PZC Uitzicht geeft leefruimte Sfeerhaard heeft geen schoorsteen W3 Nieuwbouw in Zandstraat Kedactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 9 december 2006 IQ Glas houdt huizen warm Vario Flame maakt levensecht vuur met LED-lampjes. Een hout- of gashaard is niet voor iedereen weggelegd. En de gelhaard schijnt z'n langste tijd gehad te hebben. Nieuwkomer in de wereld van het imitatievuur is een haard die brandt op bio-ethanol. Zonder rookkanaal, maar met een 'vlambeeld dal bijna niet te onderscheiden is van een gashaard Een beetje in de vlammen staren en wegdromen bij een knetterend houtvuurtje. Het is synoniem voor sfeer, voor korte dagen met gebrek aan zonlicht. Maar het is niet voor ie dereen weggelegd. Want lang niet alle woningen zijn uitgerust met een rookkanaal dat nodig is om de gassen die bij verbran ding ontstaan af te voeren. En is wel een rookkanaal aanwezig, dan nog zijn de mogelijk heden beperkt. Want een sfeervolle haard in bijvoorbeeld de slaapkamer is lang niet altijd zonder hakken of breken moge lijk. Oplossing zijn de zogenaamde sfeer- of imitatiehaarden. Exem plaren waarvoor geen rookkanaal nodig is en waarvoor de slo pershamer in de kast kan blijven. Met dank aan verschillende woonprogramma's is vooral de gelhaard bekend. Het principe is simpel: in een levensechte lijst worden potten pastagel op al coholbasis (vanaf 7,50 euro) geplaatst die ruim twee uur bran den. Verschuilen die zich ook nog eens achter keramische houtblok ken, dan is de gelijkenis met een knapperend haardvuur aller aardigst. En het haardvuur doven? Dat kan door simpelweg een deksel op het potje te plaatsen. Geen gedoe met houtstam metjes, roet en afval. Ander praktisch voordeel is bovendien dat de haarden overal geplaatst kunnen worden. Veiligheid Volgens De Kachelaer, een bedrijf in Gouda dat gespeciali seerd is gelhaarden, is de brandstof beslist veilig. De potten ro ken niet, er komen geen hinderlijke luchtjes vrij en ze zouden ook nog eens milieuvriendelijk zijn. Toch zijn de gelhaarden volgens Rob Eradus van Ruby Decor in Broek op Langedijk op hun retour. De reden daarvoor ligt in de vele verschillende gels die verkrijgbaar zijn. „In verband met de veiligheid is de brandstof ingedikt. Sommige bindmid delen veroorzaken wel degelijk rook- of roetvorming." Hoewel het bedrijf de haarden nog steeds in het assortiment heeft, zet Ruby Decor sinds kort in op een ander nieuwtje: een haard die brandt op bio-ethanol. Speciaal daarvoor brengt het bedrijf vanaf september de Bio Flame-brander op de markt (verkrijgbaar vanaf 450 euro). Vol gens Eradus is dat een combinatie van een open haard zonder rookkanaal met een keramische brander die brandt op bio-et hanol. Doordat het keramische materiaal de vloeistof opneemt is de veiligheid gewaarborgd. Bio-ethanol is een zogenaamde biobrandstof die is gewonnen uit plantaardig materiaal. Om het milieu te sparen wordt de brandstof onder andere toegevoegd aan benzine. In Zweden bijvoorbeeld bevat alle benzine vijf procent bio-ethanol en van af 2007 wordt ook in Nederland de benzine vermengd met deze biobrandstof. Haarden die branden op bio-ethanol evenaren volgens Eradus de sfeer van een gashaard. Voordeel is bovendien dat geen vuile gassen, rook of roet in het interieur komen. Ruby Decor is overigens niet het eerste be drijf dat gebruik maakt van een milieuvriendelijke brandstof. Het bedrijf Safretti uit Haaksbergen levert sinds vorig jaar van 1250 euro sfeerhaarden die op bio-alcohol werken. Het na deel is wel dat de geur daarvan in het interieur blijft hangen. Vlammenspel Dat nadeel kleeft dan weer niet aan het wellicht nog bekend ste alternatief voor de open haard: de elektrische haard. Die zijn er in allerlei soorten en maten, van extreem modern tot klassiek. Belangrijkste nadeel daarvan is dat het vlammenspel in de meeste gevallen behoorlijk kunstmatig oogt, ook al is een imita tie houtblok toegevoegd. Met de zogenaamde Vario Flame hoopt producent DRU met dat euvel afgerekend te hebben. Daarvoor is gebruik gemaakt van led-verlichting waarvan verschillende kleuren echte vlam men moeten benaderen. Vanaf 1175 euro zijn vier modellen ver krijgbaar die in enkele minuten tijd geplaatst kunnen worden. Daarvoor is alleen een geaard stopcontact nodig. Paul Geerts Informatie: www.rubydecor.nl.www.dru.nl, www.kachelaer.nl,www.safretti.nl De Bio Flame Trento brandt op bio-ethanol. foto's GPI) Bewoners van de nieuwbouwwijk in Zandstraat hebben vanuit de kamer uitzicht op het polderlandschap. foto's Peter Nicolai De rubriek De Voordeur verschijnt deze week niet. park in Philippine", aldus Mar tin Buter. Een klein jaar nadat er groen licht voor de nieuwbouwplan- nen was gegeven, besloot Het Nieuwbouwhuis het over een an dere boeg te gooien. De twee-on- der-één-kapwoningen werden er uit gehaald en - vooral gelet op de vraag van potentiële ko pers - omgezet in drie vrije ka vels. Dat bleek een juiste zet. De omgezette kavels waren in een mum-van tijd verkocht. Ondanks dit succes betreurt Martin Buter het nog steeds dat het met de twee-onder-één-kap pers niet lukt. Want daarmee werd vooral gemikt op gezinnen met jonge kinderen. En hoewel de vrees van opheffing van basis school 't Zand niet bewaarheid werd, had volgens hem de komst van die doelgroep zonder twijfel een bijdrage geleverd aan een nog gezonder voortbe staan van de school. „Bovendien moet je niet vergeten dat aan was van jonge mensen ook weer leidt tot meer kansen om nieuw bouw te plegen in kleinere ker nen. Ook wijzelf hebben er dus een belang bij", legt hij uit. De nieuwe woningen in Zand straat liggen aan de Lepehof, vernoemd naar een boerderij die er enkele honderden jaren gele den moet hebben gestaan. De ka velgrootte varieert van dik vier honderd vierkante meter tot ruim zevenhonderd vierkante meter. Er komen uitsluitend se- mi-bungalows. Pionieren Het huis van Edith en Peter von Hout is het eerste dat de komen de maanden helemaal klaar is. Zij zien de verhuizing met veel plezier tegemoet. De bouw van de overige woningen moet nog beginnen. Daardoor is het voor de familie Von Hout nog onge veer een jaar pionieren in hun nieuwe wijk. Tegen die tijd staat alles zo onge veer overeind, is de verwachting van Martin Buter. Want één huis is bijna klaar, van een ande re woning is de fundering ge reed, terwijl zeven andere eige naren hun bouwvergunning bin nen hebben. De totstandkoming van het nieu we wijkje in Zandstraat is een kwestie van de zeer lange adem geworden. En dan niet in het minst doordat direct omwonen den bezwaren tegen de bouw plannen opwierpen. Niettemin benadrukt Carlo van Nieulande vanuit zijn functie als voorzitter van de wijkvereni- ging dat de bewoners van de Le pehof van harte welkom zijn in Zandstraat. „Want ook al is het een wijdopenstaande deur: hoe meer zielen, hoe meer vreugd na tuurlijk." René van Stee In de telefoongids valt Zandstraat onder Sas van Gent. En dit terwijl de kleine 350 zielen tellende buurtschap toch als een volwaardige kern in de gemeente Temeuzen te boek staat. Dat is trouwens terecht. Winkels of cafés zijn er al decennialang niet meer, maar Zandstraat heeft wel een basisschool én een katholieke kerk waar nog iedere zondag diensten worden gehouden. En ze houden er ook wel van een feestje. Niet voor niets telt wijk vereniging De Straete dan ook dik driehonderd leden. Wijkcentrum De Straete be paalt samen met de school en het kerkje voor een groot deel de leefbaarheid en het leefgenot in Zandstraat. Ze ker weten doet hij het niet, maar voorzitter Carlo van Nieu lande van de wijkvereniging ver moedt dat de aanwezigheid van dergelijke voorzieningen ook in woners van buitenaf trekt. De feiten lijken hem gelijk te ge ven. Want de kopers van de ka vels in het nieuwbouwproject aan de zuidzijde van Zandstraat en ten westen van de Sint Jan straat komen uit plaatsen zoals Middelburg, Axel, Sluiskil, Sas van Gent, Temeuzen. „En er is natuurlijk meer. Want hier heb je nog de rust en ruimte die je ergens anders niet of nauwelijks meer vindt", aldus Van Nieulan de. Edith en Peter von Hout uit Sluiskil bevestigen die woorden volmondig. De belangrijkste re den om van hun huidige woon plaats naar Zandstraat te ver huizen is het - blijvende - vrije uitzicht in de polder. „Dat is al tijd onze droom geweest. En die maken we nu dus waar. In Sluis kil hadden we ook een vrij staand huis, maar niet met het uitzicht zoals in Zandstraat. Bo vendien ligt onze nieuwe wo ning aan een verkeersluwe straat. Ook dat is natuurlijk een groot pluspunt", vertelt Edith von Hout. Zij voegt er aan toe dat de aan wezigheid van een school in hun nieuwe woonplaats allerminst belangrijk was, omdat de kinde ren al de deur uit zijn. Maar zij kan zich goed voorstellen dat ouders van jonge kinderen dit wel als voorwaarde stellen om naar een kleine kern zoals Zand straat te verhuizen. Historie De historie van het nieuwbouw- wijkje in Zandstraat gaat dik twintig jaar terug. Toen waren er al plannen om in totaal dertig woningen te bouwen. Daarvan werd in een later stadium afge zien. In 2000 kwam er eindelijk groen licht. Ook waren er al overeen komsten met kopers gesloten. De provincie floot de toenmali ge gemeente Sas van Gent te rug. Onder meer naar aanlei ding van bezwaren van een om wonende besloten Gedeputeer- De schooldirectie in de nieuwe wijk hoopt op jonge gezinnen met kinderen. De basisschool is met de kerk en het dorpshuis een van de trekpliistérs van de wijk. de Staten om geen medewerking te verlenen aan een versnelde procedure om de bouw van zes tien woningen mogelijk te ma ken. Reden: de urgentie was niet aangetoond. Dit tot afgrijzen van zowel de Sasse gemeentebe stuurders als kopers, want op de helft van de woningen liepen al opties. Ook basisschool 't Zand trok in dertijd aan de bel. Opheffing dreigde omdat er in 2001 min der dan de 23 benodigde leerlin gen zouden zijn. Daarom vestig de de schooldirectie in de nieu we wijk. haar hoop op jonge ge zinnen met kinderen, zodat het probleem zou worden opgelost. Uiteindelijk bleek er veel onrust om niets te zijn. Want 't Zand kwani toch niet in de knel en bloeit zestien jaar later nog steeds volop. Begin 2005 kwam dan toch de felbegeerde toestemming voor het wijkje in Zandstraat. En ook dit ging niet zonder slag of stoot. Bezwaarmakers vreesden onder meer dat de nieuwe ont sluiting op de Zandstraat (ter verduidelijking: de straat zelf dus) te dicht op de aansluiting van de Westenrijkweg zou ko men te liggen. Ook bleek er angst voor gevaarlijke situaties als gevolg van landbouwverkeer Peter von Hout en zijn vrouw zijn de eerste bewoners van de nieuw bouwwijk. van en naar die weg. Een aantal mensen dat ten zuiden van de Zandstraat woont, wees op het risico van wateroverlast, omdat een greppel en een sloot zouden worden gedempt. Op de plaats van de greppel is echter een drai nageleiding aangelegd, terwijl in de gedempte sloot een hemel- waterafvoerleiding is aange legd. De gemeente Terneuzen stelde toen dat deze voorzienin gen een goede afvoer van regen en oppervlaktewater waarbor gen. Ook het feit dat er een wa terberging is aangelegd in de vorm van een verlaagde groen strook aan de oostzijde van het plan, was voldoende aanleiding om deze bezwaren naar de prul lenbak te verwijzen. Net zoals dit gebeurde met individuele in spraakreacties met betrekking tot aantasting van privacy en overlast door de komst van de nieuwe woningen. Het definitieve plan ging uit van acht huizen op vrije kavels en zes twee-onder-één-kapwo- ningen. De acht vrije kavels wa ren al redelijk snel weg, maar de verkoop van de overige wonin gen verliep allerminst soepel. Volgens Martin Buter van Het Nieuwbouwhuis, makelaar in nieuwe huizen, was dit niet hele maal onlogisch. „Want veel belangstellenden wa ren door het lange wachten afge haakt of hadden in de tussentijd ergens anders een woning gevon den. Een belangrijke concurrent was bijvoorbeeld het Kanaal-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29