PZC Straks worden op Walcheren geen kinderen meer geboren Goes is gewoon te ver weg Twaalfhonderd bevallingen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie pzc. n I Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 9 december 2006 Zwarte cowboys in New York Stel je nou eens voor, zegt Lia- zeventig.De hartslag van de baby is Marieke Snoep, Hilda Hament, Judith Het komt zelfs voor dat de verloskun- tjes heel belangt ne Geselle dat ik naar Goes wat sne^- »-^et *s toc^ een meid hè, als van Dierendonck en Hannelies de Pun- dige niet op tijd kan zijn. „Soms is het dag heen-en-we barl ppmoptpn Voripp wppk is zp die nu al zo hoog is", lacht Snoep. „Of dert hebben samen een verloskundi- kindje al geboren. Dan begeleid je lijk. Er zullen v« foto's lex de Meester Thuisbevallen in Zeeland Stel je nou eens voor, zegt Lia ne Geselle, dat ik naar Goes had gemoeten. Vorige week is ze bevallen van haar zoon Tim. „Ik moet er niet aan denken. Met weeën over de A58... Dan ben je toch al snel twintig of vijfentwin tig minuten onderweg. Toen de weeën om de drie minuten kwa men, zei de verloskundige: ga maar rustig naar het ziekenhuis. Dat hebben we gedaan, we had den zelfs nog tijd om de auto te parkeren." Tim is in het zieken huis geboren. Twee uur later wa ren ze samen thuis. Het is maandagochtend. Verlos kundige Marieke Snoep ont vangt een ware stoet aan zwangere vrouwen op het spreekuur in de prak tijk in Vlissingen. „Hij is heel druk", zegt Nathalie Narloch. Snoep neemt haar bloeddruk op. „Prachtig, 105 over 65. Heb je urine meegenomen? Nee? Dat mag in principe iedere keer, hoor." Ze voelt aan de buik. „Volgens mij zijn dit de billen, hier bovenin, zo'n harde bobbel. Soms steken ze er echt helemaal uit. En hier zit het hoofdje. De baby ligt hartstikke net jes." Ze zet een apparaat op de buik. Geruis en geklop: het hartje. „Prach tig, luid en duidelijk aanwezig." Nog even op de weegschaal, bloed prikken voor het ijzergehalte, en klaar. „Ik wil graag thuis bevallen", zegt Nathalie na de controle. „Veilig in mijn eigen vertrouwde omgeving. Het is belache lijk dat ze je willen verplichten om naar Goes te gaan. Iedereen moet zelf kunnen kiezen. Nu kan ik nog thuis bevallen, maar hoe gaat het straks met de tweede?" „Eigenlijk is je buik er helemaal klaar voor", zegt Snoep tegen een volgende zwangere vrouw. Die heeft kwaaltjes. „Ik houd veel vocht vast en ik heb tin telingen in mijn rechterhand." Een polsbeschermer voor het skeeleren om doen tijdens het slapen kan helpen, legt Snoep uit. „Dan blijft je hand in de goede houding staan. En dat vocht is allemaal niet zo erg, als je bloed druk maar goed blijft." Ze pompt de armband op. „Prachtig, honderd over zeventig.De hartslag van de baby is wat snel. „Het is toch een meid hè, als die nu al zo hoog is", lacht Snoep. „Of het is een jongen met pit." Ze voelt. „Netjes ingedaald, een mooi buikje heb je." Het is een beetje een baker praatje, dat meisjes een snellere hart slag hebben, verklapt ze als de vrouw weg is. „Maar van alle fabeltjes die er zijn, geloof ik nog het meeste in deze. En het is ook leuk om te vertellen." Aan de balie meldt zich een jong meis je. Ze wil een afspraak maken. „Hoe veel weken ben je zwanger", vraagt Snoep. „Zestien", zegt het meisje. Ja, ze is al bij de huisarts geweest, er is al een echo gemaakt. Volgende week komt ze voor het eerst op controle. „Eigenlijk moet dat als je acht weken zwanger bent", vertelt Snoep. „Nu is het te laat voor allerlei onderzoeken." Ze haalt de volgende uit de wachtka mer. De vrouw is het helemaal zat. „Het lijkt wel of het kind gestrekt in me zit", zegt ze. En ze moet nog zeker dertien weken. Ook zij wil haar baby graag thuis krijgen. „Ik denk dat het een verarming is als je verplicht wordt om in het ziekenhuis te beval len. Ik heb het bij de eerste als zeer prettig ervaren. In mijn achterhoofd wist ik dat ik zo in het ziekenhuis kan zijn als er iets gebeurde." Marieke Snoep, Hilda Hament, Judith van Dierendonck en Hannelies de Pun- dert hebben samen een verloskundi genpraktijk in Vlissingen. Om en om hebben ze een dag spreekuur en 24-uursdienst. Snoep: „Er zijn nach ten dat je slaapt, maar meestal is er wel iets." Dat blijkt. Hament heeft die nacht nauwelijks geslapen. Om half twee belde een moeder. Thuis consta teerde de verloskundige dat het niet goed ging met de baby. Na een zenuw slopende bevalling kwam er, in het zie- Het komt zelfs voor dat de verloskun dige niet op tijd kan zijn. „Soms is het kindje al geboren. Dan begeleid je mensen over de telefoon. Het belang rijkste is dat ze het kindje na de ge boorte goed afdekken. Anders moet een verder perfect gezonde baby als nog de couveuse in." De vier Vlissingse verloskundigen en hun drie Middelburgse collega's ma ken zich zorgen. De ziekenhuizen in Goes en Vlissingen willen samenwer ken. Als de kinderartsen en de gynae- kenhuis, toch een blakend kind ter we reld. Een bevalling is onvoorspelbaar, vertelt Hament, zittend aan de eetka mertafel bij Liane Geselle. „Op het moment dat de vliezen breken, wordt een vrouw een ongeleid projectiel." Liane's zoon Tim is geen uitzonde ring. Er zijn meer kinderen die er vaart achter zetten, vooral als de moe der al meer kinderen heeft gekregen. De vrouwen van de Vlissingse verloskundigenpraktijk (vanaf linksboven met de klok mee): Judith Weyland (assistente), Marieke Snoep, Hilda Hament, Han nelies de Pundert en Judith van Dierendonck. cologen voortaan in Goes werken, be valt er straks geen vrouw meer op Wal cheren, voorspelt Hament. „Er wor den straks geen Vlissingers meer gebo ren", vreest Liane Geselle. „Want je moet je kind aangeven in Goes als het daar geboren wordt. Op deze manier gaan we gewoon terug in de tijd. We leven in een land waar alles mogelijk is, terwijl de medische voorzieningen steeds verder afbrokkelen. De twee grootste steden van Zeeland liggen op Walcheren!" Bruggen Goes is gewoon te ver weg, vinden de verloskundigen. „Vanuit Vlissingen of Middelburg gaat het net, maar dat moet je eens vanuit Domburg probe ren, vooral in de zomer. De bruggen gaan dan wel dicht als de ambulance eraan komt, maar een ambulance heeft geen vleugels. De nadruk in de discussie ligt nu op thuisbevallingen, maar het effect van die samenwerking is veel groter. Ook in het ziekenhuis in Vlissingen worden straks geen kinde ren meer geboren." Hilda Hament denkt hardop. De samenwerking zal grote gevolgen hebben, denkt ze. Voor de vaders en voor de broertjes en zus jes die op visite naar Goes moeten, voor de kinderen die te vroeg worden geboren en die in het ziekenhuis moe ten blijven. En voor hun moeders. „Borstvoeding is juist bij prematuur- tjes heel belangrijk. Een paar keer per dag heen-en-weer rijden is niet moge lijk. Er zullen veel meer vrouwen wor den opgenomen." Klossen Hilda Hament bezoekt vandaag vrou wen die net bevallen zijn, of wouwen van wie de weeën net op gang zijn ge komen. Zoals Irene Carroll. Eigenlijk moest ze gewoon naar het spreekuur, maar daar kwam ze niet opdagen. Het is zover, denkt ze. De baby komt er aan. Als Hament bij haar thuis binnen stapt, loopt Irene nog rond. Hament gaat met haar naar boven, de kinder wagen staat alvast in de kamer. „Heb je een bed op klossen?", waagt de ver loskundige. Nee hoor, zegt Irene. „Ik beval in het ziekenhuis." En dat is vanaf de wijk Papegaaienburg al ver genoeg, vindt ze. „Het moet gewoon mogelijk blijven om hier in het zieken huis te bevallen." Hament besluit Irene Carroll een beet je op gang te helpen. „Het moet wel opschieten", zegt Irene. „Nog elf uur, dan is het vijf december." Met de af spraak dat ze over een paar uur weer belt, stapt de verloskundige de deur uit. „Dat stukje service kunnen we straks niet meer bieden. Als iemand nu belt met de mededeling dat haar bed vol met bloed ligt, dan zeg ik dat ik wel even langs kom. Straks wordt het: kom maar naar Goes. Ik wees dat ik in de toekomst door mensen in een moeilijke positie gebracht word, door wouwen die echt thuis willen beval len. En de bevalling op zich kan wel goed gaan, maar wat als zo'n vrouw een nabloeding krijgt? Dat zijn de za ken waar we het bangst voor zijn." Thuisbevallen nog mogelijk: -Tholen - Reimerswaal - Goes en omgeving - Zak van Zuid-Beveland -Walcheren Thuisbevallen niet mogelijk: - Noord-Beveland - Schouwen-Duiveland (alleen Bruinisse wel) - Zeeuws-Vlaanderen (er zijn nog wel enkele verlossende huisartsen in de omgeving vanTerneuzen) In de toekomst zullen vrouwen sneller naar het ziekenhuis worden gestuurd. „Als het dan nog een dag duurt, moet ze misschien wel weer naar huis", zegt Hament. „Of ze besluiten om de bevalling in te leiden. Het aantal medi sche indicaties zal daardoor toene men." Aan het eind van de middag belt ze met Irene Carroll. „Rond de ze ven minuten? Dat is dus nog niet het echte werk." Ze spreken af dat ze weer even belt voordat ze de dienst overdraagt aan Marieke Snoep. Die nacht ervaart Irene Carroll het voordeel van verloskundige hulp in de buurt. Iets voor half vier belt ze Snoep. Die komt tien minuten later aan. „Het hoofdje kwam er al uit", ver telt Irene een dag later. „De verloskun dige was net op tijd. Een paar minu ten later is onze dochter Siobhan gebo ren. Het is een bankbevalling gewor den." Op 5 december. Nadia Berkelder Op Walcheren worden de laatste jaren ongeveer twaalfhonderd kinde ren per jaar geboren. Daarvan zijn ongeveer duizend kinderen Middelburger of Vlissinger. Tweehonderd kinderen komen uit de gemeente Veere. Gemiddeld bevalt tussen de 25 en 30 procent van de vrouwen thuis. Dat zijn dus driehonderd tot driehonderdzestig vrouwen. Iets minder dan een kwart bevalt poliklinisch in het ziekenhuis, onder begeleiding van een verloskundige. De rest van de vrouwen heeft een medische indicatie. Die bevalt in het ziekenhuis onder begeleiding van een gynaecoloog.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23