Energienota stijgt met 82 euro Automobilisten negeren slachtoffers van ongeval Pleegouders voorzagen dood jongetje (5) Zeeuws wandtapijt wordt blikvanger expositie New York Mf mm Olieprijs oorzaak van prijsverhoging HARDGLAZEN DEUREN -(# ilocal chtena middag Zonnige perioden en tot vanavond droog. Matige tot krachtige zuidwes tenwind. Maxima rond 10 graden. >48e jaargang no. 293 jinsdag 12 december 2006 os nummer 1,30 t:\V Innr Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zeeuwse ïuishoudens betalen vol- ;eud jaar 82 euro meer aan )elta voor gas en elektrici- eit. De gestegen olieprijs is le oorzaak van de prijsver- ioging. Delta-directeur P. toerma maakte dat giste- en bekend tijdens een aan- leelhoudersvergadering. iij de berekening is Delta uitge- ;aan van een gezin met twee kin leren en een (gemiddeld) ver- iruik van 2500 kilowattuur troom en 1800 kubieke meter ;as. Met name de gasprijs gaat link omhoog. Omgerekend per aaand moeten mensen 1,69 eu- Judste mens op larde overleden ilEMPHIS - Elizabeth Bolden, lie te boek stond als de oudste aens ter wereld, is gisteren op 16-jarige leeftijd overleden in iet Amerikaanse Memphis. Jat berichtten verscheidene tmerikaanse media gister- vond. lolden werd geboren op 15 au- jistus 1890. Het Guinness Book f Records had Bolden ook als udste mens op aarde geregis- reerd. De oudste mens zou nu :e 115-jarige Emiliano Mercado )el Toro uit Puerto Rico zijn. ÜVP CNV schroeft ooneis op tot Irie procent JTRECHT - De vakcentrale INV heeft gisteren de maximale ooneis met een halve procent erhoogd naar 3. Dit betekent lat de loonvraag in de CAO-on- lerhandelingen kan variëren an 1,5 tot 3 procent. lerder spraken de leden van de Tootste vakcentrale FNV zich it voor eenzelfde looneis. 'olgens het CNV moet er in de !A0-besprekingen extra ruimte ijn voor sectoren met structure- arbeidsmarktproblemen. De hristelijke centrale ziet af van en voor alle sectoren geldende ooneis, omdat per sector de ar- eidsproductiviteit behoorlijk erschilt. let name bij de zorg is de extra ijd en aandacht voor patiënten loeilijk in geld uit te drukken, ïeent het CNV. ANP Advertentie ik neem nu een vast abonnement en betaal ieder half jaar automatisch 119,60 en ontvang gratis de DVD Cars. Naam: Adres: iPostcode: Plaats: Tel.nr.: ;Bank-/gironr.: 'Handtekening: Stuur deze bon in een ongefrankeerde envelop naar. PZC, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. het alfabet van Zeeland ro meer voor elektriciteit en 5,16 euro meer voor gas betalen. Mensen met een vast contract voor een jaar merken de prijsver hoging pas als het contract af loopt. De tarieven stijgen omdat de olieprijs omhoog is gegaan, al dus Boerma. „De gasprijs is ge bonden aan de olieprijs. Wordt olie duurder, dan stijgt de prijs van gas mee. Dat is door het Rijk bepaald en daar kunnen energiebedrijven niets aan doen. Veel elektriciteitscentra les 'draaien op gas', waardoor ook stroom duurder wordt," Delta is naar eigen zeggen 'con currerend' ten opzichte van de andere energieleveranciers. Es- sent verhoogt de tarieven vol gend jaar met 81 euro. De nota's van Eneco gaan met 136 euro omhoog en die van Nuon met 149 euro, aldus de berekening van Delta. De provincie en de gemeente Middelburg - beide aandeelhou ders van Delta - vroegen de di rectie gisteren de prijzen te ver lagen. Maar directeur Boerma wees dat verzoek van de hand. „We geven circa de helft van on ze winst aan de provincie en de gemeenten. De komende drie jaar krijgen ze elk jaar minstens 40 miljoen euro uitgekeerd. Zij kunnen met dat geld nuttige din gen doen voor de samenleving. Het overige deel van de winst heeft Delta nodig om gezond te blijven, om te kunnen groeien en te investeren. Doen we dat niet, dan zetten we de toekomst van Delta op het spel. Dat bete kent niet alleen de werkgelegen heid van 2000 mensen. Als Del ta verdwijnt uit Zeeland heeft dat veel grotere gevolgen voor de tarieven." De winst van Delta komt dit jaar naar verwachting rond de honderd miljoen euro uit; 20 pro cent lager dan vorig jaar. Dat komt doordat de kolencentrale in Vlisingen-Oost een tijd heeft stilgelegen en door kosten voor gas. Delta gaf daarom in mei al een winstwaarschuwing. Hoewel gas en stroom duurder worden, geldt dat niet voor wa ter. Waterbedrijf Evides heeft de tarieven voor de komende vijf jaar bevroren, zo maakte het onlangs bekend. Kinderen bij de school van het gedode jongetje in Amerongen. van onze redactie binnenland AMERONGEN - De pleeg ouders van de zondag door zijn moeder in Apeldoorn vermoor de Metehan (5) hebben twee we ken geleden nog tevergeefs hulp instanties gewaarschuwd over de psychisch labiele toestand van de moeder. Jeugdzorg Gel derland en de Geestelijke Ge zondheidszorg Eindhoven, waar de moeder onder behandeling was, wuifden die waarschuwin gen echter weg. De pleegouders van Metehan, die in Amerongen wonen, meld den gisteren dat zij de noodklok hebben geluid nadat moeder Hu- lya (27) in een telefoongesprek had aangegeven zelfmoord te willen plegen. De pleegouders concludeerden daaruit dat het jongetje in gevaar was en ze vroegen daarop de voogd, die na mens Jeugdzorg Gelderland zorgdroeg voor de jongen, actie te ondernemen. Maar Jeugdzorg en GGZ Eind hoven maakten volgens de pleeg ouders kenbaar dat zij het drei gement van de moeder niet se rieus namen omdat zij geregeld over zelfmoord sprak. Op advies van het Bureau Jeugd zorg werd Metehan in augustus door de kinderrechter bij het pleeggezin in Amerongen ge plaatst. Daar ging de jongen sinds sep tember naar de Regenboog- school. In de weekeinden mocht hij naar zijn moeder in Vakkundige montage! /y\ Glashandel i W MELIESTE Showroom geopend ma t/mvr 7.30-17.30 uur Livingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 www.meliesteglas.nl Apeldoorn. Volgens omwonen den verliepen die bezoeken uit stekend. „Ze hielden duidelijk heel veel van elkaar." De pleeg ouders, die diep geschokt zijn door de gebeurtenissen, ergeren zich aan de opvatting van de hulpverlenende instanties dat er geen aanleiding was om de be zoekregeling te stoppen. Het Bu reau Jeugdzorg Gelderland wil de gisteravond niet ingaan op foto Ruben Schipper/ANP de klacht van de pleegouders. GPD pagina 3 veertiende gezinsdrama door Ronald Verstraten WATERLANDKERKJE - „We hebben de laatste jaren wel va ker over dingen gehoord die in het verkeer gebeurden. Maar als het dan je eigen zoon overkomt, dan zeg je: nu is het genoeg. Het wordt tijd dat de mensen eens worden wakkergeschud." Een dag na de gebeurtenissen is Yvonne van Gogh uit Aarden burg er nog altijd vol van. Zon dag, aan het begin van de avond, raakte haar zoon Dway- ne Yben (15) betrokken bij een ongeluk in de buurt van Water landkerkje. Met een jeep, be stuurd door een 24-jarige vriend, reden ze naar Temeuzen om twee andere, 14-jarige jon gens naar huis te brengen. In een onbewaakt ogenblik beland de de wagen langs de weg. Het voertuig kwam tot stilstand tegen een wand. De klap was zo hard dat de bestuurder en de jongen voorin zwaargewond raakten. Hoewel hij ook flinke kwetsuren had opgelopen, on der meer aan rug en knie, wist Dwayne met de andere passa gier uit de auto te komen. „Hun kleren waren aan flarden en ze waren volledig in paniek. Ze hebben vervolgens geprobeerd om langsrijdende auto's aan te houden. Maar iedereen reed ge woon door. Ze hebben zelfs nog midden op de weg gestaan. Maar het interesseerde die ande re automobilisten niet. Gewoon asociaal. Misschien vertrouw den ze het niet. Maar je kunt toch zien dat het nog maar pu bers zijn? Je wordt niet altijd be roofd!" Veelvuldig contact met verschei dene vrienden en familieleden, leverde gisteren bij allen hetzelf de commentaar op: „Schandalig dat zoiets gebeurt, dat niemand wilde helpen." Terwijl Dwayne zelf uiteinde lijk de voorste passagier wist te bevrijden, werd de bestuurder door de brandweer uit zijn be knelde positie gehaald. Beiden moesten naar het ziekenhuis in Temeuzen, waar de jongste gis teren weer weg mocht. De be stuurder ligt er, zwaargewond, rfog steeds in. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Een van de Zeeuwse wandtapijten wordt de blikvanger van een grote in ternationale tentoonstelling die in het najaar van 2007 in New York wordt gehouden. De serie wandtapijten krijgt daar mee de gehoopte internationa le aandacht en erkenning. The Metropolitan Museum of Art bereidt een overzichtsten toonstelling voor over wandta pijten uit de barokperiode, tus sen 1590 en 1810. Er worden veertig mondiale topstukken opgenomen. Het wandtapijt Het beleg van Zierikzee, dat het Zeeuws Museum had voor- gedragen, wordt van zo groot belang geacht dat de expositie ermee wordt geopend. Eerder was al duidelijk dat het wandtapijt een plaats krijgt in de bijbehorende catalogus. De ze moet, met artikelen van ex perts, hét internationale stan daardwerk op dit gebied wor den. Begin dit jaar werd het tapijt daarvoor in Middelburg uitge breid vastgelegd door een Ame rikaanse fotograaf. Toen was echter nog onzeker of het ook een plaats zou krijgen in de ten toonstelling. Nu blijkt het zelfs als een 'sleutelstuk' te worden gezien. In het kader van de expositie wordt tevens een internatio naal symposium gehouden. In het voorjaar van 2008 reist de tentoonstelling, inclusief Het beleg van Zierikzee, door naar het Palacio Real, het Konink lijk Paleis in Madrid. De in totaal zes Zeeuwse wand tapijten zijn aan het eind van de zestiende eeuw gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland en tonen de strijd van de Zeeuwen tegen de Spanjaar den tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Het beleg van Zierik zee is tussen 1599 en 1603 ver vaardigd van wol en zijde en meet bijna vier bij vier meter. De serie wandtapijten krijgt een prominente plaats in het vernieuwde Zeeuws Museum. Dat heropent medio volgend jaar. Oude waarden in ere herstellen Geen kabinet met CDA, PvdA en SP CDA-leider Balkenende en SP-voorman Marij nissen (foto) zijn tot de conclusie gekomen dat de verschillen tussen de partijen inhoude lijk te groot zijn om een ka binet te vormen. Informa teur Hoekstra noemde de verschillen 'te talrijk, zwaar en op som mige punten fun- damenteel'. EU geeft Turkije straf De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU zijn het er gisteren over eens geworden dat de onderhandelingen over het Turkse EU-lidmaatschap voor een groot deel moeten worden stopgezet. Daarmee willen ze Turkije straffen voor zijn onwil om Cypriotische sche pen en vliegtuigen toe te laten. Formeel wordt het besluit pas vrijdag genomen. Schuldhulp moet samenwerken Zeeuwse schuldhulpverleningsinstellingen moeten de krachten bundelen om het toenemend aantal schuldena ren te kunnen blijven helpen. Dat zegt directeur C. van Beveren van de Kredietbank Walcheren. Voordat de rijks bijdrage stopt, in 2009, moet er een plan liggen om te kun nen blijven bestaan. Het aantal mensen met schulden dat hulp zoekt stijgt jaarlijks met i twaalf procent; dat geldt ook voor Zeeland. Siemerink captain Davis Cupteam Jan Siemerink volgt Tjerk Bogtstra op als captain van het Nederlandse Davis Cup team. De bond verlengt het contract met Bogtstra niet. Technisch directeur Hans Felius, afkomstig uit Vlis- singen, stapt op en gaat ver der als adviseur. Hij wordt vervangen door Rohan 4 Tl Goetzke. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 19; Buitengebied: 2122, 23 en 25 e&A. btdrijp restaurants Zwolle I slim gewnden. Advertentie Ipostlbanktekeningnummer. Kijk op wwwptcnl/abonneren. bel gratis 0800 - 0231 231 ol stuur deie bon naar. PZC. atdehng lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes proefabonnement gehad. Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische' ncasso 21.501" CD per kwartaal met automatische incasso 61.50}*. CD pet jaar met automatische incasso l€ 235,001". met gratis PZC-paraplu 8 "711688"555530l het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1