Hot Item kan bijna beginnen PZC PZC Sleepbootfanaten heffen stichting op Fiks wat records op weergebied Kinderen ontwerpen Grijpskerkse bos Een ontmoetingsplek in bijzondere vorm -15 Vlissings intimiteitsbureau verleent diensten aan gehandicapten donderdag 14 december 2006 Lr Wendy van den Hurk nJSSINGEN - De ambtelijke molen is uitgedraaid, nu alleen je bezwaarprocedure nog. Dan km Hot Item, bemiddelingsbu reau voor intieme dienstverle ning aan gehandicapten, star- len.De lijst cliënten groeit. Bot Item mag haar administra te houden in de Vlissingse Fles- renstraat, heeft het college deze veek besloten. Als de bezwaar- arocedure van zes weken zonder itnibbelingen verloopt, kan het jeraiddelingsbureau voor gehan- licapten in januari haar wacht- ijstvoor de dag toveren. Die groeit, zegt directeur Yvon- lede Graaf. „Ik denk dat er nu >en stuk of vijftien cliënten inge- ichreven staan. Dat is puur Zee and. Van de week is er een zorg- nstelling uit Roosendaal bijge- tomen. Daar ben ik ontzettend jlij mee. Tot nu toe kwam van nstellingen vrij weinig respons. Misschien dat ze eerst de kat uit Gewonde bij kopstaartbotsing in Middelburg I1IDDELBURG - Op de Sand- lerglaan in Middelburg vond jistermiddag om tien over vijf- ren kopstaartbotsing plaats raarbij vier auto's waren be rokken. Jen 32-jarige automobilist uit feddelburg zag op de Seissingel e laat dat het verkeerslicht op bod stond en botste tegen de au- b van een voor het rode licht rechtende 26-jarige vrouw uit feddelburg. Zij botste daardoor egen een voor haar staande per- onenauto bestuurd door een !8-jarige man uit Middelburg. Jijn auto schoof weer door te len de voor hem staande perso- lenauto bestuurd door een !8-jarige automobilist uit Vlis- ingen. De 26-jarige vrouw is iet nekklachten per ambulance [vergebracht naar het zieken- [uis in Vlissingen. Witte Paardstraatl, Goes TeL/fax: 0113-212 729 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de boom willen kijken. Maar als je de instellingen hebt, word je pas echt serieus genomen." Dat is wat De Graaf graag wil. Daarom is ze ook heel selectief met medewerkers: perverselin- gen komen er niet in. „Nu staan er tien medewerkers op de lijst. Dat hadden er meer kunnen zijn als ik iedereen had toegestaan. Ook de mannen die dachten: gra tis seks, waar ik nog nog voor be taald krijg ook. Daar prik je ge lijk doorheen bij een gesprek, ze verspreken zich meestal." Nu zijn het een paar mannen, een paar vrouwen en zelfs een getrouwd stel. „Dat nog eroti sche massages geeft ook. Ideaal. Ik stond er wel even van te kij ken, maar ik merkte al snel dat ze betrokken zijn. En dat is be langrijk. Dat je iets wilt beteke nen voor een ander, en dat je er zelf ook plezier aan beleeft. Niet dat je snel geld wilt verdienen, want dan kun je beter bij een es cortbureau gaan werken." De handelingen vinden voorlo pig plaats bij de cliënten thuis. Maar De Graaf denkt al verder: nog een pand zou nog beter zijn. „Dat zou je dan een bordeel kun nen noemen, hoewel ik toch een vieze smaak in de mond krijg bij dat begrip. Bordelen zijn door gaans slecht toegankelijk voor gehandicapten. Uit Goes hoor ik dat ze naar boven gedragen moe ten worden. Dat is vernederend. Douchen is vaak ook lastig. Dat zijn dingen die wij speciaal zou den aanpakken voor de doel groep." Kippenvel Maar dat is voor later. „Ik ben al veel te blij dat de vergunning eraan zit te komen. Met de reac ties ben ik ook blij. Die zijn posi tief. Ik ben absoluut bevestigd in mijn bewering dat in Zeeland behoefte bestaat aan een bureau als Hot Item. Laatst nog, toen een jongen uit Goes me vertelde over zijn gehandicapte vader. Die was niet te genieten, omdat hij geen seksuele ontlading had. Nu krijgt hij regelmatig bezoek van iemand die werkt voor een soortgelijke instelling als de on ze. Zijn zoon zei dat zijn vader helemaal opbloeit. Die verha len, daar krijg ik kippenvel van." Christmas carols (LISSINGEN - Het Vocaal En- fcmble Elaneore zingt zondag hristmas carols in de Koorkerk jan Middelburg. De dienst be- |int om 15.00 uur. Entree kost ',50 euro; pashouders betalen 6 uro en kinderen tot 12 jaar mo- pn gratis naar binnen. (Advertentie) De stoomsleper Ebro in de tijd dat het als sleepboot werd ingezet. Inzet: aflevering van het wrak op de Piet Heinkade in Vlissingen. foto's Sleepvaartmuseum Maasslu door Wout Bareman MAASSLUIS - De expositieruimte is klein, maar alle attributen, de foto's en natuurlijk de scheepsbel roepen bij de bezoeker nostalgische gevoelens op. Ze ker bij de Zeeuwse sleepbootliefheb bers, die zich ooit ontfermden over het wrak van de eens zo trotse stoomsleper Ebro, de laatste stoomsleepboot van het grootste zeesleepbedrijf ter wereld, L. Smit Co's Internationale Sleepdienst. In die veel te kleine ruimte in het Sleep vaartmuseum aan de Stadhuiskade in Maassluis is de historie van de veel be sproken sleepboot in beeld gebracht. Het serviesgoed, de paal van de scheeps- telegraaf, veel koperen plaatjes van de machines en vooral ook foto's vertellen het verhaal. De Ebro liep in 1931 van stapel bij de werf Piet Smit Rotter- dam-IJsselmonde. Een fraai gelijnde sleepboot met een vermogen van 880 pk. Ter vergelijking: vandaag de dag be schikken de grote zeeslepers over een vermogen van 20.000 pk. Met achttien man aan boord verleende de Ebro jaren lang assistentie aan schepen in de ha ven van Rotterdam en ver daarbuiten. Nadat de sleepboot in de Tweede We reldoorlog werd ingezet voor de gealli eerden, werd de Ebro in 1948. ver bouwd tot oliestoker. De kolenstokers konden van boord. In januari 1958 sloeg het noodlot toe. De Ebro lag met een sleep te schuilen in de haven van Vlissingen, toen een op roep werd ontvangen om het wacht schip Lindekerk, dat bij Schouwen dreigde te stranden, te hulp te komen. Kapitein Jan Bruins uit Maassluis be sloot ondanks het barre weer uit te va ren. Eenmaal op zee bleek de golfslag zo hoog en hevig dat het kompas door het slingeren nauwelijks meer was af te le zen. De sleper raakte uit koers en stoot te vlakbij de vrachtvaarder aan de grond, raakte lek en liep langzaam maar zeker vol met water. Kapitein Bruins zag dat de situatie hopeloos was, zond een noodsein uit en gaf opdracht de machines te stoppen. De doorweekte bemanning wachtte anderhalf uur in de januari-kou op de komst van de red dingboot van schipper Minneboo uit Veere. Het lukte alle bemanningsleden van boord te halen en kapitein Bruins slaagde er zelfs nog in de scheepspapie ren veilig te stellen. Zand Na de storm werd de gezonken sleper door bergers van Van der Tak Bergings bedrijf in Vlissingen geïnspecteerd. Al leen de schoorsteen en stukken mast sta ken nog boven water uit. De stuurhut was weggeslagen. Op last van de verze kering werd het wrak niet geborgen en al snel daarna verdween de oude stoom sleper in het zand. Niemand, die er zich nog om bekommerde. Tot in 1984 een sportduiker onverwacht op de romp van de Ebro stuitte. Het wrak bleek door de stroming, die als gevolg van de werken in de monding van de Ooster- schelde was gewijzigd, grotendeels blootgespoeld. Een aantal Zeeuwse sleepbootfanaten kreeg het gedaan dat het restant van de sleper door de bok Taklift 4, die was ingezet bij de bouw van de stormvloedkering, werd gelicht en op de wal in Vlissingen werd gezet. Maar het bleek te laat. De restanten van de sleper waren zo ver weggeroest, dat restauratie onmogelijk was. De Ebro ging naar de sloop. De stichting, die Middelburger Jaap Heijliger had opgericht om de oude stoomsleper te restaureren, werd dit jaar opgeheven. De weduwe Riek Heijliger en de 81-jari- ge kapitein Bruins luidden een paar da gen geleden nog één keer de scheepsbel. Daarmee openden ze de tentoonstelling Gevaren, gezonken, gelicht en toch ge sloopt. Het museum is, behalve op maandag, dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Óp eerste Kerst dag en nieuwjaarsdag is het museum ge sloten. door Edith Ramakers GRIJPSKERKE - De dikke Zeeuwse klei was gisteren haast onhandelbaar voor de kinderen van de Jeugdnatuurclub De Vleermuis in Grijpskerke. Ze mochten jonge struiken planten in een hoek van het nieuwe dorpsbos. De hulp van enkele vrijwilligers, moeders en mede werkers van de gemeente Veere was nodig om de jonge aanplant een spadediep in de grond te krijgen. Ruben, een van de ongeveer twintig kinderen, zuchtte. Het wilde maar niet lukken om een gat te maken. „Dan maar met de agenda STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 13.00 -17.00 uur: christmasfair; MIDDELBURG - Koorkerkplein, 16.00 - 21.00 uur: Zeeuwse winterfair. handen", zei hij en gooide de grote stukken klei aan de kant. Peter Sneltjes, leraar van De Vleermuis, kon er wel van genie ten. Bijna vijf jaar geleden heb ben de kinderen van de natuur- club een ontwerp van het bos ge maakt. Er was een paddenpoel, een grasveld en een wandelpad ingetekend. „En veel groen met bomen en planten", zegt hij. De es, eik, kers, els, wilg, steeliep en linde krijgen de ruimte in het ontwerp. Aan de randen van het ruim twee hectare dorpsbos ko men struiken, zoals een sleedoorn of een vogelkers. „Ik wil hier in elk geval elk voorjaar met de kinderen een paar keer gaan kijken hoe de bomen, strui ken en kruiden groeien. Ze groeien met elkaar op." Al jarenlang zijn veel kinderen uit Grijpskerke aangesloten bij de natuurclub. Maar als ze twaalf jaar zijn, dan stoppen ze ermee. „Dan gaan ze naar het voortgezet onderwijs en hebben ze het te druk", zegt Sneltjes. De jeugdnatuurclub komt elke dinsdagavond bij elkaar. Leden van de jeugdnatuurclub planten jonge struiken in het nieuwe dorpsbos. foto Ruben Oreel Fietsster overleden na ongeval OOST-SOUBURG - De 58-jarige fietsster uit Middel burg, die dinsdag gewondraakte bij een aanrijding in de Kanaalstraat in Oost-Souburg, is gisteren in het zieken huis in Antwerpen overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de toe dracht van de aanrijding. Bospad Kustlicht goedgekeurd DEN HAAG - De Raad van State heeft alle bezwaren van bewoners van recreatiepark Kustlicht tegen het geplande wandelpad door het park van de kust naar het dorpsbos van Zoutelande verworpen. Parkbewoners L. de Vries en W. van der Kroef hebben op zich niets tegen het dorpsbos en het wandelpad, maar wel tegen de aansluiting op het park. Om het pad met het park Kustlicht te verbinden moest de gemeente een clam met een duiker in een sloot leggen om een verbinding te kunnen maken tussen het bos en het zomerhuizenpark. De bezwaarmakers vrezen veel overlast als het pad in ge bruik wordt genomen. Volgens De Vries zullen veel wandelaars hun auto op het zomerhuizenpark parkeren. Verder vreest hij baldadige en luidruchtige jeugd die via het pad van de kust naar de disco trekken. De Raad van State vindt de vrees van de bewoners niet te- recht. Volgens de raad zijn er in de omgeving voldoende parkeerplaatsen en zal niet iedereen zijn auto bij het pad parkeren. Cel in voor overval op pizzakoerier MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een negentienjarige inwoner van Roosendaal voor een overval op een pizzakoerier 21 maanden cel, waarvan drie maanden voorwaardelijk, opgelegd. In de uitspraak werd ook nog een afpersing en een verduistering meegeno men. Aan slachtoffers moet hij 390 euro betalen. De man overviel eind februari in Goes samen met een kompaan de pizzakoerier op zijn scooter. Daarbij werd fors geweld gebruikt. De overval bracht hem samen met een andere pizzakoe rier op het idee om drie dagen later een overval in scène te zetten. De bezorger had tegen zijn baas, eigenaar van een shoar mazaak, verteld te zijn beroofd van 240 euro. Dat geld werd door het duo achtergehouden. Verder was de man betrokken bij de afpersing van twee mobieltjes bij twee mannen, waarmee nog een rekening te vereffenen viel. De uitspraak was conform de eis van de officier van justi tie. Eenzijdig ongeval in Viaketunnel KRUININGEN - In de Vlaketunnel bij Kruiningen is in de nacht van dinsdag op woensdag tegen twee uur een 46-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive- land tegen de tunnelwand gebotst. Hij kwam uit de richting van Bergen op Zoom en verloor bij het inrijden van de Vlaketunnel de controle over zijn auto. Zijn wagen botste eerst tegen de linker- en daarna tegen de rechtertunnelwand. De schade aan de auto was groot. De bestuurder bleef voor zover bekend ongedeerd. door Emile Calon RITTHEM - Zeeland heeft op weergebied een wel erg extreem jaar achter de rug, concludeert weerman Jos Broeke uit Rit- them. Dat begon al met de drie zeer ijzige weken in maart na een relatief zachte februari- maand. Maar het opvallendst is toch het breken van zowel het hittere cord op 19 juli in Westdorpe (37,1 graden Celsius) als de bij na-benadering van het abso lute neerslagrecord. Op het neer slagstation in Schoondijke werd in augustus maar liefst 320 milli meter afgetapt, net iets minder dan het record van 325 millime ter dat Maasland (Zuid- Hol land) in augustus 2004 vestigde. En niet te vergeten, zo bena drukt hij, de wel extreem zachte herfst. Volgens de weerman ziet het ernaar uit dat 2006 de boe ken in gaat als het warmste jaar sinds anderhalve eeuw in Zee land de weergegevens worden bijgehouden. „De herfst was nog nooit zo zacht." Hij wijst naar de 5e de cember. Sinterklaasdag. „Toen was het maar liefst vijftien gra den." Als hij kijkt naar de afge lopen jaren ziet hij dat sinds 1987 maar liefst vijftien jaren in de top staan van de warmste ja ren van de afgelopen eeuw. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - Achter het buitenhuis in park Toorenvliedt is gisteren met het planten van achthonderd buxussen een laby rint aangelegd. In driehonderd stappen wandel je van de buiten ste ring naar het midden en te rug. Het heeft iets weg van een dool hof, het nieuwe labyrint achter het buitenhuis in park Tooren vliedt. Maar, niet alles is wat het lijkt. Piet de Bruin, die het initiatief nam voor het aanleggen van dit labyrint, legt het uit. „In een doolhof kan je verdwalen, do len, omdat je steeds moet kiezen welk pad je inslaat. Een laby rint wijst je de weg naar het mid den. Er zijn geen afslagen." Vorig jaar kwam De Bruin op het idee om dit labyrint te plan ten. Al gauw sloot André Groe- nenberg zich bij hem aan. Bei den zijn geïnteresseerd in deze vorm. Wanneer de Middelbur gers op vakantie zijn in het bui tenland, zoeken ze altijd een la byrint op om die te lopen. De Bruin vindt juist de symbo liek mooi. Volgens hem heeft de vorm vele betekenissen. Hij ver gelijkt het pad tussen de buxus sen met het levenspad van men sen. „Je kiest ervoor om op weg te gaan, om je te ontwikkelen. Je kan ook stilstaan. Het is nooit goed en nooit fout." Het allereerste labyrint dat ooit gemaakt is, was er volgens De Bruin al in 2000 voor Christus, in het Griekse Knossos. Ook vele middeleeuwse kerken hebben labyrinten, die zijn in de vloertegels verwerkt. Een voor beeld daarvan is te vinden in de kathedraal van Chartres in Frankrijk. Universeel De Bruin en Groenenberg kozen bewust voor het park in de Stro- menwijk. De Bruin: „Het park is een ontmoetingsplaats in een multiculturele wijk. Maar, hoe laat je die culturen samenko men? Elke cultuur kent deze vorm, want een labyrint is uni verseel. Dit is dus iets gemeen schappelijks. Ik hoop dat men sen elkaar hier gaan ontmoeten en hun ervaringen delen." Het begin van het pad is in het westen en leidt naar het oosten waar de zon opkomt. Dat is ook symbolisch, zegt Groenenberg. „Je gaat naar de zon, naar het nieuwe." De wijktafel Middelburg steun de het initiatief met een bedrag van duizend euro en de afdeling groenbeheer van de gemeente stelde mankracht beschikbaar. Woongoed Middelburg levert een bank en een tekstbord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15