I if I I 4 i SS»8""; I PROVINCIALE ZEEUWSE illlll Garanties thuisbevallingen geëist PZC Tfilocal U Zwerfjongeren pimpen zich voor Maxima Hard tegen hard in kwestie pardon giiiiiiiiiiigiiiiiiiiig BZW publiceert zwartboek over onzinnige regels A LT E N A W\ Xy7 /MÖ\ o'moda Deftige wervingsactie Tweede Kamer wil dat minister stokje steekt voor concentratie verloskunde in Goes Delta koopt Belgisch afvalbedrijf HFDÜBBËLGLAS! /A Glashandel j w MELIESTE i www.altena-id.nl INTERIEUR I«i DESIGN klasse in wooncomfort. SCHELDESTRAAT 25-29 VLISSINGEN tel 0118 - 413476 Veel bewolking met eerst wat (motlregen. Stevige zuidwestenwind en met 12 of 13 graden zeer zacht. i Q r-rr-- internet: www.pzc.nl -r 7 www.meliesteglas.nl Ij J'3.# ik neem nu een vast abonnement en betaal ieder half jaar automatisch 119,60 en ontvang gratis de DVD Cars. Naam: ftdres: totcode: 'laats: Teint: 8ank-/gironr.: Handtekening: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar: PZC, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. het alfabet van Zeeland Prinses Maxima op de zwerfbank in het zwerfjongerenpension Sancta Maria in Nijmegen, dat begin jaren negentig door vrijwilligers is omgebouwd tot de eerste daklozenop- vang voor jongeren in Nederland. foto Bert Beelen/GPD door Margit Spaak NIJMEGEN - „We hebben ons helemaal gepimpt voor de prin ses." Dat zei de 19-jarige Mi chael gistermiddag in Nijme gen. De dakloze jongeman mocht samen met zijn vriend (Advertentie) Zie onze advertentie elders in deze uitgave www.omoda.nl Advertentie - 1 tuincentrum Arnhem zoekenj www.ilocal.nl slim. gevonden Anthony (20) prinses Maxima toezingen tijdens haar werkbe zoek aan zwerfjongerenpension Sancta Maria in Nijmegen. Voor de gelegenheid had hij een bling-blinggesp met zijn eigen naam laten maken, die de prin ses naar zijn zeggen bewonder de. Michael en Anthony behoren volgens de Stichting Zwerfjon geren Nederland (SZN) tot de minimaal 5000 dak- en thuislo ze jongeren in Nederland. Voor hen zijn maar op enkele plekken in Nederland opvang huizen en tijdelijke verblijf plaatsen beschikbaar, aldus di recteur Yolant Vermeulen van SZN. SZN kreeg dit voorjaar subsidie van het Oranjefonds. Bij die ge legenheid liet prinses Maxima, beschermvrouwe van het fonds, merken dat ze graag meer over de problemen van zwerfjonge ren wilde weten. Om die reden kwam zij gisteren op bezoek bij het voormalige klooster Sancta Maria, dat be gin jaren negentig door vrijwilli gers is omgebouwd tot de eerste daklozenopvang voor jongeren in Nederland. De meeste bewoners van zwerf- jongerenpensions hebben hun schoolopleiding niet afgemaakt, zei Vermeulen gisteren. „Ze zijn de aansluiting met de maat schappij kwijt en missen een so ciaal netwerk. Sommige bewo ners leven al jaren op straat, zwervend van het ene adres naar het andere en veelal ver slaafd." De 21-jarige Wanida Gerrits, die samen met prinses Maxima in Nijmegen de zoge noemde zwerfbank in gebruik nam, is op weg naar een nieuw leven. „Ik heb lang gezworven, maar nu heb ik eigen woonruim te gekregen. En ik heb een leer- werkbaan in een restaurant. Maar het is moeilijk voor mij, want ik ben nogal eenzelvig." SZN laat de bank het komende jaar rondzwerven door Neder land. Het is de bedoeling dat be kende Nederlanders en politici op de bank uitspraken doen over de problematiek van de zwerfjongeren. ANP LAREN - Een controle op stand. Zo kan de snelheidsmeting gister middag in een Larense villawijk wel worden genoemd. De politie zette daarbij een Rolls Royce in als surveillancewagen. Voorbijgan gers keken verbijsterd naar deze bijzondere wijze van opsporen. De Britse slee bleek echter te zijn ingezet voor een fotoreportage ter on dersteuning van de werving van politiemensen voor het korps Gooi en Vechtstreek. foto Ton Kastermans/GPD door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - De Dethon in Terneuzen weet het niet meer; moeten de sleutels op de heftrucks blijven zitten? De Arbeidsinspectie zegt van niet, de brandweer van wel. Als de Arbeidsinspectie het nog een keer ziet, krijgt de so ciale werkvoorziening een boete. De contactsleutels mo gen niet in de heftrucks blij ven zitten. Er zou iemand mee aan de haal kunnen gaan. Maar de brandweer zegt precies het tegenoverge stelde. Laat de sleutels zitten, zodat de heftrucks zo snel mo gelijk naar buiten kunnen worden gereden als er brand is. Het is een concreet voor beeld van hoe tegenstrijdig re gels kunnen zijn. Dat leidt tot veel irritatie en zelfs frustra tie bij ondernemers. Soms blijft het daarbij, maar veelal kost het veel tijd, geld en pra ten als Brugman om het alle maal in orde te krijgen. De Brabants Zeeuwse Werk gevers Vereniging vraagt er al lang aandacht voor. Maar hoe langer en harder ze roept, hoe minder er naar geluisterd lijkt te worden. Daarom heeft de BZW gisteren 'Humor om te huilen' uitgebracht, een zwartboek over doorgeslagen regelgeving. Een boekwerkje met twintig voorbeelden waaruit blijkt hoe onzinnig en absurd regels in de prak tijk kunnen uitpakken. De BZW pleit niet zomaar voor het afschaffen van regels, maar wel om er pragmati scher mee om te gaan. De Dethon heeft eieren voor zijn geld gekozen en doet wat de arbeidsinspectie heeft opge dragen; sleutels eruit, pagina 14 regels, regels en meer regels rinor Ernst Jan Rozendaal den HAAG - De Tweede Kamer wil dat minister Hoo- gervorst (WD, Volksge zondheid, Welzijn en Sport) de mogelijkheid van thuis bevallen op Walcheren ga randeert. Desnoods moet hij het Ziekenhuis Walche ren en de Oosterscheldezie- tenhuizen daartoe dwin gen. CDA, SP en PvdA maken zich grote zorgen over tie voorgeno men concentratie van kinderart sen en gynaecologen in Goes. De verloskundigen op Walcheren hebben aangegeven thuisbeval lingen onverantwoord te vinden als niet langer 24 iuur per dag een vrouwen- en kinderarts aan wezig is in Vlissingèn. CDA-Kamerlid Omtzigt gaat Hoogervorst vandaag vragen een stokje te steken voor het plan van de ziekenhuizen in Vlis singèn en Goes, die een samen werkingsverband nastreven on der de naam Ziekenhuis Zee land. Als de minister morgen niet toezegt dat thuisbevallin gen op Walcheren mogelijk blij ven, volgt meteen een motie waarin hem dat wordt opgedra gen. SP en PvdA zullen deze steunen. De betaalbaarheid en de bereik baarheid van de zorg zijn in het geding, aldus Omtzigt. Bevallin gen in het ziekenhuis zijn duur der dan thuisbevallingen. Op Walcheren komen jaarlijks 300 tot 360 kinderen thuis ter we reld. „Op een sneaky manier wordt nu geprobeerd die beval lingen in het ziekenhuis te laten plaatsvinden", zegt Omtzigt. Hij wil dat de minister zo nodig met een beroep op de Wet Toela ting Zorginstellingen (WTZi) een aanwijzing geeft. Dat is een zwaar, weinig gebruikt dwang middel. Omtzigt: „Op grond van de WTZi kan de minister voor waarden stellen aan de bereik baarheid van de zorg. Dat is cru ciaal in gebieden als Zeeland, waar ziekenhuizen automatisch een monopolie en dus een machtspositie hebben. Wij wil len geen minister die zich dage lijks met de zorg bemoeit, maar als het nodig is, moet hij wel een aanwijzing durven geven. Dit is een goede test." Dichtstbevolkt Dat niet in alle regio's altijd thuisbevallingen mogelijk zijn, snapt Omtzigt ook wel. „Maar we hebben het hier over veruit het dichtstbevolkte deel van Zee land. Daar moet het kunnen." SP-Kamerlid Kant wil nog een stap verder gaan. Zij overweegt een motie waarin een 'fusie' van de Zeeuwse ziekenhuizen wordt verboden, 'en dus de afbraak van de basiszorg'. Ze zal hoe dan ook een eventuele motie van Omtzigt steunen. Dat laat ste geldt ook voor de PvdA. „We staan positief tegenover het voorstel van Omtzigt", ver klaart PvdA-Kamerlid Van dei- Veen. Dat betekent dat een rui me Kamermeerderheid zich sterk maakt voor het behoud van de thuisbevallingen op Wal cheren. pagina13 afstand tot ziekenhuis is keus patiënt Kunstenaars overwinteren in Grote Kerk van Veere Boekje open over prins Laurent De Belgische prins Laurent ligt weer onder vuur. In de aanloop naar een proces wegens fraude bij de mari ne, waar Laurent van ge profiteerd zou hebben, doet zijn vroegere finan cieel adviseur een boekje MIDDELBURG - Energiebe drijf en afvalverwerker Delta neemt waarschijnlijk een meer derheidsbelang in de Vlaamse af valverwerker Indaver. Binnen kort beginnen gesprekken over He definitieve overname van In- daver van de Vlaamse Milieu lolding. )it maakte het bedrijf gister avond bekend. Delta verwacht iomende maand de transactie if te ronden. De combinatie van Delta en Indaver neemt de vier- le positie in op de markt voor af- alverwerking. Nu is Delta nog Ie zesde afvalverwerker van Ne- lerland met een omzet van 104 biljoen. Indaver had in 2005 len omzet van 210 miljoen. ANP (Advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage j Iffigtoneweg 20, Goes. Tel. (0113) 227854 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA is be reid om een motie van wantrou wen tegen minister Rita Ver donk (Vreemdelingenzaken) te steunen. Dat zei PvdA-leider Wouter Bos gisteravond. Als het kabinet de aangenomen PvdA-motie naast zich neerlegt en direct de uitzettingen van uit- geproceerde asielzoekers her vat, zit er niets anders op dan 'de hardst mogelijke confronta tie'. Het spoeddebat is gister avond tegen 23.00 uur geschorst zodat het kabinet kon vergade ren over de PvdA-motie. Tegen middernacht ging het debat ver der. Bos zei wel te hopen dat het kabinet alsnog tot andere con clusies komt. Volgens hem heeft de PvdA er tijdens het debat al les aan gedaan om polarisatie te voorkomen. „Elke hand die we hebben uitgestoken, is bot ge weigerd vandaag", zei Bos. Hij hoopte dat het kabinet er geen prestigestrijd van zou maken. SP-leider Jan Marijnissen zei dat hij een motie van wantrou wen gaat indienen als het kabi net de motie niet wil uitvoeren. Ook de ChristenUnie hoopt nog op een opening van het kabinet. Als die achterwege blijft, zal de fractie zich opnieuw beraden, zei Kamerlid Tineke Huizinga. ANP pagina 3 Zeeuws-Vlaamse handtekeningen (Advertentie) open over zijn financiële han den en wandel. Drama verrast basisschool vaak Veel basisscholen zijn onvoldoende voorbereid op een dra matische gebeurtenis die de school raakt, vindt J. Geelen van Slachtofferhulp Nederland. De Zeeuwse coördinator van deze organisatie zag het afgelopen jaar dat heel wat scholen haastig moesten improviseren na de dood van een leerling, leerkracht of ouder. Babel speelklaar Trainer Henk ten Cate van Ajax kan vanavond tijdens de Uef a-cup wedstrijd bij Zulte-Waregem over Ryan Babel beschikken. De links buiten is hersteld van buik griep. De trainer doet ook een beroep op Wesley Sneij- der (foto) en Kenneth Pe rez, die geschorst zijn we gens het beledi gen van arbi- y I ters. ff Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten IWleningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; IKunst: 25, 26 en 27; Uit: 29, 30 en 31 (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig loestomming voor automatische incasso van dn bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laalste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor eon vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand mei auiomatische incasso 21501" CU per kwartaal met automatische incasso (€61,50)* O per jaar met auiomatische incasso 236,00)" mei gratis PZC-paraplu SHzuóssHSSSSSO11 het alfabet van. Zeeland voorleners. nummer- postcode: telefoon: Iposllbanktekeningnummer Handtekemng. PZC bv gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens In de colofon leest u er meer over. Kgk op www pic nl/abonneten. bel gratis 0800 -0231Z3I of stuur deiie bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 1460 WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1