>zc )elta wil koppositie afvalmarkt Zaak is een genadegift Macht als delicatesse Waterhoofden Overname van Indaver betekent grote stap in Noord-West Europa IUV uitgezonderd van trengere milieunorm Belgische super wil Nederland via Terneuzen veroveren jnderdag 14 december 2006 Waar is de soepkip? IDDELBURG - Met de overna- van Indaver krijgt Delta een jvigc voet aan de grond op de talmarkt in Noord-West Euro- Maar het Zeeuwse cnergiebe- Jwil uiteindelijk de kopposi- ibereiken. ^ta maakte dinsdagavond be- t het als enige kandi- al nog met de Vlaamse Milieu tiding (VMH) onderhandelt er de overname van Indaver. Ita was samen met het Franse lain derace voor de Belgische ralverwerker. te veel aandelen Delta koopt, et Delta-directeur P. Boerma g niet. „Het wordt minstens helft plus één aandeel en inmaal 75 procent min één ndeel. De Belgische regelge- ig stelt andere eisen afhanke- van de hoeveelheid aande- ;die je m een bedrijf neemt." belangrijkste activiteit van ïaver is afvalverbranding, concern heeft daarvoor di- i5e installaties in België en rórandt er gemeentelijk en in- sineel afval. t is behalve in België ook ac- 1 m zes andere Europese lan- u, waaronder Ierland, Italië, len en Portugal. lat komt onder andere door- t klanten van Indaver uit het itwerpse havengebied naar el- rs zijn verhuisd, maar wel de asten van Indaver wilden blij- n afnemen", verklaart direc- arP. Louwman van Delta Mi- u Ita Milieu en Indaver sluiten ed op elkaar aan, aldus Boer- t. Groot voordeel van Indaver dat het meer verbrandings- ens heeft. „Het ligt vooralsnog niet voor de hand om het Zeeuwse afval over de grens te brengen", ver telt Boerma. „We verbranden het huishoude lijk afval nu in de Afvalverbran ding Zuid-Nederland (AZN) in Moerdijk. We willen daar een vierde ovenlijn bijbouwen. We willen wel steeds meer naar een duurzame manier van afvalver werking. Dat betekent dus óf verbranden óf hergebruiken. Overigens zal er altijd afval moe ten worden gestort, dus de over name van Indaver heeft geen ge volgen voor de twee stortplaat sen die Delta heeft, waaronder de Derde Merwedehaven in Dor drecht." Prijs De prijs die Delta betaalt wordt begin volgend jaar definitief vastgesteld op basis van de ba lans. Indaver kost, volgens de jaarrekeningen, 495,3 miljoen euro voor honderd procent van de aandelen. Delta hoopt op termijn aan de klanten van Indaver ook andere diensten te kunnen verkopen, zo als stroom. „We gaan die diensten niet uit onszelf aanbieden", benadrukt Boerma. „Dat werkt in de zake lijke markt niet. Eerst moeten ondernemers Delta vertrouwen. Als ze dat doen, vragen ze van zelf naar de andere diensten. Dat is anders clan op de consu mentenmarkt." Met de overname van Indaver krijgt Delta de vierde positie in afvalverwerking in de Benelux. Maar Delta wil een leidende rol in Noord-west Europa. Boerma: „We hebben nu geen concrete nieuwe overnameplannen. Maar we houden onze ogen open." DEN HAAG - Waterhoofden bij wie het water tot aan de lippen stijgt. Met dit beeld dat de bedreiging van de klimaatverande ring visualiseert lanceerden de organisaties Kerkinactie en Icco gisteren hun Klimaatplan in het Haagse Nieuwspoort. Het plan roept op energiebewust te leven en over te stappen naar groene energie van Greenchoice. De klant betaalt voor die energie een gegarandeerde laagste prijs. De Protestantse Kerk in Nederland, Kerkinactie en Icco hebben daartoe een overeen komst gesloten met leverancier Greenchoice. foto David van Dam/GPD Nederland viert kerst thuis DEN HAAG - Het oergezellige fonduen, gourmetten of steengrillen blijft ongekend populair tijdens Kerstmis. Ze ker één op de drie Nedei'landers houdt vast aan die kerst traditie. Dat stelt het Centraal Bureau Levensmiddelen handel, de branchevereniging van supermarkten, in haar jaarlijkse kerstonderzoek. Wie dacht dat de fondue- en gourmetstellen op zolder staan te verstoffen, heeft het mis. „Veel consumenten koken aan tafel tijdens kerst", al dus CBL-voorzitter Klaas van den Doel. Uit het onderzoek, uitgevoerd door cle Erasmus Universi teit, blijkt dan ook dat opvallend veel mensen de hele kerst thuis willen vieren. Zo is 41 procent van plan beide dagen thuis door te bi'engen. In 2004 was dat nog 37 pro cent. Het familiebezoek neemt af. Twee jaar geleden di neerde nog 53 procent van de Nederlanders bij vrienden of familie. Dit jaar is dat nog maar 47 procent. GPD Politici oneens met Postbank STRAATSBURG - Europarlementsleden bestrijden dat Europese regels de Postbank zouden dwingen de gratis Girobasispas af te schaffen. De Postbank meldde een week geleden dat de gratis pas van 1,5 miljoen klanten verdwijnt wegens een EU-besluit. „De Europese betalingsmarkt in 2008 verplicht de ban ken helemaal niet om nationale passen te schrappen", zei M. van den Berg, PvdA-leider in het Europees Parlement, gisteren. „Banken in Nederland of Duitsland kunnen ge woon hun eigen passen houden." CD A-Europarlements lid C. Wortmann heeft de indruk dat de Postbank „een beetje misbruik maakt van de invoering van Europese re gels". De Postbank weerspreekt de kritiek. „Met de Giro basispas kun je binnen Nederland niet alleen geld opne men, maar ook betalen. Voor dit soort passen is nu een maal bepaald dat ze in heel Europa moeten kunnen wor den gebruikt", liet woordvoerder J. Hulst weten. ANP Tests consumentenbond op gsm DEN HAAG - Wie in de winkel niet kan kiezen uit het rui me aanbod, belt binnenkort met zijn mobieltje naar de website van de Consumentbond. Alle relevante productge- gevens zijn vanaf volgend jaar via gsm op te vragen uit de informatiebank van cle bond. Dat zegt F. Cohen, direc teur van de Consumentenbond. Alleen betalende leden krijgen toegang tot de dienst, waarop ook te zien zal zijn welk product door de Bond wordt gekwalificeerd als 'beste koop'. „Een consument kan straks in de winkel met zijn mobiel alle gegevens opvragen over bijvoorbeeld digitale came ra's. Dat versterkt zijn positie tegenover de verkoper en maakt het eenvoudiger om een keuze te maken", aldus Co- hen. Het nieuwe systeem gaat in de loop van 2007 van start. GPD rRAATSBURG - Het Euro- es Parlement heeft gisteren slerk vervuilende SUV's uit- zonderd bij het aannemen n een wet op grond waarvan uitlaatgassen nieuwe autoty- vanaf september 2009 een ik schoner moeten zijn. Voor wordt na het van kracht arden van deze wet een roetfil- ronmisbaar. 1 Europees Parlement heeft artoe gisteren de nieuwe zoge- ïen Euro 5-normen goedge- rid. De auto's mogen vooral nöer stofdeeltjes en NOx uit tor ivervuilende SUV's, die in Ne land ook wel worden aange- öd als 'PC Hoofttractors', zijn .2012 uitgezonderd van de re ling. Dat gebeurt omdat ze staan de nieuwe normen kun- P. voldoen. fl minderheid van de parle- Btsleden is hier woedend w „Ronduit idioot", zegt Do- Ite Corbey (PvdA). „Iedereen ft dat juist clie auto's enorm fvuilend zijn. Wie wel eens adelt of fietst door een stad ikt en ziet wat die bakken uit- jten." irbey had het parlement ver- efs gevraagd om EU-landen 1 recht te geven roetfilters eer- rin te voeren. Zeker voor Ne- rland zou dat heel belangrijk In Nederland is de lucht vuiler dan in de meeste andere landen. Daarom vroeg de rege ring in januari van dit jaar de fil ter al in 2007 te mogen invoe ren. Brussel weigerde omdat dat de eenheid van de Europese markt zou verstoren. Nederland ging daarna akkoord met invoe ring in september 2009. ANP Verzekeraars verliezen fors op zorgpolissen AMSTERDAM - De Nederland se zorgverzekeraars verwachten dit jaar een gezamenlijk verlies van 320 miljoen euro te lijden door de concurrentiestrijd om de nieuwe verplichte basispolis. Dit blijkt uit het gisteren gepu bliceerde kwartaalbericht van De Nederiandsche Bank. Op de aanvullende verzekerin gen verwachten de verzekeraars een verlies van nog eens 40 mil joen euro te boeken. Volgens DNB weerspiegelt de prognose de kritische heroverweging van de polissen door de verzekerden en de ruimhartige acceptatie door verzekeraars van aanvul lende verzekeringen. De premies voor het komende jaar zijn met 8 tot 10 procent verhoogd, maar volgens DNB zijn de prijzen 'nog altijd scherp'. ANP - op eigen benen - door Anita Janse OOSTKAPELLE - „Deze bloembinderij is mijn droom", zegt Jolanda ten Ber ge (40). Drie weken geleden is haar zaak in de Dorpsstraat van Oostkapelle geopend. Op de voordeur prijkt de naam 'Bloembinderij Johan na'. „Dat is mijn doopnaam, de betekenis - 'God is gena dig'- vond ik wel toepasse lijk", zegt Jolanda die haar zaak als een genadegift ziet. „Het cadeau voor mijn veer tigste verjaardag." Ze woon de zes jaar in Amerika, van wege het werk van haar man. Jarenlang heeft ze gemoe derd over haar twee kinde ren, maar nu die groot zijn, zag ze alsnog mogelijkheden- om voor zichzelf te beginnen. „Toen dit pand op mijn weg kwam, ging alles in stroom versnelling", vertelt ze. Drie maanden had ze de tijd om voorbereidingen te treffen. Zoeken naar'leveranciers, in slaan van decoratiemateriaal en het inrichten van de win kel. „Ik wilde graag voor kerst open zijn, dan gaan mensen op zoek naar iets ge- Jolanda ten Berge aan het werk in haar bloembinderij. foto Lex de Meester Een eigen bedrijf beginnen is worstelend proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Bloembinderij Jo hanna in Oostkapelle. zelligs voor in huis." Dat iets hoeft niet per se een bloem stuk te zijn. „Minimalisme is erg in trek, liever één roos in een vaas dan een volle bos. Het is voor Jolanda spannend om te ontdekken wat de markt vraagt. „Het inslaan van verse bloemen is het risi co van het vak." Een koelcel heeft Jolanda niet. Enerzijds uit ruimtegebrek, anderzijds omdat ze haar klanten niet voor de gek wil houden met oude bloemen. „Hier is alles vers. Zodra de leverancier binnenkomt, zet ik alles in de emmers." De bloemen gaan per stuk, dat stelt de klanten in staat om zelf hun boeket uit te zoeken. In een handom draai heeft Jolanda een bosje samengesteld. Hoewel het lang geleden is dat ze echt in een bloemenzaak stond, heeft ze het vak goed in de vingers. „Dat verleer je niet, ik heb ook altijd bloemstukken ge maakt voor vrienden en ken nissen." De papieren voor een eigen zaak - een midden standsdiploma en vakdiplo ma's - had Jolanda al jaren. „De belangrijkste drijfveer om voor mezelf te beginnen, is dat ik mijn eigen creativi teit kwijt kan." Als er even geen klanten in de winkel zijn, trekt Jolanda zich terug achter haar werkbankje. Daar probeert ze nieuwe idee tjes uit. „Het is de kunst om met weinig materiaal iets moois te maken. Ik wil mijn klanten echt iets bijzonders mee geven." li zag in Barcelona dat prachtige doelpunt van Ronaldinho en ik hoor- "ujn jongere wetenschapscollega 'a»eu dat hij zo moeilijk aan een vaste tostelling komt (niet tegelijkertijd na- "flijk, want hij genoot ook van de tol). beide gevallen draait het om macht, -t stadion zinderde toen Ronaldinho kunststukje uithaalde, ftstersehap is een genot om te aan bouwen, vooral als het aan jouw kant aat en je tegenstander machteloos wt toezien. I)n jongere collega moet vele hobbels "sen om zijn plaats te veroveren in 'jSpaanse universitaire systeem. De ddere procedures voor aanstelling en "ordering die wij in Nederland ken- to. ontbreken daar. Wie een vaste aan- mf wil, moet eerst een accreditatie verwerven. Een regionale commissie be oordeelt of je prestaties aan de normen voor onderwijs en onderzoek voldoen. In die commissies regeert de gevestigde orde. Mocht je die hobbel hebben genomen in Catalonië, en je wil verkassen naar Andalusië, dan kun je opnieuw je op wachting maken bij weer een andere regionale commissie. Hetzelfde trof ik ooit aan in Canada: wie in de provincie Ontario als gediplo meerd verpleegkundige was geaccep teerd, moest in de provincie Manitoba opnieuw examen doen. Alsof ze elders in het land een ander soort medicijn kunst toepasten. Macht is het twistpunt. Er is goede macht en er is foute macht, maar soms is een beetje foute macht nodig om goe de macht tot bloei te brengen. De macht van Ronaldinho is goede macht, de macht van de accreditatiecommis sies is foute macht. Goede macht komt voort uit het vermo gen een prestatie te leveren. Wie iets vermag wat een ander niet kan, heeft macht. In die zin is economische dyna miek het streven naar goede macht. Om de markt naar je hand te zetten, wil je een product maken dat je concurrent niet heeft en niet kan namaken. Dat is ook het verhaal achter de kennisecono mie: met inventiviteit, kennis en creati viteit een machtspositie veroveren op de wereldmarkt, superieur zijn als Ro naldinho. Foute macht is de macht van de regule ring. Concurrenten weren door hun toe gang tot de markt te blokkeren. Andalu- sische economen houden hun Catalaan se concurrenten in toom door de accre ditatiecommissie als uitsmijter bij de deur te zetten, net zoals de Europese vakbeweging geen Polen wil die hier de lonen onder druk zetten. Dat is allemaal bedoeld om de concur rentie te belemmeren. Je moet een be roepsgroep geen zeggenschap geven over zijn eigen toelating: advocaten niet, notarissen niet, medici niet, bouw vakkers niet. Zulke regulering is fout omdat het pres taties niet verbetert, andere aanbieders kansen ontneemt en consumenten te ho ge prijzen laat betalen. Foute macht komt meestal van de regering, door be schermende wetgeving, maar ook van marktpartijen zelf die nieuwkomers proberen te weren. Delicate macht is foute macht die goe de macht kan opwekken. Met een beet je steun en bescherming van de over heid kan soms iets moois tot stand wor den gebracht. Bedrijven proberen ook vaak zelf hun goede macht te versterken met foute macht. Zo wil Microsoft de geheimen van zijn besturingssysteem niet prijsge ven om te voorkomen dat andere bedrij ven concurrerende programma's ont wikkelen. Dat is foute macht, vindt ook Eurocom missaris Kroes, die de openbaarmaking afdwingt met forse boetes. Maar hier geraken we toch in een grensgebied. De ontwikkeling van nieuwe producten vergt doorgaans hoge kosten en bedrij ven kunnen zich die alleen veroorloven in het zicht van een goed rendement. Je moet bedrijven dus enige ruimte bie den macht te verwerven, anders droogt de innovatie op. Foute macht kan soms het delicate snoepje zijn om een gewenste buit bin nen te halen. Joop Hartog door Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische su permarktketen Colruyt trekt de grens over. De keten wil zich niet alleen vestigen bij het vrije tijdscentrum aan de zuidrand van Terneuzen, maar heeft ook bouwvergunningen aange vraagd voor supermarkten op zes andere locaties in Zuid-Ne derland. Het Colruytconcern opent volgend voorjaar ook de eerste bio-supermarkt in Neder land, Bio-Planet in Eindhoven. Colruyt loert al geruime tijd op mogelijkheden om zich in Neder land te vestigen. Op het moment dat het supermarktconcern Lau- rus de winkels van Edah en Kon- mar in de aanbieding deed, was het Belgische familiebedrijf één van de kandidaat-kopers. Uiteindelijk ketste de koop af. Directeur-generaal L. Rogge noemde het eerder dit jaar een kwestie van tijd voordat Col ruyt de eerste winkels in ons land opent. Rogge bij de aankondiging van de komst van Bio-Planet naar Eindhoven: „Met Bio-Planet kunnen we alvast wennen aan Nederland. Want er zijn veel ver schillen tussen de landen, bij voorbeeld wat betreft assorti ment en koop- en eetgewoon ten." De topman van het Belgische concern (190 vestigingen, ruim 13.000 werknemers) heeft beves tigd dat er vergunningen zijn aangevraagd voor de bouw van een aantal supermarkten in Zee land, Noord-Brabant en Lim burg. Aantallen wil hij niet noe men. Volgens Rogge kan prijsvechter Colruyt in Nederland een gat in de markt opvullen. „We begin nen langzaam aan in Zuid-Ne derland." Beducht Nederlandse supermarktketens zijn beducht voor het concern, dat in België ongeveer een vijf de van de markt in handen heeft. Uit een recent onderzoek van het vakblad Levensmidde lenkrant bleek eerder dit jaar dat de helft van alle onderne mers Colruyt liever niet ziet ko men. Ze zien de Belgen als een bedreiging, terwijl vergelijkba re ketens als Aldi en Lidl als een welkome aanvulling op het hui dige aanbod worden be schouwd. Nederlandse super marktdeskundigen zijn het ech ter met topman Rogge eens dat Colruyt een gat in de markt op vult. De Belgische consumenten organisatie Test-Aankoop wees de keten enkele maanden gele den nog aan als de goedkoopste supermarkt van het land. Of de eerste Colruyt op Neder lands grondgebied in Terneuzen verrijst, is afhankelijk van de medewerking van Gedeputeerde Staten en de uitkomst van be zwaarprocedures, die mogelijk door ondernemers in de Kanaal zone worden gestart. Colijn voorziet buurt Katwijk van apparatuur KLOETINGE - Colijn BV uit Kloetinge gaat in opdracht van de Zuid-Hollandse zorginstel ling Het Raamwerk een woon wijk in Katwijk voorzien van al lerhande elektronische snufjes. In augustus is begonnen met de bouw van de nieuwe wijk, waar mensen met en zonder beperkin gen naast elkaar wonen en le ven. Op het zestien hectare gro te terrein worden in drie fasen 209 (zorg)woningen, dagbeste dingsgebouwen, kantoren, een zorghotel en een gezondheids centrum gebouwd. Eind 2012 moet het project gereed zijn. Colijn brengt alle (zorg)alarme- ringsapparatuur aan, evenals draadloze dect-installaties, IP-telefooncentrales en voorzie ningen voor datacommunicatie, beveiliging, toegangscontrole en intercom. Ook levert het Kloetingse be drijf allerhande technische snuf jes voor de zorgwoningen, dag bestedingsgebouwen en kanto ren. De eerste fase van de nieuwe woonwijk, bestaande uit 117 wo ningen en 32 appartementen, wordt medio 2008 opgeleverd. Het Raamwerk is één van de vier grote woonvormen van Ner derland voor mensen met een li chamelijke of meervoudige han dicap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23