Verdediger waarop je kon bouwen PZC Gymvereniging Veldo wordt vijftig 21 Cor van der Hart op 78-jarige leeftijd overleden uitslagen agenda donderdag 14 december 2006 wb rinnrDickSintenie AMSTERDAM - Spijkerhard, beresterk en gezegend met een prachtige wreeftrap; de dinsdag op 78-jarige leeftijd overleden Corvan der Hart was een centra le verdediger waarop je kon bou- Emd jaren veertig groeide hij uit tot een van de steunpilaren van Ajax dat hij, na een periode van sportieve kommer en kwel, terugbracht aan de top. Zijn kwaliteiten bleven ook over de grens niet onopgemerkt. Van der Hart was in 1950 de eer ste Ajacied die fullprof werd, bij het Franse Olympique Lille. Vier jaar later, toen ook het be taald voetbal in Nederland werd ingevoerd, streek hij neer bij Fortuna'54, de eerste Neder landse profclub. Hij speelde er twaalf seizoenen. In de eerste tien na-oorlogse ja ren ontwikkelde en professiona liseerde het voetbal ziender ogen. Van der Hart speelde daar in, mede door zijn keuze voor Lille. een rol. Belangrijk voor de invoering van het profvoetbal in 1928-2006 land was ook de Waters noodwedstrijd in 1953, toen de in het buitenland spelende profs -onder wie Van der Hart - in Pa rijs het Nederlands (amateur)elf- talmet 2-1 versloegen. In 1955 maakte de Amsterdam se verdediger, op 26-jarige leef- zijn debuut in Oranje tegen Denemarken. Van der Hart zou 14 interlands spelen, waarvan 26 keer als aanvoerder. Bikkelhard Legendarisch waren de duels met West-Duitsland in 1956 - Nederland won in het Rhein-sta- dion met 2-1 van de toenmalige wereldkampioen - en Oostenrijk 1957. Die laatste wedstrijd, in het kader van de kwalificatie voor het WK 1958 in Zweden, in Wenen volledig uit de Door twee treffers van Biljartliefhebber moet dezer dagen keuzes maken GOES - De Zeeuwse biljartlief hebber hoeft zich komende da gen niet te vervelen. De agenda is namelijk tamelijk vol. Mensen zullen moeite hebben keuzes te maken uit de over vloed aan interessante wedstrij den. Vandaag begint het al in ca fé De Herberg in Kapelle, waar het districtskampioenschap li- bre tweede klasse van poule noord worden gehouden. Mor gen is het lokaal niet beschik baar, zodat vanavond om 19.00 uur wordt begonnen en zater dag en zondag vanaf 11.00 uur wordt verdergegaan. Van de Bevelandse deelnemers lijkt Sylvia Eckel van BV Kwa- dendamme serieuze titelkansen te hebben. Clubgenoot Ko Fran se en Albert de Jonge van De Toekomst gevaarlijke outsiders zijn. Claudia van de Berge van BV Scheldezicht doet tegelijkertijd een gooi naar de Nederlandse titel libre zesde klasse. De 23-ja rige Kapelse pakte twee jaar geleden pas het biljarten serieus op en staat nu al in een natio nale finale. Het kampioenschap wordt gehouden in Woubrugge en begint morgenavond om 19.00 uur. Ook vanaf morgen wordt in Hof van Eede poule zuid in het libre tweede klasse afgewerkt. Hier komen drie Bevelandse en drie Walcherse deelnemers aan de start. De onderlinge verschillen bedragen niet meer dan twee- tiende van een punt. De beste pa pieren zijn in handen van thuis- speler Eddy de Croock en Edward Janssen van de Kastan je. Tegelijkertijd werpt Sjaak van Eijkeren van De Toekomst zich >n Tilburg op als kanshebber in de regionale eindstrijd libre vier de klasse. Met Cees Rijk van de Vier Linden behoort hij tot een zeer sterk deelnemersveld. Als klap op de vuurpijl wordt van morgen tot en met zondag w Kwadendamme de regionale eindstrijd driebanden derde klasse groot gehouden in Tappe rij 's Lands Welvaren. Corné Bakkers van TOG uit Hoeven is de favoriet, Arie Vink van Hof van Eede, Daan Weststrate van de Toekomst en Piet Raas van LBV vormen een sterk Zeeuws blok. Vink en Weststrate plaats ten zich ook voor het districts kampioenschap libre tweede in Eede, maar gaan voor Noud van Melis leidde Oranje bij rust met 2-0, maar de Oosten rijkers bogen die achterstand in de tweede helft met bikkelhard en vuig spel om in een 3-2-zege. De Nederlandse keeper Eddy Pieters Graafland werd be spuugd door de Oostenrijkse spits Dienst en ook het publiek in het Prater Stadion gedroeg zich volgens de Nederlandse de legatie schandelijk. Aanvoerder Van der Hart wond er na het duel tegenover de Oos tenrijkse verslaggevers geen doekjes om. Hij vond zijn tegen standers op één speler na, Ger hard Hannapi, allemaal 'Schwei- nehunde'. De return in het Olym pisch Stadion in Amsterdam ein digde in een gelijkspel (1-1), waarmee de kans om ooit aan het WK mee te doen was verke ken voor de eerste generatie Ne derlandse profspelers. Assistent Als trainer haalde Van der Hart wel het WK, in 1974, als assis tent van Rinus Michels en Fran- tisec Fadrhonc. De rol van Van der Hart was het analyseren van de komende tegenstander. Het was hem, vanwege zijn groot tac tisch inzicht, op het lijf geschre ven. Hij werd tijdens het toer nooi overladen met complimen ten. Toch maakte Van der Hart de halve finales en de finale niet mee. Over zijn vertrek bestaan verschillende lezingen. Michels zou 'genoeg weten' van de moge lijke tegenstander in de eind strijd, West-Duitsland of Polen. En volgens de KNVB moest de assistent aan de slag bij zijn nieuwe club, Standard Luik. In het boek 1974 Wij waren de besten wordt beschreven hoe Van der Hart zich op de beruch te avond van het 'zwembad-inci dent' tijdens het reguliere feest je (etentje, optredens van Neder landse artiesten) uitleefde. Hauptkommissar Günther, die de beveiliging van het Neder lands elftal voor zijn rekening nam, zou daarna volgens elftal leider Carel Akemann hebben gestaan op het vertrek van de as sistent. Van der Hart heeft die le zing altijd ontkend. Hoe dan ook, de finale tegen de Duitsers ging met 2-1 verloren en Van der Hart ging aan de slag bij Standard Luik. Hij bleef nadien nog vijftien jaar trainer bij verschillende clubs (Ajax-jeugd, Volendam, AZ'67, Telstar), in verschillende landen (Verenigde Staten, Ma rokko, Turkije) en met wisse lend succes. Daarbij werd hij lange tijd geplaagd door een drankprobleem. De laatste ja ren kwam Van der Hart, die geen functie meer had in de voet ballerij, nog geregeld bij de Am sterdamse club Zeeburgia om in de kantine een kaartje te leggen. Hij wordt in besloten kring ge cremeerd. GPD Duel in het seizoen 1965-1966 tussen een komende en een gaande man. Cor van der Hart van Fortuna'54 (links) is Ajacied Johan Cruijff te vlug af. foto GPD doorTom van Gurp MIDDELBURG - Gymnastiekvereni ging Veldo uit Middelburg bestaat van daag precies vijftig jaar. Op 14 decem ber 1956 richtte J. Hekhuis de christelij ke vereniging Vlug En Lenig Door Oefe ning op. Meteen sloten dertig leden zich Gestaag groeide Veldo door, tot in 1980 het hoogste aantal leden werd bereikt: 745. Dat aantal leverde vooral bij de clubkampioenschappen nogal eens pro blemen op. Ex-bestuurslid Sjaan Tim merman legt uit waarom. „Elk kind krijgt per onderdeel verschil lende cijfers. Dat moest dan allemaal opgeteld worden. Ik zat me helemaal suf te rekenen. Computers had je in die tijd nog niet, hè. En alle diploma's met de hand schrijven. Met al die cijfertjes erop." Sinds 1980 daalt het aantal le den. „Er zijn meer verenigingen en er zijn spelcomputers. Jongeren hebben ge woon veel meer te doen," verklaart pen ningmeester Gerie Woltering. En dat scheelt behoorlijk wat contributie. Vel do is niet rijk volgens Woltering. Ze roemt daarom het werk van de hulp krachten: „Een vereniging kan niet zon der vrijwilligers." 'Jazzgymnastiek raakt in' kopt club blad Veldonieuws in het voorjaar van 1979. In dat jaar werd besloten om ook een jazzdans-tak aan het gymnastiek toe te voegen. Die tak is bij Veldo een steeds belangrijkere plek in gaan ne men. In 2002 werd het jazzdansen omge doopt tot Streetdance, dat inmiddels groter is geworden dan de gymnastiekaf- deling. Die laatste tak heeft nu nog zon tachtig leden. Bij het streetdance zijn dat er 120. „En daar komen er soms wel tien per maand bij", vertelt Woltering la chend. Onchristelijk Het streetdance had volgens haar vroe ger absoluut niet gemogen. „Die vorm van dansen was te onchristelijk", geeft ze de religieuze grondslag van de vereni ging aan. Want die speelde bij de oprich ting een grote rol. Op zondagen werd er niets aan gymnastiek gedaan. Dat ge beurt overigens nog steeds niet. Maar verder is er weinig meer terug te vinden van de verzuilde mentaliteit van de ja ren vijftig. „We vragen echt niet of ie mand het christelijke geloof aanhangt", zegt Woltering. Belerend Vroeger ging het er formeler aan toe. Jongens en meisjes trainden apart. En ook alleen onder leiding van iemand van hetzelfde geslacht. Vrouwen droe gen rokjes. Veldo sloot zich aan bij de christelijke gymnastiekbond en bij een uitvoering moest eerst iedereen keurig in één rij binnenkomen en daarna stijf in de houding staan. Maar beetje bij beetje veranderde de instelling van de leden van Veldo. Ze hielden zich niet meer aan alle voorschriften. Dat blijkt onder meer uit het verslag van een uit voering die Veldo gaf in 1977. Op bele rende toon wordt er schriftelijk bij de le den op aangedrongen geen sportsokken te dragen onder de tumpakken. „En ho pelijk houden we er ons een volgende keer aan", klonk het destijds streng van uit het bestuur. Maar in de loop der jaren verdween het formele karakter. De gymnastiekkle- ding werd korter. De trainingen werden 'gemengd. De christelijke bond ging op in de algemene gymnastiekbond en op recente foto's staan de kinderen schots en scheef in de rij. „Het is nu een stuk informeler", aldus Timmerman, „het christelijke staat nu voor het plezier dat kinderen eruit halen. Dat is belangrij ker dan de prestaties." Gehandicapten Sinds 1984 besteedt Veldo ook speciaal aandacht aan mensen met een verstan delijke handicap. „Daar gaan we op een vrolijke manier mee om. Eerst lopen ze door de zaal en wordt er tikkertje ge speeld. Daarna gaan ze voetballen of tennissen", legt Timmerman uit, „Ze wo nen samen in gezinsvervangende tehui zen. Ze kennen elkaar al en helpen de ander als dat nodig is. Als de één zijn naam niet meer weet, dan zegt de an der: Dat is Klaas. Of Jan." Leden van Veldo laten eind jaren vijftig hun vaders en moeders zien wat ze kunnen. Sauerbreij zevende in Italië SAN VIGILIO Dl MAEEBBE - Nicolien Sauerbreij is het snowboarden nog niet verleerd. Na enkele tegenvallende verrichtingen deed de 27-jarige Nederlandse in deze disci pline gisteren weer met de besten mee. Ze eindigde in het Italiaanse San Vigilio di Marebbe als zevende op een pa rallelreuzenslalom voor de wereldbeker. ANP CHIO Aken breidt uit AKEN - Het concours CHIO Aken breidt het programma vanaf volgend jaar uit met eventing en voltige. De twee disciplines krijgen een plaats naast de vaste onderdelen springen, dressuur en vierspannen. Het grootste hippi sche toernooi in de wereld krijgt hiermee de status van een mini-WK. De uitbreiding volgt op de succesvolle Wereldruiterspe- len die de Duitsers dit jaar organiseerden. „We willen hiermee zeker geen concurrent van de Wereldruiterspelen in 2012 in Kentucky worden. Maar we zijn deze uitbrei ding aan onze bezoekers verschuldigd", lichtte Michael Mronz namens de organisatie toe. Tijdens de wereldtitel strijd kon Aken zich verheugen in grote getalen bezoe kers. Het CHIO staat volgend jaar van 3 tot en met 8 juli op de kalender. ANP Krajicek gunt Andrade geen game ROTTERDAM - Michaëlla Krajicek heeft gisteren een zeer overtuigende start op de nationale masters in Rotter dam gemaakt. De als eerste geplaatste tennisster gunde Selma Andrade geen enkele game: 6-0 6-0. Krajicek speelt in de tweede ronde tegen Marrit Boonstra, die in de eerste ronde Mariëlle Hoogland met 7-5 6-3 versloeg. Ook de als tweede gerangschikte Elise Tamaëla won met 6-2 7-6 van Leonie Mekel. Ze treft in de tweede schifting Da- niëlle Harmsen, die zich met 6-3 6-4 van de Goese Suzan ne van Hartingsveldt ontdeed. ANP Champions League voor hockey AMSTERDAM - Er komt vanaf 2007 een 'Champions Lea gue' voor het hockey. Dat heeft de Europese hockeyfedera- tie EHF afgelopen weekeinde besloten. De Eurohockey League, gesponsord door ABN Amro, vervangt de huidige Europese bekertoernooien. De Eurohockey League zal in oktober 2007 van start gaan. Vanaf volgend seizoen ko men de toernooien om de Europa Cup I en n te vervallen. De beste 24 ploegen van Europa mogen meedoen aan de competitie. Gebaseerd op de ranglijst van de laatste tien jaar is besloten dat Nederland, Duitsland, Spanje en En geland elk drie ploegen kunnen inschrijven. GPD Woods opnieuw de beste LOS ANGELES - Tiger Woods is in Los Angeles door zijn collega's gekozen tot golfer van het jaar. Woods ont ving de bijbehorende Jack Nicklaus-trofee voor de acht ste keer in tien jaar. Woods won dit jaar acht toernooien. Hij sprak in zijn dankwoord van het moeilijkste jaar uit zijn loopbaan. Zijn vader overleed in mei, waarna hij meer dan twee maanden niet in actie kwam. „Terugkeren op de golfbaan was heel moeilijk. De herinnering aan mijn vader was er continu. Hij bracht mij ertoe te gaan golfen en leerde me op de baan wijze levenslessen." ANP Goes. Competitie, A21: ZVV/TMF 1 - Amigo's/De Post 0-3, SSV'65 2 - SSV'65 4 2-4, Matisse 2-Biezentrappers 2 7-2, SSV'65 3-Matisse 1 5-2, Biezentrappers 1-FM Sranang 2 3-5, Amigo's/De Post-FC Dauwendaele 1 4-9, Biezentrap pers 4-ZVV/TMF 1 10-1, Biezentrappers 3-Kloetinge 1: Kloetinge niet opgeko- Groningen. Greenery-schaatszes- daagse. Mannen, derde etappe (125 ronden): 1. Wubben, 2. Bob de Vries, 3. Van Oosterom, 4. Heideman, 5. Mi- chaud, 6. Landman, 7. Bierma, 8. Stuut, 9. Angenent, 10. Vink. Klassement: 1. Michaud 87,2, 2. Wubben 79,1,3. Heide man 76, 4. Bob de Vries 73, 5. Landman 53. Vrouwen, tweede etappe (50 ron den): 1. Bekkering, 2. Sterk, 3. Smit, 4. Elma de Vries, 5. Ter Haar, 6. Saguna. Klassement: 1. Bekkering 55,2, 2. Sterk 47,3. Smit 41 St.Sebastiaan, Kloetinge Wip 1: Ie hoofdvogel: R. Bouwense (st.Sebastiaan), 1e zijvogel: C.Boonman (Vrije Schutters), 2e zijvogel: B. Vermeu len (Zorgvlied), 1e kal: P. Nagelkerke (Eensgezindheid), 2e kal: C.Harinck (So- ranus), vliegende vogel: P. Vette (Con cordia), Wip 2: 1e hoofdvogel: P. Meeuwse (st.Sebastiaan), 1e en 2e zijvogel: P.Meeuwse (st.Sebastiaan), 1e kal: R. Bouwense (st. Sebastiaan), 1e klep: B. Vermeulen (Zorgvlied), 2e klep: Vinc.Goedegebuure (Jac.v.Beieren), 3e klep: C. Jeremiasse (Zorgvlied). Soranus, Heinkenszand. Wip 1: 1e hoofdvogel: B.Vermeulen (Zorgvlied), 2e hoofdvogel: F. Koens (Spes Nostra), 1e en 2e zijvogel: C. Jere miasse (Zorgvlied), 3e zijvoge: F. Koens (Spes Nostra), 4e zijvogel: K.Hamelink Van Lieren vierde in kür op muziek GOES - Laurens van Lieren is gisteren in de kür op muziek van de London International Horseshow als vierde geëindigd. Hij scoorde met Hexagons Oil- right 75,35 procent. De wedstrijd werd verrassend gewonnen door Imke Schelle- kens-Bartels. Zij bleef met haar merrie Sunrise de Duitse wereld kampioen Isabel! Werth met Warum Nicht nipt voor: 79,55 te gen 79,40 procent. De Finse Ky- ra Kirklund werd derde met 76,40 procent. Van Lieren reed volgens zijn va der en trainer Leunus van Lie ren een kippenvel-kür. „011- right zit heel goed in zijn vel. Hij is fit en heel attent. Het ging echt goed. Alles zag er prachtig uit, alleen de stap was wat ge spannen. Het publiek zit dicht op de ring, dat heeft er mee te maken. Van Lieren versloeg net als dinsdag in de Grand Prix Edward Gal met de hengst Gi- braldi. Ook hier waren de ver schillen klein, 75,35 om 75,05. In de Grand Prix werd Van Lie ren derde. (Soranus), 1e kal: E. Maat (Zorgvlied), 2e kal: K.Harinck (Soranus), 3e kal: P Harthoorn (Soranus), meeste kleine vo gels: T. Repkes (Victoria). Wip 2: 1e hoofdvogel: F. Koens (Spes Nostra), 2e hoofdvogel: S.Raas (Victo ria), 1e zijvogel: R. Proost (Zorgvlied), 2e zijvogel: B. Vermeulen (Zorgvlied), 3e zijvogel: J. Kopmels (Victoria), 4e zij vogel: F. Koens (Spes Nostra), 1e kal: F. Koens (Spes Nostra), 2e kal: C. Riemens (Victoria), 3e kal: R. Proost (Zorgvlied), 4e kal: K. Hamelinck (Soranus). Vliegen de vogel: M. Repkes (Victoria), meeste kleine vogels: A. de Jonge (Soranus). Middelburgse Bedrijfsvolleybal Ver eniging. Derde klasse: Provincie Zee- land-Schoonen elektro/Flipse/MZ 4-4, ROC Zeeland-Ziekenhuis Walcheren 5-3, Bowling de Kruitmolen-Kodde 0-8, AKZ verzekeringen 2-Delta cars 2-6. Stand: Delta cars 8-46, Bowling de Kruitmolen 8-38, AKZ verzekeringen 2 8-37. ROC Zeeland 8-36, SVA/Kodde 8-36. Provincie Zeeland 8-24, Schoonen elektro/Flipse/MZ 8-24, Ziekenhuis Wal cheren 8-15. Vierde klasse: DGA hypotheken/ Rentzeeland/Laserconstr. 6-2, AKZ ver zekeringen 4-De Babbelaar 3-5, AKZ ver zekeringen 3-Wok van Walcheren/ Dau wendaele 6-2. Stand: DGA hypotheken 7-44, AKZ ver zekeringen 3 7-42, De Babbelaar 7-41, AKZ verzekeringen 4 7-22, Eastman 2 6-17, Wok van Walcheren/Dauwendaele 7-17, Rentzeeland/Laserconstr. 7-9. Vijf de klasse: Provincie Zeeland 2-Rabo Walch./Bev. 2-6, HZ sport 2-Nehalennia 0-8, CZ actief in gez.h.-lndoor karting 8-0. Stand: CZ actief in gez,h, 7-50, Rabo Walch./Bev. 7-40, Provincie Zeeland 2 7-32, HZ sport 2 7-31, Nehalennia 7-21, Indoor karting 7-12, PZC 6-0. Vrouwen. Eerste klasse: Smith kaas-Tence/Dauwendaele 7-1, The tu be-Vlijtig Liesje 4-4, LVV-Sinke schoenmode/SVS 6-2, Begijn make laar-Piet Voskamp/Dauwendaele 7-1. Stand: Smith kaas 9-60, The tube 9-53, Vlijtig Liesje 9-43, LVV 9-37, Begijn ma kelaar 9-34, Tence/Dauwendaele 9-23, Piet Voskamp/Dauwendaele 9-23, Sinke schoenmode/SVS 9-15, Tweede klas se: Moeliker en Platteeuw advoca ten-Wagenvoorde lastechn./MZ 1-7, CZ actief in gez.h.-Justitie Middelburg 1-7, Ardïta-DVC plus 6-2. Stand: CZ actief in gez.h. 8-38, Justitie Middelburg 8-37, Ardita 8-34, Wagen voorde lastechniek/MZ 7-31, Moeliker en Platteeuw advocaten 8-30, Simons/'t Zand 7-26, DVC plus 8-20. Derde klas se: De Kemel-Ziekenhuis Walcheren 0-8, Finall/SVS-'t ken net 7-1, Bakker Schrieks/MZ-Jong Ambon 1-7. Stand: CZ actief in gez.h. 8-38, Justitie Middelburg 8-37, Ardita 8-34, Wagen voorde lastechniek/MZ 7-31, Moeliker en Platteeuw advocaten 8-30, Simons/'t Zand 7-26, DVC plus 8-20. donderdag Biljarten Persoonlijk Kampioenschap libre tweede klasse district Delta Zuid-West, poule noord. Organisatie BV De Herberg. (Café De Herberg, Ka pelle). Aanvang: 19.00 uur Dammen PZDB-competitie. Hoofdklasse: BDV -Aagtekerke. Aanvang 19.30 uur. Volleybal Mannen. Tweede klasse G: Rowi 2-WS'92 2. Vrouwen. Promotieklasse A: VOY 2-RVC/Libanon. Eerste klasse D: WS'92-Morres/Hulst 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21