Strijd opvolging Poetin ontbrand PZC En dan blijkt Zeeland toch niet in Rotterdam te liggen PZC Hongarije weert nieuwe EU-buren Integratiekaravaan zonder wielen In hoogste kringen Moskou is zelfs moord geoorloofd om buit binnen te halen 9 december 1956 te gast zaterdag 9 december 2006 door Runa Hellinga Als enige van de nieuwe EU-lidstaten wil Honga rije de toelating van werkne mers uit Roemenië en Bulga rije beperken, als die landen op 1 januari bij de Unie ko men. Dat is ironisch omdat Hongarije in 2004 nog krach tig protesteerde toen sommi ge EU-landen weigerden de grenzen te openen voor de landen die net waren toege treden. Jaarlijks krijgen zo'n veertig duizend Roemenen een Hon gaarse werkvergunning. Vrij wel al deze gastarbeiders ko men uit Transsylvanië en spre ken Hongaars. De Roemeen Csaba Berecki, die begin jaren negentig van uit Transsylvanië naar Honga rije verhuisde, verwacht niet dat hun aantal na 1 januari aanstaande sterk zal toene men. „De meeste Roemenen gaan naar Spanje of Italië. De taal daar lijkt op Roemeens, ze voelen zich er snel thuis. Ook de salarissen liggen er een stuk hoger." Beloofde land Ooit was Hongarije voor de Roemenen het beloofde land. Berecki, die jarenlang net over de grens woonde, herin nert zich hoe hij als kind Hon gaarse tv zag. Beide landen waren commu nistisch, maar terwijl de Roe meense televisie vooral propa ganda bood, had Hongarije echte televisieprogramma's. Twee keer per jaar kon zijn fa milie de grens over om bood schappen te doen. Het aan bod in de Hongaarse super markten was enorm, vergele ken met de lege schappen thuis. Na zijn militaire dienst be sloot Berecki zijn geluk in Hongarije te beproeven als bouwvakker, eerst illegaal, la ter legaal. Uiteindelijk begon hij zijn eigen bouwbedrijf. Hij trouwde met een Roe meense, die eigenlijk hele maal niet in Hongarije wilde wonen. „Ze had hier een tijd je gewerkt en had zulke slech te ervaringen dat ze zich had voorgenomen nooit meer naar Hongarije te gaan", herinnert Berecki zich. Illegale Roemenen waren in die tijd een normaal verschijn sel in Hongarije. In Boeda pest stonden elke ochtend tientallen werkzoekenden hoopvol te wachten op een klusje. Berecki had zelf ook een Roemeense familie in dienst, maar dat werd hem te omslachtig. „Verblijfsvergunningen, on derdak, dat soort zaken, ma ken Roemeense werknemers duur. Jammer, want ze wer ken hard." De Hongaarse re gering vreest dat de Roeme nen het land na 1 januari 2007 als een springplank ge bruiken naar andere landen in de Europese Unie, waaron der Nederland. Aan de ande re kant kampt Hongarije met een tekort aan werknemers, vooral in cle gezondheidszorg en de landbouw. Tekorten op de arbeidsmarkt hebben de jonge lidstaten Po len en Tsjechië er juist toe ge bracht hun arbeidsmarkt open te gooien voor Roeme nen en Bulgaren, als die lan den tot de EU toetreden. Hon garije wil nu een aantal beroe pen aanwijzen waarvoor de Roemenen en Bulgaren wél in aanmerking komen. Het gaat dan onder meer om artsen. IT-deskundigen en mijnwer kers. Onzin Berecki noemt de Hongaarse angst voor een vloedgolf Roe menen en Bulgaren 'onzin'. Hij ziet zelfs een omgekeerde beweging ontstaan. „De eco nomische ontwikkeling van Roemenië gaat zo snel. dat Hongaarse bedrijven na de aansluiting juist daar aan de slag willen. Ook voor goedge schoolde Roemenen wordt het steeds makkelijker thuis een aantrekkelijke baan tf vinden." GPD door Hans Hoogendijk Gouden tijden lijken weer aan te breken voor de Kremlinwatchers. In vroegere - communistische - tijden werd el ke beweging, bijvoorbeeld tij dens de grote 1-meiparades, on der de microscoop gelegd. Wie stond waar op het mausoleum van Lenin? Wie kwam op hoe veel foto's voor die in de Pravda werden afgedrukt? Met de glasnost van Michael Gorbatsjov kwam er een einde aan al dat gespeculeer en onder Boris Jeltsin was het weliswaar een chaos, maar speelde de machtsstrijd zich voor iedereen zichtbaar in het openbaar af. Toen kwam de kleine KGB-man Vladimir Poetin aan de macht. Uitverkoren door Jeltsin, omdat Poetin voor hem de beste garan tie was dat hij zich nooit voor de rechters zou hóeven te verant woorden voor de wantoestan den onder zijn heerschappij. Oligarchie Poetin beloofde een 'dictatuur van de wet'. Hij zou met harde hand een einde maken aan het roofkapitalisme dat onder Jelt sin zo'n grote vlucht had geno men. Een einde ook aan de oli garchie, een periode waarin moordende en omkopende kei harde jongens in een mum van tijd miljardenimperiums op bouwden. Het volk vond het goed en het Westen keek welwillend toe. Ook al hadden de maatregelen van Poetin weinig tot niets met democratie te maken, het Wes ten gaf hem het voordeel van de twijfel. Temeer omdat hij nu eenmaal een land had geërfd zonder eni ge democratische traditie. Na de verdeel- en heerspolitiek van Boris Jeltsin volgde een doelgerichte centralisatiecampa- ge, geheel in de tsaristische en communistische traditie. Het Kremlin bepaalde weer alles. Poetin gelooft in het recht van de sterkste en in zijn optiek is de staat het sterkst en dus het machtigst. De Russische president Poetin probeert een vuurwapen uit tijdens een bezoek in november aan het nieuwe hoofdkwartier van de Russi sche militaire inlichtingendienst in Moskou. foto RTR Hij kwam zijn belofte van een 'dictatuur van de wet' na, waar bij hij gemakshalve de wet maar liet vallen. Want Rusland kent geen onaf hankelijk juridisch apparaat, net zo min als het een parlement heeft dat zijn controlerende functie vrij en onverveerd kan uitoefenen. Poetin wilde een sterke centra listische staat en vormde die op de manier zoals dat eeuwenlang in Rusland is gebeurd: controle door middel van milities en ge heime diensten. Tientallen miljarden pompte Poetin, zelf een nazaat van de ge heime dienst, in de diverse orga nen, Niet om het volk te bescher men tegen onrecht, maar om het volk te controleren. Het geld was er: toen Poetin aan trad leverde een vat olie ruim twaalf dollar op, nu is dat bijna zestig. Het geld uit de gas- en olieverkopen stroomt binnen. Een deel wordt gebruikt om de buitenlandse schulden af te beta len, een deel gaat naar de diver se 'organen' en er komt ook nog wel wat terecht bij de bevol king. Mede daardoor groeide de wel stand van de middenklasse in het land en bleef sociale onrust uit. De doorsnee Rus is tevreden met Poetin, het gaat hem in ie der geval beter dan onder Jelt sin. Beetje voorspoed Het kleine beetje voorspoed dat hij nu heeft wil hij niet op het spel zetten. Het regime doet al les om die situatie in stand te houden. Poetin is al tijden bezig het staatsmonopolie over alle strate gische grondstoffen te herstel len en de media weer onder con trole van het Kremlin te bren gen. Aan een kritische, onafhankelij ke pers hebben de machtheb bers geen enkele behoefte. De moord op de journaliste Anna Politkovskaja is daar een type rend voorbeeld van. Het buiten land wond zich erover op, de Russische bevolking zweeg. Iets gecompliceerder ligt de ver giftiging van de ex-spion Litvi- nenko. Toen in het Westen wat al te nadrukkelijk werd gewe zen naar het Kremlin, lees Poe tin, werd de Russische pers ge mobiliseerd. De boodschap: het Westen gunt Rusland zijn economische suc cessen niet, het Westen wil Rus land klein houden. Deze in scène gezette veront waardiging bewijst in ieder ge val dat door deze moord een be paalde onrust is ontstaan in de machtige kringen. En dat is in Rusland altijd hèt moment voor het ontstaan van complottheo rieën. De meest gangbare en plausibe le is, dat de strijd om de opvol ging van Vladimir Poetin in 2008 in volle hevigheid is ont brand. Een strijd die zich achter de schermen ontwikkelt mede omdat Poetin - om welke reden dan ook - nog geen potentiële op volger heeft aangewezen. In tegenstelling tot in de wester se democratieën zijn er in Rus land geen wetten die een derge lijk proces regelen en is alles - mogelijk zelfs moord - geoor loofd om de buit na Poetin te be machtigen. Een aantal rivalise rende groepen is in een strijd op leven en dood verwikkeld. Ze zijn stuk voor stuk machtig ge worden dankzij Poetin en zijn in principe alleen aan hem ver antwoording verschuldigd. Maar is de kleine sluwe ex-KGB-man nog wel in staat de geesten die hij heeft opgeroe pen te beheersen? Nóg onder neemt hij geen actie - althans niet zichtbaar - en dus breken er weer gouden tijden aan voor de Kremlinwatchers. GPD van onze redactie binnenland gedragen, Rita Verdonk wilde dit jaar laten zien dat ze niet alleen minister van Vreemde lingenzaken is, maar ook van Integratie. Haar tien miljoen euro kostende integratiecam pagne werd echter een com plete mislukking. „Wegge gooid geld. Window dressing voor Verdonk." Het was een opmerkelijk beeld in januari van dit jaar: Terwijl de rel rond de scholie re Taïda Pasic die het land uit moest nog volop speelde, stond minister Rita Verdonk plots gezellig tussen de al lochtonen te kokkerellen. Het was een publiciteitsstunt om de goede kanten van haar in tegratiebeleid te benadruk ken. Eindelijk werd onthuld wat het raadselachtige &-teken betekende, dat al weken op dook op reclameposters en in tv-spotjes: het sloeg op de in tegratiekaravaan, die in gang was gezet. Het &-teken staat voor 'verbinding', met een knipoog naar Verdonks porte feuille Vreemdelingenzaken Integratie, waarvan de tweede helft nog niet uit de verf was gekomen. De cam pagne moest de kroon zetten op haar integratiebeleid. „Een offensief dat veel verder gaat dan gezellig baklava eten in het buurthuis", zei de minister zelf. Tien miljoen euro was er voor de campagne uitgetrokken, en de helft is alleen al aan re clamezendtijd opgegaan. ..Integratie heeft onder Ver donk altijd stilgestaan," zegt Tweede-Kamerlid Tofik Dibi van GroenLinks, „Deze cam pagne staat daar prachtig symbool voor." Voor de campagne zijn zestig 'coaches' aangesteld. Zij moe ten in eigen omgeving clubjes en projecten zoeken die een plek verdienen op de lijst van 1001 goede voorbeelden van integratie. Sezayi Zanlier is een van hen. Wie goed om zich heen kijkt, zegt hij. vindt zo 10.000 projectjes. „Maar het blijft een beetje een op somming van al bestaande dingen." Minister Verdonk heeft er feitelijk niets aan bij- meent hij. „Ze is wel een middag langsgeweest bij een voorbeeld dat ik had aangedragen, dat was heel leuk." Maar aan het elkaar ontmoeten, stimuleren en de integratie een stap verder brengen draagt de &-campag- ne volgens hem niet bij. Het is los zand, vindt ook me de-scout Greco Idema. „De goede voorbeelden staan maar te staan op een integra tiewebsite. Ik vrees dat dit het zoveelste goedbedoelde project is dat niet van de grond komt." Het genereren van nieuwe ideeën is niet het doel, zegt Fouad Sidali. Hij werkt voor Pleon, een van de communica tiebureaus achter de campag ne. „We gaan het wiel niet op nieuw uitvinden. Aanhaken bij bestaande evenementen en bij de mensen die er al mee bezig zijn, betekent dat je meteen een groot draagvlak hebt." Clichés Kamerlid Naïma Azough van GroenLinks vindt echter dat met de goede voorbeelden op de site vooral clichés worden uitgeserveerd. „Tei'wijl we niet alleen dingen moeten be noemen. We moeten oplossin gen aandragen." Net als Jeroen Dijsselbloem (PvdA) noemt zij het parade paardje van Verdonk een flop. „Weggegooid geld. Win dow dressing voor Verdonk, het opsieren van de etalage." „Ach, je kunt alles wel afknal- len", reageert Gerlach Cerfon- taine. De topman van Schip hol is een van de campag ne-ambassadeurs. „Ik geloof in de kracht van een intercul turele samenleving en daar om doe ik mee. Je moet de campagne niet zien als aanja ger van nieuwe initiatieven. Het is de saus eroverheen: een manier om te laten zien dat er op heel veel plekken al veel goeds gebeurt." Harry Mertens steunt die ge dachte ook. Toch is hij ge stopt als coach. Waarom wil hij niet zeggen. Maar zijn weblog maakt wellicht iets meer duidelijk: hij had de massale steun die Taïda Pasic kreeg als goed voorbeeld voor gedragen. GPD Het Havenbedrijf Rotterdam presenteerde deze week een ad vies ivaarin iverd gepleit voor grootschalige ontwikkeling van containeroverslag in het haven gebied Vlissingen-Oost. Vlissin- gen-Oost kan volgens Rotter dam uitgroeien tot een van de grootste containerhavens in Noordwest-Europa. Jan Philip pen, oud-directeur van Zeeland Seaports, geeft een reactie. door Jan Philippen Met vallen en opstaan heeft Zeeland in de afgelopen de cennia getracht de havens van Terneuzen en Vlissingen zoda nig te ontwikkelen dat voor een verscheidenheid aan klanten ve le soorten lading (bulk, auto's, pallets en containers) konden worden verwerkt. Begonnen als industriehavens met daarvan afgeleide handels stromen (grondstoffen, halffabri katen, eindproducten) groeiden ze geleideüjk uit tot logistieke havens met daaraan gekoppelde toegevoegde waarde en (hoog waardige) werkgelegenheid. De intercontinentale container (waarop de WCT zich richt) is voor het bereiken van dat eind beeld onontbeerlijk. Als we be denken dat uiteindelijk alles in een container zal gaan wat er economisch verantwoord in kan worden verstouwd, kan met ge mak worden aangetoond dat de groei van de overige ladingseg menten volstrekt onvoldoende is om het verlies aan banen op te vangen dat in de havens op treedt door efficiency, verplaat sing van bedrijven en het uitblij ven van vestigingen en investe ringen. Het getuigt op z'n minst van aan arrogantie grenzende bedrijfsblindheid om deze min of meer organische ontwikke ling onderuit te willen halen middels een complete 'ma ke-over' van het huidige VI is- singse havengebied. Als eerste valt overigens op dat deze fata morgana niet is gecommuni ceerd met Zeeland en dat Ter- neuzen in het geheel niet mee doet. Misschien is het voor het Rotterdamse havenbedrijf (HbR) wel handig als niet alleen Pechiney, maar ook Dow Chemi cal de deuren dicht doet. Dat biedt mogelijkheden om nog eens miljoenen stuks aan het Rotterdamse containersmal deel toe te voegen. Het advies (op verzoek van wie en aan wie?) van HbR ontbindt de containerontwikkeling in Zeeland in factoren die te ma ken hebben met een veelvoud van de nautische, economische en maatschappelijke problema tiek van de WCT. Het enige wat je van de analyse van Rotter dam kan zeggen is dat deze wel licht op zou kunnen gaan als Zeeland in Rotterdam zou lig gen. Daar gaat men nu eenmaal (ruim ondersteund door een cen trale overheid die inmiddels grootaandeelhouder is in het HbR) iets gemakkelijker om met milieunormen (natuur, licht, ge luid, zicht) en is er veel meer geld beschikbaar voor ontwikke ling van het voorland (land- hoofd) en achterland (Betuwe lijn) dan in Zeeland. De door HbR geschetste ontwik keling betekent - vergeleken met de WCT - een veelvoud aan overlast voor de directe leefom geving en het aanpalende achter land. Het getuigt van grenzeloze naïviteit om te denken dat deze problemen wel even opgelost worden als Rotterdam zich er mee bemoeit. Daarnaast zal een veelvoud aan investeringen no dig zijn om bestaande (indus triële en logistieke) terreinen ge reed te maken voor interconti nentale containervaart. Er wordt ook maar aangenomen dat gevestigde bedrijven daar zonder slag of stoot mee zullen instemmen. Het mooie van de WCT is nu juist dat traditionele en nieuwe goederenstromen nau tisch maximaal van elkaar ge scheiden blijven en er dus geen sprake is van het nautisch dichtslibben van de haven. De paar nautische bezwaren (stro ZILVERUITJES - De fabriek voor zilveruitjes, die mogelijk in Sint-Philipsland gevestigd zou worden, komt er definitief niet. De belangrijkste reden is dat er niet genoeg personeel te vinden was. De tweede reden was, dat de waterlagen in Sint-Philipsland zeer ongustig zijn voor een uienindustrie. WONINGBOUW - Volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zijn in oktober in Zee land 178 woningen gereedgeko men. In zijn geheel zijn dit jaar in Zeeland, met inbegrip van oktober, 1698 woningen gebouwd. ONDERZEEDIENST - De oi derzeedienst van de Koninkli ke Marine bestaat op 20 decer ber een halve eeuw. Dit won begin juni volgend jaar g vierd. Op 20 december 191 werd de eerste onderzee-torp doboot voor de Koninklij Marine gebouwd bij scheep werf De Schelde in Vlissinge ZONDAGSRIJVERBOD - 1 horeca ondervindt veel nadt van het zondagsrijverbod c momenteel geldt. De omzetvermindering in bi tenzaken is meer dan tach en in stadszaken meer dan vi tig procent. Havenbedrijf Rotterdam (HbR) houdt bij het berekenen van de containermogelijkheden in de Sloeha- ven al rekening met het verdwijnen van Pechiney. Volgens oud-directeur Jan Philippen van Zeeland Seaports is het voor HbR wel handig als niet alleen Pechiney, maar ook Dow Chemical de deuren dicht doet. Philippen: „Dat biedt mogelijkheden om nog eens miljoenen stuks aan het Rotterdamse contai nersmaldeel toe te voegen." foto Willem Mieras ming, slecht weer) van HbR te gen de WCT zijn in studies weer legd en verbleken in ieder geval bij de negatieve effecten van de door HbR voorgestane me- ga-containerontwikkeling. Onder de streep komt het Rotter damse voorstel neer op uitstel van de WCT en daarna op afstel. De voorgespiegelde interconti nentale containerontwikkelin gen zullen dan (bij gebrek aan wil en middelen) op de lange baan geschoven worden. Missie volbracht. Kortom: de 'analyse' van HbR toont eens te meer het failliet aan van de samenwerking tus sen Zeeland Seaports en Rotter dam. Het door HbR voorgestel de 'betere' is de vijand van de or ganische ontwikkeling van de Zeeuwse havens (het 'goede'). Wie zulke vrienden heeft, heeft geen vijanden meer nodig. Jan Philippen is oud-directeur van Zeeland Seaports Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Slationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwaich@pzc.nl Goes: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t'm vri|dag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd: zaterdag voor 12 uur E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar. €236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor he einde van de betaalperiode. U ontvangl een schriftelijke bevestiging. PZC. La.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag 1/m vrijdag: 1,30 zaterdag: E 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevr overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volt de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag: tijdens kantooru zondag: van 16.00 lot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Business to Business/Onroerend g Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverte Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van hei Wegener-concern, De aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voo (abonnememen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten e duclon van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesele de derden. Als u op deze informatie qeen prgs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PI zersservice, Postbus 314460 AA Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4