Paradijsgevoel in voor mali 299- p&ople's choice ■152 Can. Eilanden ALL INCLUSIVE Reis in 5 clicks mm Deze reportage kwam tot stand in samenwerking met KLM en reisorganisa tie/ cess Suriname Travel www.surinametravel.com Dóén: Fort Zeelandia (Paramaribo) De legstranden van de reuzeschildpadden op Galibi De gevangenis waar Papilion gevangen zat in buurland Frans Guyana Het reuzeschildpaddenmuseum in Yalimapo (Frans Guyana) Zangvogelwedstrijden op het Onafhankelijkheidsplein (elke zondag) Visum halen bij het Surinaamse Consulaat in Amsterdam www.consulaatsurina- me.nl Muggenspray met DEET en malariatabletten meenemen en bij de GGD (of www.lcr.nl) nformeren welke injecties nodig zijn. Websites: www.qosurina- me.net en www.suriname.paqina.nl Niet doen: Geld wisselen bij straathandelaren. André is niet alleen badmeester, hij blijkt ook een soort kruidendokter te zijn. 'Ga zitten jongen, ik wil je wat laten proeven.' Hij glimlacht geheimzinnig, loopt naar een kast en haalt een contai ner tevoorschijn. Schenkt een bodem pje bruin vocht in een glas en lengt het aan met water. Wat is het? 'No span', zegt hij, maak je geen zorgen. 'Drink. In één keer', gebiedt hij. Het drankje heeft een wat bittere smaak. Als het glas leeg is, wil hij wel uitleg gen wat de mysterieuze drank is. 'Ik was twee jaar verlamd, moest 39 ver schillende pillen slikken. Ik werd er ziek van. Van de artsen mocht ik niet stoppen met de medicijnen. Als ik dat zou doen, zou ik dood gaan. In een droom is mij toen verteld dat ik 29 krui den moest verzamelen en daar een drank van moest maken. Nu kan ik weer lopen. Dit drankje is overal goed voor, het reinigt je. Ik ben er ijzersterk van geworden. Voel maar.' Hij biedt zijn linkeronderarm aan. Die voelt aan als een staalkabel. Een man komt voor een bestelling. André over handigt hem twee bronwaterflesjes met zijn kruidendrank, de man steekt het geld over. André is ook zakenman. Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 9 december 2006 Reizen Suriname. Voormalige kolonie, voormalig rijksdeel. Bovenal nog niet ontdekt door de grote toeristenmassa. Prima vakantieland waar de eeuwenlange band met Nederland op elk moment van de dag merkbaar is. sen van de zee... Die combinatie zorgt voor het ultieme paradijsgevoel. Danpaati Overal langs de Surinamerivier zijn vrouwen en kinderen te zien. Marrons, nazaten van weggelopen slaven. In soms felgekleurde traditionele kleder dracht. Kinderen zwemmen of vissen. De moeders doen de was of de afwas. Ze zwaaien terug naar de inzittenden van de boot. Vanaf Paramaribo is het dik vijf uur rij den naar Atjoni, het eindpunt van de bus. Wie verder wil moet de reis per ge motoriseerde korjaal vervolgen. Suriname nog niet echt ontdekt door toeristen De bootsman schroeft halverwege de reis het toerental van de buitenboord motor terug. In de korjaal worden digi tale camera's in gereedheid gebracht. Hoog in de bomen, op de oever van de Surinamerivier, slingert een groep luid ruchtige kwatta-apen van tak tot tak. Danpaati betekent eiland bij het dorp Dan. Tegen de achtergrond van een adembenemende zonsopgang, verzor gen vele duizenden cicaden 's ochtends vroeg een oorverdovend concert. Een soort welkomstgroet aan de gasten die in een lodge tot zichzelf komen. In de verte vaart een korjaal met enkele inzit tenden voorbij. In de vroege ochtend dragen hun stemmen ver over het wa ter dat er rimpelloos bij ligt. Evenals op andere plekken in de rivier liggen dicht bij Danpaati eeuwenoude granie POferries.nl 020 - 201 33 33 ot bij uw reisbureau F&OV" Ferries Vakantiehuisjes Lekker op vakantie in een ver land wanneer en voor hoelang je maar wilt. Geen gezeur met beschikbare dagen en storende hotelgasten, ledereen droomt wel eens van een eigen vakantiehuisje. Maar in welk land zou u een vakantiehuisje willen hebben? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant 4) en klik op de rubriek Reizen. Liever thuis met de kerst door DELANO WELTEVREDEN ten rotsblokken in het water. Donkere mastodonten, door moeder natuur op een schijnbaar achteloze manier in het water 'geplant'. Als een extraatje, de slagroom op het kunstwerk Danpaati. Twa twa Ze zijn overal in Suriname te zien: man nen met een zangvogel in een kooitje. Op de fiets of wandelend, sommigen nemen de tere vogeltjes zelfs mee naar hun werk. De bekendste vogelsoorten zijn picolet, rotie (niet te verwarrën met het gerecht roti), gele bek en twa-twa. Op zondagmorgen staan de mannen in alle vroegte met hun vogels op het On afhankelijkheidsplein in het centrum van Paramaribo. Voor wedstrijden of gewoon om te peilen hoe hun vogels het doen als ze in de nabijheid van krachtige soortgenoten. Op enkele me ters van elkaar worden de vogels gehan gen aan een trot, een stole in cle grond. En dan fluiten ze dat het een lieve lust is. Edmund 'Mundo' Alberg, staat vaak met zijn twa-twa op het plein. Een zang vogel op peil brengen kost tijd. aan dacht en geld, legt hij uit. 'Je moet je vogel kennen, weten waar hij van houdt. Mijn vogel krijgt ver schillende soorten zaad.' Het is moei lijk te geloven, maar sommige van die kwetsbare vogeltjes zijn goud waard. 'Laatst is hier een twa-twa geruild voor een four-wheel drive Toyota. Een auto met een waarde van 15.000 euro.' In Kwamalasemutu, nabij de grens met zuiderbuur Brazilië, wordt in nauwe sa menwerking met de Trio indianen een toeristisch project opgezet. 'Communi ty based' zoals dat zo mooi heet, ofte wel alles wat nodig is gebeurt door de mensen zelf. Je leunt er jagen, wildtoch- ten maken, indiaanse kleding kopen of lokaal brood eten. Waar de indianen weer van profiteren en in hun levens onderhoud kunnen voorzien. Kruidendokter Soela, stroomversnelling, in de Surinamerivier. Zwiep, zwiep, zwiep, klets. In het stikdonker draagt het ge luid van zweepslagen ver over het zandstrand van Gali bi. Zwiep, zwiep, klets. Het constante ruisen van de Atlantische Oceaan bege leidt de geselachtige ldanken. Die wor den veroorzaakt door de flippers van een reusachtige lederschildpad die haar eieren met zand bedekt. Om te voorkomen dat wasbeertjes, stropers en andere rovers er met haar legsel van door gaan. Een halfuur eerder is de pyaka, een zee waardige houten motorboot, op het strand aangekomen. Op zee konden de inzittenden geen hand voor ogen zien. Toch koerste de bootsman trefzeker af op zijn bestemming, af en toe gehol pen door het schijnsel van de zaklan taarn van gids Benito. Op het strand is het speuren naar spo ren van de zeeschildpadden. De eerste schildpad die wordt gespot kan haar draai nog niet vinden. Ze heeft een beschut plekje opgezocht achter een zandheuvel, weg van de nieuwsgierige toeristen die willen zien hoe ze haar eieren legt. Even verder zoeken. Na een half uur is het raak. Een forse lederschildpad wordt 'betrapt' ter wijl ze haar eieren toedekt. Het is een joekel van een kleine 1.80 meter, maar afgezet tegen het wereld record van 2.74 meter/917 kilogram, zijn haar afmetingen bescheiden. Zwiep, zwiep, klets. Als de voorflippers het schild raken, klinkt een nieuwe zweepslag. De leatherback (in Surina me aitkanti genoemd, vanwege het achtkantige schild), lijkt wel in trance. Ze gaat onverdroten voort, de toeschou wers negerend. Haar ogen tranen. Als of ze nu al afscheid neemt van haar on geboren jongen. In werkelijkheid is het zilte traanvocht bedoeld om de ogen van het dier tegen uitdroging te beschermen. Vol ontzag kijkt haar publiek toe. Een kwartier later praten de toeschouwers na, op het strand. Terwijl aan de aan vankelijk donkere hemel langzaam het 'licht' aanfloept, in de vorm van vele duizenden sterren. Een adembene mend gezicht! De roes na het zien van de lederschildpad, de sterren, het rui- Rotterdam Zeebrugge Huil Calais Dover Groot-Brittannië: wij doen het 27 keer per dag Iedereen kent André en André kent ie dereen. Poolman André Kendo (toe zichthouder bij het zwembad) zit al sinds mensenheugenis bij hotel Torari- ca, het grootste hotel van Suriname. Vlotte babbelaar met een ondeugende lach en een natuurlijke charme. Maar Of het nou met het dure leven te maken heeft of dat u de voorkeur geeft aan huiselijke sferen. Dit jaar viert u in elk geval kerst massaal thuis bij uw eigen boom. Wij vroegen u: Hoe viert u kerst dit jaar? De uitslag: Q Thuis 60% Bij familie 25% Alleen 4% (2|5 Ik ga uit eten 4% Ik zoek de zon op 3% (||i Bij vrienden 2% Qj) Ik ga op wintersport 2% Vraag antwoord Rotterdam - Huil per enkele reis incl. cabin aan boord De kerstvakantie is het uitgelezen moment om uw culturele bagage uit te breiden. Met deze nogal aparte tentoonstellingen is het extra ge nieten. Zo is het tegenwoordig flink griezelen in Amsterdam, in The Amsterdam Dungeon. En altijd willen weten wat James Bond alle maal gebruikt in het dagelijks leven van spion. Ga dan naar Top Secret-Bond more. Fascinerend menselijk lichaam: www.bodie- samsterdam.nl Griezelen: www.theamsterdamdunqeon.nl James Bond: www.industrion.nl Vette skeletten: www.natuurmuseumqronin- qen.nl Tijdsreizen: www.dedubbeldepalmboom.nl Welke maatregelen moetje nemen voordatje met de auto op wintersportvakantie gaat? Marcus Van Tol van de ANWB: 'De auto hééft een grote beurt nodig. Alleen een APK-keuring is dus niet voldoende. Je kunt dan denken aan de remschijven, olie verversen en verwarming- installatie controleren. De auto moet langdu rig winterse omstandigheden aankunnen. Wij raden mensen aan sowieso winterhanden aan te schaffen. Hierdoor heb je meer grip op de weg en dat is een stuk veiliger rijden. De Duitse overheid heeft bij winters weer de winterhanden zelfs verplicht gesteld. Voor wie niet zoveel geld wil uitgeven; deze banden zijn ook te huur. Vergeet ook niet sneeuwkettin gen mee te nemen. Op sommige hooggelegen bergwegen zijn deze verplicht. Dit wordt met een verkeersbord aangegeven.' Heeft u ook een vraag! Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en ldik op de rubriek Reizen. Foto's NHD «5 Het strand van de indianendorpen Christaankondre en Langamankondre. Prima logeermogelijkheden. Ook uitvalsbasis voor trips naar de legstranden van de reuzeschildpadden. Boskamf Moenj Groningen Nieuw Nickerie Brokopondo Apoera FRANS- GUYANA Pokigron BRAZILIË Kwamatasemutu i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43