Viswater Veerse Meer verandert PZC Sleepbootfanaten heffen stichting op Nehalennia laat zich nog altijd niet zomaar kennen Onderzoek behoefte seniorenwoningen in alle Borselse dorpen ,15 Uitzetten forel lijkt langste tijd te hebben gehad donderdag 14 december 2006 rinnr Harmen van der Werf jfOLPHAARTSDIJK - Het Veerse Meer is als viswater aan hel veranderen door het inlaten vers en zouter Oosterschel- Idewatcr. Voorlopige resultaten ran een onderzoek door inge nieursbureau Visadvies wijzen I dit uit. [onderzoeker M. de Lange van Visadvies houdt nog enkele sla- om de arm. De eindresulta- van het onderzoek komen 2007. Het is volgens hem in elk geval al wel duidelijk dat het Veerse Meer meer soorten herbergt dan voor medio agenda STREEKACTIVITEITEN Advertentie Bezorgklachten: I 0800-0231 231 i op maandag t/m vrijdag I gedurende de openingstij- j den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 2004. voor de opening van het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam bij Kats. Hij noemt zoutminnende vissen als zee baars en ansjovis en de trekvis fint, die graag op de scheiding van zoet en zout water vertoeft. Paling en forel zijn voor gebrui kers van het Veerse Meer de inte ressantste vissoorten. De twee beroepsvissers op het meer moe ten het vooral van paling heb ben. Onder sportvissers is forel favoriet. Forel wordt al vele ja ren uitgezet. Met zowel paling als forel gaat het naar de indruk van De Lange niet zo goed. „Ik kan nog geen aantallen geven, maar veel forel lijkt weg te trek ken, in elk geval naar het Ka naal door Walcheren waarin veel voedsel, zoetwatergarna len, zit." Kanttekening De Lange plaatst daarbij een niet onbelangrijke kantteke ning. Tot de ingebruikname van het doorlaatmiddel bestond er gelaagdheid in het water van het Veerse Meer. Vanaf een be paalde diepte was het water zuurstofarm. Vissen gedijen daar niet goed in. De gelaagd heid is verdwenen. De Lange sluit niet uit dat forellen dieper zijn gaan zitten, op plekken waar ze vanaf de oevers - de fa voriete stekken van sportvissers - moeilijker te vangen zijn. Ook P. Mercy, sportvisserslid van de visstandbeheercommis sie Veerse Meer die opdracht gaf tot het onderzoek, denkt dat dit het geval is. Of er minder fo rel in het Veerse Meer zit, blijft voor hem de vraag. „Forellen laten zich moeilijk tra ceren. Met de vistuigen die zijn gebruikt voor het onderzoek, la ten ze zich niet vangen. Forellen zijn zichtjagers. Ze komen ook bijna niet in fuiken terecht. Maar toen het water laatst wat troebeler was, zaten er bij de Zandkreekdam wel vrij veel in." C. van de Kreeke uit Wol- phaartsdijk werkt als beroeps vissers aan het onderzoek mee, Hij zit al vijfenveertig jaar op het Veerse Meer. Met de paling stand gaat het naar zijn idee niet slecht. „Sinds het doorlaatmiddel er is, komen er meer kleine palingen. Dat is goed. En we vangen zeker niet minder dan in 2005. En in 2005 vingen we meer dan in 2004." Positief noemt Van de Kreeke de groei van het kreef tenbestand. „Die neemt gewel dig toe." Het barstte volgens hem tot no vember ook van de kleine tonge tjes. „Maar als het kouder wordt, zoeken die de zee op." Het beeld is dus nogal divers. Het wachten is op de eindresul taten van het visonderzoek. Tot die tijd maakt de federatie van hengelsportverenigingen zuid west-Nederland een pas op de plaats met het uitzetten van fo rellen, meldt directeur H. den Bakker. Voedselrijkdom Den Bakker vreest vooral dat het productievermogen, de voed selrijkdom, van het Veerse Meer afneemt. Dat lag hoog, maar lijkt terug te zakken tot het ni veau van de Oosterschelde waar het schonere en zoutere inlaat- water vandaan komt. ELLEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00 - 1700 uur: Open voor bezichtiging; GOES - Palazzoli Huis, 14.00-15,30 uur: Ontmoetingsmiddag voor (ex)kankerpa- bènten- en hun naasten; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Ssniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-p!ussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13.45 uur: Zwemmen; DeVioone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - 17.00uur: Biljartcompetitie senioren; Parkeerterrein Sporthal. 15.30-17.00 uur. Pleintjes activiteiten Breedtesport; SINT-PHILIPSLAND De Wimpel. 1)930 uur: Bloemschikken bij Platte- landsvrouwen; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur Biljarten. Witte Paardstraat 1Goes Tel,/fax: 0113 - 212 729 leinoos spelen n Heartbreak 10ES - De Achterhoekse band Tlie Heinoos treedt vrijdag- vond unplugged op in liet 'léartbreakcafé aan de Grote larkt in Goes. ihït Happens is de support-act fan de avond. De aanvang is om .30, de entree is gratis. kerstconcert Wolphaartsdijk WOLPHAARTSDIJK - Het iamenwerkingsorkest Advendo- ;MM geeft zaterdag een kerst concert in dorpshuis De Griffi- in Wolphaartsdijk. Bet Nicolauskerkkoor uit het lorp werkt ook mee aan de vond. Aanvang: 20.00 uur. Stoomsleper Ebro in de tijd dat hij als sleepboot werd ingezet. Inzet: de aflevering van het wrak op de Piet Heinkade in Vlissingen. foto's Sleepvaartmuseum Maassluis door Wout Bareman MAASSLUIS - De expositieruimte is klein, maar alle attributen, de foto's en natuurlijk de scheepsbel roepen bij de bezoeker nostalgische gevoelens op. Ze ker bij de Zeeuwse sleepbootliefheb bers, die zich ooit ontfermden over het wrak van de eens zo trotse stoomsleper Ebro, de laatste stoomsleepboot van het grootste zeesleepbedrijf ter wereld, L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. In die veel te kleine ruimte in het Sleep vaartmuseum aan de Stadhuiskade in Maassluis is de historie van de veel be sproken sleepboot in beeld gebracht. Het serviesgoed, de paal van de scheeps- telegraaf, veel koperen plaatjes van de machines en vooral ook foto's vertellen het verhaal. De Ebro hep in 1931 van stapel bij de werf Piet Smit Rotter- dam-IJsselmonde. Een fraai gelijnde sleepboot met een vermogen van 880 pk. Ter vergelijking: vandaag de dag be schikken de grote zeeslepers over een vermogen van 20.000 pk. Met achttien man aan boord verleende de Ebro jaren lang assistentie aan schepen in de ha ven van Rotterdam en ver daarbuiten. Nadat de sleepboot in de Tweede We reldoorlog werd ingezet voor de gealli eerden, werd de Ebro in 1948, ver bouwd tot oliestoker. De kolenstokers konden van boord. In januari 1958 sloeg het noodlot toe. De Ebro lag met een sleep te schuilen in de haven van Vlissingen, toen een op roep werd ontvangen om het vracht schip Lindekerk, dat bij Schouwen dreigde te stranden, te hulp te komen. Kapitein Jan Bruins uit Maassluis be sloot ondanks het barre weer uit te va ren. Eenmaal op zee bleek de golfslag zo hoog en hevig dat het kompas door het slingeren nauwelijks meer was af te le zen. De sleper raakte uit koers en stoot te vlakbij de vrachtvaarder aan de grond, raakte lek en liep langzaam maarzeker vol met water. Kapitein Bruins zag dat de situatie hopeloos was, zond een noodsein uit en gaf opdracht de machines te stoppen. De doorweekte bemanning wachtte anderhalf uur in de januari-kou op de komst van de red dingboot van schipper Minneboo uit Veere. Het lukte alle bemanningsleden van boord te halen en kapitein Bruins slaagde er zelfs nog in de scheepspapie ren veilig te stellen. Zand Na de storm werd de gezonken sleper door bergers van Van der Tak Bergings bedrijf in Vlissingen geïnspecteerd- Al leen de schoorsteen en stukken mast sta ken nog boven water uit. De stuurhut was weggeslagen. Op last van de verze kering werd het wrak niet geborgen en al snel daarna verdween de oude stoom sleper in het zand. Niemand, die er zich nog om bekommerde. Tot in 1984 een sportduiker onverwacht op de romp van de Ebro stuitte. Het wrak bleek door de stroming, die als gevolg van de werken in de monding van de Ooster schelde was gewijzigd, grotendeels blootgespoeld. Een aantal Zeeuwse sleepbootfanaten kreeg het gedaan dat het restant van de sleper door de bok Taklift 4, die was ingezet bij de bouw van de stormvloedkering, werd gelicht en op de wal in Vlissingen werd gezet. Maar het bleek te laat. De restanten van de sleper waren zo ver weggeroest, dat restauratie onmogelijk was. De Ebro ging naar de sloop. De stichting, die Middelburger Jaap Heijliger had opgericht om de oude stoomsleper te restaureren, werd dit jaar opgeheven. De weduwe Riek Heijüger en de 81-jari- ge kapitein Bruins luidden een paar da gen geleden nog één keer de scheepsbel. Daarmee openden ze de tentoonstelling Gevaren, gezonken, gelicht en toch ge sloopt. Het museum is, behalve op maandag, dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Óp eerste Kerst dag en nieuwjaarsdag is het museum ge sloten. door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Nehalennia, de Romeinse godin van Zeeuwse huize, laat zich niet zomaar ken nen. Een speciaal archeologisch duikteam is al tien jaar bezig de tempel van Nehalennia voor de kust van Colijnsplaat nauwge zet in kaart te brengen, maar de exacte locatie is in al die tijd nog niet gevonden. Urbain Sterkendries, initiatief nemer van het duikteam, geeft de moed nog lang niet op. Wat wil je ook. Urbain komt hele maal uit Belgisch Limburg, op zo'n tweehonderd kilometer van de Oosterschelde. „We zijn dé plek op het moment redelijk dicht genaderd", zei hij gister avond hoopvol in de vismijn van Colijnsplaat. Ondervvaterfilm Urbain en zijn duikteam gaven een presentatie op de vijfde Oos terschelde thema-avond van de stichting Promotie Colijnsplaat Kats. De bezoekers, verzameld in de volle verkoopzaal van de vismijn, kregen een onderwater- film voorgeschoteld. Van activi teiten van het duikteam op vier entwintig meter diepte. Bij stil staand water gaan de mannen naar beneden, waar ze stukken vloer, dakpannen en een scherf van een bierkruik ontdekken. Urbain: „Je hebt hooguit één me ter zicht. Soms kun je alleen op de tast werken." Sinds 1996 is de Vlaming in de ban van Nehalennia. Hij was in het maritiem museum in Zierik- zee, zag de expositie van in 1970 opgeviste stenen ter ere van de godin en was verloren. „Ik heb vrij snel daarna een boot aange schaft en ben achter een vergun- ning aangegaan", vertelde hij. Alles gebeurt in samenwerking met de provinciaal archeoloog en landelijke onderwaterarcheo logen. Het duikteam is welhaast professioneel. Zo wordt na elke duik op een kaart nauwlettend aangegeven welke deel van de tempelplaats is afgezocht. De plaats is groot: tweehonderd bij achthonderd nieter. Vlissings intimiteitenbureau kan bijna beginnen door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De ambtelijke molen is uitgedraaid, nu alleen de bezwaarprocedure nog. Dan kan Hot Item, bemiddelingsbu reau voor intieme dienstverle ning aan gehandicapten, star ten. De lijst cliënten groeit. Hot Item mag haar administra tie houden in de Vlissingse Fles- senstraat, heeft het college deze week besloten. Als de bezwaar procedure van zes weken zonder strubbelingen verloopt, kan het bemiddelingsbureau voor gehan dicapten in januari haar wacht lijst voor de dag toveren. Die groeit, zegt directeur Yvon ne de Graaf. „Ik denk dat er nu een stuk of vijftien cliënten inge schreven staan. Dat is puur Zee land. Van de week is er een zorg instelling uit Roosendaal bijge komen. Daar ben ik ontzettend blij mee. Tot nu toe kwam van instellingen vrij weinig respons. Misschien dat ze eerst de kat uit de boom willen kijken. Maar als je de instellingen hebt, word je pas echt serieus genomen." De handelingen vinden voorlo pig plaats bij de cliënten thuis. Maar De Graaf denkt al verder: nog een pand zou nog beter zijn. „Dat zou je dan een bordeel kun nen noemen, hoewel ik toch een vieze smaak in de mond krijg bij dat begrip. Bordelen zijn door gaans slecht toegankelijk voor gehandicapten." Achteraf vindt Urbain het jam mer dat de plek in 1970 en de eerste jaren daarna vrij slecht is vastgelegd. „Maar ja", gaf hij als verzachtende omstandig heid, „in die tijd had je ook nog geen plaatsbepaling met satellie ten." Kees Bout, de visser van de Tholen 6 die 14 april 1970 als eerste een Nehalennia-steen aan wal bracht, had daar helemaal niet bij stilgestaan. Hij wist uit ervaring waar hij moest zijn. Ne halennia (van rond 200 na Chris tus) werd na Bouts ontdekking een ware hype. De Tholenaar was ook in Colijnsplaat. Hij vertelde dat collega's achteraf zeiden: 'Oh, ik heb die dingen ook in mijn net ten gehad en teruggegooid'. Bout deed dat zelf doelbewust niet. Hij zag teksten op de ste nen staan en wilde per se de be tekenis weten. De 'vondst van de eeuw' was een feit. Bout nuchter: „Als je niet nieuwsgie rig bent, kom je nooit iets te we ten." Eervolle vermelding Ichtusschool WOLPHAARTSDIJK - Met het project 'Kunst ligt om ons heen!' heeft de christelijke Ichtus-basisschool in Wol phaartsdijk gisteren een landelijke eervolle vermelding gewonnen. Aan de prijs zit een bedrag vast van vijfhon derd euro. Voor de door het ministerie van Onderwijs uit geschreven wedstrijd Cultuur Primair waren 326 projec ten aangemeld. De Ichtusschool zat als enige Zeeuwse ba sisschool bij de laatste 33 kanshebbers op de hoofdprijs van zevenduizend euro. De prijsuitreiking was gistermid dag in Utrecht. Alle genomineerden wisten van te voren dat ze niet voor niets waren gekomen. Er waren 33 prij zen te verdelen, waai*van zestien eervolle vermeldingen. 'Kunst ligt om ons heen!' bracht leerlingen van de Ichtus school in een andere wereld. Ze werkten met lokale kun stenaars, fotografeerden kunst om de hoek, richtten een drukbezochte expositie in en maakten een kunstkrant. Ba sisschool De Driemaster in Alkmaar won de hoofdprijs van zevenduizend euro. Veel weerrecords gebroken RITTHEM - Zeeland heeft op weergebied een wel erg ex treem jaar achter de rug, concludeert weerman Jos Broe- ke uit Ritthem. Dat begon al met de drie zeer ijzige weken in maart na een relatief zachte februarimaand. Maar het meest opvallend is toch het breken van zowel het hitterecord op 19 juli in Westdorpe (37,1 graden Cel sius) als de bij na-benadering van het absolute neerslagre cord. Op het neerslagstation in Schoondijke werd in au gustus maar liefst 320 millimeter afgetapt, net iets min der dan het record van 325 millimeter dat Maasland (Zuid- Holland) in augustus 2004 vestigde. En niet te ver geten, zo benadrukt hij, de wel extreem zachte herfst. Vol gens de weerman ziet het er naar uit dat 2006 de boeken in gaat als het warmste jaar sinds anderhalve eeuw jaar in Zeeland de weergegevens worden bijgehouden. „De herfst was nog nooit zo zacht." Hij wijst naar de 5e december, Sinterklaasdag. „Toen was het maar liefst vijf tien graden." Als hij kijkt naar de afgelopen jaren ziet hij dat sinds 1987 maar liefst vijftien jaren in de top staan van de warmste jaren van de afgelopen eeuw. Fietsster overleden na ongeval OOST-SOUBURG - De 58-jarige fietsster uit Middel burg, die dinsdag gewondraakte bij een aanrijding in de Kanaalstraat in Oost-Souburg, is gisteren in bet zieken huis in Antwerpen overleden. De politie heeft een onder zoek ingesteld naar de toedracht van de aanrijding. Opening Panna Palace uitgesteld SAS VAN GENT - De opening van het Panna Palace in de Vlaanderenhal in Sas van Gent is uitgesteld. Dit komt volgens mede-initiatiefnemer R. Winne doordat de leve rancier niet tijdig de materialen kan leveren waarmee panna wordt gespeeld. Panna is een vorm van straatvoet bal waarbij het de bedoeling is om de bal door de benen van de tegenstander te spelen. In Sas van Gent komen in een hal waar nu nog tennisbanen liggen zes arena's met een diameter van zes meter. De opening zou morgen zijn. Winne verwacht dat het nu medio februari wordt. Niet al leen de vertraagde levering van de arena's speelt hem par ten, ook het tijdschema bleek te krap. „Achteraf moet je zeggen dat wij ons er op hebben verkeken." door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In de ge meente Borsele is een onderzoek nodig naar de behoefte aan se niorenwoningen in alle dorps kernen. Adviseur van de Borsel se seniorenraad A. Raas uit Le- wedorp stelt dit voor. Raas, oud-directeur van een gro te woningcorporatie in Vlissin gen, heeft de planning voor de bouw van woningen de komen de tien jaar doorgekomen. Van de 2033 woningen die Borsele in die periode wil bouwen, zijn er 167 speciaal bestemd voor senio ren. „Dat lijkt al niet voldoen de", stelt Raas voorzichtig vast in zijn advies aan de senioren raad. Het is hem ook opgevallen dat de te bouwen seniorenwoningen - waarin ouderen zelfstandig kunnen wonen, dus geen zorgwo- ningen - ongelijk over de vijf tien Borsele dorpen zijn ver deeld. De meeste zijn gepland in de grotere woonkernen Hein- kenszand en 's-Gravenpolder. Raas vindt dat niet onlogisch. In Heinkenszand en 's-Gravenpol der zijn de meeste voorzienin gen, maar hij vraagt zich af of senioren toch niet liever in hun eigen dorp willen blijven. Een onderzoek is volgens Raas nodig om dat na te gaan. Hij ad viseert de seniorenraad daar de dorpsraden bij te betrekken en de in Borsele actieve woningcor poratie R B Wonen. „R B Wonen is", stelt Raas, „bij uit stek de organisatie die een te kort aan seniorenwoningen kan wegwerken, mits zij door de ge meente daartoe in de gelegen- Concordia speelt kerstliederen THOLEN - De Thoolse harmo nie Concordia brengt zaterdag een kerstconcert in de rooms-ka- tholieke kerk aan de Markt in Tholen. Het harmonieorkest speelt met een koperensemble gevormd uit leden van de vereniging. Op het programma staan bekende kerst liederen. Het concert begint om 20.00 uur, deuren open om 19.30 uur. heid wordt gesteld." R B Wo nen is al actief op dit terrein. Zo zijn onlangs in Kwadendamme tien seniorenwoningen opgele verd op de locatie van voorma lig café De Kroon. Ze zijn alle maal verhuurd, met name aan mensen uit Kwadendamme en omgeving, maar enkele ook aan senioren van buiten Borsele. Voor zijn eigen dorp Lewedorp denkt Raas aan de bouw van se niorenwoningen in de nieuwe wijk West-Kraaijertpolder, op de hoek Postweg-Korenweg. De gemeente heeft daar welwillend op gereageerd. Niet alleen oude ren zijn gebaat bij de bouw van meer seniorenwoningen, aldus Raas, jongere woningzoekenden zijn dat ook. Senioren die ver huizen, laten immers een wo ning achter. „De bouw van se niorenwoningen bevordert de doorstroming", geeft Raas aan. De seniorenraad bespreekt van daag het voorstel zijn adviseur. Kerstfeest in De Levensbron RILLAND - De Levensbron aan de Valckenisseweg 12 in Rilland verkeert zaterdag 16 december al volop in de kerstsferen. De Levensbron van de protes tantse gemeente Rilland-Bath herbergt een levende kerststal, is feestelijk verlicht en biedt een veelheid aan activiteiten vanaf 15.00 uur. Enkele activiteiten zijn: kerststukjes maken, mee werken aan een groepsschilderij met als thema 'kerst 2006', op tredens van dichters en vertel lers, van de Levensbron expe rience band en een kerstkoor be geleid door een organist en flui tiste. Vanaf 19.30 uur wordt kof fie geschonken in aanloop naar een oecumenische kerstzang- dienst om 20.30 uur. Kerstconcert in Colijnsplaat COLIJNSPLAAT - Brassband Wilhelmina uit Colijnsplaat ver zorgt zondag vanaf 19.00 uur een kerstconcert in de Hervorm de Kerk te Colijnsplaat Het koor Harpe Davids verleent me dewerking aan dit concert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31