Veilig verkeer blijft op agenda Vakantiehuis voor ouderen in internaat Vrouw en kinderen kiezen, de man sjouwt EXTRA Gimbrère K Projecten succesvolafgesloten ondanks niet halen doelstellingen KERSTHAPPENING VERLAAGDE PRIJZEN TOT 70% Hb-ï Toespraak donderdag 14 december 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen Redactie: 0113-315649 ^ww.pzc*nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 (Advertentie) (Advertentie) doorRené Hoonhorst UZENDIJKE - Alle wegbeheer- ilers blijven streven naar het ver der verhogen van de verkeersvei ligheid in Zeeuws-Vlaanderen. tiet de feestelijke afsluitingen ran de projecten Duurzaam Vei lig cn De Ruit zijn de inspannin gen voor veilig verkeer niet ten grave gedragen. Gedeputeerde A. Poppelaars be nadrukte dat de aandacht voor verkeersveiligheid niet op een hag pitje komt te staan. „Ik sluit hier vandaag in IJzendijke fel project Duurzaam Veilig of ficieel af. Maar morgen (van daag, red) ben ik weer in IJzen dijke om de verkeersveiligheids- pénder 2007 ten doop te hou den. Beter kan ik niet illustre ren dat we gewoon doorgaan op de ingeslagen weg." Alcohol Alcoholgebruik in het verkeer en aandacht voor fietsers blij ven hoog op de prioriteitenlijst van het verkeersveiligheidsbe- leid staan. Het terugdringen van liet met alcohol op achter het stuur kruipen, is niet gelukt, meldt de gedeputeerde. Constan te en strenge handhaving door de politie is de enige methode om alcoholgebruik terug te drin- concludeert de Stichting I Wetenschappelijk Onderzoek ïerkeersveiligheid. stijgende aantal ongeluk- ten met vooral jonge (beneden de achttien) en oudere (boven de zestig) fietsers toont aan dat ook daar extra aandacht vereist is. Poppelaars: „We moeten dus vrij blijven maken voor de ag van vrijliggende fietspa den. Het mes snijdt daarbij ove rigens aan twee kanten, want een uitgebreid fietsnetwerk komt ook ten goede aan het toe risme." De gedeputeerde geeft direct toe dat de doelstellingen nog niet zijn gehaald. Het stre ven is gericht op zestig procent minder vei'keersslachtoffers dan eind jaren tachtig, begin jaren negentig. Met een slecht jaar als nu, waar in Zeeland al bijna veertig dode lijke slachtoffers betreurt, is het moeilijk om van een succes te spreken. „Maar over een langere periode is duidelijk een daling van het aantal verkeersslachtof fers te noteren. We hebben dan ook zowel in West- als Oost-Zeeuws-Vlaanderen wel het een en ander bereikt." Poppelaars heeft er geen behoef te aan zich op de borst te klop pen over alle wegen en fietspa den die zijn aangelegd en/of op nieuw zijn ingericht. Een aantal wegen is nog niet af bij de afslui ting van beide verkeersveilig- heidsprojecten. Maar aan de her inrichting van de N61 tussen Zaamslagveer en Vogelwaarde wordt druk gewerkt. De om bouw tot vierbaansweg van die zelfde rijksweg tussen Hoek en Biervliet staat op de rol, terwijl ook het gedeelte tussen Biervliet en Schoondijke een vrijliggend fietspad en een parallelweg tege moet kan zien. Weggegooid geld De financiering voor die recon structies is rond, terwijl de pro vincie zelf extra geld beschik baar stelde voor een rondweg om Aardenburg. Dat veel Zeeuws-Vlamingen vaak mopperden over 'wegge gooid geld' als een verkeersrem mer weer werd weggehaald, be grijpt Poppelaars. Maar hij be nadrukt nogmaals dat Duur zaam Veilig een proefproject was waar heel Nederland garen heeft bij gesponnen. „Ergens in het Westland is bijvoorbeeld zelfs met succes een in deze re gio verfoeide kantelweg inge voerd." kanfcaféMaandmenu 23,50 itefano s December - e -TT- Tweetal gegratineerde gamba's met bieslook en shii-take Gegrilde meervalfilet met een saus van witte wijn en gerookte paling Creatie van rabarbermoes, yoghurt-ijs en caramelfudge Arrangementen en Kerstdiners! Spectaculaire kerstbijlage www.amadore.nl tel. (01 18) 4I8 019 www.stefanos.nl ZVT/AVS terug in Sluis SLUIS - Het televisieprogramma ZVT/AVS is per maan dag 18 decpmber weer terug op de kabel in Sluis. Dit ge beurt na overleg tussen de Zeeuwse Programmaraad, de lokale zender Scheldemond FM en de gemeente Sluis. In eerste instantie moest ZVT/AVS - op advies van de Zeeuwse Programmaraad - plaatsmaken voor Schelde mond Tekst TV. Dit leverde een storm van protesten op in West-Zeeuws-Vlaanderen, met name omdat hierdoor de grensoverschrijdende nieuwsvoorziening in de streek weg viel. Daarom is gedeeltelijk teruggekomen op dit besluit. ZVT/AVS is voortaan dagelijks van 19.00 tot 23.00 uur in de gemeente Sluis te zien. Tijdens de overige uren is Schel demond Tekst TV te ontvangen. De diverse betrokken partijen voeren ook nog overleg over de verdere invulling op het gebied van grensover schrijdende televisie. Opening Panna Palace uitgesteld SAS VAN GENT - De opening van het Panna Palace in de Vlaanderenhal in Sas van Gent is uitgesteld. Dit komt volgens mede-initiatiefnemer R. Winne doordat de leve rancier niet tijdig de materialen kan leveren waarmee panna wordt gespeeld. Panna is een vorm van straatvoet bal waarbij het de bedoeling is om de bal door de benen van de tegenstander te spelen. In Sas van Gent komen in een hal waar nu nog tennisbanen liggen zes arena's met een diameter van zes meter. De opening zou morgen zijn. Winne vex-wacht dat het nu medio februari wordt. Niet al leen de vertraagde levering van de ai-ena's speelt hem par ten, ook het tijdschema bleek te krap. „Achteraf moet je zeggen dat wij ons er op hebben verkeken. Vandaar dat we nu op zeker spelen en in februari opengaan", ver- klaaxt Winne. Plij voegt er nadrukkelijk aan toe dat van uitstel geen afstel komt. Het kersttoernooi dat aan de ope ning van het Panna Palace was gekoppeld, gaat welis waar niet door. In plaats daarvan wordt een toernooi afge werkt in februari. Celstraf voor diefstal dure auto's MIDDELBURG - De rechtbank in Müddelburg heeft giste ren een 37-jarige inwoner van Utrecht veroordeeld voor het plegen van twintig autodiefstallen in Zeeland en Bra bant tot drie jaar cel. Aan een van de gedupeerden moet hij 6700 euro schadevergoeding betalen. De man stal samen met een 33-jarige inwoner van Aal burg met name dui'e Mercedessen op vakantiepaxken in plaatsen op Schouwen-Duiveland. Advertentie Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl (Advertentie) kVALSTRAAT 199 VLISSINGEN UITVERKOOP VOOR ELKE KLANT EEN NIEUWJAARSCHEQUE LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Mevrouw Dieleman (1) helpt een klant met het inladen van een kerstboom. foto Peter Nicolai (Advertentie) ieÜRVKKERY vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu kleine taco, stamppot z°ete aardappels en gehakt of stamppot rode biet en wandelcake €12,50 of €10,00 (vegetarisch) feserveren: 0118 - 886 866 '"formatie over kinderboeken °P internet: een nieuwe activiteit van De Drvkkery kijk op www.kjoek.nl Markt 511 Middelburg Tons 886 886 door Sheila van Doorsselaer I-IULST - Zodra Sinterklaas zijn biezen heeft gepakt, begint het bij velen te krie belen: er wordt wat geschoven met meu bilair, het is tijd voor de kerstboom. De run op de sparren, echte of van plastic, is inmiddels in volle gang. Je hebt de Kerstman en de nordmann, die laatste is een van de populairste spar ren. Hij wordt ook wel de Rolls Royce on der de kerstboompjes genoemd vanwege zijn volle en evenwichtige takkengestel en glans van zijn naalden, die trouwens ook rxiet zo prikken als die van gewone sparren. Ook heel gewild is de Servische spar, be ter bekend onder zijn Latijnse naam Pi- cea omorika, of anders kermen we hem wel onder de noemer blauwspar. De naal den zijn groen aan de bovenkant en blauw aan de onderkant waardoor de kerstboom er blauwachtig uitziet. Vrou wen willen graag een blauwspar, omdat die zijn naalden niet zo snel laat vallen en dat scheelt een hoop gestofzxiig. Het zijn volgens boer én kerstboomteler Gelein Dieleman uit Hulst ook de vrou wen die het laatste woord hebben over welke kerstboom in huis komt. „De vrou wen kijken en wijzen, de mannen gaan al leen maar mee om de boom op of in de au to te sjorren, die willen gewoon zo snel mogelijk weg. Heel typisch!" Dieleman verkoopt de eigengeteelde spar ren vanaf zijn erf aan de Hontenis- sestraat. Auto's rijden er af en aan. „Het is al volle bak sinds 28 november." Diele man 'steekt' zijn sparren zelf. Bij sommi ge pai-ticuliere kwekei's mogen klanten zelf met een zaag het bos in, maar daar past Dieleman voor. „Want dat wordt een troep. Is de stam half doorgezaagd, zien ze een boom die ze eigenlijk mooier vinden. Ik steek de bomen daarom liever zelf, met kluit, en als de klant er eentje wil zonder kluit, dan zaag ik 'm er wel af." Bij Dieleman heb je al een boompje voor 4,50 euro een mega-boom van drie meter mag voor 18 euro mee naar huis. Supervers Dat is een heel stuk goedkoper dan een boom van het tuincentrum en, volgens Dieleman, nog veel beter ook. „Bomen van het tuincentrum zijn vaak al weken geleden gezaagd of gestoken en vexiiezen soms al naalden in de winkel. Onze bo men zijn supervers." Stefan Schout van tuincentrum Life and Een boom die bij het afrekenen al naalden verliest, is niet vers, kies een andere. Kei'stbomen vinden het niet fijn om plots in een warme kamer gezet te wor den. Laat de boom daarom een dag wennen aan hogere temperaturen in bijvoorbeeld de gai'age. Zet de kerstboom niet te dicht bij een warmtebron of felle verlichting. Dat bevordert het naaldverlies. Kerstboomtips Gebruik een waterstandaard om te voorkomen dat de kerstboom uit droogt. Zaag een paar centimeter van de on derkant van de stam zodat de boom water op kan nemen. Geef de kerstboom dagelijks water, ongeveer een halve liter. Een grote boom heeft meer water nodig. Kei'stbomen met kluit houden het langer uit. Garden in Hulst bekent schoorvoetend dat hij thuis een nepboom heeft. „Dat was een gezamenlijke beslissing van mijn vrouw en ik. We hebben altijd een echte boom gehad, we wilden nu eens wat anders." Schout is niet de enige. Hoewel er in Ne derland nog steeds meer echte dan nep- boompjes worden verkocht, vertoont de verkoop van kunstbomen een immer stij gende lijn. Schout: „Veel mensen kiezen een kunstboom voor het gemak. Je mist clan wel de dennengeur, maar er staat al tijd een perfect gevormde, volle spar in huis." Bij Life and Garden heb je een kunst boom van andei'halve meter voor 80 euro en een grote van twee meter kost al gauw 130 euro. Ook de echte bomen zijn rede lijk prijzig; van nog net geen tientje voor een kleintje tot bijna veertig euro voor een joekel. De kerstboom is wel aan het modebeeld onderhevig. Wilde men vroeger het liefst een groene den met een open sti-uctuur, nu gaat men voor een blauwe volle boom. Het zielige boompje, vol van onder, maar ieldun van boven kan tegenwoordig écht niet meer. Zelfs de mooiste piek lijkt dan meer op de spreekwoordelijke vlag op een modderschuit. d99C R§né_ Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Ouderenzorg Kanaalzone (So- ka) begeeft zich op de vakantie- markt. In een vrijstaande wo ning van het Terneuzense schip- persinternaat wil Soka acht tot tien appartementen inrichten voor verhuur aan vakantievier- ders. Soka richt zich op ouderen die er eens uit willen of die eens een weekje onder de vleugels van hun mantelzorgers uitkruipen. Ook organisaties als bijvoor beeld De Zonnebloem kunnen het huis afhuren voor een aantal cliënten. Maar ouderen en hulp behoevenden zijn niet de enigen die welkom zijn in het vakantie huis. Ook jongeren kunnen - al dan niet via organisaties als Jeugdzorg - tijdelijk verblijven in de appartementen. De Raad van Bestuur van Soka geeft direct toe dat de nieuwe ac tiviteit buiten de kerntaken van zorgcentra valt. Maar de aan houdende onzekerheid over bij dragen voor extramurale zorg dwingen zorgcentra om creatief te zoeken naar mogelijkheden voor financiële extraatjes. Bo vendien past het ontlasten van mantelzorgers en het aanbieden van verblijfsruimte en so ciaal-culturele uitstapjes wel in het verbreden van het zorgaan bod buiten de tehuismuren. Het schippersinternaat Konin gin Juliana ziet samenwei'king met Soka en andere zorg- en welzijnsinstellingen wel zitten. Het internaat kampt nog steeds met terugloop van het aantal schipperskinderen. Om de was serij en de keuken commercieel te exploiteren en de technische dienst aan het werk te houden, is het aanbieden van alternatie ve diensten een must. Het kin deropvangcentrum Juultje is al een stevige poot onder het inter naat. Een vakantiehuis en in loopruimten voor bewoners uit de buurt bieden het internaat nieuwe mogelijkheden. Naast het vakantiehuis willen Soka en Koningin Juliana ook een ontmoetingspunt voor de wijde omtrek oprichten: een ruimte waar mensen zowel zorg als gezelschap kunnen vinden. Tijdens een kennismakings- brunch op zon,dag 21 januari willen beide instellingen de buurt kennis laten maken met de mogelijkheden en hun idee ën. Duidelijkheid In de loop van januari hoopt de kleinste zorgaanbieder in de re gio ook meer duidelijkheid te hebben over een aantal uitbrei dingsplannen. In Soka werken De Blide, inclusief aanleuncom- plex Zoutvliet uit Terneuzen, de Redoute uit Sas van Gent en 't VexTaet uit Westdorpe samen, 't Verlaet moet over twee jaar op nieuw zijn opgebouwd. Tegelij kertijd, eind 2008, hoopt Soka in Zuiddorpe twee dozijn zorg- woningen te kunnen bedienen. De onderhandelingen over de (Advertentie) In 2007 werken en leren combineren? Dat diploma heeft u sneller dan u denkt. Kijk op www.opteidingenberoep.nl voor uw mogelijkheden. Ontwikkelen werkt .opleidingeoberoep.nl I (Advertentie) bouw van die-woningen, even tueel aangevuld met een aantal koophuizen, met een corporatie moeten echter nog beginnen. Ook in Terneuzen heeft Soka grote plannen. De 24 verpleeg huisplaatsen blijven, maar het oude verzorgingshuis gaat hele maal op de schop. In een nieuw tehuis komen veertig van de hui dige 61 verzoi'gingsplaatsen. In de vrijkomende vleugel is plaats voor achttien zorgappartemen- ten, die permanent of tijdelijk gehuurd kunnen worden. In de Anna Bijnsstraat wil woonstich- ting Clavis onder meer 65 zorg- woningen bouwen. De bewoners van de appartementen kunnen 'zoi'g op maat' afnemen van de in de directe nabijheid verkeren de Blide en Zoutvliet. Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. zeeuwse almanak Rondom het neefje van acht uit Vlissingen gonst het van de huwelijksverhalen, bruids modeshows en liefdesliedjes. Op zich niet zo verwonder lijk, want zijn oom en tante gaan (eindelijk) trouwen. Ook zijn nichtje kletst hem de oren van het hoofd over ivat zij aantrekt op de trouw dag van haar ouders. Om alvast in de stemming te komen, oefent het neefje op de toespraak die de trouw ambtenaar zal gaan houden die dag. „Neemt u hem, oom Micha, tot uw prettige echtge noot?" cetufJi' Kijk in het decemberboekje, kom naar de showroom en ontdek uw decemberbonus'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49