ZLTO tegen getij in Braakman geest Rabbijn en auteur met een verlichte Een depressie kan iedereen overkomen Vlaanderen moet betalen voor veilige Westerschelde Kritiek op rapport-Maljers Antwerpen eist vaart achter verdieping Schelde Zeeuw blijft trouw aan groene stroom door Emile Calon GOES - De nieuwe commissaris van de koningin K. Peijs moet er samen met het Rijk voor zorgen dat Vlaanderen meer gaat beta len voor veiligheid op de Wester- schelde. In de onderhandelingen over de verdieping van de is dat blijven liggen, zo constateert burgemeester J. Lonink (Terneu- zen) in zijn functie van voorzit ter van de Zeeuwse veiligheids regio. Lonink zou gisteren samen met commissaris van de koningin W. van Gelder naar Den Haag gaan om met enkele ministers te overleggen over de verbetering van de veiligheid op en onder de Westerschelde. Dat overleg werd in verband met het spoedo verleg van het kabinet afgelast. Tijdens dat beraad zouden de be stuurders afspraken maken over de organisatiestructuur, vlucht- havens, versterking van de hulp diensten, de beschikbaarheid van ladinggegevens en de verde re technische en financiële uit werking hiervan. Volgens Van Gelder is er op ambtelijk niveau een akkoord bereikt en is het nu wachten op het moment dat het opnieuw aangeboden kan worden aan de ministers. Hij verwapht dat dat binnen vier tot vijf weken kan gebeuren en dat ze akkoord gaan met de plannen. Lonink ziet het bereikte ak koord als bijna ideaal. Hij is ech ter niet tevreden dat Antwerpen weigert de ladinggegevens van containerschepen vooraf door te spelen aan de Nederlandse auto riteiten. De Vlamingen willen dat pas doen als er daadwerke lijk een incident is. Dat is vol gens Lonink riskant, omdat die gegevens dan toch te laat bij de hulpdiensten kunnen zijn. De financiering is ook nog niet geregeld. Er zijn van de kant van het Rijk wel ambtelijke toe zeggingen dat er betaald gaat worden voor onder andere de bouw, het uitrusten en het in de vaart houden van twee comman doschepen. Hij wijst er ook op dat de Zeeuwse gemeenten belo ven dat ze per jaar samen zo'n half miljoen euro bijdragen aan de versterking van de veiligheid op en onder de Westerschelde. Een verdeelsleutel is echter nog niet afgesproken. Daar wordt volgens hem intern aan ge werkt. Lonink verwacht dat uit eindelijk Vlaanderen, en dan met name Antwerpen, ook finan cieel moet bijdragen aan de vei ligheid op de Westerschelde. donderdag 14 december 2006 17 HZ-delegatie geeft les in China VLISSINGEN - Docenten en student-assistenten van de Hogeschool Zeeland (HZ) gaan in januari naar China om daar lessen te verzorgen aan twee universiteiten. Ze gaan lessen 'Electrical Circuits', 'C-Language', 'Orientation and Economics' en 'Introduction in logistics' geven in NanChang en in NanJing. De onkosten worden betaald door de Chinese universitei ten. Het geeft Chinese studenten de mogelijkheid om zon der al te veel problemen hun vervolgopleiding aan de HZ in Vlissingen te volgen. De Nederlandse delegatie ver trekt 5 en 6 januari en zal tegen het eind van die maand weer terug zijn. Bestuurslid villapark voor rechter WEMELDINGE - Bestuurslid A. van Zon van de vereni ging van eigenaren villapark Oesterbaai in Wemeldinge moet zich waarschijnlijk in februari tegenover de rechter in Middelburg verantwoorden voor een incident waarbij ook de Kapelse oud-wethouder P. Ganseman oudejaars avond 2005 betrokken was. Wat Van Zon ten laste wordt gelegd, wilde een woordvoer ster van het openbaar ministerie in Middelburg gisteren niet te vertellen. Zijn dagvaarding moet nog worden ver stuurd. Ganseman, die Van Zon ervan betichtte hem geslagen te hebben, is in juli vrijgesproken bij gebrek aan bewijzen. Ganseman verloor begin dit jaar zijn wethouderschap me de naar aanleiding van het voorval. Na de vrijspraak heeft de advocaat van Ganseman bij het openbaar minis terie aangedrongen op vervolging van Van Zon. Ophokplicht voor postduiven GOES - De ZLTO-raad Zeeland heeft de Zeeuwse ge meenten, met uitzondering van Sluis, Terneuzen en Vlis singen, gevraagd een ophokplicht in te stellen van vrijdag 30 december tot en met zaterdag 13 januari. De zondagen in de periode vallen buiten de ophokplicht. Jachthouders in de provincie wordt gevraagd extra aan dacht te besteden aan de bestrijding van verwilderde dui ven. Eenzelfde verzoek is ook gericht aan de gemeenten. CDA-vragen over omroep MIDDELBURG - De CD A-Statenfractie verbaast zich er over dat het in Zeeland niet mogelijk is om alle regionale omroepen te ontvangen. Elders in het land is dat wél het geval, stelt Statenlid J. van de Merbel in schriftelijke vra gen aan het dagelijks provinciebestuur. Hij wijst erop dat sinds kort de antenne op het dak als ont vangstmogelijkheid van televisie is weggevallen. Veel kij kers hebben nu een schotelantenne. Naast een aantal na delen, biedt dat volgens hem ook een voordeel. „Het is namelijk mogelijk om alle regionale omroepen via een digitaal kabelabonnement in heel Nederland te ont vangen. Zeeuwen in Limburg bijvoorbeeld kunnen via Omroep Zeeland op de hoogte blijven van het nieuws in Zeeland." Behalve in Zeeland dus en Van de Merbel wil hierover opheldering, met name ook of de kosten hierbij een rol spelen. Hij vraagt verder of bekend is in hoeverre het uitzenden van andere regionale omroepen in Zeeland gevolgen heeft voor de kijkcijfers van Omroep Zeeland en of dat van in vloed is op de reclameopbrengsten. s rfnnr Rinus Antomsse GOES - De Zuidelijke Land- en Iuinbouw Organisatie (ZLTO) wijst ontpoldering van de Braak- l man-Zuid af. Het advies dat de commissie Maljers hierover uit- bracht, roept bij de ZLTO 'grote bedenkingen'op. in de Westerschelde nodig is. Voor de goede orde onderstreept cle ZLTO dat. bij welke keuzes clan ook. er onverkort moet wor den vastgehouden aan vrijwilli ge grondverwerving. „Daarover mag bij de betrokken agrarische ondernemers geen onduidelijk heid bestaan." Het dagelijks provinciebestuur- is positief over het rapport Mal jers, ook al staan er geen echt an dere oplossingen voor aanleg van getijdennatuur langs de Westerschelde in dan ontpolde- ren. Braakman-Zuid wordt als een kansrijk alternatief be schouwd. In een brief aan Provinciale Sta ten meldt het dagelijks provin ciebestuur dat zo snel mogelijk een nader onderzoek wordt inge steld naar de mogelijkheden voor getijdennatuur in Braak man-Zuid. Voor uitbreiding van het Zwin en ontpolderen van de Hedwigepolder en de Noord- Prosperpolder zijn geen alterna tieven gevonden. Het gemeentebestuur van Ant werpen eist dat de derde verdie ping van de Westerschelde niet wordt vertraagd door de ontpol- deringsdiscussie in Zeeland. Het nieuwe schepencollege van Antwerpen staat erop dat de uit- diepingswerken vóór 1 januari 2008 beginnen, zoals tot nu uit gangspunt is. Ook dient vaart te worden gezet achter de bouw van een tweede zeesluis (naast de huidige Kallosluis) naar de Waasland haven op de linker Schelde- oever. *1 Als door een ruim zeven kilome- k ler lang kanaal vanuit de Wes- m terschelde naar Braakman-Zuicl l (onder rijksweg N61) het getij a, moet stromen, vreest de stands- i, organisatie met name voor ver- jilting. De ZLTO zal nader on- derzoek dat de provincie gaat uitvoeren kritisch volgen. Echte alternatieven 3' [neen brief aan Provinciale Sta- len pleit ZLTO-voorzitter P. de ts Koeijer voor nader onderzoek van échte alternatieven voor ont- ;f poldering, te weten deels afgra- ven van het Verdronken Land van Saeftinge en aanleg voor ei- landjes voor de kust. Dat onder- [o mek is mede van belang met het oog op nieuwe natuurclaims in t de toekomst, stelt hij. n Afgraven van Saeftinge is in elk cc geval goedkoper dan ontpolde- ren van de naastgelegen Hedwi- I gepolder, meent de ZLTO. Ei- ontstaat jong schor door en juist daaraan is grote behoefte. De (vervuilde) grond die vrijkomt ten prima worden gebruikt voor aanleg van dijken en ge il luidswallen. Afgraven b Ook daaraan is behoefte, aldus de ZLTO. Voor dijkverzwarin gen in Zeeuws-Vlaanderen moet - au grond van buiten de provin- j cie worden aangevoerd. Plus punt van het afgraven is boven- dien dat vervuilde grond uit het natuurlijke, open systeem van 4 de Westerschelde wordt ge- a naald. De standsorganisatie beklem- loont dat ook aanleg van eiland- II jes voor de kust en andere bui- ai tendijkse oplossingen niet in de kast mogen verdwijnen. Uitwer- king hoeft niet meteen, maar is wel van belang als in de toe- komst nog meer natuurherstel door Peter Oqqel TERNEUZEN - Hoe grillig kan een levenspad lopen? Het ene moment zit je als patiënt in de psychiatrische afdeling van het Terneuzense ziekenhuis De Hon- te, even later sta je als schrijf ster in de bloemen in - wat nu heet - het Regionaal Geestelijk Gezondheidscentrum Zeeuws- Vlaanderen. Het gebeurt, weet de Terneuzen se Els Ernst (55) uit .eigen erva ring. En dus gaf ze*haar boek, geschreven tijdens haar verblijf op de voormalige PAAZ-afde- ling van het ziekenhuis, ook die simpele, maar tevens treffende titel mee. Voor de gelegenheid wel voorzien van twee uitroepte kens overigens: Het! Gebeurt! Ernst presenteerde haar boek op de enige juiste plek: in het RGC, de voormalige PAAZ, waar ze met een depressie bin nenkwam en uiteindelijk geeste lijk gezond weer naar buiten stapte. In die tussenliggende pe riode had, ook als verwerkings proces, haar verhaal wel aan pa pier toevertrouwd Waarom? „Omdat nog steeds veel mensen denken dat je gek bent als je wordt opgenomen op een psychiatrische afdeling. Wel nu: wij zijn niet gek, ik ben niet gek. Ik voelde mij verdrietig en wilde rust. Want daar gaat het op psychiatrische afdelingen om: mensen die veel hebben mee gemaakt en weer tot rust willen komen." Ze had lang getwijfeld voordat ze het manuscript naar een uit gever stuurde, vertelt ze. Plet Els Ernst signeert haar boek Het Gebeurt. foto Peter Nicolai was RGC-directeur Walter IJse- baert die een jaartje geleden bij de groenteboer het laatste zetje gaf. Ze zegt dat ze dankzij haar doorzettingsvermogen haar de pressie heeft overwonnen. En na tuurlijk dankzij de hulpverle ners, de verpleegkundigen. De therapeuten, en vooral niet te vergeten familie en vrienden. In deze zin vindt directeur IJse- baert, - gisteren overigens niet aanwezig bij de boekpresenta tie; zijn speech werd voorgele zen door Nanon Doeland - dat het boek van Ernst ook anderen van dienst kan zijn. „Niet alleen patiënten, maar ook hulpverle ners. Zij kunnen met dit boek hopelijk beter inleven in de we reld van psychiatrisch patiën ten. En dat is een enorme presta tie. "Het boek is verkrijgbaar in de boekhandel voor 16,95. door Henk Postma MIDDELBURG - De Zeeuwen blijven nog trouw aan groene stroom. Terwijl de Nederlan ders massaal afhaken, zijn Zeeuwse huishoudens zelfs nog wat scheutiger geworden met het gebruik van milieuvriende lijk opgewekte elektriciteit. Landelijk daalde het aantal klanten voor groene stroom de afgelopen twee jaar van 3 naar 2,4 miljoen. De energiebe drijven wijten dat aan de afschaffing van overheidssubsi dies voor groene stroom. Daar door verdween het prijs voordeel Doordat energiebedrij ven, sinds die met elkaar in een concurrentiestrijd zijn gewik keld, vooral stunten met de prij zen van 'gewone' stroom, is het gebruik van duurzaam opge wekte elektriciteit in veel geval len zelfs onvoordeliger gewor den. In Zeeland is dat laatste niet het geval, benadrukt woordvoerder J. Neelemans van Delta. Het Zeeuws energiebedrijf brengt de consument net zo veel in reke ning voor groene stroom als voor 'gewone' elektriciteit. Hoe wel Delta de promotiecampag nes voor groene stroom ander half jaar geleden staakte, bleef de verkoop van duurzaam opge wekte elektriciteit nog wat groeien. Momenteel levert Delta aan 57.000 klanten (31 procent van het totaal) groene stroom, opge wekt met waterkracht, wind en verbranding van biomassa. Muziekschool brengt Mozart in verhaalvorm WEMELDINGE - De Zeeuwse Muziekschool sluit morgenavond in Wemeldinge het 250e ge boortejaar van Mozart af met een 'muzikaal ver haal' dat meer inzicht geeft in leven en werk van de componist. Het verhaal is geschreven en wordt verteld door dwarsfluitiste Angélique van Gool-Lin- ders. Het wordt muzikaal geïllustreerd door leerlingen, oud-leerlingen en docenten van de Zeeuwse Muziekschool: het madrigaalkoor on der leiding van Anrie Marijke de Jong, strijkers ensemble Plan B onder leiding van Rien Hille- brand, dwarsfluitensemble Flautando Brioso onder leiding van Angélique van Gool-Linders, diverse pianisten, een klarinettrio en altvioliste Petra Flipse. Het concert wordt gehouden in de Maartens kerk aan de Kerkweg in Wemeldinge. Het be gint om 20.00 uur. MIDDELBURG - Ook al ver- tileef hij er maar enkele maan den, toch is de naam van Menas- ben Israel (1604-1657) - de be roemdste rabbijn die Nederland heeft gekend - nauw verbonden met Middelburg. Het is daarom niet verwonderlijk dat juist het Zeeuws Archief nu een tentoon stelling aan hem wijdt. Het idee voor de expositie komt van de Stichting Synagoge Mid- Celburg, die daarmee hernieuw- ëe aandacht wil vragen voor le ven en werk van de rabbijn. Het Zeeuws Archief toonde zich di- reet bereid mee te werken en ten expositie in te richten in de leider van het voormalige Van de Perrehuis in Middelburg. Aad Vos van Stichting Synago ge Middelburg verrichtte het on- derzoekswerk en schreef de c: teksten bij de tentoonstelling. De timing is voorbeeldig, zo aan de vooravond van het 350e sterf jaar van Menasse ben Israel. Bo- vendien wordt nog even subtiel teruggegrepen op het vrijwel voorbije Rembrandt-jaar, want 'wee pronkstukken van de ex- positie hebben daar direct mee temaken. Het gaat om een por- s tretets van een joodse man, van wie jarenlang is aangenomen 3 dat het Menasse ben Israel voor- <1 stelde. Nog specialer is een van f de slechts vier geïllustreerde exemplaren van het mystieke boekje Piedra Gloriosa o de la Estatua de Nebuchadnesar (1655) van de hand van de rab bijn. Hiervoor maakte Rem brandt vier etsen. Amsterdam Menasse ben Israel werd in 1604 I a's Manuel Dias Soeiro geboren in Lissabon. Toen de inquisitie 1 Pachter kwam dat het gezin - zich tegen de regels in vasthield 1 fan de joodse gebruiken, werd fot vervolgd. De familie vlucht- !ein 1614 naar Amsterdam, dat S geleidelijk uitgroeide tot een antrum van Spaans- en Portu- gees-joodse ballingen. Zijn va der nam een Hebreeuwse naam =nn: Joseph ben Israel. Zijn j0ons gaf hij de bijbelse namen Menasse en Ephraïm. j Menasse maakte al op jonge leef- 'l!Jd naam, eerst als godsdienstle- Jar, later als rabbijn. Boven- i dien werd hij bekend als auteur i en uitgever van joodse studie boeken, waardoor hij een be- 'angrijke bijdrage leverde aan i; door Rolf Bosboom Op 14 mei 1912 werd het gerestaureerde grafmonument van Samuel, zoon van Menasse ben Israël ont huld. foto Zeeuws Archief Ephraïm Abravanel in Middel burg. Samuel kreeg zijn laatste rustplaats op de Portugees-jood- se begraafplaats aan de Joden- gang in Middelburg. Menasse stierf enkele maanden later, op 20 november 1657, in het huis van zijn zwager. De joodse ge meenschap haalde hem naar Am- Nieuwe poëzie van Johanna W. GOES - Johanna W. uit Goes heeft haar derde poëziebundel gepresenteerd. Het boekje heet Van debuut tolinkeer en telt 25 gedichten. Johanna W. is het pseudoniem van Jopie Adriaanse-Roelse. Zij debuteerde met Kind van de zee en presenteerde begin dit jaar Bladeren door de seizoenen. Met haar - door veel lezers als toegankelijk ervaren - poëzie wil ze vooral een sfeer proberen te treffen, een bepaalde emotie op te roepen. Ze geeft de met de hand gebonden bundels in eigen beheer uit. Van debuut tot inkeer is ver krijgbaar bij de boekhandels De Koperen Tuin en Het Paard van Troje in Goes en De Drukkerij in Middelburg. De bundel kost 6,75 euro. sterdam en begroef hem op de Portugees-joodse begraafplaats in Ouderkerk aan de Amstel. Op 14 mei 1912 werd op de Middel burgse begraafplaats, toen net gerestaureerd, een grafmonu ment onthuld ter herinnering aan Samuel. De tentoonstelling in het Zeeuws Archief is bescheiden in omvang, maar bevat vele kleino den. Behalve de etsen van Rem brandt en diverse boeken van Menasse ben Israel is bijvoor beeld een van de zes resterende exemplaren van de volledige edi tie van de Talmoed te zien, zoals die halverwege de zeventiende eeuw in Amsterdam werden ge drukt. Het geëxposeerde exem plaar komt uit de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek. Ook bijzonder is een brief - een van de vier die bewaard zijn ge bleven - van Menasse aan Isaac Vossius, gedateerd 8 februari 1655. Daarin schrijft hij dat hij van plan was koningin Chris tina van Zweden te bezoeken, in een poging haar hofleverancier te worden. Het voornemen strandde, doordat de vorstin af trad en naar Rome vertrok. Expositie: 'Menasse ben Israel, zijn leven en werken'. Hm 3 februa ri in het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg. Geopend: ma.-vr. (en elke eerste zaterdag van de maand), 9-17 uur. Menasse ben Israel, kopergravure door Salmon Italia, 1642. foto Zeeuws Archief de bloei van Amsterdam als in ternationaal hart van de He breeuwse boekdrukkunst. Opvallend was zijn - toen al - verlichte geest. Menasse citeer de in zijn bekendste boek El Conciliador (over al dan niet schijnbare tegenstrijdigheden in de Bijbel) niet alleen uit joodse bronnen, maar ook de christelij ke kerkvaders, wat in de zeven tiende eeuw zeer ongebruikelijk was. Hij had ook persoonlijke banden met christelijke geleer den, onder wie Barlaeus, Vos sius en Hugo de Groot. Verder onderhield hij contacten met meerdere Europese vorsten, maar ook met Oliver Cromwell, de Lord Protector van Enge land. Hij drong er herhaaldelijk bij hem op aan joden weer toe te laten in Engeland, waaruit zij aan het eind van de dertiende eeuw waren verdreven. Crom well ging uiteindelijk door de knieën, waardoor Menasse ben Israel nu wordt beschouwd als de grondlegger van het Britse en Amerikaanse jodendom. Sterfbed In diezelfde periode werd zijn zoon Samuel, die met. hem was meegereisd naar Londen, ziek. Op zijn sterfbed sprak hij de wens uit te worden begraven in Nederland. Menasse gaf daar aan gehoor. Hij kwam in Zee land aan wal en kreeg tijdelijk onderdak bij zijn zwager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41