Aanbod Turkije zaait verwarring in Europa PZC Medisch toerisme neemt grote vlucht in Tunesië Tornado slaat toe in Londen Eigen onderzoek Rusland naar dood ex-spion VERDWENEN NEDERLAND berco aantrekkelijk shoppen Ankara komt Brussel iets tegemoet over Cyprus Koeien krijgen eigen pad in Spaans dorpje Balbao Ebola doodt 5000 gorilla's Het lijkt wel lente in de Alpen 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' door Hetty van Rooij BRUSSEL- Een Turks aanbod om één haven en één vliegveld open te stellen voor Cyprioti sche schepen en vliegtuigen heeft bij de Europese Unie ge zorgd voor verwarring. Alle lid staten willen snel meer infor matie over de betekenis van het voorstel. Cyprus reageerde negatief op de tegenprestaties die Turkije verlangt. De EU eist dat Turkije zonder voorwaarden zijn zee- en lucht havens opent voor Cypriotische schepen en vliegtuigen. De Tur ken hebben dat een jaar geleden beloofd, maar het is nog steeds niet gebeurd. De kans is groot dat de regeringsleiders volgende week besluiten om de onderhan delingen over het Turkse EU-lid- maatschap gedeeltelijk te bevrie zen, wanneer Ankara niet in bindt. Het Turkse aanbod, via het Fin se EU-voorzitterschap gedaan, kwam vlak voor het verstrijken van de deadline. „Dit is een zet op het schaakbord waar de te genstander even over moet na denken", aldus een diplomaat. Het aanbod van de Turken staat niet op schrift en de EU- landen weten niet welke voorwaarden de regering in Ankara eraan ver bindt. De ambassadeurs van de EU-lidstaten willen eerst een voorstel op papier zien. De Cypriotische regering heeft meteen de mogelijkheid verwor pen om als tegenprestatie een deel van het isolement van het Turkse Noord-Cyprus op te hef fen. Volgens een Turkse woordvoer der is het een kwestie van gelijk oversteken: één haven en één vliegveld in Turkije open voor Cypriotische schepen, dan ook één haven en één vliegveld op Noord-Cyprus voor schepen uit de EU. „Er is geen mogelijkheid dat we ooit instemmen met een derge lijk voorstel, omdat het indirec te erkenning van de pseu- do-staat Noord-Cyprus bete kent", aldus een Cypriotische woordvoerder. Noord-Cyprus heeft maar één grote haven, Fa- magusta, en één luchthaven, Er- can. Alle vluchten op Ercan moe ten nu via Turkije. De Europese Commissie noem de de beweging aan Turkse zij de 'een belangrijke stap'. Van daag wijden de ambassadeurs van de lidstaten een extra verga dering aan de kwestie. Volgens de Finse minister van Buiten landse Zaken, Tuamioja, kan het Turkse aanbod de discussie in de komende dagen 'beïnvloe den', mits Turkije geen nadere voorwaarden stelt. GPD door Henk van den Boom BALBOA - Je kunt in Spanje beter een koe zijn dan een fiet ser als je op pad gaat. Terwijl fietspaden op het Iberisch schiereiland nog een ongeken de luxe zijn, krijgt de Spaan se koe binnenkort haar eigen pad. In het dorpje Balboa, in de provincie Leon, krijgen de koeien straks een eigen 'loop- strook' omdat dit, zegt burge meester J. Gutierrez, noodza kelijk is voor de veiligheid van mens en dier. De automobilist die over de smalle en bochtige provincia le weg LE-723 rijdt, wordt nu regelmatig verrast door enor me kuddes koeien die de weg versperren. Elke ochtend kuieren zo'n duizend dieren over de asfaltweg naar de omliggende bergweiden en 's avonds hobbelen ze weer te rug naar de stal. „Dat veroor zaakt te veel gevaarlijke situa ties", aldus de burgervader. Het eerste koeienpad van Spanje, dat een lengte krijgt van vijf kilometer en 1,5 mil joen euro kost, is te verge lijken met een fietspad. Langs de rijbaan wordt een strook afgezet met houten balken. Zo wordt voorkomen dat koe en heilige koe elkaar nog langer in de wielen rij den. Veehouders en automobi listen van Balbao en omge ving zijn zeer tevreden met de nieuwe verkeersmaatregel. GPD VEILING dinsdag 12 december in de Stadsschouwburg te Middelburg Aanvang: 14.00 uur o.a. fraaie schilderijen, meubelen, juwelen, grafiek, tegels, sieraden Kijkdagen: ma. 11/12-15.00 tot 20.00 uur di.ocht 12/12-10.00 tot 11.30 uui (voor de veilingaanvang) Register veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 fww.hetmiddelburgsveilinghuis.nl meer dan 500 nrs. (Advertentie) vrijdag 8 december 2006 5 Stadje Lepe dwingt witte kerst af LEPE - Het Zuid-Spaanse stadje Lepe heeft per decreet een witte kerst afgekondigd. Het sneeuwt er nu elke dag een kwartier. De stadsbestuurders waren het zo beu dat het al een hal ve eeuw niet heeft gesneeuwd tijdens de adventstijd, dat zij twee sneeuwkanonnen liet installeren. Vanaf het stad huis wordt nu elke avond het marktplein van Lepe van kunstsneeuw voorzien. De sneeuwval wordt tot Drieko ningen op 6 januari gehandhaafd. ANP Proces Decembermoorden begint PARAMARIBO - De Surinaamse president Venetiaan heeft er alle vertrouwen in dat het strafproces in verband met de Decembermoorden van 1982 binnenkort begint. Verwacht wordt dat de verdachten in maart of april voor geleid worden. Het is vandaag precies 24 jaar geleden dat vijftien promi nente tegenstanders van het regime onder leiding van de toenmalige legerleider Desi Bouterse, in het Fort Zeelan- dia in Paramaribo om het leven werden gebracht. In okto ber vorig jaar pleitte Bouterse ei-voor in het nationale be lang de zaak buiten de rechtbank om op te lossen. ANP Geen straf in Duitse schedelaffaire MÜNCHEN - De Duitse justitie ziet af van vervolging van twee Duitse militairen die tijdens hun vredesmissie in Afghanistan met schedels dolden. De aanklagers in München besloten de zaak te seponeren omdat de militairen geen wet overtraden. Ook is de zaak verjaard. Het Openbaar Ministerie onderzocht of de solda ten de dodenrust schonden. Dat bleek niet het geval te zijn omdat de schedels niet afkomstig waren van een be graafplaats. Ze lagen op een voor iedereen toegankelijk terrein. ANP/AFP Godsdienstles Spanje niet verplicht MADRID - Spaanse scholieren in het basis- en middel baar onderwijs hoeven vanaf het volgende schooljaar geen godsdienstles meer te volgen. Als zij echter hebben gekozen voor godsdienstonderricht, dan telt het cijfer mee voor de overgang naar een hogere Idas. De socialistische regering in Madrid heeft gisteren een de creet ondertekend dat het verplichte karakter van de godsdienstlessen afschaft. Onder de conservatieve regering van Aznar, die tot de ver kiezingen van maart 2004 in Spanje aan de macht was, was godsdienstonderwijs vei-plicht. ANP/AFP Positie Arabische vrouw iets beter NEW YORK - De positie van vrouwen in de Arabische we reld is de afgelopen jaren verbeterd, maar nog lang niet genoeg. De discriminatie van vrouwen heeft een negatief effect op de hele Arabische samenleving, die hierdoor in zijn ontwikkeling wordt geremd. Dat is grofweg de con clusie van het Arab Development Report 2005 dat giste ren is verschenen. Arabische wouwen kunnen zich nog steeds niet volledig ontplooien en hebben niet dezelfde kansen als mannen, al dus het rapport dat werd opgesteld in opdracht van het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties.AATP door Clemens Ingwersen MOSKOU - Rusland is gisteren een eigen strafrechtelijk onder zoek begonnen naar de gif- moord op de voormalige KGB- agent Aleksander Litvinenko. Justitie doet ook onderzoek naar een poging tot moord op een Rus die met Litvinenko sa menkwam en die ernstig ziek is door radioactieve straling. Litvinenko stierf 23 november door een radioactieve stof, polo- nium-210, die hem vermoede lijk op of rond de eerste novem ber in Londen is toegediend. In een verklaring die na zijn dood openbaar werd gemaakt, be schuldigde Litvinenko het Kremlin ervan hem te hebben vergiftigd. De Britse autoriteiten onderzoe ken de raadselachtige moord al enige tijd. Britse onderzoekers in Londen kregen gisteren nog niet de belangrijke getuige Andrej Loegovoj te spreken. De ex-geheim agent en onderne mer Loegovoj sprak 1 november in Londen met Litvinenko, sa men met zakenrelatie Dmitri Kovtoen. De laatste is volgens de Russische justitie inmiddels ook ernstig ziek door een radio actieve stof. Justitie onderzoekt een poging tot moord op Ko vtoen. Loegovoj heeft kennelijk een spoor van radioactieve straling achtergelaten, onder meer in vliegtuigen en in hotelkamers. De BBC meldde gisteren dat er ook sporen van polonium-210 zijn aangetroffen bij zeven werknemers van het Millen nium Hotel in de Londense wijk Mayfair. Hier spraken Litvinen ko, Loegovoj en Kovtoen el kaar. Moskee Litvinenko, die naam maakte als criticus van het Kremlin, werd herdacht in de Regent's Park-moskee in het centrum van de Britse hoofdstad. Daar na volgde onder zware bevei liging de begrafenis. Op de oude begraafplaats Highgate liggen verscheidene beroemdhe den, onder wie Karl Marx. Litvi- nen- ko had zich kort voor zijn dood bekeerd tot de islam. ANP/DPA (Advertentie) doorSonia Ounissi TUNIS - Mclinda Tricilli zit stralend in het Tunesische vier- sterrenhotel. Zij heeft net een buikwandcorrectie ondergaan. „Zij hebben prachtwerk gele verd, je ziet er niets van", ver- lelt zij enthousiast. Nadat een I Franse plastisch chirurg brod- delwerk had geleverd en er drie duidelijk zichtbare bulten op haar buik zaten, slapte Tricilli op het vliegtuig naar Tunesië. Tunesië, reeds lang een populair vakantieoord voor zon- en zee aanbidders en met veel histori- I sche attracties, wil zich nu ook op de meer vermogende toerist j richten met het aanbieden van I hoogstaande cosmetische chirur gie. „Dit wordt onder de Europe se toerist steeds populairder", al dus manager Ben Yeder van de Soukra Kliniek in Tunis. „Cosmetische chirurgie kan uit groeien tot een vorm van me disch toerisme." Na de agrarische sector is de toe- risme-industrie de grootste in komstenbron in de voormalige Franse kolonie. Vorig jaar ver welkomde het Noord-Afrikaan se land 6,4 miljoen vakantiegan gers, die tezamen 1,7 miljard eu ro binnen brachten. „De door sneetoerist besteedt gedurende zijn verblijf tussen de 250 en 350 euro", vertelt Yeder. „Maar een medisch toerist spendeert tussen de 2500 en 4000 euro." Tunesië heeft een schat aan tra ditionele toeristische attracties. Daarnaast beschikt het land over de meest geavanceerde ge zondheidszorg van het Afrikaan se continent, met goed opgeleid personeel, dat veelal in Europa of de VS heeft gestudeerd. Maar PARIJS - Het gevreesde Ebo- la-virus heeft in relatief korte tijd in een natuurgebied in het Afrikaanse Congo de dood van vijfduizend gorilla's veroor zaakt. Dat stellen onderzoekers uit Duitsland, Spanje en Zwe den na analyse van nieuwe gege vens. Tot nu toe was onduidelijk of Ebola leidde tot massale sterfte onder de bedreigde diersoort. Na uitbraken van de dodelijke het medische toerisme heeft hier relatief laat zijn intrede gedaan. De laatste tien jaar heeft deze tak van toerisme in veel ontwik ziekte onder mensen in Afrika waren wel regelmatig sterfgeval len onder gorilla's en chimpan sees in aangrenzende wouden ge constateerd. Volgens de wetenschappers kunnen de verwoestende gevol gen van Ebola voor de dieren grotendeels worden voorkomen door een doelgerichte inentings campagne, meldde het Duitse wetenschappelijk instituut Max-Planck-Gesellschaft giste ren. ANP kelingslanden wortel geschoten, omdat de kosten van cosmeti sche chirurgie in Europa en de VS explosief gestegen zijn. In Europa proberen voormalig Oostbloklanden toeristen te lok ken met sterk gereduceerde prijzen voor cosmetische chirur gie en tandartsbehandelingen. Woordvoerders van de Tunesi sche gezondheidsindustrie stel len dat het land de race kan win nen door behandelingen aan te bieden tegen de laagst mogelij ke prijzen. Travestiet De Britse travestiet Joanna Searl paradeert trots in een kort rokje en strak topje langs het zwembad van het hotel. Zij kwam naar Tunesië voor een borstoperatie en om de rimpel tjes rond haar ogen te laten ver wijderen. „Geen rimpels meer en mooie, normale borsten. En dat voor 8500 euro", straalt de 52-jarige. „In Engeland zou ik daarvoor bijna 30.000 euro kwijt zijn." Borstvergrotingen kosten in Tunesië rond de 2600 euro, inclusief de reiskosten. Al leen al de operatie kost in Frank rijk ruim het dubbele. „Het medisch toerisme in het land is nog kleinschalig, maar de verwachtingen zijn hoogge spannen. Verleden jaar bezoch ten vijfhonderd buitenlandse toeristen Tunesië voor cosmeti sche chirurgie. Maar als het ons lukt jaarlijks tussen de vijf- en tienduizend medische toeristen binnen te krijgen, hebben we een florerende industrie", aldus Yeder. GPD/RTR door Mark van Assen DEN HAAG - In de Europese skigebieden lijkt niemand zich zorgen te maken over de uitblij vende sneeuwval. „Die komt heus wel." Maar intussen lijkt het wel lente in de Alpen. Vorig jaar was het pas raar, zegt Maike Tümmescheid van de VVV in het Zuid-Duitse*Feld- herg. „Toen lag er al in novem ber sneeuw. Dat was niet nor maal." Nu ligt er een centimeter of drie in het Zwarte Woud. Niet veel, maar nog geen reden tot be zorgdheid. Ook al is het erg warm. „De pistes gaan hoe dan ook pas eind deze maand open. En de vooruitzichten zijn erg goed", bezweert ze. Ook in het Zwitserse Grindel- wald is het veel te warm voor de %1 van het jaar. „De zon schijnt-. Alweer", verzucht Mari na Thorn van het plaatselijke toe- rismebureau. „Alles is wel wit, maar er ligt nog niet genoeg sneeuw om te kunnen skiën. We zijn nog niet bezorgd, want de grote drukte komt pas met de kerstdagen." En als de sneeuw uitblijft? „Dan schuiven we het seizoen toch naar achteren? Maar daar gaan we niet van uit. hoor! Alles komt goed." Niet bezorgd Op de Alpe d'Huez meldt Yoann Seuvee van de VW dat er bij hem voor de deur twintig centi- mer sneeuw ligt en in de glet- sjers een meter. „Dat lijkt veel, maar vorig jaar om deze tijd lag er het dubbele. Gelukkig gaat het aan het eind van de week flink sneeuwen." En nee, hij is helemaal niet bezorgd. „Al die mensen die met Kerstmis en Oud en Nieuw hier naartoe ko men, hoeven niet bang te zijn. Weest u daar maar genist op." Michaela Zass uit het Oostenrijk se Westendorf, in Tirol, is de eni ge die hardop zegt dat zij zich een beetje zorgen maakt. „Als ik hier naar buiten kijk, dan lijkt het wel lente. Een jaar geleden waren we in deze periode al aan het skiën." De weerberichten voor de komende dagen zijn ook niet gunstig. „Het blijft warm. Gelukkig zijn er nog bijna geen afzeggingen, maar als de sneeuw uitblijft, dan kan dat een pro bleem worden." Maar ja, zegt ze, wat doe je eraan? „Het is en blijft de natuur, hè?" GPD Ook op de Saslong-skibaan in het Italiaanse Val Gardena ligt te weinig sneeuw, foto Dominic Ebenbichler/RTR (Advertentie) X door zware regenval. De draaiwind raasde gedurende een minuut. Eén man raakte zwaargewond aan zijn hoofd, vijf anderen liepen lichte blessures op. Jaarlijks wordt Groot-Brittannië door zo'n vijftig tornado's ge troffen waarmee het koploper is in Eurofia. Volgens des kundigen waren de kracht van de tornado in Londen en de aangerichte schade bijzonder. Een getuige zei een harde knal gehoord te hebben als van bliksem en don der. Vervolgens was er een geluid als van een straalmo tor van een vliegtuig. Er kwam volgens hem een grote wolk de straat in. Even later werden alle ramen van zijn woning verwoest. Bewoners van getroffen huizen moes ten de nacht elders doorbrengen. Een aantal zal voor langere tijd vervangende behuizing moeten zoeken. De schade wordt geschat op tientallen miljoenen euro's. foto Toby Melville/RTR LONDEN - Zes gewonden en meer dan 150 beschadig de huizen: dat is de schade die een tornado in Londen heeft veroorzaakt. Daken werden van woningen gerukt en auto's raakten zwaar beschadigd door de draaiwind die een aantal straten in het noordwesten van de stad trof. Bomen werden uit de grond gerukt, voordeuren vló- gen uit hun lijsten, ramen begaven het en overal vloog rommel door de lucht. De tornado werd vooraf gegaan Een reis door Nederland aan de hand van oude schoolwandplaten. Met het verhaal van de school meester en foto's van de situatie nu. aSiraflYé VERDWENEN^^^ NEDERLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5