Hangplek Biezelinge van de baan mm öutfffc Droom gaat in vervulling PZC PZC PZC Late openingsuren Thoolse horeca afgeketst <5$lNV Bouw windmolens Sint-Annaland begint ,13 Gemeente Kapelle zwicht voor bezwaren omwonenden NU UITVERKOOP zaterdag 9 december 2006 door Astrid van den Hoek BIEZELINGE - Jongeren in Bie zelinge krijgen voorlopig geen ei gen hangplek. Volgens de ge meente Kapelle zijn er te veel be zwaren van omwonenden tegen een jongerenontmoetingsplaats (jop) bij het Marktplein. De Biezelingse jongeren zijn te leurgesteld. „Ik snap wel dat de mensen bang zijn dat het een rot- Schrijfster uit Tholen in Man Bijt Hond THOLEN - De Thoolse schrijf ster Jos Smit-Koornstra is bin nenkort te zien in het televisie programma Man Bijt Hond. Dinsdag worden de opnames bij de 83-jarige schrijfster thuis ge maakt. Smit-Koomstra publi ceerde onlangs De man die in de toekomst kijkt, een boek over de Tanzania werkzame ontwikke lingswerker Walther de Nijs. Met zijn stichting Local Initiati ve Support Organisation (Liso) probeert De Nijs al meer dan tien jaar de leefomstandigheden voor de plaatselijke bevolking te verbeteren. De opbrengst van enkele collectes van de Neder- >e Protestanten Bond in Tholen komt ten goede van het project. Ook op een oecumeni sche dag in januari wordt voor Liso gecollecteerd. (Advertentie) Beide kerstdagen geopend 'Kerstmenu 4rgangen' of 'a la carte Telefoon: «118-591900 I-mail: ipfo@vldp.nl Web: www.vidp.nl Graag sturen wij u ons kerstmenu 2006 toe (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 6 katern 1 het alfabet van Zeeland Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zooi wordt of dat we geluidso verlast veroorzaken, maar op de ze manier krijgen we niet de kans om het tegendeel te bewij zen", zegt Tom de Ruiter, een van de aanvragers van de hang plek. In Wemeldinge is de jop succes vol. „De problemen met jonge ren zijn daar opgelost, omdat de hangplek de overlast vermin dert. Daarom valt het bezwaar in Biezelinge ook zo tegen", zegt wethouder L. Kosten (SGP, jeugd en jongerenbeleid) van de gemeente Kapelle. In juni van dit jaar werden om wonenden van het Marktplein op de hoogte gesteld van de plan nen voor een jop op het nabij ge legen speelveld. Niet iedereen was enthousiast, maar dat de jongeren een kans verdienden, stond bij de omwonenden bui ten kijf. Vuurwerk Nu echter blijkt de buurt grote bezwaren hebben tegen de jop. Omwonende M. Kakebeke meent dat de Biezelingse jonge ren al een kans hebben gekre gen om te laten zien dat ze zich kunnen gedragen. „Aanvanke lijk ging het goed, maar nu staan jongens vuurwerk af te steken bij het speeltuintje en keert de buurt zich tegen de jop." De meningen rond het markt plein zijn verdeeld. J. Beining: „Er is wel een aantal jongens dat rondloopt met vuurwerk, maar om het daar op af te laten ketsen, vind ik te ver gaan." Bei ning weet niet of een meerder heid van de omwonenden tegen de jop is. „Ik hoop het niet, want als de jongeren blijven hangen waar ze dat nu doen, zorgen ze juist voor meer over last. Ze verdienen een eigen plek." Streep Al ruim een half jaar probeert de gemeente Kapelle samen met een groepje jongeren een jop van de grond te krijgen. Voor de herfst lukte dat niet, maar voor de winter zou er een jop in Bieze linge zijn. Nu er bezwaar is van uit de omgeving, gaat ook door die plannen een streep. De jongeren hebben de hoop op gegeven. „Zoals het er nu naar uitziet, wordt het niets meer", zegt Tom de Ruiter. „Misschien lukt het over een jaar of drie nog wel, maar dan ben ik in de twintig en heb ik er niets meer aan." Ook de Kapelse wethouder is somber. „We hebben andere lo caties gezocht, maar die voldoen niet aan de eis dat er sociale con trole mogelijk moet zijn, of ze passen niet in het bestemmings plan. Op dit moment komt er daarom helemaal niets." Kees Wesdorp (links) en Ton Ruigrok bij de verzameling oude handgereedschappen voor museum Houtzaagwerf Kortgene in wording. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KORTGENE - Aan de Oude Kortgene- dijk, op twee kilometer van Kortgene komt een museum van nationale allure, nee, van internationale allure. Kees Wesdorp, verzamelaar van authentieke handgereedschappen en houtbewer kingsmachines, ziet zijn droom in ver vulling gaan. Het begin is er. Een ouder wets plattelandscafé in zijn vroegere woonhuis is in aanbouw. „Karla Peijs mag het volgend voorjaar komen ope nen", richt Wesdorp als eerste een uitno diging tot de nieuwe commissaris van de koningin. Steun in de rug kan Wesdorp nog best gebruiken. Vier jaar geleden vatte de meubelmaker het idee op om een le vend monument voor houtbewerking te maken. Hij had de ruimte, na de aankoop van een grote loods met woon huis aan de Oude Kortgenedijk. En hij was gedreven. Dat is hij nog steeds. Het heilig moeten brandt in hem. Hij heeft dat weten over te dragen. Een stichting is opgericht om het museum van de grond te tillen, stichting Hout zaagwerf Kortgene. Ton Ruigrok, leermeester en werkbegeleider op de Oosterscheldewerf in Goes, is voor zitter. Honger Ruigrok is gegrepen door het enthousi asme van Wesdorp. En hij is ervan over tuigd dat aan de Oude Kortgenedijk iets aparts tot stand kan worden ge bracht. Het hart van het museum wordt de collectie van Wesdorp, een unieke verzameling van oude handgereedschap pen en houtbewerkingsmachines. „Was Wesdorp niet zo actief op zoek gegaan naar al die spullen", stelt Ruigrok, „dan was vrijwel alles verdwenen in smelte- rijen. Jaren en jaren hebben sommige machines ergens opgeslagen gelegen. Niemand keek er meer naar om. Maar door de enorme honger naar grondstof fen in vooral China zijn die apparaten opeens veel waard geworden. En wor den ze domweg omgesmolten." Schitterende machines staan in de gro te loods. Uit de periode 1850 tot 1950. Ze geven een beeld van een tijdperk dat verloren is, een tijdperk zonder compu ters, een tijdperk van machines waar aan te zien is dat er echt mee gewerkt is. „Maar niet iedereen had machines om hout te bewerken", vertelt Wesdorp. „Ik kende in de jaren zestig een man in Borssele, timmerman Pauw Melis, die werkte alleen met handgereedschap pen. Zo is dat nog heel lang gegaan op het platteland. Ook dat willen wij in het museum laten zien." De bezoekers krijgen niet alleen oude technieken voorgeschoteld, ze mogen er ook mee werken, is de bedoeling. Voor dat het zover is, moet er nog wel heel wat gebeuren. Wesdorp en Ruigrok hopen daarvoor op steun van even be geesterde vrijwilligers. Vaklui die met hout kunnen omgaan, zijn welkom, maar evenzeer mensen die bijvoorbeeld hebben gevaren. „Zoals oud-machi nisten", zegt Wesdorp. „Ook die weten van wanten als om techniek gaat." Wesdorp heeft een uitgewerkt plan voor de houtzaagwerf. Veel hout gaat erin zitten. De apparatuur is daarvoor in huis: een Duitse horizontale boom- zaag uit 1873, een Zweedse verticale boomzaag uit 1892 en - 'ons jongste kindje' - een grote lintzaag uit Brussel uit de jaren twintig van de vorige eeuw. „De houtzaagwerf begint met zagen", drukt Wesdorp zich beeldend uit, „en zo kan het museum al zagend uit groeien." Wanneer alles klaar is, durven Ruigrok en Wesdorp niet aan te geven. Het be- gin is er straks, tegen Pasen, als het ouderwetse plattelandscafé opengaat. Een subsidieaanvraag is de deur uit voor de regeling 'nieuwe economische dragers op het platteland'. Wesdorp heeft daar een goed gevoel bij. Zijn ini tiatief krijgt langzamerhand erkenning. Zo heeft de stuurgroep Veerse Meer er oog voor gekregen: de houtzaagwerf kan een bijzondere bijdrage leveren aan het 'toeristisch product' Veerse Meer. Wesdorp en Ruigrok: „Je vindt prak tisch nergens in de wereld zo'n verzame ling als hier." door Ben van den Aarssen SINT-MAARTENSDIJK - Het openstellen van Thoolse horeca bedrijven tot vier uur 's zater dagnacht is van de baan. WD, PvdA en ABT, de initiatiefne mers van het plan, trokken don derdagavond in de commissie be stuur hun voorstel terug. Zij deden dit na forse kritiek van de christelijke partijen, het college, burgemeester Nuis als verantwoordelijke voor de open bare orde en politiewoordvoer der J. van Tol. F. Hommel (WD) verdedigde het voorstel met verve, maar zag aan het eind van de ruim twee uur durende discussie de deur (Advertentie) Den Dekker i i Den E Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com in het slot vallen. „Wat in West-Brabant een hamerstuk is, is in Tholen een revolutie." Inspelen op de behoeftes van de jeugd. Het spreiden van de over last. Meer veiligheid bieden aan plaatselijke jongeren die vaak laat in de nacht elders in Zuid west-Nederland of België het uitgaan verlengen. Een einde maken aan de afterparty's van Thoolse jongeren die nu na slui tingstijd hun eigen alcohol uit de kofferbak halen. Meer contro le op alcoholmisbruik door de jeugd binnen de muren van de horecagelegenheden vast te hou den. Hommel en zijn medestan der J. Oudesluijs (PvdA) trok ken allerlei argumenten uit de kast om begrip te kweken voor hun voorstel. Eerder al schaarde een meerderheid van de jeugd raad en de Thoolse horeca zich achter de plannen. Alleen al om principiële rede nen waren de vier christelijke partijen echter tegen het voor stel. P. Hoek (SGP) wees op de verdere verstoring van de zon dagsrust. „Dit voorstel is onver enigbaar met de bijbelse nor men. We moeten ongepast ge drag beteugelen." R. Klippel (RFT) drukte zich uit in verge lijkbare woorden. De confessionele minderheid in de Thoolse politiek had ook tal van praktische bezwaren, zoals de regeling van het toezicht tus sen twee en vier uur 's nachts. Conform het voorstel moet dat gebeuren door toezichthouders die in dienst zijn van de horeca ondernemers. Hun verantwoor ding houdt echter 25 meter bui ten de deur van het café op, zo dat ook van de politie extra in spanningen worden gevraagd. En die capaciteit is er niet. De partijen ter rechterzijde vreesden bovendien voor een toe name van het alcohol- en drugs misbruik dat op Tholen toch al Thema-avond onderwaterarcheologie COLIJNSPLAAT - De stichting Promotie Colijnsplaat Kats houdt woensdag een the ma-avond over onderwaterar cheologie in de Vismijn in Co lijnsplaat. Hoofdonderwerp vormt de Ne- halenniatempel op de bodem van de Oosterschelde. Daar zijn al dertig jaar geleden votiefste- nen opgevist en sinds tien jaar wordt er duikend onderzoek ge daan. Tijdens de thema-avond wordt een korte documentaire getoond met onderwaterbeelden van de tempel. U. Sterkendries van het duikteam en visser K. Bout, die de meeste stenen opviste, geven uitleg bij de beelden. Zoals gebruikelijk begint de the ma-avond met een vismaaltijd in het eetcafé van de Vismijn. Om 18.00 uur staat de vis op ta fel. De film begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich nog opgeven bij de Vismijn. Raadsleden met eigen weblog MIDDELBURG - Raadsleden in Middelburg hebben van af nu een eigen weblog. Dat is een soort dagboek op inter net. Tot voor kort had elke fractie in de raad zo'n dag boek op de website van de gemeente, maar de laatste tijd werden die nauwelijks meer gebruikt. Op dit moment hebben zeven raadsleden een weblog. Be woners van Middelburg kunnen reageren op die stukjes. Als een weblog langer dan twee weken niet wordt ge bruikt, wordt het van de website gehaald. De gemeente raad vindt het bijhouden van digitale dagboeken alleen nuttig als raadsleden en bewoners van de stad er gebruikt van maken. Dierenasiel Vlissingen verhuist VLISS1NGEN - Het dierenasiel in Vlissingen moet het veld ruimen vanwege oprukkende woningbouw op het Bunkerterrein. Het asiel wacht met smart tot de gemeente met geld over de brug komt. „Een ding mag duidelijk zijn; we gaan geen geld investe ren in maatregelen om de geluidsoverlast te beperken", zegt bestuurslid Cor Bosch van het dierenasiel Vlissingen stellig. „De gemeente weet al jaren dat wij weg moeten, wij hebben daar altijd aan mee willen werken." Begin 2007 worden de woontorens van project Malder- gem De Vloot opgeleverd. Met toekomstige bewoners is de afspraak gemaakt dat het asiel tegen die tijd verdwe nen is, in verband met geluidsovei'last. De oplevering van het woonpx-oject stond gepland voor eind december. Dat betekent dat het asiel al weg had moe ten zijn. Al jaren wordt gesteggeld over de verhuizing. De bestu ren van de asielen van Vlissingen en Middelburg zijn vo rig jaar gefuseerd, met het oog op een gezamenlijke diere nopvang. De gemeente heeft de Poortersweg achter de ma rinekazerne in de buitenhaven aangewezen als mogelijke locatie. LCF tegen ontpolderen zuidbos TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (LCF) 'is en blijft' tegen ontpoldering. Hij is dan ook te gen het idee van de commissie Maljers om zout water in te laten in de Braakman-Zuid. Volgens Freeke is er een misverstand omdat hij eerder op perde de Braakman weer zout te maken. „Maar dat gaat om een bestaande oude zeearm: de Braakman-Noord. Er zal nu toch land onder water worden gezet. Dat was en is niet onze bedoeling. We willen alleen water voor water." Het vijftig jaar oude bos en de vele vogels in Braak man-Zuid moeten wijken voor dure dijken, stelt Freeke. „Ik weet niet wat erger is, de Eendragtpolder of Braak man Zuid." Fietser zwaargewond bij ongeval ZAAMSLAG - Een 43-jarige fietser uit de gemeente Hulst is gistermiddag zwaargewond geraakt bij een aan rijding met een auto. De man fietste rond vijf uur over de Zaamslagsedijk in Zaamslag en kwam in aanrijding met een personenauto. Over de bestuurder van die auto had de politie gisteren nog geen gegevens. De Hulstenaar is na cle botsing in kritieke toestand over gebracht naar een ziekenhuis in Gent. door Maartje Huijben Windmolens SINT-ANNALAND - Eneco Energie begint komend voorjaar met de bouw van vijf windturbi nes in de Anna-Vosdijkpolder en Moggershilpolder bij Sint Anna- land. De vergunning voor het windmolenpark is definitief rond. 2007 staat in het teken van de bouw. „In het voorjaar beginnen we eerst met de aanleg van de in frastructuur en de kabels", zegt R. Kloet van Eneco Energie. „Tussen de windturbines komt een weg voor het onderhoud. Die is straks niet toegankelijk voor het publiek. Wij sluiten hem af." Pas in de tweede helft van 2007 worden de 125 meter hoge masto donten uit de grond gestampt. „De voorbereidende werkzaam heden kosten behoorlijk wat tijd", weet Kloet. „De turbines moeten stevig in de grond wor den verankerd." De vijf windturbines komen in een rechte lijn langs de zeedijk van het Mastgat te staan. Ze staan 370 meter uit elkaar. De gevaartes hebben een mast- hoogte van tachtig meter. Daar bovenop komen de rotorbladen. De maximale hoogte, ook wel St.A' St. Annaland Aantal windturbines: 5 Hoogte: 125 meter Locatie: Annavosdijkpolder/ Moggershilpolder St. Maartensdijk Scherpenisse Poortvliet- tiphoogte genoemd, wordt 125 meter. Het windmolenpark is goed voor een productie van 35 miljoen kWh. Dat is voldoende voor 10.450 huishoudens. Net iets minder dan het aantal gezinnen dat Tholen telt, namelijk 10.650. relatief hoog is, een mening die ook een meerderheid van het col lege deelt. Hommel, die pleitte voor een proef van 1 maart 2007 tot en met 31 mei 2008, wees er op dat terugdringen van de over last juist een belangrijk neven doel van het voorstel is. (Advertentie) Voor mannen en vrouwen The image you like Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 (Advertentie) Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl (Advertentie) Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59