Staten willen af van haventwist Rapport ontpoldering valt slecht ABN Amro II in Breskens Staten hopen met Kar la Peijs kanjer binnen te halen 15 Zeeland moet regie voeren in onderhandeling met Rotterdam Vervolging van voogd verontrust Jeugdzorg bij nader inzien zaterdag 9 december 2006 Hoor Ben Jansen MIDDELBURG - Het moet afge lopen zijn met het gekissebis tus sen havenschap Zeeland Seaports en het Havenbedrijf Rotterdam. Zeeland zorgt er maar voor de touwtjes weer in handen te krijgen in de onder handelingen over de voortzet ting of beëindiging van de sa menwerking met Rotterdam. Dat geldt het dagelijks provin ciebestuur en dat geldt het be stuur van Zeeland Seaports. De Staten van Zeeland oordeel- den gisteren hard over de moei- zame verhouding tussen de bei- de partners in het samenwer kingsverband dat nu nog de ter reinen in Vlissingen-Oost exploi teert. Zeeland Seaports wil die samenwerking beperken tot de eventuele Westerschelde Contai- ner Terminal (WCT) en Rotter dam wil betrokken blijven bij al le containeractiviteiten in Vlis singen-Oost. Beschuldigingen Over de eventuele voortzetting j van die samenwerking is een rapport verschenen waaraan Zeeland Seaports en Rotterdam een verschillende uitleg geven, een Rotterdamse analyse over containermogelijkheden in Vlis- Expositie over vuurwerk COLIJNSPLAAT - In de brand weerkazerne van Colijnsplaat is woensdag 13 december een vuur- werkexpositie. Deze is bedoeld voor leerlingen van groep 7 en 8 van de basis scholen in Noord-Beveland. De expositie brengt de gevaren van vuurwerk bij de jongeren onder de aandacht door middel van een quiz. Ook kunnen de kinderen door verschillende activiteiten erva- ren hoe het is als je door onge lukken met vuurwerk niet meer kunt lopen, zien of schrijven. I doorEmile Calon MIDDELBURG - Een zorgelij ke ontwikkeling, zo reageert di- j recteur F. van den Brule van het Bureau Jeugdzorg Zeeland op de vervolging door het Open- baar Ministerie van de gezins- voogd van Savanna. Hij stelt dat zijn mensen werken I onder de moeilijkste omstandig heden. „Nu lopen ze dus ook kans op vervolging als anderen, I bijvoorbeeld de ouders, iets doen." Op die manier worden ze medeverantwoordelijk gesteld voor wat gevaarlijke gekken doen, aldus de directeur. „Ter wijl wij alles doen om te voorko men dat er iets mis gaat." De directeur verwacht dat de uitspraak een grote impact kan hebben op de gezinsvoogden. „Ze zullen minder slagvaardig worden in hun beslissingen. Ze zullen zich meer indekken en daardoor kinderen eerder uit huis willen plaatsen. Want als er iets fout gaat, kunnen ze voor de rechter worden gedaagd. De gezinsvoogd die verantwoor delijk was voor de hulpveiie- ning aan het in 2004 omgebrach te meisje Savanna en haar moe der wordt vervolgd voor dood door schuld. De driejarige Sa vanna uit Alphen aan den Rijn stierf doordat haar moeder haar had mishandeld. Sinds de dood van Savanna is er volgens Van den Brule veel ver anderd. Het Bureau Jeugdzorg Zeeland werkt volgens hem nu slagvaardiger en professioneler. '.Dat is te merken in het snel op pakken van probleemgevallen." Na de eerste signalen kan nu binnen drie maanden een be sluit worden genomen om een gezin onder toezicht te stellen. Nog niet zo lang geleden kon daar wel een jaar of nog langer overheen gaan. „Zeker als de ouders niet meewerkten." Door nu innig samen te werken met onder andere justitie, poli tie en Raad voor de Kinderbe scherming kan er veel sneller worden ingegrepen. De branche overweegt daarnaast zelf een tuchtcomissie in te stellen. Bijkomend voordeel, aldus Van den Brule, is dat de meest extre me maatregel - het uit huis plaatsen van een of meerdere kinderen - veel minder nodig is. singen-Oost schoot Zeeland in het verkeerde keelgat en dan was er nog een brief van direc teur H. Smits van het Havenbe drijf Rotterdam met beschuldi gingen aan het adres van zijn collega H. van der Hart van Zeel- land Seaports. Diens handelwij ze zou een goede en zorgvuldige discussie over de toekomst van de haven van Vlissingen en de samenwerking vertroebelen. „Hoe kon dit zo uit de hand lo pen", vroeg J. van der Giessen (D66) zich af. „Dit is niet goed voor Zeeland." J. Houmes (SGP) vond de brief van Smits 'bene den peil'. I Vogelaar (VVD) had het over 'een soap zonder regie', G. Bouterse (SP) constateerde dat het vertrouwen 'volkomen zoek' is, M. Wiersma (Groen- Links) achtte de tijd rijp om een een provinciale enquêtecommis sie in te stellen en M. Stoffels (PvZ) adviseerde Rotterdam aan de kant te zetten en op zoek te gaan naar een nieuwe partner voor de WCT. Economiegedeputeerde en ha venschapsvoorzitter M. Ie Roy (PvdA) wees erop dat de scheve verstandhouding tussen Zee land Seaports en Rotterdam me de wordt veroorzaakt doordat beide bedrijven anders zijn geor ganiseerd. Het Zeeuwse ha venschap is een gemeenschappe lijke regeling met de provincie en drie gemeenten als deelne mers; het Havenbedrijf Rotter dam is een NV. De structuur van Zeeland Seaports leidt niet tot een grote slagvaardigheid. „Verander die dan zo snel moge lijk", adviseerde Vogelaar. „Kan niet", reageerde Le Roy. „Eerst moeten we duidelijkheid hebben over de samenwerking met Rotterdam in de toekomst." Ze nam afstand van de opmer king van Smits over verhoudin gen die door Zeeland Seaports- directeur Van der Hart zouden zijn vertroebeld: „Ik steun de di rectie." Ze wilde niet ingaan op de gevolgen van die vertroebe ling voor de WCT. „Die is nu niet aan de orde." Le Roy kreeg de opdracht de ge schillen met Rotterdam op een zakelijke manier op te lossen. Met de opvatting van het dage lijks bestuur van het ha venschap en van Gedeputeerde Staten dat de samenwerking met Rotterdam moet worden be perkt tot de WCT en dat de orga nisatie van Zeeland Seaports moet worden versterkt, waren de Staten het eens. Zeeland Seaports beslist over anderhalve week over de beëin diging van de huidige samenwer king met Rotterdam. door Wilma Valk BRESKENS - Vanuit Zeebrugge arriveerde in de nacht van donderdag op vrijdag de ABN Amro U, een van de deelnemers aan de Volvo Ocean Race, in Breskens. Het is het derde jacht van deze spectaculaire race om de wereld dat naar de Breskense werf Standfast komt. „Het schip is de Atlantische oceaan in de buik van een zeeschip overgestoken," wist Filip De Wilde van Standfast. „Bij ons liggen ook de mast, de twee roeren en het zwenkkielsysteem. Wij doen een aantal nodige werkzaamheden en het dek wordt opnieuw door ons geschilderd. Eind januari 2007 hopen we klaar te zijn. Daarna komt de crew naar hier om nog enige aanpassingen te doen. Begin maart gaat de mast er weer op, de roeren en de speciale kantelkiel eronder en gaat het schip hier in het water." Vanuit Zeebrugge werd het 23 meter lange en 5,60 meter brede schip vervoerd met speciaal vervoer: „Ik rij voor 95 procent met schepen", aldus chauffeur Walter Bielsma uit Loosdrechl. „Dit soort transporten doen we nachts als alles rustig is op de wegen. Nu is mijn wagen dertig meter lang, voor mijn vertrek van hier moet ik de wagen inkorten." De Tyco van Roy Heiner en de Brunei van schipper Hans Bouscholte zijn al eerder in Breskens geweest voor een servicebeurt. Vorig jaar nog werd de Standfast 43, een door Frans Maas ontworpen schip, boot van het jaar op de RAI in Amsterdam. foto Ronald den Dekker Provinciale Staten teleurgesteld over door commissie-Maljers aangedragen oplossingen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het rapport van de commissie Maljers over andere oplossingen voor aanleg van getij dennatuur langs de Westerschelde, is in Provinciale Staten met teleurstelling ontvan gen. Dat bleek gisteren in de Sta tenvergadering. De teleurstelling gold vooral het ontbreken van een andere oplos sing dan ontpolderen. „We dach ten dat het de commissie ging om alternatieven voor ontpolde ren. Er is nu alleen sprake van alternatieve ontpolderingsplan- nen", zei J. Hageman (Partij voor Zeeland). Hij was tegen on derzoek naar kansen in Braak man-Zuid. Ook S. Heijning (WD) en B. Feijtel (CDA) stelden dat er geen echt alternatief voor ont polderen is aangedragen. „De commissie heeft niet aan de ver wachtingen voldaan. De mensen in de bestaande geselecteerde ge bieden voor ontpoldering, blij ven in onzekerheid", aldus Feij tel. Hij zette vraagtekens bij de be wering in de ontwikkelings- schets voor het Scheldebekken dat uiteindelijk 3000 hectare nieuwe natuur nodig is om de Westerschelde weer in orde te brengen. Feijtel wilde weten of die oppervlakte voor de vuist weg is becijferd of met feiten on derbouwd kan worden. Gedeputeerde W. van Zand- brink (PvdA, natuur en water) beklemtoonde dat de provincie met het instellen van een onder zoek over ontpolderen in Braak man-Zuid nog geen keus heeft gemaakt. „De Braakman-Zuid is een goed alternatief, naast an dere mogelijkheden." Hij zegde toe spoedig met grond eigenaren en -gebruikers in de Braakman te overleggen. Van Zandbrink beloofde dat de Sta ten uitvoerig van gedachten mo gen wisselen over het rapport. Ze kunnen wat hem betreft ook andere gebieden en alternatie ven dan Braakman-Zuid voor dragen voor nader onderzoek. De gedeputeerde betreurde het dat het rapport van de commis sie vóór de presentatie in de COR DE JONGE Schip uren vast op Oosterschelde STAVENISSE - Het met 2.600 ton rollen staal geladen binnenvaartschip Toronto heeft gisteren urenlang vastge zeten even buiten het vaarwater Witte Tonnen Vlije in de Oosterschelde ter hoogte van Stavenisse. Het vaarwater in de Oosterschelde maakt ter plaatse een haakse bocht en de schipper van de Toronto heeft zich, aldus één van de bergers, 'kennelijk even verkeken'. Tegen acht uur gis terochtend liep het 110 meter lange schip vast. De sleper Zephyrus uit Stavenisse, gehuurd door Multraship in Ter- neuzen, was er als eerste bij, gevolgd door de Delta van bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert en de Leendert Muller van Multraship. De drie slepers wisten de Toronto even na half vier bij opkomend water vlot te trekken. Het binnenvaartschip is naar de Krammersluizen bij Sint-Phi- lipsland gesleept. Dood vrouw nog een raadsel TERNEUZEN - Het rechercheteam dat de geweldadige dood van de 30-jarige Nermin Kutlu onderzoekt, heeft nog steeds geen duidelijke aanwijzingen die in de richting van de dader wijzen. De Terneuzense moeder van drie kin deren werd op de avond van zondag 12 november in heer woning in de Gouwestraat om het leven gebracht. Naast de ex-man van het slachtoffer werden ook familieleden en kennissen gehoord. Wat het uitgebreide sporenonder zoek en een buurtonderzoek aan gegevens hebben opgele verd, is niet bekend. Of er schot in de zaak zit, wil de poli tie niet zeggen. Volgens woordvoerster E. Boot is het re chercheteam (dat uit zeven speurders bestaat) nog volop bezig met de zaak. Treinen eerder weg uit Zeeland VLISSINGEN - Treinreizigers die Zeeland uitgaan, moe ten er vanaf morgen rekening mee houden dat de treinen iets eerder vertrekken. Bij de intercity uit Vlissingen naar Amsterdam gaat het om een verschil van twee minuten op alle tussenliggende Zeeuwse stations. De vertrektijd in Vlissingen wordt 23 in plaats van 25 minuten over het he le uur. De stoptrein Vlissingen-Roosendaal vertrekt drie minuten eerder; in Vlissingen om 48 in plaats van 51 mi nuten over het hele uur. Zeeland 'in' wijzigt er minder. De intercity uit Amsterdam blijft op dezelfde tijden rij den. De stoptrein uit Roosendaal naar Vlissingen komt vier minuten later op alle stations. De overstaptijd voor reizigers met de internationale trein uit Rotterdam wordt dankzij deze ingreep langer in Roosendaal; veertien in plaats van tien minuten. De nieuwe dienstregeling geldt vanaf morgen tot en met 8 december 2007. Bromfietser gewond bij ongeluk 's-HEER ARENDSKERKE - Een 17-jarige bromfietser uit de gemeente Borsele is gisterochtend rond tien uur ge wond geraakt bij een ongeval op de Postweg bij 's-Heer Arendskerke. Hij kwam over het fietspad uit de richting van Lewedorp en stak vlak voor de spoorwegovergang in de Postweg plotseling de weg over. Dat is normaal wel zo gemakkelijk, omdat het fietspad naar Goes aan de andere kant van de Postweg verdergaat. Een 38-jarige automobi liste, ook uit de gemeente Borsele, kwam er echter net aan en kon de bromfietser niet meer ontwijken. De bromfiet ser is met beenletsel naar het ziekenhuis gebracht. De au tomobiliste is daar ook naartoe vervoerd voor onderzoek. PZC stond. Hij ging niet in op het verzoek van Hageman om de lekkage 'tot op de bodem uit te zoeken.' door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De verwach tingen zijn hooggespannen. De Zeeuwse Staten denken met de voordracht van minister Peijs als nieuwe commissaris van de koningin een kanjer binnen te halen. Ze zal Zeeland méér op de kaart zetten, is de verwach ting. De voordracht die de Staten gis teren direct aan minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken stuurden, is vrijwel eenstem mig. De SP boycotte de besloten vergadering. De partij nam ook geen zitting in de vertrouwens commissie die de voordracht voorkookte. „Het gaat hier om een publieke functie, in dienst van de gemeen schap", zei fractievoorzitter F. Luijben. Het kersverse Ka merlid wees op de benoeming van de voorzitter van de Tweede Kamer, die zich in de openbaar heid voltrok. „Zo hoort het." Statenlid G. van der Giessen (D66) bleef ook buiten de ver trouwenscommissie, maar nam wel deel aan de besloten verga dering. „Dat lijkt inconsequent, maar ik vond het van belang om invloed uit te oefenen, nu voor het eerst in Zeeland voor een vrouw gekozen werd." Geheimhouding Volgens de spelregels werd de Staten geheimhouding opgelegd over de naam van de tweede kan didaat op de voordracht (burge meester F. Kerckhaert van Hen gelo), het aantal kandidaten dat solliciteerde en sprak met de ver trouwenscommissie, de mening van de vertrouwenscommissie over Peijs en anderen, alsmede de stemming in de Staten. SGP-fractievoorzitter W. Kolijn noemde het een procedure die rijp is herzien te worden. „Ge heimhouding zou van mij niet hoeven." Hij achtte zich nu ech ter gebonden aan de zwijgplicht en wilde niet aangeven hoe zijn partij - tegen vrouwen in open bare, bestuurlijke functies - over de voordracht dacht. „Ik denk dat mevrouw Peijs een zeer bekwaam commissaris van de koningin zal zijn." Scheidend commissaris van de koningin W. van Gelder (hij stopt per 1 februari) onder streepte dat. „Ik feliciteer de Staten en Zeeland met deze fan tastische opvolger. Ik hoop vaak met haar te mogen zeilen." Voorzitter C. van Beveren (CDA) van de vertrouwenscom missie wees op de jarenlange be stuurlijke ervaring van Peijs en haar oog voor menselijke belan gen. „Ze heeft grote kennis van de ontwikkelingen in Zeeland en weet wat er speelt. Ze heeft een open en benaderbare opstel ling, die past bij onze samenle ving." Plij gaf aan dat de leeftijd (62) van de nieuwe commissaris wel onderwerp is geweest van ge sprek, maar geen doorslaggeven de rol speelde. Er wordt op gere kend dat Peijs niet na een paar jaar afhaakt. Volgens hem vormde de langjari ge Europese ervaring van Peijs een belangrijke rol in de afwe gingen. „Een ingang hebben in Europa en Brussel is belang rijk." Een juichstemming ook bij ande re fractievoorzitters. „Dat ze als minister Zeeland miljoenen toe zegde heeft geen rol gespeeld", stelde J. van Ginkel (CU). „Ze is een sterke en open persoonlijk heid. En het kan best verfris send zijn op de stoel van de com missaris een vrouw te hebben." Dat idee leeft ook bij J. Maris (WD). „Ze kan de belofte over de tunnel bij Sluiskil nu als com missaris waarmaken. Ik vind het jammer dat ze geen VVD'er is, maar ik denk dat ze Zeeland een beetje meer op de kaart kan zetten." Hij had één persoonlijk minpuntje. „Ze ondertekende wel het verdrag met Vlaanderen over ontpoldering." Voor PvdA'er P. Holtring is het een prima voordracht, ook al is het geen partijgenoot van hem. „Op een gegeven moment gaat het niet meer om de kleur, maar om de geschiktheid. De beste kandidaat is eruit gekomen." De toekomstige commissaris van de ko ningin Karla Peijs en haar echtgenoot Rinus Platschorre bezitten een authen tieke hoogaars en geen nagebouwd exemplaar, zoals gisteren in de PZC werd gesuggereerd. Hun eikenhouten Windroos is in 1926 in Gent gebouwd en is enkele jaren geleden zorgvuldig gerestaureerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15