De rechter mag het uitzoeken PZC Een hoofddoek op uit angst voor ondeugdpolitie in Atjeh PZC PC Hooft-tractor mag van Europa blijven stinken Onduidelijkheid is troef onder alle betrokken partijen Hoeveel? Pardon Portefeuille Roet 14 december 1956 donderdag 14 december 2006 door Floor Ligtvoet en Jacqueline Steenwijk Er komt een generaal pardon voor een groep uitgeproce deerde asielzoekers, maar intus sen zet minister Rita Verdonk de uitzettingen door. Politici, vreemdelingen en advocaten, niemand weet meer waar hij aan toe is. „Laat de rechters zich hier maar over buigen." ..Mijn man Pejman en ik hebben al weken maagpijn. Onze doch- De 26.000. De 39.500. Nie mand lijkt precies te weten hoeveel asielzoekers werkelijk in aanmerking komen voor een generaal pardon. Vluchtelingenorganisaties schat ten het juiste aantal op maxi maal 24.500. Dat getal is als volgt ontstaan- De 26.000 is de groep asielzoekers die in 2004 onder de oude Vreemdelingen wet viel. Maar deze groep groeit gestaag. De vluchtelingen krij gen kinderen of laten hun fami lie overkomen. Ook werd een groep alleenstaande minderjari ge asielzoekers eerder ten on rechte niet meegeteld. En ten slotte zijn er asielzoekers uit on der meer Irak en Afghanistan wier land na 2004 'veilig' is ver klaard. Per geval wordt beke ken of ze hier toch kunnen blij ven. Volgens minister Verdonk van Vreemdelingenzaken zal het in 2008 over 39.500 asielzoekers gaan. Zij vallen echter lang niet allemaal onder de pardonrege ling. Zo'n 23.500 dossiers zijn al afgehandeld. Van deze groep zijn 8500 mensen met onbeken de bestemming vertrokken. Als zij nog in Nederland zijn komen zij mogelijk voor het pardon in aanmerking. Blijven over 16.000 mensen wier dossier nog niet afgehandeld is. De in totaal dus 24.500 vluchte lingen komen vooral uit Irak, Iran, Afghanistan, Somalië en voormalig Joegoslavië. GPD ter en zoon slapen nog redelijk, maar wij liggen nachten wak ker. Gestresst en bang om naar Iran te worden teruggestuurd." Afsaneh Nouri (28) vluchtte ze ven jaar geleden met haar man en destijds 4-jarige dochtertje naar Nederland. Pejman (35) wex-kte in het zuiden van Iran bij een olieraffinaderij en ont popte zich als vakbondsleider. Met zijn strijd voor de rechten voor arbeiders haalde hij zich de woede van het regime op de hals. Toen beslag werd gelegd op huis en bezittingen, sloeg het gezin op de vlucht. Kasra (5), de jongste, is in Nederland gebo ren. De familie verblijft alweer een jaar in het vertrekcentrum in Ter Apel, waar zij zich moeten voorbereiden op hun terugkeer. Zij behoren tot de duizenden vluchtelingen die sinds 30 no vember leven tussen hoop en vrees. Die dag nam de Tweede Kamer een motie aan waardoor asielzoekers die vóór 2001 asiel aanvroegen, zicht krijgen op een permanente verblijfsvergun ning: het generaal pardon. Maar minister Verdonk van Vreemde lingenzaken gaf zich niet gewon nen. „De uitzettingen gaan door", verklaarde zij afgelopen dinsdag stellig. Niet alleen voor de vreemdelin gen heerst onduidelijkheid. Ook asieladvocaten zijn in opperste verwarring. Hun telefoons staan roodgloeiend. „Wij weten ook niet meer wat we tegen de men sen moeten zeggen. Verroer je niet, wacht af en bel ons onmid dellijk als je met uitzetting wordt bedreigd", geeft Loes Vel- lenga als advies. Zij is asieladvo cate en voorzitter van de Vereni ging Asieladvocaten en -Juris ten Nederland (VAJN). Geharrewar Er is flink wat geharrewar ont staan over wie onder het pardon zullen vallen. De zogeheten groep van 26.000 of alle asielzoe kers die voor 1 april 2001 asiel aanvroegen? „Laat de rechters zich hier maar over buigen", be sluit Jacqueline Gomassi van de Stichting Rechtsbijstand Asiel zoekers. De stichting is vast van plan alle uitzettingen van asiel zoekers die hier langer dan vijf jaar zijn, voor de rechter te bren gen. Maar bij de rechters is de on duidelijkheid niet minder, meent Anton van Kalmthout, hoogleraar Vreemdelingenrecht. „Moeten ze de Vreemdelingen wet hanteren die zegt dat de mi nister bepaalt of iemand mag worden uitgezet? Of kijken ze naar de komende pardonrege ling?" Het oordeel kan per zaak ver schillen, vertelt Addie Stehou- wer, voorzitter van de sector be stuursrecht van de rechtbank Den Haag. „Een rechter kan goed zeggen: de politieke wil voor een pardon is er misschien, maar ik zie geen regeling, dus u kunt worden uitgezet. Hij ba seert zich dan op de feiten." Maar de rechter kan ook het te genovergestelde besluiten. „Want wat is het probleem als iemand hier iets langer blijft? De uitgeprocedeerde asielzoe ker kan altijd alsnog worden uit gezet als hij niet onder de rege ling blijkt te vallen." De eerste uitspraken kunnen cruciaal zijn. Rechters willen in soortge lijke zaken namelijk een unifor me uitspraak doen. Vreemdelingenadvocaat Jos He- melaar denkt dat de meeste rech ters de uitzetting wel zullen op schorten. „Het is heel duidelijk: dat pardon gaat er komen." Vo rige week kregen zes van zijn cliënten te horen dat ze zich moesten melden bij het uitzet centrum om te worden uitgezet. Hij liet de zaak met spoed voor dé rechter komen. „Die overleg Hoeveel Jan Peter Balkenende kan Neder land nog hebben? Zijn optreden in de aan loop naar een generaal pardon voor asiel- zoekers moet toch zelfs zijn felste fans doen twijfe len. Er is weliswaar een flinke portie gezag nodie' om de veel te gretige nieuwe meerderheid in de Ka. mer te kalmeren en ondertussen Rita Verdonk te muilkorven, maar Balkenende zou dat overwieh; inmiddels moeten hebben. Na drie premierschap- pen, waarin de Kamer hem al heel wat vallen a opstaan toestond, is er geen excuus meer voor ge- brekkig staatsmanschap. De uitkomst van deze gênante Haagse vertonin- doet er al enige tijd niet meer toe. Dat Balkenend; Verdonk met een uitgeklede portefeuille verde wil laten gaan is zonder betekenis. Alle politiefej commotie bewijst alleen maar dat de rechter di eerder tot de conclusie kwam dat de positie vai schijnbaar uitgeprocedeerde asielzoekers door d- verkiezingsuitslag fundamenteel is veranderd, oj het goede spoor zit. Het gaat niet om het staatsrecht. Niet om h< vaarlijk belasten van de formatie. Het gaat zeil; niet om de wil van Kamer. Het gaat om een kwe tie waarbij in geval van verdeeldheid - tot aanee constitutionele patstelling toe - maar één ding dt doorslag kan geven: compassie. Minister Rita Verdonk van Vreemdelingenzaken arriveert op het Binnenhof om crisisoverleg in de ministerraad bij te wonen. foto Marcel Antonisse/ANP de met de IND, waarop de dienst de meldplicht introk." Het kwam door de motie van Pv- dA-fractievoorzitter Wouter Bos, denkt Hemelaar achteraf. „Dat was mijn sterkste argu ment." Voor zijn cliënten was er reden voor een feestje. Afsaneh en velen anderen dur ven zich nog niet rijk te reke nen. Misschien worden ze op de valreep toch uitgezet. Dat zou verschrikkelijk zijn, zegt Afsa neh. „Daar worden we dan weer gevangen gezet. Misschien zelfs gedood." GPD Europa geeft de grote Sports Utility Vehicle een status aparte. Met ingang van 2009 moe ten nieuwe personenauto's veel schone zijn, maar deze terreinwagens niet. De verklam; is even simpel als verbijsterend. De uitlaatgasse van SUV's zijn gewoon niet snel schoon te k Daarom verleent de EU ze drie jaar respijt. Zo las tig als de Europese richtlijn voor fijnstof, zo ziek is deze poging om de vervuiling aan te pakken. Nederland pleit er al enige tijd voor roetfilters ver plicht te stellen op alle diesels. De stofdeeltjes ur deze motoren zijn gevaarlijk voor de gezondheid En ze ontregelen de economie. Op veel plaatsen kan niet meer gebouwd worde omdat er vuil verkeer in de buurt is. Nederlar heeft in deze kwestie dus een dubbel belang. Het; daarom al buitengewoon pijnlijk dat Europa de in voering van roetfilters heeft vertraagd. Nu het e dan uiteindelijk toch van komt, kiest Brussel voc: een halfbakken regeling. Dat zal de Europese ge- dachte geen goed doen. En de kankerstatistieke ook niet. SUV's, de modieuze terrein wagens die vooral in de stad rondrijden, hoeven vanaf 2009 nog niet aan strenge mi lieunormen te voldoen. Dat heeft de auto-industrie in Brussel voor elkaar gekregen. door Thomas Olivier Wel eens een SUV gezien die in gebruik is als be jaardentaxi? Zeven ouderen die van het verzorgingstehuis naar de kleinkinderen wor den gebracht? Waarschijnlijk niet. Toch vindt de Britse eu roparlementariër Martin Cal- lanan dat de zware terreinwa gens prima geschikt zijn voor 'sociaal gebruik'. Het gevolg van zijn redene ring: de auto's die in de volks mond PC Hooft-tractor wor den genoemd, hoeven niet te voldoen aan de strenge mi lieu-eisen voor personen auto's die in 2009 ingaan. Het Europees Parlement en de Eu ropese Raad van Ministers slo ten gisteren een akkoord over de normen. Callanan stelde voor dat zware wagens zoals ambulances uitgesloten wor den, en noemde in één adem familieauto's met zeven zit plaatsen of meer. De vervuilendste onder de personenauto's dendert dus vrolijk verder. Terwijl een middenklasser straks aan strenge eisen moet voldoen, blijven de roetbrakers in elk geval tot 2012 gevrijwaard van die regelgeving. Gezellige jongens Dit is haarscherp ingestoken door de autolobby, stelt Twee de Kamerlid Diederik Samson (PvdA). „De autolob by is na de chemielobby de sterkste in Europa. Dat zijn gezellige jongens." Samson noemt het besluit 'te gênant voor woorden'. „Iedereen be gint zich te beseffen dat we iets aan de klimaatverande ring moeten doen. En dan komt er zo'n besluit." Sociaal gebruik? Wijnand Duyvendak, Tweede Kamer lid voor Groenlinks, kan zich er weinig bij voorstellen. „Dit is de wereld op zijn kop. Hoe groter en zwaarder auto's zijn, des te meer ze vervuilen. Juist de SUV's moeten dus aangepakt worden. Die wa gens zijn trouwens gemaakt voor de woestijn. Nu brengen mensen hun kinderen er mee naar school." Tegenstanders hebben de 'Sport Utility Vehicles' al om gedoopt tot 'Super Unclean Vehicles'. Zelfs spierbundel Arnold Schwarzenegger, gouveneur van Californië en naar ver luidt eigenaar van vijf terrein wagens, heeft beloofd dat hij zijn benzineslurper vaker zal laten staan. Eind 2004 was Nederland in rep en roer omdat Nijmegen de wagens tevergeefs uit de binnenstad wilde weren. Duy vendak stelde destijds samen met Veilig Verkeer Nederland de notitie 'Stop de PC Hooft-tractor' op. De auto's zijn onveilig en vervuilend. Zijn voorstel: geen moeders meer die de kinderen in de SUV naar school brengen en de wagens verbieden op woon erven. Veiligheid Naar aanleiding van de noti tie van GroenLinks is onder zoek gedaan naar de veilig heid van de forse 4x4-wa- gens. Duyvendak: „Daar kwam onbetwist uit naar vo ren dat ze een factor vier tot zeven gevaarlijker zijn dan een gemiddelde auto bij bot sing met een voetganger of fietser. Dat komt voorname lijk omdat ze zo hoog op hun wielen staan: je ligt er zo on der." Duyvendak ziet nog wel oplos singen: de aanschafbelasting op vervuilende auto's in Ne derland verhogen en parke ren in de binnensteden duur der maken voor vervuilers. Samson wil opheldering van staatssecretaris Pieter van Geel van Milieu. GPD pagina 23 SUV uitgezonderd van strengere milieunorm door Esther de Jong Bijna onopgemerkt lopen zij in bruine uniformen in groepjes van twee of drie door de drukke straten van Banda Atjeh. Stof waait op in de hitte van de middagzon. Marktkoop lieden verkopen ongestoord hun handelswaar. Niemand lijkt zich te storen aan de aan wezigheid van de Wilayatul His- bah, de shariapolitie die erop toeziet dat mensen zich niet on deugend gedragen en de islami tische wetten aan hun laars lap pen. De sharia wordt sinds 1999 in Atjeh stap voor stap ingevoerd. Alle ogen in Indonesië zijn sinds dien gericht op de provincie. Veel mensen achten de kans groot dat, wanneer het in Atjeh een succes wordt, meer delen van het land de islamitische wet geving invoeren. Om het vredes proces in het door oorlog geteis terde gebied te ondersteunen, heeft de centrale Indonesische overheid haar goedkeuring gege ven aan de invoering ervan. De onlusten tussen het Indonesi sche leger en de vrijheidsstrij ders van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) duurden bijna dertig jaar. De aanleiding voor het con flict was de ongewilde inlijving van Atjeh in 1945 bij Indonesië. Bij de gevechten kwamen vijf tienduizend mensen om het le ven. Na de verwoestende tsuna mi van kerst 2004, die aan 131.000 mensen in Atjeh het le ven kostte, nam de strijd af. Uit eindelijk kwam er een vredesver drag. De verkiezingen van afge lopen maandag waren daar een uitvloeisel van. Over de sharia werd nauwelijks gedebatteerd. Het leeuwendeel van de bevolking van Atjeh lijkt de invoering van de wetten te ac cepteren. Stokslagen De shariapolitie ziet toe op de naleving van de wetten en treedt op als een morele waak hond, naast de normale politie. Zij probeert vooral het drinken en verkopen van alcohol, gok ken en onwettelijke relaties te gen te gaan. De straf voor het nuttigen van een biertje is veer tig stokslagen, gokken levert maximaal twaalf stokslagen op en het ongetrouwd samenzijn Studentes passeren de Baiturrahman-moskee in de sharia verplicht voor moslimvrouwen. met iemand van het andere ge slacht in een gesloten ruimte tussen de drie en negen stoksla gen. Het straffen gebeurt in het open baar, vaak op wij dagochtend vlak voor het middaggebed in de buurt van een moskee. De beul, iemand van de shariapoli tie, draagt een kap over zijn hoofd om zijn identiteit te ver hullen. De rotanstok waarmee geslagen wordt, is bijna een cen timeter dik en een meter lang. Zo'n publieke afstraffing trekt veel toeschouwei's. En dat is pre cies de bedoeling, zegt Muham mad Fakhri, hoofd van de sha riapolitie. „Het fungeert als een waarschuwing voor potentiële overtreders. Dat zij beter nooit meer in de fout kunnen gaan, omdat zij dan ten overstaan van het volk worden gestraft." De shariapolitie houdt zich ook be zig met de controle op het dra gen van een hoofddoek, wat vol gens de sharia verplicht is voor moslimwouwen. „Wij hebben nog niemand gestraft", vertelt Fakhri. Het is de bedoeling dat de agenten van de religieuze po litie vrouwen 'rustig en vriende lijk' uitleggen waarom zij een hoofddoek moeten dragen. Toch worden wouwen wel dege lijk opgepakt wegens het niet dragen van een hoofddoek. Zo ook drie vrouwen van een niet-gouvemementele organisa tie die blootshoofds op de gang van een hotel in Banda Atjeh met elkaar aan het praten wa ren. De shariapolitie duwde de vrouwen hardhandig een auto in, om hen vervolgens te dwin gen een schuldbekentenis te on dertekenen. Teleurstellend Sofriyani Aiyub van wou wenrechtenorganisatie Flower spreekt over een 'teleurstel lende' gang van zaken. „Als mannen op wijdag niet naar het middaggebed gaan, dan gebeurt er niets met hen. Wanneer een wouw geen hoofddoek draagt, wordt zij opgepakt. Terwijl bei de zaken volgens de sharia ver UITBREIDING - De gemeente Hulst wil haar grondgebied uitbreiden. Als het wetsvoor stel daartoe wordt aangeno men, zal Hulst driemaal zo groot worden. Dit ten koste van de gemeenten Hontenisse, Graauw, Clinge en Sint-Jan steen. Voor Sint-Jansteen bete kent het inleveren van grond een verlies van industrieën TANKERREINIGING - Vlis- singen krijgt in de loop van het volgende jaar een installa tie voor het reinigen van tan kers. De tankerreiniger zal bij het Vlissingse bunkerstation geplaatst worden. LABORATORIUM - De ge- meente Middelburg krijgt toch geen geneeskundig streeklabo- ratorium. De Provinciale Sta ten vinden dat voor Zeeland volstaan kan worden met he: lab in Goes BESCHIETING - Een Gloste Meteor straaljager heeft het ge meentehuis van Leusden be schoten. Kogels vlogen rake lings langs de Leusdense ge meentesecretaris. De vli sis Soesterberg, waar de Gio;- ter vandaan kwam. spree's, van een technisch mankeraet) maar kan nog niets z over de oorzaak. Atjeh. Het dragen van een hoofddoek is volgens foto Tarmizy Harva/RTR plicht zijn." Aiyub draagt zelf een hoofddoek, is het in prin cipe eens met de invoering van de sharia, maar zij staat niet achter de huidige handelwijze van de autoriteiten. „Vrouwen dragen nu een hoofddoek omdat zij bang zijn om gestraft te worden, niet omdat zij het wil len vanuit hun religieuze over tuiging." Ook op de agenten van de shariapolitie heeft Aiyub kritiek. „De agenten willen al leen maar werk, maar zij hande len niet uit religieuze overtui ging." De 21-jarige Zikrayanti uit Banda Atjeh hoopt dat de wede dankzij de sharia gehandhaafd blijft. De student, in een T-shirt met lange mouwen, roze trai ningsbroek en een hoofddoek in dezelfde kleur, bidt vijf keer per dag en gelooft stellig in de regels van de sharia. Zij ervaart de religieuze regels 'absoluut' niet als onderdrukkend. „Ik kan al de door mij gestelde doelen bereiken, de sharia staat mij niet in de weg." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl J. Snel Lezersredacteur: t Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E mail. redzzee@pzc.nl Opening k Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vóórhel einde van de betaalperiode U ontvangt een schriftelijke bevestiging PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag l/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1.85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgers de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend gow Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: w :c.nl/service/adverteren gegevens hebben wij opgenomen in een bk„.u.-„ n u te (latenl informeren over voor u relevante dienstenen!*» stschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseteder- o noan nriic Cr.lt Htn Irimt 11 Hit <-r h r.ftitl.lL mnM,n hii PZC.» :e. Postbus 31,4460 AA Goes Behoort tot tfr WeGGNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4