Museum Hulst krijgt extra geld PZC 'Ik en Mezelf' past goed in decembermaand Restanten van vesting Neuzen gevonden Volop evenementen in kerstperiode Maatregelen tunnel kunnen vrij snel worden genomen Scriptieprijs dochter hogeschool-voorzitter Wethouder dient voorstel in voor meer subsidie Heel wat weerrecords gebroken Bijeenkomst computerclub donderdag 14 december 2006 door Harold de Puysseleijr HULST - Stichting Museum de Vier Ambachten kan aanzien lijk meer geld tegemoet zien van de gemeente voor de exploitatie van het streekmuseum aan de Steenstraat in Hulst. Volgens wethouder F. van Dries- sche kan de gemeenteraad in haar vergadering van 21 decem ber een voorstel verwachten van het college van burgemeester en RITTHEM - Zeeland heeft op weergebied een wel erg extreem jaar achter de rug, concludeert weerman Jos Broeke uit Rit- them. Dat begon al met de drie zeer ijzige weken in maart na een relatief zachte februari- maand. Maar het meest opvallend is toch het breken van zowel het hitterecord op 19 juli in West- dorpe (37,1 graden Celsius) als de bij na-benadering van het ab solute neerslagrecord. Op het neerslagstation in Schoondijke werd in augustus maar liefst 320 millimeter afgetapt, net iets -minder dan het record van 325 millimeter dat Maasland (Zuid- Holland) in augustus 2004 ves tigde. En niet te vergeten, zo be nadrukt hij, de wel extreem zachte herfst. Volgens de weer man ziet het ernaar uit dat 2006 de boeken ingaat als het warm ste jaar sinds anderhalve eeuw in Zeeland de weergegevens wor den bijgehouden. „De herfst was nog nooit zo zacht." Hij wijst naar de 5e de cember, Sinterklaasdag. „Toen was het maar liefst vijftien gra den." Als hij kijkt naar de afgelopen jaren ziet hij dat sinds 1987 maar liefst vijftien jaren in de top staan van de warmste jaren van de afgelopen eeuw. Dorpsraad Ossenisse staat op de rails door Edy de Witte OSSENISSE - Terwijl veel klei ne kernen zich zorgen maken over de toenemende vergrijzing krabt de dorpsraad Ossenisse zich achter de oren over het groeiend aantal jonge gezinnen met kinderen dat naar deze kern toetrekt. „Als dit zo doorzet zou je hier als het ware weer een schooltje kunnen opstarten", grapt voor zitter Ineke Eibers van de dorps raad. „Wij moeten ons niet zo zeer buigen over woonvoorzie ningen en faciliteiten voor oude ren. Als ze niet meer zelfstandig kunnen leven, verhuizen veel ouderen uit Ossenisse meestal naar omliggende plaatsen waar het gezien hun omstandigheden beter toeven is. Gelukkig wor den de leegstaande woningen snel weer betrokken door veelal jonge gezinnen. Dat is natuur lijk een gezonde basis. Daarbij ■is er wel sprake van een cul tuuromslag. Deze nieuwe bewo ners hebben niet zo zeer behoef de aan oude structuren. Om een bruisende gemeenschap te krij- rgen, moeten nu juist nieuwe bronnen voor sociaal contact, ontspanning en activiteiten aan geboord worden. Voor de dorps raad ligt er dus een leuke uitda ging op tafel." De dorpsraad leed de laatste maanden met slechts drie leden min of meer een slapend be staan. Met de aanmelding van drie nieuwe leden staat de club weer redelijk op de rails. Een en thousiast groepje van zes perso nen gaat de uitdaging aan. De werkwijze van de dorpsraad Lamswaarde klinkt het orgaan uit Ossenisse als muziek in de oren. In Lamswaarde is samen met inwoners een toekomstvisie opgesteld. Met deze ideeën gaat de dorpsraad verder aan de slag. Eibers: „Zo krijg je de mensen naar buiten. Ze leggen in werk groepjes contacten. Een eerste aanzet tot meer betrokkenheid hebben we eigenlijk al achter de rug. Er is nog geld te besteden van de 10.000 euro gemeentelij ke subsidie. Veel bewoners op teerden voor extra speeltoestel len in het speeltuintje bij het ge meenschapscentrum Hof ter Nesse. Enkele ouders van jonge kinderen hebben dit verzoek uit gewerkt. Met dit plaatje klopt de dorpsraad verder bij de ge meente aan." wethouders over de subsidië ring aan het museum. De gemeente droeg tot op heden een bedrag van zo'n 4500 euro bij in de exploitatie van het mu seum. Het college komt met het voor stel dat bedrag op te krikken tot 11.000 euro structureel. Volgens wethouder Van Dries- sche is dat mogelijk omdat amb telijk nog ruimte is gevonden in het subsidiebeleid van de ge meente. Bijspringen Bestuursvoorzitter Piet Hage- man waarschuwde de gemeente eerder dit jaar al dat die finan cieel bij zou moeten springen om tenminste het voortbestaan van het museum te garanderen. Het bestuur pleitte voor meer dan een verdubbeling van de jaarlijkse subsidie tot 10.200 eu ro. De huidige gemeentelijke bij drage was volgens het bestuur nauwelijks toereikend om de huisvestingskosten te betalen. In het beleidsplan dat de stich ting onlangs het licht liet zien, ging het bestuur er vanuit dat de gemeente de subsidie de ko mende jaren zou verhogen tot een bijdrage van 11.000 euro in 2007, oplopend tot 13.200 euro in 2011. Museumvoorzitter Ha- geman noemt het geweldig dat de gemeente de financiële bijdra ge aan het museum verhoogt. „We willen de Reynaertkamer in het museum volgend jaar hele maal veranderen en daar is nog al wat geld voor nodig. Met het extra geld van de gemeente ko men we nog uit op een tekort van tweeduizend euro, maar daar gaan we sponsors voor pro beren te vinden", legt Hageman uit. Het museumbestuur wil het Reynaertverhaal in het museum op een levendiger wijze brengen dan nu het geval is. „We willen het Reynaertverhaal driedimen sionaal maken." Leerlingen oefenen het stuk 'Ik en Mezelf'. foto Peter Nicolai door Marjon Sarneel PHILIPPINE - Er loopt een meisje in zaal De Kaaie die met haar rode manteltje doet den ken aan Roodkapje. Maar ze is het niet, want Pauline speelt mee in het spel 'Ik en Mezelf' van de hand van Fred De Winne en in dat moderne sprookje zijn alle dingen anders dan ze lijken. 'Ik en Mezelf' is geen kerst sprookje, maar dankzij het mo ralisme past het goed in de de cembermaand. Alle levenslessen zijn bovendien aardig en humoristisch verpakt in toneelrollen. Die rollen wor den gespeeld door kinderen van de basisscholen De Stelle en De Werf. Het stuk wordt bijeenge houden door de rol van een ver telster. Zij krijgt gestalte in Jessica de Krijger, toneelspeelster bij to neelvereniging Esmoreit. De ver telster kijkt terug op een heel wonderlijke gebeurtenis in haar leven. Zoals het een sprookje be taamt, heeft De Winne deze rol op een heel aparte manier vorm gegeven: De Krijger zit met een boek op schoot op het toneel. Ze begint te vertellen en roept dan heel verbaasd: 'Maar kijk! Dat ben ik!'. Ze wijst naar Richella die haar jongere zelf verbeeldt. Tijdens de repetitie proberen de kinderen hun toneelkleding uit. De pruik van Thomas prikt en na overleg wordt besloten dat zijn eigen haar goed genoeg is. Enaïda moet als oud vrouwtje vooral 'luider en trager' zijn zo als Fred haar steeds voorhoudt. Actief springt hij over het po dium heen en weer om alles zeer uitvergroot voor te doen. Als de spelertjes maar een fractie van zijn voorbeeld overnemen, glijdt er al een brede glimlach over zijn gezicht. Joyce, die het bosmens speelt, heeft nog last van kriebels on der haar hoed en waarschijnlijk ook in haar buik. Het is De Win ne toevertrouwd om de spelers aan te moedigen, hij beseft de leeftijd van de kinderen en pro beert niet het onderste uit de kan te halen. Hij geeft ruiterlijk toe dat deze kinderen niet altijd in staat zullen zijn de volledige b'edoeling van hun teksten te doorgronden, maar lacht hij: 'als ze hun teksten goed kennen, zal het heel plezant zijn om naar te kijken.' Het sprookje is een persiflage op Roodkapje, waarbij Richella allerlei bosfiguren ontmoet, die haar voorstellen doen waar ze uiteraard niets bij wint. Het is een lastige repetitie voor de kin deren, want de koffer, die een cruciale rol speelt in de voorstel ling ontbreekt. In de tweede helft van de voor stelling treedt De Winne zelf voor het voetlicht, bijgestaan door Jessica de Krijger. Mark Avermaete en Christine Helle- brands. Solo of in koppels bren gen zij kerst- en nieuwjaarsver- halen. Tussen de verhalen door zal Piet Brakman muzikale op tredens verzorgen. Kerslhappening, toneel en kerst verhalen van Fred De Winne, door toneelgroep Esmoreit en kinderen uit Philippine. Productie Albert van Leeuwen en Frank Wiskerke. Met medewerking van Piel Brak man. Te zien in Zaal De Kaaie in Philippine, op woensdag 20 decem ber om 14.00 uur en om 10.30 u. Toegang 7 euro voor volwassenen en 3,50 voor kinderen, inclusief consumptie. Kaarten aan de zaal of bij slagerij La Couronne in Phi lippine. De Ravelijnsbrug bij de zuidelijke vestingwal in Terneuzen. foto Heemkundige Vereniging Terneuzen door Wout Bareman TERNEUZEN - Bij graafwerk zaamheden in de Steenkamp- laan in Terneuzen zijn restanten gevonden van een militair wachthuis en het noordelijke brughoofd van de Ravelijns- Dullaert open HULST - Gemeenschapscen trum Den Dullaert in Hulst ver groot de service naar de klanten toe. Vanaf maandag 18 decem ber is de balie weer geopend tus sen 13.00 en 16.00 uur. Enige tijd geleden moest het cen trum noodgedwongen deze servi ce inkrimpen omdat er minder personeel was. Vanaf maandag kunnen de bezoekers van Den Dullaert weer rekenen op servi ce betreffende kaartverkoop en andere diensten. brug. Ze dateren uit de jaren dertig van de negentiende eeuw, toen het fort Neuzen werd ge bouwd. Op de vindplaats wordt binnenkort begonnen met de bouw van het appartementen complex de Hooghe Plaote. De negen bastions, stadspoor ten, kruitkelders en andere ge bouwen die deel uitmaakten van de vesting, moesten het toen malige Terneuzen beschermen tegen Belgische opstandelingen. Die waren in oktober 1930 met 75 man het stadje binnengeval len in een poging Zeeuws-Vlaan- deren in te lijven bij het nog te stichten Belgische koninkrijk. Nadat ze de schutterij 25 gewe ren en vier sabels afhandig had den gemaakt en de Rijksontvan ger van z'n geld hadden beroofd vertrokken ze weer net zo snel als ze gekomen waren, Prompt werd enkele jaren later bij Koninklijk Besluit de verster- Edwin Hamelink van de Heemkundige Vereniging Terneuzen bekijkt de bodemvondsten. foto Peter Nicolai king van de vesting bevolen. Voorzitter Edwin Hamelink van de Heemkundige Vereniging Ter neuzen (HVT), gisteren gecon fronteerd met de bodemvond sten op de plaats waar straks een appartementencomplex ver rijst: „Tussen de bastions IV en V was een doorgang met een mi litair wachthuis. Via de Rave lijnsbrug, die op deze plek over de vestinggracht lag, kwam je op het Ravelijn. Ik denk dat de bouwers van het appartementen complex niet alleen de restanten van het wachthuis, maar ook van het brughoofd hebben bloot gelegd." Van het wachthuis rest nu een hoop puin, het brug hoofd is nog redelijk in tact. Overleg In 1986 stuitten de bouwers van het appartementencomplex Ra velijn, iets verderop aan de Van Steenbergenlaan, op de resten van het zuidelijke brughoofd. Hamelink: „In overleg met de aannemer is toen besloten die restanten ongemoeid te laten. De gemeente pleegt - heb ik ge hoord - momenteel overleg met de aannemer van de Hooghe Pla ote. Als de restanten in de funde ring kunnen worden verwerkt, vinden wij dat prima. Nu spreek je nog niet van een unieke histo rische vondst, maar over een paar eeuwen is het dat natuur lijk wel. En de weinige dingen uit het verleden die we in Ter neuzen nog hebben, moeten we koesteren." Vandaag komt de stichting Cultureel Erfgoed Zee land poolshoogte nemen. door René van Stee TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaan- deren staat bol van de kersteve nementen. Gisteren waren er kerstmarkten in de zorgcentra Bachten Dieke in Terneuzen en Vremdieke in Hoek en basis school Ter Duinen in Klooster- zande. Ook de komende dagen en weken zijn er volop kerst markten, zangevenementen en kerstvieringen in de streek. De soos Koffie Creatief houdt morgen van 18.30 tot 21.00 uur en zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur haar jaarlijkse kerstmarkt in het kerkcentrum van de pro testantse kerk in Hoek. Op vrij dagavond is er vanaf half acht ook een kerstzangavond. De ondernemers van het Tuin pad, Kandeelstraat en omgeving houden van morgen tot en met zondag een kerstmarkt. Die duurt morgen van 16.00 tot 23.00 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zondag van 13.00 en 17.00 uur. Het christelijk mannenkoor Zeeuws-Vlaanderen verzorgt za terdagavond vanaf half acht een kerstzangavond in De Levens bron aan de Sloelaan in Terneu zen. Het Gemengd Eilanden koor uit Zierikzee verleent zijn medewerking. Het christelijk mannenkoor Zeeuws-Vlaande- ren maakt maandag 18 decem ber vanaf 19.30 uur ook zijn op wachting op de kerkzangavond in de Gereformeerde Kerk Vrij gemaakt in Zaamslag. Jacco Ricardo verzorgt zaterdag en zondag kerstshows in het Oostburgse Ledeltheater. Hij brengt Nederlandstalige liedjes. Op zaterdag begint het concert om 20.00 uur. Een dag later is de aanvang 14.00 uur. Het Hof te Zandeplein in Kloos- terzande staat zondag vanaf 14.00 uur in het teken van een kerstmarkt. Ook op zondag is er een kerst zangavond in de basiliek van Hulst. Die begint om zeven uur. Verder is er dezelfde avond een volkskerstzang in de Eligius- kerk in Oostburg. De kerk is open vanaf 18.20 uur. Muziekvereniging Sluiskil houdt dinsdag 19 december een kerstzangavond. Dat gi dit jaar in de protestantse kerk Bezoekers kunnen er vanai 19.00 uur terecht. De Commissie Volkskerstzang Axel houdt ea zangavond in de protestantse kerk aan de Kerkdreef in Axel Aanvang 20.00 uur. De chris ke drumfanfare Hosanna ei gemengd Gregoriuskoor verle nen hun medewerking. Een dag later is er ter afsluiting van de maandelijkse koffie-oeh- tenden een kerstdiner in dien stencentrum De Lieve aan de Broodmarkt in Hulst. Die bijeen- komst begint om 11.00 uur. De koninklijke muziekvereni ging Veronica Zuidzande houd: op donderdag 21 december haar jaarlijkse kerstconcert in deEii- giuskerk in Oostburg. Aanvang 20.00 uur. Op zaterdag 23 dt cember is er vanaf acht uur eg kerstzangavond door de g koren Revelation en Or Tann in de Goede Herderkerk aanKo- ninginnelaan in Terneuzen. De- zelfde avond wordt er vanaf half acht ook een zangavond ge houden door de gemengde zang vereniging Met Hart en Stemi: de Grote Kerk aan de Noord- straat in Terneuzen. In samenwerking met de Elis- beth-parochie houdt de V0GC- (vereniging van ouders en ver wanten van mensen met een ver. standelijke handicap) dinsdag 26 december een kerstviering!! de Triniteitkerk in Temeuze: De dienst begint om 10.30 uur TERNEUZEN - De Zeeuwse af deling van hcc (landelijke vere niging van computergebruikers! komt vanavond bij elkaar vow haar maandelijkse clubavond in; De Wingerd aan de Leeuwen! laan in Terneuzen. Deze avond heeft geen specifiek onderwerp, maar er zijn volop mogelijkheden om vragen testel len en advies of informatie in Ie winnen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is voor iedercet gratis toegankelijk. door Emile Calon TERNEUZEN - Binnen enkele maanden kan de brandweer snel ler in actie komen bij een calami teit in de Westerscheldetunnel, zo verwacht de Terneuzense brandweercommandant J. Mete ring. Een reeks van maatregelen om sneller op te treden is vol gens hem vrij eenvoudig en te gen niet al te hoge kosten te ne men. Meijering is enthousiast over de oplossingen die brandweer en NV Westerscheldetunnel samen hebben bedacht om sneller daad werkelijk op te kunnen treden. Het gaat onder meer om directe verbindingen tussen tunnelope rator en hulpdiensten, inbreken op de autoradio en videocontact tussen tunnel en de voertuigen van de bevelvoerders van de brandweer. Al die oplossingen zijn volgens hem in enkele maanden tijd uit te voeren. Woordvoerder I. ft Moor van de NV Westerschelde tunnel laat ook weten dat zij: bedrijf begin volgend jaar die za ken gaat realiseren. Niet de per manente videoherkenning var voertuigen. Dat systeem wil di brandweer inzetten om te wete te komen welke voertuigen inde tunnel zijn als er een incidffi heeft plaats gevonden. De Mm: stelt dat de tijdwinst die daar mee geboekt kan worden is if verwaarlozen. Zeker afgezet te gen de kosten en het gegevet dat zo'n systeem zich nog niet al- doende heeft bewezen. Als extra maatregel wordt vol gend jaar ook begonnen met de aanleg van een zogenaamde by pass zodat auto's van de Borsse:- se brandweer via een speciale route sneller bij de tunnel kun nen zijn. Door al die maatrege len uit- te voeren kan de brand weer, zo rekent Meijering voor, zeker drie tot vier minuten tijd winst boeken. ken, omdat ze over totaal ver schillende onderwerpen gaar Mede daarom zal de jury vol gend jaar ook andere criteria aanleggen. Waarnemend-voorzitter Buck noemde zichzelf een trotse vader, maar hij was niet alleer trots op zijn dochter doch ooï op de andere genomineerden Zij hebben hun oude school ee aan gedaan, gaf hij aan. De overige genomineerden zijn: Erik Maranus (Management Economie en Recht): Strategic Zeelandnet: Denken, doen communiceren!; Thijs Brer- (Maritiem Officier): Automati sche identificatie en Binnen vaart; Suzan Knol en Niek Mor- sé (Werktuigbouwkunde): onder zoek naar het uitvoeren van eer RAM en LCC analyse op de Indo nesische korvet; Leonie Ver- hulst (Verpleegkunde): Innove ren, maar in welke richting -> Marko Sas (Aquatische Ecoteè nologie): Eco-engineered treat ment of coffee wastewater accor ding to the water-harmonica. door René Schrier VLISSINGEN - Het zal niet vaak voorkomen dat de waarne mend voorzitter van de raad van bestuur van de Hogeschool Zeeland (HZ) zijn eigen dochter de prijs voor de beste scriptie uit kan reiken. Adri de Buck viel die eer te buurt, toen hij woensdag de zogenaamde HZ stern aan zijn dochter Anne kon overhandigen. Een onafhankelijke jury was tot het oordeel gekomen dat Anna met haar scriptie de beste pres tatie had geleverd. Het stuk is getiteld Want er is meer dan een tijdschrift alleen....; het verko pen van line en brand exten sions via het merk Flair. Daarin staat aangegeven hoe het blad Flair meer omzet kan genereren door het verkopen van gebruiks- producten via Flair. Juryvoorzitter J. P. Bekker con stateerde dat het lastig was de zes verschillende genomineerde scripties met elkaar te vergelij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 54