Waterloo voor altijd wereldberoemd PZC Echternach danst al eeuwenlang zaterdag 9 december 2006 W17 Al vele eeuwen is Echternach in trek bij bedevaartgangers die Sint Wilhbrord met een bezoek willen vereren. Ook gewone toe risten vinden massaal de weg naar de oudste stad in het groot hertogdom Luxemburg, die we reldberoemd werd door zijn bij zondere processie. doorWIFI RFIIFRI Als het verenigen van Europa weer eens trager verloopt dan we wensen, wordt dat eenwordingsproces vaak ver geleken met de processie van Echter nach: drie stappen vooruit en twee te rug. Maar dat klopt niet. De processie- gangers in Echternach dansen. Niet voor niets hebben de Fransspre kende inwoners van het 5000 zielen tel lende stadje het over een 'procession dansante' als zij de jaarlijkse pinkster- dinsdagprocessie aankaarten. En inderdaad, de deelnemers aan de processie springen. Ze springen, ze huppelen, ze dansen. Van het ene op het andere been. Zo gaan ze in rijen van vijf of zes personen voorwaarts, of beter gezegd zijwaarts voorwaarts. En dat gaat inderdaad niet al te snel. De dansende mannen, vrouwen en kinde ren zijn gekleed in sober wit en zwart en met elkaar verbonden door witte zakdoeken. Heilige Willibrord De oorsprong van de dansende proces- siegangers moet eigenlijk gezocht wor den bij 'onze' heilige Willibrord, u weet wel de in 658 geboren Engelse monnik die in een Iers klooster tot priester werd gewijd en vervolgens de oversteek van de Noordzee waagde om de heidense Friezen te kerstenen. Willi brord vestigde zijn bisschopszetel in Utrecht en kreeg in 698 van de Franki sche edelvrouwe Irmana van Ohren, de villa Echternach in Luxemburg cadeau. Van deze villa maakte Willibrord een abdij en zo kon Echternach zich ont wikkelen tot het kloppend hart van de missie in de lage landen. Op 7 november 739 stierf Wilhbrord in zijn abdij, waar hij ook begraven ligt. Al gauw na zijn dood werd Willibrord in Echternach als een heilige vereerd en groeide Echternach uit tot een bede vaartsoord. En daarmee begon ook het toerisme in het stadje, want de pel grims waren de eerste toeristen. Epilepsie Maar hoe kwam Echternach nou aan die procession dansante? Dat zit zo. De heilige Wilübrordus geldt als de gene zer van de Saint-Guy-kwaal, beter be kend als epilepsie, en de Sint-Vitus- dans, een overprikkeling van de zenuw banen in de benen en armen. Beide ziektes gaan gepaard met onwillekeuri ge bewegingen van de ledematen. De dans in de processie moet gezien wor den als een therapeutische dans, waar bij iemand zich kan genezen door symptonen van bepaalde ziekten be wust na te doen. Veel in het Echternach van nu staat nog steeds in het teken van Sint Willi- brordus. Dat blijkt als we na een kop koffie aan de historische stadswande ling door dit oudste stadje van Luxem burg beginnen. Uiteraard gaan we eerst naar de Romaanse Sint-Willi- brordbasilielc, de kloosterkerk die in 1016 door een brand werd verwoest en in 1944 nog een keer tijdens het Arden nenoffensief van de Duitsers, maar die ook twee keer is herbouwd. Flonden en roken zijn er verboden, toe risten welkom.' Wij bereiken via brede trappen de crypte waar de relikwieën van Willibrord worden bewaard. Ze lig gen in de eenvoudige stenen kist waar in hij in 739 werd begraven. Sinds 1906 is die kist echter geplaatst in een prach tige witte neogotische kast, gemaakt van marmer uit het Italiaanse Carrara. Die kast ligt pal onder het hoofdaltaar van de kerk. In de crypte is ook de Willi- brordusbron te vinden, met het water dat ook wil helpen tegen eerder ge noemde ziektes. Naast de kerk ligt het barokke benedictijnenklooster met daarin het Willibrord-internaat en -gymnasium en een museum waar je meer leunt vernemen over het leven van de populaire heilige. Een goed over zicht over dit abdijcomplex krijgen we in het in rococostijl gebouwde pavil joen. Dat ligt in het stadspark aan de Süre. In dat paviljoen zijn plaquettes te zien van typisch Luxemburgse bouw kunst en de abdij van Echternach vormt daarin het middelpunt. Hier is goed te zien dat de abdij een regelmati ge vierhoek vormt met vier vleugels, elk met een gevellengte van 75 meter. Stadsmuur Als we het stadspark verlaten, voert de route een poos langs de overblijfselen van de stadsmuur, die vanaf de tiende eeuw werd gebouwd en die in de der tiende eeuw een lengte had van 2000 meter. Er waren twintig schoteltorens (halve torens) en vier stadspoorten. De overgebleven torens werden in 1813 openbaar verkocht en de nieuwe eige naren maakten er fraaie stadswonin gen van waar de eeuwenoude muur van de toren de achterkant van vormt. Deze woningen zijn tegenwoordig te huur als vakantiewoning. Terug in het centrum vinden we dat we genoeg met Willibrordus hebben ge danst en willen we nog even shoppen. In de Rue de la Gare zijn behalve enke le grotere hotels ook de meeste win kels gevestigd. Luxemburg is beslist geen goedkoop land. Voor benzine, rookwaren en alcoholhoudende drank is het groothertogdom vergeleken met ons land echter spotgoedkoop. ,'r;; Wandelaars komen rond Echternach aan hun trekken. Met na- me in het Müllerthal (Kleine Luxemburger Schweiz) zijn prachti- ge wandelroutes. In totaal is rond het stadje 70 km aan wan delpaden te vinden. Informatie over Echternach is te verkrijgen bij Echternach Tourist tegenover de basiliek, tel. 00 35 - 27 20 230, of www.mullerthal.lu Algemene informatie over Luxemburg is verkrijg baar bij het Luxemburgs Verkeersbureau: www.ont.lu o Als Napoleon er niet zijn laatste grote nederlaag had geleden, was Waterloo waarschijnlijk gewoon een onbekend dorp gebleven. De Slag om Waterloo heeft de plaats onder de rook van Brussel echter voorgoed op de kaart gezet. Soldaten bij de beroemde Leeuwenheuvel. seerd op vrijwillige samenwerking en democratie en maakte Waterloo op slag wereldberoemd. Sleutelpositie De historische veldslag die aan de geal lieerde overwinning vooraf ging, is van uur tot uur te volgen in de grootste zaal van het museum. Terwijl we langzaam langs de verschillende panelen met op lichtende lampjes lopen waarop de strijd schematisch wordt uitgebeeld, klinken via de audiogids geweerscho ten, het gehinnik van paarden en het gebulder van lcannonnen in ons oor. De slag begon, zo leren we, om 12.30 met een als afleidingsmanoeuvre be doelde Franse aanval op de versterkte hoeve van Hougoumont, een hoeve die een sleutelpositie innam in de verdedi ging van de geallieerden. De strijd zou uiteindelijk tot een uur of negen in avond duren, het moment waarop de verslagen Fransen de aftocht bliezen. Een levendig beeld van hoe het er op het slagveld is toegegaan, krijgen we als we midden in het Panorama van de schilder Louis Dumoulin staan dat zich in een rond gebouw naast de Leeuwen heuvel bevindt. Op een uit 1912 date rend doek van 110 meter lang en twaalf meter hoog is het strijdtoneel ge schilderd. We zien de cavalerie in de aanval met getrokken sabel, gesneuvel de soldaten en eenheden die zich op stellen in carrées ofwel vierkanten. Als bezoeker sta je er midden in, een effect dat nog vergroot wordt door het ge bruikte perspectief, de lichtinval en het 'doorlopen' van het schilderij in een realistische voorgrond van zand met beelden van gesneuvelde soldaten en paarden. Verloop Terug buiten lopen we het bezoekers centrum in op weg naar de Leeuwen heuvel. Op een maquette van het slag veld zien we hier nogmaals verloop van het strijdtoneel om vervolgens naar een filmzaal geloosd te worden. Hier draait een korte film over oorlog spelende kinderen die tijdens hun spel op het slagveld van Waterloo terecht lij ken te komen, waarna het uiteindelijk toch slechts een droom blijkt. En dan staan we eindelijk aan de voet van de imponerende, veertig meter ho Oostenrijk op De Efteling Vanaf vandaag tot en met 28 januari 2007 kun nen wintersportliefhebbers hun hart ophalen in attractiepark de Efteling. De Oostenrijkse re gio SalzburgerLand en het daarin gelegen Ski Amadé laten in Nederland zien wat volgens hen winterpret en sneeuwgevoel zijn. De kin deren kunnen zich op het Eftelingterrein in een sldcaroussel met echte sneeuw uitleven en in een nagebouwd dorp met een hoge winter- boom kunnen families een voorproefje nemen op de tweede, witte vakantie. Ski Amadé in werkelijkheid heeft 860 kilometer skipiste, waarvoor maar 1 pas vereist is. Het richt zich ook en vooral op families met kinderen. Meer informatie: www.vakantie.salzburqerland.com rinnr BORIS PETERSI Wie langs Waterloo rijdt kan er bijna niet om heen; het monument van een leeuw op een heuvel. Het is het meest in het oog springende monument dat herinnert aan de belangrijke historische veldslag die hier in 1815 plaatsvond. Wat nu een vreedzame omgeving met glooien de akkers rondom een kunstmatige heuvel is, was toen een bloederig strijd toneel waar vele soldaten de dood von den. Wij laten de Leeuwenheuvel nog even voor wat hij is en beginnen onze histo rische tocht een paar minuten rijden verderop. Daar, midden in het centrum van Waterloo, bevindt zich het voorma lige hoofdkwartier van de Hertog van Wellington, de opperbevelhebber van de geallieerde troepen. Een stem uit de audiogids die we tegen ons oor gedrukt houden, voert ons te rug in de tijd. We zijn nu in 1815, de vooravond van 17 juni 1815 om precies te zijn, en stappen een herberg en af spanning voor paarden binnen. Wel lington, die het bevel voert over een le ger van 97.000 Nederlandse en Duitse soldaten, besluit hier zijn hoofdkwar tier op te zetten. Deze avond, op de 17e juni, is de voor avond van wat een van de belangrijkste veldslagen in de geschiedenis van Euro pa zal worden. Keizer Napoleon, die in 1914 verslagen werd en vervolgens ver bannen naar het eiland Elba, is er een kleine honderd dagen geleden in ge slaagd te ontsnappen. Hij verdrijft de Franse koning en probeert zijn macht in Europa te herstellen. Zijn vijanden laterl het daar echter niet zomaar bij zitten. Engelse, Nederlandse, Belgische en Pruisische soldaten rukken op en staan al in België. En ook de Russen en Oostenrijkers zijn in aantocht. Napo leon besluit dat de aanval de beste ver dediging is en vertrekt op 12 juni met zijn troepen naar België. In de goed bewaard gebleven oude her berg lopen we, geleid door de zelf te be dienen audiogids, langs kamers met historische documenten,- landkaarten en-originele kaarten. Ieder leger heeft in dit museum zijn eigen kamer. Wel lington vinden we in een van de grote re ruimtes van de herberg. Gezeten aan zijn bureau schrijft hij op de avond van 18 juni 1815 zijn rapport van de over winning. Een bericht dat met enige da gen vertraging in de in Britse krant The Times gepubüceerd wordt. Een kopie van deze krant, met als datum 22 juni 1815 maakt tegenwoordig een leuk sou venir. Rapport De Slag van Waterloo, dankt zijn naam dus aan de plaats waar Wellington het overwinningsrapport opstelde. De ei genlijk strijd speelde zich afin een wat ruimer gebied rond de dorpen Brai- ne-Alleud, Genappe, Lasne en Water loo. De geallieerde overwinning bepaalde mede de toekomst van Europa geba De slag bij Waterloo wordt volgend jaar op 16 en 17 juni weer nagespeeld. Foto's Maison du Tourisme ASBL en www.skiamade.com Spoorwegmuseum sneeuwwit Bij gebrek aan echte sneeuw organiseren steeds meer publielcsattracties een winters in termezzo. Zo ook het Spoorwegmuseum dat van 16 december t/m 7 januari wordt omgeto verd in Winter Station, met een dik pak sneeuw dus. Vorig jaar kwamen 63.000 bezoe kers af op het Winter Station met kerstbomen, guirlandes, schaatsbaan én lekkere Hollandse winterkost. Je kunt er in een historische car rousel stappen uit 1916 met galopperende paarden, maar ook slenteren langs de am- bachtsmarkt waar tal van demonstraties zijn of een van de vele workshop volgen. En men kan er rondrijden in een rijtuig waarin verha lenvertellers in Dickenskostuum je meenemen naar oude vervlogen tijden. Toegangsprijs voor volwassenen: €13,50,kinderen van 3 tot 12 jaar betalen €10,50en de allerkleinsten mogen gra tis naar binnen. www.spoorweqmuseum.nl Spoorwegmuseum in winterse sfeer. Foto GPD Meer luxe bij Eurocamp Voor kampeerders met een hang naar comfort staan in de zomerbrochure 2007 van Euro camp naast het vertrouwde aanbod in luxe bungalowtenten en stacaravans ook nieuwe luxe chalets. Deze staan op 17 Eurocampbe- stemmingen en zijn zeer breed uitgerust. Bo vendien is het aanbod van Eurocamp uitge breid met acht nieuwe campings. Die zijn te vinden in Portugal, drie stuks, Spanje, twee, en telkens een in Frankrijk, Italië en Slovenië. Wanneer vóór 1 januari 2007 een accommoda tie wordt geboekt geldt er een vroegboekkor- ting tot 25%. Het Eurocamp magazine is op te vragen via de website. www.eurocamp.nl Jongerenreizen Corendon Córendon, marktleider in reizen naar Turkije heeft een speciaal jongerenreis programma, dat GoFim.nl heet. Aangeboden, tegen lage prij zen, worden vooral strandbestemmingen in Turkije, op de Griekse eilanden en in Bulga rije. De programma's bieden naast strand- en nachtleven veel activiteit als kitesurfen en jëepsafari's. Corendon heeft nu het nieuwe Istanbul magazine uitgebracht, vol stukken over historie, wandelroutes, uitgaan, culinair, shopping, bezienswaardigheden, film- en mu ziekfestivals, de biënnale en andere evenemen ten zoals de Formule 1. De prijs voor het Istan bul Magazine is 1,95 euro. Wie een Coren- don-reis boekt krijgt het gratis bij het reisbu reaus, in het vliegtuig en op de luchthavens Schiphol Airport en Eindhoven Airport. Het magazine is ook op te vragen via de site. www.corendon.nl www.slovakiatourism.sk NEDjEdLAND ge heuvel waarop de gietijzeren leeuw troont. Het waren Hollanders die de heuvel met er bovenop de trotse leeuw tussen 1823 en 1826 oprichten op de plek waar de Prins van Oranje tijdens de Slag van Waterloo gekwetst raakte aan zijn schouder. Voor de Leeuw, die 4,5 meter hoog voetstuk troont, werd 28 ton gietijzer gebruikt. Niet minder dan 226 treden moeten we op om bij de Leeuw, wiens blik vijandig en afschrikwekkend op de Franse grens gericht is, te bereiken. De belo ning is een weids uitzicht over het voor malige slagveld, waar sinds 1815 prak tisch niets aan veranderd is. Zij het dat de glooiende landbouwgronden die nu zo vredig ogen na de slag op 18 juni 1815 een heel andere aangezicht moe ten hebben gehad met de meer dan 50.000 doden en gewonden die bij de Slag van Waterloo vielen. Hoofdkwartier We besluiten ons bezoek aan Waterloo met een bezoek aan het laatste hoofd kwartier van Napoleon het plaatsje Ge nappe. De boerderij waar Napoleon en zijn staf de nacht van 17 op 18 juni 1815 de nacht doorbrachten is vijf kilo meter verwijderd van de Leeuwenheu vel. In het bescheiden museum is on der meer de tafel waarop de keizer voor de laatste maal zijn kaarten voor de komende strijd uitvouwde en zijn veldbed te bewonderen. Behalve het skelet van een Franse soldaat is hier ook een dodenmasker van Napoleon tentoongesteld. Het werd gemaakt na zijn overlijden op Sint-Helena, het ei land waar hij na zijn laatste, verloren, veldslag heen werd verbannen en waar hij in 1821, op 51 jarige leeftijd ook zou overlijden. Het naspelen is een compleet feest inclusief de muziek. :Een goed begin voor een be- :zoek aan Waterloo is het Mai son du Tourisme aan de Brus selse Steenweg 218 in Water loo www.waterloo-tourisme.be Hier is ook u de 'pass 1815' te koop waarmee u voor 12 euro toegang heeft tot de Leeuwenheuvel inclusief het bezoekcentrum, het wassenbeel den museum, het Panorama, het Wel lingtonmuseum en Napoleons laatste hoofdkwartier. Bovendien is er voor j de kinderen van zeven tot twaalf jaar j oud een speurtocht inbegrepen. Bij j aankoop van drie tickets, krijgt u een ticket voor een kind gratis, Kinderen tot 6 jaar oud zijn sowieso gratis. Openingstijden van november tot en met maart: 10.00 tot 17.00 uur. Ook gewone toeristen vinden massaal de weg naar de oudste stad in het groothertogdom Luxemburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45