Pinochet bezwijkt aan hartinfarct Enkele reis Binnenhaven Chileense presidente wijst staatsbegrafenis oud-juntaleider af Ride for the Roses mogelijk in Goes Libanezen zijn massaal verdeeld Senator Kox zegt dat SP wil regeren en een kans verdient Zwaar bewolkt, perioden met regen en een krachtige tot harde zuiden- tot zuid westenwind. Maxima rond 11 graden. 248e jaargang no. 292 maandag 11 december 2006 los nummer €1,30 rioorBengt van Zwol SANTIAGO - De gewezen juntaleider Augusto Pino chet is gisteren overleden in een militair ziekenhuis in de Chileense hoofdstad San tiago. De oud-dictator die liet Zuid-Amerikaanse land zeventien jaar lang in een ij zeren greep hield, bezweek aan een hartinfarct. Hij is 91 jaar geworden. Hij overleed in het bijzijn van zijn familie. Hij zou gisteren net als een week eerder het sacra ment van de stervenden toege diend hebben gekregen. Pino chet kreeg vorig weekeinde ook al een hartaanval, waarna hij werd gedotterd. De artsen beslo ten daarna af te zien van verde re ingrepen, omdat die het leven van de oud-dictator in gevaar zouden brengen. Hoewel Pinochet in de loop van de week leek te herstellen, werd hij gisteren getroffen door een ernstige terugval in zijn gezond heid en moest hij opnieuw wor den opgenomen op de intensive care. Daar overleed hij om 14.15 uur lokale tijd. Huisarrest De generaal stond voor zijn hartinfarct onder huisarrest wegens zijn vermeende betrok kenheid bij de moord op twee politiek tegenstanders. Een dag nadat hij in het ziekenhuis werd opgenomen, besloot het Hof van Beroep het huisarrest van de oud-dictator op te hef fen. Het nieuws van de dood van Pi nochet werd met gemengde ge voelens ontvangen in Chili. De bevolking is intens verdeeld over de ex-dictator die nooit ju ridische verantwoording heeft moeten afleggen voor de grove mensenrechtenschendingen on der zijn bewind. In Santiago gin gen meteen na het bekendwor- den van het overlijden veel men sen de straat op om uiting te ge ven aan hun vreugde over het overlijden van de gewezen auto craat. Groepjes mensen met spandoeken verzamelden zich dansend en klappend voor het presidentieel paleis. Medestanders van Pinochet lie ten gisteren hun tranen de vrije loop en hielden borden omhoog om hun liefde te betuigen aan de oud-dictator. Voor het mili taire ziekenhuis waar hij eerder op de dag overleed, zongen aan hangers het volkslied en hielden foto's omhoog met de tekst 'on sterfelijk'. Zij eisten een staats begrafenis voor de man die het land zou hebben gered van de marxistische ondergang. Presidente Michelle Bachelet, zelf slachtoffer van het militaire bewind, heeft gisteravond beslo ten dat er geen staatsbegrafenis komt. De regering voorziet er wel in dat de gewezen sterke man met militaire egards wordt begraven. De teraardebestelling heeft mor gen plaats, zo maakte het leger bekend. ANP/AFP pagina 2 Pinochet drukte stempel op Chili Tegenstanders van Pinochet vie ren in de hoofdstad Santiago zijn dood. foto Patricio Valenzuela/RTR Israël verwacht oorlog met buurland Syrië JERUZALEM - Israël gelooft dal Syrië zich voorbereidt op een oorlog. Het buurland heeft de productie van raketten opge voerd en heeft het aantal anti- tankraketten aan de grens met de hoogvlakte van Golan ver hoogd. Dat heeft een bron binnen de Is raëlische veiligheidsdiensten gis teren gezegd. Volgens de woordvoerder zou ge neraal Y. Beidetz in de kabinets vergadering hebben gezegd dat de Syrische president Assad 'zich voorbereidt op een militair conflict met Israël'. Syrië zou goed hebben gekeken naar 'de oorlog die in de afgelo pen zomer is uitgevochten tus sen Israël en troepen van de sjii- tische militie Hezbollah onder leiding van Nasrallah in Liba non. „Syrië heeft veel geleerd van Hezbollah, die met guerril latactieken veel schade wist toe te brengen aan de Israëlische strijdkrachten", aldus de woord voerder. ANP/AFP door Maurits Sep VLISSINGEN - Drie groepen zeeverken ners zijn zaterdag roeiend de Vlissingse Binnenhaven overgestoken. Dat doen ze wel vaker, maar nu was het een enkele reis. Ze hebben bij de Hogeschool Zee land (HZ) een nieuw onderkomen gevon den. Een motorboot trok de oude, verrotte stei ger naar de nieuwe thuishaven, de oude PSD-pier. De Watergeuzen, Scheldezwer- vers en Golfbrekers escorteerden de stei ger, die overigens niet meer gebruikt zal worden. Het was slechts symbolisch dat de pier, waaraan de waterscouts tiental len jaren aanlegden, mee mocht. Op de nieuwe locatie wordt ook een nieuwe stei ger aangelegd. De drie groepen hebben die samen gekocht. De Hogeschool Zee land betaalt de loopbrug naar de steiger en de vaste voorzieningen. De roeiboten van de HZ gaan de steiger immers delen met de scouts. Bijna een jaar geleden was al bekend dat de zeeverkenners zouden verhuizen van het Scheldeterrein naar de andere kant van de Binnenhaven. Daar gingen enkele jaren van gesprekken met de gemeente Vlissingen aan vooraf. Bij de Koninklijke Schelde Groep, waar de groepen volgens Koen Hillebrand van de Scheidezwervers al sinds 1945 huisden, moesten ze weg. Dat had te maken met de verkoop van het Scheldeterrein aan de gemeente, de ver huizing van onderdelen van de scheeps werf en de verscherpte veiligheidsmaatre gelen bij de bouw van marineschepen. De HZ bleek uiteindelijk bereid de zeever kenners onderdak te verlenen. De scouts zelf zijn er dolgelukkig mee. De oversteek was dan wellicht een beetje emotioneel, maar de' vreugde overheer ste. De oude roestige'steiger was een ge vaar op zich geworden en steeds moeilij ker bereikbaar. „Op onze nieuwe plek hebben we boven dien een loods waar we in de winter on derhoud kunnen plegen aan de boten", merkte Hillebrand op. Zo'n loods hadden ze op het Scheldeterrein ook, maar die is inmiddels onder de slopershamer verdwe nen. De waterscouts betalen huur aan de Hogeschool Zeeland voor het gebruik van de ruimte. foto Ruben Oreel BEIRUT - Honderdduizenden aanhangers (foto) te gisteren het aftreden van de anti-Syrische re- van de oppositie, geleid door de sjiitische militie gering. Tegelijkertijd betuigden elders in Bei- Hezbollah, betogen in de Libanese hoofdstad roet honderdduizenden hun steun aan de rege- Beiroet tegen premier Siniora. De oppositie eis- ring van Siniora. foto Wael Hamzeh/EPA door Frank Balkenende GOES - Goes maakt grote kans om in 2008 het charitatieve wie- Ierspektakel Ride for the Roses binnen te halen. Op één dag stappen dan tienduizend deelne mers op de fiets. De opbrengst is bestemd voor kankeronderzoek. Zevenvoudig Tourwinnaar Lan ce Armstrong zette de wieier- tocht in 1997 in Texas op. Arm strong zelf won zijn strijd tegen kanker en leverde vervolgens on geëvenaarde prestaties in de koers der koersen, de Tour de France. In Nederland wordt de tocht elk jaar gereden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds. Oud-profwielrenners en beken de Nederlanders zijn vaak van de partij. Eerder fietsten promi nenten als Jan Janssen, Joop Zoetemelk, Stephen Roche, Frits Barend, Peter Post, Jan Bos en Leontien van Moorsel mee voor dit goede doel. Zo biedt het evenement de mogelijk heid eens met je idool mee te fietsen. De tocht was dit jaar in Utrecht en leverde 585.285 euro op. Volgend jaar is Groningen gaststad. Goes was in 2003 al kandidaat, maar de organisatie koos uitein delijk op de valreep voor Waal wijk. „Alles was toen in kannen en kruiken, totdat we te elfder ure een telefoontje kregen. In Waalwijk dachten ze meer geld te genereren. De organisatie liet Goes zomaar vallen. Daar was ik wel verbolgen over", zegt bur gemeester D. van der Zaag. Hij verwacht dat Ride for the Roses in 2008 definitief voor Goes kiest. „We hebben ons kan didaat gesteld en aangezien de organisatie iets goed te maken heeft, schat ik onze kansen hoog in." De gemeente en de Zeelandhal len trekken samen op om Ride for the Roses naar Goes te ha len. Na de verbouwing wil eigenaar Libéma meer sportieve evene menten programmeren. Boven dien is er in de Zeelandhallen voldoende ruimte om duizenden wielerliefhebbers te ontvangen. De Zeelandhallen willen de ac commodatie gratis beschikbaar stellen om zo de opbrengst van Ride for the Roses op te stuwen. Iedereen kan aan de Ride for the Roses meedoen. Er zijn verschil lende mogelijkheden: een Cycle Vlotte invoering NS-dienstregeling Treinen erbij, eraf, andere tijden, andere perrons. De ge bruikers van de spoorwegen moesten er aan wennen, maar grote pro- blemen deden zich niet voor. De NS verwachten vandaag de vuur doop. In verband met de nieuwe dienstregeling wordt extra mate rieel inge zet. Tol op Duitse wegen dichterbij Automobilisten in Duitsland moeten straks wellicht 100 euro per jaar betalen om van het wegennet gebruik te mo gen maken. Ook buitenlandse automobilisten zijn dan ver plicht zo'n tolvignet aan te schaffen. Het idee is nieuw le ven ingeblazen door de Beierse CSU. Zij vindt het onzin dat er in veel buurlanden al dergelij ke systemen bestaan, maar in Duitsland niet. PSV lachende derde na Ajax-AZ Ajax heeft gisteren gelijkgespeeld tegen AZ. De Amster dammers kwamen op voorsprong door Heitinga. Arvelad- ze en Da Silva brachten AZ vervolgens in de buurt van de zege. Huntelaar maakte echter nog gelijk: 2-2. AZ heeft nu zeven punten minder dan koplo per PSV, dat zaterdag met 2-0 van Groningen won. Ajax staat op acht punten j£; achterstand. Hoofdklassers stellen teleur De hoofdklassers in het zaterdagvoetbal beleefden een slechte dag. Hoek verloor met 1-0 van Quick Boys. Het on- deraanstaande SSV'65 werd in Veenendaal weggevaagd door GVW: 6-0. Kloetinge kwam in eigen huis niet verder dan een teleurstellend 0-0-gelijk- spel tegen Huizen. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15,16, 17,18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 door Michel Reijns DEN HAAG - De SP wil rege ren en verdient gezien de verkie zingsuitslag ook een kans in een nieuw kabinet. Dat heeft SP-fractievoorzitter Kox in de Eerste Kamer gisteravond ge- De vertrouweling van SP-leider Marijnissen reageerde op ver schillende signalen vanuit de PvdA dat ondanks verkennende gesprekken van informateur Hoekstra nog steeds onduidelijk is of de SP wel echt wil. „Wij willen, maar hebben het niet al leen voor het zeggen. Anderen moeten de SP in het kabinet ook mogelijk maken", aldus Kox. Hij doelde daarmee op het CDA dat de SP liever inruilt voor de ChristenUnie. De programmatische verschil len met de SP zijn volgens het CDA te groot en bovendien wil len de christendemocraten niet met een linkse meerderheid van PvdA en SP in een kabinet. De afgelopen dagen was binnen de PvdA al diverse malen te horen dat onduidelijk blijft wat Marij nissen echt wil. Gisteren gaven PvdA-prominenten als oud-frac tieleider Wallage en de Nijmeeg se burgemeester Ter Horst het zelfde signaal in Buitenhof. Informateur Hoekstra maakt vandaag duidelijk hoe het ver der gaat met de kabinetsforma tie. Hoekstra zit opgescheept met een lastige klus. De konin gin heeft hem gewaagd te onder zoeken hoe het best een stabiele meerderheidsregering kan wor den gevormd. Maar de twee par tijen die daarbij onmisbaar zijn, liggen elk op hun eigen manier dwars. ANP Tour van ruim 100 kilometer, toertochten van bijvoorbeeld 50 en 30 kilometer en voor kinde ren de Kids Tour op een afgeslo ten parcours. Om snelheid gaat het niet. Be doeling is dat iedereen rustig meerijdt in het peloton. Aan de meet ontvangt iedere fietser een rode roos. Het wielerevenement vergt poli tiebegeleiding en afzetting van wegen en kruispunten. Velociraptor was klimmer LONDEN - De velociraptor is door films als Jurassic Park be kend geworden als een dinosau rus die met zijn scherpe klau wen zijn slachtoffers openreet. Uit Brits onderzoek is echter ge bleken dat de klauwen waren be doeld om te klimmen en dat zij mogelijk een voorstadium wa ren van vleugels. De velociraptor gebruikte de klauwen waarschijnlijk om te gen zijn slachtoffer op te klim men om hem vervolgens de strot af te bijten. ANP teletoon: (post)bankrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad v_) Noteert u mij voor een vast abonnement. 0e eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso l€ 21.501". CD per iaat met automatische incasso l€ 236.00)'. met gratis PZC-paraptu Kijk op wwm.pK nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deje bon naar: PZC. atdelmg lezersservice Antwoordnummer 713.4460 WB Goes het alfabet van Zeeland mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1