Glas zorgt voor verwarming Ongenode gasten in het groen Achter het behang W 3 ONDER DE PANNEN Bescheiden designkraan Sofa Callas zweeft Ontwerp en plant zaterdag 9 december 2006 Ramen van elektrisch verwarmd glas in plaats van centrale verwar ming via ijzeren radiatoren. Of liever een design-verwar- mings-radiator gemaakt van verwarmd glas? Het kan met IQ Glas van Glas Consult uit Noorbeek. Bij verwarming denk je niet automatisch aan glas. Toch is verwarmd glas comfortabel én functioneel. In een huiska mer of een serre met verwarmd glas kun je zeer behaaglijk in een fauteuil dicht bij het raam zitten. Vaak is de raamomge- ving de koudste plek in de ka mer. Met verwarmd glas is die plek met het meeste licht en met vaak het mooiste uitzicht met een ook de warmste plek in de kamer. Maar verwarmd glas kost wel wat. Hoeveel is moeilijk te zeg gen. Hoewel de stookkosten ge ringer zijn, is verwarming via elektrisch verwarmd glas duur der dan verwarming via de tradi tionele gas- of oliegestookte ke tel en bijhorende verwarmings radiatoren. „Ik zeg altijd dat de stookkos ten geen reden moeten zijn om over te gaan op verwarmd glas", zegt Funs Fiddelers van Glas Consult uit Noorbeek, die sa men met zijn Belgische compag non Pierre Glorieux inmiddels wereldwijd in IQ Glas handelt. „Je moet verwarmd IQ Glas zien als een investering in je huis. Met dit verwarmd glas wordt je huis meer waard. Bo vendien is verwarmd glas stof vrij, storingsvrij en onder houdsvrij. Ook zie je nergens de tails van de aansluitingen op het elektriciteitsnet. Het enige dat je merkt is een zeer aangena me warmte in de hele kamer." Om zijn bewering te staven, meet hij de temperatuur in de met IQ Glas verwarmde serre achter zijn woonhuis. Die vari eert op dat moment van circa veertig graden dichtbij de ver warmde ramen tot ruim twintig in de rest van de serre. „Het kan wel iets minder", zegt Funs Fid delers en zet de thermostaat la ger. Vervolgens toont hij in zijn woonkamer een glazen radiator. „Leuk hebbedingetje voor in een designinterieur. Hij staat los op twee pootjes. Je kunt hem plaatsen waar je wilt, als er maar een stopcontact in de buurt is." Dan toont hij de ver warmde spiegel in de gang. „Erg functioneel. Die neemt geen plaats in en verwarmt onze gang." Verwarmde spiegel Het principe van IQ Glas be staat ongeveer een kwart eeuw, maar pas sinds eind jaren tach tig is het geperfectioneerd. „Wij zijn het enige bedrijf dat ver warmd glas, verwarmde spie gels en glazen radiatoren maakt. Tot nu toe is niemand er in geslaagd het te imiteren. De kennis die wij hanteren, zit nog niet in de normale glaswereld. Dan heb ik het over zaken als warmteverliesberekening en Glazen radiator: een leuk hebbedingetje voor in een designinterieur elektronica." En er is een hele brok elektronica nodig. De rol van de cv-ketel wordt ingeno men door een apart sturingskast- je met een transformator. Het verwarmd glas zelf bestaat sim pel gezegd uit dubbele ruiten. Op de binnenruit zit een flinter dunne, voor het oog onzichtbare metaalfilm waar stroom door heen gaat. Hierdoor wordt de metaallaag heet, die de warmte afgeeft aan de ruit. Op de ande re ruit is een reflecterende coa ting aangebracht, die het warm teverlies naar buiten voorkomt. De ruimte tussen beide ruiten is gevuld met kryptongas. Dat al les samen zorgt ervoor dat geen warmte naar buiten lekt. Normaal vervliegt 50 procent van de warmte via ruiten naar buiten. Dat betekent ook veel energieverlies. „Het klinkt alle maal nogal ingewikkeld, maar de kunst is om met de juiste me taallaag en coating uit te komen in dat gebied van infrarood dat stralingswarmte geeft waarmee de ruimte verwarmd kan wor den. Infrarood is de meest gezon de warmte, die net als zonne Een verwarmde spiegel is functioneel in de gang. warmte een bepaalde golflengte 'is. De lucht wordt niet ver- warmd, maar infrarood komt rechtstreeks op de huid. Het is zelfs zo dat hoe minder kleren je aan hebt, hoe aangenamer het is. Normale warmte stijgt op en daalt weer als de lucht is afge koeld. Stralingswarmte wordt zeer gelijkmatig verdeeld. Als je normaal je thermostaat op twin tig graden zet, hoef je de thermo staat bij IQ Glas slechts op ze ventien graden te zetten om het zelfde gevoel te krijgen", ver klaart Funs Fiddelers. Hij wijst er op dat glasverwar ming ook een nadeeltje heeft. „Er moet voldoende glasopper vlak zijn. Een Scandinavisch huis met kleine raampjes krijg je er niet makkelijk mee ver warmd. Niet voor niets hebben wij veel kapitaalkrachtige klan ten die in Portugal of Spanje een tweede huis hebben. Maar hier leveren we uiteraard ook. Verwarmd glas om een overdekt zwembad te verwarmen bijvoor beeld. Of voor appartementen direct aan zee. Kijk bijvoor beeld ook naar restaurant Zui derterras aan de Schelde in Ant werpen. Dat is helemaal van glas dat wij hebben geleverd. Aan de Schelde is altijd wind en de vloer van dat restaurant is ook nog eens van staal, maar je kunt daar behaaglijk aan elk raam zitten. Met ons glas maak je echte knuffelmuren." Hoewel de particuliere markt de grootste afnemer is van IQ Glas levert Glas Consult ook ver warmd glas voor bijzondere pro jecten. Wat te zeggen van een vloer van verwarmd glas in een kraan waarmee containers uit het schip worden gehaald. Of verwarmd glas in liftcabines in wintersportplaatsen in Oosten rijk. Vrieskastdeuren bij AH zijn voorzien van verwarmd glas, zodat ze niet beslaan. In operatiekamers wordt ver warmd glas gebruikt, evenals bij de bouw van ijsbrekers. Terracottaleger In China waakt IQ glas over het eeuwenoude terracottaleger in het mausoleum van keizer Jing- di, die ruim honderd jaar voor Christus leefde. Dit terracottale ger is één van de gevonden on dergrondse legers in China. Ze waren bedoeld voor overleving in het hiernamaals van de kei zer. Dit leger bestaat uit acht duizend soldaten. Omdat de tien duizenden bezoekers lichaams warmte meebrengen, was het raadzaam om er een glazen vloer overheen te leggen om te voorkomen dat het terracottale ger langzaam maar zeker ver nield wordt. De bezoekers moe ten hier overheen. Omdat er ook vocht uit de grond vrijkomt, zor gen normale glazen vloeren voor condensvorming, verwarmd glas voorkomt dat. Zo kwam Funs Fiddelers uit Noorbeek in China terecht. „Sinds die tijd be waakt slim glas het terracottale ger en zijn wij ook bekend in de wereld van de archeologie." Wiel Beijer Informatie: www.iqglas.com Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Voor het uitzoeken van be hang is niet alleen geduld nodig. Het je inbeelden hoe het er straks uitziet is net zo belang rijk. Veel vrijheid om te kiezen heb ben we niet meer. De vloeren en gordijnen staan vast. En de meu bels verhuizen mee. Ideeën heb ben we genoeg, maar de moge lijkheden zijn beperkt. Tussen de rollen in de schappen van de behangwinkel zit er niets bij. We kunnen niet anders dan bladeren door die enorme boe ken met voorbeelden. En trek daar maar gerust de tijd voor uit. Want wat je allemaal tegen komt, wil je niet weten. Er zit ten voorbeelden bij die we van ons leven niet tegen de muur wil len plakken. Al zouden de rollen gratis zijn. Toch zou ik uit pure nieuwsgie righeid wel eens willen zien hoe een pimpelpaars behang met cir kels staat. Ons niet gezien. Retro is in. Maar onze 'gedach ten gaan bij die bloemen onwil lekeurig uit naar het behang van oma. Van die bruine, druk ke motieven. Het past volstrekt niet bij onze smaak. Niet dat we tegen een bloemetjesmotief zijn, maar dan wel strak vormgege ven. Gauw omslaan dus. Boek na boek bladeren we door. Plet carnavalsdeuntje 'Weet je wat ik wel zou willen zijn? Een bloe metjesgordijn', dringt zich op. Vreselijk. Streepjes dan? Diagonaal, met of zonder reliëf, doorlopend of kruisend. Te druk. We bladeren gauw door. Vierkantjes? Of toch rondjes. Misschien kringeltjes? Leuke vormen, maar wel in de verkeerde kleur. Jammer. Een paar uur zijn we zoet. Uit eindelijk hebben we iets, maar echt overtuigd zijn we niet. Na al die mappen zien we het ge woon niet meer. Past dit nu wel bij de gordijnen of niet? Hoe zien die er ook al weer precies uit? Geen idee of dit erbij past. Dan maar met het behang naai de rest. We willen advies. En dat krijgen we. De verkoop ster van de gordijnen ziet direct wat het moet worden en heeft een goed idee. Het worden twee soorten die heel speels bij de rest passen, maar niet overheer sen. Eindelijk, we zijn er uit. Ster ker: we zien door de enthousias te verkoopster de kamer al voor ons. Er is nog één kleinigheidje. We moeten de rollen nog wel even bestellen. Laat het daar nu mis gaan. Een van de twee motieven is niet eerder te leveren dan in week 6. Dan zijn we al lang en breed verhuisd. Stad en land afgebeld, zelfs bij de leverancier aan de bel getrok ken. Maar de leveringsproble men verdwijnen er niet mee. De behangzaak biedt aan naar een alternatief te zoeken. Maar dat slaan we af. Dan later nog maar een keer plaksel aanma ken, laten we de zuchtende ver- koper weten. Wat een domper. Kunnen we straks nog niet de hele slaap kamer behangen. De verkoper kan er ook niets aan doen. We weten het. Maar het liefst zou den we hem achter het behang plakken. Een beetje designkraan kost al snel een paar honderd euro. En dat vinden ze bij Hansa Nederland behoorlijk aan de prijs voor designliefhebbers met een bescheiden budget. Daarom komt het bedrijf met Hansavantis, een kraan met pinhen- del die zowel toepasbaar is in badkamer als in keuken. Door de sobere vormgeving sluit de ki'aan aan bij iedere intei'ieur- stijl. Maar goedkoop is relatief. Voor de mengkraan moet de consument evengoed minimaal 139 euro neertellen. Informatie: www.hansa-nedeiiand.nl Heb ik het mis, of klinkt er lichte wrevel door in het mailt je van een lezer die schrijft: „Bijgaand foto's van twee planten waarvan ik me niet kan herinneren dat ik ze ooit heb geplant. Het is niet dat ik ze lelijk vind, maar hoe heten ze en komen ze in mijn tuin?" De eerste vraag is gemakkelijk te beantwoorden, te meer daar ik hem al tientallen malen in e-mail en brieven heb zien langs komen. Het betreft hier kruisbla- dige wolfsmelk, Euphorbia la- thyx-us, en Phytolacca clavigera, de karmozijnbes. Beide planten duiken vaak onge vraagd in de tuin op. En tja, hoe komen ze daar in? Zaden van planten worden op allerlei ver schillende maniei-en verspreid, vaak door de wind. Sommige planten, zoals varens en orchi deeën, hebben sporen en zaden die zo licht zijn dat ze tientallen kilometers ver door luchtsti-o- men kunnen worden vervoerd. Zo kunnen ze plotseling verschij nen op plaatsen waar ze nooit eerder hebben gestaan, orchidee ën duiken op langs pas aangeleg de rondwegen of op bouwrijp ge maakte industrieteri-einen. Hier in de buurt groeit een wespenor chis aan de voet van een linde die door de gemeente ter opvro lijking van een parkeei-terrein is geplant. Hij - de wespenorchis - ziet er niet florissant uit. Als de gemeente er geen bestrijdings middel overheen spuit dan pist er wel een hond tegenaan. Maar hij leeft. Ook varens hebben er een hand je van om op de meest onwaar schijnlijke plaatsen te verschij nen, de eikvaren kiest een oude knotwilg als groeiplaats, of de ezelsrug van een gemetselde muur en mannetjesvarens en wijfjesvarens hebben het naar hun zin in het vochtige metsel werk achter een lekkende regen pijp. Vroeger kon je het verschil tussen een pi-otestantse en een katholieke kerk soms zien aan de groei van varens in het met selwerk. Protestantse kei-ken werden minder di-uk bezocht en spaarza mer verwarmd dan katholieke, hun muren waren vochtiger en varens hadden het daardoor be ter naar hun zin. Maar nu zijn de groeiomstandigheden bij bei de gezindten gelijk. Wind is ook de verspreider van zaden die een pluis of een para chute als vervoermiddel geko zen hebben. Het zaadje van een paardenbloem zweeft kilome- ters ver, tot chagrijn van de meeste tuiniers, en de pluizen van een populier kunnen zich als stuifsneeuw ver van de boom ophopen. Ook het pluizige zaad van wilgen en wilgenroosjes kan ver weg waaien. En veel planten worden door mensen en dieren verspreid. Menselijke wildpoe- pers zorgen ervoor dat tomaten en appelbomen op de meest on waarschijnlijke plaatsen ont spruiten, wie het ongeluk heeft om te tuinieren langs de route van de Nijmeegse Vierdaagse kan daarover meepraten. Vogels zijn ook notoire wildpoe- pers, zij zorgen ervoor dat de vle zige vruchtjes van taxus, braam, framboos en roos worden ver spreid. Het omhulsel van de za den verteert in het maagdarmka naal van de vogel maar de zaden passeren ongehinderd en ontkie men tussen uw terrajstegels, uw floxen of op andere plaatsen waar u ze juist niet liebben wilt. Zo zal ook de karmozijnbes in de tuin van mijn correspondent verschenen zijn. En de kruisbladige wolfsmelk? De zaden van deze plant lijken op kappertjes, maar worden van wege hun giftigheid doormens noch dier gegeten. In de Middel eeuwen werden ze als purgeer middel gebruikt. Als de zaden rijp zijn springen de kappertjes met een zacht knetterend geluid open en valt het zaad eruit, vlak naast de plant. De kruisblad- wolfsmelk is dan ook niet naai de tuin van mijn e-mailer ge bracht, hij was er al. Het zaad van de kruisbladige wolfsmelk behoudt eeuwenlang zijn kiem- kracht. Het sluimert in de grond, totdat het door spitten, sing van degene die deze onver- woelen of harken aan de opper- wachte bevalling zelf heeft inge- vlakte wordt gebracht. leid. Dan pas ontkiemt het, tot verras- Romke van de Kaa Euphorbia lathyrus, de kruisbladige wolfsmelk. foto GPD Door de bescheiden, aluminium gepolijste pootjes van Callas lijkt de sofa enigszins te zweven. Dat luchtige beeld heeft ontwerper Roderick Vos nog eens willen versterken met een brede, gestikte rand. Daardoor is ook een opvallend lijnenspel ontstaan. Callas maakt deel uit van de collectie van Label en is vanaf 3.264 euro leverbaar in verschillende leersoorten. Wroeten in de grond is er na een paar nachtjes vorst (als die ten minste nog komt) niet meer bij Het is dan pok een beetje vreemd dat uitgeverij Terra nu met een boek komt over het aanleggen van de tuin. Maar papier is geduldig. Wie nu op basis van het boek 'Ontwerp Plant' van Meredith Kirton plannen maakt, kan ze in het voorjaar uitvoeren. In het boek worden twintig tuinstijlen behandeld: van wild en na tuurlijk tot mediterraan en minimalistisch. En dat alles in de prettige stijl van Kirton, die eerder te vinden was in het alleraardigste 'Spit Snoei'. Het boek kost 22,50 eui-o. ISBN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31