Databank voor alle verdachten Recherche vervalste bekentenis PZC N S - dienstregeling roept vragen op Hart- en vaatfalen niet meer doodsoorzaak nummer één Minister Hirsch Ballin wil identiteitsfraude in gevangenis voorkomen Jeugd krijgt afkickkliniek in Den Haag Weisglas zingend uitgezwaaid Nog altijd hoop op proces over Decembermoorden zaterdag 9 december 2006 van onze redactie binnenland pEN HAAG - Hart- en vaatziek ten zijn niet langer doodsoor zaak nummer één onder man- Ifcien. Vorig jaar overleden meer mannen aan kanker dan aan j hart- en vaatziekten, aldus de Nederlandse Hartstichting. Als oorzaken voor het teruglo pen van het aantal doden door hart- en vaatfalen noemt de stichting onder meer verbeterde behandelmethoden en meer aan dacht voor preventie. Ook onder vrouwen neemt het aantal sterfgevallen door hart en vaatziekten af, maar is het nog wel doodsoorzaak nummer één. Bij vrouwen tussen de 40 en 64 jaar is kanker echter wel de be langrijkste doodsoorzaak. De Hartstichting ziet in de cij fers het bewijs dat haar aanpak werkt. „Wij hebben de laatste ja ren veel geïnvesteerd in onder zoek naar medicatie en behan delmethoden", aldus een woord voerster van de Hartstichting. „Daardoor overlijden minder mensen direct. Wel zien wij steeds vaker dat een hartaandoe- ning chronisch wordt.In de ko mende jaren hoopt de Hartstich ting dat de daling zich voortzet. „Daarom blijven we op verschil lende gebieden voorlichting ge ven. Volgend jaar start een gro te campagne om meer aandacht te vestigen op hartstilstan den.^"ANP Bijna helft Nederlanders speelt vals AMSTERDAM - Bijna de helft van alle Nederlanders speelt wel eens vals. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van een spellenfabrikant. Ongeveer 41 procent van de ondervraagden zet zich een paar keer per week om de tafel voor een spel. Twee derde vindt dat vooral gezellig. Bijgeloof speelt ook een rol: meer dan de helft blaast automatisch hoopvol op de dob belsteen. De troostende mededeling 'het is maar een spel letje', daar hebben veel spelers een broertje dood aan. De grootste ergernis is een medespeler die niet oplet. ANP Luchtvaarttopman naar België BRUSSEL - De Belgische regering stelt de Nederlander Jules Kneep kens aan als nieuwe topambtenaar voor de luchtvaart. Kneepkens wordt verantwoordelijk voor de veiligheid in het Belgische luchtruim. Hij bekleedde de laatste tijd een vergelijkbare functie bij het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het is voor het eerst dat een buitenlander zo'n hoge func tie krijgt bij het Belgische ministerie van Mobiliteit. ANP Badkamer wekt nieuwsgierigheid AMSTERDAM - Nederlanders zijn nieuwsgierig, als zij bij anderen de badkamer bezoeken. Ruim een derde be kijkt de producten die hun gastheer of gastvrouw ge bruikt. Dit blijkt uit een gisteren gepresenteerd onder zoek van een badkamerspecialist. Uit het onderzoek blijkt verder dat de badkamer voor veel Nederlanders (40 procent) in huis de enige plek is waar zij echt tot zichzelf komen. Ook bedenkt 27 procent van de ondervraagden naar eigen zeggen de beste ideeën onder de douche of in bad. Een kwart verrijkt het badka- merbezoek met een krant of een glas wijn. ANP Renovatie stoort mobiele telefonie AMSTERDAM - De renovatie van woningen in Amster dam-Noord met aluminiumplaten heeft ertoe geleid dat bewoners amper meer kunnen bellen met hun mobiele te lefoon. Dat blijkt uit metingen van onderzoeksinstituut TNO, zo meldde woningstichting Rochdale gisteren. Na oplevering van de woningen klaagden bewoners over een slechte ontvangst van hun mobiele telefoon en digita le televisie. De woningcorporatie heeft de afgelopen an derhalf jaar het complex Staghof met ruim zeshonderd huurwoningen in Amsterdam-Noord gerenoveerd. Het aanbrengen van hoogrendement beglazing moest de wo ningen beter isoleren. ANP Man gestoken bij verkeersruzie VENLO - In Venlo is gisterochtend een bestuurder van een auto neergestoken tijdens een ruzie in het verkeer. De ruzie ontstond na een aanrijding tussen twee personen auto's op de Roermondse Poort. De inzittende van een van de voertuigen werd neergestoken. Het slachtoffer, een 32-jarige man uit Venlo, liep een slagaderlijke bloe ding op. Twee verdachten sloegen op de vlucht, maar kon den later door de politie worden aangehouden. De politie heeft de verdachten, een man (30) uit Stevens- weert en vrouw (26) uit Venlo, in verzekering gesteld. Het slachtoffer verkeert buiten levensgevaar. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Consumenten bond vraagt treinreizigers vanaf morgen constant naar hun tevre denheid. Ruim de helft van de NS-klanten verwacht dat de nieuwe dienstregeling slechter uitpakt dan de huidige, aldus de Consumentenbond. Slechts 13 procent denkt sneller op de plaats van bestemming te zijn door de nieuwe vertrek- en aankomsttijden, die morgen worden ingevoerd. Een ingrij pende verandei'ing in de dienst regeling brengt volgens de belan genvereniging altijd kinderziek ten met zich mee. Maar de Con sumentenbond zegt dat de NS al les op alles moeten zetten om hun klanten zo goed mogelijk te informeren. De bond betwijfelt of de nieuwe dienstregeling leidt tot minder gemiste aanslui tingen, minder treinuitval en een hogere punctualiteit. De niéuwe dienstregeling leidde gisteren in ieder geval al tot een stormloop op de internetpagina van de NS. De NS-site en de treinplanner waren slecht be reikbaar, ook al had de NS extra servers ingezet is om de verwachte toeloop op te vangen. „Meer dan drie keer zoveel als normaal. Dat is echt extreem", aldus woordvoerder M. Jonker. Op een normale dag wordt de NS-pagina bezocht door hon derdduizend bezoekers, donder dag waren dat er twee keer zo veel, gisteren liepen de bezoe kersaantallen nog verder op. Volgens onderzoek van de NS is inmiddels 94 procent van de treinreizigers op de hoogte van het feit dat het spoorboekje dras tisch verandert. GPD DEN HAAG - Jongeren die ver slaafd zijn aan alcohol of drugs kunnen binnenkort in een speciale ontwenningskli niek terecht. Deze Jeugd Detox in Den Haag is de eerste in haar soort. Tot op heden werden kinderen tussen de twaalf en achttien jaar in klinieken voor volwasse nen geholpen. In de Detox kun nen de jongeren lichamelijk ont- giften van genotsmiddelen. De ze periode duurt gemiddeld drie tot negen weken. Daarna kunnen zij in het Mistral-programma worden op genomen, waar zij door thera pie en begeleiding daadwerke lijk kunnen afkicken. Mistral is enkele jaren geleden voor de jeugd opgericht. Naar verwach ting kunnen de eerste cliënten half januari in de kliniek te recht. Er is plaats voor elf kinde ren. ANP Advertentie DEN HAAG - Premier Balkenende zingt met zijn dochtertje Amelie mee met Lee Towers tijdens het afscheid gisteravond in Den Haag van Frans Weisglas als voorzitter van de Tweede Kamer. foto Robin Utrecht/ANP AMSTERDAM - Hoewel het gisteren precies 24 jaar geleden was dat de December moorden in Suriname werden gepleegd, hebben nabestaanden nog altijd de hoop op een strafzaak niet verloren. Dat bleek tijdens de 25e herdenking in de Mozes Aaronkerk in Amsterdam, waar honderd mensen bijeenkwamen om de dood van vijftien vooraanstaande Surinamers te herdenken. Volgens organisator R. Hoost ziet het er nu toch echt naar uit dat voormalig legerleider Dési Bouterse elk mo ment kan worden aangehouden. „Wij wachten nu al 24 jaar, die paar maandjes ma ken dan niet meer zoveel uit. Natuurlijk hebben wij liever dat het gisteren gebeurt dan morgen, maar het dossier moet wel goed dichtgetimmerd zijn. Hij moet niet zo maar weer op vrije voeten kunnen komen." foto Cynthia Boll/ANP rinor Floor Liqtvoet DEN HAAG - Minister Hirsch Ballin van Justitie zet een digi tale databank op met de vin gerafdrukken en foto's van verdachten van een strafbaar feit. Dit moet voorkomen dat door identiteitsfraude de ver keerde mensen worden gestraft voor de misdrijven van een an- i der. De politie moet bij alle verdach ten die in voorlopige hechtenis zitten, een vingerafdruk en foto afnemen. Ook degenen die be schuldigd worden van een licht vergrijp, maar bij wie aan de I identiteit wordt getwijfeld, moe iten hieraan meewerken. F Met de maatregelen wil Hirsch Ballin tegengaan dat er straffen kunnen worden opgelegd aan de verkeerde mensen, zo schrijft I hij in een brief aan de Tweede IKamer. „Dat is onrechtmatig en Fondoeltreffend." In de Neder landse gevangenissen zitten tien tallen mensen die tegen betaling een straf voor een ander uitzit- ten. Dat bleek vorige maand uit een [wetenschappelijk onderzoek. fcOm dit te voorkomen moet de ^identiteit van verdachten en ge- detineerden volgens de onder- j zoekers beter worden geregis- i treerd en gecontroleerd. ÏPersoonsverwisselingen kunnen "straks als de database compleet is 'nagenoeg worden uitgeslo ten', aldus de minister. Zeker I als de identiteit ook in de rechts- zaal en bij de uitvoering van de straf wordt gecontroleerd. Inhaalactie Om de huidige identiteitsfrau- J de in de gevangenissen te be- j strijden heeft minister Hii-sch r Onderzoek naar oproep om D66 te stemmen DEN HAAG - Demissionair mi nister Bot van Buitenlandse Za ken laat onderzoek doen naar de e-nxail waarin Turken wer- den opgeroepen om te stemmen op Fatma Koser Kaya van D66. Dat zei Bot gisteren na afloop van de ministerraad. Nova meldde donderdag dat de e-mail kort voor de verkiezin gen van 22 november aan twee- honderdduizend Turken zou zijn gestuurd. De Turkse rege- ring ontkent iets met de e-mail ,te maken te hebben, ook al is ['die verstuurd vanaf liet e-mail- 1 adres van een adviseur van de Turkse minister van Religieuze 'Zaken. Totdat duidelijk is wie ide e-mail werkelijk Ixeeft ge huurd, wil Bot niet zeggen of maatregelen tegen de Turkse re gering denkbaar zijn. De WD wil dat Bot de Turkse ambassa deur op het matje roept, omdat Turkije de Nederlandse verkie zingen zou hebben beïnvloed. Koser Kaya kwam na de verkie zingen dankzij vooi'keurstem- jmen in de Tweede Kamer. GPD Jongen bedreigt docenten met foto's op internet EPE - De politie in Epe heeft een jongen aangehouden die be dreigende foto's van zijn docen ten op internet had gezet. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Op de internetsite stond personeel van de school afge beeld zonder hoofd en met bloedspatten. De politie werd eind vorige maand door de leiding van de middelbare school op de webpa gina's geattendeerd. De jongen bleek de foto's van een medeleer ling te hebben gekregen die niet wist wat de jongen er mee deed. De maker van de website is voor geleid aan de rechter-commissa- ris. Hij kreeg een px-oces-ver- baal wegens bedreiging en bele diging en is vrijgelaten. De site is van internet gehaald. ANP Ballin een inhaalactie aange kondigd. Bij alle gedetineer den worden alsnog foto's en di gitale vingerafdmkken afgeno men. De politie kon al langer bij ver dachten vingerafdrukken afne men. Nieuw is dat foto's en identiteitsgegevens zoals vin gerafdrukken samen worden opgeslagen in een databank. Deze gegevens zijn straks niet alleen opvraagbaar door de po litie maar ook door het Open baar Ministerie, de rechterlijke macht, de reclasseiing en de jus titiële inlichtingen. Het materi aal zal tientallen jaren in het bestand van justitie bewaard blijven. Als blijkt dat een ver dachte onschuldig is, dan zul len de vingerafdrukken en fo to's waarschijnlijk worden ver nietigd, aldus een justitiewoord- voerder: „Maar dit moet nog wel worden geregeld in het wetsvoorstel." De nieuwe werkwijze van de po litie moet in 2008 zijn inge voerd. GPD *HEB JE. PftT Uc3<5xENP /VAAKT* VAN HEM C3E"Z<em Porj^ooPpiE door Chris Klomp GRONINGEN - De recherche in Groningen heeft in het voorjaar een ontkennende verklaring van een verdachte eigenhandig om gezet in een regelrechte bekente nis. De vervalste verklaring werd op papier gezet en aan de rechter gegeven als bewijsmid del. De advocaat van de verdach- te, G. van der Zee, spreekt van 'een schokkende zaak'. De gemanipuleex'de verklaring werd door justitie ontdekt door video-opnamen te controleren die waren gemaakt van het ver hoor. Op de band is te horen dat een verdachte een hem ten laste gelegde verkrachting telkens ontkent. Toch duikt er in zijn door de rechercheurs opgemaak te schriftelijke verklaring een duidelijke en meerdere malen uitgesproken bekentenis op, op geschreven in de eerste persoon. De recherche kreeg na de ont dekking de gelegenheid om te reageren. Zij stelt dat de ge wraakte passage 'een samenvat ting' was van wat de verdachte allemaal tijdens de verhoren heeft gezegd. De rechtbank gaat volledig voorbij aan dit excuus en stelt in het vonnis bij de rechtszaak vast dat de verkla- xing van de verdachte 'niet juist' is weergegeven. Eerder bood de voor het strafdossier verant- woordelijke officier van justitie al zijn excuses aan. De rechtbank spreekt verder over 'een ernstige schending van een goede procesoi'de', maar wil daar verder geen consequenties aan verbinden. Dit omdat uit de rest van het dossier 'niets blijkt van bewuste misleiding' en om dat het verhoor op video is opge nomen en dus controleerbaar is. De valse bekentenis woi'dt wel uit het dossier gehaald. Het Openbaar Ministerie laat weten dat er inmiddels een ge sprek is geweest met de recher che over het dossier. Wat justi tie betreft blijft het daarbij. Ambtseed „Dit is stuitend", zegt Van dei- Zee. „De vei'dachte heeft nooit iets gezegd wat ook maar in de verste verte op die bekentenis leek. Er is ineens een bekentenis die niet valt te destillex-en uit welk vei'hoor dan ook. Een rech ter gaat er in de regel blinde lings vanuit dat een op ambts eed opgemaakt proces-verbaal klopt. Als dat al niet meer kan, dan leven we in een bananenre publiek", aldus Van der Zee. Zij overlegt nog of er verdere actie moet worden ondernomen. GPD GOES, Marconistraat 28 Telefoon 0800-1536 KAATSHEUVEL, Amerikastraat 14 (Industrieterrein 'De Kets') Telefoon 0416-283282 Klik voor overige adressen en openingstijden op www.keukenkamploen.nl of bel 0800-1536. SJEiNHAIJS Model Modena 1 Een strakke, luxe keuken met veel bergruimte. Voorzien van ruime koelkast, combimagnetron, gaskookplaat, geïntegreerde vaatwasser /J7 en afzuigschouw. TlJ Keuken Kampioen SIBN4AUS 'goedkoopste ter wereld e.o.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3