Kennis werf vraagt duidelijkheid »rv löofrlffc PZC PZC Bewondering, dat mag altijd Souburg levert geld op voor de gemeente Oost-Souburgers komen zelf met oplossingen voor verkeershinder ZOEK EN BOEK -13 Onderwijs heeft genoeg van wisselende signalen gemeente Vlissingen NU UITVERKOOP KERSTHAPPENING zaterdag 9 december 2006 j HnorMaurits Sep VLISSINGEN - Een eensgezind en volmondig 'ja' tegen de Ken niswerf. Die dringende behoefte I hebben de onderwijsinstituten rond de Edisonweg. De wisselen- R de signalen die de gemeente Vlis singen laat horen, zijn slecht voor het vertrouwen van belang stellenden in het project. De Hogeschool Zeeland, het ROC Zeeland en het Regionaal 25 Pedagogisch Centrum Zeeland 1 (RPCZ) hebben dringend behoef te aan duidelijkheid van de ge meente. „De ene wethouder wil graag verder, de andere twijfelt aan de haalbaarheid, het CDA dient een motie in om met het ~1 project te stoppen maar de raad neemt die niet aan", schetst di recteur B. de Reu van het RPCZ de verwarring. „Wij hebben de- ze week tegen de gemeente ge- zegd dat we willen weten waar we aan toe zijn." Ook bestuursvoorzitter A. de Buck van de Hogeschool Zee land wacht met smart op een Advertentie i Den E (Advertentie) Voor mannen en vrouwen The image you like I Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl duidelijk standpunt. „Komt dat niet, dan wekt dat niet veel ver trouwen bij partijen die een rol moeten spelen." Tot die partijen behoren het RP CZ en de HZ zelf, het ROC Zee land en allerlei kennisintensieve bedrijven die zich rond de scho len willen vestigen. Volgens De Reu kan de weifelende houding van de gemeente leiden tot het afhaken van die bedrijven. „Er zijn bedrijven geïnteresseerd, maar als de gemeente bijvoor beeld geen grond koopt, trekken zij de conclusie: dat wordt niks." Bestuursvoorzitter H. van Meer kerk van het ROC Zeeland is daarom blij met de bemoeienis van de provincie. Die heeft Vlis singen de helpende hand gereikt en gaat op zoek naar een project manager die anderhalf jaar na de presentatie van het Master- plan weer vaart in de Kennis- werf moet brengen. „Nu ben ik weer positief gestemd. De sfeer was niet goed, maar de neuzen staan weer allemaal dezelfde kant op." Voor de onderwijsinstellingen is dat van groot belang, benadrukt Van Heemskerk. „De omgeving ziet er nu niet erg aantrekkelijk uit." Bovendien hebben zij zelf al veel geld geïnvesteerd in verbe tering van hun eigen huisves ting. Het RPCZ heeft begin dit jaar een nieuw gebouw betrok ken, het ROC Zeeland bouwt een techniekhal en verbouwt het cluster ict/elektro. ROC en HZ samen bouwen een campus waar ook studentenwoningen komen en willen een nieuw geza menlijk hoofdkantoor bouwen. Plet doorgaan van de Kennis- werf is voor de HZ een 'absolute noodzaak', stelt De Buck. „Het is essentieel als we ons verder willen ontwikkelen als kennisin stituut voor de regio." Kansen Maar de Kenniswerf is ook bui tengewoon belangrijk voor de gemeente zelf, merkt hij op. „De Kenniswerf biedt mogelijkhe den om jonge hoogopgeleide mensen aan te trekken. Die ko men hier ook wonen. We moeten meer denken in kansen dan in hobbels." De komende maanden wordt een onderzoek verricht naar de haalbaarheid van de Kennis werf. Dat komt er vooral op aan dringen van de provincie, zegt De Reu. Plet onderzoek moet in het voorjaar klaar zijn. „Het jammere is wel dat er in de tus sentijd niks gebeurt. Die vertra ging is jammer, maar ik zie geen andere mogelijkheid." Van Meerkerk benadert het posi tief. „Ik verwacht dat hierdoor medio volgend jaar een forse zwaai wordt gegeven aan de Kenniswerf. Natuurlijk wach ten we daarop. We kunnen niet anders. We hebben als ROC al 22 miljoen in de Kenniswerf ge stoken." Beide kerstdagen geopend 'Kerstnienu 4-gangen of 'a la carte' Telefoon: 0118-591900 K-mail: info@vidp.nl Web: wwvv.vidp.nl Graag sturen wij u ons kerstmenu 2006 toe (Advertentie) i Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Peter ter Meulen verkoopt spullen voor het goede doel. Nu de jeugdbrandweer, straks het dierenasiel. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Ze zeggen dat in de meeste brandweermannen een pyro maan schuilt. In Peter ter Meulen niet. „Ik was gefascineerd door de brand weer, niet door brand of vuur," En door mooie auto's, roept zijn moeder vanuit de keuken. „En door mooie auto's." De eerste? „Beursstraat, eind zeventig. Het ene na het andere pand vloog in de fik. Dat was de eerste echte brand. Eén grote vuurzee. Wij zaten bij de eerste uitruk, maar we konden niet meer bij dat kind komen. Dat is toen verbrand. Zoiets blijft je altijd bij." Peter ter Meulen moest en zou brand weerman worden. Altijd al gezegd. En hij werd het ook. Vlissingen weet niet beter of Peter ter Meulen bluste bran den, leidde jonge brandweermannen op en reed de ambulance. Haast onvoorstel baar dat hij nu met de vut gaat. „Ik heb geleerd voor elektricien, maar toen ik zeventien werd, ging ik gelijk bij de vrijwillige brandweer. Even later werd ik hulpleider bij de jeugd. Prachti ge tijd was dat, maar ik wilde meer. Ik weet nog dat er een heel ernstig onge luk op de rijksweg was gebeurd. Daar waar vierbaans overging in tweebaans. Vier doden, twee zwaargewonden. Met oude ijzerzagen moest de brandweer de wagens openknippen. En ik,.het snot neusje, werd op afstand gehóuden. Ik moest maar met een brandblusser staan. Het kriebelde. Ik dacht: dit is het, dit is het. Dit is mijn vak." In 1978 lukte het hem: Ter Meulen werd beroeps. „Wat een tijd was dat. Een pie per had je niet; thuis hing een alarmbel. Slapen deed je op de kazerne. Tegen woordig werk je tijdens kantooruren, maar toen had je vierentwintiguursdien- sten. Dat was écht beroeps. En we ruk ten op tijd uit voor een brand." Voorbeeld Ter Meulen wil even Alex Ros noemen. „Mijn ploegchef van toen. Alex was het voorbeeld van hoe een brandweerman moest zijn. Voor tweehonderd procent. Nu staan ze te flippen bij een Wiko- brand; toen zeker niet. Ik was ook zo te leurgesteld toen we een paar jaar terug stadsgewestelijke brandweer wérden. Iedereen van de brandweer was tegen, tot het korps in Groningen toe, en toch dramde meneer Van der Doef zijn zin door. Het moest allemaal goedkoper, be ter, efficiënter en van al die doelen is nooit iets terechtgekomen." Het heeft Ter Meulen altijd hoog geze ten. Toen al. „Dat was voor mij het mo ment dat ik besloot te stoppen met de brandweer. Dat deed driekwart van de brandweerlieden. Ik ben bij de ambu lance gegaan. Wel ben ik vrijwillig brandweerman gebleven. Dat moest wel. Anders had ik ook de jeugdbrand weer moeten opgeven." En als je bij Ter Meulen ergens niet mag aankomen, is het de jeugdbrandweer. „Werken met jongeren is geweldig. Ze zijn zo eerlijk, zo recht voor zijn raap. Word dan voetbaltrainer, zeiden men sen, maar dat heb ik nooit gewild. Nee, het is de brandweer. Ik ben er nog altijd trots op dat ik Ruud Maljaars (de huidi ge commandant in het stadsgewest, red.) nog heb gehad. Ik heb er nog een in Helmond, een in Goirle en een onder commandant in Ede. Die komen wel mooi uit Vlissingen, denk ik dan." Ter Meulen leert de jeugdleden niet al leen blussen, maar ook midden in de sa menleving te staan. „We sjouwen drang hekken bij de wielerronde, we helpen op de visserij dag, we hangen spanddoe- ken op voor Vluchtelingenwerk en we brengen folders rond voor de gemeente. foto Ruben Oreel Daar verdienen we geld mee, waarvan we op kamp kunnen gaan. Afgelopen jaar zijn we wezen survivallen in Zwe den. Geen weekendje paintballen, nee, wij doen aan echte teambuilding. Twee dagen kanoën zonder land in zicht, eten uit blik, slapen in de natuur." Bikkels Echte bikkels wil Ter Meulen zien. En die zijn er. Met nu Peter als voorbeeld. „Er zit nu een jongen, Jesper Schuur- ling, en die bewandelt eigenlijk mijn pad. Hij zit vanaf zijn elfde bij de jeugd brandweer, wordt nu vrijwilliger en volgt een opleiding tot ziekenverzorger. Hij heeft .zoveel ervaring dat hij zijn di ploma's slapend haalt. Collega's zeggen wel eens dat ze mij napraten. Dat moet niet. Maar ik merk wel dat ze bewonde ring voor me hebben. Dat mag." Natuurlijk zal Ter Meulen het missen. „Ik weet ook zeker dat ik op 12 januari om zeven uur 's avonds op de klok kijk en denk: de training begint. Maar ik ga niet kijken. Dat hoort niet. Alleen als ze een wedstrijd moeten spelen. Ik ga nog een opvolger voor mij zoeken als pen ningmeester van de stichting jeugd brandweer en dan kruip ik terug in mijn rommelwinkel aan de Voltaweg. Alleen gaat de opbrengst over een jaar niet meer naar de jeugdbrandweer, maar naar het dierenasiel." De Rittliemsestraat in Oost-Souburg. Bewoners van deze straat en van de Stemerdinglaan komen zelf met ideeën hoe iets gedaan kan worden aan de verkeersdrukte. foto Ruben Oreel door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Een lagere snel heid en fluisterasfalt tegen de geluidsoverlast. Deze oplossin gen hebben 82 inwoners van Oost-Souburg bedacht voor het tegengaan van de verkeershin- der in de Ritthemsestraat en de Stemerdinglaan. Initiatiefnemer E. den Heijer overhandigde gisteren het geza menlijke voorstel aan de ge meente. Omwonenden zijn bang voor een toename van zwaar ver keer in de Ritthemsestraat en de Burgemeester Stemerdinglaan. Op initiatief van E. den Heijer besloten zij actie te voeren. In november stuurde Den Heijer 170 buurtbewoners een brief. Hij wilde van ze weten of zij net als hij vinden dat er te veel zwaar verkeer door de straten dendert. Zijn vermoeden werd gedeeld. „Het aantal .reacties is boven verwachting," vindt Den Heijer. „Net als ik zijn mijn buurtgeno ten bang dat het zwaar verkeer, zal toenemen zodra begonnen wordt met de nieuwbouw in Souburg-Noord. Met name het bouwverkeer. Een ander pro bleem is de snelheid waarmee Lagere tarieven voor Delta-klant MIDDELBURG - Water moet goedkoper worden voor kleinverbruikers en trouwe klanten hebben recht op lage re tarieven voor producten van Delta. De Staten van Zee land hebben gisteren een motie aangenomen met deze strekking. Ze willen dat waterleverancier Evides (voor de helft eigendom van Delta) zijn tarieven verlaagd. Delta zelf moet met een tariefstelsel komen, waardoor afnemers die veel diensten gebruiken en al lang op de klantenlijst staan, goedkoper uit zijn dan bij vergelijkbare bedrijven. De provincie kan dit afdwingen, omdat ze de helft van de aandelen van Delta bezit. Dat geldt ook voor een andere uitspraak van de Staten. Het energiebedrijf heeft 100 mil joen euro voor duurzame energie beschikbaar, als gevolg van het feit dat is besloten de kerncentrale Borssele tot 2034 open te houden. De Staten willen zo spoedig moge lijk weten waaraan Delta dit geld denkt te besteden. Veilig in Kapelle en Reimerswaal BIEZELINGE - De Reimerswaalse wethouder .J. de Kun- der heeft gisteren in Biezelinge de eerste van dertig zoge naamde veilige honken in Oost-Beveland officieel ge opend. Kapelle en Reimerswaal, samen verantwoordelijk voor verschillende fietsroutes van scholieren, hebben een keten van veilige honken opgezet. Vriijwilligers op de rou tes naar het voortgezet onderwijs in Goes en Krabbendij- ke, houden zich beschikbaar, gewapend met een verband- trommel, fietspomp, bandenplakdoos en telefoon. Diefstal in Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Een winkel in Burgh-Haamste de is in de nacht van donderdag op vrijdag doelwit ge weest van inbrekers. Uit de winkel zijn genotmiddelen weggenomen met een onbekende waarde. Om binnen te komen is een deur opengebroken. Rijden onder invloed ZIERIKZEE - Een 71-jarige automobilist uit de gemeetne Schouwen-Duiveland is in de nacht van donderdag op vrijdag betrapt op rijden onder invloed. Rond kwart voor twee werd de man aangehouden in de Julianastraat in Zierikzee. Bij een blaasproef op straat bleek dat de man teveel had gedronken en hij werd vervolgens aange houden. Omdat de ademanalyse op het politiebureau niet lukte is er bloed afgenomen. De man kreeg een rijverbod van 5 uur. LCF tegen ontpolderen zuidbos TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid Cees Freeke (LCF) 'is en blijft' tegen ontpoldering. Hij is dan ook te gen het idee van de commissie Maljers om zout water in te laten in de Braakman-Zuid, Volgens Freeke is er een misverstand omdat hij eerder op perde de Braakman weer zout te maken. „Maar dat gaat om een bestaande oude zeearm: de Braakman-Noord. Er zal nu toch land onder water worden gezet. Dat was en is niet onze bedoeling. We willen alleen water voor water." Het vijftig jaar oude bos en de vele vogels in Braak man-Zuid moeten wijken voor dure dijken, stelt Freeke. „Ik weet niet wat erger is, de Eendragtpolder of Braak man Zuid." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Van de zes mil joen euro, die de gemeente gene reert uit bouwprojecten, komt ruim de helft uit Souburg. Ook het Middengebied doet mee. Het college van Vlissingen heeft het afgelopen half jaar een rits verwaterde projecten nieuw le ven ingeblazen en stevig onder handeld met de projectontwik kelaars. Die moeten hun winst- marge nu delen met de gemeen te, waardoor die meer krijgt dan ze had verwacht. Om precies te zijn zes miljoen euro. Waar dat geld vandaan komt? Vooral uit Souburg, blijkt uit een notitie van het college. Na dat het nieuwbouwproject Sou burg-Noord dit jaar weer is op gepakt, is de gemeente rond de tafel gegaan met projectontwik kelaars. De grondprijs moest om hoog. Met resultaat: sloot de exloitatie vorig jaar nog met 2,5 miljoen euro, nu is dat ruim vijf. Maar dat gaat volgens de ge meente niet ten koste van de ko pers. De huizenprijzen staan vast, benadrukte wethouder T. Verhage deze week nog. Dat betekent wel dat de projectont wikkelaar minder winst maakt. Een ander project in Souburg, het bedrijventerrein, sluit ook al positief. De twee fases staan sa men meer dan drie miljoen in de plus, hoewel dat minder is dan vorig jaar. Dus dit jaar haalt de gemeente er niks extra's uit. Wel uit Papegaaienburg en het Middengebied. Strengere regels hebben ervoor gezorgd dat de exploitatie van het winkelcen trum van de eerste twee ton meer opbrengt. Het plan voor de Beatrixlaan levert dit jaar ruim vijf ton extra op en de Cruqius- straat is goed voor twee ton, Het plan voor de brede school op het Hogewegplein staat twee mil joen in de min. Dat is dit jaar na genoeg gelijk gebleven. In de notitie is maar twee van de zes miljoen terug te vinden. (Advertentie) wordt gereden. Het is niet vei lig. Bovendien is het wegopper- vlak niet geschikt voor zware vrachtwagens, mensen hebben last van geluidshinder en er ont staat schade aan huizen." Wethouder M. Walraven van ver keer, die de reacties en de voor gestelde oplossingen in ont vangst nam, zei dat deze niet in de prullenbak zouden verdwij nen. Met een verkeersdeskundi- ge gaat ze de situatie bekijken. Walraven, lid van de Partij Sou- burg-Ritthem en wijkwethou der voor Oost-Souburg, beloof de Den Heijer binnen niet al te lange termijn te reageren. Tpfes. Tuincentrum bloembinderij Nieuwe Rijksweg 49, 's-Heer Arendskerke Tel. 0113-270960 www.terlucht.nl Via de allernieuwste reisgidsen uw (winter) zon vakantie. Kijk in het reizenkatem of vraag aan via de website van deze krant en laat uw vakantie ai een beetje beginnen! Elke week in de zaterdagkrant I Reizen Daar moetje r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13