Verdediger waarop je kon bouwen Gymvereniging Veldo wordt vijftig Cor van der Hart op 78-jarige leeftijd overleden uitslagen agenda donderdag 14 december 2006 Sauerbreij zevende in Italië SAN VIGILIO Dl MAREBBE - Nicolien Sauerbreij is het snowboarden nog niet verleerd. Na enkele tegenvallende verrichtingen deed de 27-jarige Nederlandse in deze disci pline gisteren weer met de besten mee. Ze eindigde in het Italiaanse San Vigilio di Marebbe als zevende op een pa rallelreuzenslalom voor de wereldbeker. ANP CHIO Aken breidt uit AKEN - Het concours CHIO Aken breidt het programma vanaf volgend jaar uit met eventing en voltige. De twee disciplines krijgen een plaats naast de vaste onderdelen springen, dressuur en vierspannen. Het grootste hippi sche toernooi in de wereld krijgt hiermee de status van een mini-WK. De uitbreiding volgt op de succesvolle Wereldruiterspe- len die de Duitsers dit jaar organiseerden. „We willen hiermee zeker geen concurrent van de Wereldruiterspelen in 2012 in Kentucky worden. Maar we zijn deze uitbrei ding aan onze bezoekers verschuldigd", lichtte Michael Mronz namens de organisatie toe. Tijdens de wereldtitel strijd kon Aken zich verheugen in grote getalen bezoe kers. Het CHIO staat volgend jaar van 3 tot en met 8 juli op de kalender. ANP Krajicek gunt Andrade geen game ROTTERDAM - Michaëlla Krajicek heeft gisteren een zeer overtuigende start op de nationale masters in Rotter dam gemaakt. De als eerste geplaatste tennisster gunde Selma Andrade geen enkele game: 6-0 6-0. Krajicek speelt in de tweede ronde tegen Marrit Boonstra, die in de eerste ronde Mariëlle Hoogland met 7-5 6-3 versloeg. Ook de als tweede gerangschikte Elise Tamaëla won met 6-2 7-6 van Leonie Mekel. Ze treft in de tweede schifting Da- niëlle Harmsen, die zich met 6-3 6-4 van de Goese Suzan ne van Hartingsveldt ontdeed. ANP Champions League voor hockey AMSTERDAM - Er komt vanaf 2007 een 'Champions Lea gue' voor het hockey. Dat heeft de Europese hockeyfedera- tie EHF afgelopen weekeinde besloten. De Eurohockey League, gesponsord door ABN Amro, vervangt de huidige Europese bekertoernooien. De Eurohockey League zal in oktober 2007 van start gaan. Vanaf volgend seizoen ko men de toernooien om de Europa Cup I en II te vervallen. De beste 24 ploegen van Europa mogen meedoen aan de competitie. Gebaseerd op de ranglijst van de laatste tien jaar is besloten dat Nederland, Duitsland, Spanje en En geland elk drie ploegen kunnen inschrijven. GPD Woods opnieuw de beste LOS ANGELES - Tiger Woods is in Los Angeles door zijn collega's gekozen tot golfer van het jaar. Woods ont ving de bijbehorende Jack Nicklaus-trofee voor de acht ste keer in tien jaar. Woods won dit jaar acht toernooien. Hij sprak in zijn dankwoord van het moeilijkste jaar uit zijn loopbaan. Zijn vader overleed in mei, waarna hij meer dan twee maanden niet in actie kwam. „Terugkeren op de golfbaan was heel moeilijk. De herinnering aan mijn vader was er continu. Hij bracht mij ertoe te gaan golfen en leerde me op de baan wijze levenslessen." ANP i tonrDickSintenie AMSTERDAM - Spijkerhard, f beresterk en gezegend met een f prachtige wreeftrap; de dinsdag i pp 78-jarige leeftijd overleden 1 Corvan der Hart was een centra- Ij |everdediger waarop je kon bou- Wt Sind jaren veertig groeide hij uit tot een van de steunpilaren ranAjax dat hij, na een periode ran sportieve kommer en kwel, v-ugbracht aan de top. Zijn kwaliteiten bleven ook ijverde grens niet onopgemerkt. Tan der Hart was in-1950 de eer ste Ajacied die fullprof werd, jij het Franse Olyrnpique Lille. Vier jaar later, toen ook het be- •aald voetbal in Nederland nerd ingevoerd, streek hij neer bij Fortuna'54, de eerste Neder landse profclub. Hij speelde er twaalf seizoenen. Inde eerste tien na-oorlogse ja ren ontwikkelde en professiona liseerde het voetbal ziender ogen. Van der Hart speelde daar in, mede door zijn keuze voor Lille, een rol. Belangrijk voor de invoering van het profvoetbal in 1928-2006 ons land was ook de Waters noodwedstrijd in 1953, toen de inhet buitenland spelende profs -onder wie Van der Hart - in Pa rijs het Nederlands (amateur)elf- lal met 2-1 versloegen. In 1955 maakte de Amsterdam severdediger, op 26-jarige leef tijd, zijn debuut in Oranje tegen Denemarken. Van der Hart zou 14 interlands spelen, waarvan 26 keer als aanvoerder. Bikkelhard Legendarisch waren de duels net West-Duitsland in 1956 - Nederland won in het Rhein-sta- dion met 2-1 van de toenmalige wereldkampioen - en Oostenrijk is 1957. Die laatste wedstrijd, in het kader van de kwalificatie voor het WK 1958 in Zweden, liep in Wenen volledig uit de band, Door twee treffers van Noud van Melis leidde Oranje bij rust met 2-0, maar de Oosten rijkers bogen die achterstand in de tweede helft met bikkelhard en vuig spel om in een 3-2-zege. De Nederlandse keeper Eddy Pieters Graafland werd be spuugd door de Oostenrijkse spits Dienst en ook het publiek in het Prater Stadion gedroeg zich volgens de Nederlandse de legatie schandelijk. Aanvoerder Van der Hart wond er na het duel tegenover de Oos tenrijkse verslaggevers geen doekjes om. Hij vond zijn tegen standers op één speler na, Ger hard Hannapi, allemaal 'Schwei- nehunde'. De return in het Olym pisch Stadion in Amsterdam ein digde in een gelijkspel (1-1), waarmee de kans om ooit aan het WK mee te doen was verke ken voor de eerste generatie Ne derlandse profspelers.' Assistent Als trainer haalde Van der Hart wel het WK, in 1974, als assis tent van Rinus Michels en Fran- tisec Fadrhonc. De rol van Van der Hart was het analyseren van de komende tegenstander. Het was hem, vanwege zijn groot tac tisch inzicht, op het lijf geschre ven. Hij werd tijdens het toer nooi overladen met complimen ten. Toch maakte Van der Hart de halve finales en de finale niet mee. Over zijn vertrek bestaan verschillende lezingen. Michels zou 'genoeg weten' van de moge lijke tegenstander in de eind strijd, West-Duitsland of Polen. En volgens de KNVB moest de assistent aan de slag bij zijn nieuwe club, Standard Luik. In het boek 1974 Wij waren de besten wordt beschreven hoe Van der Hart zich op de beruch te avond van het 'zwembad-inci dent' tijdens het reguliere feest je (etentje, optredens van Neder landse artiesten) uitleefde. Hauptkommissar Günther, die de beveiliging van het Neder lands elftal voor zijn rekening nam, zou daarna volgens elftal leider Carel Akemann hebben gestaan op het vertrek van de as sistent. Van der Hart heeft die le zing altijd ontkend. Hoe dan ook, de finale tegen de Duitsers ging met 2-1 verloren en Van der Hart ging aan de slag bij Standard Luik. Hij bleef nadien nog vijftien jaar trainer bij verschillende clubs (Ajax-jeugd, Volendam, AZ'67, Telstar), in verschillende landen (Verenigde Staten, Ma rokko, Turkije) en met wisse lend succes. Daarbij werd hij lange tijd geplaagd door een drankprobleem. De laatste ja ren kwam Van der Hart, die geen functie meer had in de voet ballerij, nog geregeld bij de Am sterdamse club Zeeburgia om in de kantine een kaartje te leggen. Hij wordt in besloten kring ge cremeerd. GPD Duel in het seizoen 1965-1966 tussen een bomende en een gaande man. Cor van der Hart van Fortuna'54 (links) is Ajacied Johan Cruijff te vlug af. foto GPD Basketbal New York. NBA. Atlanta Hawks-Denver Nuggets 87-100, Milwaukee Bucks-Seattle Supersonics 94-93, Houston Rockets-LA Lakers 94-102, Golden State Warriors-Sacra mento Kings 126-113. Futsal Goes. Competitie, A21: ZW/TMF 1 - Amigo's/De Post 0-3, SSV65 2 - SSV'65 4 2-4, Matisse 2-Biezentrappers 2 7-2, SSV'65 3-Matisse 1 5-2, Biezentrappers 1-FM Sranang 2 3-5, Amigo's/De Post-FC Dauwendaele 1 4-9, Biezentrap pers 4-ZVV/TMF 1 10-1, Biezentrappers 3-Kloetinge 1: Kloetinge niet opgeko men. Handbal Göteborg/Stockholm. EK vrouwen, hoofdronde. Groep 1: Hongarije-Polen 37-21 (16-9), Oostenrijk-Duitsland 22-34 (11-19), Ma- cedonië-Noorwegen 13-28 (10-17). Stand: 1. Noorwegen 4-8, 2. Hongarije 4-6, 3. Duitsland 4-6, 4. Polen 4-2, Oos tenrijk 4-2,6. Macedonië 4-0. Groep 2: Kroatië-Frankrijk 21-22 (10-8), Zweden-Spanje 24-19 (10-10), Rusland - Denemarken 32-27 (17-13). Stand: 1. Rusland 4-8, 2. Frankrijk 4-4, 3. Spanje 4-4, 4. Zweden 4-4, 5. Kroatië 4-2, 6. Denemarken 4-2. Rusland naar halve finale. Groningen. Greenery-schaatszes- daagse. Mannen, derde etappe (125 ronden): 1. Wubben, 2. Bob de Vries, 3. Van Oosterom, 4. Heideman, 5. Mi- chaud, 6. Landman, 7. Bierma, 8. Stuut, 9. Angenent, 10. Vink. Klassement: 1. Michaud 87,2, 2. Wub- Puntendeling 't Bierwinkeltje SAS VAN GENT - De drieban- ders van 't Bierwinkeltje vero verden in eigen huis een punt op DC Michielsen 2. Na de overwinning op de koplo per schijnt de Sasse ploeg de smaak te pakken te hebben. Het team staat nog wel laatste, maai de concurrentie komt weer in het gezichtsveld. 't Bierwinkeltje-DC Michielsen 2 4-4: Joke Breur-Ruud Oonincx 30-26, 68; Marijn Geirland-Hans Proper 15-25, 61; Joiii Sander- se-Piet Oosthoek 25-20, 86; Piet Boot-Janus de Grauw 11-20, 38. Wubben wint in Greenery Six GRONINGEN - Kurt Wubben heeft gisteren de derde etappe van de Greenery Six gewonnen. De marathonschaatser uit Pijn- acker, onlangs in Moskou ook succesvol bij een wereldbeker wedstrijd op de 10 kilometer, versloeg in Groningen zijn mede vluchters Bob de Vries en Jan van Oosterom. Cédric Michaud, vijfde, behield de leiding in het algemeen klassement. ANP ben 79,1, 3. Heideman 76, 4. Bob de Vries 73, 5. Landman 53. Vrouwen, tweede etappe (50 ron den): 1. Bekkering, 2. Sterk, 3. Smit, 4. Elma de Vries, 5. Ter Haar, 6. Saguna. Klassement: 1. Bekkering 55,2, 2. Sterk 47, 3. Smit 41. Rotterdam. Masters. Vrouwen, eerste ronde: Krajicek (1 Andrade 6-0 6-0, Tamaëla (2)-Mekel 6-2 7-6, Thijssen (7)-Gomperts 7-6 6-2. Mannen, eerste ronde: Haase (2)— Westerhof 3-6 6-3 6-4, Logtens (6)- Standaart7-6 6-4. [Voetbal Tokyo. WK clubs. Halve finale: Al Ahly Cairo (Egy) Inter- nacional (Bra) 1-2 (0-1). 23. Pato 0-1, 54. Flavio 1-1,72. Adriano 1-2. Volleybal Terneuzen. Najaarscompetitie bevo- bo. Klasse A: Dow-Scheldesport 3-0, Dees Sport-BN/De Stem 3-0, ROS-Delta 3-0, Jacobs/Tuin-Zaman Sport 0-3. Klasse B: BN/De Stem 2-De Pooter 0-3, Dow 2-Rabobank Terneuzen/Sas 2-1, PSOVZ-Van der Poel bv 1-2, Dees Sport 2-NHI Terneuzen 3-0. Klasse C: Echo Audio-Delta 2 0-3, De Hoop-TeVoRe 1-2, El.van Fraeyenho- ve-Visser Smit Hanab 1-2, Gemeente Terneuzen-V8tK/C1000 Hoek 1-2. Klasse D: Scheldesport 2-URS 0-3, Asya Kartallari-Yildiz 0-3, NHI Terneu zen 2-PSOVZ 2 3-0, Dow 3-WBAZ 2-1. Klasse E: BN/De Stem 4-Hydro IS Part ner 0-3, Zeeland Seaports-Nacap 1-2, BN/De Stem 3-V&K/C1000 Hoek 2 1-2, HCO-Gemeente Terneuzen 2 2-1. Eindstanden najaarscompetïtie. Klasse A: Dees Sport 33 (kampioen), Dow 32, ROS 31, Zaman Sport 26, Jacobs/Tuin 16, Delta 10, BN/De Stem 9, Scheldesport 8 (degradatie). Klasse B: Rabobank Terneuzen/Sas 23 (kampioen en promotie), NHI Terneu zen 2 22. BN/De Stem 2 22, Van der Poel bv 22, De Pooter 20, PSOVZ 20, Dees Sport 2 20, Dow 2 19 (degradatie). Klasse C: TeVoRe 32 (kampioen en pro motie). Delta 2 28 (promotie), El.van Fraeyenhove 27, De Hoop 26, Gemeen te Terneuzen 19, V&K/C1000 Hoek 19, Visser Smit Hanab 9, Echo Audio 7 (degradatie). Klasse D: Dow 3 36 (kampioen en pro motie), WBAZ 30 (promotie), Yildiz 30, URS 25, NHI Terneuzen 2 20, Schelde sport 2 12, PSOVZ 7, ASYA Kartallari 7 (degradatie). Klasse E: Nacap 29 (kampioen en pro motie), Gemeente Terneuzen 2 28 (pro motie), HCO 25, Zeeland Seaports 21 V&K/C1000 Hoek 2 21, Hydro IS Partner 16, BN/De Stem 4 13, Meermarkt Philip pine 11BN/De Stem 3 9. donderdag Biljarten Persoonlijk Kampioenschap lïbre tweede klasse district Delta Zuid-West, poule noord. Organisatie BV De Herberg. (Café De Herberg, Ka pellek Aanvang: 19.00 uur. j Dammen PZDB-competitie. Hoofdklasse: BDV -Aagtekerke. Aanvang 19]30 uur. Volleybal Mannen. Tweede klasse G: Rowi 2-VVS'92 2. Vrouwen. Promotieklasse A: VOY 2-RVC/Libanon. Eerste klasse D: VVS'92-Morres/Hulst 2. Jens van Dam staat voor grote krachtmeting SAS VAN GENT - De vijftien jarige Jens van Dam van HGL/KOT'86 staat komend weekeinde in Lelystad voor een eerste echte krachtmeting in rijn prille biljartcarrière. Tij dens het Nederlands kampioen schap driebanden voor jeugd moet hij echt aan de bak. Natuurlijk nam de Sassenaar al 'eerder deel aan sterk bezette toernooien, maar die vallen in het niet bij de krachtmeting die hem nu te wachten staat. Titel verdediger Nick Zuykerbuyk (20) uit Oudenbosch, Kai de Zwart (18) uit Sprundel en Glen Hofman (16) uit Den Haag zijn de te kloppen mannen. Hofman drong begin dit jaar nog door tot het hoofdtoernooi van de World Cup in Sluiskil. Met het oog op het komende in ternationale jeugdtoernooi in Sluiskil is het NK van zaterdag en zondag een mooie plaatsbepa ling voor Van Dam. Het kam pioenschap begint op beide da gen om 11.00 uur. Voetbalsters in kwalificatiepoule tegen Duitsland NY0N - Het Nederlandse vrou- ffenvoelbalelftal is gisteren in Nyon tijdens de loting voor het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap 2009 gekoppeld aan wereldkampioen Duitsland. Oranje neem het in groep 4 verder op tegen Zwitser land, België en Wales. Bondscoach Vera Pauw sprak win een zware poule. „Duits land is dé grote favoriet. Zij heb ben zes van dé. negen EK's ge wonnen en zijn ook nu titelver dediger, Wij moeten op de twee de plaats te eindigen. Dan heb ben we via de play-offs alsnog demogelijkheid ons te kwalifice ren voor het EK." De EK-kwalificatieduels wor den gespeeld in de periode van april 2007 tot en met oktober 2008. Aan het eindtoernooi in Finland nemen voor het eerst in de geschiedenis twaalf landen deel. Dat zijn er vier meer dan m het verleden. De zes groeps winnaars plaatsen zich recht streeks voor de eindronde. Ook de vijf winnaars van de play-of- fduels gaan naar het EK. Gast land Finland completeert het deelnemersveld. ANP door Tom van Gurp MIDDELBURG - Gymnastiekvereni ging Veldo uit Middelburg bestaat van daag precies vijftig jaar. Op 14 decem ber 1956 richtte J. Hekhuis de christelij ke vereniging Vlug En Lenig Door Oefe ning op. Meteen sloten dertig leden zich aan. Gestaag groeide Veldo door, tot in 1980 het hoogste aantal leden werd bereikt: 745. Dat aantal leverde vooral bij de clubkampioenschappen nogal eens pro blemen op. Ex-bestuurslid Sjaan Tim merman legt uit waarom. „Elk kind krijgt per onderdeel verschil lende cijfers. Dat moest dan allemaal opgeteld worden. Ik zat me helemaal suf te rekenen. Computers had je in die tijd nog niet, hè. En alle diploma's met de hand schrijven. Met al die cijfertjes erop." Sinds 1980 daalt het aantal le den. „Er zijn meer verenigingen en er zijn spelcomputers. Jongeren hebben ge woon veel meer te doen," verklaart pen ningmeester Gerie Woltering. En dat scheelt behoorlijk wat contributie. Vel do is niet rijk volgens Woltering. Ze roemt daarom het werk van de hulp krachten: „Een vereniging kan niet zon der vrijwilligers." 'Jazzgymnastiek raakt in' kopt club blad Veldonieuws in het voorjaar van 1979. In dat jaar werd besloten om ook een jazzdans-tak aan het gymnastiek toe te voegen. Die tak is bij Veldo een steeds belangrijkere plek in gaan ne men. In 2002 werd het jazzdansen omge doopt tot 'Streetdance, dat inmiddels groter is geworden dan de gymnastiekaL deling. Die laatste tak heeft nu nog zo'n tachtig leden. Bij het streetdance zijn dat er 120. „En daar komen er soms wel tien per maand bij", vertelt Woltering la chend. Onchristelijk Het streetdance had volgens haar vroe ger absoluut niet gemogen. „Die vorm van dansen was te onchristelijk", geeft ze de religieuze grondslag van de vereni ging aan. Want die speelde bij de oprich ting een grote rol. Op zondagen werd er niets aan gymnastiek gedaan. Dat ge beurt overigens nog steeds niet. Maar verder is er weinig meer terug te vinden van de verzuilde mentaliteit van de ja ren vijftig. „We vragen echt niet of ie mand het christelijke geloof aanhangt", zegt Woltering. Belerend Vroeger ging het er formeler aan toe. Jongens en meisjes trainden apart. En ook alleen onder leiding van iemand van hetzelfde geslacht. Vrouwen droe gen rokjes. Veldo sloot zich aan bij de christelijke gymnastiekbond en bij een uitvoering moest eerst iedereen keurig in één rij binnenkomen en daarna stijf in de houding staan. Maar beetje bij beetje veranderde de instelling van de leden van Veldo. Ze hielden zich niet meer aan alle voorschriften. Dat blijkt onder meer uit het verslag van een uit voering die Veldo gaf in 1977. Op bele rende toon wordt er schriftelijk bij de le den op aangedrongen geen sportsokken te dragen onder de turnpakken. „En ho pelijk houden we er ons een volgende keer aan", klonk het destijds streng van uit het bestuur. Maar in de loop der jaren verdween het formele karakter. De gymnastiekkle- ding werd korter. De trainingen werden gemengd. De christelijke bond ging op in de algemene gymnastiekbond en op recente foto's staan de kinderen schots en scheef in de rij. „Het is nu een stuk informeler", aldus Timmerman, „het christelijke staat nu voor het plezier dat kinderen eruit halen. Dat is belangrij ker dan de prestaties." Gehandicapten Sinds 1984 besteedt Veldo ook speciaal aandacht aan mensen met een verstan delijke handicap. „Daar gaan we op een vrolijke manier mee om. Eerst lopen ze door de zaal en wordt er tikkertje ge speeld. Daarna gaan ze voetballen of tennissen", legt Timmerman uit, „Ze wo nen samen in gezinsvervangende tehui zen. Ze kennen elkaar al en helpen de ander als dat nodig is. Als de één zijn naam niet meer weet, dan zegt de an der: Dat is Klaas. Of Jan." Leden van Veldo laten eind jaren vijftig hun vaders en moeders zien wat ze kunnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55