PZC Zeelandia loost te heet water Vuurwerkverkopers zijn er klaar voor Ouwerkerk zorgt zelf wel voor boom u heeft nog maar dag om een Staatslot te kopen! Beheerders dorpshuizen zien toekomst zonnig In lierikzees bedrijf werkt aan verbetering lozing bedrijfsafvalwater ADHD Het mooiste vuurwerk koop je bij Intratuin Zierikzeëenaar bestraft voor bezit kinderporno Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactïe@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. Lezersservice: 0800-0231231 zaterdag 9 december 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland doorEsme Soesman ZIERIKZEE - Het Zierikzeese bedrijf Zeelandia moet vóór ja nuari 2008 de temperatuur van hel geloosde bedrijfsafvalwater aan de Straalweg flink hebben verlaagd. Uit controle is geble ken dat de bakkerijgrondstoffen- firma handelt in strijd met de milieuvergunning. Er wordt naarstig aan een duurzame op lossing gewerkt. Sinds september van dit jaar is herhaaldelijk gebleken dat het afvalwater dat uit de Zierikzee se Zeelandiafabriek komt een te hoge temperatuur heeft. Vol gens de vergunning mag het wa ter maximaal 30 graden Celsius zijn, maar in oktober werd een temperatuur van 42 graden ge meten. Te warm water kan lei den tot scheurvorming,in het be tonnen riool, licht een gemeente lijk medewerker toe. Bovendien verandert de bacteriepopulatie in het riool bij hogere warmte- waarden. Ook daardoor kan schade kan ontstaan aan de be tonnen afvoervoorziening. Na de constatering van de over tredingen is er over en weer overleg geweest. De gemeente stelt een dwangsom in het voor uitzicht als Zeelandia doorgaat met de te warme lozingen. Over de eventuele hoogte daarvan is nog geen besluit genomen. Zee landia erkent fout te zijn, maar- geeft ook aan dat een structure le oplossing niet op stel en sprong is te realiseren. Structureel Een koeltoren is een kostbare oplossing die snel kan worden neergezet, maar waarmee alleen tijdelijk de nood kan worden ge- Eerste veilige honk geopend BIEZELINGE - De Reimers- waalse wethouder J. de Kunder heeft gisteren in Biezelinge de eerste van dertig zogenaamde veilige honken in Oost-Beve land officieel geopend. Kapelle en Reimerswaal, samen verantwoordelijk voor verschil lende fietsroutes van scholieren, hebben een keten van veilige honken opgezet. Vrijwilligers op de routes naar het voortgezet onderwijs in Goes en Krabbendijke, houden zich beschikbaar voor passeren de scholieren. Hebben die een probleem, dan staan de honken hen terzijde met een verband- trommel, fietspomp, banden plakdoos en telefoon. (Advertentie) KIJK VOOR EXTRA OPENINGEN OP www.intratuin.nl (Advertentie) en je zorgpolis 2007: het is nu tijd om opnieuw je keuze te maken. Zorg dat je de goéde keuze maakt. Kijk voor welke zorgverzekeraars de nieuwe medicijnen volledig vergoeden op: www.adhd.nu (Advertentie) ledigd. Van een duurzame oplos sing is geen sprake - zo'n toren kost heel veel energie, schetst di recteur operations G. van Hoek van Zeelandia. Zonde van het geld dus, want dat kan niet meer in een structurele oplos sing worden gestoken. In over leg met de gemeente Schou wen-Duiveland is besloten claar- door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Beheerders van dorpshuizen zien de toekomst vol vertrouwen tegemoet. Al leen de aangekondigde huurver hoging voor gebruikers is wel een punt van zorg. Eerder deze week werd bekend dat de gemeenteraad instemt met de verkoop van dorpshui zen aan Zeeuwland. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De bunkers zitten vol, de bestellijsten zijn de deur uit en de inspecteurs van de gemeente hebben alles al gecontroleerd en goed bevon den. De vuurwerkverkopers op Schouwen-Duiveland lopen zich warm voor de jaarwisse ling. Siervuurwerk is volgens vuur werkverkoper R. Daane van bouwmarkt Doe-Land in Nieu werkerk nog steeds popu lair. „In elk geval bij de ou dere jeugd. De jongere gas- om op dat laatste in te zetten. De gemeente geeft het bedrijf hiervoor een jaar de tijd. Het warme afvalwater ontstaat tijdens het koken van amande len en het schoonmaken van de machines, licht Van Hoek toe. Aan dat laatste heeft Zeelandia meteen een mouw kunnen pas- sén. Sinds de overtredingen zijn „Ik denk dat er niet veel zal ver anderen", zegt M. Verseput, be heerder van De Schutse in Haamstede. „Ik heb begrepen dat we voorlopig gewoon op de zelfde voet verder gaan. Ik denk dan ook dat de gebruikers - van wege de huurverhoging - onge ruster zijn dan ik. Ook de nieuw te vormen exploi tatiestichting is voor Verseput geen aanleiding voor enige zorg. Zijn college, beheerder R. Pan- ten kopen nog wel knalvuur werk. Nieuwe trend in het siervuur werk is dat het nog mooier en krachtiger is dan voorgaande ja ren. Siervuurwerk mocht vorig jaar nog niet meer dan 200 gram kruit bevatten en dat is nu meer dan verdubbeld naar 500 gram. Dat is volgens Daane vooral ge daan om mensen ervan te weer houden in België illegaal vuur werk te kopen. De fabrikanten claimen meer en krachtiger ef fecten, zonder dat dat ten koste gaat van de veiligheid. Het zwaardere vuurwerk is in trek, weet Daane. „Er wordt veel via geconstateerd, is de tempera tuur van het schoonmaakwater in een aantal fabrieken van 60 naar 40 graden teruggebracht. Dat vergt zorgvuldige begelei ding, aldus Van Hoek. „Je moet extra maatregelen nemen om bij voorbeeld legionella te voorko men." Effect heeft deze maatre gel wel, maar in geringe mate. kow van het dorpshuis in Renes- se, ziet de nieuwe exploitatie stichting zelfs als een positieve ontwikkeling. „Daar heb ik alle vertrouwen in. Het kan alleen maar beter worden." Ook hij denkt dat Zeeuwland de structuur niet ingrijpend zal wij zigen. „Er zullen misschien wat kleine dingen veranderen, maai de wereld verandert ook. Ik hoop dat er voldoende aandacht is voor de beheerders." internet bij ons besteld. Het aar dige is dan dat je thuis achter je computer kunt kijken welke ef fecten een vuurpijl geeft. Je kunt allerlei filmpjes downloa den, en vervolgens kiezen en je bestelling doen." De uitgaven lo pen aardig op. Daane schat dat het per bestelling toch al snel over de 100 euro heen gaat. Strenge regels De Doe-Land in Nieuwerkerk is één van de weinige verkooppun ten van vuurwerk in de regio. Nog niet eens zo lang geleden konden de Schouwen-Duivelan- ders op zo'n beetje elke dorp te- Het meeste water wordt name lijk opgewarmd bij de productie van spijs. Hergebruiken Zeelandia werkt nu aan een drastische verandering van dat proces. „Op zodanige manier dat de spijs van goede kwaliteit blijft." Gestreefd wordt naar In Oosterland zijn exact dezelf de geluiden te horen. „Ik ver wacht dat we op dezelfde voet verder gaan", zegt beheerster A. Ie Comte. „Ik hoop alleen dat de huren niet te hoog worden, want dat zou voor de clubs ver velend zijn. Dat is nog even af wachten." Voor Ouwerkerk is ook de huui- een heikel punt. „Ons dorpshuis is het goedkoopste op het hele ei land wat huur betreft", zegt be recht voor vuurwerk. Alles bij el kaar waren er veertien verkoop punten. Na de vuurwerkramp mei 2000 in Enschede werden de regels voor opslag en ver koop fors aangescherpt en het resultaat was dat in 2003 na (her)keuring op het eiland nog zeven verkoopunten overbleven. Later werden de regels nog strenger en anno 2006 kunnen de SchouwennDuivelanders nog slechts bij drie verkoopadressen terecht. De brandweer heeft de opslag en verkoopruimtes inmiddels al lemaal gecontroleerd en in orde bevonden. Brandweerman L. de een ontwerp dat het mogelijk maakt het water te hergebrui ken. Dat wordt een flinke klus, bevestigt Van Hoek. Meestal kost het een maand of drie tot en half jaar om tot een goed ont werp te komen. De levertijd van de benodigde apparatuur vergt nog eens een kwartaal tot een half jaar. heerder E. de Crom. „Ze willen de huur gelijk gaan trekken en dat zou wel eens schrikken kun nen zijn." Hij is bang dat met na me in Ouwerkerk verenigingen gaan afhaken omdat de huurver hoging te fors wordt. „Ze zeg gen dat het voor de beheerders beter wordt, maar als de huur ders weggaan, weet ik het niet. Ik wed in elk geval niet op één paard." De Crom heeft sinds kort een winkeltje in Zierikzee. Jonge: „In zowel de vuurwerk opslag als de verkoopruimte moeten sprinklers zitten. Wij controleren onder meer of die er zijn en of ze ook bedrijfsklaar zijn." Ook wordt gekeken of de maximaal toegelaten hoeveelhe den vuurwerk niet worden over schreden. Verkooppunten Bij de drie Schouwen-Duive- landse verkooppunten (Doe- Land in Nieuwerkerk, Delta Warenhuis in Renesse en rijwiel speciaalzaak Centerpoint Pro file in Zierikzee) is alles dik in orde. door Aector Dooms MIDDELBURG - Een 49-jarige inwoner van Zierikzee is giste ren in Middelburg voor bezit van kinderporno veroordeeld tot 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De man betuigde gisteren op de zitting spijt. Politierechter F. van Hemert-Meeuwis had daar geen boodschap aan, „U heeft eraan meegewerkt om de kinderpomomarkt in stand te houden", stelde ze. Bij de Zierikzeeënaar werden vo rig jaar april 109 pornografi sche afbeeldingen op zijn com puter aangetroffen. „Eigenlijk is een gevangenisstraf op zijn plaats", gaf de politierechter de ernst aan. Zij hield in haar von nis echter rekening met het tijds verloop en met het feit dat de verdachte hulp heeft gezocht. Officier van justitie E. Bethle hem vond het positief dat de ver dachte hulp had gezocht. In de eis, 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, nam ze ook het blanco strafblad mee. Uit de rapportage van deskundi gen bleek dat herhaling niet he lemaal kon worden uitgesloten. Daarom legde de politierechter een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden op. De vuurwerkvoorverkoop is gestart! Kijk ook op www.intratuinvuurwerk.nl Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl Jackpot €9 miljoen Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. J hel alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Groei Hij had een prachtig verhaal gehoord van een basisscholier uit IJzendijke, zei de lange gastdocent tegen de nog lange re verslaggever en veel min der groot uitgevallen foto graaf. „Ik vertelde dat het ge bruik van alcohol van invloed kan zijn op de groei. Zegt dat ventje: Ah, dan snap ik waar om mijn opa zo klein is." De fotograaf keek daarna eens omhoog naar zijn twee ge sprekspartners. „Ah, dan weet ik nu ook waar het bij mij aan heeft gelegen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes Lagere tarieven voor Delta-klant OUWERKERK - De dorpsraad Ouwerkerk had de keus: verongelijkt zijn en het dit jaar zonder kerst boom doen op het dorp, of zelf de schouders eronder zetten en zorgen dat er alsnog een boom komt. De ge meente loopt er in het kader van de bezuinigingen in elk geval vanaf dit jaar niet meer achteraan. De kernen of wijken die waarde hechten aan een boom, kunnen nog wel een bijdrage van 240 euro krij gen, maar moeten aankoop, plaatsing en verlichting dan wel helemaal zelf regelen. De dorpsraad Ouwerkerk heeft voor het laatste geko zen en besloot daar de bewoners nauw bij te betrek ken. Zo waren de Ouwerkerkers gisteravond uitgenodigd naar de Ring te komen om de kerstboom op te tuigen. „En als je dan toch bezig bent en je hebt genoeg ver lichting, dan kun je net zo goed de leilinden rondom de Ring ook direct meenemen", zegt secretaris E. Acke van de dorpsraad. Zo gebeurde het ook gisteravond en werd het zelfs een klein dorpsfeestje met muzikale omlijsting van mu- ziekverening Nieuw Leven. Het bestuur van de dorps raad deelde als dank voor de medewerking warme cho colademelk en glühwein uit. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Water moet moet goedkoper worden voor kleinverbruikers en trouwe klanten hebben recht op lagere tarieven voor producten van Delta. De Staten van Zeeland hebben gisteren een motie aangenomen met deze strekking. Ze willen dat waterleverancier Evides (voor de helft eigendom van Delta) zijn tarieven verlaagt. Delta zelf moet met een tariefstelsel komen, waardoor af nemers die veel diensten gebruiken en al lang op de klan tenlijst staan, goedkoper uit zijn dan bij vergelijkbare be drijven. De provincie kan dit afdwingen, omdat ze de helft van de aandelen van Delta bezit. Dat geldt ook voor een andere uitspraak van de Staten. Het energiebedrijf heeft 100 mil joen euro voor duurzame energie beschikbaar, als gevolg van het feit dat is besloten de kerncentrale Borssele tot 2034 open te houden. De Staten willen zo spoedig moge lijk weten waaraan Delta dit geld denkt te besteden. Ontwikkelingsbedrijf kan beginnen MIDDELBURG - De motor voor vernieuwende economi sche activiteiten in Zeeland kan gaan draaien. De Staten van Zeeland hebben gisteren ingestemd met de oprich ting van het ontwikkelingsbedrijf NV Economische Im puls Zeeland. Behalve de provincie doen ook het bedrijfs leven, onderwijsinstellingen en de gemeenten eraan mee. Gedeputeerde M. Ie Roy (PvdA, economie) was erover ver heugd dat ze het ontwikkelingsbedrijf na een ruime voor- bereidingstijd eindelijk kon presenteren. Bij de oprichting van de NV Economische Impuls Zeeland werden twee kanttekeningen geplaatst. J. Koppejan-El- sen (CDA) drong erop aan dat het ontwikkelingsbedrijf toch vooral geen praatclub wordt en C. Bierens (WD) vroeg zich af of de voorziene acht arbeidsplaatsen niet wat veel van het goede is. Hij zag het geld liever besteed aan projecten, waarvoor medewerkers kunnen worden ingehuurd. Le Roy nam hun reserves weg. Oud-directeur D. Luteijn van energiebedrijf Delta gaat het ontwikke lingsbedrijf als tijdelijk aanjager aan de slag zien te krij gen. pagina 13 animo voor ontwikkelingsbedrijf Rijden onder invloed ZIERIKZEE - Een 71-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is in de nacht van donderdag op vrijdag betrapt op rijden onder invloed. Rond kwart voor twee werd de man aangehouden in de Julianastraat in Zie rikzee. Bij een blaasproef op straat bleek dat de man te veel had gedronken. Hij werd aangehouden. Omdat de ademanalyse op het politiebureau niet lukte, is er bloed afgenomen. De man kreeg een rijverbod van vijf De Pagter Antiek Interieur Onze winkel in Veere is ook iedere zondag geopend van 11.00 tot 17.00 uur 1 Kaai 53 - Vcerc - 0118-501854 v.anliekhandeldepagter.ni ZEEUWS VEILINGHUIS VANDAAG KIJKDAG KUNST ANTIEK van 10.00- 16.00 uur. Volgende week meer kijkdagen. VEILING 13-14 dec. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63