-10) Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 V'sangen, Juwelier van Boven. Walstraat 90 van onze redactie buitenland LONDEN - Het Amerikaanse le ger bereidt plannen voor bom bardementen op Soedan voor. De Verenigde Staten willen de Soedanese regering op die ma nier dwingen een eind te maken aan het aanhoudende geweld in de regio Darfoer. Dat schrijft de Britse krant Fi nancial Times op gezag van bronnen binnen de Britse rege ring. „Het is de Amerikanen me nens", aldus een overheidsfunc tionaris. Tegelijkertijd ijveren zowel de Amerikanen als Britten voor het instellen van een vliegverbod bo ven de West-Soedanese provin cie Darfoer, om het Soedanese leger ervan te weerhouden dor pen te bombarderen. De Britse premier Tony Blair heeft gezegd steun hiervoor te zoeken bij de Verenigde Naties. „Als er niet snel een einde komt aan het geweld in Darfoer, die nen we over te gaan op een ande re, hardere aanpak. Maar wel sa men met internationale part ners en steun van de VN", aldus Blair, na terugkeer uit Washing ton waar hij een ontmoeting had met de Amerikaanse presi dent George Bush. Dwang Blair hield Bush voor dat ze de Soedanese leider Omar al-Bas- hir de 'komende twee tot drie maanden' moeten dwingen iets te doen aan het geweld in Dar foer. Daar zijn de afgelopen drieënhalf jaar honderdduizen den mensen omgekomen door ge vechten tussen rebeUen, het Soe danese leger en door Khartoem gesteunde Arabische milities, de Janjaweed. Hoewel functionarissen in zo wel Londen als Washington toe geven dat het 'riskant' is om een kleine vier jaar na de inval in frak opnieuw een moslimland aan te vallen, menen ze tegelij kertijd dat er nauwelijks nog een andere manier te bedenken is om Khartoem tot actie te dwingen. De VN-Veiligheidsraad besloot onlangs een internationale vre desmacht naar Darfoer te stu ren, maar de Soedanese rege ring weigert de soldaten toe gang tot zijn land. President al-Bashir beweert dat het Wes ten de situatie in Darfoer 'schro melijk overdrijft' en dat de ze venduizend militairen van de Afrikaanse Unie (AU) die nu in Soedan zijn, goed in staat zijn de regio te controleren. Het eni ge wat de VN mogen doen is het AU-leger ondersteunen. Rege ringsbronnen in Londen onder strepen dat alleen als al-Bashir blijft weigeren VN-troepen toe te laten in zijn land, besloten kan worden tot een militaire aanval. Volgens Blair kan de he le regio destabiliseren, als niet snel een eind wordt gemaakt aan het geweld. GPD door Aad Luymes LONDEN - De politie in de Brit se stad Ipswich heeft de zoek tocht naar de vermeende serie moordenaar, die wordt verdacht van de moord op zeker vijf pros tituees, verder uitgebreid. De politie van het district Suf folk krijgt assistentie van poli tiekorpsen uit alle delen van het Verenigd Koninkrijk, aldus de BBC gisteren. De politie hoopt van de vijf slachtoffers DNA-materiaal te verzamelen dat aanwijzingen kan geven over de dader. De slachtoffers zijn de afgelo pen tien dagen onder meer in een riviertje en een bos gevon den, in de buurt van de A14 die (Advertentie) naar de nabijgelegen haven van Felixtowe leidt. Volgens de politie zijn er over eenkomsten in de wijze waarop de vrouwen zijn omgebracht. Zo zijn ze allemaal naakt gevonden in een landelijke omgeving. Ook betreft het allemaal prostituees die in en rond Ipswich werk zaam waren. De Britse zondagskrant News of the World heeft een beloning uit geloofd van 250.000 pond voor de tip die leidt tot aanhouding van de dader. De politie van Ipswich verwel komde de beloning en vraagt mogelijke ooggetuigen zich te melden. De politie onderzoekt nog de twee lijken die dinsdag gevonden zijn. Ze vermoedt dat het gaat om twee prostituees die eerder als vermist werden opge geven. Een van de twee vermiste vrouwen werd vier dagen voor haar verdwijning nog geïnter viewd door een lokaal tv-sta- tion. De 24-jarige Paula Clennel vertelde toen dat ze had ge hoord dat er een prostituee was vermoord, maar dat ze toch de straat op ging, omdat ze geld no dig had om drugs te kopen. ANP Seriemoorden rond Ipswich Gemma Tama Adams (25) Nicol(19) Vermist: Vermist: 15 november 30 oktober Gevonden: Gevonden: 2 december 8 december Boete voor dubbelstemmen EP BRUSSEL - Wie bij verkiezingen op het Europees Parle ment stiekem in twee landen stemt, moet daarvoor een fik se boete krijgen. De Europese Commissie heeft dat giste ren voorgesteld. De kiesregisters van de EU-landen sluiten niet op elkaar aan. Emigranten kunnen daardoor tweemaal hun stem uitbrengen: in het woonland en in het land van de nationa liteit. Het stemmen in een ander land dan dat van de ei gen nationaliteit, is de laatste tijd toegenomen. ANP Chinezen verzwelgen meeste bier PEKING - Chinezen zijn de grootste bierdrinkers ter we reld. In China is in 2005 meer dan 30 miljard liter gerste nat gedronken, een stijging van ruim 5 procent ten opzich te van 2004. In totaal werd vorig jaar wereldwijd bijna 156 miljard li ter bier genuttigd, waarvan de Chinezen bijna een vijfde voor hun rekening namen. De Amerikanen staan op de tweede plaats, gevolgd door Duitsland, Brazilië en Rus land, meldt het Japanse persbureau Kyodo. ANP Aanklacht terrorisme vervalt ISLAMABAD - Een Pakistaanse rechtbank heeft gisteren wegens gebrek aan bewijs een aanklacht tegen de ver meende terrorist Rashid Rauf ingetrokken. Dat heeft de advocaat van Rauf, een Brit van Pakistaanse afkomst, in Islamabad gezegd. Rashid Rauf heeft volgens de Britse politie een sleutelrol gespeeld bij het beramen van een verijdelde aanslag op vliegtuigen tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten. Londen heeft Pakistan om zijn uitlevering gevraagd. Hij zou contact hebben gehad met Al Qaeda. ANP/RTR Bush scoort slecht in peilingen WASHINGTON - Voor Amerikanen is het nu al klip en klaar. President George Walker Bush zal de geschiedenis ingaan als een ondermaatse president. In een peiling van de krant USA Today en opiniepeiler Gallup zegt 54 procent dat het huidige staatshoofd niet beter zal scoren dan benedengemiddeld. Slechts 19 pro cent vei-wacht dat hij het predicaat 'goede president' zal krijgen en 27 procent gaf aan te verwachten dat Bush als 'gemiddeld' zal worden aangemerkt. George Bush doet het daarmee aanmerkelijk slechter dan zijn vijf voorgan gers. Ronald Reagan deed het onder hen het beste. ANP Teheran krijgt vrouwentaxi TEHERAN - In de Iraanse hoofdstad Teheran is een taxi centrale gestart voor vrouwen. De gemeente Teheran liet gisteren weten dat het initiatief is genomen op aandrin gen van vrouwen die zich vaak niet comfortabel voelen in het gebruikelijke taxivervoer. Daar pikken chauffeurs tal rijke verschillende passagiers op die zich dan opeenstape len in de gammele taxi, vaak in een Paykan, een Iraanse auto gebouwd naar een Bi-its Hillman Hunter-model van veertig jaar geleden. De vrouwentaxi's zijn moderne en comfortabele auto's van het Zuid-Koreaanse merk Kia, onder meer uitgerust met een navigatiesysteem. Ze worden gereden 'door pro fessionele en ervaren vrouwen'. ANP/AFP door Pascale Thewissen BRUSSEL - In België is op schudding ontstaan over de rian te vertrekpremie voor werkne mers van de Volkswagen-fa briek in Vorst, bij Brussel. Die kan oplopen tot 144.000 euro. De belangstelling voor de rege ling is zó massaal dat er in plaats van een personeelsover schot een tekort dreigt. De arbeiders van Volkswagen stonden deze week in de rij om te vertrekken. De directie had gerekend op 1500 vrijwillige ont slagen. Maar er hebben zich al 1.680 mensen gemeld. De vak bonden vrezen dan ook dat de toekomst van de fabriek in het gedrang komt. Het Duitse hoofdkantoor van Volkswagen maakte vorige maand bekend dat de productie van de Volkswagen Golf in Vorst wordt stopgezet. Sinds dien ligt het werk stil. Nogal wat werknemers kiezen voor financiële zekerheid. De di rectie van Volkswagen heeft tot nog toe verzuimd om duidelijk heid te scheppen over de toe komst. Er zijn plannen om in Vorst de Audi A3 van de band te laten rollen vanaf 2009. Ook de productie van de Volkswagen Polo blijft in Vorst. De bonden betwijfelen echter of dat genoeg is om de fabriek draaiende te houden. Het succes van de regeling heeft ook te maken met de hoogte van de premie. De regeling is de riantste uit de Belgische geschie denis. De werkgeversfederatie Agoria heeft bedenkingen bij die hoge opstapvergoeding. Wie vrijwillig vertrekt, heeft recht op een vergoeding van tussen de 25.000 en 144.000 euro, afhanke lijk van het aantal dienstjaren. „Dat is twee tot drie keer meer dan bij andere dergelijke her structureringen in ons land", deed Stephan Vanhaverbeke van Agoria eerder deze week zijn beklag. Voorbeeld Hij vreest dat het voorbeeld van Volkswagen Vorst bij toekomsti ge herstructureringen nadelig zal werken. Het andere grote nadeel van het succes van de regeling is dat er wellicht te weinig werknemers overblijven om de fabriek op nieuw op te starten. Vandaag zitten bonden en direc tie opnieuw met elkaar om de ta fel. Dan moet ook duidelijk wor den wanneer het werk in Vorst wordt hervat. anp - bron: bbc I epa door Robert Bloemen MOSKOU - De afvallige Russi sche ex-spion Alexander Litvi nenko is niet op 1 november ver giftigd, maar twee weken eer der. Dat verklaarde een van zijn contactmannen, de Rus Andrej Loegovoj, gisteren. Litvinenko, die op 23 november stierf, ontmoette Loegovoj op 16 oktober bij een veiligheidsfirma in Londen. Zij zouden toen bei den zijn besmet met het radioac tieve polonium 210. In de firma zijn later sporen van polonium aangetroffen. Loegovoj wordt in een kliniek in Moskou op stra ling onderzocht. De onopgehelderde dood van Litvinenko belast de verhoudin gen tussen Moskou en Londen. De ex-spion was naar Groot-Brittannië overgelopen. Hij beschuldigde de Russische president Vladimir Poetin ervan hem te willen vermoorden. Ook een andere contactman van Litvinenko, de Rus Dimitri Ko- vtoen, had op 16 oktober een ontmoeting met de ex-spion. Kovtoen had ook de dag voor en na de 16e contact met Litvinen ko. Hij raakte eveneens vergif tigd, maar volgens eigen zeggen gaat het van dag tot dag beter. Hij hoopt voor het einde van de week uit het ziekenhuis te kun nen vertrekken. Naar verluidt ging de politie in Londen er steeds vanuit dat Litvinenko op 1 november moest zijn vergif tigd. Hij zou toen Loegovoj en Kovtoen in een hotel hebben ge troffen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5