2008 Zeeuwse zonnecellen in PZC Elk sprietje moet zichtbaar blijven Harte met kerstspel 'Oh Maria, het is een neger' op de planken Bijzondere collecties bij veilinghuizen delta bouwt samen met ECN proeffabriek in Alkmaar Koor zingt samen met herenigde Feenbrothers zaterdag 9 december 2006 Boete voor onbevoegd schenken MIDDELBURG - Een 39-jarige inwoner van Tholen heeft zonder horecavergunning alcohol in een plaatselijk club gebouw voor watersporters verkocht. Daarvoor werd de uitbater gisteren in Middelburg ter verantwoording geroe pen. De verdachte kwam niet opdagen en werd door de econo mische politierechter J. Begheyn voor twee overtredingen van de Drank- en Horecawet bij verstek veroordeeld tot 1760 euro boete. Het clubgebouw werd later dit jaar geslo ten, omdat de Tholenaar nog steeds niet over de vereiste horecavergunning beschikte. De uitbater werd twee keer in juni verbaliseerd. Hij had tegen de politierechter ver klaard dat hij wist dat het niet mocht, maar het risico wil de nemen. Benzinedief krijgt werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 21-jarige inwoner van Kamperland voor diefstal van benzine en het stelen van een televisie conform de eis 120 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. In de strafmaat werd ook nog het bezit van een start-alarmre- volver meegenomen. De verdachte nam 13 juni in Kamper land de televisie bij zijn ouders weg. De man tankte in maart en april bij tankstations in Kloetinge en Goes zon der te betalen. Autohandelaar bepleit onschuld MIDDELBURG - De economische politierechter J. Beg heyn veroordeelde gisteren Sturm Auto B. V. tot 1650 eu ro boete, waarvan 650 euro voorwaardelijk. Een chauf feur van de autohandelaar reed vorig jaar 23 december in een vrachtauto met aanhanger, die te zwaar beladen was, over de A58 in Reimerswaal. Op de aanhangwagen ston den twee auto's van het merk mercedes. Daarmee was de aanhangwagen met 1700 kilo te zwaarbeladen. De autohandelaar zei gisteren dat de chauffeur instruc ties had meegekregen, maar die aan zijn laars had gelapt. „Hij had slechts één mercedes mogen meenemen. Officier van Justitie J. Zondervan eiste 1650 euro boete. De autohandelaar overweegt tegen de uitspraak van de politierechter bij het gerechtshof in Den Haag in hoger be roep te gaan. In kanaal dumpen flets bestraft MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Sluiskil had 21 augustus uit frustratie zijn fiets in het Kanaal van Ter- neuzen naar Gent gedumpt. Daarmee had de man een mi lieuovertreding begaan. De economische politierechter J. Begheyn legde gisteren verdachte 150 euro boete op. De man wilde 21 augustus onder een slagboom van de Sluiskilse brug doorschuiven, maar raakte verstrikt. Zijn ketting ging daarbij stuk, waarna de Sluiskillenaar uit kwaadheid zijn fiets in het water gooide. Verdachte heeft inmiddels een fors strafblad opgebouwd. Een boete zag officier van justitie J. Zondervan vanwege de financiële problemen niet zitten. De officier eiste drie dagen gevangenisstraf. De politierechter hield het op de boete. „Als hij de boete niet betaalt, wordt het alsnog drie dagen zitten", motiveerde de politierechter zijn beslis sing. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Zowel het Zeeuws Veilinghuis als Het Mid delburgs Veilinghuis brengt vol- gende week bijzondere collec ties onder de hamer. Bij het Zeeuws Veilinghuis wordt zeldzaam Zeeuws zilver aangeboden. Het gaat om een deel van de zogenoemde collec tie-De Bree. J. de Bree geldt als een autoriteit op het gebied van Zeeuws zilver en streeksiera- den. Zijn boeken daarover wor den beschouwd als standaard werken. De stukken die worden geveild door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het i: s een opval lende muzikale combinatie. Het Zeeuws Byzantijns koor Sréten- le treedt vanavond in Vlissingen °P met de Feenbrothers, die v»or het eerst sinds lange tijd weer samen spelen. Srétenje, dat onder leiding staat van Emilia Tabachnik-Li, zingt Bussisch-orthodoxe muziek. De Jdt Middelburg afkomstige Feen brothers - Clemens (bas), Paul taofoon), Matthijs (drums) en Mark (piano) van der Feen - is bekend geworden als jazzkwar tet. Het idee voor samenwerking 's ontstaan doordat leden van bel koor Matthijs van der Feen dateren uit het eind van de acht tiende eeuw. De verzameling om vat onder meer zes couverts ge maakt door de befaamde zil versmid Phillipus Prié, enkele loddereindoosjes, een schelpvor mige snuifdoos, een bonbon doos, een set vorken waarvan de bijpassende lepels zich in het Zeeuws Museum bevinden en een uiterst zeldzame set kleine zilveren broekstukken uit 1797. De veiling omvat verder onder meer een uitgebreide collectie zilveren breipenhouders uit de achttiende en negentiende eeuw (zes jaar geleden tentoongesteld in museum De Schotse Huizen in Veere), een stel zilveren pij- kenden. Bovendien bleek dat Paul van der Feen een grote fan is van de Noorse saxofonist Jan Garbarek. Die heeft met het Hil- liard Ensemble laten horen dat middeleeuwse a capella liederen zich laten verenigen met jazzim provisaties. Dat bracht Srétenje op het idee te kijken of een ver gelijkbare combinatie mogelijk is. Het koor en de broers treden overigens vooral afzonderlijk op. Wel speelt Paul van der Feen saxofoon bij een van de lie- pencomfoors uit 1818 en een zil veren theedoos uit 1796, ge maakt door Jan Cornelis van He- rnert. Sieraden Het Middelburgs Veilinghuis biedt diverse fraaie Zeeuwse sie raden aan, zoals twee antieke fi ligram gouden mutsbellen bezet met pareltjes en gx-anaat, een gouden voorhoofdsnaald en een bloedkoralen collier met een fili gram gouden slot. Onder de bij zonderheden van de veiling zijn verder het schilderij Zeilsche pen in woelig water op de Schel de van J.F. Schütz en Het troost woord van Theodore Gerard. De- deren van het koor. Bovendien zingt Srétenje als afsluiting Stil le nacht in vier talen (Neder lands, Engels, Duits en Rus sisch), begeleid door de Feen brothers. Wat de Feenbrothers precies gaan doen, bepalen ze pas als ze vanmiddag bij elkaar komen. „Het zal wel een geïmproviseer de mix van jazz en klassiek wor den", zegt Paul van der Feen. De broers zijn graag ingegaan op de uitnodiging van het koor. ze brengen naar verwachting elk tussen de 15.000 en 20.000 euro op. De veiling van het Zeeuws Vei linghuis aan de Herengracht in Middelburg is woensdag 13 de cember vanaf 19.00 uur en don derdag 14 december vanaf 13.30 en 19.00 uur. De kijkdagen zijn vandaag (10-16 uur), maandag (10-18 uur), dinsdag (10-20 uur), woensdag (10-18 uur) en donderdag (10-12 uur). De veiling van Het Middelburgs Veilinghuis is dinsdag 12 decem ber vanaf 14.00 uur in de Stads schouwburg in Middelburg. De kijkdagen zijn maandag (15-20 uur) en dinsdag (10-11.30 uur). „We zijn toch allemaal echte fans van klassieke muziek. Ik heb zo het vermoeden dat het vanavond heel leuk wordt." De broers hebben al geruime tijd niet samen opgetreden, als gevolg van hun vele, uiteenlo pende bezigheden. „Dit concert is dus The return of the Feen brothers", zegt Paul van der Feen. Voor begin volgend jaar staat al een concert in Desafina- do in Middelburg op het pro gramma. Dan zal ook Clemens van der Feen, die vanavond wordt vervangen door een ande re contrabassist, erbij zijn. Concert: Zeeuws Byzantijns koor Srétenje en de Feenbrothers, van avond in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. Aanvang: 20.00 uur. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Han van Ha gen geldt als een van de grote meesters van de etskunst. Een overzicht van zijn werk is on langs in boekvorm verschenen. Bovendien worden, verspreid over het land, min of meer gelijk tijdig tien tentoonstellingen aan hem gewijd. Een daarvan is nu in Galerie T in Middelburg. In de galerie zijn tientallen voor beelden van zijn etskunst sinds begin jaren zeventig te zien, wat een indrukwekkend geheel ople vert. Het begeleidende boek biedt bovendien een helder in zicht in zijn werkwijze en de ont wikkeling die hij heeft doorge maakt. Van Hagen (Voorburg, 1944) be gon in 1970 met etsen op de kunstacademie in Den Haag, on der invloed van Dirk van Gel der. Voordien was hij vooral be zig met lithografie, maar daar stopte hij mee. „De etsnaald te kent nu eenmaal in was fijner dan het kleinste pennetje op lit hosteen." In 1975 werd Van Hagen ge vraagd deel uit te maken van een groep grafici die het aller hoogste niveau wilde nastreven. Dit gezelschap richtte in 1984 de befaamde Haagse Etsclub op. De etser, die in Drenthe woont, is vooral bekend geworden door zijn weergave van 'grassen' en andere begroeiingen. Daarbij maakt hij vaak gebruik van een lage horizon, waardoor de plan ten bijna monumentaal overko men. Van Hagen vindt het belangrijk dat elk sprietje in de kluwen Sunergy, ECN en Deutsche So lar nemen een jaar de tijd voor het xxittesten in de proeffabriek. Boerma: „Volgend jaar moeten alle kinderziektes uit het proces zijn gehaald. Na het testen is het de bedoeling om in 2008 in Zeeland een 'echte' fabriek te bouwen." Blauwe kleur Plet silicium wordt aangevoerd en in Zeeland worden er plak ken van gemaakt. Die gaan ver volgens naar een fabriek waar ze een nabehandeling krijgen. „Daar vinden ver-schillende be handelingen plaats. Zo wordt er een reeks aan contacten op aan gebracht waardoor de cel stroom kan opwekken. Ook krij gen de zonnecellen een speciale coating, waardoor die opvallen de blauwe kleur ontstaat. We staan op het punt om een fa briek over te nemen die dat kan. Dat bedrijf staat niet in Zee land." De zonnepanelen worden in een lagelonenland ingekapseld in glas. „Dat is relatief eenvoudig handwerk. Het is te duur om dat in Nederland te doen", zegt Boerma. De kant-en-klare panelen ko men terug in Nederland en wor den hier verkocht. „We hebben inmiddels binnen Sunergy al een verkoopkantoor opgericht. Het ligt niet voor de hand dat we gaan leveren aan particulie ren, maar aan de tussenhandel." Het duurt zeker nog tot 2017 voordat stroom opgewekt door zonnecellen net zo goedkoop is als elektriciteit uit het stopcon tact. Duur Boerma: „Stroom uit zonnecel len is nu nog ongeveer vijf keer zo duur dan de elektriciteit uit het stopcontact. Het gebruik van zonnecellen is daarom nu nog niet rendabel. Alleen door er subsidie op te geven, is het be taalbaar te maken. Maar daar geloven we niet in. Deze tech niek moet zo betaalbaar zijn, dat mensen het ook kunnen ko pen. Aan die ontwikkeling werkt Delta nu." zichtbaar en te volgen is. „De op gave die ik mezelf hierbij opleg is ordening te scheppen in de wirwar." De totale compositie is voor hem van minstens zo groot belang. Zijn onderwerp is altijd de na tuur gebleven: planten, maar daarnaast dieren, vogels veelal, rundvee ook. Van Hagen is wel steeds blijven proberen de weer gave te perfectioneren. „In elke ets worden toch weer andere lijnbewegingen, nieuwe technie ken uitgevoerd." Ook Zeeland duikt een enkele keer op in zijn werk. In 1978 maakte Van Hagen op uitnodi ging van Piet van Geyt, die een boekhandel annex galerie in Hulst had, een cassette met acht prenten onder de titel Het Land van Hulst. Opvallend is de ets Kerk en stad huis Hulst. In de oorspronkelij ke versie (eerste staat) is alleen begroeiing zichtbaar; nader hand (tweede staat) voegde de kunstenaar de kerk en het stad huis toe. Galerie T toont deze maand ook nieuwe schilderijen van Kathe Ruyssenaars uit Middelburg. Zij exposeert regelmatig haar ge laagde en sterk expressieve werk in de galerie. Ruyssenaars verbleef recent langere tijd in China. Die periode heeft zijn sporen nagelaten in de schilde rijen. Er zijn verder beelden te zien van Loek Hambeukers. Bij zonder is dat hij zijn bronzen zelf giet. Expositie: Werlc van Han van Ha gen, Kathe Ruyssenaars en Loek Hambeukers, t/m 30 december in Galerie T, Turfkaai 25/27, Middel burg. Geopend: do.-za., 11-16 uur. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De drive om elk weekeinde op een podium te staan heeft Terneuzenaar Mai- kel Harte niet meer. Vooral daar om trekt de zanger en tekst schrijver vanavond na een laat ste optreden in het Scheldethea- ter de stekker uit de succesvolle dialectband De Lamaketta's. Maar dat wil niet zeggen dat hij zijn creatieve geest definitief ten grave draagt. Af en toe wil hij tijd maken voor nieuwe lu dieke dingen. Zoals Oh Maria, het is een neger, een kersttoneel- stuk 'van de onderste plank'. Het door Harte geschreven schouwspel wordt vrijdagavond 15 december vier keer opge voerd tijdens een kerstmarkt aan het Tuinpad in oud-Terneu- zen. „Samen met mijn broer en in overleg met eigenaar Douwe van der Meer heb ik voor de voormalige Paardenstal geko zen. Simpelweg omdat er geen betere locatie voor een kerstver haal is, hoewel de echte stal van Jozef en Maria ongetwijfeld in betere conditie was dan ons on derkomen. De stal biedt plaats aan hooguit veertig mensen per voorstelling. Mocht het aan slaan, dan willen we onze plan nen om een kleinschalig theater op te zetten concreter maken", vertelt Harte. Het verhaal wordt opgevoerd door spelers die nauwelijks erva ring op de bühne hebben. „Het idee is ontstaan in de voetbal kantine van RIA Westdorpe. Daar sprak ik de donkere verzor ger van het eerste elftal, Ambro se Hassell. We grapten wat over de ophef die was ontstaan over een clip van Madonna, waarin Jezus wordt gespeeld door een neger. Vanuit dat licht ben ik aan het schrijven gegaan. Am brose speelt in het stuk zelf het kindeke Jezus", vertelt Harte. Het verhaal handelt over Jozef (Floris de Jonge) en Maria (Mir jam Simons), die op een koude decembernacht zijn aanbeland in een dorpje onder de rook van Spui. In die nacht bevalt Maria van een zoon. Als Jozef over de kribbe buigt, schrikt hij en roept verbaasd: 'Oh Maria, het is een neger.' In de uren daarna ontvouwt zich een discussie over hoe het nu toch zover heeft kunnen ko men. Als ver-volgens ook de drie wijzen (Er-win Dezutter, Marco Buijze en Maikel Harte) bij de stal aankloppen weet Jozef niet meer waar hij het zoeken moet. Oh Maria, het is een neger!, vrij dag 15 december om 20.00, 21.00, 22.00 en 23.00 uur in De Paardenstal aan het Tuinpad in Temeuzen. Kaarten zijn ver krijgbaar bij boekhandel Van de Sande, muziekhuis Sonora en ca fé Du Commerce in Temeuzen. Jan Gunter in kerkje Ellesdiek ELLEWOUTSDIJK - Kunstwer ken van Jan Gunter zijn van daag tussen 13.30 en 16.00 uur te zien in 't Kerkje van Elles diek in Ellewoutsdijk. De expositie Hunter is 'ier om vat schilderijen en tekeningen van Zeeuwse landschappen. Ook de kunstenaar is vanmid dag - en niet zoals eerder ge meld zondag - aanwezig. De toe gang is gratis. Sixties in Tholen houdt jamsessie THOLEN - In eetcafé The Six ties aan de Kaaij in Tholen-stad wordt zondag een jamsessie ge houden. Wie dat wil, kan muziek komen spelen, maar moet wel de eigen instrumenten meenemen. Voor backline wordt gezorgd. Zanger en gitarist Kees Schipper heeft de muzikale leiding, Jos Rijn- kels (Stikkie Djoo) de algehele sessieleiding. De jamsessie be gint om 16.30 uur. Expositie OOSTBURG - In het Oostburg- se verpleeghuis De Stelle is tot en met januari een expositie te zien. Het gaat om textiel- en bor duurwerk van bewoonster me vrouw Laun, aquarellen van Nel lie van Vossen-Teunis uit We- meldinge en keramiek van Anne- lies de Back uit Breskens. rinpr Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Zonne-ener- gieheeft de toekomst, denkt Del- la en daarom bouwt het energie bedrijf nu een proefopstelling in ilkmaar voor het maken van lonnecellen. Het gaat om een nieuwe techniek die de cellen be taalbaar moet maken. Delta be steedt een jaar aan het wegpoet sen van kinderziektes en bouwt ju 2008 een fabriek in Zeeland. Hoe wordt de nieuwe zonnecel gemaakt? Zonnecellen worden in een aan- öl stappen gemaakt. t De grondstof is solar grade si licium; een zogenoemd metallur- proces. Het is vooralsnog zeer de vraag of silicium in Zee land zal worden gemaakt. Het is te duur om er hier een speciale fabriek voor te bouwen. De grondstof zal eerder afkomstig zijn van fabrieken als Corus. Silicium wordt in blokken aangevoerd. Nu worden die ver- tot zeer dunne plakken. De zaag is ongeveer net zo dik als de plakjes zelf. Daardoor veel grondstof verloren. Sunergy, ECN en Deutsche So lar maken met de nieuwe tech niek de plakjes niet door te za- maar door het blok silicium te smelten. Het aanbrengen van contac- in en coating. Dat gebeurt in een fabriek die Delta binnen kort overneemt. Inkapselen van de zonnepane len in glas. Dat is relatief een voudig handwerk en gebeurt in een land waar de loonkosten la- gerzijn dan in Nederland. Verkoop van zonnepanelen, gy heeft een licentie voor liet leveren in Nederland. Deutsche Solar beschikt over een licentie voor verkoop in Duitsland. Sunergy (waarin Delta een meer derheidsbelang heeft) ontwik kelt en bouwt de proeffabriek in Alkmaar samen met Energieon derzoek Centrum Nederland (ECN) en Deutsche Solar-. ECN is het grootste onderzoeksinsti tuut in Nederland op energiege bied. Samen met ECN en Deutsche Solar heeft Sunergy een nieuwe manier ontwikkeld om zonnecellen goedkoper te kunnen produceren. Plakken In de proeffabriek wordt op een andere manier dan tot nu toe ge bruikelijk is plakken gemaakt van de grondstof voor zonnecel len: 'solar grade' silicium. „In plaats van plakken te zagen uit blokken silicium, verkrijgen we ze door de brokken silicium te smelten", legt Delta-direc teur P. Boerma uit. „Op die tech niek rust inmiddels patent. Alle stappen die bedrijven op dit ge bied zetten worden door concur renten nauwkeurig gevolgd. Zelfs als een techniek nog niet is uitontwikkeld, bestaat er be langstelling voor. Iedereen wil er een graantje van meepikken, omdat zonne-energie in de na bije toekomst het alternatief zal zijn voor het opwekken van duurzame energie. Hoe goedko per je cellen kunt maken, hoe aantrekkelijker ze worden en hoe meer ze worden verkocht." Zonnepanelen op het dak zorgen bij deze woning voor de energie. foto Dirk-Jan Gjeltema kunst Èl,{ 'kI t ife -M 7* .afei. ia»V\ L.iJ De ets Kerk en stadhuis Hulst. Vandaag is in het Zeeuws Veilinghuis onder meer een deel van de zogenoemde collectie-De Bree te zien, zeldzame stukken Zeeuws zilver. lis onder meer een deel van de zogenoemde collectie-De Bree te zien

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17