Duitse jeugd tart politie Atjeh is klaar voor de stembus VN vrezen voor grote epidemieën in Afrika Extreem-rechts spint mogelijk garen bij EU-uitbreiding berco Veel schade door eerste winterstorm Oosterburen vrezen voor meer bloedbaden op scholen Hongaren aten oude waren aantrekkelijk shoppen BOEDAPEST - De Hongaarse autoriteiten hebben bij een be drijf even buiten Boedapest meer dan 100 ton bedorven le vensmiddelen gevonden. Een deel van de waar was afkomstig uit Oostenrijk en Duitsland. De houdbaarheidsdatum was al lang verstreken. Het bedrijf, Mega Kft., voorzag de producten van nieuwe etiket ten en wijzigde de houdbaar heidsdatum. De spullen zijn doorgeleverd aan zeker twaalf honderd winkels in Hongarije. ;a Kft. is eigendom van een Oostenrijker, Hongaar, Israëliër en Oekraïner. De Oostenrijkse ïager van de zaak is op de vlucht geslagen. Het bedrijf zou ook elders in Europa op soortge lijke wijze actief zijn. Het gaat om vele honderden pro ducten waaronder zuivelproduc ten, chocolade, jam en kant-en klaar maaltijden. Mega Kft. ope reert niet in Nederland. GPD Duitse politieagenten houden leerlingen in de gaten bij het Gertrud Luckner lyceum in Freiburg, nadat via het internet berichten de wereld in waren gestuurd dat er op de school een bloedbad zou plaatsvinden. foto Patrick Seeger/EPA Kans op uitbraak van Creutzfeld LONDEN - Groot-Brittannië vreest een uitbraak van de dode lijke hersenziekte variant Creutzfeld-Jakob. De aandoe ning kan overgebracht worden door besmet bloed, waardoor duizenden mensen die in het ver leden bloedtransfusies hebben gekregen, gevaar lopen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de ziekte zich veel makkelijker verspreidt door bloed dan door het eten van besmet vlees. De ziekte kan na zes tot zeven jaar tot wasdom komen indien er sprake is van bloedbesmet- ting. Bij het eten van geïnfecteerd vlees is de incubatieperiode veel langer. ANP van onze redactie buitenland GENEVE - Ruim 1,8 miljoen mensen in het oosten van Afrika lopen het risico malaria, chole ra, mazelen, tyfus en andere do delijke ziektes te krijgen door de grootschalige overstromin gen in de regio. Dit kan tot veel doden leiden. De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) is voor al bezorgd over de gezondheid van mensen in Ethiopië, Kenia en Somalië. De Hoorn van Afrika had in ok tober en november te kampen met zeer zware regenval, waar door riolen en sanitaire voorzie ningen beschadigd werden en mensen bijeen werden gedreven in overbevolkte gebieden. Zeker 150 mensen verloren hun leven, ruim een miljoen anderen waren 'wongen hun woonplaats te ontvluchten. Volgens de WHO is op sommige plaatsen sprake van een verdrie voudiging van het aantal geval len van diarree, malaria en acu te longinfecties. Ook cholera is opgedoken en gevreesd wordt voor een epidemie, die zich snel over een groot gebied kan ver spreiden als de overstromingen aanhouden. „Wij hebben nu al met een ernstige situatie te ma ken. Mensen overlijden al aan ziektes die worden verspreid via water en sanitair. Vooral mala ria wordt de komende tijd een groot probleem", aldus D. Okel- lo, de WHO-vertegenwoordiger in Kenia. Veel van de genoemde ziekten zijn inheems in het oosten van Afrika, vooral vanwege een ge brekkig vaccinatieprogramma en slecht uitgeruste laboratoria. Daardoor kan niet onmiddellijk worden vastgesteld welke ziek tes zich snel verspreiden en epi demische vormen dreigen aan te nemen. De vluchtelingenorganisatie van de VN (Unhcr) dropt in sa menwerking met het Amerikaan se leger 240 ton hulpgoederen bij Dadaab in het noorden van Kenia, waar 130.000 inwoners van een ondergelopen vluchte lingenkamp in nood zijn. Het gaat vooral om zeiltjes, lakens, dekens en muskietennetten. Het kinderfonds van de VN, Uni cef, zegt ruim 24 miljoen dollar nodig te hebben om getroffen kinderen te kunnen voorzien van drinkwater, voedsel en me dische zorg. GPD/RTR door Esther de Jong ATJEH - Meedoen aan verkie zingen in Atjeh was drie jaar ge leden nog ondenkbaar voor Ir- wandi Yusuf. Als leidinggevend commando van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) zat hij een ge vangenisstraf uit van negen jaar, wegens rebellie tegen Indo nesië. Nu maakt hij kans om als gou verneur van Atjeh te worden ge kozen in de historische verkie zingen die maandag in het noor delijkste puntje van Indonesië plaatsvinden. Meer dan 85 pro cent van de 2,6 miljoen kiesge rechtigden in Atjeh heeft aange geven zijn stem te willen uit brengen. De verkiezingen zijn een direct resultaat van het vre desakkoord. Met de onderteke ning ervan gaven de separatis ten van GAM hun gewapende strijd voor onafhankelijkheid op, in ruil voor politieke deelna me op lokaal niveau. GAM heeft bijna dertig jaar lang tegen het Indonesische le ger gevochten. De aanleiding voor het bloedige conflict was de ongewilde inlijving in 1945 bij Indonesië. In de jaren zeven tig besloten de guerrilla's zich te verenigen in GAM. Bij de ge vechten kwamen ruim vijftien duizend mensen om. Na de ver woestende tsunami in 2004, die in Atjeh aan ten minste 131.000 (Advertentie) 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' VEILING dinsdag 12 december in de Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur o.a. fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Kijkdagen: ma. 11/12 - 15 00 tot 20.00 uur di.ocht. 12/12 -10.00 tol 11.30 uur (voor de veilingaanvang) Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl meer dan mensen het leven kostte, luwde het conflict met het vredesver drag tot gevolg. Echt 'heel spannend' zullen de verkiezingen in Atjeh niet wor den, voorspelt politiek analist Marcus Mietzner. Geen van de acht kandidaten haalt waar schijnlijk het vereiste aantal stemmen. Hij rekent er op dat er begin volgend jaar een tweede ronde komt met de twee kandi daten met de meeste stemmen. De stembusgang wordt vooral gezien als deel van het vredes proces, meent Mietzner. Bijna de gehele bevolking (93 procent) van Atjeh gelooft dat de verkie zingen zullen helpen bij het in stand houden van de vrede. „In het zolang door oorlog geteis terde gebied is vrede een kost baar bezit, veel Atjeeërs willen het graag zo houden. Het is mede daarom interessant om te zien wat er met GAM gaat gebeuren", vindt Sidney Jones van de Internationale Crisis Groep. Scheuring Binnen de guerrillabeweging is namelijk een scheuring ont staan, tussen de jonge en de oude garde. Het is GAM niet ge lukt één kandidaat naar voren te schuiven voor de verkiezin gen. „Dat kan leiden tot een on herstelbare breuk binnen GAM", zegt Jones. De jonge gar de geeft zijn stem waarschijn lijk aan de 46-jarige commando Yusuf. De ouderen leidinggeven den binnen Gam hebben meer met kandidaat Hasbi Abdullah, al vanaf de oprichting in 1976 gerespecteerd lid van de bewe ging. De jongere generatie be schuldigt hem ervan nooit te hebben gevochten tegen het In donesische leger. GPD MUTRIKU - De Michel Falmout, een Franse trawler, ligt verlaten op het Saturraranstrand bij de Baskische kustplaats Mutriku. Het vis sersschip kwam in de nacht van donderdag op vrijdag tijdens een zware storm in de Golf van Biskaje in de problemen en strandde uiteinde lijk op het strand. De bemanning kon worden gered. De storm raasde gisteren verder over Frankrijk en liet een spoor van vernielingen na. Vele tienduizenden huishoudens kwamen zon der stroom te zitten door kapotte hoogspan ningsleidingen. De harde wind zorgde voor veel verkeersproblemen, onder meer op de luchtha ven Charles-de-Gaulles bij Parijs. De wind be reikte snelheden van bijna 150 kilometer per uur. In Parijs kwam een man om het leven toen hij werd getroffen door een omgewaaide recla mezuil. Twee anderen raakten gewond. Zeker 230.000 huizen zitten zonder stroom. De kustre- gio's zijn het zwaarst getroffen. Daar zitten 150.000 huishoudens zonder stroom. foto Alfredo Aldai/EPA VS scannen containers in buitenland op bommen WASHINGTON - De Vere nigde Staten zullen alle vracht scannen die contai nerschepen vanuit drie ha vens - in Pakistan, Hondu ras en het Engelse Sout hampton - naar de Verenig de Staten verschepen. Zij worden vanaf volgend jaar onderzocht op verborgen nucleaire wapens of ander bommateriaal. Nog voor vertrek moeten de containers zowel door een machine die straling meet als door een röntgen- apparaat. De beelden gaan elektro nisch naar de Verenigde Staten, van waaruit de douane havenpersoneel kan vragen een verdachte container te doorzoeken. Op kleinere schaal wordt eenzelfde programma opge zet in Korea, Singapore en Oman, meldde The New York Times gisteren. Het opzetten van het systeem kost 45 miljoen euro. Pallets Sommige antiterreurdes- kundigen reageerden in de krant sceptisch op de maat regel. Zo blijven vaartui gen die vracht op pallets, auto's en brandstof vervoe ren buiten beschouwing. Bovendien zullen de onder zoeksapparaten veel valse meldingen geven, kunnen zij bepaalde goederen zoals bevroren voedsel niet door zien en zullen in de VS niet alle röntgenfoto's worden bekeken. Al in ongeveer vijftig ha vens wereldwijd onder zoekt de douane op ver zoek van cle regering in Washington verdachte con tainers. In Rotterdam gebeurt dat sinds enkele jaren. Net als in andere landen is de con trole door middel van detec tiepoortjes echter beperkt, aldus een woordvoerder van het Havenbedrijf. ANP zaterdag 9 december 2006 Nelson Mandela is kerstman af JOHANNESBURG - De gewezen president van Zuid-Afrika en Nobelprijswinnaar Nelson Mandela treedt dit jaar niet meer op als kerstman. Het feest in zijn woonplaats Qunu moet het wegens het overweldigende succes van voorgaande jaren zonder de anti-apartheidsheld stellen. Door de grote toeloop van kinderen en volwassenen kan niet langer zijn veiligheid worden gegarandeerd. ANP/DPA Nieuwe tegenslag voor Idomeneo BERLIJN - De omstreden uitvoering in Berlijn van de Mo- zart-opera Idomeneo is opnieuw door rampspoed getrof fen. Een trofeeënjager heeft volgens de Duitse krant Die Welt van gisteren het hoofd van cle profeet gestolen. De rekwi- sietenbouwers moeten vermoedelijk overuren draaien om het attribuut op tijd klaar te krijgen voor de première van 18 december. Eind september werd de opvoering van Idomeneo nog uit het programma van de Deutsche Opera geschrapt uit angst voor gewelddadige reacties van moslims. In een van de scènes van de opera uit 1781 plaatst koning Idomeneo van Kreta de afgeslagen hoofden van Jezus, Boeddha en Mohammed op stoelen. Voor moslims is het afbeelden van de profeet Mohammed godslasterlijk. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - Het is een paradox van jewelste. Uitgerekend de zeer anti-Europese, ex- treem-rechtse partijen in het Eu ropees Parlement (EP) zullen misschien profiteren van de EU-uitbreiding met Roemenië en Bulgarije. Zodra die twee lan den op 1 januari lid worden van de Europese Unie, krijgt het EP er vijf extreem-rechtse afgevaar digden (een Bulgaar en vier Roe menen) bij. Daarmee komt het totale aantal afgevaardigden uit die hoek uit op twintig. Extreem-rechts kan dan voor het eerst in de geschiedenis van het Europees Parlement een fractie vormen. Dat heeft veel voordelen. Fracties hebben recht op meer administratieve ondersteuning en geld, meer spreektijd, grotere vergaderr- ruimten. En zij maken meer kans op sleutelposities in parle mentaire comissies dan 'losse' af gevaardigden, de 'niet ingeschre venen'. Tot nu toe telt het EP vijftien af gevaardigden van extreem rechts; twee Britten afkomstig uit de Ukip (United Kingdom In dependence Party), zeven Fran sen van het Front National, twee Italianen, een Oostenrijker van de FPÖ en drie Belgen van het Vlaams Belang. Volgens het reglement van het EP kunnen partijen een fractie vormen als zij samen minstens negentien leden hebben die af komstig zijn uit ten minste een vijfde van de EU-lidstaten. In het verleden werd die eerste hor de niet met succes genomen, me de omdat; Umberto Bossi en zijn Lega Nord niet als ex treemrechts te boek wilden, staan. Maar met de komst van een Bulgaarse afgevaardigde van de neofascistische Ata- ka-partij en vier Roemenen van Romania Mare, de partij van Corneliu Vadim Tudor, de vroe gere hofdichter van dictator Ceaucescu die streeft naar een Groot-Roemenië, krijgt ex treem-rechts twintig afgevaar digden in het EP. Binnen het parlement maakt men zich nog geen al te grote zorgen over de mogelijke vorming van een ex treem-rechtse fractie. Vooral omdat de onderlinge verhoudin gen tussen de betrokken par tijen niet erg goed zijn. Maar Pascal Delwit, een politi coloog van de Vrije Universiteit van Brussel, acht het goed moge lijk dat extreem-rechts de rijen desondanks weet te sluiten. „Ik weet dat er al geruime tijd ge sprekken over samenwerking gaande zijn. Ik sluit bepaald niet uit dat ze er uit komen, on danks het feit dat het vaak zeer nationalistische partijen zijn. Want er staat heel wat op het spel." GPD Indiase kinderen met hiv mogen niet naar school PAMPADY - Een basisschool in het zuiden van India heeft vijf kinderen met hiv de toegang tot de school geweigerd, nadat ouders van andere leerlingen hadden gedreigd hun kinderen van de school te halen. Dat de vier meisjes en een jon gen, in leeftijd van vier tot tien, besmet zijn met het virus dat de ziekte aids kan veroorzaken, werd bekend toen zij meededen aan een actie in het kader van Wereldaidsdag, op 1 december. „Het nieuws verspreidde zich als een lopend vuurtje", aldus een functionaris. De minister van Volksgezondheid van de deelstaat Kerala gaat persoon lijk naar het dorp Pampady om voorlichting te geven over aids. India heeft het grootste aantal hiv-gëïnfecteerden ter wereld: 5,7 miljoen mensen dragen het virus. ANP (Advertentie) door Achille Prick BERLIJN - De Duitse politie heeft de handen vol aan scholie ren die dreigen met aanslagen op hun school. In het hele land zijn de afgelopen dagen duizen den agenten op de been geweest om scholen te beveiligen. Daar naast is een tiental scholieren opgepakt nadat zij telefonisch, met briefjes of op internet had den aangekondigd met wapens hun school te zullen bestormen. De scholieren lijken geïnspi reerd door het drama op de Ge- schwister-Scholl-Realschule in Emsdetten, ruim twee weken ge leden. Toen bestormde een 18-ja- rige scholier zijn school en schoot vervolgens wild om zich heen. Ook gooide hij rookbom men. Uiteindelijk, verwondde hij 37 mensen, alvorens zichzelf van het leven te beroven. De zwaar gefrustreerde jongen had zijn daad al lang daarvoor aan gekondigd op een website. Het begon deze week met groot alarm in Baden-Wiirttemberg. In het plaatsje Offenburg, niet ver van de Franse grens, werd een school ontruimd nadat de politie aanwijzingen had dat een scholier gewapend naar bin nen wilde stormen. Afgelopen donderdag bekende een 19-jari- ge jongen dat hij achter de drei ging op internet zat. Hij wilde zijn vriendin een vrije dag bezor gen. In het Saksische Döbeln zoekt de politie een 20-jarige verdachte die telefonisch dreig de zijn school op te blazen. De school, waar op dat moment zes tig leerlingen een kerstviering bijwoonden, werd ontruimd. In Keulen zijn twee leerlingen aan gehouden omdat bij hen een briefje werd gevonden waarop stond dat ze twee leraressen wil den vermoorden. Slechte grappen In Ludwigsburg bracht een 13-jarige jongen een politie macht op de been met zijn aan kondiging dat hij een reeks scho lieren van het leven wilde bero ven. De autoriteiten breken zich het hoofd over de vraag hoe ze moeten omgaan met deze, zoals het ernaar uitziet, slechte grap pen. Minister van Binnenlandse Zaken, Schauble (CDU), is blij dat de politie wel degelijk in staat blijkt om dreigementen op internet tijdig op te sporen, wat in het geval Emsdetten niet is ge beurd. De minister vindt de poli- tie-inzet - alleen al in Ba- den-Württember 3700 agenten - niet overdreven. Bondsdaglid Bosbach (CDU) waarschuwt er echter voor om scholen tot risicogebouwen te bestempelen. „Ouders sturen hun leerlingen naar een school, niet naar een gevangenis", aldus Bosbach. Hij meent dat wapen controles geen oplossing zijn. Voorzitter L. Eckinger van de Duitse lerarenbond wil dat on derwijzend personeel meer infor matie krijgt over leerlingen, op dat risico's eerder gesignaleerd worden. Onder leraren heerst grote onrust over de houding van sommige leerlingen. Verlammen De Duitse politiebond waar schuwt voor paniek. Hoe slecht een grap ook is, het blijft een scholierengrap. Politie en media- psychologen noemen het overi gens een blunder van lokale au toriteiten om de (valse) dreigin gen in de openbaarheid te bren gen. Het zou het Duitse onder wijs nog een tijdje kunnen ver lammen als scholieren er lol in blijven zien om valse dreigemen ten te uiten. GPD Fotograaf krijgt na 27 jaar prijs NEW YORK - Een Iraanse fotograaf die in 1980 de Pulit zer Prize voor nieuwsfotografie kreeg toegekend, maar uit veiligheidsoverwegingen anoniem bleef, krijgt de on derscheiding volgend jaar alsnog uitgereikt. The Wall Sti'eet Journal onthulde onlangs met toestem ming van de fotograaf, Jahangir Ramzi, diens identititeit. Op de bekroonde foto zijn elf Koerden te zien die worden geëxecuteerd door een Iraans vuurpeloton. De foto werd in augustus 1979, het jaar van de islamitische revolutie in Iran, zonder naam gepubliceerd in een Iraanse krant en la ter internationaal verspreid. ANP Condoom te groot voor Indiërs MUMBAI - De meeste Indiase mannen zijn te klein ge schapen voor de standaardmaat condoom die te koop is in India. Dat blijkt uit een uitgebreide studie naar cle groot te van de geslachtsorgaan van mannen in India. Een te groot condoom leidt volgens de onderzoekers tot het scheuren of afglijden van het voorbehoedsmiddel tij dens de seks. ANP België wil geld terug van prins BRUSSEL - De Belgische regering overweegt 175.000 eu ro terug te vorderen van prins Laurent. De prins heeft voor dat bedrag aan goederen en diensten ontvangen van fraudeurs bij de marine. De fraudeurs zei den de prins zo te willen helpen, maar zij staken zelf veel meer geld in eigen zak. De regering wacht eerst de uitkomst van een strafzaak te gen de verdachten af, heeft minister Reynders van Finan ciën aan het parlement gemeld. De zaak dient volgende maand. De prins wist mogelijk niet dat de hulp uit fraude voortkwam. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5