Viswater Veerse Meer verandert PZC Maatregelen tunnel kunnen snel worden genomen Scriptieprijs dochter hogeschool voorzitter Omgevallen Nieuw koepelbestuur voor ondernemers van ZZ Neptunus Parkeerchaos bij ziekenhuis in Goes Nehalennia laat zich nog altijd niet zomaar kennen Uitzetten forel lijkt langste tijd te hebben gehad donderdag 14 december 2006 door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Nehalennia, de Romeinse godin van Zeeuwse huize, laat zich niet zomaar ken nen. Een speciaal archeologisch duikteam is al tien jaar bezig de tempel van Nehalennia voor de kust van Colijnsplaat nauwge- zet in kaart te brengen, maar de wil je ook. Urbain komt hele- avond hoopvol in de vismijn van zoekers kregen een onderwater- exacte locatie is in al die tijd nog niet gevonden. Urbain Sterkendries, initiatief nemer van het duikteam, geeft de moed nog lang niet op. Wat maal uit Belgisch Limburg, op zo'n tweehonderd kilometer van de Oosterschelde. „We zijn dé plek op het moment redelijk dicht genaderd", zei hij gister- Colijnsplaat. Urbain en zijn duikteam gaven een presentatie op de vijfde Oosterschelde the ma-avond van de stichting Pro motie Colijnsplaat Kats. De be- film voorgeschoteld. Van activiteiten van het duik team op vierentwintig meter diepte. Bij stilstaand water gaan de mannen naar beneden. waar ze stukken vloer, dakpan nen en een scherf van een bier kruik ontdekken. Sinds 1996 is de Vlaming in de ban van Nehalennia. Hij was in het maritiem museum in Zierik- zee, zag de expositie van in 1970 opgeviste stenen ter ere van de godin en was verloren. door Harmen van der Werf WOLPHAARTSDIJK - Het Veerse Meer is als viswater aan het veranderen door het inlaten van vers en zouter Oosterschel- dewater. Voorlopige resultaten van een onderzoek door inge nieursbureau Visadvies wijzen dit uit. Onderzoeker M. de Lange van Visadvies houdt nog enkele sla gen om de arm. De eindresulta ten van het onderzoek komen mei 2007. Het is volgens hem in elk geval al wel duidelijk dat het Veerse Meer meer soorten vis herbergt dan voor medio 2004: voor de opening van het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam bij Kats. Hij noemt zoutminnende vissen als zee baars en ansjovis en de trekvis fint, die graag op de scheiding van zoet en zout water vertoeft. Paling en forel zijn voor gebrui kers van het Veerse Meer de inte ressantste vissoorten. De twee beroepsvissers op het meer moe ten het vooral van paling heb ben. Onder sportvissers is forel favoriet. Forel wordt al vele ja ren uitgezet. Met zowel paling als forel gaat het naar de indruk van De Lange niet zo goed. „Ik kan nog geen aantallen geven, maar veel forel lijkt weg te trek ken, in elk geval naar het Ka naal door Walcheren waarin veel voedsel, zoetwatergarna len, zit." Kanttekening De Lange plaatst daarbij een niet onbelangrijke kantteke ning. Tot de ingebruikname van het doorlaatmiddel bestond er gelaagdheid in het water van het Veerse Meer. Vanaf een be paalde diepte was het water zuurstof arm. Vissen gedijen daar niet goed in. De gelaagd heid is verdwenen. De Lange sluit niet uit dat forellen dieper zijn gaan zitten, op plekken waar ze vanaf de oevers - de fa voriete stekken van sportvissers - moeilijker te vangen zijn. Ook P. Mercy, sportvisserslid van de visstandbeheercommis sie Veerse Meer die opdracht gaf tot het onderzoek, denkt dat dit het geval is. Of er minder fo rel in het Veerse Meer zit, blijft voor hem de vraag. „Forellen la ten zich moeilijk traceren. Met de vistuigen die zijn gebruikt voor het onderzoek, laten ze zich niet vangen. Forellen zijn zichtjagers. Ze komen ook bijna niet in fuiken terecht. Maar toen het water laatst wat troebe ler was, zaten er bij de Zand- kreekdam wel vrij veel in." C. van de Kreeke uit Wolphaarts- dijk werkt als beroepsvissers aan het onderzoek mee. Hij zit al vijfenveertig jaar op het Veer se Meer. Met de palingstand gaat het naar zijn idee niet slecht. „Sinds het doorlaatmid del er is, komen er meer kleine palingen. Dat is goed. En we vangen zeker niet minder dan in 2005. En in 2005 vingen we meer dan in 2004." Positief noemt Van de Kreeke de groei van het kreeftenbestand. „Die neemt geweldig toe." Het barst te volgens hem tot november ook van de kleine tongetjes. „Maar als het kouder wordt, zoe ken die de zee op." Het beeld is dus nogal divers. Het wachten is op de eindresultaten van het vis- door René Schrier VLISSINGEN - Het zal niet vaak voorkomen dat de waarne mend voorzitter van de raad van bestuur van de Hogeschool Zeeland (HZ) zijn eigen dochter de prijs voor de beste scriptie uit kan reiken. Adri de Buck viel die eer te buurt, toen hij - ook tot zijn eigen verrassing - woensdag de zogenaamde HZ stern aan zijn dochter Anne kon overhandigen. MIDDELBURG - De chauffeur kon er nog net op tijd uitspringen, toen kantelde zijn vrachtwagen. De wagen viel om toen de grond on der de wielen begon te schuiven. De chauffeur was aan het werk op de bouwplaats van het winkelcentrum Veersepoort in Middelburg. door Emile Calon TERNEUZEN - Binnen enkele maanden kan de brandweer snel ler in actie komen bij een calami teit in de Westerscheldetunnel, zo verwacht de Terneuzense brandweercommandant J. Mete ring. Een reeks van maatregelen om sneller op te treden is vol gens hem vrij eenvoudig en te gen niet al te hoge kosten te ne- Meijering is enthousiast over de oplossingen die brandweer en NV Westerscheldetunnel samen hebben bedacht om sneller daad werkelijk op te kunnen treden. Het gaat onder andere om direc te verbindingen tussen tunnel operator en hulpdiensten, inbre ken op de autoradio en videocon tact tussen tunnel en de voertui gen van de bevelvoerders van de brandweer. Oplossingen Al die oplossingen zijn volgens hem in enkele maanden tijd uit te voeren. Woordvoerder I. de Moor van de NV Westerschelde tunnel laat ook weten dat zijn bedrijf begin volgend jaar die za ken gaat realiseren. Niet de per manente videoherkenning van voertuigen. Dat systeem wil de brandweer inzetten om te weten te komen welke voertuigen in de tunnel zijn als er een incident heeft plaats gevonden. De Moor stelt dat de tijdwinst dat daar mee geboekt kan worden is te verwaarlozen. Zeker afgezet te gen de kosten en het gegeven dat zo'n systeem zich nog niet af doende heeft bewezen. Als extra maatregel wordt volgend jaar ook begonnen met de aanleg van een zogenaamde bypass zodat auto's van de Borsselse brandweer via een speciale route sneller bij de tun nel kunnen zijn. Door al die maatregelen uit te voeren kan de brandweer, zo rekent Mete ring voor, zeker drie tot vier mi nuten tijdwinst boeken. Tijd die essentieel is bij een calamiteit. Nu duurt het rond de twintig mi nuten voor de brandweer na een melding daadwerkelijk kan op treden in de tunnel. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Zierikzeese ondernemersvereniging ZZ Nep tunus heeft een nieuw koepelbe stuur. Tijdens een de ledenverga dering in het Multifunctioneel Centrum werd het beoogde be stuur gisteravond zonder tegen stemmen aangenomen. De op komst was klein. Er kwamen slechts 25 leden. Een maand geleden stapte het oude bestuur, nog slechts be staande uit voorzitter D. Ker sten en penningmeester J. Nauta, tijdens een besloten le denvergadering op. Het rommel de al een tijdje binnen de organi satie van ZZ Neptunus. Uit de verklaring die J. Meerdink gis teravond aflegde, bleek dat de meeste ambassadeurs (leden die de wijken en verschillende werk groepen vertegenwoordigen) geen vertrouwen meer hadden in de werkwijze van de voorzit ter. Deze trok daarop zijn con clusies en vertrok. Ook Nauta stapte op maar hij gaf gisteren aan onder bepaalde condities de financiële administratie te wil len voortzetten, in elk geval voor 2007. Het nieuwe bestuur werd bin nen een maand geformeerd door H. Holty in samenwerking met Meerdink en F Kramer. Geen van de slechts 25 aanwezige le den had bezwaar tegen de voor dracht waarna het bestuur kon aantreden. Het bestaat uit zeven leden met als voorzitter C. Lege- maate. Secretaris is A. Deurloo. Een penningmeester wordt nog gezocht. Tot die tijd neemt Kra mer (vertegenwoordiger horeca) Een onafhankelijke jury was tot het oordeel gekomen dat Anna met haar scriptie de beste pres tatie had geleverd. Het stuk is getiteld Want er is meer dan een tijdschrift alleen....: het verko pen van line en brand exten sions via het merk Flair. Daarin staat aangegeven hoe het blad Flair meer omzet kan genereren door het verkopen van gebruiks- producten via Flair. Vergelijken Juryvoorzitter J. P. Bekker con stateerde dat het lastig was de zes verschillende genomineerde scripties met elkaar te vergelij ken, omdat ze over totaal ver schillende onderwerpen gaan. Mede daarom zal de jury vol gend jaar ook andere criteria aanleggen. Overigens noemde hij de kwaliteit van de nomina ties hoog. Waarnemend-voorzitter De Buck noemde zichzelf een trotse vader, maar hij was niet alleen trots op zijn dochter doch ook op de andere genomineerden. Zijn hebben hun oude school Hoewel het er komisch uitziet, kunnen ze er bij de Sinkegroep in Kruiningen niet om lachen. „De vrachtwagen is helemaal krom. hij is volledig vernield. Misschien dat we er later de humor van kunnen inzien." De wagen is met een kraan rechtop gezet, foto Kees Marijs Het duurt nog zeker enkele jaren jaar voor de opkomsttijd nog verder terug gebracht kan worden. Dan staat de verdub beling van de rijbanen naar de tunnelingangen op het pro gramma. Als die wegen er lig gen kan de brandweer nog eens een tijdwinst van twee minuten boeken. die functie waar. Ook Holty (al gemeen lid) en Meerdink (verte genwoordiger ambassadeurs) blijven in het bestuur. R. Volkeri en G. Poot zijn de an dere algemene leden. Legemaate stelde als voorzitter direct vast dat de organisatie van ZZ Neptunus uitstekend is. De inzet van het vorige bestuur heeft in twee jaar gezorgd voor een gestructureerde opzet die tot nieuwe prestaties leidde. Het nieuwe bestuur gaat daarom voort op de ingeslagen weg. De rest van de vergadexing werd be steed aan de financiële verant woording tot 13 november 2006, de begroting voor 2007 en het uitgebreide kerstprogramma op 22 en 23 december. In de voor jaarsvergadering zal het be stuur de leden verdere plannen voorleggen. onderzoek. Tot die tijd maakt de federatie van hengelsportver enigingen zuidwest-Nederland een pas op de plaats met het uit- zetten van forellen, meldt direc teur H. den Bakker. Den Bakker vreest vooral dat het productievermogen, de voed- selrijkdom, van het Veerse Meer afneemt. Dat lag hoog, maar lijkt terug te zakken tot het ni veau van de Oosterschelde waar het schonere en zoutere inlaat- water vandaan komt. eer aan gedaan, gaf hij aan. De overige genomineerden zijn; Erik Maranus (Management, Economie en Recht): Strategie Zeelandnet: Denken, doen en communiceren'.; onderzoek naar de invulling van en communica tie rondom, de Balanced Score Card in relatie tot de gekozen strategieThijs Breen (Maritiem Officier): Automatische identifi catie en Binnenvaart; mogelijk gebruik van positiegegevens van de binnenvaart in ZeelandSu zan Knol en Niek Marsé (Werk tuigbouwkunde): RAM LCC Analyses; onderzoek naar het uitvoeren van een RAM en LCC analyse op de Indonenische kor vetLeonie Verhulst (Vei'pleeg- kunde): Innoveren, maar in ivel- ke richting hoe verhouden de waargenomen kenmerken van de afdeling en waargeno men kenmerken van de innova tie zich tot elkaar, Marko Sas (Aquatische Ecotechnologie): Eco-engineered treatment of cof fee wastewater according to the water-harmonica; a case study in Matagalpa, Nicaragua. door Joeri Wisse GOES - Bezoekuur in bet Oos- terscheldeziekenhuis betekent spitstijd op het parkeerterrein. Het zieknhuis heeft onlangs veertig nieuwe plaatsen laten aanleggen, maar desondanks parkeren automobilisten nog steeds buiten de vakken, in om liggende straten, groenstroken en op het plein voor de entree. Vorige week zijn de laatste nieu we plaatsen aan de voorzijde van het ziekenhuis gereed geko men. Her en der zijn daarvoor groenstroken opgeofferd, zodat met een kleine investering bin nen de grenzen van het huidige parkeeiterrein kon worden uit gebloeid. „Nu zijn we nog bezig aan de achterkant, bij revalidatiecen- trum De Lindenhof. De nieuwe plaatsen daar zijn vooral voor het pei'soneel bedoeld", zegt S. Verschoor, hoofd facilitaire dienst van het Oosterscheldezie- kenhuis. Hij schat in dat met de recente uitbreiding de parkeerproble men tijdens-de drukke uren tot het verleden behoren. Donder dag is zo'n drukke dag, dan zijn de poliklinieken vaak vol. Tus sen 13.00 en 15.00 uur, wanneer het op veel afdelingen bezoek uur is, wil parkeren ook nog wel eens een probleem opleveren. Dat weet ook P. de Regt uit Ka- pelle. Hij heeft zijn auto op het pleintje voor het ziekenhuis, bij de grote stalen O, geparkeerd. „Mijn vrouw ondergaat chemo therapie, daarvoor moeten we re gelmatig naar het ziekenhuis. Ik heb een paar rondjes over het parkeerterrein gereden, maar ik kon geen plaatsje vinden. Toen ik zag dat andere auto's hier ook stonden, heb ik de mijne er maar naastgezet. Je kan toch niet te laat op de afspraak ko men?" T. Schuit heeft wel een plekje voor haar auto kunnen vinden, aan de rand van het parkeerter rein, tegen de-'s-Gravenpolder- seweg. Zij kent het probleem als geen ander. „Ik heb hier twintig jaar gewerkt." Nu haar man is opgenomen, komt ze er weer drie keer per dag. ,,'s Middags is Astma Fonds het lastig om een plek te vindea Dan parkeren mensen zelfs m de berm van de 's-Gravenpolde- seweg en in dat slikweggefe (het Pykeswegje, red.)" Parkeervakken Volgens Schuit zou de situ al een stuk beter worden w neer overal lijnen zouden wor den getekend. „Nu zetten nu sen hun auto veel te ruim Lg Als je overal vakken zou heb. ben, kunnen er makkelijk w een' paar auto's bij. Een politiewoordvoerder 2o dat er in het verleden een aanis! boetes zijn uitgedeeld aan fou;- parkeerdei's. „Maar recent heb ben we een gesprek geha het ziekenhuis. Zij gaan het pro bleem intern oplossen, omdat het vaak personeelsleden zij: die de auto hinderlijk parke ren." Pas als het ziekenhuis of bijvoer- beeld invalide bezoekers wee aan de bel trekken bij de politk gaan zij het ziekenhuisterre weer in de dagelijkse ronde op nemen. Over een half jaar evalueert k ziekenhuis het parkeerbeleid Dan zal volgens Verschoor moe ten blijken of de recente uitbie ding volstaat. Praatgroep voor nabestaanden na zelfdoding ROOSENDAAL - Nabesta® den van mensen die zelfmoort pleegden, kunnen zich aanslui ten bij een gespreksgroep dit donderdag 22 februari ii Roosendaal begint. GGZ Westelijk Noord-Brabail wil mensen zo helpen de gebeur tenis bespreekbaar te make voor henzelf en hun omgeving De groep wordt samengesleii uit mensen die in Tholen, 1 gen op Zoom, Roosendaal e Breda wonen. Die komen tie keer samen op donderdagoch tend van 9.30 tot 11.30 uur aa: de Laan van Brabant 70 i; Roosendaal. Voor aanmeldingen: 0164 289191.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42