Opluchting bij Feyenoord PZC Kenkhuis gaat af door zijdeur Handbalteam zakt door het ijs Grote run op kaartjes voor WK allround Bettini dreigt met afscheid als hij DNA zou moeten afstaan le Monde: 19 Coen Moulijn: deze uitslag voelt als een overwinning Fuentes werkte ook bij Bar?a en Real Madrid 1 DEN HAAG - De Spaanse do- pingarts Efemiano Fuentes heeft ook gewerkt voor Barcelo na en Real Madrid. Dat eonclu- l 'deert de Franse krant Le Monde na het inzien van vertrouwelijke documenten uit Spanje. Op de papieren staan seizoens- planningen van voetbalteams. De clubs worden niet bij naam genoemd, maar uit de program ma's en codenamen zou zijn op temaken dat het gaat om Barce- jona. Real Madrid, Betis Sevilla en Valencia. Fuentes markeert de zwaarte- en rustpunten in het seizoen met pijltjes. De A4 tjes zijn voorzien van codes, die volgens justitie in Spanje «taan voor verschillende vor men van doping. Fuentes ontkent zijn contacten met Spaanse voetbalclubs niet: „Ik heb met clubs uit de Prime- ra en Segunda Division ge- l werkt. Soms direct met de spe- lemen soms met de clubartsen." De arts zei eerder al dat hij met bekende voetballers en tennis sers samenwerkte. Barcelona bood hem in 1996 en 2002 een baan als officiële clubarts aan. Die zou hij hebben geweigerd, omdat hij zich op het wielren nen wilde toeleggen. Fuentes is verdachte in de do- pingzaak dat de wielerwereld al bijna twee jaar in zijn greep houdt. Bekende renners als Jan Ullnch en Ivan Basso worden met hem in verband gebracht. De documenten die de doping- arts in verband brengen met voetbalclubs duiken volgens Le Monde nu pas op, omdat de Spaanse politie in eerste in stantie alleen het appartement van Fuentes in Madrid heeft doorzocht en niet zijn vaste woning op de Canarische Eilan den. Vanuit de betrokken voetbal clubs regende het ontkennin gen. „Barcelona ontkent de in formatie gepubliceerd door Le Monde", meldde de club op de website. „Barcelona sluit niet uit juridische stappen te onder nemen om haar belangen te ver dedigen." Ook Real Madrid over weegt een gang naar de recht bank. GPD/ANP T Geen prijzen voor Nederland op openingsdag HELSINKI - De eerste dag van de Europese zwemkampioen- scliappen op- de kortebaan in Helsinki bevestigden het beeld van de laatste tijd. De Ne derlandse top is sterk, de subtop blijft achter. De Nederlandse ploeg viel gisteren in de Finse hoofdstad nog niet in de prijzen. Naast het falen van Kenkhuis op de 50 meter vrije slag (zeven de in 21,87 seconde) eindigden ook de estafettemannen op de 4x50 wissel in de finale in de on derste regionen (achtste in 137,06, ver achter het wereldre cord van Duitsland: 1.34,06). Moniek Nijhuis was op de 50 me ter schoolslag dicht bij brons, maar eindigde met 31,28 secon de net naast het podium. Inge Dekker werd in 2.09,98 laatste in de finale van de 200 meter vlinderslag. Marleen Veldhuis ligt op koers op de 100 meter vrije slag. Ze zwom als enige in Helsinki in de halve finale onder de 53 secon den (52,85). Technisch directeur Jacco Ver- haeren was niet verrast door de wisselende prestaties van zijn zwemmers. „Ik zag dit al een beetje aankomen. De zwemmers die vorige week niet goed wa ren, zijn dat hier ook niet. Er wordt wel eens geklaagd over de strenge limieten voor de gro te toernooien, maar die zijn er niet voor niets. GPD door Arjen Vos HELSINKI - Een medaille was wel het minste waarop Johan Kenkhuis hoopte, maar zijn al lerlaatste individuele race als zwemmer liep voor de Amster dammer gisteravond in Helsinki op een zware teleurstelling uit. Kenkhuis werd tijdens het EK kortebaan slechts zevende op de 50 meter vrije slag en bleef ver wijderd van de bloemen. Afgelopen weekend zwom de 26-jarige sprinter nog de sterren van de hemel tijdens de WK-kwalificatiewedstrijden in Eindhoven. De vorm was aanwe zig, de wil om zijn carrière met eremetaal af te ronden ook. „Ik denk dat Johan iets té graag wilde", suggereerde zijn trainer ROTTERDAM - De toekomst van Feyenoord ziet er ondanks de sportieve tegenslagen toch weer een beetje beter uit. Door een licht vonnis van de tucht- connnissie van de Europese voet balbond Uefa ontkomt de club aan een Europese ban. „We kun nen weer vooruit kijken", rea geerde directeur Chris Woerts gisteravond tijdens een perscon ferentie. De club gaat niet in be roep tegen de straf. Feyenoord hield de laatste week het hart vast. Nadat fans vorige week rellen veroorzaakten in Nancy en het Uefa Cupduel met AS Nancy (3-0) werd gestaakt, vreesde de club voor een zware sanctie. Maar met een boete van 125.000 euro en een voorwaarde- Fedor Hes. „De Europese titel was hem al toegeschreven. Dat hele circus eromheen is hem wat te veel geworden volgens mij. Jammer, hij verdient beter." Kenkhuis had zelf geen concreet antwoord op de vraag waarom het zo tegenviel. „Juist dat ge voel dat het mijn laatste race was, had mijn prestatie ten goe de moeten komen. Ik was er de hele week al mee bezig en dat gaf me echt een goed gevoel. Vanochtend ging het in de series ook best goed, al had ik op een iets scherpere tijd gegokt. Maar in de finale zwom ik langzamer. Het laatste stuk ging erg moei zaam." Desondanks kijkt Kenkhuis met een voldaan gevoel terug op de afgelopen acht jaar in de inter nationale zwemtop, die hem in lijke straf van twee wedstrijden zonder publiek, met een proef tijd van drie jaar, komt Feye noord er goed van af. Feyenoord heeft zich bij de Ue fa verweerd door te stellen dat de club alleen aan gecontroleer de, bij naam en toenaam beken de fans een kaart had verkocht. In Nancy bleken echter ook 'wil de', ongeorganiseerde bezoekers een kaart te kunnen' kopen. De club had de club en de autoritei ten in de Franse stad gewaar schuwd voor dit 'ongewenste be zoek'. „We hebben de indruk dat naar onze argumenten is ge luisterd en zijn daarmee ingeno men", aldus Feyenoord-direc- teur Chris Woerts. De club kondigde voor de toe komst extra strenge controles aan voor uitwedstrijden. „We zullen ook overwegen geen sup porters mee te nemen", zei finan- de estafette onder meer olym pisch zilver en brons opleverde, alsmede drie Europese korte- baan-titels, WK-zilver en EK-goud. „Ik ben heel tevreden en dan daalt je gretigheid na tuurlijk. Daarom is het een goed besluit om te stoppen. Ik ben toe aan een nieuwe carrière. Onder aan de ladder beginnen en weer gaan klimmen. Kijk, Pieter van den Hoogenband wil nog een derde gouden olympische me daille op de 100 meter halen. Dat is een duidelijk doel en dan moet je dus doorgaan. Ik heb zelf echter alles afgevinkt." Jacco Verhaeren beschouwt het afscheid van Johan Kenkhuis als een verlies, maar houdt een dubbel gevoel over aan de car rière van de geboren Vriezen- vener. „We hebben veel plezier cieel directeur Onno Jacobs, die de veiligheidszaken beheert. „Daarbij is de afstand tot de te genstander, of je er met de auto kan komen, maar ook de manier van kaartverkoop een belangrij ke factor." Binnen de spelersgroep werd eveneens opgelucht gereageerd. „Dit is ontzettend belangrijk voor de club", zei Pierre van Hooijdonk. „Je houdt rekening met het ergste, zeker omdat je weet dat er nog het een en ander openstond. Ik was een beetje bang dat de Uefa een daad zou willen stellen. Maar de manier waarop Feyenoord zich afgelo pen week heeft verweerd en ge presenteerd heeft, denk ik, veel invloed gehad. Dat hebben ze meteen na die zwarte donder dag in gang gezet." Van Hooijdonk, die aan het eind van dit seizoen stopt, vreesde vo- aan hem beleefd, hij speelde een belangrijke rol in de estafetteme dailles die wij gepakt hebben. Hij haalde soms een ongekend niveau, zoals zijn 47,8 split tijdens het WK van 2001. Maar ik zit met het gevoel dat Johan er op de individuele nummers niet alles heeft uitgehaald. Waarom dat niet gelukt is, weet ik niet. Los daarvan heb ik res pect voor een sporter die een dui delijke keuze maakt. Als je het niet meer wilt of kunt opbren gen om hard te trainen, dan moet je stoppen en niet door modderen." Kenkhuis komt zondag nog in actie tijdens de 4x50 vrijeslages- tafette, echt zijn allerlaatste ra ce. En daarna is het tijd voor een biertje, zei hij gisteravond. GPD rige week in Nancy nog even dat hij zijn laatste Europese wed strijd had gespeeld. „Het zou een vreemd einde zijn geweest, maar nu kunnen we ons volgen de week thuis tegen Wisla Kra kow voor de volgende ronde plaatsen." Fles wijn Coen Moulijn, voor velen de grootste Feyenoorder aller tij den, stond afgelopen zondag nog op de middenstip om stel ling te nemen tegen de rellen. Gisteravond trok hij een goede fles wijn open. „En die smaakte geweldig. Ik ben erg opgelucht. Dit is zo be langrijk voor de club. Als je twee of drie jaar niet Europees speelt, komt er veel minder geld binnen en willen spelers niet meer naar je toe komen. De sky- boxen lopen leeg, het zou een grote ramp zijn geweest. Dit is een mooie dag voor de club, maar we moeten wel kijken hoe we deze zogenaamde supporters nu kunnen straffen. Daar moet de club de hoogst denkbare in stanties bij betrekken voor hulp. Maar goed, dit is een ge weldige uitslag, het voelt als een overwinning." Vandaag zal de tuchtcommissie van de Uefa zich pas uitspreken over een eerder incident tijdens Feyenoord-Blackburn Rovers. Een speler van de Engelse club werd bij een inworp bekogeld met bier. De Feyenoord-directie verwacht echter dat die straf la ger zal uitvallen. De officiële supportersvereni ging liet bij monde van voorzit ter Eric van Dorp weten onder de fans geld in te willen zame len om de boete van 125.000 eu ro te betalen. GPD van onze sportredactie ROME - De Italiaanse wielren ner Paolo Bettini dreigt zijn loopbaan te beëindigen als hem wordt gevraagd DNA af te slaan in de strijd tegen doping. De regerend wereldkampioen vindt dat de privacy van ren ners wordt geschonden. „Als men mij om mijn DNA vraagt, ben ik bereid om er met een mee op te houden. Ik heb al veel gewonnen...", verklaarde de renner van Quick-Step tij dens een huldigingsplechtigheid in het Italiaanse Calenzano. „Ik vind het goed dat er DNA-sta- len gevraagd worden aan ren ners bij wie er thuis zakjes bloed gevonden zijn. Als ze zeg- van onze sportredactie HEERENVEEN - De computer van schaatstempel Thialf is op hol geslagen door een run op kaartjes voor het wereldkampi oenschap allround dat van 9 tot en met 11 februari wordt gehou den. Daardoor hebben volgens directeur Jarko Nieweg een paar honderd mensen kaartjes besteld en betaald, terwijl de be schikbare plaatsen al op waren. De voorverkoop van vrije kaar ten begon maandag om tien uur in de morgen. Binnen twintig mi nuten waren de 750 beschikbare kaarten vergeven. Volgens Nie weg had de installateur bezwo ren dat het computersysteem de drukte aankon. „We zouden 60.000 acties tegelijk kunnen verwerken. Maar de site is mas saal gebombardeerd." Terwijl alle kaarten waren ver geven, zijn er zo toch nog orders verwerkt, voordat het systeem werd uitgeschakeld. Bij deze be stellers is geld van de bankreke ning afgeschreven. Erg verve lend, vindt Nieweg, die het ge storte geld direct heeft terugge boekt. Zeventig mensen die misgrepen voor de wedstrijden op zaterdag gen dat het bloed niet van hen is, kunnen ze beter een DNA-test ondergaan. Maar vol gens mij helpt het verplicht af staan van DNA niet in de strijd tegen doping." Eind oktober had Bettini zich al negatief uitgelaten over de in voering van DNA-testen die vol gens hem „het privéleven van de renner schaden en bovendien al leen bij seriemoordenaars ge bruikt worden." De vereniging van profteams is wel voorstander van een uitbrei ding van de ethische code bij de teams uit de ProTour. Renners zouden bij het tekenen van hun contract een document kunnen ondertekenen dat toestaat dat een DNA-staal gebruikt wordt voor identificatie. ANP/DPA kregen de mogelijkheid om het toernooi op zondag te bezoeken. De voorverkoop hiervoor ging een dag later van start. Inmiddels is ook de zondag uit verkocht. Het WK allround is daarmee een stuk populairder dan bij voorbeeld de World Cups. Bij de eerste wedstrijd in die cyclus, waren vorige maand in Thialf lege plekken te zien. Voor de World Cup sprint in ja nuari zijn nog kaarten beschik baar, net als voor het NK all-, round. „Mensen denken gauw dat Thialf vol is en dat je geen kaartjes kunt krijgen, maar dat is dus niet zo". Alleen een WK allround is snel uitverkocht. Dat komt mede doordat de schaatsbond steeds meer kaarten bestemt voor de sponsors. Hierdoor heeft Thialf per wedstrijddag maar 750 losse kaarten te vergeven op een to taal van 10.750. Volgens de bond betekent dat niet dat er maar 750 'echte' schaatsfans op de tribunes zit ten, omdat er 3700 kaarten via de schaatsgewesten worden verdeeld. De leden daarvan zijn zelf schaatsers, maar ook fans. Voor de buitenlandse suppor ters zijn 1.000 tickets beschik baar. GPD Johan Kenkhuis had zich meer voorgesteld van zijn laatste indivi duele wedstrijd. foto Robert Vos/ANP vrijdag 8 december 2006 door Hans Leber en Barry van der Hooft Oranje-speelster Arjenne Paap (rechts) onderneemt een schotpoging tijdens het verloren duel met Spanje. door Jaap van Brummelen MALMÖ - Het huilen stond haar nader dan het lachen, toen Diane Lamein gister avond de prijs voor beste speelster van haar team, een horloge, in ontvangst nam. Oranje opende het EK handbal in Malmö met een onthutsende 26-16-neder- laag tegen Spanje. „We zijn met z'n allen door het ijs gezakt", constateerde bonds coach Sjors Röttger. De verwachtingen waren hoog gespan nen voor het Nederlands handbalteam. De stijgende lijn, die het team had gede monstreerd tijdens het toernooi om de World Cup in Denemarken, wakkerde het optimisme aan. Spanje moest te doen zijn in het openingsduel. Hoe anders pak te het in de praktijk uit. Oranje werd ont maskerd. Alleen keepster Jokelyn Tienstra, die in de basis verrassend de voorkeur had ge kregen boven Debbie Klijn, hield zich knap staande. Tienstra kan de schotbeel- den van de Spaanse frontsoldaten wel dromen. Voortdurend in de handen spu gend wierp de taaie Friezin zich in haar 163e interland als een struikelblok van formaat op met twaalf stops in de eerste helft. Aanvallend echter kon Oranje het lek in de offensieve dekking van Spanje niet bo ven krijgen. Er was geen doorkomen aan. Zelfs de ervaren Irina Pusic, die zich met name tijdens het toernooi om de World Cup als een echte aanvalsleider had ont popt, zag er geen gat meer in. Röttger zag dat en bracht halverwege de eerste helft Pearl van der Wissel binnen de lij nen. Maar merkte al snel dat de net van een operatie teruggekeerde sterspeelster nog wedstrijdritme mist en in dit sta dium niet de aangewezen speelster is om de boel aanvallend weer nieuw leven in te blazen. Met Van der Wissel werd het van kwaad tot erger. Arjenne Paap, ook al zo veelbelovend acterend tijdens de World Cup, stond aan de cirkel volko men geïsoleerd. Tot overmaat van ramp werden ook nog eens vier van de zes straf- worpen gemist. „Technisch en tactisch waren we nergens. Er stond niemand op. We hadden de pech dat er niemand goed speelde", stelde Röttger vast. Ontmaskering Bij de gratie van de sterk keepende Joke lyn Tienstra hield Oranje tot de rust de schijn op dat het Spanje zou kunnen verslaan, maar Röttger had in de rust al gezien dat dit wel fout moest aflopen. Daarom hield hij in de tweede helft Sas- Knokpartij kost Adriano maand MADRID - De Braziliaanse verdediger Adriano Rossato van Real Sociedad is ten minste vier weken uitgeschakeld na een vechtpartij op de training. Hij raakte woensdag slaags met zijn teamgenoot Juanito en liep een gebroken jukbeen op. Na een operatie bleek gisteren dat hij zeker een maand niet kan spelen. Juanito heeft inmiddels zijn excuses aangeboden voor het incident. ANP HSV schorst Atouba HAMBURG - Thimothee Atouba is door zijn club Ham burger SV voor twee duels geschorst. De verdediger toon de woensdag in de Champions Leaguewedstrijd tegen CSKA Moskou meerdere malen een middelvinger aan het publiek van de Duitse ploeg. Trainer Thomas Doll noem de het gedrag van zijn speler onacceptabel. Atouba reageerde met zijn gebaar op aanhoudend gejoel van de tribunes. De speler uit Kameroen kon zijn woede niet beheersen toen hij in de 69e minuut werd gewisseld en hij massaal werd uitgefloten. Doll wilde zijn speler ech ter niet publiekelijk aan de schandpaal nagelen. „Hij moet zijn excuses maken, zoveel is duidelijk. Maar hij blij ft wel speler van ons. Atouba kreeg voor zijn actie een rode kaart. HSV kon wel met elf spelers verder omdat hij al was gewisseld op het moment van de boeking. ANP/RTR/DPA Sjevtsjenko staat open voor vertrek LONDEN - Andrei Sjevtsjenko staat open voor een ver trek bij de Londende topploeg Chelsea. De Oekraiener zegt het naar zijn zin te hebben bij de Engelse landskam pioen, maar heeft het idee dat trainer José Mourinho zijn stijl van voetballen niet voldoende waardeert. „Als ik niet beval, dan vertrek ik weer naar Italië", aldus de spits. „Dan kan ik daar bewijzen hoe goed ik nog steeds ben." ANP/SID Jiao enige Nederlandse bij Top-12 ZOETERMEER - Li Jiao is als enige Nederlandse uitgeno digd voor de Europese Top-12, die op 3 en 4 februari in het Italiaanse Arezzo wordt gehouden. Jiao staat op de Europese ranglijst op de derde plaats, genoeg om zich te mogen meten met de beste twaalf vrouwelijke tafeltennis sters van Europa. Bij de mannen heeft Nederland geen af gevaardigde. Trinko Keen komt pas in beeld voor het toer nooi als zich zeven andere tafeltennissers afmelden. ANP Honkballers VS naar Rotterdam ROTTERDAM - De nationale honkbalteams van Cuba en Amerika spelen volgend jaar in Nederland. Het Rotter damse Eneco World Port Tournament is erin geslaagd bei de toplanden vast te leggen. Het toernooi wordt na een af wezigheid van vier jaar in 2007 opnieuw gehouden. De editie van 2005 ging niet door, omdat Nederland toen het wereldkampioenschap honkbal organiseerde. Nooit eerder slaagde het toernooi erin de honkballers van Amerika naar Nederland te halen. Iiyhet verleden speel den wel vaak teams uit Amerika mee, maar het nationale team was nooit aanwezig. Cuba heeft een lange staat van dienst in Rotterdam. De regerend wereld- en olympisch kampioen won het toernooi in 1997, 2001 en 2003. ANP A foto Stig-Ake Jonsson/EPA kia Mulder aan de kant om haar voor het vervolg te sparen. Die periode draaide uit op een totale ontmaskering van het land, dat op het WK in Sint Petersburg nog de wereld versteld had doen staan met een vijfde plaats. Al is de vergelij king met dat team volgens Röttger niet eerlijk. Röttger: „Toen hadden we een fitte Bul gers er bij. Nu zitten we in een situatie waarin speelsters als Van der Wissel en Joyce Hilster terugkomen van een blessu re en Saskia Mulder ook nog niet fit is." Röttger weet zich nu voor een duivels di lemma geplaatst. Zijn kneusjes tegen Olympisch kampioen Denemarken mor gen laten spelen of ze vrijaf geven voor het laatste duel tegen Frankrijk. Want dat zal hoe dan ook gewonnen moeten worden om deze poule des doods te over leven. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51